PDA

View Full Version : 'Νέο' Sprint GT



NikosR
17/05/2010, 03:25
Οπως ειχε διαρρεύσει.Πήρανε το Σπριντ και του αλλάξανε την ουρά, βάζοντας χαμηλά την εξάτμιση. Αποτέλεσμα: καλύτερη τουριστάδικη συμπεριφορά κυρίως λόγω καλύτερης προστασίας από τον αέρα για οδηγό και συνεπιβάτη και μεγαλύτερες αποσκευές. Α, μιλάνε και για 3-5 αλογάκια παραπάνω και ελαφρώς βελτιωμένες αναρτήσεις και μπροστινά φρένα. Εχει και αρκετές μικροδιαφορές στο φαιρινγκ και τη μάσκα. Πιθανώς να έχει ελαφρώς μακρύτερο μονόμπρατσο. Ελπίζω να μη του χαλάσανε τη σπορτίβ συμπεριφορά. Και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ξεφορτωθηκανε τα προτζέκτορς στα φώτα βάζοντας ανακλαστήρες μπάς και δουμε που πηγαίνουμε!

Αποτέλεσμα? Μάλλον ασχημότερο, σαφώς πρακτικότερο, μάλλον καλύτερο.

http://www.triumph.co.uk/uk/14812_14818.aspx

Το 1200 αναβάλεται λόγω κρίσης προφανώς.

ΥΓ. Από χρώματα διαλέξανε τα χειρότερα και πιο συντηρητικά της γκάμας των Σπρίντ. Μελιτζανί και ασημί. Φτού!

Cpt. Haddock
17/05/2010, 04:15
Αυτο δεν ειναι μελιτζανι....

Μελιτζανί ειναι το δικο σου :p


Ρε συ μπαίνω στο site να δω specs κλπ και δεν το έχει στα νεα ουτε πουθενα αλλού

Που το βρηκες; :confused:

NikosR
17/05/2010, 04:21
Το λίνκ που εβαλα το πάτησες?

Αυτό ειναι το μελιτζανί. Pacific Blue. Αμα το δείς live πες μου πώς δεν ειναι μελιτζανί. Το δικό μου ειναι Caspian blue, πιο μπλέ δε γίνεται. Οπως ήταν του Θωμά πρίν το καταστρέψει και το πουλήσει.

Cpt. Haddock
17/05/2010, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Το λίνκ που εβαλα το πάτησες?

Αυτό ειναι το μελιτζανί. Pacific Blue. Αμα το δείς live πες μου πώς δεν ειναι μελιτζανί. Το δικό μου ειναι Caspian blue, πιο μπλέ δε γίνεται.


Ε, και αυτο ειναι pacific blue, τα ιδια :lol:

Το πάτησα το λινκ, αλλα δε μου βγαζει κατι αλλο :look:

NikosR
17/05/2010, 04:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ε, και αυτο ειναι pacific blue, τα ιδια :lol:

Το πάτησα το λινκ, αλλα δε μου βγαζει κατι αλλο :look:


Καλα πάνε να δείς του φωτογράφου στο άλλο φόρουμ το pacific blue και πές μου... Αφου ντρέπεται τόσο πολύ που έβαλε στο αβαταρ το δικό μου!

Καλά γκαβός είσαι με το λίνκ? Εχει από πάνω tabs με specs και απ' όλα!

Να τα σπεκς http://www.triumph.co.uk/uk/14812_14815.aspx

Cpt. Haddock
17/05/2010, 04:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Καλά γκαβός είσαι με το λίνκ? Εχει από πάνω tabs με specs και απ' όλα!

Δε μΕ τα βγαζει σΕ λεω (μαλλον φταιει το οτι στη δουλεια εχουμε παλιο explorer... :sick: )

τεσπα

Sapadak
17/05/2010, 04:36
Engine

Type
Liquid-cooled, 12 valve, DOHC, in-line 3-cylinder
Capacity
1050cc
Bore/Stroke
79 x 71.4mm
Compression Ratio
12.0:1
Fuel System
Multipoint sequential electronic fuel injection with SAI

Transmission

Final Drive
X ring chain
Clutch
Wet, multi-plate
Gearbox
6-speed

Cycle Parts

Frame
Aluminium beam perimeter
Swingarm
Single-sided, aluminium alloy with eccentric chain adjuster
Front Wheel
Cast aluminium alloy 5-spoke 17 x 3.5in
Rear Wheel
Cast aluminium alloy 5-spoke 17 x 5.5in
Front Tyre
120/70 ZR 17
Rear Tyre
180/55 ZR 17
Front Suspension
Showa 43mm cartridge forks with dual rate springs and adjustable preload, 127mm travel
Rear Suspension
Showa monoshock with adjustable preload and rebound damping, 152mm rear wheel travel
Front Brakes
Twin 320mm floating discs, Nissin 4-piston calipers, ABS
Rear Brakes
Single 255mm disc, Nissin 2-piston sliding caliper, ABS

Dimensions

Length
2260mm
Width (Handlebars)
760mm
Height
1210mm
Seat Height
815mm
Wheelbase
1537mm
Rake/Trail
23.5°/84mm
Wet Weight (homologated)
268kg
Fuel Tank Capacity
20 litres

Performance (measured at crankshaft to 95/1/EC)

Maximum Power EC
130PS
Maximum Torque EC
108Nm
Colours
Pacific Blue, Aluminium Silver

McGyver
17/05/2010, 05:00
:sad:

TROOPER
17/05/2010, 05:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
:sad:

ναι...κριμα ρε γαμωτο και θα το παιρνες!!!:lol: :lol: :lol:

Ζεύκας
17/05/2010, 08:07
ομορφούτσικο είναι αλλά εν έτει 2010 βγάζει μηχανή 270 κιλά και με συμβατικό πηρούνι? :sick:

NikosR
17/05/2010, 15:36
Thanks Πανο

http://www.youtube.com/watch?v=67Glak5KUbY&feature=player_embedded#

Tpap
17/05/2010, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ομορφούτσικο είναι αλλά εν έτει 2010 βγάζει μηχανή 270 κιλά και με συμβατικό πηρούνι? :sick:

Μπάμπη, τα 270κιλά και το συμβατικό μπροστινό, έχουν κάποια πλεονεκτήματα...τουλάχιστον σε ταξίδι.


Ρώτα τον καπ10,

να σΕ πεί για το πιό ελαφρύ Τ, με το απσάιντ μπροστινό συγκριτικά με το παλιότερο και θα καταλάβεις.


:wave2: :beer: :beer:

Ζεύκας
17/05/2010, 17:53
για πες μας ρε καπετάνιο :wave2:

NikosR
19/05/2010, 09:36
13.490 Ευρώ με στανταρντ ABS και τις πλαινές βαλίτσες, λένε οι έμποροι πώς θα είναι η τιμή του στην Ελλάδα. Not bad considering...

Ζεύκας
19/05/2010, 09:47
το υπάρχον πόσο κοστίζει?

NikosR
19/05/2010, 09:51
Κάτι λιγότερο από 13 νομίζω.

Cpt. Haddock
19/05/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
ρώτα τον καπ10,
να σΕ πεί για το πιό ελαφρύ Τ, με το απσάιντ μπροστινό συγκριτικά με το παλιότερο και θα καταλάβεις.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
για πες μας ρε καπετάνιο :wave2:

Αυτο που φαντάζομαι λέει ο Τασος ειναι οτι σε συγκριση με τον καινουριο τιγρη, ο παλιος με τα +30 κιλα του και το συμβατικό πηρουνι ήταν πιο σταθερός.

Ναι, ετσι μΕ φαινεται κι εμένα. Πιο αργη γεωμετρία ίσως εαν αποφάσιζες να το στιψεις σε στροφιλίκι, αλλα πιο "τουρερ"

Εχω ταξιδέψει και με τα δυο δικαβαλος/τριβαλιτσος και το παλιο ήταν τρενο στο δρομο.

Οποτε, με αναγωγή στο GT, το καινουριο με τα +κιλα του θα έχει καλυτερη συμπεριφορά σε νορμάλ ρυθμους ταξιδιού με βαση το γεγονός οτι οι πλαϊνές του βαλιτσες χωράνε και 18λιτρα παραπανω σε σχεση με τις παλιές (2 * 22 vs 2 * 31).

Θα το κανω μια βόλτα όταν ερθει :smokin: , η τιμή δεν ειναι μικρή, αλλα εντός συναγωνισμου, με δεδομένο οτι παίρνεις πληρες πακέτο και φεύγεις χωρις αλλες προσθήκες.

:beer: :beer: :beer:

NikosR
19/05/2010, 10:11
Καπετάνιο,

Το υπάρχον ST μια χαρά τραίνο ειναι στον ανοιχτό δρόμο και μια χαρά στρίβει επίσης. Για τις Ελληνικές και Ευρωπαικές συνθήκες δε χρειάζεται τίποτα άλλο ΙΜΟ ειναι το ιδανικό compromise. Μιλώ για τη σταθερότητα μονοκάβαλο ή δικάβαλο και φορτωμένο όχι για τη χωρητικότητα των βαλιτσών κλπ.

Having said that, αν βάλεις και καραφορτώσεις μια top case 51lt όπως η μαμίσια του GT, προφανώς το αυξημένο μεταξόνιο και το βάρος θα κάνει τη διαφορά.

Αλλά αν η χρήση κάποιου ειναι π.χ. 90% χωρίς παραφόρτωμα και 10% με, πρέπει να υπολογίσει τις προταιρεότητες και τους συμβιβασμούς του.

Εγώ προτιμώ να ευχαριστιέμαι το βουνίσιο στροφιλίκι, και ας μην έχω το 100% της τουριστικής σταθερότητας δικάβαλος και φορτωμένος με 100+ λίτρα πράμματα.

Ζεύκας
19/05/2010, 10:13
οκ και πες το παλιό ήταν βαρύ και πήγαινε τρένο ενώ το καινούριο είναι ελαφρύ και σπιρτόζικο.

το παλιό με το συμβατικό γιατί είναι καλύτερο από το ανεστραμμένο?:confused:

Tpap
19/05/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αυτο που φαντάζομαι λέει ο Τασος ειναι οτι σε συγκριση με τον καινουριο τιγρη, ο παλιος με τα +30 κιλα του και το συμβατικό πηρουνι ήταν πιο σταθερός.

Ναι, ετσι μΕ φαινεται κι εμένα. Πιο αργη γεωμετρία ίσως εαν αποφάσιζες να το στιψεις σε στροφιλίκι, αλλα πιο "τουρερ"

Εχω ταξιδέψει και με τα δυο δικαβαλος/τριβαλιτσος και το παλιο ήταν τρενο στο δρομο. ....

:a013: :beer: :beer: :beer:

NikosR
19/05/2010, 10:17
Δε πάω να δικαιολογήσω τσιγκουνιές, προφανώς και η Τ δούλεψε από τα καλάθια με τα stock parts, αλλά καλό ειναι να καταλαβαίνουμε πώς η διαφορά συμβατικού και USD σε αυτου του τύπου τις μηχανές ειναι μάλλον θεμα μοδας, μαρκετινγκ και εντύπωσης παρά ουσίας. Επίσης ενα καλό συμβατικό cartridge ειναι καλύτερο από ενα μέτριο USD...

Tpap
19/05/2010, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
το παλιό με το συμβατικό γιατί είναι καλύτερο από το ανεστραμμένο?:confused:

Δεν είναι ''καλλίτερο γενικά'', εναι καλλίτερο σε συγκεκριμένη χρήση.

Και στο ταξίδι σε απασχολεί η κατευθυντικότητα/στιβαρότητα/ παρά η νευρικότητα που θές σε άλλες περιστάσεις.

Όλες οι επιλογές έχουν υπέρ και κατά, αρκεί να τα προσαρμόζεις στην χρήση σου.

:wave2: :beer: :beer:

Tpap
19/05/2010, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Δε πάω να δικαιολογήσω τσιγκουνιές, προφανώς και η Τ δούλεψε από τα καλάθια με τα stock parts, αλλά καλό ειναι να καταλαβαίνουμε πώς η διαφορά συμβατικού και USD σε αυτου του τύπου τις μηχανές ειναι μάλλον θεμα μοδας, μαρκετινγκ και εντύπωσης παρά ουσίας. Επίσης ενα καλό συμβατικό cartridge ειναι καλύτερο από ενα μέτριο USD...

Σωστός ο Νίκος, στο παραπάνω...:beer:

Cpt. Haddock
19/05/2010, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Καπετάνιο,

Το υπάρχον ST μια χαρά τραίνο ειναι στον ανοιχτό δρόμο και μια χαρά στρίβει επίσης. Για τις Ελληνικές και Ευρωπαικές συνθήκες δε χρειάζεται τίποτα άλλο ΙΜΟ ειναι το ιδανικό compromise. Μιλώ για τη σταθερότητα μονοκάβαλο ή δικάβαλο και φορτωμένο όχι για τη χωρητικότητα των βαλιτσών κλπ.

Δε διαφωνώ, δεν το 'χω οδηγήσει για να ξέρω.

Ζεύκας
19/05/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
''καλλίτερο γενικά'', εναι καλλίτερο

άσχετο αλλά μας έχεις πρήξει με αυτό το καΛΛΙτερο! :mad:

http://abnet.agrino.org/htmls/G/G012.html

NikosR
19/05/2010, 10:29
Τώρα αν αφήσουμε στην άκρη τις συγκρίσεις με το ST, η τιμή του GT νομίζω πώς ειναι ελκυστικότατη για όποιον χρειάζεται ενα 'ελαφρύ' και ψιλο-σπόρτυ τούρερ.

Νομίζω πώς έρχεται με στάνταρντ και τη σχάρα, αρα αυτό που λείπει απ' το πακέτο ειναι στην ουσία μόνο ενα tank bag και ενα λουκάνικο και ίσως τα extra θερμαινόμενα γκρίπς και φεύγεις με την αγάπη σου για μακριά χωρίς παρα πολλούς συμβιβασμούς στην βόλτα της Κυριακής. Να 'χε κι άξονα...

Τι άλλο αντίστοιχο παίρνεις με 13490?

Ζεύκας
19/05/2010, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Τώρα αν αφήσουμε στην άκρη τις συγκρίσεις με το ST, η τιμή του GT νομίζω πώς ειναι ελκυστικότατη για όποιον χρειάζεται ενα 'ελαφρύ' και ψιλο-σπόρτυ τούρερ.

Νομίζω πώς έρχεται με στάνταρντ και τη σχάρα, αρα αυτό που λείπει απ' το πακέτο ειναι στην ουσία μόνο ενα tank bag και ενα λουκάνικο και ίσως τα extra θερμαινόμενα γκρίπς και φεύγεις με την αγάπη σου για μακριά χωρίς παρα πολλούς συμβιβασμούς στην βόλτα της Κυριακής. Να 'χε κι άξονα...

Τι άλλο αντίστοιχο παίρνεις με 13490?

πλάκα μας κάνεις? :rolleyes:

χαγιαμπούζα και τα μυαλά στα κάγκελα λέμεεε!!! :beer:

NikosR
19/05/2010, 10:32
Η αμφιβολία μου ειναι πάντως για τη διάρκεια του μοντέλου, μια και ειναι γνωστό τοις πάσι πώς τον 1200 έτοιμο τον έχουνε... Παίζει νά 'ναι stop-gap μοντέλο λόγω κρίσης που θα είναι παλιό σε 2 χρόνια...

McGyver
19/05/2010, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Τι άλλο αντίστοιχο παίρνεις με 13490?

Transalp και σου μένουν και ρέστα...

Nostra
19/05/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Transalp και σου μένουν και ρέστα...

εκτος αν πάρεις πλαινές βαλίτσες... :p

NikosR
19/05/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
πλάκα μας κάνεις? :rolleyes:

χαγιαμπούζα και τα μυαλά στα κάγκελα λέμεεε!!! :beer:


Αντίστοιχο??? Για βάλε 110 λίτρα αποσκευές στο busa να δούμε πώς θα 'ναι και πως θα παγάινει...

Ζεύκας
19/05/2010, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Transalp και σου μένουν και ρέστα...

ή 6745 πιτόγυρα :lol:

Cpt. Haddock
19/05/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Τι άλλο αντίστοιχο παίρνεις με 13490?

Τιποτα....

Το VFR 800F9 ABS εχει 14200
Το VFR 1200F εχει 17450

Τα FJR, ZZR, Multistrada 1200 ειναι αλλου σε τιμές, αλλα πες ειναι και αλλη κατηγορία


Και μιλάμε οτι στην τιμή του GT τα έχεις όλα έτοιμα και απλα γυρνας κλειδί. :winka:

NikosR
19/05/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Transalp και σου μένουν και ρέστα...


Και παπί παίρνεις και σου μένουν περισότερα. Για μηχανές μιλάμε :p

Ζεύκας
19/05/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Αντίστοιχο??? Για βάλε 110 λίτρα αποσκευές στο busa να δούμε πώς θα 'ναι και πως θα παγάινει...

Κατ'αρχάς τις περισσοτερές φορές δεν καβαλάμε με 100 λίτρα αποσκευές.
Εκτός κι αν εσύ χρησημοποιείς το ST μόνιμως τίγκα φορτωμένο.εδώ πάω πάσο.

Κατά δεύτερον πές μου σε τι υπερέχει το ST από το χαγιαμπούζα?

Cpt. Haddock
19/05/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Κατά δεύτερον πές μου σε τι υπερέχει το ST από το χαγιαμπούζα?

ετοιμο πακέτο :winka:

Οσο για λιτρα, εαν κανεις ενα σοβαρο ταξιδι δικαβαλος θες καμια 80αρια λτ.

Οι πλαϊνές που έχω στον τιγρη ειναι 70, βαλε κανενα λουκανικο πισω και τανκμπαγκ μπροστα για να πας 10 μερες εξω

Ζεύκας
19/05/2010, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ετοιμο πακέτο :winka:

:lol:

έλατε ρε πείτε κανά σοβαρό επιχείρημα

NikosR
19/05/2010, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Κατ'αρχάς τις περισσοτερές φορές δεν καβαλάμε με 100 λίτρα αποσκευές.
Εκτός κι αν εσύ χρησημοποιείς το ST μόνιμως τίγκα φορτωμένο.εδώ πάω πάσο.

Κατά δεύτερον πές μου σε τι υπερέχει το ST από το χαγιαμπούζα?


Στο ότι ποτέ δε θά ΄παιρνα το busa? :p

Αλλά να μου πείς την Ελλάδα βρισκόμαστε, ολοι θεωρούν πώς ειναι 'hyper-sport' μηχανάκι 180 ίππων ειναι ότι πρέπει για τις ανάγκες τους...

Ζεύκας
19/05/2010, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Στο ότι ποτέ δε θά ΄παιρνα το busa? :p

Αλλά να μου πείς την Ελλάδα βρισκόμαστε, ολοι θεωρούν πώς ειναι 'hyper-sport' μηχανάκι 180 ίππων ειναι ότι πρέπει για τις ανάγκες τους...


ενώ σε όλη την Ευρώπη το ST πουλάει σα ζεστό ψωμί και το χαγιαμπούζα πιάνει πάτο! :lol:


ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΠΑΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ!!

Cpt. Haddock
19/05/2010, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
:lol:

έλατε ρε πείτε κανά σοβαρό επιχείρημα

Εαν θες να γραφεις χιλιομετρα, δικαβαλος, δε σε νοιάζει η ξερη ιπποδύναμη και θες να αγοράσεις κατι έτοιμο, το οτι τα ταξιδιωτικά παραφερναλια ειναι στανταρντ ειναι μεγάλο ατου.

Το λέω έχοντας κατα νου τη συγκριση ανάμεσα στο tiger 955i που είχε στανταρντ τις πλαϊνές, ομορφες, καμπυλωτές με συνολο καμια 60αρια λιτρα χωρητικότητα. Και στο καινουριο μου βάλαν τις μικρές (24 + 19), οχι στανταρ και τρέχουμε όλοι με πατέντες και αφτερμαρκετ.

nickald
19/05/2010, 10:54
Πριν παρω το 1250s περασα απο την Τ μια βολτα

Το ST το εδινε με πληρες πακετο βαλιτσες καπου στα 13+

Στο test ride παντως με αρεσε....

Τωρα αυτο το "καινουριο" με την εξατμα εκει χαμου δε ξερω.... κατι με χαλαει....


Θα περιμενω να το βγαλει με το νεο μοτουρ...

Tpap
19/05/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Transalp και σου μένουν και ρέστα...

μπα πανάθεμάσε ρε πΣηλέ...:rotflmao: :bigcry:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΠΑΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ!!


Ρε Μπάμπη, τι σκέφτεσαι..?

Τι σχέση έχει το χάγια με το Τ...?

Και γιατί/για ποιόν λόγο θές επιχειρήματα...?

Το κάθε ένα κάνει ίσως το ίδιο πράγμα μα αρκετά έως πάρα πολύ διαφορετικά. Μετράς προτεραιότητες, μετράς τι θές/προτιμάς/γουστΕρνεις και εκταμιεύεις.

Απλά πράγματα.

NikosR
19/05/2010, 10:55
Ρε Ζεύκα,

Σύμφωνα με την λογική σου, αν εξαιρέσουμε την πίστα και τα αυστηρά χωματερά, τα μόνα μηχανάκια που θα πρεπε να υπάρχουν θα ταν το στρώμα, το GS1200 και το busa.

Θα σχολίαζα την μοτοσυκλετιστική σου ανωριμότητα αλλά δε σε ξέρω καλά και μπορεί να παρεξηγηθείς.

Ζεύκας
19/05/2010, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
οχι στανταρ και τρέχουμε όλοι με πατέντες και αφτερμαρκετ.

ε ωραία και που έτρεξες τι έπαθες βρε Ηλία?
πήρες αφτερμάρκετ βαλίτσες και είσαι οκ

12000 χιλιάρικα δεν κάνει ένα χαγιαμπούζα?
χτυπάω κι ένα τριβάλιτσο+τανκμπαγκ και είμαι άρχοντας να γυρνάω την Ευρώπη.

Κ όταν κινούμαι σε κοντινές αποστάσεις έχω τ'άλογα ανά πάσα στιγμή διαθέσιμα :D

Ζεύκας
19/05/2010, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Θα σχολίαζα την μοτοσυκλετιστική σου ανωριμότητα αλλά δε σε ξέρω καλά και μπορεί να παρεξηγηθείς.

πλιζ κάντο,δεν έχω πρόβλημα

ούτως ή αλλως δεν είμεθα άγνωστοι.τα έχουμε πει κι από κοντά μια Παρασκευή στο Μοναστηράκι
και ήταν για παρέα ο Tpap και ο Blackbusa

:beer: :beer: :beer:

NikosR
19/05/2010, 11:03
Να το πάρεις βρε παιδί μου το Busa. Σου 'παμε εμείς να μη το πάρεις? Αλλα να το πάρουμε κι εμείς επειδή σ' αρέσει εσένα? Μπα σε καλό μας

NikosR
19/05/2010, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
πλιζ κάντο,δεν έχω πρόβλημα

ούτως ή αλλως δεν είμεθα άγνωστοι.τα έχουμε πει κι από κοντά μια Παρασκευή στο Μοναστηράκι
και ήταν για παρέα ο Tpap και ο Blackbusa

:beer: :beer: :beer:


Το θυμάμαι, για αυτό δεν είπα πώς δε σε ξέρω καθόλου.

Ζεύκας
19/05/2010, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ρε Μπάμπη, τι σκέφτεσαι..?

Τι σχέση έχει το χάγια με το Τ...?

Και γιατί/για ποιόν λόγο θές επιχειρήματα...?

Το κάθε ένα κάνει ίσως το ίδιο πράγμα μα αρκετά έως πάρα πολύ διαφορετικά. Μετράς προτεραιότητες, μετράς τι θές/προτιμάς/γουστΕρνεις και εκταμιεύεις.

Απλά πράγματα.

Το χάγια και το εςτι ανήκουν γενικά στην κατηγορία "τουρισμού"

κι αφού ανήκουν στην ίδια κατηγορία αρχίζουν οι συγκρίσεις.Παράλογο?
κι επιπλεόν δεν άρχισα εγώ την σύγκριση.
Ο Νίκος ερώτησε τι άλλο μηχανάκι της κατηγορίας μπορεί να πάρει κάποιος με 13500 χιλιάρικα.

Στην κουβέντα συμμετέχω από το ξεκίνημα αλλά δεν άρχισα να σας πρήζω με το χαγιαμπούζα και τι "γαμάω" μηχανή είναι.
Όταν όμως τέθηκε θέμα σύγκρισης ανέφερα και υπερασπίστηκα τη γνώμη μου

:beer: :beer:

Cpt. Haddock
19/05/2010, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
12000 χιλιάρικα δεν κάνει ένα χαγιαμπούζα?
χτυπάω κι ένα τριβάλιτσο+τανκμπαγκ και είμαι άρχοντας να γυρνάω την Ευρώπη.

Σωστό, μονο που τριβάλιτσο στο μπουσα δεν ειναι κι οτι καλυτερο σαν θεαμα, ειναι κριμα το μηχανακι. Καλυτερα σαμαρια με τα γνωστά προβλήματά τους.

Απο την άλλη για κόσμο που δεν τον ενδιαφέρουν τα πολλά άλογα για κοντινές αποστάσεις και θεωρεί τα 130 ατια αρκετά (που ειναι - κακα τα ψέματα), ειδικά όταν παίρνει έτοιμο τουρερ πακέτο, το GT ειναι λουκουμι σε καλή τιμη

:beer: :beer: :beer:

Ζεύκας
19/05/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Να το πάρεις βρε παιδί μου το Busa. Σου 'παμε εμείς να μη το πάρεις? Αλλα να το πάρουμε κι εμείς επειδή σ' αρέσει εσένα? Μπα σε καλό μας

έχω τουόνο.ευχαριστώ!


Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Το θυμάμαι, για αυτό δεν είπα πώς δε σε ξέρω καθόλου.

μη στεναχωριέσαι, πες μου ότι θέλεις. δεν παρεξηγιέμαι
ίσα -ίσα που άνθρωποι με πολλά περισσότερα χρόνια εμπειρίας πάνω στις μηχανές είναι καλό να τους ακούω.

Tpap
19/05/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Κ όταν κινούμαι σε κοντινές αποστάσεις έχω τ'άλογα ανά πάσα στιγμή διαθέσιμα :D

έχεις μεγάλες εκτάσεις...? :lol: :beer: :wave2:


198317

NikosR
19/05/2010, 11:14
Ε δεν ανήκει στη κατηγορία τουρισμού το Busa όπως και να το ξεχειλώσουμε. Σε μιά ώρα έχει πιαστεί το γόνατό μου, ηλικιωμένος ών, από το δίπλωμα π.χ.

Με αυτή τη διεστραμμένη λογική, που την αποδίδω στο νεαρόν της ηλικίας και την κατανοώ αλλά δε συμφωνώ, ολα τα μη αυστηρά πισταδόρικα και μη γυμνά, στην κατηγορία τουρισμού ανήκουν.

A και ΔΕ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ, και τη μόνη χαρά που μπορεί να μου δώσει ειναι SOLO ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠO 200+, ασε που ο ήχος του ακούγεται αηδία στα αυτιά μου.

Σου φτάνουν αυτά τα προσωπικά επιχειρήματα? Να γράψω κι άλλα?

Λύσσαξες με το busa..

Ζεύκας
19/05/2010, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σωστό, μονο που τριβάλιτσο στο μπουσα δεν ειναι κι οτι καλυτερο σαν θεαμα, ειναι κριμα το μηχανακι. Καλυτερα σαμαρια με τα γνωστά προβλήματά τους.

Απο την άλλη για κόσμο που δεν τον ενδιαφέρουν τα πολλά άλογα για κοντινές αποστάσεις και θεωρεί τα 130 ατια αρκετά (που ειναι - κακα τα ψέματα), ειδικά όταν παίρνει έτοιμο τουρερ πακέτο, το GT ειναι λουκουμι σε καλή τιμη

:beer: :beer: :beer:

οκ απ΄ότι φαίνεται δεν θα βγάλουμε άκρη οπότε εγώ σταματάω εδώ τη σύγκριση :wave2:

Cpt. Haddock
19/05/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
οκ απ΄ότι φαίνεται δεν θα βγάλουμε άκρη οπότε εγώ σταματάω εδώ τη σύγκριση :wave2:

Μια χαρά ακρη βγαζουμε.

Ειναι και τα δυο τουρισμου, στην ίδια τιμή, με το ενα να ειναι ολοκληρωμένο πακέτο και το άλλο να ειναι και πυραυλος.

Όποιος ψαχνει κατι σε αυτη την κατηγορία, ζυγιζει τα υπερ και τα κατα και αποφασίζει.

Μπάμπη, πάμε κανενα ταξιδι έξω πολυήμερο, εσυ με σαμαρια, εγω με βαλίτσες, να δεις τι εννοώ. Ρωτα και το Νικόλα που ήταν μαζί μας το '08 με το μπουσα. Αυτο ήθελε ο ανθρωπος, αυτό πήρε, καλά έκανε, το ευχαριστήθηκε, το πήγαινε και μια χαρά στα πάσα. Αλλα ρώτα τι ένιωσε όταν είδε το χρώμα πίσω να εχει ξυστεί απο τα σαμάρια και ψαχναμε να βρουμε γκαφερ να το καλυψουμε :winka:

Εμενα που δε με νοιάζουν τα άλογα, αφου ετσι κι αλλιως δεν τα χρησιμοποιώ, θα επαιρνα το τριουμφ. Εσυ που θες την ιπποδύναμη και σε νοιαζει λιγοτερο η χρηστικότητα σε τουρινγκ καταστάσεις, παρε το μπουσα. Εαν αυτο θες, πολύ καλά θα κανεις

:beer: :beer: :beer:

Ζεύκας
19/05/2010, 11:29
Ρε πστη μου δεν θέλω να πάρω χαγιαμπούζα! :cry:

Και συνεχίζεις βρε Ηλία με τα σαμάρια.ανέφερα εγώ σαμάρια πουθενά?

και εννοείται ότι τα σαμάρια σε πολυήμερο ταξίδι είναι μπελάς!
εδώ εγώ βαριέμαι να κάνω 1 μέρα ταξίδι με σαμάρια.

ενώ οι βαλίτσες είναι ότι πρέπει.
άσε που κρύβουν και την άσχημη κωλάρα του μπούζα! :lol:

Cpt. Haddock
19/05/2010, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
άσε που κρύβουν και την άσχημη κωλάρα του μπούζα! :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:a014:

NikosR
19/05/2010, 11:33
Φτου ρε πστη μ' με το μπούσα. Πάρτο κι ας μη το θέλεις!

Ζεύκας
19/05/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
έχεις μεγάλες εκτάσεις...? :lol: :beer: :wave2:

πλάκα πλάκα μου θύμισες πως έχω καιρό να κάνω καμιά βόλτα με το Rocket! :bawl: :lol:

Ζεύκας
19/05/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Φτου ρε πστη μ' με το μπούσα. Πάρτο κι ας μη το θέλεις!

"Δεν βγάζω που δεν βγάζω άκρη με τον Ζεύκα,δεν τον αρχίζω στο ψιλό γαζί ε?" :wacko:

NikosR
19/05/2010, 11:45
Μαφού ειναι καλό μηχανάκι, γλήγορο και φτηνό...

noe13
19/05/2010, 12:03
Επιγραμματικα:Αν θες να πας απο το Α μερος στο Β (τα οποια απεχουν 500κμ) σε 3 ωρες,μονος χωρις κοπελα,χωρις πολλα πραγματα,σε σχετικα αβολη θεση ακομα και για τον οδηγο,με μεγαλη εκριση αδρεναλινης αλλα και ψιλοαθλια φρενα παιρνεις χαγια!
Αν θελεις ταξιδια ανα την Ευρωπη,δικαβαλος με φουλ μπαγαζια για 1-2 ατομα,σε λιγο πιο χαλαρους ρυθμους χωρις να κυνηγας χρονους και στροφιλικη με καλυτερα φρενα και πιο ξεκουραστη θεση οδηγησης παιρνεις Gt η κατι αναλογο!

Ichigo
19/05/2010, 17:08
γΚαλό μΕ φαίνεται το ST άλλα ΟΤΑΝ θα έρθει η ώρα για καινούρια μηχανή μάλλον στο ντυμένο 1250s με βλέπω να καταλήγω λόγω τιμής! :wacko:

Tpap
19/05/2010, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
άσχετο αλλά μας έχεις πρήξει με αυτό το καΛΛΙτερο! :mad:

http://abnet.agrino.org/htmls/G/G012.html


http://abnet.agrino.org/htmls/G/G007.html


:wave2: :wave2:

:beer: :beer:

Δήμιος
20/05/2010, 04:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Δε πάω να δικαιολογήσω τσιγκουνιές, προφανώς και η Τ δούλεψε από τα καλάθια με τα stock parts, αλλά καλό ειναι να καταλαβαίνουμε πώς η διαφορά συμβατικού και USD σε αυτου του τύπου τις μηχανές ειναι μάλλον θεμα μοδας, μαρκετινγκ και εντύπωσης παρά ουσίας. Επίσης ενα καλό συμβατικό cartridge ειναι καλύτερο από ενα μέτριο USD...

+1000:cool:

LiakosVstrom
20/05/2010, 10:49
δίνεις άλλα 2 και παίρνεις αυτό! (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/234996/)

:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
20/05/2010, 10:54
Δινεις κι αλλο ενα και παιρνεις το άλλο

Δεν ειναι λογική αυτη ρε Λιάκο...

Δεν ειναι πετσετάκια 2000 ευρώ :winka:

NikosR
20/05/2010, 10:55
'Παραεισαγωγή' δεν είναι αυτό ή κάνω λάθος? Αμα αρχίσουμε αυτή τη συζήτηση..... Αμα σου χαλάσει τον εμπιστεύεσαι τον κύριο τάδε?

LiakosVstrom
20/05/2010, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δινεις κι αλλο ενα και παιρνεις το άλλο

Δεν ειναι λογική αυτη ρε Λιάκο...

Δεν ειναι πετσετάκια 2000 ευρώ :winka:

I know.... απλά είμαι ερωτευμένος με αυτό το "μηχανάκι"....

:a32:



πολύ όμορφο πάντως και το GT. και αρκετά καλή η τιμή του.

NikosR
22/05/2010, 14:01
Φήμες κυκλοφορούν πώς το Sprint ST δε πέθανε, και θα ανακοινωθεί ελαφρώς ανανεωμένο οσονούπω. Μακάρι.

SVX
22/05/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας

Κατά δεύτερον πές μου σε τι υπερέχει το ST από το χαγιαμπούζα?


Γνωμη μου ( θκια μου ) πως το Sprint ηρθε να χτυπηθει με την μαλακια της HONDA την "Υπερτουριστικη" :smokin:

NikosR
24/05/2010, 13:58
τελικά βγαίνει και ανανεωμένο ST για το 2011 με το φαίρινγκ και τα φώτα του GT αλλά, λένε, χωρίς στανταρντ τις βαλίτσες του πιά...