PDA

View Full Version : vtr 250



address
18/05/2010, 08:44
Συμφορουμίτες, συμφορουμιτισσες καλησπερα...
Έπειτα απο πολύ σκεψη κατέληξα στο συγκεκριμενο μοντέλο της χοντα με συναγωνιστη το ybr 250 της yamaha.
Εχετε να πειτε διαφορες για τα δυο αυτα μοντελα? Βασικα αν και αρκετη η διαφορα τιμης κλεινω κατα πολυ προς το πρωτο.
Παραθέτω λοιπόν καποιες απορίες προς λύση απο οποιον εχει φυσικα ορεξη...
1ον. Επειδη δεν ειμαι σίγουρος, το μοντελο βγαινει με καρμπυρατερ η ειναι ψεκαστο?
2ον. Η καταναλωση του ειναι λογικη? Κ ποια η σχεση της με του γιαμαχα?
3ον. Γνωριζετε αν εχει δεικτη βενζινης οπως και το γιαμαχα η απλα εχει το κλασικο λαμπακι..?
4ον. Σε ταξίδι, σε περιπτωση που μπει ζελατινα ειναι ανετο μεχρι τα 130κμ?

Αυτα για αρχη και ευχαριστω εκ των προταιρων...

McGyver
18/05/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από address
Συμφορουμίτες, συμφορουμιτισσες καλησπερα...
Έπειτα απο πολύ σκεψη κατέληξα στο συγκεκριμενο μοντέλο της χοντα με συναγωνιστη το ybr 250 της yamaha.
Εχετε να πειτε διαφορες για τα δυο αυτα μοντελα? Βασικα αν και αρκετη η διαφορα τιμης κλεινω κατα πολυ προς το πρωτο.
Παραθέτω λοιπόν καποιες απορίες προς λύση απο οποιον εχει φυσικα ορεξη...
1ον. Επειδη δεν ειμαι σίγουρος, το μοντελο βγαινει με καρμπυρατερ η ειναι ψεκαστο?
2ον. Η καταναλωση του ειναι λογικη? Κ ποια η σχεση της με του γιαμαχα?
3ον. Γνωριζετε αν εχει δεικτη βενζινης οπως και το γιαμαχα η απλα εχει το κλασικο λαμπακι..?
4ον. Σε ταξίδι, σε περιπτωση που μπει ζελατινα ειναι ανετο μεχρι τα 130κμ?

Αυτα για αρχη και ευχαριστω εκ των προταιρων...

α) Δε συναγωνίζεται η βούρτσα με την π***σα :winka: ...
1. VTR250 -> ψεκαστό.
2. Δεν ξέρω, δεν απαντώ.
3. Λαμπάκι.
4. Και χωρίς ζελατίνα.

hidefnick
18/05/2010, 08:59
ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=76284) :wave2:

killbill
18/05/2010, 09:41
Φίλε μου χαιρετώ, δεν το έχω εγώ αλλά ο αδελφός μου, βέβαια το έχω οδηγήσει. Πολύ ωραίο, άνετο για την πόλη και με ικανοποιητικό γκαζάκι για 250.
Είναι ψεκαστό όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, με πολύ καλή θέση οδήγησης, και πιστεύω καλή ποιότητα.
Εξ'ολοκλήρου Made in Japan.
Κατανάλωση χαμηλή, ψυγείο και βεντιλατερακι.

Πάντως αν σε ενδιαφέρει να το πάρεις ψάξτο άμεσα γιατί ότι ήρθε Ελλάδα ήρθε, απο δω και μπρός τέλος απο ότι άκουσα. Οπότε αν το αφήσεις για καιρό θα δυσκολευτείς να βρείς χρώμα κτλπ.

Καλή επιλογή εύχομαι.

p@nos
18/05/2010, 15:07
λοιπον το ειδα σημερα στο δρομο...


φαινεται πολυ ομορφο, πολυ προσεγμενο και σε καμια περιπτωση δε μοιαζει με 250 απο πιο μακρυα...




και προσπαθουσα να καταλαβω ποια μηχανη ειναι να σας πω την αληθεια οπως το εβλεπα απο μακρυα, και στην αρχη ειχα την εντυπωση πως ηταν cagiva raptor...

address
19/05/2010, 08:05
Ευχαριστώ για τις απαντησεις.. Επισης τι αυτονομια εχει? Το τεποζιτο γυρω στα 12 λιτρα δεν ειναι?

RIFF RAFF
19/05/2010, 11:33
πολυ καλο μηχανακι
εχω κανει 1900 χιλιομετρα!!!
εκανα 210 χιλιομετρα εθνικη και εβαλα 9 λιτρα!!!
πολυ οικονομικο.
παει ανετα με 140 km/h,χωρις δευτερο ατομο ετσι!!!
στα τελευταια 2 λιτρα αναβει λαμπακι καυσιμου!!!
συνηθως μου αναβει πανω απο τα 240 χιλιομετρα!!!
τραβαει απο χαμηλα,
με τριτη καρφομενη μετακινεισαι σε ολη την πολη.
αν το βρεις χτυπατο δεν θα το μετανιωσεις.
ειναι και για ταξιδακια μανουλα.
εχω κανει 100 χιλιομετρα χωρις να πιαστω καθολου!!!
αααα ξεχασα το ντεποζιτο ειναι 12 λιτρα!!

pkpl
19/05/2010, 12:20
και εγώ το κοίταγα για πολύ καιρό,ναι είναι οικονομικό αλλά πάρα πολλά τα λεφτά που ζητάει.Ναι έιναι japan ,διαμάντι,ωραίο,HONDA αλλά μετά από πολύ σκέψη είπα όχι και 5300 για 250cc.Φίλε μου εγώ πήρα ένα μεταχείρα KLE 500 τελικά ,θα μου πεις οικονομικό δεν είναι,τουλάχιστον είναι πιο άνετο για ταξίδια και έδωσα και τα μισα.Άσε και από αυτά του 07 τα KLE 500 να πάρεις ένα που έχουν μείνει στην αντιπροσωπεία καινούργιο έχει τα ίδια λεφτά με το vtr.Βέβαια πας σε on-off.Τι να σου πω δικιά σου απόφαση,μόνο μη σου φαίνεται "λίγο" μετά από λίγο καιρό και όχι τίποτα άλλο θα χάσεις αρκετά για να το δώσεις.2 που παρακολουθούσα μεταχειρισμένα από το Γενάρη ακόμα απούλητα είναι,ποιος δίνει 4700? για μεταχείρα 250 cc.

RIFF RAFF
19/05/2010, 12:31
δεν ειναι για πολλα ταξιδια
αλλα οπως ειπα πας ανετα 130-140 εθνικη
λιγα χρηματα για ασφαλεια-τελη κτλ κτλ.
αλλα ιδιαιτερα ακριβο.
5300 εσκασα.
δεν τα κλαιω ομως γιατι δεν ηθελα μηχανη αλλα κατι καλυτερο απο το παπι που ειχα.
με καλυπτει ολοκληρωτικα.

address
19/05/2010, 13:34
πάντως δε νομίζω ότι θα το βαρεθω γιατί πολύ απλά δε ζητάω κάτι παραπάνω από μια μηχανή..μου αρκεί να είναι βολικό μέσα στην πολύ, κάτι το οποίο εχω ήδη βρει με το παπάκι που εχω, αλλά προτιμώ κάτι σε μηχανή γιατί υπερτερεί και από θέμα παθητικής ασφαλείας και τα σχετικά..καθώς επίσης μου αρκεί να μπορώ να κάνω κάποιο μικρό ταξιδακι και τίποτα παραπάνω..επομένως δε σκέφτομαι ότι θα χάσω χρήματα από την πώληση του γιατί απλά δε σκοπεύω να το δώσω γρήγορα..

pkpl
19/05/2010, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από address
πάντως δε νομίζω ότι θα το βαρεθω γιατί πολύ απλά δε ζητάω κάτι παραπάνω από μια μηχανή..μου αρκεί να είναι βολικό μέσα στην πολύ, κάτι το οποίο εχω ήδη βρει με το παπάκι που εχω, αλλά προτιμώ κάτι σε μηχανή γιατί υπερτερεί και από θέμα παθητικής ασφαλείας και τα σχετικά..καθώς επίσης μου αρκεί να μπορώ να κάνω κάποιο μικρό ταξιδακι και τίποτα παραπάνω..επομένως δε σκέφτομαι ότι θα χάσω χρήματα από την πώληση του γιατί απλά δε σκοπεύω να το δώσω γρήγορα..
κι εγώ 10 χρόνια πάνω σε παπί είμαι,κι αν δεν πήγαινε πιο μακριά η δουλεία δε θα κατέβαινα από πάνω του.Καλό άγιο το παπί αλλά τώρα που βγαίνω εθνική δεν το έχει το θέμα ,άσε που όσο βλέπω ότι μεγαλώνω η μέση από τα τραντάγματα του παπιού αρχίζει και την "ακούει",μόλις φτάνει Παρασκευή είμαι για μασαζ.Στην αρχή κι εγώ για 250cc ξεκίνησα,αλλά λεω δεν παίρνω κάτι πιο μεγάλο τώρα που την παλεύω ακόμα.Σου εύχομαι να το χαρείς ότι κι αν πάρεις,εξάλλου όλα είναι υποκειμενικά για το τι καλύπτει και ικανοποιεί τον καθένα.Εμένα μου λέγανε πάρε εκείνο πάρε το άλλο,τα μέτρησα είδα ότι το KLE με καλύπτει το πήρα και το χαίρομαι.

address
20/05/2010, 19:27
μηπως ομως το οτι σταματησε να ερχεται ελλαδα με δυσκολεψει λιγο σε τυχον ανταλλακτικα???? λεω εγω τωρα...δε θα πρεπει να ερχονται απ εξω αν χρειαστει κατι? δεν ειναι ταλαιπωρια αυτο?

killbill
21/05/2010, 08:44
Κοίτα δεν είμαι και σίγουρος για το ότι θα σταματήσει καλό όμως είναι να το επιβεβαιώσεις.
Για ανταλακτικά δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα, έτσι και αλλιώς όλοι έχουμε ταλαιπωρηθεί με ανταλακτικά και περίμενε στον Σαραβαλάκη ανεξαρτητως μοντέλου, εγω περίμενα για κάποια πλαστικά πάνω απο μήνα και σε πολύ εμπορικό μοντέλο.

RIFF RAFF
21/05/2010, 08:59
δεν θα ξαναρθει το vtr τουλαχιστον οχι τωρα.
γι αυτο και δεν υπαρχει και στο site της honda.
τωρα γιανταλακτικα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.
εδω βρισκουν για c50

pkpl
21/05/2010, 15:27
Ανταλλακτικά θα βρίσκεις σίγουρα ,απλά σε τι τιμές θα βρίσκεις.Λόγο του ότι δεν εισήχθησαν πολλά σίγουρα και το στοκ δεν θα είναι μεγάλο και δεν θα βρίσκεις και παντού ,και το μόνο σίγουρο ότι δεν θα υπάρχουν imitation,αυτό βέβαια δεν ενδιαφέρει μερικούς.Εγώ πάντως για το KLE πίσω φλας imitation πήρα και είναι μια χαρά.

RIFF RAFF
21/05/2010, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από pkpl
Ανταλλακτικά θα βρίσκεις σίγουρα ,απλά σε τι τιμές θα βρίσκεις.Λόγο του ότι δεν εισήχθησαν πολλά σίγουρα και το στοκ δεν θα είναι μεγάλο και δεν θα βρίσκεις και παντού ,και το μόνο σίγουρο ότι δεν θα υπάρχουν imitation,αυτό βέβαια δεν ενδιαφέρει μερικούς.Εγώ πάντως για το KLE πίσω φλας imitation πήρα και είναι μια χαρά.
αυτο για τις τιμες δεν μπορω να το γνωριζω!!!
ειναι πολυ πιθανο ομως να ισχυει αυτο που ειπες.

Michelson
04/12/2011, 11:46
Παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχει πουθενά μεταχειρισμένο? Το ψάχνω παντού αλλά τίποτα. :(

John Steed
04/12/2011, 12:40
Πούλησε πολύ λίγα κομμάτια και μετά το απέσυραν. Το να βρεις κάποιο μτχ θα είναι πολύ δύσκολο, κοίτα στο car.gr ή σε κάποιο άλλο site αγγελιών.

Επίσης, μπορείς να βάλεις κι εδώ αγγελία ζήτησης!



Καλή τύχη! :wave2:

johnpan
04/12/2011, 20:15
συγκρίνεις μηχανάκι με γαϊδουράκι...
vtr: δεν είναι τυχαίο που οι ιδιοκτήτες τους τα κρατάνε. Δύσκολα θα βρεις μτχ. Το μοτέρ τους είναι από πρωτογενές μέταλλο. Οποιος ξέρει τι σημαίνει αυτό δεν το συγκρίνει. Κατασκευή 100% Ιαπωνία.
Ούτε αυτό το βρίσκεις εύκολα πλέον.

ybr = cbf = απλό commuter. :wave2:

Πολυμήχανος
04/12/2011, 20:41
Σχετικά με το ψεκαστό: To VTR250 παράγεται στην Ιαπωνία από την δεκαετία του 90, ως καρμπυρατεράτο. Πριν 2 χρόνια, έκανε ένα facelift και απέκτησε ψεκασμό και αυτό το facelift έγινε και επίσημη εισαγωγή. Δεν αποκλείεται με άλλα λόγια, αν κάποιος ψάχνει για μεταχειρισμένο άνω των 2-3 ετών, να βρει και καρμπυρατεράτο. Δεν έχουν σπουδαίες διαφορές, και πρέπει να είσαι γνώστης για να βρεις ποιό είναι ποιό. Mια ειδοποιός διαφορά είναι ότι το ψεκαστό έχει ένα κομάτι πλαστικό κάτω από το σημείο που ενώνεται σέλα με ντεπόζιτο, ενώ το carb είναι εντελώς γυμνό στην περιοχή αυτή.

Σχετικά με τα ανταλλακτικά: Όταν μια μοτοσυκλέτα σταματάει εισαγωγή ή ακόμα και παραγωγή, ανταλλακτικά υπάρχουν-παράγονται-στοκάρονται για τουλάχιστον 14 χρόνια μετά, και συχνά βρήσκει κανείς ανταλλακτικά ΚΑΝΟΝΙΚΑ για μοτοσυκλέτες ακόμα πιο παλιές.

Επίσης δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία αν ένα μοντέλο εισάγεται-εισαγόταν ή όχι. Όταν χρειάζεται κάποιος ανταλλακτικό παλιότερης μοτό Honda, βρήσκει το parts list, βρήσκει ποιό part number έχει το ανταλλακτικό που χρειάζεται, και πάει και ζητάει ΑΥΤΟ το part number στου Σαρακάκη. Ή θα το έχει Ελλάδα, ή θα το έχει Ευρώπη, ή θα το έχει Ιαπωνία ή θα έχει εξαντληθεί από παντού. Σε όλες τις περιπτώσεις πλην της τελευταίας, το ανταλλακτικό θα έρθει, σε χρόνο από 2 μέρες μέχρι 1 μήνα, κατά αντιστοιχία των παραπάνω περιπτώσεων. Το που υπάρχει το ανταλλακτικό, το βλέπει ο υπάλληλος online άμεσα.

Σχετικά με το VTR: Το VTR είναι εξαιρετικά καλοφτιαγμένο, έχει την top ποιότητα που ΚΑΠΟΤΕ είχε η Honda την δεκαετία του 90, δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τα διάφορα YBR-CBF250 κ.ο.κ. που είναι φτηνά (και με τις δύο έννοιες) μηχανάκια, αναλώσιμα να μην τα λυπάσαι για καθημερινή φθορά. Το αν αξίζει τα αρκετά χρήματα που ζητάει, είναι θέμα υποκειμενικό και έχει να κάνει με τα γούστα και την οικονομία του καθενός. Για άλλους Huyndai και Mercedes την ίδια δουλειά κάνουνε, για άλλον μετράει η αίσθηση και η κλάση και όχι μόνο η καθαρή ποσότητα.

Όπως γράφτηκε ήδη, δεν είναι τυχαίο που όσοι τα έχουν, δεν τα δίνουνε...

Michelson
04/12/2011, 22:19
Κατάλαβα παιδιά, ευχαριστώ. Δεν απογοητεύομαι πάντως. Θα βάλω μια αγγελία ζήτησης και βλέπουμε. Αν το βρώ τελικά τι τιμές να περιμένω γενικά? 3500-4000?

Michelson
10/12/2011, 23:01
Βρήκα ένα στα 3700 συζητήσιμη. Ο τύπος λέει ότι είναι του 2008 και στην φωτογραφία φαίνεται σαν καινούριο. Τι λέτε αξίζει να πάω να το δω ή είναι πολλά τα χρήματα?

RIFF RAFF
11/12/2011, 17:07
5400 εκανε καινουργιο
καλη τιμη στο δινει.

jim83
12/07/2019, 19:58
Παιδιά σε περίπτωση που θέλει κάποιος να αγοράσει την εν λόγω μηχανή τι τιμή θα θεωρούσατε καλή/λογική σαν μεταχειρισμένο εν έτη 2019?

Anritsu
13/07/2019, 19:01
5400 το δέκα , 1,5 με 2 χιλιάρικα ΤΟ ΠΟΛΥ σήμερα και αν είναι σε καλή καταστάση , απο γκαράζ κλπ . Στο καρ βλέπω παίζουν απο 2900 μέχρι 3500 και έχει ελάχιστα και σκόρπια στην Ελλάδα . Με 3500 νομίζω παίρνεις το 250 το Benelli και εχεις και το κεφάλι σου ήσυχο για 2 χρόνια .

jim83
13/07/2019, 21:08
Nαι και μενα μου φαίνονται πολλά πανω 3000 ευρώ που ζητάνε για την εν λόγω μηχανή, άμα ήταν τουλάχιστον 400cc να τα δωσεις τα 3-3,5 χιλιαρικα δε λεω, ευχαριστώ για την απάντηση.

toyar
13/07/2019, 22:09
ειναι πολλα,δεν αξιζει
παντως ειναι ιδιαιτερο και σπανιο μηχανακι στην Ελλαδα
φυσικα κανενα σημερινο καινουριο σε αντιστοιχα λεφτα δεν στεκεται διπλα του ποιοτικα
αν βρει κανεις καποιο καλοσυντηρημενο ησυχαζει για 2 δεκαετιες και οχι για 2 χρονια που κραταει η εγγυηση των κινεζικων

jim83
13/07/2019, 23:03
Ναι ειναι ποιοτικό απο ότι διαβάζω, και πανέμορφο (στα μάτια μου τουλάχιστον), δε βλεπω κάτι παρόμοιο δυστυχώς σε αυτή τη κατηγορία εκτός απο κανα παλιο Ducati monster προφανώς η κανα παλιό SV650 σε αυτο το στύλ αλλα εκεί πάμε σε μεγαλύτερες μηχανές.

doctoras
14/07/2019, 10:06
για μένα αξίζει
είναι 9 χρονών ένα καλοστηριμένο με τιμή στο μισό της αξίας που έκανε καινούργιο είναι τίμιο ντιλ

Anritsu
15/07/2019, 09:48
Ναι ειναι ποιοτικό απο ότι διαβάζω, και πανέμορφο (στα μάτια μου τουλάχιστον), δε βλεπω κάτι παρόμοιο δυστυχώς σε αυτή τη κατηγορία εκτός απο κανα παλιο Ducati monster προφανώς η κανα παλιό SV650 σε αυτο το στύλ αλλα εκεί πάμε σε μεγαλύτερες μηχανές.

Ρίξε και από εδώ μια ματιά : https://www.benelli-moto.gr/motosikletes/bn-251/

jim83
15/07/2019, 11:35
Ναι το ξερω, δεν μπορω να πω οτι με αρεσει το συγκεκριμενο μη πω ψεματα, το VTR περα απο την εμφανιση/ποιοτητα κατασκευης μου αρεσε επειδη ειναι 2κιλυνδρο, πιο all arounder σε σχεση με τα μονοκυλινδρα που ειναι σε αυτη τη κατηγορια. Θα δω, ισως κανω παζαρια σε κανεναν απο τους πωλητες στο car.gr, ποτε δε ξερεις...

THRESH
15/07/2019, 14:09
Είναι δικύλινδρο οκ αλλά ούτε καμιά ιδιαίτερη απόδοση έχει π.χ Ninja 250 που παίζει καλύτερα στις ψηλές στην έκδοση του με 2 κυλίνδρους.

Κ εγώ συμφωνώ να κάνεις ένα test ride το Benelli , τα μονοκύλινδρα έχουν βελτιωθεί με τα χρόνια σε NVH (Noise Vibration Harshness)

Anritsu
15/07/2019, 18:33
Ναι το ξερω, δεν μπορω να πω οτι με αρεσει το συγκεκριμενο μη πω ψεματα, το VTR περα απο την εμφανιση/ποιοτητα κατασκευης μου αρεσε επειδη ειναι 2κιλυνδρο, πιο all arounder σε σχεση με τα μονοκυλινδρα που ειναι σε αυτη τη κατηγορια. Θα δω, ισως κανω παζαρια σε κανεναν απο τους πωλητες στο car.gr, ποτε δε ξερεις...

Ωραία τα V2 , Ειχα BROS 400 & 650 . Ξεπερασμένα κατά μία έννοια πια . Ή για λίγους και εκλεκτούς (Ducati) . Για να θες 250 φαντάζομαι θες ένα οικονομικό commuter αλλά όχι παπί . Ωραίο το VTR αλλά μην στέκεσαι στους δύο κυλίνδρους οι οποίοι και σε σερβις να το δείς έχουν πιο πολύ μπελά . Και σε κραδασμούς πλέον τα καινούρια με αντικραδασμικούς άξονες κλπ δεν νομίζω να ενοχλούν ιδιαίτερα . Μακάρι να βρεις αυτό που ψάχνεις αλλά είσαι τουλάχιστον τυχερός γιατι αυτή η κατηγορία έχει πλέον πολλούς παίκτες λιγότερο η περισσότερο αξιόπιστους .

jim83
15/07/2019, 20:06
Θα πηγαινα και για πιο μεγαλο αμα δεν ημουν καινουργιος οδηγος (δηλ μεχρι 650 κυβικα οταν λεω μεγαλο), απλα το VTR μου εκανε τσεκ σε εμφανιση, ποιοτητα κατασκευης, αρκετα δυνατο μοτερ για 250αρι, τιμια καταναλωση αλλα...ακριβο ακομα κ σαν μεταχειρισμενο. Και το cbf 500 προ δεκαετιας ειναι κ αυτο ωραιο αλλα δε βρισκω και κανενα σε καλη κατασταση, μου αρεσουν τα στρογγυλοφαναρα Γιαπωνεζικα να πω την αληθεια.

andgeo
15/07/2019, 21:36
Κρίμα γιατί το VTR δεν είναι παρά ένα κακέκτυπο του Monster 600 της Ducati .

Coyote.V
15/07/2019, 21:42
Ετσι και είχαν βάλει αυτό το μοτέρ στο μικρό βαραντέρο θα είχε πουλήσει τρελά, αλλά προτίμησαν 125 αερόψυκτο.... δεν τους καταλαβαίνω αυτούς τους ιαπωνέζους λέμε !

katsar
15/07/2019, 22:33
μου αρεσουν τα στρογγυλοφαναρα Γιαπωνεζικα να πω την αληθεια.

suzuki gs 500,δεν παίζουν πολλά όμως.

jim83
15/07/2019, 23:10
Ναι όντως, κοιτούσα κ το bandit το 400αρι αλλά έχω διαβάσει πολλά άσχημα σχόλια για το συγκεκριμένο.

Anritsu
16/07/2019, 09:42
Θα πηγαινα και για πιο μεγαλο αμα δεν ημουν καινουργιος οδηγος (δηλ μεχρι 650 κυβικα οταν λεω μεγαλο), απλα το VTR μου εκανε τσεκ σε εμφανιση, ποιοτητα κατασκευης, αρκετα δυνατο μοτερ για 250αρι, τιμια καταναλωση αλλα...ακριβο ακομα κ σαν μεταχειρισμενο. Και το cbf 500 προ δεκαετιας ειναι κ αυτο ωραιο αλλα δε βρισκω και κανενα σε καλη κατασταση, μου αρεσουν τα στρογγυλοφαναρα Γιαπωνεζικα να πω την αληθεια.

Προσωπικά είμαι ενάντιων των μεταχειρισμένων εκτός και αν είναι από "φίλο" και γνωρίζω το ιστορικό τους . Αν εσυ δεν είσαι, καλή περίπτωση - αν και δεν ξέρω τι κυκλοφορεί σε μεταχειρισμένο, πιθανότατα όχι πολλά - είναι το sv 650 το γυμνό στρογγυλοφάναρο . Δεύτερης γενιάς που λέμε μετά το 2003 με το πλαίσιο αλουμινίου και όχι το παλιότερο με το χωροδυκτίωμα . Ένα καλοσυντηρημένο 10-13 ετών δεν θα το βρεις πιστεύω πάνω απο 2000 -2200 € . Και πάλι βέβαια ψιλομπλέκεις . Υπάρχει και το Gladius (ασχολίαστο) και η τελευταία γενικά που δεν νομίζω σε μτχ να παίζει τίποτα μια και σε καινούριο δεν έχει πουλήσει τίποτα .

telegonos
16/07/2019, 09:53
Αλουμίνιο ήταν και το πρώτης γεννιάς SV650. Και το δεύτερης γεννιάς δεν άλλαξε πολύ στο πλαίσιο, απλά οι σωλήνες από κυκλικής διατομής, γίνανε ορθογώνιας διατομής. Αν λες το ένα χωροδικτύωμα, και το άλλο πάλι χωροδικτύωμα το λες.

Το καινούριο είναι σιδερένιο, πάλι χωροδικτύωμα.

jim83
16/07/2019, 11:04
Προσωπικά είμαι ενάντιων των μεταχειρισμένων εκτός και αν είναι από "φίλο" και γνωρίζω το ιστορικό τους . Αν εσυ δεν είσαι, καλή περίπτωση - αν και δεν ξέρω τι κυκλοφορεί σε μεταχειρισμένο, πιθανότατα όχι πολλά - είναι το sv 650 το γυμνό στρογγυλοφάναρο . Δεύτερης γενιάς που λέμε μετά το 2003 με το πλαίσιο αλουμινίου και όχι το παλιότερο με το χωροδυκτίωμα . Ένα καλοσυντηρημένο 10-13 ετών δεν θα το βρεις πιστεύω πάνω απο 2000 -2200 € . Και πάλι βέβαια ψιλομπλέκεις . Υπάρχει και το Gladius (ασχολίαστο) και η τελευταία γενικά που δεν νομίζω σε μτχ να παίζει τίποτα μια και σε καινούριο δεν έχει πουλήσει τίποτα .

Ναι δεν αντιλεγω, ειναι μεγαλο μανικι να ψαχνεις για μεταχειρισμενο αμα δε ξερεις, κ αμα μενεις κ επαρχια οπως εγω ειναι ακομα χειροτερο καθως Αθηνα παλευεται το πραγμα, αλλα δε τρελαινομαι στην ιδεα για πρωτη μηχανη να πληρωσω καινουργια, πχ ηθελα να παρω το καινουργιο SV που κανει τσεκ σχεδον σε ολα οσα ψαχνω αλλα απειρος οδηγος + καινουργια μηχανη δεν ειναι κ πολυ καλος συνδυασμος. Ναι ψαχνω και για κανα παλιο SV αλλα της γενιας πριν του Gladius, με ψεκασμο και το μαυρο αλουμινενιο πλαισιο, απορω γιατι δεν τραβηξε ποτε το συγκεκριμενο μοντελο εδω Ελλαδα, και το καινουργιο πρεπει να εχει παει απατο.

Anritsu
16/07/2019, 14:02
Ναι δεν αντιλεγω, ειναι μεγαλο μανικι να ψαχνεις για μεταχειρισμενο αμα δε ξερεις, κ αμα μενεις κ επαρχια οπως εγω ειναι ακομα χειροτερο καθως Αθηνα παλευεται το πραγμα, αλλα δε τρελαινομαι στην ιδεα για πρωτη μηχανη να πληρωσω καινουργια, πχ ηθελα να παρω το καινουργιο SV που κανει τσεκ σχεδον σε ολα οσα ψαχνω αλλα απειρος οδηγος + καινουργια μηχανη δεν ειναι κ πολυ καλος συνδυασμος. Ναι ψαχνω και για κανα παλιο SV αλλα της γενιας πριν του Gladius, με ψεκασμο και το μαυρο αλουμινενιο πλαισιο, απορω γιατι δεν τραβηξε ποτε το συγκεκριμενο μοντελο εδω Ελλαδα, και το καινουργιο πρεπει να εχει παει απατο.

SV είχαν πουληθεί αρκετά , όχι όμως τόσο το στογγυλοφάναρο . Το σκυφτό πάλι για πρώτη μηχανή τι να σου πω , είναι θέμα κορμοστασιάς κλπ . Στα κυβικά μην κολλάς πάλι , εσυ την πας την μηχανή . Και με παπί πάλι εύκολα τσακίζεσαι . Σε αλλο budget αλλά ήρεμα σαν οδήγηση είναι και τα 500αρια της Honda . Μια και είσαι και επαρχία , κοίτα ότι πάρεις να έχει και υποστήριξη . Καλό ψάξιμο .