PDA

View Full Version : Dunlop Sportsmart



Ζεύκας
18/05/2010, 12:49
Είμαι σε φάση να ψάχνω δειλά-δειλά για λάστιχα για το τουόνο.

Κ ανακάλυψα τα Dunlop Sportsmart. Έχει κανείς δοκιμάσει τα εν λόγω λάστιχα?

Γενικά θέλω να κινηθώ ως εξής:
-Όχι γόμες
-Όχι Pirelli
-Πίσω διάσταση 180/55


Κάθε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη :wave2:


198189

Ζεύκας
19/05/2010, 05:59
κανείς? :look:

καλά τόσο φρέσκο ή τόσο σπάνιο λάστιχο είναι? :confused:

τέσπα ακούω κι άλλες προτάσεις

TROOPER
19/05/2010, 06:05
μετζελερ μ3

Ζεύκας
19/05/2010, 06:39
Ωραίο λαστιχάκια,τρίγομα είναι?

δεν κατάλαβα από το site της metzeler.
αν δεν είναι θα προτιμήσω τα καινούρια Μ5

chris_honda
19/05/2010, 08:57
τσέκαρε και μια τα bridgestone bt - 003,τρίγομα.

http://www.bridgestone.eu/tyres/motorcycles/battlax-bt-003-racing-street

vassilis88
19/05/2010, 08:59
μια ερωτηση. ειμαι ασχετος απο λαστιχα..

αυτα ειναι καινουρια ετσι, αντικατεστησαν τα qualifier rr μηπως? επειδη τα βλεπω προσφορα τα rr.

Ζεύκας
19/05/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
τσέκαρε και μια τα bridgestone bt - 003,τρίγομα.

http://www.bridgestone.eu/tyres/motorcycles/battlax-bt-003-racing-street

με τέτοια χάραξη δεν θέλω να δοκιμάσω πως θα είναι στο βρεγμένο :uplate:



Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
μια ερωτηση. ειμαι ασχετος απο λαστιχα..

αυτα ειναι καινουρια ετσι, αντικατεστησαν τα qualifier rr μηπως? επειδη τα βλεπω προσφορα τα rr.

νομίζω πως ναι, γιατί έχουν και πανομοιότυπη χάραξη

vassilis88
19/05/2010, 10:32
κατι ακομα.. αν γινεται, μπορεις να μου εξηγησεις γιατι οχι πιρελλι? πχ ειχες καποιο κ δν σου αρεσε? (σορρυ αν στο χαλαω το τοπικ, ειναι η τελευταια.) ευχαριστω

Ζεύκας
19/05/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
κατι ακομα.. αν γινεται, μπορεις να μου εξηγησεις γιατι οχι πιρελλι? πχ ειχες καποιο κ δν σου αρεσε? (σορρυ αν στο χαλαω το τοπικ, ειναι η τελευταια.) ευχαριστω

όχι ρε κανένα πρόβλημα

pirelli corsa III είχα στο 675 και δεν ήμουν ευχαριστημένος.γλύστραγαν πολύ
και επίσης pirelli φόραγα και στο crm μου

ε είμαι και της φιλοσοφίας να αλλάζω πράγματα για να αποκτήσω καλύτερη άποψη οπότε γι'αυτό λέω να μην ξαναπάρω άμεσα pirelli

arazw.ara.zw
19/05/2010, 14:21
Είναι όντως ο αντικαταστάτης των qualifier rr.είναι δίγομα μπρος πίσω και με την τεχνολογία ntec που έχουν τά ακριβότερα d211 gp racer.Είναι μια τεχνολογία με την οποία μπορείς να μεταβάλεις την πίεση του ελαστικού (χαμηλή στην πίστα,υψηλή στο δρόμο) χωρίς να επηρεάζεται και παραμορφώνεται ο σκελετός τους και υπερθέρμενεται η γόμα.Στα πρώτα συγκριτικά είναι με αντιπάλους τα michelin power pure & bridgestone bt 16 και τά σημεία που υπερτερεί (σύμφωνα με τά περιοδικά πάντα) είναι η χιλιόμετρική απόδοση και η πρόσφυση στο βρεγμένο!Μακάρι να μπορούσαμε να τά οδηγήσουμε πριν τά αγοράσουμε!εγώ πάντως για τά επόμενα λάστιχα είμαι ανάμεσα σε αυτα και τά power pure (λίγο πιο μαλακή γόμα,σκελετός από αραμίδιο και 1 κιλό ελαφρύτερα)
. Δε νομίζω να μη με ικανοποιήσει κάποιο από τα δύο αφού στο δρόμο δεν πίεζω ποτέ οριακά με τους κωλόδρομους.
Αν μάθει κάποιος τιμές ας ενημερώσει!χαιρετώ!

Ζεύκας
27/05/2010, 10:40
Πήγα σήμερα και του φόρεσα τα dunlop sportsmart τελικά.

Αν κάποιος θέλει εντυπώσεις,θα απαντήσω από Δευτέρα,μιας και που το ΣΚ θα αλωνίζω Πελοπόννησο.

Τιμή:330 ευρώ για αγορά+τοποθέτηση+ζυγοστάθμιση+σετάρισμα αναρτήσεων
στον γνωστό αγωνιάρη λαστιχά της Μιχαλακοπούλου

:wave2:

ximera
27/05/2010, 10:45
ενδιαφέρομαι και εγώ και φίλος οπότε περιμένουμε νέα σου

καλές βόλτες...

Ζεύκας
27/05/2010, 10:52
Επίσης να προσθέσω ότι τα λάστιχα τα έβρισκα από εξωτερικό γύρω στα 260 ευρώ το ζευγάρι (χωρίς μεταφορικά),
οπότε άξιζαν και με το παραπάνω τα λεφτά που έδωσα.

Γενικά καλό είναι που αγοράζουμε από το ίντερνετ πράγματα για τις μηχανές μας αλλά
το ιδανικό θα ήταν να ξέρουμε πρώτα τι τιμές παίζουν στην Ελλάδα και μετά να κοιτάμε παραέξω :beer:

kyko
27/05/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Επίσης να προσθέσω ότι τα λάστιχα τα έβρισκα από εξωτερικό γύρω στα 260 ευρώ το ζευγάρι (χωρίς μεταφορικά),
οπότε άξιζαν και με το παραπάνω τα λεφτά που έδωσα.

Γενικά καλό είναι που αγοράζουμε από το ίντερνετ πράγματα για τις μηχανές μας αλλά
το ιδανικό θα ήταν να ξέρουμε πρώτα τι τιμές παίζουν στην Ελλάδα και μετά να κοιτάμε παραέξω :beer:

εννοειται οτι αυτο κανουμε....κ γω ας πουμε στα ελαστικα δεν βρισκω τρελες διαφορες στο net σε σχεση με εδω...οσον αφορα τα ελαστικα που αναζητω την καθε φορα....κ αυτο οφειλεται στο οτι πλεον οι περισσοτεροι πανε ψαγμενοι ειτε στον λαστιχα ειτε στον οποιοδηποτε μαστορα....ειπαμε,εμεις εχουμε τη δυναμη να τους αλλαξουμε νοοτροπια :winka:
παρ'ολα αυτα ειναι κ αρκετοι που δεν λενε να βαλουν μυαλο....ας πουμε αγορασα απο γνωστο site στην πατρα πριν λιγες ωρες metzeler m3 για φιλο με fz6 στην τιμη των 240? τη στιγμη που ο λαστιχας που θα του τα παμε να μας κανει τοποθετηση-ζυγοσταθμιση του ζηταγε 350?...τα σχολια δικα σας.... :smokin:
υγ:οταν θα του τα παμε θα τον ρωτησω απο περιεργεια ποσο θα μας εβαζε τα m5 που ειναι κ καινουρια :bigcry:

Ζεύκας
27/05/2010, 11:18
Και δεν φταίνε μόνο οι λαστιχάδες έτσι?

Π.χ φίλος ήθελε να βάλει τα angel στο busa του.
και ήθελε να πάρει τα λάστιχα από το ίντερνετ.αλλά έλα που ο Άγγλος δεν είχε το μπροστά ετοιμοπαράδοτο...
και το πίσω θα έκανε 10 μέρες να έρθει...και το μπροστά το αγόρασε από Σαλόνικα.
και άντε να περιμένεις πότε θα εκτελωνιστεί το πίσω...και πότε θα έρθει και το μπροστά...

και πες μετά από 10-12 μέρες του ήρθαν τα λάστιχα,άντε τράβα τη μηχανή στο λαστιχά και άντε βρες τρόπο
να πας και τα λάστιχα. Και αν δεν μπορεί να σου κάνει ζυγοστάθμιση? άντε τράβα σε άλλον...

Ενώ πήγα σήμερα το μεσημέρι και ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος:
-Νίκο είμαι μεταξύ αυτού και αυτού του λάστιχου,τι προτείνεις?
-Dunlop
-Πόσο πάνε?
-330 τα έχω προσφορά
-Κρίμα ρε γαμώτο,δεν έχω τα φράγκα πάνω μου να τα έβαζα τώρα.
-Μη σε νοιάζει,πάρε το παπί και πηγαινε στη τράπεζα κι εγώ του βάζω λάστιχα να μη χάνουμε χρόνο

Έτσι κι έγινε,η όλη διαδικασία κράτησε γύρω στα 40 λεπτά και ενώ μου ετοιμάζαν την μηχανή,
εγώ καθόμουν κι έπινα φραπεδάκι.


Και ερωτώ: Αξίζει η ταλαιπωρία για μερικά ευρώ διαφορά?

kyko
27/05/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας


Και ερωτώ: Αξίζει η ταλαιπωρία για μερικά ευρώ διαφορά?

οταν ειναι μερικα ? κ μονο δεν αξιζει...αλλα οταν η διαφορα ειναι 50-60? κ ανω φανταζομαι θα συμφωνεις οτι αξιζει :winka:

Ζεύκας
27/05/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
οταν ειναι μερικα ? κ μονο δεν αξιζει...αλλα οταν η διαφορα ειναι 50-60? κ ανω φανταζομαι θα συμφωνεις οτι αξιζει :winka:

σίγουρα θα άξιζε...μα έλα που όμως που μέχρι τώρα βρίσκω ανταγωνιστικές τιμές στα λάστιχα!

οπότε δεν με έχει απασχολήσει ποτέ αυτό το δίλημμα

Ζεύκας
01/06/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ximera
ενδιαφέρομαι και εγώ και φίλος οπότε περιμένουμε νέα σου

καλές βόλτες...

Λοιπόν εντυπώσεις:

Κατ'αρχάς δεν τα πίεσα και πολύ τα λάστιχα ένεκα πρώτης βόλτας με αυτά.
Στην εθνική μια χαρά,στις παρατεταμένες στις Κεραίες πριν το Αρτεμίσιο έτριβε τρένο το μηχανάκι με 220+
και έδειχνε ότι είχε περιθώρια να το στρίψω αρκετά παραπάνω.

Στα στροφιλίκια πάλι κανένα πρόβλημα,δεν τα ένιωθα σκληρά τα λάστιχα ενώ δεν είχαν και προβλήματα θερμοκρασίας.
Βέβαια μια "γόμα" ζεσταίνεται πιο εύκολα έτσι?

Γενικά με μια πρώτη ματιά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος αν και για να έχω ολοκληρωμένη άποψη
θα περιμένω να δώ τι θα κάνουν στη πίστα,στο βρεγμένο και σε βάθος χρόνου

:beer:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
27/06/2010, 05:54
Οταν σε καποια φαση κανεις μερικες χιλιαδες ΧΛΜ , γραψε αν θελεις εντυπωσεις σε οτι αφορα το πελμα στην μεση.
Απ'οτι λεει η DUNLOP εχουν 40% περισοτερη διαρκεια απο τα 016 που φοραω..
Θελς να δω αν εννοει διαρκεια ''σκελετο'' ας πουμε η διαρκεια του πελματος..
Ευχαριστω:D

ledz
28/06/2010, 05:31
Μιας και ειχε ερθει και μενα η ωρα να αλλαξω τα BT016 που φοραω (το 2ο σετ που εχω βαλει), ειπα να αλλαξω και μαρκα ωστε να εχω μια καλυτερη εικονα για το τι κυκλοφορει στην αγορα.

Στην αρχη ημουν ετοιμος και γω για τα bt003rs ή τα sportsmart, αλλα μετα κυριαρχησε η λογικη και σκεφτηκα οτι θα κανω αρκετα χιλιομετρα αυτους τους μηνες οποτε πηγα παλι στην κατηγορια των 16, δηλαδη στα qualifier 2 που, απ'οτι διαβαζω στα ξενα φορουμ και περιοδικα ειναι πανω κατω ιδια σε αποδοση με τα 016 μονο που ζεσταινονται πολυ πιο γρηγορα. Το 16 καλο χρυσο οταν ζεσταθει, αλλα μεχρι τοτε...

Εγκυκλοπαιδικα να αναφερω οτι με τα 16 τα εχω πανω στο 600ρρ περιπου 14 χιλιαδες χιλιομετρα καθημερινης χρησης, μερικων ταξιδιων και ενος διημερου στις σερρες (πηγαινε ελα οδικως απο πατρα)

Σημερα αυριο ερχονται τα Q2 θα ξαναγραψω καποια στιγμη εντυπωσεις.

ledz
28/06/2010, 05:31
Α, επισης για οποιον ενδιαφερεται..


202500

ledz
28/06/2010, 05:33
επισης στο περιπου..


202503

sakistrs
19/07/2010, 07:53
καλησπερα παιδες!παω για λαστιχακια και σκεφτομαι να βαλω τα σπορτσμαρτ τα ντανλοπ!τα φοραει κανεις να μου πει την γνωμη του!

sakistrs
19/07/2010, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakistrs
καλησπερα παιδες!παω για λαστιχακια και σκεφτομαι να βαλω τα σπορτσμαρτ τα ντανλοπ!τα φοραει κανεις να μου πει την γνωμη του! πο ευχαριστω τον τυπα που μετεφερε την ερωτηση μου!θενκς μεν!

Ζεύκας
06/10/2010, 02:14
χρωστούσα μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

λοιπόν, μετά από 4 μήνες, 6500 χιλ χλμ και μετά από δοκιμή σε όλες συνθήκες,
μπορώ να πώ ότι τα λάστιχα έχουν πολύ ψωμί ακόμα.

όσο αφορά στο βρεγμένο, συμπεριφέρονται πολύ καλά και δεν πρόκεται να σε πουλήσουν.
αρκεί βέβαια να πας συνετά πάντα.

-τις προάλλες στην ετησία πχ σε μια παρατεταμένη αριστερή με αρκετά βρεγμένο οδόστρωμα
άνοιξα απότομα το γκάζι πάνω στη στροφή και ο κώλος έφαγε μια γερή σφαλιάρα δεξιά-αριστερά
αλλά ποτέ δεν ένιωσα ότι θα με πουλήσει.
-στις ευθείες μέχρι τα 130-140 που το πήγα (σε τίγκα βρεγμένο) ήταν σταθερό

Γενικά είναι ένα λάστιχο που σου προσφέρει ότι υπόσχεται η εταιρεία:
αντοχή,πολύ καλά κρατήματα (είπαμε δεν είναι και γόμες) και ικανοποιητικά στη βροχή.

Για τα γούστα μου (all around) είναι ένα ιδανικό λάστιχο, αν και μάλλον τα επόμενα
πατούμενα θα είναι τα michelin power pure,ο φρέσκος και άμεσος ανταγωνιστής των sportsmart

:wave2:

bentouza
07/10/2010, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
χρωστούσα μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

λοιπόν, μετά από 4 μήνες, 6500 χιλ χλμ και μετά από δοκιμή σε όλες συνθήκες,
μπορώ να πώ ότι τα λάστιχα έχουν πολύ ψωμί ακόμα.

όσο αφορά στο βρεγμένο, συμπεριφέρονται πολύ καλά και δεν πρόκεται να σε πουλήσουν.
αρκεί βέβαια να πας συνετά πάντα.

-τις προάλλες στην ετησία πχ σε μια παρατεταμένη αριστερή με αρκετά βρεγμένο οδόστρωμα
άνοιξα απότομα το γκάζι πάνω στη στροφή και ο κώλος έφαγε μια γερή σφαλιάρα δεξιά-αριστερά
αλλά ποτέ δεν ένιωσα ότι θα με πουλήσει.
-στις ευθείες μέχρι τα 130-140 που το πήγα (σε τίγκα βρεγμένο) ήταν σταθερό

Γενικά είναι ένα λάστιχο που σου προσφέρει ότι υπόσχεται η εταιρεία:
αντοχή,πολύ καλά κρατήματα (είπαμε δεν είναι και γόμες) και ικανοποιητικά στη βροχή.

Για τα γούστα μου (all around) είναι ένα ιδανικό λάστιχο, αν και μάλλον τα επόμενα
πατούμενα θα είναι τα michelin power pure,ο φρέσκος και άμεσος ανταγωνιστής των sportsmart

:wave2:

σε καθημερινη χρηση ζεσταινονται ευκολα-γρηγορα;
ας πουμε για τα power pure φιλος παραπονιεται οτι αργουν στο ζεσταμα πανω σε ενα street triple.

και θελω να δω γενικα αν αυτη η κατηγορια το εχει το προβλημα (M5 κτλ)

Ζεύκας
07/10/2010, 16:44
κοίτα το καλοκαίρι που ήμουν επαρχία και το καβάλαγα καθημερινά δεν είχα πρόβλημα
με το αν ζεσταινόταν ή όχι.

τώρα πλέον με τα κρύα το βγάζω μια στο τόσο, οπότε στο θέμα "καθημερινή χρήση"
δεν μπορώ να σου απαντήσω.

πάντως δεν ζεσταίνεται τόσο γρήγορα όσο οι γόμες

Allst@rf
07/10/2010, 17:12
γνωρίζει κάποιος αν τα D211 GΡ,βγαίνουν σε 180,πίσω;

δηλαδή,από το πιρελι ,καλύτερο το ντανλοπ,για καθημερινή χρήση και κανα τρακ ντέι;

chr1s_86
08/10/2010, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
γνωρίζει κάποιος αν τα D211 GΡ,βγαίνουν σε 180,πίσω;




Στο site τους (http://www.dunlopmotorcycle.com/tirecatalog_tire.asp?id=94) δείχνει πως όχι.....

Allst@rf
08/10/2010, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Στο site τους (http://www.dunlopmotorcycle.com/tirecatalog_tire.asp?id=94) δείχνει πως όχι.....

ευχαριστω φίλε... :wave2:

το είδα και γω αλλά έλεγα μήπως δεν έκανα κάτι σωστά για να μου βγάλει την επιλογή για διάσταση.

fournas
03/09/2012, 15:02
@ Ζευκας , λογικα τωρα θα τα εχεις αλλαξει .. για πες την γνωμη σου . σε ktm smr990 λεω να τα βαλω

Manalishi
03/09/2012, 15:23
Εγώ τα φοράω ήδη 2η φορά, είμαι πολύ ικανοποιημένος. Στο βρεγμένο, τηρουμένων των αναλογιών των συνθηκών, δεν με φόβισαν ποτέ, δεν είχα κανένα χαζο-γλίστρημα και στο φρεναρισμά τους πάντα το προβλεπόμενο.

Στο στεγνό, σπάνια εμφανίζει ένα γλίστρημα στις εξόδους των στροφών επιταχύνοντας, όχι κάτι υπερβολικό όμως, αλλά απλά χάνει ελάχιστα την πρόσφυση και την βρίσκει αμέσως. Αυτό βέβαια εαν δεν το ξέρεις, εκείνη την ώρα σίγουρα σε φοβίζει. Το φαίνόμενο αυτό έχει παρατήρηθει και σε άλλο οδηγό με ίδιο μηχανάκι (TDM), ειδικά στις πατημένες στροφές.

Στα 30 χλμ που κάνω στην πόλη για να φτάσω στη δουλειά, έχουν αναπτύξει θερμοκρασία, το οποίο όμως, όπως καταλαβαίνω, ποσώς ενδιαφέρει την αστική άσφαλτο..εαν το παρακάνεις το γλιστρημα εμφανίζεται άμεσα.

Στο επαρχιακό στροφιλίκι, πλαγιάζουν αρκετά γρηγορα και βασικό για μένα οτι δεν με φόβησε ποτέ το μπροστινό, πονεμένο σημείο για τα TDM.

Και μιας και έχω πρόσφατη και την εμπειρία της πίστας, απλά να πώ οτι με ικανοποίησαν πλήρως, χωρίς να γλιστρήσω πουθενά ή να χάσω τα πατήματα μου λόγω ελαστικού.

fournas
03/09/2012, 15:32
ευχαριστω για την αμεση απαντηση :beer:

VASOS
03/09/2012, 15:57
ευχαριστω για την αμεση απαντηση :beer:

All around ελαστικο.

Εντυπώσεις (είμαι ήδη στο 2ο ζευγάρι):
Γρήγορο ζέσταμα ακόμα και σε συνθήκες πόλης και πολύ καλό κράτημα (και στην πίστα). Στα λεφτά τους είναι πολύ τίμια και καλή επιλογή.
Από αντοχή το μπροστινό τουλάχιστον 10k, το πίσω εάν το πιέζεις στην πίστα και συχνά περίπου τα μισά.

g_m900
03/09/2012, 16:04
Εγώ τα φοράω ήδη 2η φορά, είμαι πολύ ικανοποιημένος. Στο βρεγμένο, τηρουμένων των αναλογιών των συνθηκών, δεν με φόβισαν ποτέ, δεν είχα κανένα χαζο-γλίστρημα και στο φρεναρισμά τους πάντα το προβλεπόμενο.

Στο στεγνό, σπάνια εμφανίζει ένα γλίστρημα στις εξόδους των στροφών επιταχύνοντας, όχι κάτι υπερβολικό όμως, αλλά απλά χάνει ελάχιστα την πρόσφυση και την βρίσκει αμέσως. Αυτό βέβαια εαν δεν το ξέρεις, εκείνη την ώρα σίγουρα σε φοβίζει. Το φαίνόμενο αυτό έχει παρατήρηθει και σε άλλο οδηγό με ίδιο μηχανάκι (TDM), ειδικά στις πατημένες στροφές.

Στα 30 χλμ που κάνω στην πόλη για να φτάσω στη δουλειά, έχουν αναπτύξει θερμοκρασία, το οποίο όμως, όπως καταλαβαίνω, ποσώς ενδιαφέρει την αστική άσφαλτο..εαν το παρακάνεις το γλιστρημα εμφανίζεται άμεσα.

Στο επαρχιακό στροφιλίκι, πλαγιάζουν αρκετά γρηγορα και βασικό για μένα οτι δεν με φόβησε ποτέ το μπροστινό, πονεμένο σημείο για τα TDM.

Και μιας και έχω πρόσφατη και την εμπειρία της πίστας, απλά να πώ οτι με ικανοποίησαν πλήρως, χωρίς να γλιστρήσω πουθενά ή να χάσω τα πατήματα μου λόγω ελαστικού.

εχεις βαλει 17αρα μπροστα?

αν οχι τοτε εχεις λογικα τα Roadsmart II.

αν ναι το SportSmart ειναι παρα πολυ καλο λαστιχο.
θα σου βγαλει παααααααααρα πολλα χλμ και θα κραταει μεχρι να τα βγαλεις...τηρουμενων των αναλογιων φυσικα...!!!

εχω ηδη 20000 χλμ με διαδρομες Πειραια-Αμπελοκηποι μεσω Συγγρου-Κηφησιας.
στο κεντρο εχουν λιιιιγο ψωμακι ακομα που αντιστοιχει σε κανα 2-3000 χλμ αν το τραβηξω πολυ...που δεν το βλεπω γιατι μεχρι τελος του μηνα θα βαλω καινουργια.

Manalishi
03/09/2012, 16:06
Το πρώτο ζευγάρι "κράτησε" 18 χιλ χλμ, με εμφανές ίσιωμα στο κέντρο του πίσω ελαστικού. Το τωρινό, τοποθετήθηκε Φεβρουάριο '12 και αισίως έχω 13χιλ χλμ και ένα CSS, το μπροστινό ακόμη καλά κρατεί, το δε πίσω στο κέντρο το πέλμα έχει φτάσει στα 3χιλιοστά περίπου. Ακόμη καλά κρατούν σε όλες τις συνθήκες.

Ο μόνος λόγος να το αλλάξω είναι για να δοκιμάσω το Roadsmart 2.

EDIT: @ G_M900:

Με 18άρα είμαι ακόμη. Δεν έχω το 2, γιατί τότε δεν είχε βγάλει για 17άρα ακόμη.

motomaniac
03/09/2012, 18:05
εγω τα εχω στο CBR μου εδω και περιπου 4000χλμ. στην αρχη τα φοβομουν πολυ σε βρεγμενο μιας και δεν εχουν χαραξη στα πλαινα.. τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και ανετα θα τα ξαναβαζα.. τα πηρε προσφατα κι ο αδερφος μου (cbr600rr 08) η εντυπωση που μας εκανε και τους δυο ειναι η κορωνη. σε συγκριση με τα Μ1 που φορουσα αλλα και με τα 016 του αδερφου ειναι πολυ πιο τριγωνα.. και κανα δυο φωτο μιας και γυρισα απο ταξιδακι προσφατα.. βεροια κερκυρα απο τον παλιο.

267321

267322

267323

υγ σε αυτη την στροφη εχω τσακιστει με πολλα χιλιομετρα και πλεον βγαζω καθε φορα που περναω απο μια φωτο..

fournas
03/09/2012, 21:02
Το πρώτο ζευγάρι "κράτησε" 18 χιλ χλμ, με εμφανές ίσιωμα στο κέντρο του πίσω ελαστικού. Το τωρινό, τοποθετήθηκε Φεβρουάριο '12 και αισίως έχω 13χιλ χλμ και ένα CSS, το μπροστινό ακόμη καλά κρατεί, το δε πίσω στο κέντρο το πέλμα έχει φτάσει στα 3χιλιοστά περίπου. Ακόμη καλά κρατούν σε όλες τις συνθήκες.

Ο μόνος λόγος να το αλλάξω είναι για να δοκιμάσω το Roadsmart 2.

EDIT: @ G_M900:

Με 18άρα είμαι ακόμη. Δεν έχω το 2, γιατί τότε δεν είχε βγάλει για 17άρα ακόμη.



18.000 xlm :eek:

ειναι τοσο σκληρο ή δεν το πιεζες ?

@motomaniac + g_m900 + vasos :beer:

chr1s_86
03/09/2012, 21:16
Ξεκαθαρίστε για πιο λάστιχο λέει ο καθένας :D

(sportsmart OR roadsmart)

nickald
03/09/2012, 22:18
18κ στο sportsmart?

Να το βαλουμε αμα ειναι........

DoctoR_k6
06/09/2012, 00:50
12κ με εξωτερικο κ ταξιδια αρκετα. Πολλες βολτες σε ρυθμους πιεσης... Μεχρι κ αυριο που θα τα αλλαξω το κρατημα παρεμεινε τελειο!! Βρεγμενο κ μπροστινο ουτε που το φοβηθηκα σε σχεση με αλλα ελαστικα!!
Ξανα με κλειστα ματια...(οπως κ με τα qualifier rr πριν 3-4 χρονια)

panos1050
17/09/2012, 14:30
μια απορια,τα sportsmart ειναι το ιδιο λαστιχο με το qualifier 2 ??
αν οχι ποιες οι διαφορες??

golis
17/09/2012, 14:37
Α, επισης για οποιον ενδιαφερεται..


202500

Έχει πίνακα πάτα το ατάτΣ
έχεις στο νού να το βάλεις πίστα το σαπάκι που αγόρασες ;

Manalishi
17/09/2012, 14:37
Dunlop Sportmax Roadsmart, εγώ έκανα λάθος.

VASOS
17/09/2012, 14:38
μια απορια,τα sportsmart ειναι το ιδιο λαστιχο με το qualifier 2 ??
αν οχι ποιες οι διαφορες??

Διαφέρουν μόνο σε γόμα, χάραξη & σκελετό. Κατά τα άλλα είναι ίδια :D.

delrules
17/09/2012, 15:39
Διαφέρουν μόνο σε γόμα, χάραξη & σκελετό. Κατά τα άλλα είναι ίδια :D.

ειναι και τα 2 στρογγυλα...

panos1050
17/09/2012, 15:49
νταξει ρε μη βαρατε,
τωρα ειδα το πινακακι....
εγω λεω να βαλω τελικα τα sportmax-sportsmart

VASOS
17/09/2012, 15:53
Νταξ πλακίτσα έκανα.

Πάντως το λάστιχο είναι πάρα πάρα πολύ καλό και σε σχετικά καλή τιμή.

Καλόστριφτα εύχομαι ότι και να βάλεις :beer:

panos1050
20/09/2012, 20:22
Πήγα σήμερα στο λάστιχα για να ρωτήσω για τα Sportmax ,
Αλλα αυτός μου πρότεινε με σιγουριά τα power pure ,
Τα έχει λέει και στο busa του και είναι παρα πολυ ικανοποιημένος

motomaniac
20/09/2012, 21:29
σιγουρα θα ειναι καλυτερα σε βρεγμενα.αλλα σε στριψιμο? δεν νομιζω... εδω εχει συγκριτικα περιοδικων αρκετα γενικα ψαξου στο σαιτ.μεταφραση μεσω google κανω εγω. http://www.mynetmoto.com/motorradreifen_news.cfm/ActiveTab/news/ActiveLink/3/tyre_news.html απο δω πηρακιεγω τα δικα μου περσι αλλα φετος τα βρηκα ελλαδα απο μαγαζι φιλου 250ε.. μαλακια και μολις ειχα παραγγηλει για τον αδερφο μου..

vassat
29/06/2013, 07:47
Ξεθάβω λίγο το θέμα μιας και πρόσφατα, τοποθέτησα τα συγκεκριμένα ελαστικά (σε Sprint ST1050) και έχω ανάμεικτες αρχικές εντυπώσεις.
Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν όσους τα έχουν και είναι ικανοποιημένοι από την απόδοση τους:
- ανάλογα την χρήση που κάνουν τι πιέσεις επιλέγουν;
- σε αντίστοιχα βαρύ μοτό όπως το ST, τι πίεση προτείνετε για διαδρομή 50χλμ με στροφές και ταχύτητες 100-160;
/ ΒΣ

VASOS
29/06/2013, 09:33
Ξεθάβω λίγο το θέμα μιας και πρόσφατα, τοποθέτησα τα συγκεκριμένα ελαστικά (σε Sprint ST1050) και έχω ανάμεικτες αρχικές εντυπώσεις.
Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν όσους τα έχουν και είναι ικανοποιημένοι από την απόδοση τους:
- ανάλογα την χρήση που κάνουν τι πιέσεις επιλέγουν;
- σε αντίστοιχα βαρύ μοτό όπως το ST, τι πίεση προτείνετε για διαδρομή 50χλμ με στροφές και ταχύτητες 100-160;
/ ΒΣ

Ειλικρινά δεν γνωρίζω κάποιον που τα έχει βάλει και δεν είναι ικανοποιημένος. Εγώ είμαι ήδη στο 2ο ζευγάρι και δεν σκέφτομαι άλλη επιλογή για την επόμενη αλλαγή.

Σε συνθήκες πίστας ανάλογα με τη θερμοκρασία επιλέγω εμπρός/πίσω 32/30 ή 30/28 psi.
Σε οποιαδήποτε άλλη χρήση βάζω τις προτεινόμενες πιέσεις του κατασκευαστή ήτοι 2.5/2.9 bar (36/42 psi), αν και ο λαστιχάς μου διαφωνεί.

Εφόσον σε ενδιαφέρει το θέμα πίεσης ελαστικών να ρωτήσω εάν έχεις κάποιο ακριβές όργανο μέτρησης?

vassat
29/06/2013, 13:31
Ειλικρινά δεν γνωρίζω κάποιον που τα έχει βάλει και δεν είναι ικανοποιημένος. Εγώ είμαι ήδη στο 2ο ζευγάρι και δεν σκέφτομαι άλλη επιλογή για την επόμενη αλλαγή.

Σε συνθήκες πίστας ανάλογα με τη θερμοκρασία επιλέγω εμπρός/πίσω 32/30 ή 30/28 psi.
Σε οποιαδήποτε άλλη χρήση βάζω τις προτεινόμενες πιέσεις του κατασκευαστή ήτοι 2.5/2.9 bar (36/42 psi), αν και ο λαστιχάς μου διαφωνεί.

Εφόσον σε ενδιαφέρει το θέμα πίεσης ελαστικών να ρωτήσω εάν έχεις κάποιο ακριβές όργανο μέτρησης?

Με δικό μου οργανάκι μετράω την πίεση (το έχω ελένξει πρόσφατα με καλιμπραρισμένο μανόμετρο και είναι ΟΚ)
Τώρα όσον αφορά τα ίδια τα ελαστικά, αρχικά δεν με άρεσαν...
ήταν πολύ σκληρά, ένοιωθα και την παραμικρή ανωμαλία, ενώ όταν πετύχαινα ανωμαλία υπό κλίση γλύστραγε...
μετά από καμιά 500χλμ έχω αλλάξει άποψη,
παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρος ποιες είναι οι βέλτιστες πιέσεις για την χρήση που προανέφερα.
Ξεκίνησα με 32-38 από το λαστιχάδικο, μετά 34-40 και τώρα έχω 36-42, χωρίς τεράστια διαφορά στην αίσθηση. Υπόψιν δεν έχω την δυνατότητα, να αλλάζω ελαστικά κάθε 7/8000 χλμ αλλά τουλάχιστον κάθε 12Κ.
/ ΒΣ

ΥΓ Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

VASOS
29/06/2013, 13:42
Η αλήθεια είναι πως έχουν πολύ ενισχυμένο σκελετό και πως μεταφέρουν στον αναβάτη και την παραμικρή ανωμαλία, αυτά όμως προσωπικά μ'αρέσουν και με καλύπτουν.

Επίσης, ποτέ δεν μου έχουν γλιστρήσει (υπό κλίση & με χούχτωμα γκαζιού). Από τα λεγόμενά σου, υποψιάζομαι θέμα στις ρυθμίσεις των αναρτήσεων και όχι στο ελαστικό.

vassat
29/06/2013, 20:07
Με τα προηγούμενα ελαστικά (Μ3), δεν είχα αντίστοιχο θέμα.
Έστω, να αρχίσω να ψἀχνομαι με τις ρυθμίσεις των αναρτήσεων (δεν έχει και πολλές το ST, προφόρτιση εμπρός/πίσω και απόσβεση επαναφοράς πίσω)
προς τα ποια κατεύθυνση να κινηθώ μαλάκωμα ή σκλήρημα;
/ ΒΣ

VASOS
29/06/2013, 22:31
Νομίζω ότι πρέπει να μαλακώσεις λίγο την απόσβεση πίσω.

Επίσης να συμπληρώσω ότι τα sportsmart λόγω πολύ ενισχυμένου σκελετού παίζουν σημαντικό ρόλο στη συμπεριφορά της ανάρτησης. Στο δικό μου που οι μαμά αναρτήσεις είναι σουμιέδες, πέρα από το απίστευτο κράτημα που πρόσφεραν, θεωρώ ότι "έφτιαξαν" λίγο τις αναρτήσεις.

PQC
29/06/2013, 23:40
Νομίζω ότι πρέπει να μαλακώσεις λίγο την απόσβεση πίσω.

Επίσης να συμπληρώσω ότι τα sportsmart λόγω πολύ ενισχυμένου σκελετού παίζουν σημαντικό ρόλο στη συμπεριφορά της ανάρτησης. Στο δικό μου που οι μαμά αναρτήσεις είναι σουμιέδες, πέρα από το απίστευτο κράτημα που πρόσφεραν, θεωρώ ότι "έφτιαξαν" λίγο τις αναρτήσεις.

Κανα αλογάκι σου έδωσαν?:bawl:

VASOS
29/06/2013, 23:52
Κανα αλογάκι σου έδωσαν?:bawl:

ναι, της Παναγίας :D