PDA

View Full Version : Kymco Straight 150



sidiklah
18/05/2010, 19:49
Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Kymco Straight 150. Ακόμα όμως δεν έχω αποφασίσει. Είμαι ανάμεσα στο Kymco και στο Kawasaki ZX130. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι για το Kymco (αξιοπιστία, κατανάλωση κ.α.) να με ενημερώσει.


198221

epp1640
18/05/2010, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sidiklah
Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Kymco Straight 150. Ακόμα όμως δεν έχω αποφασίσει. Είμαι ανάμεσα στο Kymco και στο Kawasaki ZX130. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι για το Kymco (αξιοπιστία, κατανάλωση κ.α.) να με ενημερώσει.

Kawasaki ZX 130.. διάβασε ένα δυο τεστ που κυκλοφορούν και δεν θα χρειάζεται να ξαναρωτήσεις.. Από ότι διαβάζω και έχω δει από κοντά μακράν το ποιοτικότερο. Χώρος κάτω απ τη σέλα, δυνατό, καλή ακαμψία, στροφόμετρο, 3 χρόνια εγγύηση..

Ρώτα το μέλος makis206..

Έχω ακούσει οτι ο σβούρος το στήνει στα φανάρια στη Σκαλίδη.. :look:

sidiklah
19/05/2010, 04:59
Για το Kymco γνωρίζει κανείς τίποτα;

epp1640
19/05/2010, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sidiklah
Για το Kymco γνωρίζει κανείς τίποτα;

Den mporw twra na brw to thread alla tin perasmeni ebdomada se analogo thema, katoxos kymco 150 elege oti to eixe metaniwsei. Den tou ebgaze problhmata, ta kymco aloste einai arketa aksiopista.. apla htan pio argo apo ton antagwnismo kai eixe yperbolika makria metadosi..

Sygnwmi gia ta greeklish.. kathomai sto netbok poy exei linuxaki

hidefnick
19/05/2010, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Sygnwmi gia ta greeklish.. kathomai sto netbok poy exei linuxaki

Kai to linuxaki den exei ellinika????? :D

epp1640
19/05/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Kai to linuxaki den exei ellinika????? :D

barethhka na katebasw to paketo.. :lol: :bigcry: einai xfc kai meta prepei na psaksw kai gia allagi glwssas... xesto.. :rotflmao:

Lazio
19/05/2010, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Den mporw twra na brw to thread alla tin perasmeni ebdomada se analogo thema, katoxos kymco 150 elege oti to eixe metaniwsei. Den tou ebgaze problhmata, ta kymco aloste einai arketa aksiopista.. apla htan pio argo apo ton antagwnismo kai eixe yperbolika makria metadosi..

Sygnwmi gia ta greeklish.. kathomai sto netbok poy exei linuxaki



Μαλλον εμενα εννοεις...... :lol:

Παμε παλι στα γρηγορα τα θετικα του και τα αρνητικα του

+ Καλα φωτα
στιβαρο
συμπεριφορα με αλλαγη λαστιχα
Φρενα
ροπατο


- Αργο στις επιταχυνσεις απο σταση εχω μονο 4500χλμ και δε ξερω αν ανοιξει το μοτερ τι μπορει να αλλαξει ισως με γραναζωμα
Περιπου ιδιες τελικες με παπιες με 4αρι σασμαν
Μικρο ντεποζιτο
Σκληρες αναρτησεις και συνεπως μετρια ανεση
Η 5η δινει μονο λιγα παραπανω χλμ τελικης στην εθνικη

Γενικα δεν ειχα προβληματα μονο μια ρυθμιση στο καρμπυρατερ οταν το πηρα γιατι μου εσβηνε στο ανοιγμα του γκαζιου

Δε μπορω να πω οτι το εχω μετανιωσει αφου κανω μια χαρα τη δουλεια μου αλλα θεωρω οτι με λιγα λεφτα παραπανω παιρνεις ιαπωνα οποιος πλεον φτιαχνεται οπουδηποτε αλλου αλλα δε παυει να κερδιζει στις λεπτομερειες

Νομιζω οτι το καλυτερο ειναι τεστ ραιντ αυτα που σε ενδιαφερουν......εκει θα τα δεις ολα :wave2:

epp1640
19/05/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Μαλλον εμενα εννοεις...... :lol:

Παμε παλι στα γρηγορα τα θετικα του και τα αρνητικα του

+ Καλα φωτα
στιβαρο
συμπεριφορα με αλλαγη λαστιχα
Φρενα
ροπατο


- Αργο στις επιταχυνσεις απο σταση εχω μονο 4500χλμ και δε ξερω αν ανοιξει το μοτερ τι μπορει να αλλαξει ισως με γραναζωμα
Περιπου ιδιες τελικες με παπιες με 4αρι σασμαν
Μικρο ντεποζιτο
Σκληρες αναρτησεις και συνεπως μετρια ανεση
Η 5η δινει μονο λιγα παραπανω χλμ τελικης στην εθνικη

Γενικα δεν ειχα προβληματα μονο μια ρυθμιση στο καρμπυρατερ οταν το πηρα γιατι μου εσβηνε στο ανοιγμα του γκαζιου

Δε μπορω να πω οτι το εχω μετανιωσει αφου κανω μια χαρα τη δουλεια μου αλλα θεωρω οτι με λιγα λεφτα παραπανω παιρνεις ιαπωνα οποιος πλεον φτιαχνεται οπουδηποτε αλλου αλλα δε παυει να κερδιζει στις λεπτομερειες

Νομιζω οτι το καλυτερο ειναι τεστ ραιντ αυτα που σε ενδιαφερουν......εκει θα τα δεις ολα :wave2:

:winka: ναι

sidiklah
19/05/2010, 12:44
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Και μία τελευταία ερώτηση. Το Kymco Jetix έχει έρθει στην Ελλάδα στα 150 κυβικά???
Το είδα στο φυλλάδιο της Kymco και λέει ότι υπάρχει και με 150 κυβικά.


198331

epp1640
19/05/2010, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sidiklah
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Και μία τελευταία ερώτηση. Το Kymco Jetix έχει έρθει στην Ελλάδα στα 150 κυβικά???
Το είδα στο φυλλάδιο της Kymco και λέει ότι υπάρχει και με 150 κυβικά.

Πόσο κοστίζει? Γιατί αποφεύγεις τα ιαπωνικά τα οποία παίζουν στα ίδια χρήματα?

1650 ευρώ παίζει το suzuki address 125

1990 το ZX 130

1890 το innova

Lazio
19/05/2010, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sidiklah
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Και μία τελευταία ερώτηση. Το Kymco Jetix έχει έρθει στην Ελλάδα στα 150 κυβικά???
Το είδα στο φυλλάδιο της Kymco και λέει ότι υπάρχει και με 150 κυβικά.


Δε νομιζω να εχει ερθει...... καλυτερα να τηλεφωνησεις στην επισημη αντιπροσωπεια να σου πουν ποτε θα ερθει

sidiklah
20/05/2010, 11:25
Καλησπέρα. Μετά από έρευνα αγοράς κατέληξα στο Modenas. Το yamaha καλό αλλά πολύ ακριβό. Το kawasaki μου το είπαν 2300 με το κλειδί στο χέρι. Άρα και αυτό αρκετά ακριβό. Για το Suzuki με έβαλαν σε σκέψεις ότι διάβασα για το σασμαν και τα προβλήματα του μιας και το θέλω μόνο για τους καλοκαιρινούς μήνες. Πράγμα που συνεπάγεται όχι πολλά χιλιόμετρα και υπάρχει περίπτωση να μου το παρουσιάσει εκτός εγγύησης. Θέλω αν μπορείτε να μου πείτε αν συμφωνητε με την λογική μου και την απόφαση μου. Αν μπορείτε αναφέρεται θέματα αξιοπιστίας για το modenas.

Antwnis
20/05/2010, 12:11
Kawasaki - Yamaha - Honda

Άκου τι σου λένε οι προλαλήσαντες σύντροφοι, κάτι ξέρουν!
Διαχρονικότερα, καλύτερη ποιότητα, υψηλότερη μεταπώληση.

:winka: :winka:

Ψάξε καλά και θα βρείς και καλυτερες τιμές.

epp1640
20/05/2010, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Kawasaki - Yamaha - Honda

Άκου τι σου λένε οι προλαλήσαντες σύντροφοι, κάτι ξέρουν!
Διαχρονικότερα, καλύτερη ποιότητα, υψηλότερη μεταπώληση.

:winka: :winka:

Ψάξε καλά και θα βρείς και καλυτερες τιμές.

symfono... ase poy moy fainontai polla ta 2300... des kai to psekasto innova.. 1890 kai exoun diorthwthei polla problhmata poy eixe to prohgoymeno montelo...

epp1640
20/05/2010, 17:17
http://www.youtube.com/watch?v=Dxk1w6Abp4I

Να συμπληρώσω και αυτό το videaki.. :winka: (λίγο cult)

xtz tenere
28/06/2010, 08:52
ρε παιδια ημαρτον...!! ξεκοληστε το μυαλο σας απο τα ιαπωνικα καποια στιγμη.οκ.μεγαλωσαμε με αυτα και ειναι τα πιο αξιοπιστα.αλλα κοιταξτε και λιγο παρακατω..... honda μοτερ φορανε τα kymco.τι νομιζετε?οτι τα φτιαχνουν στην πορτογαλια η στο καμερουν?και αλλωστε οσο περνανε τα χρονια η τεχνολογια και ο ανταγωνισμος μεγαλωνουν συνεχεια... νομιζω οτι σ αυτον τον δυσκολο καιρο που περναμε,οικονομικα εννοω,μια χαρα ειναι και τα kymco και τα sym.ρωτηστε τιμες ανταλλακτικων για honda,suzuki και ρωτηστε και για kymco να δειτε διαφορες να τριβετε τα....αυτια σας.... επιτελους καποιος επρεπε να σπασει την μονοτονια του υπερβολικου μονοπολιου που ειχαν τοσα χρονια honda,suzuki κλπ.... φιλικα παντα και με το μυαλο στην τσεπη γιατι ετσι πρεπει σημερα..

Antwnis
29/06/2010, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtz tenere
ρε παιδια ημαρτον...!! ξεκοληστε το μυαλο σας απο τα ιαπωνικα καποια στιγμη.οκ.μεγαλωσαμε με αυτα και ειναι τα πιο αξιοπιστα.αλλα κοιταξτε και λιγο παρακατω..... honda μοτερ φορανε τα kymco.τι νομιζετε?οτι τα φτιαχνουν στην πορτογαλια η στο καμερουν?και αλλωστε οσο περνανε τα χρονια η τεχνολογια και ο ανταγωνισμος μεγαλωνουν συνεχεια... νομιζω οτι σ αυτον τον δυσκολο καιρο που περναμε,οικονομικα εννοω,μια χαρα ειναι και τα kymco και τα sym.ρωτηστε τιμες ανταλλακτικων για honda,suzuki και ρωτηστε και για kymco να δειτε διαφορες να τριβετε τα....αυτια σας.... επιτελους καποιος επρεπε να σπασει την μονοτονια του υπερβολικου μονοπολιου που ειχαν τοσα χρονια honda,suzuki κλπ.... φιλικα παντα και με το μυαλο στην τσεπη γιατι ετσι πρεπει σημερα..


Φίλε μου δεν ειναι θέμα κολήματος το να παρεις honda-yamaha-kawasaki
Είναι θέμα αξιοπιστίας σε βάθος χρόνου και υψηλότερης τιμής μεταπώλησης μετα.
Αν είναι να γλωτώσεις 300 - 400 ? και να τα πληρώσεις σε βλάβες η να χάσεις 500 αν χρειαστεί να το δώσεις σε λίγους μήνες μόνο οικονομικά ορμώμενη επιλογή δεν είναι.
Εκτός αν πούμε για κάτι κινέζικα που πουλάει το Αλεξ Πακ με 599?
Αλλα εκεί, ρισκάρεις μέχρι και τη ζωή σου!

:beer:

xtz tenere
16/07/2010, 07:48
προτιμω να μου μεινει απο το να μου πιανουν το κωλαρακι μου suzuki,honda κλπ με το παραμικρο.... ακομα και για μια βιδα....

nikonian
18/07/2010, 11:39
Βρέθηκα στη θέση σου πριν από ένα μήνα.
Πήγα να δω ένα μεταχειρισμένο straight 150 me 2.500 xlm . Είχε σκουριές παντού και το κοντέρ δούλευε μόνο μετά από σφαλιάρα.
Πήγα και ρώτησα ένα εξουσιοδοτημένο Kymco που μου έχει πουλήσει στο παρελθόν δυο σκούτερ και με διαβεβαίωσε ότι κανένα παπί δεν έχει την ποιότητα των σκούτερς. Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην Kymco αλλά σε όλες τις εταιρείες. Ενώ προσέχουν τα΄άλλα μηχανάκια τους , τα παπιά τους δεν τα προσέχουν καθόλου , γιατί προορίζονται μόνο για την Ασία και την Ελλάδα.

Έτσι σκέφτηκα ότι δεν αξίζει να δώσεις πολλά λεφτά για παπί. Honda - suzuki τα απέκλεισα γιατί έχουν ηλεκτρον. ψεκασμό. Δεν έχω όρεξη για ανεξήγητες βλάβες, ούτε για τρεχάματα λόγω βρώμικης βενζίνης (στην Ελλάδα είμαστε). Yamaha το απέκλεισα, όχι μόνο γιατί είναι ακριβό ως παπί, αλλά και γιατί η αντιπροσωπεία, ανέβασε ακόμα την τιμή όταν όλες οι άλλες έριχνανα τις τιμές.

Κατέληξα σε daytona nova 110 καινούριο στα 1100 ευρώ, αλλά λίγο πριν το αγοράσω, πέτυχα modenas kriss 125 με 3.000 χλμ στα ίδια λεφτά και το προτίμησα.:lol:

timman
01/08/2010, 08:16
θα συμφωνίσω με το nikonian.
Πήρε ο πατέρας μου πέρσι ενα straight 150, αφού παρόπλισε το zundapp ks50 του 71 που είχε.
μετα απο ένα χρόνο και μετακινήσεις για τη λαική κτλ εχουμε τα εξης


205330

timman
01/08/2010, 08:17
...


205334

timman
01/08/2010, 08:22
Δε θέλεις να μαθεις την απάντηση απο τα κεντρικά!

kosmas2111
08/03/2012, 19:42
φιλε μου ειναι και πως το μεταχειριζεσαι το μηχανακι δν παει μονη της η σκουρια εκει! να τα λεμε κ αυτα

timman
08/03/2012, 21:35
Έχεις δίκιο. Αυτό όμως που δε κατάλαβα ποτέ είναι γιατί το astrea supra που είχα για 12 χρόνια (80.000χλμ), asrtra supra που έχει ακόμα ο αδερφός μου για 11χρόνια (75.000) δεν έχουν ίχνος σκουριάς. Όλα μαζί παρκάρουν στο ίδιο σημείο και ή χρήση είναι κυρίως μέσα στη πόλη.

Το straight έχει τώρα πια περίπου 20000χλμ. Έχει αλλάξει ήδη μια εξάτμιση και σιγά σιγά πάει για δεύτερη)

Υγ. για το φίλο παραπάνω που γραφεί για το κόστος των ανταλλακτικών.
Ο τοπικός αντιπρόσωπος ζητούσε 270€ για γνήσια εξάτμιση.

akis_trevor
08/03/2012, 21:57
επειδη καπου διαβασα για το adress απο εμπειρια φιλου που δουλευει στο σερβις της αντιπροσωπειας στην πατρα.....μακρια!!!!ολοι κοροιδευαν την διαφημιση που ειχε βγαλει τοτε και ελεγε:παπι σκυλι!εγω,αν επαιρνα παπια μαλλον θα προτιμουσα το kawasaki.το εχω πετυχει στο δρομο και μου φανηκε οτι πηγαινε πολυ καλα,για προβληματα,δεν εχω ακουσει κατι,σε αντιθεση με τα καινουργια crypton (κυριως το x135 cc)που εχει βγαλει τα δικα του κ αυτο...αν και κατοχος ενος κρυπτον του 2000 μοντελο το οποιο με εχει βγαλει ασπροπροσωπο σε ουκ ολιγες περιπτωσεις και καταστασεις!

kosmas2111
08/03/2012, 22:57
supra kαι astrea αθανατα

Africaptan
07/09/2012, 14:58
επειδη καπου διαβασα για το adress απο εμπειρια φιλου που δουλευει στο σερβις της αντιπροσωπειας στην πατρα.....μακρια!!!!ολοι κοροιδευαν την διαφημιση που ειχε βγαλει τοτε και ελεγε:παπι σκυλι!εγω,αν επαιρνα παπια μαλλον θα προτιμουσα το kawasaki.το εχω πετυχει στο δρομο και μου φανηκε οτι πηγαινε πολυ καλα,για προβληματα,δεν εχω ακουσει κατι,σε αντιθεση με τα καινουργια crypton (κυριως το x135 cc)που εχει βγαλει τα δικα του κ αυτο...αν και κατοχος ενος κρυπτον του 2000 μοντελο το οποιο με εχει βγαλει ασπροπροσωπο σε ουκ ολιγες περιπτωσεις και καταστασεις!

Το ψιλοξεθαβω, αλλα μετα τη ζημια στο scooter, κοιτω για κανα παπι, και χαλβαδιαζα για Suzuki Adress, ομως με προβληματισε λιγο ο φιλος.
Το εχει ενας γνωστος μου και μου εχει πει τα καλυτερα.
Κι αν δεν κανω λαθος (αλλα μαλλον κανω) ειναι ολο Japan.

Αυτο που μ ενδιαφερει ειναι η αξιοπιστια, και η καταναλωση.
Οτι προτεινεται σεβαστο, αλλα με αποδειξεις και παραδειγματα παρακαλω.

alex14
07/09/2012, 15:37
Το ψιλοξεθαβω, αλλα μετα τη ζημια στο scooter, κοιτω για κανα παπι, και χαλβαδιαζα για Suzuki Adress, ομως με προβληματισε λιγο ο φιλος.
Το εχει ενας γνωστος μου και μου εχει πει τα καλυτερα.
Κι αν δεν κανω λαθος (αλλα μαλλον κανω) ειναι ολο Japan.

Αυτο που μ ενδιαφερει ειναι η αξιοπιστια, και η καταναλωση.
Οτι προτεινεται σεβαστο, αλλα με αποδειξεις και παραδειγματα παρακαλω.

Εγω το εδωσα με 35.000 χλμ χωρις κανενα προβλημα.
Japan δεν ειναι, μαλλον Taiwan. Θεωρω οτι εχει την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης απο ολα. Προβλημα εχει ακουστει για το σασμαν σε ορισμενα κομματια.

akis_trevor
07/09/2012, 15:38
αυτο μου το ειχε πει για τα 2 πρωτα χρονια που βγηκε,αν εχει γινει καποια αλλαγη δεν το γνωριζω στα καινουργια.μπορω να τον ρωτησω και να σου πω..