PDA

View Full Version : αναρτησεις...???



sonic22
27/06/2005, 14:49
πρωτο ποστ σε αυτην την κατηγορια... :D :D

εχω μερικες απορειες...

1. κανει τοσο καλα την δουλεια του το συστημα μοχλων (μοχλικο) στην πισο αναρτηση που δεν το εχουνε καταργισει ακομα?
ξερει κανεισ πως υπολογιζουμε τους λογους των μοχλων που δημιουργουνται?

2. ποια η επιδραση μιας "μαλακοτερης" ή "σκληροτερης" αναρτησης στην ταση της μηχανης να σουζαρει? (κανει δλδ πιο ευκολα σουζες με σκληρη αναρτηση??).
ποια η επιδραση αυτων των αναρτησεων στον ελεγχο της σουζας?

3. ποια τελος η επιδραση των παραπανω μεταβολων της σκληρωτητας της αναρτησησ στον ελεγχο του drift?

σας ευχαρηστω εκ των πρωτερων...


:beer: :beer: :beer:

sonic22
27/06/2005, 14:51
4. μπορει καποιος να δωσει μερικα παραδειγματα για την επιδραση των ρυθμισεων των αναρτησεων (προφορτιση, αποσβαση συμπιεσησ, αποσβεση επαναφορας κτλπ) σε πραγματικες συνθικες οδηγησης?

OldMan
27/06/2005, 15:11
:D :mad: :D

Οκνηρέ και ευδαιμονιστή νέε....

Ψάξε λίγο !!!!

SeNNinhA
27/06/2005, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
πρωτο ποστ σε αυτην την κατηγορια... :D :D

εχω μερικες απορειες...

1. κανει τοσο καλα την δουλεια του το συστημα μοχλων (μοχλικο) στην πισο αναρτηση που δεν το εχουνε καταργισει ακομα?
ξερει κανεισ πως υπολογιζουμε τους λογους των μοχλων που δημιουργουνται?

2. ποια η επιδραση μιας "μαλακοτερης" ή "σκληροτερης" αναρτησης στην ταση της μηχανης να σουζαρει? (κανει δλδ πιο ευκολα σουζες με σκληρη αναρτηση??).
ποια η επιδραση αυτων των αναρτησεων στον ελεγχο της σουζας?

3. ποια τελος η επιδραση των παραπανω μεταβολων της σκληρωτητας της αναρτησησ στον ελεγχο του drift?

σας ευχαρηστω εκ των πρωτερων...


:beer: :beer: :beer:

1. Πολύ καλή δουλειά κάνει το μοχλικό εκεί πίσω. Για την ακρίβεια βρίσκεται εκεί για 3 λόγους. α) κάνει την ανάρτηση να συμπεριφέρεται λιγότερο απότομα και β) σου δίνει φιλτραρισμένες πληροφορίες. Έτσι είναι πιο άνετη και η λιγότερη πληροφόρηση δεν σε τρομάζει. γ) δίνει χώρο στο αμορτισέρ για να τοποθετηθεί διότι στις περισσότερες μοτό ο χώρος εκεί κάτω είναι περιορισμένος. Σε κάποια νέα SS μοντέλα θα δεις και απευθείας έδραση του αμορτισέρ πάνω στο ψαλίδι πια.

2. Με πιο σκληρό το πίσω αμορτισέρ σίγουρα είναι κάπως πιο εύκολη η σουζα. Κι αυτό διότι μειώνεται το ποσοστό της ροπής στρέψης (που χρειάζεται για να σηκωθεί η μηχανή) που χάνεται λόγω της βύθισης του αμορτισέρ. Έλεγχος της σούζας γίνεται μόνο με το γκάζι. Α έχεις σκληρή πίσω ανάρτηση θα μεταφέρεται πιο άμεσα η κίνηση από την πίσω ρόδα στον σκελετό αλλά θα χάνεται και πιο εύκολα η ισορροπία λόγω ανωμαλιών του δρόμου. Αν είναι πιο μαλακή τότε θα υπάρχει μια καθυστέρηση στον έλεγχο του πλαισίου αλλά δεν θα επηρεάζεσαι τόσο από τον δρόμο. Είναι λιγάκι θέμα χειρισμού και στυλ.

3. Δεν ξέρω

SeNNinhA
27/06/2005, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
4. μπορει καποιος να δωσει μερικα παραδειγματα για την επιδραση των ρυθμισεων των αναρτησεων (προφορτιση, αποσβαση συμπιεσησ, αποσβεση επαναφορας κτλπ) σε πραγματικες συνθικες οδηγησης?

Πολύ στα γρηγορα

Προφόρτιση ελατηρίου:
Είναι η συμπίεση που δίνεις εξ'αρχής στο ελατήριο πριν να αρχίσει να δουλεύει με φορτία. Όσο πιο πολύ συμπιέζται ενα ελατήριο τόσο πιο σκληρό γίνεται και άρα τόσο πιο λίγο συμπιέζεται επιπλέον αν τοποθετήσουμε ενα επιπλέον βάρος πάνω του (πχ τον εαυτό μας πάνω στην μηχανή). Αν το συμπιέσεις (σκληρήνεις) τότε μειώνεις την διαδομή που θα κάνει όταν δεχθεί φορτία εξωτερικά φορτιά (πχ λακούβα).

Απόσβεση συμπίεσης:
Είναι η ταχύτητα με την οποία θα συμπιεστεί η ανάρτηση. Όχι το πόσο πολύ, αλλά το πόσο γρήγορα θα γίνει αυτό. Έτσι αν έχεις πχ πολύ αργή απόσβεση συμπίεσης όταν θα βρεί η ρόδα σου ένα σαμαράκι και θα είσαι με μεγάλη ταχύτητα θα έχει την τάση να αναπηδήσει η μηχανή γιατί ακόμη θα συμπιέζεται η ανάρτηση όταν το σμαράκι θα έχει ήδη ξεπεραστεί. Αντίθετα πολύ γρήγορη απόσβεση μπορεί να κάνει την ρόδα σου να αναπηδήσει από τον δρόμο.

Απόσβεση επαναφοράς:
Είναι η ταχύτητα με την οποία επανέρχεται η ανάρτηση στην θέση ισορροπίας της. Ισχύουν τα παραπάνω σε αντιστοιχία με την αντίθετη πια κίνηση.

OldMan
27/06/2005, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
...Με πιο σκληρό το πίσω αμορτισέρ σίγουρα είναι κάπως πιο εύκολη η σουζα....

:confused: :confused: :confused:

Αν και ΔΕΝ καταλαβαίνω τι είναι ένα σκληρό αμορτισέρ (σκληρό ελατήριο ξέρω... μεγαλύτερη απόσβεση συμπίεσης ξέρω...λιγότερη απόσβεση επαναφοράς ξέρω...).....

ότι και να εννοείς με το παραπάνω, σίγουρα ΔΕΝ διευκολύνει την σούζα (αναφέρομαι μόνο στο "σήκωμα" του τροχού και όχι στον έλεγχο διατήρησης της).

Στην αντίθετη περίπτωση, ένα "μαλακό" αμορτισέρ (αν καταλαβαίνω τι περίπου εννοείς...) βυθίζει το πίσω μέρος της μηχανής αυξάνοντας την (κάθετη) απόσταση του κέντρου βάρους από τον άξονα εφαρμογής της ροπής στρέψης με αποτέλεσμα την αύξηση τιμης τιμής της ροπής (Δύναμη επί απόσταση)...

:wave2: :beer: :wave2:

SeNNinhA
27/06/2005, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν και ΔΕΝ καταλαβαίνω τι είναι ένα σκληρό αμορτισέρ (σκληρό ελατήριο ξέρω... μεγαλύτερη απόσβεση συμπίεσης ξέρω...λιγότερη απόσβεση επαναφοράς ξέρω...).....


Καλά μην κάνεις έτσι. Σκληρότερη ρύθμιση αμορτισέρ εννοούσα (συνολικά οι ρυθμίσεις). Δεν πιστεύω να θέλεις να γράψω και τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις χωρίς να αναφέρομαι και σε κάποια συγκεκριμένη μηχανή...



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ότι και να εννοείς με το παραπάνω, σίγουρα ΔΕΝ διευκολύνει την σούζα (αναφέρομαι μόνο στο "σήκωμα" του τροχού και όχι στον έλεγχο διατήρησης της).

Στην αντίθετη περίπτωση, ένα "μαλακό" αμορτισέρ (αν καταλαβαίνω τι περίπου εννοείς...) βυθίζει το πίσω μέρος της μηχανής αυξάνοντας την (κάθετη) απόσταση του κέντρου βάρους από τον άξονα εφαρμογής της ροπής στρέψης με αποτέλεσμα την αύξηση τιμης τιμής της ροπής (Δύναμη επί απόσταση)...

Εδώ θεωρώ ότι είσαι λάθος. Σε δύο σημεία. Η απόσταση (σε ευθεια)του κέντρου βάρους της μηχανής (κάπου μέσα στον κινητήρα) από το σημείο στροφής της (κέντρο πίσω τροχού) μπορεί να μειώνεται ή και να αυξάνεται κατά την βύθιση του πίσω μέρους. Αυτό εξαρτάται τόσο από το κέντρο βάρους της μοτό όσο και από το μήκος του ψαλιδιού όσο και από το αν η μοτό είναι street ή enduro. Όπως και να έχει όμως αυτή η διαφορά μήκους είναι πολύ μικρή και ότι κέρδος κι αν έχεις με την καλύτερη περίπτωση (μείωση μήκους) δεν είναι οπλύ μεγάλο. Αντίθετα η ενέργεια που σπαταλήθηκε για την συμπίεση του αμορτισέρ έχει χαθεί από την συνολική ενέργεια του συστήματος της μοτό κατά την κίνησή της προς τα πίσω. Άρα χρειάζεσαι περισσότερη και άρα είναι χειρότερα.

OldMan
27/06/2005, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
.... Αντίθετα η ενέργεια που σπαταλήθηκε για την συμπίεση του αμορτισέρ έχει χαθεί από την συνολική ενέργεια του συστήματος της μοτό κατά την κίνησή της προς τα πίσω. Άρα χρειάζεσαι περισσότερη και άρα είναι χειρότερα.

:lol: :rotflmao: :lol:

Sorry για τα γέλια, αλλά ξαναδιάβασε αυτά που γράφεις !!!

Εκτός και αν θεωρείς κλειστό ενεργειακά το σύστημα ΜΟΝΟ από την στιγμή που ο τροχός αφήνει το έδαφος...

(Οπότε και θα ξαναγελάσω...)

:wave2: :beer: :wave2:

THEOD
27/06/2005, 16:18
Βαριέμαι να απαντήσω σε θεωρητική βάση γιαυτό θα πώ μόνο τι βλέπω εμπειρικά....

Μαλακή ανάρτηση (μαλακό ελατήριο ή χαμηλή προφόρτιση) διευκολύνει σούζες
Σκληρή ανάρτηση (σκληρό ελατήριο ή πολύ αυξημένη προφόρτιση) διευκολύνει τα παντιλίκια:beer:

idi
27/06/2005, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μαλακή ανάρτηση (μαλακό ελατήριο ή χαμηλή προφόρτιση) διευκολύνει σούζες


Επίτρεψε μΕ να διαφωνήσω

Με «σκληρότερα» ρυθμισμένη πισω αναστηση κανω καλύτερες σουζες (καλύτερη αίσθηση)

toyota
27/06/2005, 16:23
Τη περασμένη βδομάδα πήγα σ'ένα μηχανικό και σφίξαμε το πίσω ελατήριο και άλλαξε και απόσβεση συμπίεσης και επαναφοράς..Από τότε το μοτό κάνει συνέχεια παντιλίκια και σε απότομα φρένα (πίσω) ή κατεβάσματα χοροπηδάει.Τί πρέπει να αλλάξω (το μοτό είναι GSXR 750 WN-το αβατάρ μου).

OldMan
27/06/2005, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
...Τί πρέπει να αλλάξω...

ΜΥΑΛΑ !!!

:wave2: :beer: :wave2:

THEOD
27/06/2005, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Επίτρεψε μΕ να διαφωνήσω

Με «σκληρότερα» ρυθμισμένη πισω αναστηση κανω καλύτερες σουζες (καλύτερη αίσθηση)

Μιλάω για την ευκολία να σηκωθεί (ο μπροστινός τροχός εεεεε ?) και όχι για τυχόν καλύτερη αίσθηση-έλεγχο κατά την σούζα...

sonic22
27/06/2005, 20:50
καταρχας θα ηθελα να κανω μια διακρηση αναμεσα σε "βαρειες" μηχανες και "ελαφριες"...

εχει σημασεια ο λογος αναρτομενου βαρους προς μη αναρτομενο...

στις ελαφριες μοτο (enduro π.χ.) αν εχουμε "μαλακη" αναρτηση (και ευσυμπιεστη) μερος της ενεργειας δεν θα καταναλωθει στην συμπιεση του ελατηριου?

και στην συνεχεια... οταν φτασουμε την μοτο σε οριακη κλειση (καντηλι) δεν θα προσπαθησει η αναρτηση να εκταθει (εφοσον φτασει το κ.β. την κατακοριφο) και να μας πεταξει κατω?

το ιδιο δεν θα γινει και στα μπαντιλικια? οτνα θα σταματισουμε να φορτιζουμε την αναρτηση (την πισο) δεν θα προσπαθησει να εκταθει? (highsiding)?

free rider
27/06/2005, 21:59
να πω κι εγω την βλακεία μου...

απο τότε που άρχισα να μαλακώνω το μπροστινο (συμπίεση) η μηχανη στρίβει πιο εύκολα και τοποθετείται πολύ πιο σωστά στη γραμμή της στροφής.
Οσο πιο σκληρές αναρτήσεις έχετε ρυθμίσει πάλι για συμπίεση λέω τόσο πιο ασταθή μηχανή έχετε.
Η μπροστινή ανάρτηση πρέπει να βυθίζεται πλήρως στα δυνατά φρεναρίσματα.
Toyota: μαλάκωσε οπωςσδήποτε την πίσω θα χάσεις καμιά στροφή και είναι επικύνδινο...

Γιαννάρα Σενινια είσαι πολύ διαβασμένος τελικά..και τον ολντ αστονε να λεέι κατά βάθος στα ιδια είσαστε...

:wave2: :wave2:

:beer: :beer:

SeNNinhA
28/06/2005, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Τη περασμένη βδομάδα πήγα σ'ένα μηχανικό και σφίξαμε το πίσω ελατήριο και άλλαξε και απόσβεση συμπίεσης και επαναφοράς..Από τότε το μοτό κάνει συνέχεια παντιλίκια και σε απότομα φρένα (πίσω) ή κατεβάσματα χοροπηδάει.Τί πρέπει να αλλάξω (το μοτό είναι GSXR 750 WN-το αβατάρ μου).

Το ελατήριό σου χρειαζοταν σίγουρα προφόρτηση γιατί ήταν πολύ μαλακό. Όταν αλλάζει αυτή βέβαια κανονικά αλλάζουν και οι υπόλοιπες ρυθμίσεις. Δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς έκανε αλλά ίσως την σκλήρηνες πολύ. Σίγουρα θα έχει αλλάξει η συμπεριφορά της και θα πρέπει να προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα της μηχανή σου. Ίσως λίγο λιγότερη απόσβεση συμπίεσης να βοηθησει. Αλλά δεν είμαι ειδικός. Ρωτα κάποιον που ασχολείται με αναρτήσεις και περιέγραψέ του την συμπεριφορά της.

SeNNinhA
28/06/2005, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol:

Sorry για τα γέλια, αλλά ξαναδιάβασε αυτά που γράφεις !!!

Εκτός και αν θεωρείς κλειστό ενεργειακά το σύστημα ΜΟΝΟ από την στιγμή που ο τροχός αφήνει το έδαφος...

(Οπότε και θα ξαναγελάσω...)

:wave2: :beer: :wave2:

Μα όταν έχεις ήδη ξεκινήσει να σηκώνεσαι όλα είναι πια καλά. Έχουν πάρει τον δρόμο τους. Το πρόβλημα είναι στο πόση ενέργεια χρειάζεσαι μέχρι να ξεκολλήσεις. Σε αυτό το πρώτο στάδιο λέω ότι μια μαλακή ανάρτηση πίσω αποροφά ενέργεια (η οποία πάει στην συμπίεση) και άρα χρειάζεσαι περισσότερη μέχρι να το σηκώσεις.

toyota
28/06/2005, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το ελατήριό σου χρειαζοταν σίγουρα προφόρτηση γιατί ήταν πολύ μαλακό. Όταν αλλάζει αυτή βέβαια κανονικά αλλάζουν και οι υπόλοιπες ρυθμίσεις. Δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς έκανε αλλά ίσως την σκλήρηνες πολύ. Σίγουρα θα έχει αλλάξει η συμπεριφορά της και θα πρέπει να προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα της μηχανή σου. Ίσως λίγο λιγότερη απόσβεση συμπίεσης να βοηθησει. Αλλά δεν είμαι ειδικός. Ρωτα κάποιον που ασχολείται με αναρτήσεις και περιέγραψέ του την συμπεριφορά της.

Όντως ο μηχανικός μου ρύθμισε προφόρτιση,απόσβεση και επαναφορά.Η μοτό άλλαξε τελείως.Μπαίνει πιο εύκολα σε στροφές και δε μου γλυστράει όπως πρίν (μέσα στη στροφή).Τώρα όμως κάνει συνέχεια πατιλίκια (ακόμα και με 2α) και σε φρένα ή κατέβασμα αρχίζει και χοροπηδάει.Θα μειώσω το απόγευμα τη συμπίεση και θα δούμε τα αποτελέσματα.

zireous
17/09/2006, 03:18
:a27:
Κανόνας μηχανικής ν.234.432:
Όταν πατάς γκάζι η πίσω ανάρτηση τεντώνει (ανεβαίνει η σέλα), άρα σκληρές αναρτήσεις κάνουν το αρχικό σήκωμα στη σούζα πιο εύκολο.

Το είπε και ο κυρ Code, αρκεί να βάλεις τη μηχανή κολλητά σε τοίχο (τον μπροστινό τροχό), και να ανοίξεις λίγο το γκάζι.