PDA

View Full Version : προβλημα?????



marios400
19/05/2010, 11:13
καλησπερα.προσφατα εγινα κατοχος ενος χτ600 μοντελο 2002 με 32000 χιλιομετρα (ετσι λεει τουλαχιστων το κοντερ)και εχω μια απορια.απο τιν ημερα που τιν πειρα μερικες φορες οταν τιν αφησω απο το βραδυ εως το πρωι και παω να το βαλω μπροστα μοθ πεταει καπνο ασπρο στιν εξατμιση για λιγα δευτερολεπτα.απο το σηνεργειο που τιν πειρα μου αλλαξαν τα τσιμουχακια στις βαλβιδες λεγοντας μου οτι αυτο φταιει.μετα απο πολυ λιγα χιλιομετρα ειχα ενα τροχαιο και οταν ηρθε να τιν παρει να τιν παει στο σηνεργειο για να τιν επισκευασουμε τιν ζημια την βαλαμε μπροστα και πεταγε παλι καπνο εντονο ασπρο απο τιν εξατμιση και μου φαινεται οτι δεν σταματαγε.διαρκουσε πιο πολυ απο πριν.μηπως γνωριζεται τι μπορει να συμβαινει?

marios400
20/05/2010, 12:13
den ksereis kaneis kati na mou pei?

mai_tai
21/05/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios400
.απο το σηνεργειο που τιν πειρα μου αλλαξαν τα τσιμουχακια στις βαλβιδες λεγοντας μου οτι αυτο φταιει

μηπως βγαζει ψιλομπλε καπνο ...? αλλλιως αν βγαζει μονο ασπρο ειναι απο κακη καυση!

στα υδροψυκτα μοτερ ειναι σημαδι φλαντζας κεφαλης(καμμενη σε αγωγο νερου)

marios400
23/05/2010, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
μηπως βγαζει ψιλομπλε καπνο ...? αλλλιως αν βγαζει μονο ασπρο ειναι απο κακη καυση!

στα υδροψυκτα μοτερ ειναι σημαδι φλαντζας κεφαλης(καμμενη σε αγωγο νερου)

nai psilomple einai o kapnos kai mou mirizei kameno ladi mou fainetai..

mai_tai
23/05/2010, 10:51
το πρωτο που εχεις να κανεις φιλε μου ειναι να τσεκαρεις ποσο σου καιει σε 1000χιλιομετρα!! αν θελει γυρο στα200 γραμμαρια κ επανω-θες επισκευη αμεσα! αν ειναι λιγοτερο ισως κ του παρατεινεις την επισκεψη στον μαστορα...-αποψη μου παντως ειναι αν το κρατησεις....να το πας για ελενχο στον μαστορα κ αυτος θα σου πει..!!

marios400
23/05/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
το πρωτο που εχεις να κανεις φιλε μου ειναι να τσεκαρεις ποσο σου καιει σε 1000χιλιομετρα!! αν θελει γυρο στα200 γραμμαρια κ επανω-θες επισκευη αμεσα! αν ειναι λιγοτερο ισως κ του παρατεινεις την επισκεψη στον μαστορα...-αποψη μου παντως ειναι αν το κρατησεις....να το πας για ελενχο στον μαστορα κ αυτος θα σου πει..!!

diladi mporei na thelei rektifie kai allo mpistoni elathria??poso peripou tha kostisei ayto?

mai_tai
23/05/2010, 15:31
αναλογα τι θα χρειαστει φιλε μου,τι αναταλακτικα θα βαλει....(γνησια η ημι..)-παντος η εργασια πανω απο 300 δεν νομιζω-υπολογιζε + φλαντζες+λαδια+ρεκτιφιε αν χρειαστει+ λοιπα ανταλακτικα...-


καλυτερα πηγαινετο στο μηχανικο σου - να σου εκτιμησει απο κοντα την οποια...ζημια!

marios400
24/05/2010, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
αναλογα τι θα χρειαστει φιλε μου,τι αναταλακτικα θα βαλει....(γνησια η ημι..)-παντος η εργασια πανω απο 300 δεν νομιζω-υπολογιζε + φλαντζες+λαδια+ρεκτιφιε αν χρειαστει+ λοιπα ανταλακτικα...-


καλυτερα πηγαινετο στο μηχανικο σου - να σου εκτιμησει απο κοντα την οποια...ζημια!

to magazi pou tin peira epeidh exei synergeio diko tou den mou exei milhsei gia fthora ston kilhndro (mporei epeidh den to shmferei ).to mono pou mou eipe einai na mou antikatastisei to mixanaki me allo.