PDA

View Full Version : ΘΥΜΩΜΕΝΟΙ & ΕΝΩΜΕΝΟΙ



ghostkon
19/05/2010, 16:13
(FFMC-ΓΑΛΛΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΘΥΜΩΜΕΝΩΝ ΑΝΑΒΑΤΩΝ)

Διαβασα σ'ενα προσφατο τευχος ενος περιοδικου μοτοσυκλετας για την αντιδραση
μοτοσυκλετιστων στην Γαλλια εναντια στο μετρο που επροκειτο να ψηφιστει στην χωρα
τους για ν' απαγορευσει την κινηση των διτροχων αναμεσα στα αυτοκινητα:
40.000 μοτοσυκλετιστες κινηθηκαν μια συγκεκριμενη μερα σαν να ηταν αυτοκινητα,δηλαδη
χωρις να κινουνται αναμεσα στα τετρατροχα αλλα να καταλαμβανουν κανονικα θεση στην
λωριδα κυκλοφοριας κι επισης να παρκαρουν σαν αυτοκινητα καταλαμβανωντας για καθε
μια μοτοσυκλετα μια θεση αυτοκινητου. Μας αντιμετωπιζουν σαν αυτοκινητα ειπαν,ε κι εμεις
θα συμπεριφερθουμε σαν αυτοκινητα. Αυτο φυσικα δημιουργησε τεραστιο χαος στους δρομους
60 πολεων της Γαλλιας. Η αντιδραση του γενικου γραμματεα του υπουργειου μεταφορων ηταν
δηλωσεις τυπου ''αν δεν τους αρεσει ας παρουν το μετρο'' και τι εκαναν οι φιλοι μας λοιπον?
Την επομενη μερα χρησιμοποιησαν μαζικα το μετρο φορωντας τα κρανη και τα μπουφαν τους για
να φανει οτι ηταν μοτοσυκλετιστες κανοντας τις γραμμες του μετρο να μπλοκαρουν και κανοντας
τον γενικο γραμματεα του υπουργειου μεταφορων να αναθεωρησει. Χωρις να τιθεται θεμα παρανομιας
η οτιδηποτε αλλο οι Γαλλοι μοτοσυκλετιστες εδειξαν οτι το μετρο αυτο θα ηταν ενα τεραστιο λαθος.

Εχουμε τεραστια δυναμη ολοι μαζι εναντια σε οτι μ@λ@κια περναει απο το ηλιθιο κεφαλι
μερικων χαρτογιακαδων που βγαζουν νομους για καθετι που δεν μπορουν να δωσουν λυση
οπως ας πουμε το κυκλοφοριακο...

chris_honda
19/05/2010, 16:17
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

the who
19/05/2010, 16:19
Ωραιοι οι Γαλλοι ρε φουστη μου.Λες ναχουν παραπανω νιονιο η τσαγανο απο μας?

chris_honda
19/05/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ωραιοι οι Γαλλοι ρε φουστη μου.Λες ναχουν παραπανω νιονιο η τσαγανο απο μας?


Τρέλα θέλει, που εμείς την κρατάμε μέσα μας!

jimmis5
19/05/2010, 16:44
Μπραβο στην κινηση ενεργοι δραστηριοι οργανωμενοι πολιτες λεγονται αυτοι..:winka:
Ε και σε εμας συμβαινει το ιδιο δεν ξερω γιατι δεν εχει επιτυχια καθε κυριακη στα γηπεδα με κρανοι οπως και στις πορειες σαν την αυριανη παλι κρανοι εε ισως και κανα καδρονι επιτυχια μικρη ομως:sad:

vangelis 64
19/05/2010, 17:34
Έχει γίνει και στη Γερμανία αυτό,με αφορμή μαζικές κλήσεις που έδιναν οι μπάτσοι στούς μοτοσυκλετιστές για τίς διηθήσεις.

Και οι Γερμανοί ακριβώς το ίδιο έκαναν και κάποιες πόλεις ποϊτάνα γίνανε.:wacko:

maron
19/05/2010, 17:58
μπραβο τους
εμας να δω αυριο μεθαυριο..........

el_hymador
19/05/2010, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
μπραβο τους
εμας να δω αυριο μεθαυριο..........

...δια θα κανουμε, αλλα anyway, η ελπιδα πεθαινει τελευταια (εχει καλυτερο ταμειο μου ειπανε)

Gallos
19/05/2010, 18:54
Εδώ ρίχνουν πρωθυπουργους εκεί θα κωλοσουνε. Οι Γαλλοι σε κινητοποιήσεις αντιδρούν μαζικά και συνήθως πετυχαίνουν το σκοπό τους. Βέβαια έχουν και ένα ανάλογο σύστημα παιδείας που μεγαλώνει ''γερά παιδια''.

DAN_DAN
20/05/2010, 01:00
Ωραίοι! :beer:

Φαντάζομαι ότι ο γραφειοκράτης γενικός γραμματέας, θα προσέχει τις μ@λ@κίες που λέει άλλη φορά.. :wacko: :wacko:

XJR_Billy
20/05/2010, 01:56
Μπράβο !!!:beer: :beer: :beer:

zephyr1
20/05/2010, 03:02
Ετσι εμεις ειμαστε για να επαινουμε την κατασταση με μπυρες και συγχαρητηρια.

Αν αυριο καλουμαστε να κανουμε το ιδιο, ελα μωρε τωρα δεν βαριεσαι.

Ζητω η Ελλας.:beer:

TROOPER
20/05/2010, 03:21
:beer: (http://www.youtube.com/watch?v=8-1WfkM1qso)

Vamael
20/05/2010, 03:46
Όταν θα καταφέρουμε να ενωθούμε θα αλλάξουν πολλά, δείτε τι κάναμε σαν λαός όταν ενωθήκαμε.
Αλλά εδώ, δεν μπορεί να οργανωθεί μια κοινή πορεία, άλλη κάνει το πάμε, άλλη ο σύριζα κτλ....

ilias integra R
20/05/2010, 04:03
Ενα μεγαλο μπραβο στους συναδελφους στην Γαλλια........εμεις να δουμε ποτε θα δραστηριοποιηθουμε να διεκδικησουμε ενα καλυτερο μελλον.........!!!

ERRIKA
20/05/2010, 06:30
Εγώ είμαι πιο αισιόδοξη. Τα ΣΥΡΙΖΑ, τα ΠΑΜΕ και τα ΠΑΤΕ είναι συνομοταξίες κομματικών συμφερόντων και γι αυτό δεν συγκινούν ευρύτερες ομάδες. Θεωρώ ότι εάν τολμούσε οποιοσδήποτε "πεφωτισμένος" Υπουργός, Υφυπουργός κλπ. να προσπαθήσει να επιβάλλει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, όλοι οι "δίτροχοι", με λίγη καλή οργάνωση, θα ξεσηκωνόμασταν και θα κάναμε ακριβώς το ίδιο που έκαναν και οι Γάλλοι. Τουλάχιστον. Και χωρίς την καθοδήγηση μικροκομματικών πα@@ριών.

ggs
20/05/2010, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Εγώ είμαι πιο αισιόδοξη. Τα ΣΥΡΙΖΑ, τα ΠΑΜΕ και τα ΠΑΤΕ είναι συνομοταξίες κομματικών συμφερόντων και γι αυτό δεν συγκινούν ευρύτερες ομάδες. Θεωρώ ότι εάν τολμούσε οποιοσδήποτε "πεφωτισμένος" Υπουργός, Υφυπουργός κλπ. να προσπαθήσει να επιβάλλει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, όλοι οι "δίτροχοι", με λίγη καλή οργάνωση, θα ξεσηκωνόμασταν και θα κάναμε ακριβώς το ίδιο που έκαναν και οι Γάλλοι. Τουλάχιστον. Και χωρίς την καθοδήγηση μικροκομματικών πα@@ριών.

Η αισιοδοξία είναι ωραίο πράγμα….

Η ανύπαρκτη ενότητα και αλληλεγγύη σήμερα σε όλες τις ομάδες των Ελλήνων (ΚΑΙ των μοτοσικλετιστών) είναι το πρόβλημα…

ERRIKA
20/05/2010, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Η αισιοδοξία είναι ωραίο πράγμα….

Η ανύπαρκτη ενότητα και αλληλεγγύη σήμερα σε όλες τις ομάδες των Ελλήνων (ΚΑΙ των μοτοσικλετιστών) είναι το πρόβλημα…

Είμαι αισιόδοξη γιατί είμαι βέβαιη για τα εξής:
α) Και εσύ, εάν ο προσπαθήσουν να σου επιβάλλουν να κυκλοφορείς με τη μηχανή στη Λ.Αλεξάνδρας σα να οδηγείς αυτοκίνητο, θα γίνεις έξαλλος.
β) Εάν πληροφορηθείς από οποιοδήποτε μέσο (όλα τα forum, blog, μαζικά e-mail κλπ.) ότι την τάδε ημέρα της εβδομάδας ΟΛΟΙ οι δικυκλιστές θα κινούμαστε και θα παρκάρουμε σαν αυτοκίνητα, θα σου φανεί καταπληκτικός τρόπος διαμαρτυρίας (Και θα είναι πράγματι γιατί είναι τσάμπα, δε χρειάζεται ούτε μολότωφ ούτε πανώ ούτε γκαζάκια, δε χρειάζεται να λείψεις από τη δουλειά ή να κλείσεις το μαγαζί σου ή να χάσεις τα μαθήματά σου, δε θα κληθείς να αντιμετωπίσεις τα ΜΑΤ έξω από Βουλή/Υπουργείο κλπ).
γ) Όλοι θα σκεφθούν το ίδιο και
δ) Όταν θα δεις και τους άλλους - έστω, τους περισσότερους - γύρω σου να το κάνουν θα το κάνεις κι εσύ με μεγάλη ευχαρίστηση για τον κοινό σκοπό.
Γιατί να μη πετύχει?

Όλο το μυστικό είναι στο να το μάθουμε και να το ξέρουμε ΟΛΟΙ.

TROOPER
20/05/2010, 06:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Είμαι αισιόδοξη ............

κακως εισαι αισιοδοξη.

ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΑ ΠΙΜΙΑ ΣΟΥ !:mad:

ggs
20/05/2010, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Είμαι αισιόδοξη γιατί είμαι βέβαιη για τα εξής:
α) Και εσύ, εάν ο προσπαθήσουν να σου επιβάλλουν να κυκλοφορείς με τη μηχανή στη Λ.Αλεξάνδρας σα να οδηγείς αυτοκίνητο, θα γίνεις έξαλλος.
β) Εάν πληροφορηθείς από οποιοδήποτε μέσο (όλα τα forum, blog, μαζικά e-mail κλπ.) ότι την τάδε ημέρα της εβδομάδας ΟΛΟΙ οι δικυκλιστές θα κινούμαστε και θα παρκάρουμε σαν αυτοκίνητα, θα σου φανεί καταπληκτικός τρόπος διαμαρτυρίας (Και θα είναι πράγματι γιατί είναι τσάμπα, δε χρειάζεται ούτε μολότωφ ούτε πανώ ούτε γκαζάκια, δε χρειάζεται να λείψεις από τη δουλειά ή να κλείσεις το μαγαζί σου ή να χάσεις τα μαθήματά σου, δε θα κληθείς να αντιμετωπίσεις τα ΜΑΤ έξω από Βουλή/Υπουργείο κλπ).
γ) Όλοι θα σκεφθούν το ίδιο και
δ) Όταν θα δεις και τους άλλους - έστω, τους περισσότερους - γύρω σου να το κάνουν θα το κάνεις κι εσύ με μεγάλη ευχαρίστηση για τον κοινό σκοπό.
Γιατί να μη πετύχει?

Όλο το μυστικό είναι στο να το μάθουμε και να το ξέρουμε ΟΛΟΙ.

Δεν συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου , αλλά ελπίζω σε αυτή…:beer:

dimr1
20/05/2010, 10:50
Όλως τυχαίως τους μοτοσυκλετιστές της Γαλλίας και τη διαμαρτυρία τους σκεφτόμουν σήμερα το πρωί.
Με αφορμή την μονιμοποίηση ενός ακόμη υπαλλήλου της Βουλής και τις γελοίες δικαιολογίες που έλεγε ο Πρόεδρος της βουλής, ονειροπολούσα αν θα ήταν δύσκολο οι μοτοσυκλετιστές να κάνουν ήσυχα, κυκλωτικά και χωρίς καμιά σημαία κόμματος ή οργάνωσης, γύρω γύρω τους δρόμους από τη βουλή.
:evil:

jimmis5
20/05/2010, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Όλως τυχαίως τους μοτοσυκλετιστές της Γαλλίας και τη διαμαρτυρία τους σκεφτόμουν σήμερα το πρωί.
Με αφορμή την μονιμοποίηση ενός ακόμη υπαλλήλου της Βουλής και τις γελοίες δικαιολογίες που έλεγε ο Πρόεδρος της βουλής, ονειροπολούσα αν θα ήταν δύσκολο οι μοτοσυκλετιστές να κάνουν ήσυχα, κυκλωτικά και χωρίς καμιά σημαία κόμματος ή οργάνωσης, γύρω γύρω τους δρόμους από τη βουλή.
:evil:

Διαφωνω με τον λογο αφορμη μονο αν ειναι να χρησιμοποιησεις το εργαλειο ή το παθος μοτοσυκλετα ας το κανεις για να βελτιωσεις την διαβιωση σου με αυτην.Λογοι αλλα και αφορμες μια χαρα υπαρχουν.

Ας πουμε για τα Καυσιμα θα ηταν ενας σημαντικος λογος.
Ας πουμε για τους γληστερους δρομους και για τις διαγραμμισης σημαντικος λογος και αυτος.
Ας πουμε για σωστη εκπαιδευση στους αναβατες σημαντικη αφορμη.

αυτο για την βουλη ας το αφησουμε για την επομενη μαζικη πορεια του κοσμου που θα το κανει με τα ποδαρακια του:winka: :wave2:

ERRIKA
20/05/2010, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Διαφωνω με τον λογο αφορμη μονο αν ειναι να χρησιμοποιησεις το εργαλειο ή το παθος μοτοσυκλετα ας το κανεις για να βελτιωσεις την διαβιωση σου με αυτην.Λογοι αλλα και αφορμες μια χαρα υπαρχουν.

Ας πουμε για τα Καυσιμα θα ηταν ενας σημαντικος λογος.
Ας πουμε για τους γληστερους δρομους και για τις διαγραμμισης σημαντικος λογος και αυτος.
Ας πουμε για σωστη εκπαιδευση στους αναβατες σημαντικη αφορμη.

αυτο για την βουλη ας το αφησουμε για την επομενη μαζικη πορεια του κοσμου που θα το κανει με τα ποδαρακια του:winka: :wave2:

+1000
Αυτά ακριβώς είναι που δε δουλεύουν, ειδικά στην Ελλάδα. Θα αφήσω εγώ τη δουλειά μου δηλ. μία συγκεκριμένη ώρα που τους ήρθε των άλλων η όρεξη για να κάψω βενζίνη γύρω από τη Βουλή? Πρώτον, σιγά τα ωά τον υπάλληλο της Βουλής. Αυτός μας μάρανε?? Δεύτερον, μεγάλη τους σκασίλα αν γυρίζουν οι άλλοι γύρω - γύρω. Θα πάρουν τη δραμαμίνη τους και ούτε που θα ζαλιστούν. ΑΝ είναι εκεί.:lol:

Operater
20/05/2010, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Εγώ είμαι πιο αισιόδοξη. Τα ΣΥΡΙΖΑ, τα ΠΑΜΕ και τα ΠΑΤΕ είναι συνομοταξίες κομματικών συμφερόντων και γι αυτό δεν συγκινούν ευρύτερες ομάδες. Θεωρώ ότι εάν τολμούσε οποιοσδήποτε "πεφωτισμένος" Υπουργός, Υφυπουργός κλπ. να προσπαθήσει να επιβάλλει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, όλοι οι "δίτροχοι", με λίγη καλή οργάνωση, θα ξεσηκωνόμασταν και θα κάναμε ακριβώς το ίδιο που έκαναν και οι Γάλλοι. Τουλάχιστον. Και χωρίς την καθοδήγηση μικροκομματικών πα@@ριών.

Ουουουουουουουουου...... (μακρόσυρτο "ου" :lol: )
θα το καναν 100 άτομα, θα τους έλεγαν οι υπόλοιποι γραφικούς,
το πολύ-πολύ σε κανένα μπλογκ (που ειναι και της μοδός) να τους έδειχναν
και όλα θα συνέχιζαν με τον ίδιο μακάβρια νωχελικό ρυθμό...
:(

konsttanttinos
20/05/2010, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Εγώ είμαι πιο αισιόδοξη. Τα ΣΥΡΙΖΑ, τα ΠΑΜΕ και τα ΠΑΤΕ είναι συνομοταξίες κομματικών συμφερόντων και γι αυτό δεν συγκινούν ευρύτερες ομάδες. Θεωρώ ότι εάν τολμούσε οποιοσδήποτε "πεφωτισμένος" Υπουργός, Υφυπουργός κλπ. να προσπαθήσει να επιβάλλει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, όλοι οι "δίτροχοι", με λίγη καλή οργάνωση, θα ξεσηκωνόμασταν και θα κάναμε ακριβώς το ίδιο που έκαναν και οι Γάλλοι. Τουλάχιστον. Και χωρίς την καθοδήγηση μικροκομματικών πα@@ριών.



To ιδιο γινεται και με τα διοδια, χιλιαδες μηχανοβιοι κατεβαινουμε στα διοδια σαν αντιδραση.
Ετσι και με τωρα, με τα ''νεα μετρα'' γεμιζει ο τοπος μηχανακια με ''θυμωμενους'' μηχανοβιους.

Ερρικα, βλεπεις οτι δεν μπορουμε να συνενοηθουμε εδω μεσα...πιστευεις οτι εχουμε τα balls να ξεσηκωθουμε οργανωμενα???
Ειλικρινα, το πιστευεις?
Εαν το πιστευεις, μπορω να συμμετασχω στην ''λιγη καλη οργανωση'', μετα απο εσενα φυσικα.
Παντα φιλικα :beer: :beer:

ERRIKA
20/05/2010, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
To ιδιο γινεται και με τα διοδια, χιλιαδες μηχανοβιοι κατεβαινουμε στα διοδια σαν αντιδραση.
Ετσι και με τωρα, με τα ''νεα μετρα'' γεμιζει ο τοπος μηχανακια με ''θυμωμενους'' μηχανοβιους.

Ερρικα, βλεπεις οτι δεν μπορουμε να συνενοηθουμε εδω μεσα...πιστευεις οτι εχουμε τα balls να ξεσηκωθουμε οργανωμενα???
Ειλικρινα, το πιστευεις?
Εαν το πιστευεις, μπορω να συμμετασχω στην ''λιγη καλη οργανωση'', μετα απο εσενα φυσικα.
Παντα φιλικα :beer: :beer:

Όταν και εάν πραγματικά χρειαστεί, θα είμαι η πρώτη, πίστεψέ με.:beer:

Allst@rf
20/05/2010, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Τρέλα θέλει, που εμείς την κρατάμε μέσα μας!

ναι,την φυλαμε μέσα μας μόνο και μόνο για να κάνουμε τους τσαμπουκάδες στα φανάρια.λες και είμαστε όλοι "παναγιες"...
Τρομάρα να μας έρθει...
Οι γάλλοι είναι πολύ μπροστά...

ego_o_idios
20/05/2010, 17:48
o savopoulos ixe pi oti stin elada iparxoun 12 ekatomiria 8eei
ego 8a to analiso legontas
egoistes partakides ke xestides

sprint
21/05/2010, 06:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Ουουουουουουουουου...... (μακρόσυρτο "ου" :lol: )
θα το καναν 100 άτομα, θα τους έλεγαν οι υπόλοιποι γραφικούς,
το πολύ-πολύ σε κανένα μπλογκ (που ειναι και της μοδός) να τους έδειχναν
και όλα θα συνέχιζαν με τον ίδιο μακάβρια νωχελικό ρυθμό...
:(


100;;;;;;;

Πολύ αισιόδοξος είσαι.....
Θα πήγαιναν 10 άτομα το πολύ, θα κοιτούσαν ο ένας τον άλλον για κανα μισάωρο κ μέτα βουρ για καφέ......

Δεν θα ξεχάσω που κανονίζαμε για διαμαρτυρία στα διόδια εδώ μέσα στο ΜΟΤΟ, βρεθήκαμε δύο (2) άτομα στον τόπο συνάντησης, τα είπαμε για λίγο κ μετά γυρίσαμε σπίτι μας...:sad: :sad:

Καναπές κ tv μας κρατούν δεμένους....

orizontas
22/05/2010, 18:35
:a014: :a014:


peinasa ......


:smokin:

chris_honda
22/05/2010, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Όταν και εάν πραγματικά χρειαστεί, θα είμαι η πρώτη, πίστεψέ με.:beer:

Θέλω να το δώ αυτό! :smokin: