PDA

View Full Version : Εργασια στο εξωτερικο



emix24
19/05/2010, 16:58
Παιδια καλησπερα,

Εδω και καιρο, μου εχει μπει η σκεψη να φυγω στο εξωτερικο για εργασια.
Ευρωπη βασικα (Ολλανδια πρωτη προτιμηση, Σουηδια δευτερη και Ελβετια τριτη, αλλα και αλλου), αλλα αν ερθει καμια καλη προταση και προς Σαουδικη Αραβια, ΗΑΕ, Ινδια, θα το εξετασω.

Εν συντομια να σας πω οτι η ειδικοτητα μου ειναι Μηχανικος δικτυων και τηλεπικοινωνιων, πιστοποιημενος απο την Cisco (CCNA, CCNA Security και CCSP, για οσους ξερουν) και γνωριζω πολυ καλα την Αγγλικη γλωσσα.

Εργαζομαι ηδη σε μεγαλη εταιρεια στην Ελλαδα, αλλα αν βρεθει κατι καλο εξω θα αποχωρησω φυσικα.

Αν καποιος θελει περισσοτερες λεπτομερειες ας μου στειλει pm, ωστε να του στειλω το βιογραφικο μου.

Αυτο που ζηταω βασικα ειναι να με φερει σ επαφη με καποιον γνωστο του στο εξωτερικο, ωστε να δουμε αν μπορουμε να βρουμε τιποτα για να παω εκει να δουλεψω. Ή αν δουλευει καποιος ηδη εξω και μπορει να με βοηθησει, ας ελθει σ επαφη μαζι μου.

Ευχαριστω πολυ.

Sapadak
20/05/2010, 01:06
Και φυγαμε για γενικες μπας και το δουν περισσοτεροι

Η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν καποια μελη στην Ολλανδια και στη ΣουΙνδια αλλα δε θυμαμε ποιοι για να σε βοηθησω

:wave2:

emix24
20/05/2010, 03:31
Οκ, ευχαριστω.

Ελπιζω να το δουν και να ριξουν ενα χερι βοηθειας.

TROOPER
20/05/2010, 03:44
sait για να βρεις εργασια στη σουηδια. (http://www.google.gr/search?hl=el&ei=3d70S6H9KsXM-QaXyrnQCA&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&ved=0CAUQBSgA&q=arbete+sverige&spell=1)

καλη τυχη !!:wave2:

ilias24
20/05/2010, 05:28
κοιτα επισης τα : skywalker.gr εχει αρκετες θεσεις για εξωτερικο οπως και το linkedIn.com δεν εχεις να χασεις τιποτα.

emix24
20/05/2010, 05:30
Σ ευχαριστω. Κοιταω και σ αυτα, φυσικα.

Απλα ελεγα μηπως βρεθει καποιος απο δω μεσα, που να εχει κανεναν γνωστο εξω ή ειναι ο ιδιος, να ερθω σ επαφη μαζι του.

tzarot
20/05/2010, 05:31
Και γω. Αν και με οικογένεια, και αυτό το κάνει πολύ πιο δύσκολο πιστέψτε με, εδώ και ένα εξάμηνο έχω ξεκινήσει τις διαδικασίες για έξω. Πρώτα θα φύγω εγώ, και αν όλα πάνε καλά μετά απο κανένα χρόνο και η κυρά και ο γιός. Και πιστέψτε με, ούτε για διακοπές δεν θέλω να ξαναγυρίσω.
Αν και έχω δουλειά, και μάλιστα με πολύ καλή αμοιβή, αυτό δεν αποτελεί καμία εγγύηση για το μέλλον στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα έχει χαθεί προ πολλού αυτό που λέμε ποιότητα ζωής και δεν πρόκειται να γυρίσει ποτέ, όχι τουλάχιστον όσο οι έλληνες θα συνεχίσουν να έχουν την ίδια νοοτροπία με σήμερα. Ακριβώς λοιπόν για το παιδί μου και την γυναίκα μου αποφάσισα να φύγω.
Μια επίσκεψη στο Nemo στο Amsterdam και θα ακαταλάβετε γιατί τα παιδιά μας στην Ελλάδα ποτέ δεν πρόκειται να έχουν ένα ισάξιο μέλλον με αυτά της υπόλοιπης Ευρώπης.

emix24
20/05/2010, 05:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Και γω. Αν και με οικογένεια, και αυτό το κάνει πολύ πιο δύσκολο πιστέψτε με, εδώ και ένα εξάμηνο έχω ξεκινήσει τις διαδικασίες για έξω. Πρώτα θα φύγω εγώ, και αν όλα πάνε καλά μετά απο κανένα χρόνο και η κυρά και ο γιός. Και πιστέψτε με, ούτε για διακοπές δεν θέλω να ξαναγυρίσω.
Αν και έχω δουλειά, και μάλιστα με πολύ καλή αμοιβή, αυτό δεν αποτελεί καμία εγγύηση για το μέλλον στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα έχει χαθεί προ πολλού αυτό που λέμε ποιότητα ζωής και δεν πρόκειται να γυρίσει ποτέ, όχι τουλάχιστον όσο οι έλληνες θα συνεχίσουν να έχουν την ίδια νοοτροπία με σήμερα. Ακριβώς λοιπόν για το παιδί μου και την γυναίκα μου αποφάσισα να φύγω.
Μια επίσκεψη στο Nemo στο Amsterdam και θα ακαταλάβετε γιατί τα παιδιά μας στην Ελλάδα ποτέ δεν πρόκειται να έχουν ένα ισάξιο μέλλον με αυτά της υπόλοιπης Ευρώπης.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Και την ιδια διαδικασια σκεφτομαι να κανω και γω που λες.
Και στο Nemo πηγα και ειδα και στο Γκετεμποργκ επισης πηγα και ειδα τι γινεται εκει.
Και γω παντρεμενος με παιδια ειμαι και σκεφτομαι να κανω και γω ενα τετοιο δυσκολο βημα.Αλλα αν μου δοθει η ευκαιρια θα το κανω. Για διακοπες ομως θα ερχομαι. Μην το παρατραβαμε κιολας!

:) :)

Ειμαι συνεχεια στο ψαξιμο, αλλα το καλυτερο θα ειναι να ερθω σ επαφη με καποιον που ειναι ηδη εξω, για να με βοηθησει.

el patron
20/05/2010, 05:39
emix ετσι πως μας εχουν κανει ,θα ντρεπεσαι να λες οτι εισαι Ελληνας , παντως σου ευχομαι καλη επιτυχια σε οτι και να κανεις . Τo adv το πουλησες τελικα?

emix24
20/05/2010, 05:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
emix ετσι πως μας εχουν κανει ,θα ντρεπεσαι να λες οτι εισαι Ελληνας , παντως σου ευχομαι καλη επιτυχια σε οτι και να κανεις . Τo adv το πουλησες τελικα?

Δεν θελω να φθασω σε τετοιες ακροτητες patron.
Ειμαι περηφανος που ειμαι Ελληνας, αλλα θελω να δοκιμασω κατι αλλο στη ζωη μου. Μια νεα αρχη.
Σιγουρα, χειροτερα δεν προκειται να ειναι εξω απ οτι εδω.
Μπορει να μην υπαρχει τοσο πολυ ηλιοφανεια απ οτι εδω, αλλα ο ηλιος δεν μας τρεφει ρε παιδια. Πως να το κανουμε;
Προτιμω να δουλευω 11 μηνες σκληρα και να παιρνω ενα μηνα αδεια, να ερχομαι Ελλαδα, να χορταινω Ηλιο, παρα αυτο το πραγμα εδω, που συμβαινει.

Τεσπα. Ελπιζω να βρω κατι.

Patron, το adv ειμαι πολυ κοντα στο να το δωσω.
Κι αυτο επεσε θυμα της οικονομικης καταστασης.
:(

el patron
20/05/2010, 05:56
Τι να πω , και εγω το ειχα σκεφτει καποια στιγμη , αλλα τωρα με 2 παιδια ειναι λιγο χλωμο για μενα, παντως αν το ψαξεις αρκετα πιστευω κατι θα βρεις ,ειναι και κατα καποιο τροπο αποτελεσμα τυχης και συγκυριων , διαβασε το sindarta , θα σου ανεβασει λιγο το ηθικο.
:wave2:

Ζεύκας
20/05/2010, 06:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Μια επίσκεψη στο Nemo στο Amsterdam και θα ακαταλάβετε γιατί τα παιδιά μας στην Ελλάδα ποτέ δεν πρόκειται να έχουν ένα ισάξιο μέλλον με αυτά της υπόλοιπης Ευρώπης.

Μεγααααάλη κουβέντα φίλε μου αλλά δεν θα θελά να την αναλύσω γιατί θα εκτραπεί η κουβέντα

ktmakis
20/05/2010, 06:13
Δύο φίλοι μου πάντς παλιότερα που έφυγαν Γερμανία ο ένας και Αφρική ο άλλος στείλανε cv μέσω του www.jobserve.com

Καλή τύχη
:beer:

emix24
20/05/2010, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Δύο φίλοι μου πάντς παλιότερα που έφυγαν Γερμανία ο ένας και Αφρική ο άλλος στείλανε cv μέσω του www.jobserve.com

Καλή τύχη
:beer:

Εχω ξεσκιστει να στελνω βιογραφικα σ αυτο το site.
Σιγουρα ομως η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

kalesin
20/05/2010, 06:17
τι να πουμε κ εμεις που το βλεπουμε αναποδα;
μετα απο τοσα χρονια εξωτερικο να ετοιμαζομαι να γυρισω ελλαδα;

:cool:

DrBig
20/05/2010, 06:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
τι να πουμε κ εμεις που το βλεπουμε αναποδα;
μετα απο τοσα χρονια εξωτερικο να ετοιμαζομαι να γυρισω ελλαδα;

:cool:

Μη κανεις το λαθος που εκανα και εγω....τουλαχιστον οχι τωρα, σε καμια 5ετια ισως!

emix24
20/05/2010, 06:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
τι να πουμε κ εμεις που το βλεπουμε αναποδα;
μετα απο τοσα χρονια εξωτερικο να ετοιμαζομαι να γυρισω ελλαδα;

:cool:

Δεν μου λες που εισαι ακριβως εξω, μπας και μπορεις να με βοηθησεις;
:rolleyes:

ant0ine
20/05/2010, 06:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
τι να πουμε κ εμεις που το βλεπουμε αναποδα;
μετα απο τοσα χρονια εξωτερικο να ετοιμαζομαι να γυρισω ελλαδα;

:cool:

Εσύ καλά είσαι εκεί που είσαι... Εδώ σκέφτομαι εγώ να ξανάρθω!

ant0ine
20/05/2010, 06:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Δεν μου λες που εισαι ακριβως εξω, μπας και μπορεις να με βοηθησεις;
:rolleyes:

Αυτός, για να σε βοηθήσω, όταν αναφέρεται σε εμάς, μας λέει πουσσσστοκαλαμαράδες... :p

tzarot
20/05/2010, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
τι να πουμε κ εμεις που το βλεπουμε αναποδα;
μετα απο τοσα χρονια εξωτερικο να ετοιμαζομαι να γυρισω ελλαδα;

:cool:

γιατί αγόρι μου, γιατί?

emix24
20/05/2010, 06:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ant0ine
Αυτός, για να σε βοηθήσω, όταν αναφέρεται σε εμάς, μας λέει πουσσσστοκαλαμαράδες... :p

Κυπρο εισαι παιδι μου;
Πριν εναμιση χρονο εφυγε ενας φιλος μου και νονος του 2ου μου γιου για εκει και απ οτι φαινεται ειναι πολυ καλυτερα απο δω.

ilias24
20/05/2010, 07:45
Το βεβαιωνω και γω οτι ειναι πολυ καλυτερα Κυπρο απ οτι εδω.....ειχα παει πριν λιγο καιρο για δουλεια εκει και ειδα τι παιζει...μα το θεο το σκεφτομαι να τη κανω για εκει κι ας εχω τον kalesin να μου λεει το αντιθετο......

kalesin
20/05/2010, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias24
Το βεβαιωνω και γω οτι ειναι πολυ καλυτερα Κυπρο απ οτι εδω.....ειχα παει πριν λιγο καιρο για δουλεια εκει και ειδα τι παιζει...μα το θεο το σκεφτομαι να τη κανω για εκει κι ας εχω τον kalesin να μου λεει το αντιθετο......

ας μην επεκταθω στους λογους που θελεις να κατεβεις κυπρο εσυ...



Οσο για τα υπολοιπα παιδια.. ναι ισως η κυπρος ειναι λιγο καλυτερα απο οτι ειναι η ελλαδα αυτη την περιοδο, ομως τα πραγματα δεν ειναι τοσο ομορφα κ ροδινα οπως ηταν πριν 6-7 χρονια που κατεβηκα εγω. Κ οπως δειχνει θα αρχισουν να χαλανε οσο προχωραει ο καιρος.

Απλα η κυπρος, οπως ειπε κ ενας φιλος συνφορουμιτης πριν καποιο καιρο, δεν ειναι προορισμος. Ειναι transit. Ερχεσαι εδω κ καποια στιγμη θα την κανεις για αλλου

Εμενα μαλλον η ωρα για το αλλου εχει φτασει. Σκεφτομαι να γυρισω σπιτι μου, αλλα οχι ακριβως. Μαλλον θα γυρισω ελλαδα αλα οχι αθηνα. Η επαρχια με καλει

Αλλα εδω ειναι το θρεντ των αναχωρησεων. Των αφιξεων θα ανοιχτει αλλου

emix24
20/05/2010, 08:27
Ναι, ρε παιδια, ας μην χαλασουμε το θεμα, γιατι μπορει καποιος να θελει να βοηθησει.