PDA

View Full Version : Τελος με τα νικελ και αλλες παπαριές



Cpt. Haddock
21/05/2010, 02:33
Αφού τρωγόμουν να κάνω την αλλαγή εστω και αισθητικά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=99745), ευκαιρίας δοθείσης (λαδια μοτέρ, λαδια μπροστινου), ξεφορτωθήκαμε το παλιό νικελοχρωμιομενο τιμονι

Μπήκε ενα απλό Renthal, με παρόμοιο σχήμα, χωρίς καβαλέτα, με νορμαλ χρώμα και λιγο πιο κοντό. Δεν έχει αλλαξει πολύ η σταση οδήγησης.

Εφυγαν και οι χουφτες :D

Οδηγικά, δεν ξερω ακόμα, πανω-κατω τα Τουρκοβούνια έκανα, δεν ειναι αρκετό φυσικα για να καταλάβω υπερ ή/και κατά. Δε μου φάνηκε πιο βαρύ το μπροστινο (το οποίο με την αλλαγή λαδιών μετά απο 35,000 χλμ ξαναεγινε αναρτηση...), ουτε στους ελιγμους είχα καποιο θεμα. Περναω πιο άνετα αναμεσα απο τα αυτοκίνητα. 3ημερο στην Παρο θα δειξει (λιγο) εαν εκανα καλα ή όχι.

Ήταν και οικονομική λυση, 70 ευρώ (εχει και ενα αφτερ η "Τ" με 200+ ευρώ...)

Αυτά

:beer: :beer: :beer: :beer:


198532

Cpt. Haddock
21/05/2010, 02:34
:wave2:


198533

Cpt. Haddock
21/05/2010, 02:34
:beer:


198534

dirtbird
21/05/2010, 02:41
Τουλάχιστον αισθητικά, σωστή η αλλαγή.

Επίσης υπάρχουν και κάποια άλλα οφέλη (θεωρητικά - πρακτικά είναι πιο αντιληπτά σε off road μοτό) όσον αφορά την απορρόφηση κραδασμών του τεραιν.

[Χωρίς να θυμάμαι τις διαστάσεις του προηγούμενου τιμονιού], θα μπορούσες να είχες τσεκάρει στο site της Renthal ειδικά, όπου αναφέρονται ΟΛΕΣ οι διαστάσεις (bends....) των τιμονιών που διαθέτει.

Μήπως το συγκεκριμμένο είναι λίγο ψηλό? (ή και το μαμά ήταν αντίστοιχο?)

:beer: :beer:

andgeo
21/05/2010, 03:09
Κακόοοο .... ^^

Cpt. Haddock
21/05/2010, 04:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μήπως το συγκεκριμμένο είναι λίγο ψηλό? (ή και το μαμά ήταν αντίστοιχο?)

:beer: :beer:

Eίναι ψηλό αλλα ίδιο σχεδόν με το μαμα, γι' αυτό και μπαίνει χωρίς καβαλέτα. Ειναι πιο μαζεμένο στο πλάι

:beer:

reinmeister
21/05/2010, 05:04
μεγειες νεαρε...:beer: :beer:

VALES
21/05/2010, 05:40
Τις χούφτες γιατί τις έβγαλες ρε Καπετάνιο? Κάτι μου λέει πως θα το μετανιώσεις.

Cpt. Haddock
21/05/2010, 05:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Τις χούφτες γιατί τις έβγαλες ρε Καπετάνιο? Κάτι μου λέει πως θα το μετανιώσεις.

Θα δείξει, εχουμε καιρό ως το χειμώνα


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
νεαρε...

:lol: :lol: :lol: :lol:

nickmonstro
21/05/2010, 05:50
Καπετανιε ξεκινησε το tuning?Το μοτερ ποτε θα το ανοιξεις???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μεγεις!!!:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
21/05/2010, 06:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Καπετανιε ξεκινησε το tuning?Το μοτερ ποτε θα το ανοιξεις???

όταν μαθω να στρίβω :lol:

LOUKILOUK
21/05/2010, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
όταν μαθω να στρίβω :lol:

το τιμόνι είναι ένα βασικό πρώτο βήμα για αυτή τη δουλειά...αν δεν βοηθήσει αλλάζεις όλα τα υπόλοιπα....:lol: :lol:
μεγειές

υ.γ. Οι αναρτήσεις ήταν χάλια? 35 ήταν πολλά?

Cpt. Haddock
21/05/2010, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
υ.γ. Οι αναρτήσεις ήταν χάλια? 35 ήταν πολλά?

γάματα :lol:

35χιλ χλμ και 1,5 χρονος :winka:

OldMan
21/05/2010, 07:06
Ωραίο τιμόνι ρε Λιάκο ... :look:


Ισα με με 2 σωβρακομπουγάδες απλώνεις ..!! :winka:

Cpt. Haddock
04/06/2010, 05:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ισα με με 2 σωβρακομπουγάδες απλώνεις ..!! :winka:

Οξω ρε :mad:


Επανέρχομαι, μετα απο περίπου 500 χλμ με το καινουριο τιμονι, για εντυπώσεις.

1. Τα αντίβαρα που έχει πάνω το ρενθαλ ΔΕΝ κανουν για τον τιγρη. Ειχα ενοχλητικους υψισυχνους κραδασμους σε ταχυτητες κοντα στα 100 χαω. Μπήκαν τα αντιβαρα του παλιού τιμονιού και όλα οκ.

2. Οντας λιγο πιο στενο και χωρις χουφτες, οι ελιγμοι στην πολη ειναι πιο εύκολοι. Περναω πιο ανετα απο καθρεφτες.

3. Χωρις να έχω μεχρι τώρα ευκαιρια να το "πιέσω" σε κλειστές στροφές, δεν ειδα διαφορά στην οδήγηση προς το χειρότερο, ουτε μου εδωσε αισθηση βαρύτερου μπροστινου. Στριβει το ίδιο άνετα. Μου φαινεται και λιγο καλυτερα, αλλα αυτό ίσως ειναι και αυθυποβολη (καινουριο κοσκινακι μου)

4. Ανεπαίσθητη αλλαγη στη θέση οδηγησης, λιγο πιο σκυφτη, δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο, ουτε μειώνει την ανεση. Αυτά πάντα για μένα και για το δικο μου ύψος


Συμπέρασμα: Με 70 ευρω, χωρις καβαλετα και αλλες μοντιφιες, πέτυχα την αισθητική αναβαθμιση που ήθελα στον Τιγρη, χωρις να επηρεαστει επι της ουσίας η οδηγική συμπεριφορά.


Αυτά

:beer: :beer: :beer: