PDA

View Full Version : Αλλαγή λαδιών μπροστινού...Κάθε πότε ???



Σελίδες : [1] 2

THEOD
21/05/2010, 01:54
Για πεστε ρε παλουκάρια την γνώμη σας...

Σε διάφορες συζητήσεις οι γνώμες διίστανται...
Άλλοι υποστηρίζουν ότι μετά από 20-30Κ τα λάδια στο πηρούνι έχουν γίνει νερό και επιβάλλεται η αλλαγή τους.
Άλλοι πάλι τα έχουν αλλάξει στα +30Κ και δεν είδαν διαφορά. Το θεωρούν πεταμένα λεφτά.

Τελικά υπάρχει κάποιος κανόνας σχετικά ???

Προσοχή...δεν μιλάω για χωμάτινα με τεράστιες διαδρομές και σκληρή χρήση που λογικό είναι να ταλαιπωρούν περισσότερο τα λάδια τους. Μιλάω για μηχανές δρόμου και την λογική χρήση τους...

Δεκτές (και καλοδεχούμενες...) οι εντυπώσεις από όσους έχουν προχωρήσει στην αλλαγή... :wave2:

XJR_Billy
21/05/2010, 02:07
Καλημέρα Theod.
Η Yamaha λέει για την XTR αλλαγή κάθε 20000.
Βασικά μέχρι τις 40000 που τα άλλαξα δεν είχα δει καμία διαφορά, αλλά έκανα σέρβις λάδια/τσιμούχες για προληπτικούς λόγους.:wave2:

Lio
21/05/2010, 03:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Άλλοι πάλι τα έχουν αλλάξει στα +30Κ και δεν είδαν διαφορά. Το θεωρούν πεταμένα λεφτά.

Τελικά υπάρχει κάποιος κανόνας σχετικά ???



Kαι στο μοτερ δεν βλεπεις καμια διαφορα μετα απο καθε αλλαγη. Αν βλεπεις, σημαινει οτι ειχες αργησει να τα αλλαξεις....
Γενικα, δεν πρεπει να περιμενουμε να αλλοιωθουν οι ιδιοτητες του λαδιου για να το αλλαξουμε. Το αλλαζουμε πριν συμβει αυτο, ακριβως για να συνεχισει να κανει τη δουλεια του οπως πρεπει...

Πολλοι αλλαζουν λαδια στο μοτερ τους στα μισα χιλιομετρα απο αυτα που λέει ο κατασκευαστης. Στις αναρτησεις γιατι να ισχυει το αντιθετο??

Cpt. Haddock
21/05/2010, 03:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Δεκτές (και καλοδεχούμενες...) οι εντυπώσεις από όσους έχουν προχωρήσει στην αλλαγή... :wave2:

Αλλαξα στο tiger στα 35,000 χλμ.

Ηθελε, ίσως και νωρίτερα :wave2: :beer: :wave2:

THEOD
21/05/2010, 03:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Πολλοι αλλαζουν λαδια στο μοτερ τους στα μισα χιλιομετρα απο αυτα που λέει ο κατασκευαστης. Στις αναρτησεις γιατι να ισχυει το αντιθετο??

Και ποιός σου είπε ότι ο κατασκευαστής συνιστά-προτείνει αλλαγή λαδιών αναρτήσεων σε συγκεκριμένα όρια ???

Τουλάχιστον στον επίσημο πίνακα συντήρησης του FZ1 που έχω μπροστά μου δεν αναφέρεται ΤΙΠΟΤΑ σχετικό... Αν πράγματι ήταν ζωτικής σημασίας δεν θα είχε έστω μια αναφορά ???

sapila racing
21/05/2010, 04:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Και ποιός σου είπε ότι ο κατασκευαστής συνιστά-προτείνει αλλαγή λαδιών αναρτήσεων σε συγκεκριμένα όρια ???

Τουλάχιστον στον επίσημο πίνακα συντήρησης του FZ1 που έχω μπροστά μου δεν αναφέρεται ΤΙΠΟΤΑ σχετικό... Αν πράγματι ήταν ζωτικής σημασίας δεν θα είχε έστω μια αναφορά ???

Το αναφέρει σίγουρα στο service manual, εσυ κοιτας στο owners manual.
Καθε 20.000 χλμ η 2 χρόνια ειναι ενα λογικό νούμερο για νορμάλ πηρούνι μοτο δρόμου.

THEOD
21/05/2010, 05:41
:nono:

Σε πληροφορώ ότι κοιτάω το SERVICE manual....Αναφέρει μεν αναλυτικά την διαδικασία λυσίματος-δεσίματος των πηρουνιών αλλά πουθενά δεν λέει τίποτα για οποιοδήποτε χιλιομετρικό ή χρονικό όριο για την αλλαγή των λαδιών...ούτε στον αναλυτικό πίνακα συντήρησης, ούτε στο κεφάλαιο που περιγράφει την διαδικασία....

p@nos
21/05/2010, 05:43
μαλλον δε το χεις προσεξει...εκτος αν ειναι ελληνικο...τα ελληνικα εχουν παραληψεις μεσα καμια φορα(αν ειναι δυνατον:uplate: )

THEOD
21/05/2010, 05:46
ελληνικό SERVICE manual δεν υφίσταται... :smilea:

sapila racing
21/05/2010, 05:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
:nono:

Σε πληροφορώ ότι κοιτάω το SERVICE manual....Αναφέρει μεν αναλυτικά την διαδικασία λυσίματος-δεσίματος των πηρουνιών αλλά πουθενά δεν λέει τίποτα για οποιοδήποτε χιλιομετρικό ή χρονικό όριο για την αλλαγή των λαδιών...ούτε στον αναλυτικό πίνακα συντήρησης, ούτε στο κεφάλαιο που περιγράφει την διαδικασία....

Οκ, τότε ακολούθα το

Καθε 20.000 χλμ η 2 χρόνια ειναι ενα λογικό νούμερο για νορμάλ πηρούνι μοτο δρόμου.

Το Fz1 δεν εχει και κανένα super special πηρούνι να εχει ειδικές απαιτήσεις.
Αν είχες κανα Ohlins εμπρος ας πούμε, θα εκανες service το πολύ κάθε 10.000 η 5 track days.

SeNNinhA
21/05/2010, 05:51
Αφού ρωτάς, εμείς σου απαντάμε.

Τα λάδια του πηρουνιού και του αμορτισέρ θα έλεγα, καλό είναι να αλλάζουν μετά από 2 χρόνια (για φυσιολογική χρήση δρόμου).

Εαν εσύ δεν θέλεις, μην τα αλλάζεις. Δεν θα πάθει τίποτε η μηχανή αλλά με καινούργια λάδια θα έχεις σωστή λειτουργία των αναρτήσεων. Εαν δεν σε ενδιαφέρει τότε άστα αλλά να ξέρεις ότι ΟΛΑ τα λάδια οξειδώνονται με τον καιρό έστω και λίγο ότι πρόσθετα κι αν έχουν μέσα. Οπότε εαν σκοπεύεις να τα αφήσεις καμια 20αριά χρόνια δεν θα στο συμβούλευα...:lol: :lol:

Η ουσία έιναι ότι με τον καιρό και την χρήση τα λάδια χάνουν ενα μέρος από τις ιδιότητές τους και γι αυτό και τα αλλάζεις. Τα λάδια του μοτέρ καταπονούνται σαφώς περισσότερο και γι αυτό και τα αλλάζεις και συχνότερα απλά.

Γενικώς είναι αναλώσιμα.

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

byron
21/05/2010, 05:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αν είχες κανα Ohlins εμπρος ας πούμε, θα εκανες service το πολύ κάθε 10.000 η 5 track days.

10.000 χλμ δίνει η aprilia και για το ohlins & για το Showa του που φοράνε τα Mille-Tuono πάντως...

menelaos46
21/05/2010, 05:54
Εγω προτεινω καθε 15.οοο

THEOD
21/05/2010, 05:56
Να το θέσω αλλιώς...

Έχοντας 30.000 χλμ θα δω διαφορά στην λειτουργία του πηρουνιού αν τα αλλάξω ή τα αποτελέσματα θα είναι μόνο θεωρητικά και ψυχολογικά ???

Υπ, όψιν ότι λόγω ανάποδου η διαδικασία δεν είναι απλή (δεν θα το συζήταγα αλλιώς...) και κοστίζει σεβαστά...

byron
21/05/2010, 05:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Υπ, όψιν ότι λόγω ανάποδου η διαδικασία δεν είναι απλή (δεν θα το συζήταγα αλλιώς...) και κοστίζει σεβαστά...

Λάδια + τσιμούχες στο ohlins μου πήρε το Κ-Shock 70?. Πόσο σου ζητάνε δηλαδή?

sapila racing
21/05/2010, 06:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Να το θέσω αλλιώς...

Έχοντας 30.000 χλμ θα δω διαφορά στην λειτουργία του πηρουνιού αν τα αλλάξω ή τα αποτελέσματα θα είναι μόνο θεωρητικά και ψυχολογικά ???

Υπ, όψιν ότι λόγω ανάποδου η διαδικασία δεν είναι απλή (δεν θα το συζήταγα αλλιώς...) και κοστίζει σεβαστά...

Θα δείς διαφορά, ειδικά αν δεν τα εχεις αλλάξει ποτέ που σημαίνει οτι ειναι τα λάδια στρωσίματος του πηρουνιού.
Aν εχεις ρυθμίσει απόσβεση συμπίεσης και επαναφοράς όπως είναι τώρα, θα πρέπει να τις ξαναρυθμίσεις.
Θέλει και κάποιο ειδικό εργαλείο το πηρούνι του FZ1, ειναι λίγο μπέρδεμα.

THEOD
21/05/2010, 06:00
100 μόνο εργασία μου ζητάνε...Τα λάδια είναι τα μαμίσια. Στα 30Κ δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ...
Και όντως το πηρούνι του FZ1 είναι λίγο μπέρδεμα στο λύσε-δέσε αλλά και στην ρύθμιση λόγω των ξεχωριστών καλαμιών για απόσβεση συμπίεσης και επαναφοράς. Έχω παιδευτεί αρκετά για να το φέρω στο σημείο που μου κάθετε καλά οδηγικά και σαν αίσθηση και δεν θέλω να ξοδευτώ και να μπω σε περιπέτειες χωρίς λόγο...

menelaos46
21/05/2010, 06:01
θα δεις σιγουρα διαφορα οχι τεραστια αλλα θα δεις.

byron
21/05/2010, 06:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
100 μόνο εργασία....

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

sapila racing
21/05/2010, 06:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Λάδια + τσιμούχες στο ohlins μου πήρε το Κ-Shock 70?. Πόσο σου ζητάνε δηλαδή?

byr0n τους πήγες το πηρούνι, σωστά?


Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
100 μόνο εργασία....

Εσυ θα του πας μηχανάκι. Εχει κάποια διαφορά.

SeNNinhA
21/05/2010, 06:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
100 μόνο εργασία μου ζητάνε...Τα λάδια είναι τα μαμίσια.

100 ευρώ ζητάνε αλλά συμπεριλαμβάνονται εργασία-λάδια-τσιμούχες-ξύστρες

100 ευρώ είναι τελική τιμή. Ψάξτο καλύτερα

OldMan
21/05/2010, 06:27
Γιάννη, ίσως και όχι ..

Το κόστος (χοντρική) των λαδιών, τσιμουχών, ξυστρών κ.λ.π. δεν είναι αμελητέο αν θέλει να βγάλει 100 τσεπάτα ο μάστορας ..

(το αν τα 100 εργασία είναι πολλάή όχι, είναι άλλη παράγραφος..)

THEOD
21/05/2010, 06:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
100 ευρώ ζητάνε αλλά συμπεριλαμβάνονται εργασία-λάδια-τσιμούχες-ξύστρες

100 ευρώ είναι τελική τιμή. Ψάξτο καλύτερα

Αφού ρε συ στο γράφω....ΜΟΝΟ εργασία (σε εξουσιοδοτημένο)...τα υπόλοιπα είναι εξτρά...Θα το ψάξω όμως μήπως βρώ κάποια λογικότερη τιμή...

Το θέμα είναι όμως...Αξίζει να σκάσω κανένα 150άρι συνολικά την στιγμή που δεν έχω πρόβλημα ???
Ή ισχύει ότι το "εχθρός του καλού είναι το καλύτερο" ??? :confused:

Lio
21/05/2010, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Να το θέσω αλλιώς...

Έχοντας 30.000 χλμ θα δω διαφορά στην λειτουργία του πηρουνιού αν τα αλλάξω ή τα αποτελέσματα θα είναι μόνο θεωρητικά και ψυχολογικά ???

Υπ, όψιν ότι λόγω ανάποδου η διαδικασία δεν είναι απλή (δεν θα το συζήταγα αλλιώς...) και κοστίζει σεβαστά...

Εγω θα επιμεινω...
Το αν θα δεις διαφορα ή οχι δεν πρεπει να ειναι το κριτηριο για να τα αλλαξεις. Δεν θα πρεπει τα λαδια να βγουν μαυρα (που σημαινει οτι θα εχει αρχισει ανεπανορθωτη φθορα σε γλυστες καλαμια και λοιπα μπιχλιμπιδια) για να εχεις την εντυπωση οτι "πιασαν τοπο τα λεφτα σου". Η αλλαγη πρεπει να γινει ακριβως για να μη συμβει αυτο.....

Γενικα η συντηρηση σε ολα τα μηχανηματα γινεται για να συνεχισει το εργαλειο μας να λειτουργει σωστα, οπως δουλευε μεχρι σημερα. Αν αρχισει να κανει κολπα, οι ενεργειες που πρεπει να γινουν δεν λεγονται συντηρηση, αλλα "αποκατασταση βλαβων" (πραγμα που κοστιζει πολυ ακριβοτερα, αλλα δυστυχως (ή ευτυχως) πολυς κοσμος δεν το εχει καταλαβει ακομη)...

Και ας μην ξεχναμε οτι τα σημερινα μηχανακια ειναι αρκετα πιο πολυπλοκα απο ενα DT-1 πχ. και εχουν αναλογα (?) αυξημενο κοστος συντηρησης....

nikonian
21/05/2010, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Εγω θα επιμεινω...
Το αν θα δεις διαφορα ή οχι δεν πρεπει να ειναι το κριτηριο για να τα αλλαξεις. Δεν θα πρεπει τα λαδια να βγουν μαυρα (που σημαινει οτι θα εχει αρχισει ανεπανορθωτη φθορα σε γλυστες καλαμια και λοιπα μπιχλιμπιδια) για να εχεις την εντυπωση οτι "πιασαν τοπο τα λεφτα σου". Η αλλαγη πρεπει να γινει ακριβως για να μη συμβει αυτο.....

Γενικα η συντηρηση σε ολα τα μηχανηματα γινεται για να συνεχισει το εργαλειο μας να λειτουργει σωστα, οπως δουλευε μεχρι σημερα. Αν αρχισει να κανει κολπα, οι ενεργειες που πρεπει να γινουν δεν λεγονται συντηρηση, αλλα "αποκατασταση βλαβων" (πραγμα που κοστιζει πολυ ακριβοτερα, αλλα δυστυχως (ή ευτυχως) πολυς κοσμος δεν το εχει καταλαβει ακομη)...

Και ας μην ξεχναμε οτι τα σημερινα μηχανακια ειναι αρκετα πιο πολυπλοκα απο ενα DT-1 πχ. και εχουν αναλογα (?) αυξημενο κοστος συντηρησης....




Κι εγώ νόμιζα ότι τα λάδια στο πηρούνι δεν έχουν αντιτριβική δράση αλλά υπάρχουν εκεί μόνο για να περνάνε απ'τις τρύπες και να αποσβαίνουν τη συμπίεση και την επαναφορά:confused:

road spirit
21/05/2010, 07:37
70 γιούρια μου είχε πάρει το k-shock για αλλαγή λαδιών στο USD του CBR και υπόψην το μπροστινό πρέπει να κατέβει απο τη μοτο για να γίνει η αλλαγή.

KaTaNaS
21/05/2010, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
70 γιούρια μου είχε πάρει το k-shock για αλλαγή λαδιών στο USD του CBR

χρεωνει και τη συσφιξη κοχλιων σε αυτα λεφτα; :rolleyes:

road spirit
21/05/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
χρεωνει και τη συσφιξη κοχλιων σε αυτα λεφτα; :rolleyes: είχανε ξεχάσει να σφίξουν 2-3 πράματα είναι η αλήθεια

Operater
21/05/2010, 08:38
Προσωπικά, το παρατήρησα οταν άρχιζε να αλλάζει προς το χειρότερο
η αίσθηση του μπροστινου. Δεν ξέρω αν έπρεπε να το πάω με τα πόσα χλμ, έχω κάνει.
Όταν τα άλλαξα προ διμήνου περίπου, ήταν σίγουρα 20,000

lspiros
21/05/2010, 09:19
70 ? χρεωνει το k-shock γιαυτη την εργασια.το αναγραφει και στι site.δεν ξερω αν παιζει κατι διαφορετικο λογω της ιδιαιτεροτητας του πηρουνιου σου.κανε ενα τηλεφωνακι:wave2:

THEOD
21/05/2010, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Εγω θα επιμεινω...
.
.
.
.
.
.
συντηρησης....

Καλά κάνεις, αλλά και εγώ επιμένω να ρωτάω....
ΓΙΑΤΙ στον επίσημο πίνακα συντήρησης και στο service manual ο κατασκευαστής δεν κάνει ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ αναφορά στο θέμα ???
Αν ήταν αναγκαίο ή έστω σημαντικό δεν θα έγραφε κάτι - έστω μια απλή υποσημείωση ή σύσταση ???

Και παρεπιμπτόντως...
Έτσι από περιέργεια, τώρα που είμαι στο σπίτι ξεφυλίζω και άλλα SERVICE manual από προηγούμενα μηχανάκια μου... Δεν το είχα προσέξει μέχρι τώρα... Τόσο η Yamaha στα μάνουαλ των FZS600, FZ6, FZ1 όσο και η Suzuki στο μάνουαλ του V-Strom1000, όσο και η Kawasaki στα μάνουαλ των KLE500 και Z750 επίσης ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ για κάποιο όριο (χρονικό ή χιλιομετρικό) αλλαγής των λαδιών...Λάθος είναι ?, τυχαίο είναι ?, κάποια "σκοτεινή" σκοπιμότητα εξυπηρετεί ?, μυστικό το κρατάνε ?...δεν ξέρω τι να υποθέσω...

Για ρίξτε μια ματιά και στα μάνουαλ των δικών σας μοτό να δούμε τι λένε (ΑΝ λένε...) οτιδήποτε γύρω από το θέμα.... :confused:

SeNNinhA
21/05/2010, 15:20
Ρε φιλαράκι. Αφού δεν θέλεις να ακούσεις τις γνώμες μας και έχεις διαμορφωμένη άποψη ότι «αφού δεν το λέει το manual δεν είναι απαραίτητο». Γιατί ανοιξες τελικά το θέμα;

Δεν θέλεις να κανείς service στις αναρτήσεις σου μην κανείς ποτέ σου και αστες να γίνουν σουμιες. Εμείς πάλι θα αλλάζουμε Λαδια κάθε 2 χρόνια και θα εχουμε σωστή λειτουργία και θα μας αρέσει.

Αλήθεια, το manual γράφει για αλλαγή υγρών φρενων ή ούτε και αυτό το λέει;
Το manual λέει συγκεκριμένα λαδια. Αυτά βάζεις μόνο ή εκεί μπορείς και να αλλάξεις;
Τα μαμα λαστιχα τα αλλάζεις ή μόνο τα ίδια ξαναβαζεις;
Ποτέ αλλάζεις τα ρουλεμάν (τροχών, τιμονιου, κλπ) λέει;
Ποτέ αλλάζεις ψυκτικο υγρό στο ψυγειο λέει;
Ποτέ αλλάζεις μπαταρία;

Περεπιπτοντως 150 ευρώ κάνει το service πηρουνια και αμορτισέρ χωρίς το βάλε βγάλε στον Τασουλη αλλά και αλλού. 70 ευρώ περίπου το πηρουνι μόνο. Και το πηρουνι είναι γελοίο να μπει και να βγει. Βγάζεις τροχό, ξεσφιγγεις 8 βιδες και έτοιμο στο χέρι. Εγώ με 230 εκανα service εμπρός πίσω κομπλε με βάλε βγάλε.

THEOD
21/05/2010, 16:18
Συγγνώμη που προσπαθώ να διερευνήσω λίγο παραπάνω τα πράγματα και δεν καλύπτομαι αμέσως και χωρίς δεύτερη σκέψη πίσω από υποδείξεις-αξιώματα...

Συγγνώμη που έστω και αθελά μου αφήνω να διαρρεύσουν ελάχιστα ψήγματα αμφισβήτησης σε πιθανούς μύθους και πρακτικές που δεν επιβεβαιώνονται από κανένα επίσημο έγγραφο ή οδηγία κατασκευαστή...

Είμαι πρόθυμος να επανορθώσω και να συμμορφωθώ υπογράφοντας Υπεύθυνη δήλωση του Ν1599 ότι από εδώ και πέρα θα αλλάζω λάδια μπροστινού κάθε 10Κ, λάδια κινητήρα κάθε 2Κ (και πανάκριβα σούπερ-ντούπερ συνθετικά αγώνων όχι ότι νάναι...), όλα τα φίλτρα στο 1/2 του προτεινόμενου από τον κατασκευαστή διάστημα, και μπουζί μηνιαίως...Και όχι μόνο αυτό. Ντυμένος με τον μανδύα της εμπειρίας και της δήθεν γνώσης θα κατακεραυνώνω και τον οποιονδήποτε άλλον τολμήσει να διανοηθεί ότι μπορεί και τα πράγματα να μην είναι έτσι...

όσο για τα υπόλοιπα...
Κι όμως...τα μάνουαλ αναφέρουν για τα υγρά φρένων χρονικά διαστήματα αλλαγής...όπως και για τις σωληνώσεις τους. Και για το ψυκτικό προβλέπουν αλλαγές, και για τα ρουλεμάν προβλέπουν συγκεκριμένες διαδικασίες ελέγχου ώστε να διαπιστωθεί αν χρειάζονται αλλαγή. Φυσικά δεν αναφέρουν ποτέ διαστήματα αλλαγής σε αναλώσιμα όπως τακάκια, αλυσιδογράναζα , μπαταρίες κλπ των οποίων η ζωή εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από τον τρόπο χρήσης… .
Αντίθετα τα μάνουαλ ποτέ δεν αναφέρουν για συγκεκριμένα λάδια (ουτε καν λάδια μοτό δεν ζητάνε παρά μόνο τις απαιτούμενες προδιαγραφές αναφέρουν) και αντίστοιχα συμβαίνει στα λάστιχα…Πως φαίνεται ότι ελάχιστα τα διαβάζεις…

SeNNinhA
21/05/2010, 16:58
Εάν θέλεις κάτι επίσημο τότε είσαι σε λάθος μέρος. Ρωτησες την άποψη μας και σου την είπαμε. Αλλά εσυ το μόνο που λες σε ΟΛΑ σου τα posts είναι ότι «δεν το λέει το manual». Σου ανέφεραν διάφορα που δικαιολογούν τις αντίθετες από εσένα απόψεις αλλά και πάλι λες ότι δεν το λέει το manual. Κόλλησε η βελόνα.

Τι μπορούμε άλλο να κάνουμε;

Στειλε λοιπόν ένα email σε οποία από τις: Ohlins, Showa, Kayaba, WP, Maxton ή όποιον άλλο κατασκευαστή αναρτησεων θέλεις και όταν σου απαντήσουν (μέσα σε μια εβδομάδα το πολυ θα έχεις απάντηση) έλα να μας ενημερώσεις σχετικά.

Θα λαβεις τις επιβεβαιωσεις που θέλεις κατευθείαν από τους κατασκευαστές μιας και αυτό ζητάς.

dkirkos
21/05/2010, 18:59
@THEOD

εχις δικιο, δεν το αναφερει πουθενα στο μανουαλ τησ yamaha καθε ποτε πρεπει να αλλαχτει το λαδακι στα πιρουνια. αυτο ομως που αναφερει αμφιβαλω αν το εχει κανει ποτε καποιος!

--Αλλαγη τσιμουχακια απο δανγανες-αντλια ΚΑΘΕ 2 χρονια Και σωλινακια φρενων καθε 4--
:rotflmao: :rotflmao:


198667

DrIoannis
22/05/2010, 02:22
Προσωπική άποψη είναι ότι το παν είναι ανάλογα με την χρήση που γίνετε στην μηχανή.Εάν πηγαίνει στην πίστα συχνά τότε λοιπόν θα πρέπει να γίνονται αλλαγές στα υγρά και γενικά αναλώσιμα πιο συχνά.Για την συγκεκριμένη χρήση δρόμου που είναι το θέμα εδώ ναι θα τα άλλαζα κάθε 2 χρόνια τουλάχιστον.Γενικά τα υγρά στην μηχανή παίζουν σημαντικότατους ρόλους και δεν θα πρέπει να κάνουμε παράλογο σκόντο σε αυτά.

Gandalf dr685sm
22/05/2010, 02:57
THEOD...

φίλε δεν διαφωνώ οτι το κόστος είναι σημαντικό. Τα 150-200 ευρώ είναι αρκετά όντως. Σκέψου όμως το παρακάτω.

Εχεις ενα μηχανισμό κινούμενο στην μηχανή σου που είναι υπεύθυνο κατά 80% της οδικής συμπεριφοράς της (στρίψιμο, φρενάρισμα, απορρόφηση ανωμαλιών). Ακόμα και μια πιθανότητα στις 1000 να είχε φίλε μου να κάνει καλό η αλλαγή λαδιών (σκέψου οτι εκεί που είναι δεν είναι 100% αεροστεγές οπότε οξείδωση θα έχει σίγουρα) καθώς και η αλλαγή σε τσιμούχες κτλ... προσωπικά θα το έκανα χωρίς σκέψη.

Αν οχι στα 2 χρόνια που λένε τα περισσότερα παιδιά, σίγουρα δεν θα άφηνα να κλείσει 3ετια (πλησιάζει και το δικό μου κατά τον χειμώνα μεριά).

Σκέψου τι ταλαιπωρίες υφίστανται σε θερμοκρασίες , δεκάδες καταπονήσεις στους δρόμους της Ελλάδος... και πάρτο λογικά.

Στην τσέπη σου δεν μπορώ να μπώ βέβαια, αλλά προσωπικά δεν θα το άφηνα για πολύ καιρό. Μην ξεχνάς οτι δεν είναι κάτι που θα κάνεις συνέχεια. Μια φορά στα 2-3 έτη νομίζω οτι είναι πολύ καλά.

Οπότε οπως είπα... άσε την λογική σου να κρίνει σε αυτή την περίπτωση και πράξε.

Τώρα αν θα δείς διαφορά στον δρόμο. Ε... οτι είναι καινούριο μέσα στην μηχανή μας, πάντα κάνει μια διαφορά, αν οχι εμφανή σε εμάς, σίγουρα εμφανή στην μηχανή μας και στην αντοχή της.

Gandalf

Panopticon7
22/05/2010, 04:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
THEOD...

φίλε δεν διαφωνώ οτι το κόστος είναι σημαντικό. Τα 150-200 ευρώ είναι αρκετά όντως. Σκέψου όμως το παρακάτω.

Ακόμα και μια πιθανότητα στις 1000 να είχε φίλε μου να κάνει καλό η αλλαγή λαδιών (σκέψου οτι εκεί που είναι δεν είναι 100% αεροστεγές οπότε οξείδωση θα έχει σίγουρα) καθώς και η αλλαγή σε τσιμούχες κτλ... προσωπικά θα το έκανα χωρίς σκέψη.

Gandalf

Η κλασικη λογικη δηλαδη, οπως και στα λαδια του μοτερ, αφου δεν κανει κακο αλλαγη καθε 5000km ας τα αλλαζουμε. και ακομα καλυτερα καθε 3.000, αλλα για να ειμαστε σιγουροι καθε 1.000

SeNNinhA
22/05/2010, 04:39
Ρε παιδιά. Ακόμη και τα manual (αφού κολλησατε με αυτό) λένε ΕΛΕΓΧΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ των αναρτησεων κάθε 10.000χλμ (συνήθως). Αυτό δεν σημαίνει ότι σε κάποια στιγμή θα κανείς service σε αυτές και σε κάποια άλλη (πολύ πιο αργά) θα αναγκαστείς να αλλάξεις και ελατηρια;

Απλά η χρήση αλλάζει από αναβάτη σε αναβάτη αλλά και από οδόστρωμα σε οδόστρωμα. Αλλιώς καταπονουνται οι αναρτήσεις όταν πας συνέχεια Εθνική και αλλιώς εάν είσαι σε κατσικοδρομους. Αλλιώς εάν είσαι σε ταξίδια δικαβαλος και αλλιώς μόνος σου. Αλλιώς εάν πας στο όριο και αλλιώς εάν πας χαλαρά.

Τα 2 χρόνια που λέμε είναι απλά ένας γενικός μπουσουλας. Ένα σημείο αναφοράς για την πλειονότητα των αναβατων. Μπορεί να είναι και 1 χρόνος μπορεί και 4 χρόνια. Αλλιώς κάτσε μάθε να αισθάνεσαι την αναρτησή σου και όταν την δεις να μειώνεται η αποδοσή της κανε service.

Μα και για τα λαδια του κινητήρα το ίδιο ισχύει. Αλλιώς καταπονουνται μέσα στην πόλη και αλλιώς σε ταξίδι. Αλλιώς στην πίστα και άλλιως στον δρόμο. Αλλιώς σε θερμοκρασίες Γερμανιας και αλλιώς σε θερμοκρασιες Ελλαδας. Όσον αφορά την αντοχή τους, εργαστηριακά έχει αποδειχτεί ότι στα 1500χλμ περίπου τα full synthetic έχουν χάσει περίπου το 20+% των ιδιοτήτων τους και τα υπόλοιπα πιο πολύ ακόμη. Οπότε οποίος ενδιαφέρεται για ακόμη καλύτερη λιπανση συντηρηση και μακροζωια του κινητήρα του και έχει και χρήματα καλά κάνει και τα αλλάζει στα 3000χλμ ή και πιο νωρίς. Υπάρχει και το value/money βέβαια αλλά αυτό είναι υποκειμενικό όταν εν τίθεται θέμα κόστους.

Αλλά αφού αμφιβάλλετε απλά στείλτε ενα email σε οποιαδήποτε εταιρεία κατασκευής αναρτήσεων και θα σας ενημερώσει επίσημα για το θέμα κι αφήστε εμάς να λέμε τα δικά μας.

:wave2: :wave2:

stefanos
22/05/2010, 05:13
Κάθε πότε κάνουμε σέρβις δεν υπάρχει στις αναρτήσεις γιατί εξαρτάται από την χρήση.
Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το λάδι κατά την λειτουργίας της ανάρτησης μετατρέπει την κινητική ενέργεια σε θερμότητα μέσω της τριβής.
Έτσι το λάδι μέσα σε όσα παθαίνει χάνει το ιξώδες του που είναι η ιδιότητά που χρειαζόμαστε για να "αποσβέσουμε" τις ανωμαλίες.
Από εκεί και πέρα η ικανότητα του χρήστη να αντιληφθεί την αλλαγή της συμπεριφοράς της μοτοσυκλέτας του είναι αυτή που ορίζει το πότε θα γίνει σέρβις.
Ανάλογα στο χρήστη λοιπόν.
Μην ξεχνάμε βέβαια ότι από την ανάρτηση εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και το φρενάρισμα, οπότε καλό είναι να έχουμε το μυαλό μας.
Τα παραπάνω για πιρούνια μόνο.

stefanos
22/05/2010, 05:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Η κλασικη λογικη δηλαδη, οπως και στα λαδια του μοτερ, αφου δεν κανει κακο αλλαγη καθε 5000km ας τα αλλαζουμε. και ακομα καλυτερα καθε 3.000, αλλα για να ειμαστε σιγουροι καθε 1.000

Τα 30000 χιλ για ανάρτηση δεν έχουν καμιά σχέση με τα 1000 του κινητήρα.
Ειδικά σε αμορτισέρ εάν υπάρχει άζωτο σε 30000 να θεωρείς τον εαυτό σου πολύ τυχερό, και το αντίθετο οδηγεί σε καταστροφή του αμορτισέρ.
Αν όχι σέρβις ο έλεγχος προλαβαίνει έξοδα.

Panopticon7
22/05/2010, 06:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
εργαστηριακά έχει αποδειχτεί ότι στα 1500χλμ περίπου τα full synthetic έχουν χάσει περίπου το 20+% των ιδιοτήτων τους και τα υπόλοιπα πιο πολύ ακόμη.

Αν ισχυει αυτο εχει ενδιαφερον.

Μπορεις να παραθεσεις καπου αυτα τα εργαστηρια, που λενε τετοια πραγματα ?

daz
22/05/2010, 06:12
Σε εξουσιοδοτημένο της Yamaha που πήγα για το service των 20,000χλμ ο μάστορας ήθελε να μου αλλάξει και λάδια στην εμπρός ανάρτηση. Του είπα πως το service manual δεν προβλέπει κάτι τέτοιο αλλά αυτός επέμενε ότι κάθε 20,000 θέλουν αλλαγή. Του λέω ρε φίλε που ξέρεις τι χρήση έχω κάνει εγώ? Τα 20,000χλμ μπορεί να έκανα σε 10 μήνες και όλα στην autostrata. Αυτός επέμενε μέχρι που του είπα να μην ακουμπήσει τίποτα γιατί μαζί με τα λάδια θα πετάξω και τα ελατήρια.

Το πότε χρειάζονται αλλαγή σίγουρα εξαρτάται από την χρήση. Κάποιος που έχει πχ On-Off και πάει και χώμα ίσως να πρέπει να τα αλλάξει και στο μισό απ' ότι θα τα αλλάξει κάποιος που ταξιδεύει μόνο σε αυτοκινητόδρομο. Ίσως γι' αυτό η κάθε εταιρεία δεν μπορεί να σου πει κάθε τόσα χλμ πρέπει να αλλάζεις λάδια στις αναρτήσεις όπως κάνει πχ με τον κινητήρα του οποίου τα λάδια καταπονούνται πολύ περισσότερο. Η διαφορά στα χλμ που χρειάζονται αλλαγή ανάλογα με την χρήση μπορεί να είναι πολύ μεγάλη.

Πάρε για παράδειγμα στα καθαρόαιμα εντούρο και μοτοκρος. Η οδηγία είναι κάθε τόσες ώρες ή μετά από αγώνα.

Όταν έστειλα ένα αμορτισέρ από εντουράκι που του είχα πιει το αίμα για επισκευή, είδα μεγάλη διαφορά. Το ίδιο σίγουρα χρειάζεται και ένα μηχανάκι που δεν πάτησε ποτέ του χώμα, απλά θα το χρειαστεί πολύ αργότερα.

Το ότι χρειάζονται είναι σίγουρο. Το πότε εξαρτάται. Μετά από 30,000χλμ πάντως φρέσκα λαδάκια, αλλαγή στις τσιμούχες και γρασάρισμα στο σταυρό νομίζω πως δεν είναι κάτι περιττό.

daz
22/05/2010, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Αν ισχυει αυτο εχει ενδιαφερον.

Μπορεις να παραθεσεις καπου αυτα τα εργαστηρια, που λενε τετοια πραγματα ?


Μπορώ εγώ αλλά βαριέμαι να ψάξω. Η castrol πχ έχει κάνει πολλά πειράματα για την απόδοση των λιπαντικών σε κάθε κινητήρα από μικροσκοπική εξέταση του εμβόλου κατά το στρώσιμο μέχρι αναλύσεις λιπαντικών που χρησιμοποιήθηκαν για πολύ μεγάλο διάστημα.

Πάντως ένα λάδι που στα 1500 χλμ μπορεί να χάσει το 20% των ιδιοτήτων του δεν σημαίνει πως στις 3000χλμ θα χάσει το 40%. Το 40% μπορεί να το χάσει στα 5000 ή και στα 10000 ανάλογα με το λάδι.

edit: Αν το βρω θα το ποστάρω.

Panopticon7
22/05/2010, 06:37
Θα ηθελα να το δω περικαλω.

Επισης εγω ο ασχετος ξερω οτι ενα λαδι εχει καμια 50ρια ιδιοτητες, δεν μπορει να τις χανει ολες ταυτοχρονα ετσι δεν ειναι ?

Μηπως τα παρα-απλουστευουμε τα πραγματα χωρις να γνωριζουμε ? Λεω μηπως.

SeNNinhA
22/05/2010, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Πάντως ένα λάδι που στα 1500 χλμ μπορεί να χάσει το 20% των ιδιοτήτων του δεν σημαίνει πως στις 3000χλμ θα χάσει το 40%. Το 40% μπορεί να το χάσει στα 5000 ή και στα 10000 ανάλογα με το λάδι.


Σωστά. Στα πρώτα χιλιόμετρα χάνεται το μεγαλύτερο ποσοστό και μετά χάνεται σε πολύ πιο αργό ρυθμό.

Κατά βάση μιλάμε για το ιξώδες του λαδιού (που είναι και το βασικότερο χαρακτηριστικό του).

Θα ψάξω κι εγώ να βρω τα αρθράκια (είναι αρκετά) μιας και δεν τα έχω κρατήσει κάπου.

Panopticon7
22/05/2010, 06:45
Δηλαδη πευτει η ανεβαινει, πχ απο 15-50 υστερα απο καποια χιλιομετρα γινεται 10-40 ξερω γω ?

Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι η λιπαντικη ιδιοτητα που εχει το λαδι πευτει σε πολλα πολλα πολλα πολλα κμ

SeNNinhA
22/05/2010, 06:53
Μην ορκίζεσαι.....


Να ενα πχ:

http://www.ducatimeccanica.com/oil.html
(το ίδιο από αλλά διαβάζεται ευκολότερα: http://www.nightrider.com/biketech/oiltest1.htm)

Μετρήσεις του ιξώδους με την ίδια νορμάλ χρήση στην ίδια μηχανή

Λαδι.................0 μίλια.......800 μίλια.......1500 μίλια
-------------------------------------------------------------
Mobil 1..............100%..........86.6%...........83.0%
Castrol Syntec....100%..........78.1%...........74.5%
Castrol GTX........100%..........72.2%...........68.0%
Honda HP4.........100%..........69.2%...........65.6%
Spectro 4...........100%..........68.0%...........63.9%


Κι άλλο τεστ για όποιον δεν βαριέται να διαβάσει

http://www.sportrider.com/tech/146_0310_oil/index.html

Αλλά ξεφύγαμε απο το θέμα μας και τα λάδια έχουν αναλυθεί αναλυτικά στις λαδολογίες.... :wave2: :wave2:

THEOD
25/05/2010, 01:10
Κατ’ αρχάς θεωρώ εντελώς άστοχο να προσπαθούμε να βγάλουμε κοινά συμπεράσματα συγκρίνοντας τα λάδια των αναρτήσεων με τα λάδια κινητήρα. Είναι τόσο χαοτικά διαφορετικές οι συνθήκες λειτουργίας και οι αντίστοιχες απαιτήσεις από τα λάδια που οποιαδήποτε απόπειρα προσέγγισης του θέματος χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης και τα ίδια κριτήρια την θεωρώ εντελώς ανεδαφική…

Τελικά πέρα από το θεωρητικό υπόβαθρο και κάποιους παγιωμένους κανόνες "πιάτσας" που μετά από καμιά 25αρία χρόνια εμπλοκής με μοτοσυκλέτες επιτρέψτε μου να πω ότι τα γνώριζα ήδη, αυτό που ΕΓΩ θεωρώ σημαντικό στο θέμα και αυτό προσδοκούσα να ακούσω, δεν το άκουσα (πλην 1—2 απαντήσεων)…

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ εντυπώσεις και συμπεράσματα αναβατών που έκαναν την αλλαγή των λαδιών σε παρόμοιας χρήσης και διανυθέντων χιλιομέτρων μηχανάκια (και μόνο αυτή - όχι σε συνδυασμό με αλλαγή ελατηρίων ή revalving). Αν είδαν διαφορά, αν ένοιωσαν ότι άλλαξε προς το καλύτερο το μηχανάκι τους, αν τελικά έμειναν με την αίσθηση ότι "ρε παιδί μου άξιζε το έξοδο η αλλαγή" ή είπαν μέσα τους "βλακεία μου που δεν το είχα κάνει νωρίτερα".

Νομίζω ότι ελλείψει επίσημου "μπούσουλα" από τον κατασκευαστή, αυτές οι εμπειρίες (και ακόμα καλύτερα αν αυτές προέρχονται από αναβάτες με κάποια εμπειρία που είναι σε θέση να διακρίνουν την αλήθεια από την ανθυποβολή) είναι ο καλύτερος τρόπος να βγει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα…

byron
25/05/2010, 02:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Νομίζω ότι ελλείψει επίσημου "μπούσουλα" από τον κατασκευαστή, αυτές οι εμπειρίες (και ακόμα καλύτερα αν αυτές προέρχονται από αναβάτες με κάποια εμπειρία που είναι σε θέση να διακρίνουν την αλήθεια από την ανθυποβολή) είναι ο καλύτερος τρόπος να βγει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα…

Δεν υπάρχει έλλειψη επίσημου μπούσουλα από τον κατασκευαστή, αλλά ελλιπέστατο owners manual από κάποιους κατασκευαστές. Αρκετοί κατασκευαστές αναγράφουν το χιλιομετρικό ή χρονικό όριο αλλαγών για τα λάδια που σε ενδιαφέρει.

Αφού εξακολουθείς να αμφιβάλεις ότι τα λάδια χρειάζονται αλλαγή, γιατί δεν στέλνεις ένα email στον κατασκευαστή των αναρτήσεων σου?
Σίγουρα ξέρει πολύ καλύτερα από το owners manual τι συντήρηση χρειάζεται το προϊόν του.

dirtbird
25/05/2010, 02:49
Ο χρόνος δεν παίχει τόσο πολύ ρόλο (φτάνει να μην περνάς τα 2 χρόνια )
Περισσότερο ρόλο παίζει η χιλιομετρική απόσταση, η μάρκα των λαδιών, ο τρόπος οδήγησης όπως φυσικά και το ίδιο το πηρούνι και η μοτό (ένα με πιο αργές αποσβέσεις ή μία πιο βαριά μοτό σίγουρα 'ξεσκίζει' τα λάδια πιο γρήγορα).

Επίσης καλό είναι να μάθετε να την κάνετε μόνοι σας την δουλειά. Εάν αλλάζετε συχνά λάδια, δεν χρειάζεται πλήρες λύσιμο του πηρουνιού αφού δεν μαζεύει μούργα και το παλιό λάδι αδειάζει -πιο- εύκολα, ειδικά όταν μιλάμε για πηρούνια τύπου cartridge.


Πάντως τα 2 χρόνια-35000χλμ μου φαίνονται αστεία. Θα πρέπει να δείτε πως ήταν τα λάδια συγκεκριμμένων κατασκευαστών μετά από 5000 χλμ στο ΧΧ για να καταλάβετε.


Τώρα που το σκέφτομαι, τα καλά αντέχουν 5000χλμ και υποφέρονται μέχρι τα 10000χλμ.
Τα άλλα είναι για πέταμα από τα 2-3000 χλμ.

Επίσης να επισημάνω ότι την διαφορά -μετά από μία αλλαγή- δεν θα την δείτε στατικά μόλις τα αλλάξατε αφού δεν 'σκληραίνει' αισθητά η λειτουργία της ανάρτησης (|αυτό κατά κύριο λόγο οφείλεται στα ελατήρια).

Την διαφορά -και αναλόγως της αντίληψης σας ως οδηγός που δεν είναι απαραίτητο ότι έχει να κάνει με την οδηγική ικανότητα- θα την καταλάβετε μετά από οδήγηση 2 έως 7 ημερών (νωρίτερα εάν έχετε πειραματιστεί επανηλειμμένως με διαφορετικά λάδια και ύφος λαδιού στο πηρούνι σας) και όχι.... πάντα.

Τέλος θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός στο να εμπιστευτώ συνεργείο για αυτήν τη δουλειά. Κατά πάσα πιθανότητα τα 2 καλάμια θα έχουν διαφορετική ποσότητα λαδιού και οι βίδες, τόσο αυτές που δένουν τα καλάμια στις πλάκες όσο και αυτές που συγκρατούν τα παρελκόμενα επάνω στα καλάμια, θα είναι σφιγμένες όπως να'ναι (και αυτές που δένουν τα καλάμια όπως και η τοποθέτηση-ευθυγράμμιση του εμπρός τροχού, επηρεάζουν τη λειτουργία της ανάρτηςσης).

Στη χειρότερη (εάν ΔΕΝ θέλετε-μπορείτε να ανοίξετε το μπροστινό μόνοι σας), τακάρισμα μοτό σπιτι σας και σε κάποιον από τους γνωστούς αναρτησάδες για σέρβις (και εκεί βέβαβια υπάρχει το θέμα του λαδιού που συνήθως χρησιμοποιούν και αν αείναι αυτό που θέλετε....).

Εάν δεν έχετε την παραπάνω δυνατότητα, τότε προσεκτική διερεύνηση σχετικά με το ποιός και πως. Και πάρτε και ένα ροπόκλειδο της προκοπής με εύρος μεταξύ 10-50 Nm για να ελέγξετε μετά μόνοι σας τις ροπές στο μπροστινό (κάτι που έτσι κι αλλιώς θέλει τρόπο.....)



Άκου 35000 χλμ......
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
25/05/2010, 02:50
σε χωματινα μηχανακια, 1-2 φορές το χρόνο αναλογα με τα "ενεργά" σαβατοκύριακα, για τους πιο προπονημένους καθε 3 μηνακια!

στα εντουρα παντως η διαφορα στην αισθηση του μπροστινου αμεσως μετα την αλλαγη (μεχρι να συνηθισεις) ειναι απιστευτα αισθητη!

edit: μετα απο το ποστ του Σωτηρη, γνωστου αναρτησερομάνιακ, δε νομιζω πως χρειαζεται να γραψω τιποτα αλλο.

byron
25/05/2010, 03:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
edit: μετα απο το ποστ του Σωτηρη, γνωστου αναρτησερομάνιακ, δε νομιζω πως χρειαζεται να γραψω τιποτα αλλο.

+990

Cpt. Haddock
25/05/2010, 03:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
[...]
Άκου 35000 χλμ......
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

πολύ ήταν, ε; :blush: :lol:

Panopticon7
25/05/2010, 04:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
είναι σε θέση να διακρίνουν την αλήθεια από την ανθυποβολή

αυθυποβολη.

SeNNinhA
25/05/2010, 05:03
THEOD

Τι πηρούνια φοράς μποστά? Και τι αμορτισερ πίσω? SHOWA?

Πες μου και θα στείλω εγώ email στον κατασκευαστή για να έχεις και επίσημη απάντηση για να δεις ότι δεν σου λέμε μπούρδες.

Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να έκανε service σε ανάρτηση και να μην παρατήρησε βελτίωση. Το ελάχιστο που θα δεις είναι πιο καλό διάβασμα του δρόμου (στις ρυθμίσεις που ήδη είχες) και φυσικά θα ακούει καλύτερα στα κλικ όταν πας να αλλάξεις ρύθμιση (προϋποθέτει ότι είχες ασχοληθεί πριν).

;) ;) ;)

OldMan
25/05/2010, 05:05
Αν μου επιτρέπεπε ..

Τι ακριβώς συζητάτε ?? :confused:

SeNNinhA
25/05/2010, 05:08
Ο THEOD λέει ότι το manual δεν αναφέρει πότε να αλλάξεις λάδια στα πηρούνια και αμφιβάλει εαν το να αλλάξεις λάδια στα 2 χρόνια που λέμε αξίζει τον κόπο ή είναι πεταμένα λεφτά.

Θέλει με κάποιον τρόπο κάποιος να του το εγγυηθεί είτε από προσωπική εμπειρία είτε με οδηγίες από το εργοστάσιο.

:wave2: :wave2:

DUKASII
25/05/2010, 05:09
εγω με το σουζουκι μου αλλαζω λαδια καθε βδομαδα παιδια..προτιματε σουζουκι..

stefanos
25/05/2010, 05:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
[BΘέλει με κάποιον τρόπο κάποιος να του το εγγυηθεί είτε από προσωπική εμπειρία
:wave2: :wave2: [/B]

Η προσωπική εμπειρία όμως είναι αποτέλεσμα των παραστάσεων της πείρας και της αντίληψης.
Αποκτάται δεν με ένα μοναδικό τρόπο.
Πλερώνοντας.:p

dirtbird
25/05/2010, 05:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η προσωπική εμπειρία όμως είναι αποτέλεσμα των παραστάσεων της πείρας και της αντίληψης.
Αποκτάται δεν με ένα μοναδικό τρόπο.
Πλερώνοντας.:p

Kαι ως γνωστόν εσύ είσαι σπάγγος.....

:evil: :evil: :D

stefanos
25/05/2010, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Kαι ως γνωστόν εσύ είσαι σπάγγος.....

:evil: :evil: :D

Διαχειρίζομαι πετυχημένα τους οικονομικούς μου πόρους, και πληρώνω και σέρβις αναρτήσεων μια το χρόνο με θεαματικά αποτελέσματα (για τα προσωπική μου εμπειρία).

Λευκάδιος
25/05/2010, 14:00
ποια μαρκα λαδιων προτεινετε ρε παιδια?εχω βαλει wp 10αρι στο ταλαιπωρο domie και ηρθε η ωρα για αλλαγη

KaTaNaS
25/05/2010, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
ποια μαρκα λαδιων προτεινετε ρε παιδια?εχω βαλει wp 10αρι στο ταλαιπωρο domie και ηρθε η ωρα για αλλαγη

βαλε Torco! 10αρι για Dominator; :rolleyes:

Λευκάδιος
25/05/2010, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
βαλε Torco! 10αρι για Dominator; :rolleyes: εχω αλλαξει και τα ελατηρια.10αρι ειχαν προτεινει τα παιδια του k-shock αλλα και ο Τασουλης απ'οπου τελικα τα πηρα.παντως ειμαι ικανοποιημενος απο αυτον τον συνδιασμο κυριως στις ασφαλτινες διαδρομες.τα Torco ποσο?γιατι θα χρειαστω 1.2λτ περιπου

KaTaNaS
26/05/2010, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
τα Torco ποσο?γιατι θα χρειαστω 1.2λτ περιπου

200 euro to litro :lol:

oti kai na pareis se ydrayliko ladaki gyrw sto 10riko exei

OldMan
26/05/2010, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
oti kai na pareis se ydrayliko ladaki gyrw sto 10riko exei
Να σΕ δώσω ένα 10ρικο να με φέρεις ένα λίτρο λάδι για πύργο AMX-30 ?? :smokin:

reinmeister
26/05/2010, 09:29
στις 35000,χωρις σερβις, το πηρουνι σου δεν εχει λαδι μεσα αλλα νερο...η διαφορα ειναι χαωδης με σωστο λαδι αλλα ειναι προφανες οτι δεν θα την καταλαβεις οποτε δωρο αδωρο η αλλαγη λαδιων...

αστο μεχρι να σκορπισει...

Cpt. Haddock
26/05/2010, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
στις 35000,χωρις σερβις, το πηρουνι σου δεν εχει λαδι μεσα αλλα νερο...η διαφορα ειναι χαωδης με σωστο λαδι αλλα ειναι προφανες οτι δεν θα την καταλαβεις οποτε δωρο αδωρο η αλλαγη λαδιων...

αστο μεχρι να σκορπισει...

Για μένα πάει αυτό; :confused:

reinmeister
26/05/2010, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για μένα πάει αυτό; :confused:

θεοντ

OldMan
26/05/2010, 09:46
Ρε συ Ορκωτέ, ώρες ώρες γίνεσαι κακός ..
(και πρέπει να σΕ βρούμε επειγόντως νύφη..) :winka:

Το ρημάδι το λαδάκι χάνει σταδιακά τις ιδιότητές του, οπότε και "συνηθίζεις" στην συμπεριφορά του πηρουνιού ...
(μην λές στον άνθρωπο - ο οποίος το όντι είναι σπασαρχίδης - ότι δεν είναι ικανός να καταλάβει την διαφορά μετά την αλλαγή των λαδιών..).




Υ.Γ.
Σιχαίνομαι τον εαυτό μου σε ρόλο peacemaker....:smokin:

Cpt. Haddock
26/05/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
θεοντ

επειδη κι εγω στα 35κ τα άλλαξα :lol:

reinmeister
26/05/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε συ Ορκωτέ, ώρες ώρες γίνεσαι κακός ..
(και πρέπει να σΕ βρούμε επειγόντως νύφη..) :winka:

Το ρημάδι το λαδάκι χάνει σταδιακά τις ιδιότητές του, οπότε και "συνηθίζεις" στην συμπεριφορά του πηρουνιού ...
(μην λές στον άνθρωπο - ο οποίος το όντι είναι σπασαρχίδης - ότι δεν είναι ικανός να καταλάβει την διαφορά μετά την αλλαγή των λαδιών..).




Υ.Γ.
Σιχαίνομαι τον εαυτό μου σε ρόλο peacemaker....:smokin:

ραμολι ωρες ωρες μου σπας τα νευρα ασχημα...δεν θελω να παντρευτω ρε λεμε...:mad: λυσσα κακια...

επι του θεματος...

αν "ενιωθε" θα ειχε καταλαβει οτι πλεον δεν εχει πηρουνι,αλλα κρεββατοκαμαρα ξεχαρβαλωμενη...

και το να μην νιωθει οκ...ανθρωπινο ειναι...να επιμενει ομως οτι ,οσοι νιωθουν η ξερουν,ειναι φραγκατοι γκατζολοι που πετανε τα λεφτα τους και θελουν το κακο του,ειναι αλλο...

εχεις δικιο παντως...κακως του ειπα οτι δεν θα καταλαβει διαφορα...θα καταλαβει...θα θεωρησει οτι χαλασε το μπροστινο του...

reinmeister
26/05/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
επειδη κι εγω στα 35κ τα άλλαξα :lol:

triumph εχεις ρε φιλος και σε κανουμε ακομη παρεα...το οτι αλλαξες λαδια μπροστινου στα 35000 θα μας πειραξει?:lol:

byron
26/05/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εχεις δικιο παντως...κακως του ειπα οτι δεν θα καταλαβει διαφορα...θα καταλαβει...θα θεωρησει οτι χαλασε το μπροστινο του... :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :lol: :bawl:

Cpt. Haddock
26/05/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
triumph εχεις ρε φιλος και σε κανουμε ακομη παρεα...το οτι αλλαξες λαδια μπροστινου στα 35000 θα μας πειραξει?:lol:

:sad:

sapila racing
26/05/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
- ο οποίος το όντι είναι σπασαρχίδης
-Υ.Γ. Σιχαίνομαι τον εαυτό μου σε ρόλο peacemaker....:smokin:

Πάει χάλασε ο κόσμος... :(

Ο Oldman peacemaker και ανορθόγραφος στο ίδιο ποστ... :uplate:

Λευκάδιος
26/05/2010, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
200 euro to litro :lol:

oti kai na pareis se ydrayliko ladaki gyrw sto 10riko exei :rolleyes: http://www.oilsmotoauto.gr/index.php?module=products&pid=117 μηπως δεν μου τα λες καλα?:lol:

OldMan
26/05/2010, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πάει χάλασε ο κόσμος... :(
Είπα να βάλω ω με υπογεγραμμένη, αλλά θα με λέγανε πρόστυχο ...:blush:

THEOD
26/05/2010, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

εχεις δικιο παντως...κακως του ειπα οτι δεν θα καταλαβει διαφορα...θα καταλαβει...θα θεωρησει οτι χαλασε το μπροστινο του...

:a31: :a31: :a31:

Tpap
26/05/2010, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
:a31: :a31: :a31:

Μην τσιμπάς ρε. ;) :beer:




Από την άλλη όμως ρε φίλε, 6 σελ για τα προφανή...? :sick:

Ελπίζω τουλάστιΧον να διαφωτίστηκες, έστω εν μέρει.

KaTaNaS
27/05/2010, 02:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
μηπως δεν μου τα λες καλα?:lol:

http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=147&category_id=37&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el

reinmeister
27/05/2010, 03:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap


Ελπίζω τουλάστιΧον να διαφωτίστηκες, έστω εν μέρει.

ειναι ξεκαθαρο οτι διαφωτιστηκε πληρως...βρηκε το εμοτικον που τον χαρακτηριζει τις τελευταιες 6 σελιδες...

p@nos
27/05/2010, 03:52
ρειν πολυ εξυπνος το παιζεις εδω μεσα...


ετσι κι αλλιως ολη τη δουλεια τα ελατηρια την κανουν το λαδι τι δουλεια εχει εκει μεσα μπροστα σε αυτα τα μακροστενα:eek: :D ?

KaTaNaS
27/05/2010, 03:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το λαδι τι δουλεια εχει εκει μεσα μπροστα σε αυτα τα μακροστενα:eek: :D ?

ψυχει! :lol:

μην ριχνουμε το επιπεδο της κουβεντας παντως... :wave2:

OldMan
27/05/2010, 05:27
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Κορίτσια, εγώ το είπα ότι θα ψυχρανθείτε ... :(

DUKASII
27/05/2010, 05:30
αμα σας λεω εγω καθε βδομαδα θελουνε..δε μακουτε..

makis206
27/05/2010, 06:33
Πολύ όμορφα, μόλις διαφωτίστηκα κι εγώ. 30000 χιλιόμετρα και κλείνει 4ετία σε ένα μήνα, καλά πάμε...:lol:

Θα προσπαθήσω τ'αλλάξω μόνος μου με τη βοήθεια αυτών:

-http://www.youtube.com/watch?v=38yXx64liCM
-http://www.youtube.com/watch?v=UVJEftVHJzQ&feature=related

Που διάλο θα βρω τι λάδι να πάρω και ποσότητα αυτού; :D

makis206
27/05/2010, 06:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Θα προσπαθήσω τ'αλλάξω μόνος μου με τη βοήθεια αυτών:
-http://www.youtube.com/watch?v=38yXx64liCM
-http://www.youtube.com/watch?v=UVJEftVHJzQ&feature=related

Θά'θελες maki, πως θα βγάλεις το παλιό λάδι απ'τις μπότες;:cry:

DUKASII
27/05/2010, 06:39
Μακη ασε τις μαλακιες και πηγαινε σε μαστορα..:rolleyes:

makis206
27/05/2010, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Μακη ασε τις μαλακιες και πηγαινε σε μαστορα..:rolleyes:

Ρε Σπύρο δεν έχουμε συνηθήσει όλοι να τον επισκεπτόμαστε κάθε εβδομάδα..:lol:

Πέρα απ'την πλάκα έτσι θα το κάνω, ας το δει κάποιος που ξέρει καλύτερα γιατί μ'αυτά δεν είναι να παίζει κανείς, σωστή δουλειά με τις τσιμούχες του και όλα τα συναφή κι ας δείχνουν όλα σε άριστη κατάσταση εξωτερικά..:winka:

:beer:

georgio
27/05/2010, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Θά'θελες maki, πως θα βγάλεις το παλιό λάδι απ'τις μπότες;:cry:

Τώρα το κοιτούσα... το CBF δεν έχει τάπες χαμηλά για αυτή τη δουλειά... :confused:

Έλεος το μπροσακι του '89 έχει... αφού το σκεφτήκανε μια φορά και τις βάλανε μετά γιατί αλλάξανε γνώμη;

Πρέπει να βγάλεις ρόδα για να βγάλεις τα καλάμια, να βγάλεις την πάνω τάπα (είναι υπό μικρή πίεση ελατηρίου) και να γυρίσεις ανάποδα τα καλάμια.

30.000χλμ και 4 χρόνια δεν θα θέλει και τσιμούχες; Καλό θα 'ταν, μιας και τα βγάζεις ούτως ή άλλως από το μηχανάκι. Αν και είναι περισσότερη δουλειά.

Λάδι λέει το manual ποσότητα σε ml ή απόσταση που αφήνεις κενή από το πάνω μέρος του καλαμιού με τα ελατήρια έξω και τα καλάμια πλήρως συμπιεσμένα. Το λάδι φρόντισε να είναι dedicated fork fluid, ειδικά για πηρούνια δηλαδή, όχι ATF ή ό,τι άλλο. Ιξώδες αυτό που λέει ο κατασκευαστής ή ένα κλικ επάνω αν θες πιο "σφιχτή" αίσθηση.

makis206
27/05/2010, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Πρέπει να βγάλεις ρόδα για να βγάλεις τα καλάμια, να βγάλεις την πάνω τάπα (είναι υπό μικρή πίεση ελατηρίου) και να γυρίσεις ανάποδα τα καλάμια.

Όταν αφαιρεθεί η πάνω τάπα απ'την τιμονόπλακα πως καλή της ώρα θα βγει κι η μπότα απ'το καλάμι ώστε να μπορέσει να αναποδογυρίσει για να βγει το λάδι; Μάλλον βγαίνει και το καλάμι για να αναποδογυρίσουν μαζί ε; Ενημερωτικά το θέλω αφού ούτως ή άλλως θα το κάνει μάστορας.:winka:

Και μια εικόνα για βοήθεια :beer:


199392

OldMan
27/05/2010, 07:10
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Κορίτσια...

Άμα 'νοχλάμε, να μας το πείτε, 'νταξ' ?? :smokin:

makis206
27/05/2010, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Κορίτσια...
Άμα 'νοχλάμε, να μας το πείτε, 'νταξ' ?? :smokin:

Σα στο σπίτι σας βρε, τα καλάμια ξεχωρίζονται απ'το τις μπότες για να βγάλω το λάδι ή τ'αφήνω ενωμένα γιατί είναι φετίχ;:blush: :D


έτοιμο τό'χω το print-screen :lol:

byron
27/05/2010, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σα στο σπίτι σας βρε, τα καλάμια ξεχωρίζονται απ'το τις μπότες για να βγάλω το λάδι ή τ'αφήνω ενωμένα γιατί είναι φετίχ;:blush: :D


έτοιμο τό'χω το print-screen :lol:

Μην είσαι κορόϊδο. Γύρνα τούμπα το μηχανάκι και βγάλε τα λάδια απ΄τα καβαλέτα. :winka:

sapila racing
27/05/2010, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Τώρα το κοιτούσα... το CBF δεν έχει τάπες χαμηλά για αυτή τη δουλειά... :confused:

Έλεος το μπροσακι του '89 έχει... αφού το σκεφτήκανε μια φορά και τις βάλανε μετά γιατί αλλάξανε γνώμη;



Δεν έχεις ξανακούσει για cartridge πηρούνι προφανώς. Στα catridge ειναι τεχνικά αδύνατο να εχεις βιδάκι αποστραγγισης.

Μακη δεν ειναι δύσκολο, αλλά θα πρέπει να εχεις το μανιουαλ!

georgio
27/05/2010, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όταν αφαιρεθεί η πάνω τάπα απ'την τιμονόπλακα πως καλή της ώρα θα βγει κι η μπότα απ'το καλάμι ώστε να μπορέσει να αναποδογυρίσει για να βγει το λάδι; Ενημερωτικά το θέλω αφού ούτως ή άλλως θα το κάνει μάστορας.:winka:

Και μια εικόνα για βοήθεια :beer:

Λοιπόν η τάπα σου είναι η 16 (η 26 λογικά είναι άλλη τάπα με ρύθμιση προφόρτισης;; θέλω μια τέτοια! Δύο για την ακρίβεια :D , στο θέμα μας). Ξεκινάς, και πριν κάνεις οτιδήποτε ξεσφίγγεις αυτή επάνω στο μηχανάκι γιατί αν βγάλεις τα καλάμια μετά θα σου γλιστράει το καλάμι. Ξεσφίγγεις όμως, δεν βγάζεις.

Μετά κάνεις ό,τι χρειάζεται για να βγουν τα καλάμια από το μηχανάκι. Τα έχεις στο χέρι λοιπόν (προφανώς είναι σε πλήρη έκταση). Ξεβιδώνεις την τάπα με το κλειδί και λίγο πριν το τέλος αφήνεις το κλειδί, την καπακώνεις με την παλάμη σου και την ξεβιδώνεις τις τελευταίες 2-3 περιστροφές. Όταν βγει η τάπα, έχει την πίεση του ελατηρίου, περίπου 2cm όχι τίποτα τρομερό, απλά την καπακώνεις με το χέρι για να μην την τινάξει το ελατήριο. Στη συνέχεια βγάζεις: ροδέλα (5), αποστάτη (3), ροδέλα (4), ελατήριο (2). Το 25 είναι τσιμούχα που πιάνει στην τάπα για στεγανωποίηση, ήσσονος σημασίας. Αφού τα βγάλεις αυτά γυρίζεις όλο το καλάμι όπως είναι ανάποδα και αδειάζεις το λάδι (δεν υπάρχει κάτι να πέσει, αν ακούς κάτι να κουνιέται είναι το μικρό ελατήριο (10). Ανάποδα η διαδικασία για να δέσεις. Υπόψιν ότι το καλάμι θα κινείται ελεύθερα μέσα στην μπότα αφού δεν θα έχει το ελατήριο να το συγκρατεί.

Κοινώς, ναι δεν χρειάζεται να βγάλεις το καλάμι από την μπότα για τα λάδια. Αυτό χρειάζεται για να αλλάξεις τσιμούχες. Άμα θες στο λέω και αυτό. Μια βίδα ακόμα είναι, και λίγη δουλίτσα.

Υ.Γ.: την ίδια προηγμένη τεχνολογία με το Bros χρησιμοποιεί και το δικό σου. :p

jimmis5
27/05/2010, 07:20
Μια ερωτηση μιας και σκισμενο το θεμα,αν οι τσιμουχες ειναι οκ εχουν γινει 30000κμ και δεν δακρυζουν αλλαζουμε λαδια και τις αφηνουμε ως εχει?ή πρεπει να γινει αντικατασταση και αυτον προλυπτικα.Το KLE εχει στο κατω μερος βιδα αποστραγγισης οποτε δεν ειναι απαραιτητο να κατεβουν τα καλαμια για αλλαγη των λαδιων:blush:

georgio
27/05/2010, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν έχεις ξανακούσει για cartridge πηρούνι προφανώς. Στα catridge ειναι τεχνικά αδύνατο να εχεις βιδάκι αποστραγγισης.

Μακη δεν ειναι δύσκολο, αλλά θα πρέπει να εχεις το μανιουαλ!

Εκτός και αν κάνω λάθος, damping rod βλέπω στη φωτογραφία του makis206 :confused: