PDA

View Full Version : Sos για οικ.ενισχυση:eπιβαλλεται ανοιγμα Λογαριασμου!



LsKostas
21/05/2010, 06:58
Ανακοίνωση σχετικά με τον θόρυβο που έχει δημιουργηθεί αναφορικά με τις αποδοχές τους, εξέδωσαν οι υπάλληλοι της Βουλής,

«μπορεί να αποδέχθημε να μην έχουμε πλέον καμία ειδική προνομιακή και άνιση μεταχείριση, αλλά δεν θα γίνουμε τα εξιλαστήρια θύματα της οικονομικής κρίσης, απαξιωμένοι και εξευτελισμένοι».

Στην ανακοίνωση αναφέρεται ότι παρά το γεγονός ότι τα στοιχεία των περικοπών των αποδοχών των υπαλλήλων -που φθάνουν να έχουν μειώσεις μέχρι και 30%- έχουν δημοσιευτεί στο Φ.Ε.Κ. και έχουν ανακοινωθεί από τον πρόεδρο της Βουλής, «κάποιοι συνεχίζουν να προκαλούν σύγχυση στην κοινή γνώμη ότι "η Βουλή μένει έξω από τις ρυθμίσεις" ή ότι "μπαίνει ασπίδα προστασίας στους υπαλλήλους της Βουλής", προκαλώντας ακόμα μεγαλύτερο θυμό και οργή στους πολίτες».

Στην ανακοίνωση του ο σύλλογος των εργαζομένων στο Κοινοβούλιο, χαρακτηρίζει ανεξήγητο το λόγο που οι υπάλληλοι της Βουλής χλευάζονται και λοιδορούνται περισσότερο από τον καθένα. «Εμείς απαντήσαμε και θα εξακολουθούμε να απαντούμε χωρίς να προκαλούμε και να θίγουμε κανέναν», σημειώνεται στην ανακοίνωση, όπου γίνεται αναφορά και στις εξαντλητικές συνθήκες των συγκεκριμένων εργαζομένων που προσαρμόζονται απολύτως στις συνθήκες λειτουργίας του Κοινοβουλίου, χωρίς πενθήμερα και με ολοήμερες ακόμη συνεδριάσεις, χωρίς καμία δυνατότητα προγραμματισμού στην οικογενειακή ζωή.

«Προσπαθήσαμε και προσπαθούμε, συμπληρώνουν, να αντιδρούμε με νηφαλιότητα και όχι σπασμωδικά στις όποιες κατηγορίες από όπου κι αν προέρχονται κι ας κρεμόμαστε με τα μανταλάκια στα περίπτερα ως υπαίτιοι, εμείς, της οικονομικής κρίσης που περνά η χώρα μας», καταλήγουν.

Δεν εχει διευκρινηστει ακομα ο λογαριασμος , αν γνωριζει κανεις σας ας το postαρει

Vamael
21/05/2010, 07:03
Δεν κατάλαβα, θα ανοίξει λογαριασμός σε τράπεζα για να ενισχύσουμε τους υπαλλήλους της βουλής ?

Band(age)it
21/05/2010, 07:06
Ως τωρα μονο οι καθαριστριες της βουλης δεν εχουν εξοργιστει με την καταφορη αδικια απεναντι τους....(Ισως γιατι πληρωνονται 4.000 ευρω το μηνα...) :rolleyes:

Εχετλαίος
21/05/2010, 07:09
Aυτές είναι ειδήσεις! Ούτε laxative, ούτε αποξηραμμένα δαμάσκηνα ούτε τετράωρη παραμονή στο βεσε! Τρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεχω!

bros400pgm
21/05/2010, 07:12
Οταν ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι παρουν 700ευρω πρωτο μισθο και οταν ο ποτηροκουβαλητης της βουλης καταργηθει σαν θεση, τοτε θα σταματησω να τους βριζω και να λεω οτι αποτελουν μερος του προβληματος (οπως και ολοι μας φυσικα, ο καθενας με το τροπο του):rotflmao:

ggs
21/05/2010, 07:19
…όταν θα αρχίσουμε να διεκδικούμε ωραριο , υπερωρίες , ανθυγιεινά , παροχές κ.λ.π. για ΟΛΟΥΣ και σταματήσουμε να φθονούμε αυτούς που τα έχουν , τότε ΙΣΩΣ δούμε άσπρη μέρα…

LsKostas
21/05/2010, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
…όταν θα αρχίσουμε να διεκδικούμε ωραριο , υπερωρίες , ανθυγιεινά , παροχές κ.λ.π. για ΟΛΟΥΣ και σταματήσουμε να φθονούμε αυτούς που τα έχουν , τότε ΙΣΩΣ δούμε άσπρη μέρα…

Γιωργο ειναι προφανες αυτο που λες.

Μεσα στον κατακλυσμο ομως των εξελιξεων και με βασει το ποιοι ειναι οι συγκεκριμμενοι υπαλληλοι
(κατα πλειοψηφια συγγενεις βουλευτων)νομιζω οτι ειναι απαραιτητο...






























































Να ανοιξουμε ενα λογαριαμο βοηθειας :D

Operater
21/05/2010, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από bros400pgm
Οταν ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι παρουν 700ευρω πρωτο μισθο και οταν ο ποτηροκουβαλητης της βουλης καταργηθει σαν θεση, τοτε θα σταματησω να τους βριζω και να λεω οτι αποτελουν μερος του προβληματος (οπως και ολοι μας φυσικα, ο καθενας με το τροπο του):rotflmao:

όσα δεν φτάνει η αλεπού...

προσωπικά δεν ζηλεύω που παίρνουν όσα παίρνουν.
δεν με ενδιαφέρει, δεν ασχολούμαι. παλεύω, μοχθώ, και επενδύω για γνώση
για μένα.

Αυτό που με ενδιαφέρει, επειδή αφορούν αυτοί οι κύριοι εμμέσως κι εμένα,
να μπαίνουν στη θέση τους αξιοκρατικά.
Να υπάρχει λόγος και να είναι άξιοι που βρίσκονται εκεί.
Τίποτε άλλο.

iosif
21/05/2010, 07:25
πειραζει που ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ οι υπαλληλοι της βουλης ειναι κομματοσκυλα χειριστου υποσταθμης αποσπασμενοι απο αλλες υπηρεσιες και σε καμια περιπτωση δεν εντασονται στο χωρο των εργαζομενων?

marios8
21/05/2010, 07:27
Καλά μην τρελαίνεστε.
Ότι σας πασάρουν το κατεβάζεται αμάσητο .

Οι υπάλληλοι τις βουλής έχασαν ποσοτικά ότι ακριβώς και οι υπόλοιποι Δ.Υ

- Υπάρχει κάποιος δημόσιος υπάλληλος που δεν έχασε ευρώ απο ότι έπαιρνε πρίν ?
- Ναι .
- Τον ξέρεις ?
- Όχι ,γιατί οι ειδήσεις που μαθαίνεις είναι καθαρά υποκινούμενες.

Αυτή την στιγμή πληρώνονται για να χτυπήσουν εκεί .

Οι υπάλληλοι στην τράπεζα της Ελλάδος δεν έχασαν ούτε ευρώ .
Παρόλο αυτά τα ταμεία θα γίνουν 3 πλην των δημοσιογράφων και των υπαλλήλων της τράπεζας της Ελλάδος .

Αλλα είπαμε γαργάρα .

Και κάτσε εσύ να φωνάζεις για αυτά που θέλουν αυτοί να φωνάζεις.

Υγ Μην πεταχτεί κανας πονηρός και πεί πως είμαι υπάλληλος βουλής . Γιατί θα πεί μ@λ@κια :lol: :lol:

kyko
21/05/2010, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
όσα δεν φτάνει η αλεπού...

προσωπικά δεν ζηλεύω που παίρνουν όσα παίρνουν.
δεν με ενδιαφέρει, δεν ασχολούμαι. παλεύω, μοχθώ, και επενδύω για γνώση
για μένα.

Αυτό που με ενδιαφέρει, επειδή αφορούν αυτοί οι κύριοι εμμέσως κι εμένα,
να μπαίνουν στη θέση τους αξιοκρατικά.
Να υπάρχει λόγος και να είναι άξιοι που βρίσκονται εκεί.
Τίποτε άλλο.

δημ.υπαλληλος:
-μισθος μονιμος επ αοριστον(σε πααααρα πολλες των περιπτωσεων εξωφρενικες αποδοχες)
-τυχον επιδοματα bonus κατα καιρους
-εφαπαξ ενα παχυλοτατο ποσο ?
-συνταξη πολλες φορες πριν τα 55 για να μην πω πριν τα 50 σε πολλες θεσεις
-σε συγκεκριμενα επαγγελματα εργασια 9μηνο με ενδιαμεσες διακοπες(αναφερομαι σε δασκαλους-καθηγητες....δασκαλα ειναι ΚΑΙ η μανα μου στην οποια κατα καιρους τα χωνω γιατι εχει κ παραπονο)
-ασφαλιση δωρεαν απο το κρατος με παροχες επισης δωρεαν στις περισσοτερες περιπτωσεις ή με πολυ χαμηλο ποσοστο

εξακολουθει να μην σε ενδιαφερει ποσα παιρνουν? :rolleyes: :rolleyes:
δικαιοσυνη φιλε μου....μια λεξη με πολυυυυ νοημα κ καθολου αντικρυσμα στην βρωμοελλαδα....εγω σαν ελευθ.επαγγλεματιας γιατι δεν εχω αυτα τα προνομια ή εστω καποια απ'αυτα?αντ'αυτου ερχεται το γμημενο κωλοκρατος κ με αρμεγει κααααθε μερα ολο κ πιο πολυ...

iosif
21/05/2010, 07:43
οποιος μιλα για εκπαιδευτικους
ας μπει σε ταξη να κανει μαθημα και μετα τα λεμε

super_toto
21/05/2010, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
πειραζει που ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ οι υπαλληλοι της βουλης ειναι κομματοσκυλα χειριστου υποσταθμης αποσπασμενοι απο αλλες υπηρεσιες και σε καμια περιπτωση δεν εντασονται στο χωρο των εργαζομενων?

Ορθόν

LsKostas
21/05/2010, 07:48
δασκαλα ειναι ΚΑΙ η μανα μου στην οποια κατα καιρους τα χωνω γιατι εχει κ παραπονο)


Φιλε μη με διαολιζεις σημερα ...


Μπες σε ταξη και κανε μαθημα , προσπαθησε να μεταδοσεις ΓΝΩΣΕΙΣ και μετα ελα εδω να μας πεις
για συγκρισεις με αλλους δημοσιους υπαλληλους.

Αλλο μεγαλοδημοσιοι αχρηστοι και ΑΛΛΟ δασκαλοι ,καθηγητες ,γιατρουδακια των 850 ,νοσηλευτες με ψευτομισθο του κωλου.



υγ.Θα δωσεις τιποτα για τους υπαλληλους της Βουλης ???? :lol:
η μονο η αφεντια μου ευαισθητοποιηθηκε ???

Operater
21/05/2010, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
δημ.υπαλληλος:
-μισθος μονιμος επ αοριστον(σε πααααρα πολλες των περιπτωσεων εξωφρενικες αποδοχες)
-τυχον επιδοματα bonus κατα καιρους
-εφαπαξ ενα παχυλοτατο ποσο ?
-συνταξη πολλες φορες πριν τα 55 για να μην πω πριν τα 50 σε πολλες θεσεις
-σε συγκεκριμενα επαγγελματα εργασια 9μηνο με ενδιαμεσες διακοπες(αναφερομαι σε δασκαλους-καθηγητες....δασκαλα ειναι ΚΑΙ η μανα μου στην οποια κατα καιρους τα χωνω γιατι εχει κ παραπονο)
-ασφαλιση δωρεαν απο το κρατος με παροχες επισης δωρεαν στις περισσοτερες περιπτωσεις ή με πολυ χαμηλο ποσοστο

εξακολουθει να μην σε ενδιαφερει ποσα παιρνουν? :rolleyes: :rolleyes:
δικαιοσυνη φιλε μου....μια λεξη με πολυυυυ νοημα κ καθολου αντικρυσμα στην βρωμοελλαδα....εγω σαν ελευθ.επαγγλεματιας γιατι δεν εχω αυτα τα προνομια ή εστω καποια απ'αυτα?αντ'αυτου ερχεται το γμημενο κωλοκρατος κ με αρμεγει κααααθε μερα ολο κ πιο πολυ...

ο καθενας κανει τις επιλογές του και τα λούζεται αναλόγως.
κάνε κι εσυ αιτήσεις να γίνεις ενας δημοσιος η δημοτικός υπάλληλος.
θα σου άρεσε? αν ναι, κακως που δεν κίνησες τις διαδικασίες.
γιατί υπήρχαν θέσεις στο δημοσιο, που και με βασική εκπαίδευση εμπαινες.

δεν σου άρεσε? τότε μη διαμαρτυρεσαι. κανεις αυτό που γουστάρεις.

κοινωνική δικαιοσύνη ήταν να μην πληρωνω τόσο μεγαλο ΤΕΒΕ.
αλλά δεν μου φταίει σε αυτό ο δημ. υπάλληλος.

marios8
21/05/2010, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
ο καθενας κανει τις επιλογές του και τα λούζεται αναλόγως.
κάνε κι εσυ αιτήσεις να γίνεις ενας δημοσιος η δημοτικός υπάλληλος.
θα σου άρεσε? αν ναι, κακως που δεν κίνησες τις διαδικασίες.
γιατί υπήρχαν θέσεις στο δημοσιο, που και με βασική εκπαίδευση εμπαινες.

δεν σου άρεσε? τότε μη διαμαρτυρεσαι. κανεις αυτό που γουστάρεις.

κοινωνική δικαιοσύνη ήταν να μην πληρωνω τόσο μεγαλο ΤΕΒΕ.
αλλά δεν μου φταίει σε αυτό ο δημ. υπάλληλος.


Σωστός ο Operater .
Όσοι νομίζουν πως αν έχεις μπάρμπα στην Κορώνη μπαίνεις στο Δημόσιο , μάλον ζούνε ακόμα στο 80s .
Οι διαγωνισμοί γίνονται ΜΟΝΟ απο ΑΣΕΠ .Ο καθένας είναι ελεύθερος να υποβάλει αίτηση.

Ο νεοέλληνας έχει την χειρότερη νοοτροπία που έχω συναντήσει
Δεν θέλε να προσπαθήσει για ένα καλό σπίτι , θέλει να πάρει φωτιά το (καλύτερο απο το δικό του ) σπίτι του γείτονα .

Εχετλαίος
21/05/2010, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Σωστός ο Operater .
Όσοι νομίζουν πως αν έχεις μπάρμπα στην Κορώνη μπαίνεις στο Δημόσιο , μάλον ζούνε ακόμα στο 80s .
Οι διαγωνισμοί γίνονται ΜΟΝΟ απο ΑΣΕΠ .

Μη με προκαλείς να μιλήσω για ρουσφέτι της περασμένης εβδομάδος γνωστού της πόλης μου εξαιτίας του οποίου έμεινε συγγενής μου χωρίς εργασία!
:mad:

Operater
21/05/2010, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Μη με προκαλείς να μιλήσω για ρουσφέτι της περασμένης εβδομάδος γνωστού της πόλης μου εξαιτίας του οποίου έμεινε συγγενής μου χωρίς εργασία!
:mad:

υπάρχουν ενα σωρό ατασταλίες. και πάντα θα υπάρξουν.
και ιδιωτικές εταιρίες κάνουν κομπίνες για να παρουν μια δουλειά
από μια αλλη.
αλλά οι περισσότεροι δημόσιοι δεν ειναι έτσι.
οι περισσότεροι διορίστηκαν επειδή σπούδασαν, έδωσαν εξετάσεις,
νομιμότατα.
γιατί δεν κατήγγειλες το ρουσφέτι του γνωστού σου?

Akatanomastos
21/05/2010, 08:16
οποιος δεν του αρεσουν τα ωραρια και δεν μπορει να εχει οικογενειακη ζωη
σε αυτα τα ομολογουμενως περιεργα ωραρια και κατα συνεπεια ζωη


να παει σπιτι του

και να παει να δουλεψει καποιος που δεν εχει προβλημα
ή τουλαχιστον τα υπομενει σε ανταλλαγμα των παχυλοτατων μισθων που παιρνει..

Operater
21/05/2010, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οποιος δεν του αρεσουν τα ωραρια και δεν μπορει να εχει οικογενειακη ζωη
σε αυτα τα ομολογουμενως περιεργα ωραρια και κατα συνεπεια ζωη


να παει σπιτι του

και να παει να δουλεψει καποιος που δεν εχει προβλημα
ή τουλαχιστον τα υπομενει σε ανταλλαγμα των παχυλοτατων μισθων που παιρνει..

δεν καταλαβα... :(

marios8
21/05/2010, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Μη με προκαλείς να μιλήσω για ρουσφέτι της περασμένης εβδομάδος γνωστού της πόλης μου εξαιτίας του οποίου έμεινε συγγενής μου χωρίς εργασία!
:mad:

Θές να σου πώ και εγώ για ανιψιό βουλευτή, που δεν του ανανέωσαν σύμβαση για να πάρουν πολύτεκνη ??

Ο κανόνας είναι το ΑΣΕΠ .
Είμαι υπάλληλος του υπουργείου πολιτισμού απο το 95 και δεν έχει προσληφθεί μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια ( μιλάω για τον δικό μου τομέα , που γνωρίζω) κανένας που δεν ήταν μέσω ΑΣΕΠ .

Akatanomastos
21/05/2010, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
δεν καταλαβα... :(

τι δεν καταλαβες


οι υπαλληλοι της βουλης κλαιγοντε οτι ολοι τους βριζουν

ενω αυτοι κανουν πολυ δυσκολη δουλεια



αν δεν την παλευουν να παραιτηθουν
και να παει καποιος που εχει ορεξη για δουλεια
αυτο λεω..

Operater
21/05/2010, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
τι δεν καταλαβες


οι υπαλληλοι της βουλης κλαιγοντε οτι ολοι τους βριζουν

ενω αυτοι κανουν πολυ δυσκολη δουλεια



αν δεν την παλευουν να παραιτηθουν
και να παει καποιος που εχει ορεξη για δουλεια
αυτο λεω..
τώρα κατάλαβα. :)
εχεις δίκιο! :)

bros400pgm
21/05/2010, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
όσα δεν φτάνει η αλεπού...



...............................τα κανει κρεμασταρια

εχει πεσει κλαμα βλεπω :eyepop:

Ιznogood
21/05/2010, 08:29
επειδη ειναι ανοητο να απανταμε εδω στους υπαλληλους της βουλης μηπως ξερει κανεις αν εχουν σαιτ (ετσι και αλλιως αραχτοι ειναι...:D ) να τους τα εξηγησουμε μεσα απο τις ιστοσελιδες τους;

Akatanomastos
21/05/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood

επειδη ειναι ανοητο να απανταμε εδω στους υπαλληλους της βουλης..
να τους τα εξηγησουμε μεσα απο τις ιστοσελιδες τους

αυτο επιδεικνυει υψηλοτερο δεικτη νοημοσυνης θεωρεις?:lol:




Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
τώρα κατάλαβα. :)
εχεις δίκιο! :) :a013:

Operater
21/05/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από bros400pgm
...............................τα κανει κρεμασταρια

εχει πεσει κλαμα βλεπω :eyepop:


αν μιλας προσωπικα, ούτε θα κλάψω ούτε θα μιζεριάσω που δεν ειμαι στην αντίστοιχη θέση με ενα υπαληλο της βουλής. έμαθα να κανω κάτι και σε αυτό θα συνεχίσω όσο μου δινει ο Θεός χρονια.

ούτε κλάμα, ούτε μιζέρια χωράει σε κάποιον που φοράει παντελόνια.

Εχετλαίος
21/05/2010, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
γιατί δεν κατήγγειλες το ρουσφέτι του γνωστού σου?

Εννοείς το ρουσφέτι σε ΒΑΡΟΣ του συγγενή μου.
Έχουμε κινήσει νομικές διαδικασίες μέσω μυνήσεων και προσφυγών.
:wave2:

@marios8
Μάλλον είσαι η εξαίρεση, Μάριε...κάτι λιγότερο από 100 νοματαίους είχαν πάρει και δούλευαν (χωρίς καμία προκύρηξη αν και ρητά αναφερόταν στο καταστατικό του/της άντε μην πω υπηρεσίας) εκεί που εργαζόταν ο συγγενής μου. Τους 5 τελευταίους, δε, 2 ημέρες πριν τις εκλογές. Ουδείς εκ των 100 αυτών ανθρώπων είχε συγκεκριμένο αντικείμενο εργασίας και πίναν φραπέ όλη μέρα πάνω σε άδεια γραφεία. Δεν ήταν με stage, μην προτρέξει κανείς.
Προ 2 μήνες ο Γιωργάκης τους πέταξε όλους στο δρόμο (σωστό/λάθος καθείς ας το σκεφτεί) και την επομένη προσλαμβάνει (άνευ ΑΣΕΠ και λοιπών τεφροδοχοειδών για τα ματάκια του κόσμου υπηρεσιών) άλλους για να συνεχίσουν να πίνουν φραπέ σε άδεια γραφεία.
Ονόματα, στοιχεία και δνσεις έχουν πλεον οι νομικοί που χειρίζονται (και) αυτή την υπόθεση...

Ιznogood
21/05/2010, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
αυτο επιδεικνυει υψηλοτερο δεικτη νοημοσυνης θεωρεις?:lol:



:a013:
:rotflmao: δεικτης τι; :rotflmao:

JZER40
21/05/2010, 08:38
Αλλο μεγαλοδημοσιοι αχρηστοι και ΑΛΛΟ δασκαλοι

Φίλε μου όλοι έχουμε κάποιον εκπαιδευτικό στην οικογένεια...

Ακου λοιπόν τον δικόμου...

Καθηγητής από ΣΕΛΕΤΕ σε γυμνάσιο περιοχής πρωτευούσης τότε ,σε νησί σήμερα.

Δούλευε το πολύ κάνα δίωρο την ημέρα...τις υπόλοιπες ωρες που θα έπρεπε να είναι στο σχολείο εκείνος πούλαγε τσιγάρα και κονσέρβες στο ΜΙΝΙΜΑΡΚΕΤ που είχε...Εμείς όμως τον πληρώναμε...
Αυτήν την εποχή το παίζει καλλιτέχνης σε ταβέρνα...Πόσο νηφάλιος και ξεκούραστος είναι το πρωί για να διδάξει το αφήνω στην φαντασία σου....

Πήγε και παρακολούθησε (και καλά) σεμινάρια υπολογιστών για να πάρει τσάμπα υπολογιστή..Φυσικά δεν γνωρίζει ούτε να τον ανοίξει....ΑΚΟΜΑ.
Δεν μιλάμε φυσικά ότι δεν μπορεί ούτε το όνομά του να γράψει στον υπολογιστή..
Για ξένες γλώσσες ούτε λόγος...

Αν τον ακούσεις όμως με τι έπαρση λέει ότι έχει σπουδάσει θα πάθεις....


Φιλαράκι....δεν είναι όλοι φυσικά έτσι....αλλά είναι ένα μεγάλο ποσοστό...κυρίως σε δευτερεύοντα μαθήματα.....

the who
21/05/2010, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Θές να σου πώ και εγώ για ανιψιό βουλευτή, που δεν του ανανέωσαν σύμβαση για να πάρουν πολύτεκνη ??

Ο κανόνας είναι το ΑΣΕΠ .
Είμαι υπάλληλος του υπουργείου πολιτισμού απο το 95 και δεν έχει προσληφθεί μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια ( μιλάω για τον δικό μου τομέα , που γνωρίζω) κανένας που δεν ήταν μέσω ΑΣΕΠ .

Μηπως ξερεις πως μπηκαν οι τεχνικοι στο καναλι της βουλης?Με ασεπ?η με γλυψιμο?

Ιznogood
21/05/2010, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Μηπως ξερεις πως μπηκαν οι τεχνικοι στο καναλι της βουλης?Με ασεπ?η με γλυψιμο?

...με τη αξια τους φιλαρακι:lol:

marios8
21/05/2010, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος

@marios8
Μάλλον είσαι η εξαίρεση, Μάριε...κάτι λιγότερο από 100 νοματαίους είχαν πάρει και δούλευαν (χωρίς καμία προκύρηξη αν και ρητά αναφερόταν στο καταστατικό του/της άντε μην πω υπηρεσίας) εκεί που εργαζόταν ο συγγενής μου. Τους 5 τελευταίους, δε, 2 ημέρες πριν τις εκλογές. Ουδείς εκ των 100 αυτών ανθρώπων είχε συγκεκριμένο αντικείμενο εργασίας και πίναν φραπέ όλη μέρα πάνω σε άδεια γραφεία. Δεν ήταν με stage, μην προτρέξει κανείς.
Προ 2 μήνες ο Γιωργάκης τους πέταξε όλους στο δρόμο (σωστό/λάθος καθείς ας το σκεφτεί) και την επομένη προσλαμβάνει (άνευ ΑΣΕΠ και λοιπών τεφροδοχοειδών για τα ματάκια του κόσμου υπηρεσιών) άλλους για να συνεχίσουν να πίνουν φραπέ σε άδεια γραφεία.
Ονόματα, στοιχεία και δνσεις έχουν πλεον οι νομικοί που χειρίζονται (και) αυτή την υπόθεση...

Κοίτα φίλε Εχετλαίος (με το ωραίο avatar) .
Αν δεν ήταν stage, θα ήταν ωρομίσθιοι υπάλληλοι, ή υπάλληλοι έργου ή εποχιακοί υπάλληλοι ή πρακτικάριοι ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο . Πάντως δεν μιλάμε για διορισμούς .
Όλοι όσοι δουλεύουν με τις παραπάνω συμβάσεις είναι θύματα μικροπολιτικής . Και λέω "θύματα" γιατί αυτοί οι άνθρωποι σε λίγο καιρό θα είναι στο δρόμο .
Το Ελληνικό δημόσιο δεν σου επιτρέπει να δουλεύεις με συμβάσεις ορισμένου χρόνου περισσότερο απο 2 χρόνια, γιατί μετά σύμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία αποκτάς δικαιώματα . Οπότε μετά τον π@υλο , εκτός και αν αλλάξεις ειδικότητα .
Αυτή την στιγμή υπάρχει στην δουλειά αρχαιολόγος, που ενώ τελείωσε η 2ετία τώρα δουλεύει σαν φύλακας και την άλλη 2ετία δεν ξέρω και εγώ τί , αρκεί να μην του κατοχυρώσουν δικαιώματα.
Προφανώς όμως δεν μιλάμε για αυτούς . Διορισμοί στο δημόσιο γίνονται ΜΟΝΟ μέσω ΑΣΕΠ
Και μην πεταχτούν μερικοί και πουν οτι ο ΑΣΕΠ δεν είναι δίκαιος και αξιοκρατικός γιατί προφανώς δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Οπότε αξιοκρατία υπάρχει , ο δρόμος είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα .

Μερικοί το μόνο που ξέρουν να κάνουν στην ζωή τους είναι να μυξοκλαίγονται

Viking
21/05/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
δημ.υπαλληλος:
-μισθος μονιμος επ αοριστον(σε πααααρα πολλες των περιπτωσεων εξωφρενικες αποδοχες)
τις εξωφρενικές αποδοχές τις τοποθετείς κάπου στα 1000-1500 ευρώ να υποθέσω?
-τυχον επιδοματα bonus κατα καιρους
bonus? πλάκα κάνεις...επιδόματα μπας και μπορεί να ζήσει αξιοπρεπώς κανείς και ανέβει ο μισθός στο χιλιάρικο. Μάλιστα δεν μετράν στον υπολογισμό σύνταξης..
-εφαπαξ ενα παχυλοτατο ποσο ?
το οποίο στο κρατάνε απ'το μισθό σου όσα χρόνια δουλεύεις
-συνταξη πολλες φορες πριν τα 55 για να μην πω πριν τα 50 σε πολλες θεσεις
με το παλιό καθεστώς και αν δούλευες από τα 20-22 σου μπορεί...
-σε συγκεκριμενα επαγγελματα εργασια 9μηνο με ενδιαμεσες διακοπες(αναφερομαι σε δασκαλους-καθηγητες....δασκαλα ειναι ΚΑΙ η μανα μου στην οποια κατα καιρους τα χωνω γιατι εχει κ παραπονο)
γι'αυτό δεν έχω να πώ πολλά είναι όντως μεγάλο το διάστημα που αράζουν
-ασφαλιση δωρεαν απο το κρατος με παροχες επισης δωρεαν στις περισσοτερες περιπτωσεις ή με πολυ χαμηλο ποσοστο
πληρώνεται από τις κρατήσεις κάθε μήνα, το δωρεάν πού το είδες?

εξακολουθει να μην σε ενδιαφερει ποσα παιρνουν? :rolleyes: :rolleyes:
δικαιοσυνη φιλε μου....μια λεξη με πολυυυυ νοημα κ καθολου αντικρυσμα στην βρωμοελλαδα....εγω σαν ελευθ.επαγγλεματιας γιατι δεν εχω αυτα τα προνομια ή εστω καποια απ'αυτα?αντ'αυτου ερχεται το γμημενο κωλοκρατος κ με αρμεγει κααααθε μερα ολο κ πιο πολυ...
Επίσης είναι ο μοναδικός που δεν φοροδιαφεύγει ή φοροδιαφεύγει ελάχιστα μιας και δεν μπορεί να δηλώσει αναληθές εισόδημα.

Μην είστε και πολύ εμπαθείς με τους δημοσίους υπαλλήλους, είναι απ'τους τελευταίους που φταίνε.:beer:

marios8
21/05/2010, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Μηπως ξερεις πως μπηκαν οι τεχνικοι στο καναλι της βουλης?Με ασεπ?η με γλυψιμο?

Όλοι στην βουλή μπαίνουν μέσω μετακλητών υπαλλήλων.
Είναι θέμα νομοθεσίας . Αν δεν ξέρετε καλύτερα να μην παραπληροφορείτε

super_toto
21/05/2010, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Κοίτα φίλε Εχετλαίος (με το ωραίο avatar) .
Αν δεν ήταν stage, θα ήταν ωρομίσθιοι υπάλληλοι, ή υπάλληλοι έργου ή εποχιακοί υπάλληλοι ή πρακτικάριοι ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο . Πάντως δεν μιλάμε για διορισμούς .
Όλοι όσοι δουλεύουν με τις παραπάνω συμβάσεις είναι θύματα μικροπολιτικής . Και λέω "θύματα" γιατί αυτοί οι άνθρωποι σε λίγο καιρό θα είναι στο δρόμο .
Το Ελληνικό δημόσιο δεν σου επιτρέπει να δουλεύεις με συμβάσεις ορισμένου χρόνου περισσότερο απο 2 χρόνια, γιατί μετά σύμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία αποκτάς δικαιώματα . Οπότε μετά τον π@υλο , εκτός και αν αλλάξεις ειδικότητα .
Αυτή την στιγμή υπάρχει στην δουλειά αρχαιολόγος, που ενώ τελείωσε η 2ετία τώρα δουλεύει σαν φύλακας και την άλλη 2ετία δεν ξέρω και εγώ τί , αρκεί να μην του κατοχυρώσουν δικαιώματα.
Προφανώς όμως δεν μιλάμε για αυτούς . Διορισμοί στο δημόσιο γίνονται ΜΟΝΟ μέσω ΑΣΕΠ
Και μην πεταχτούν μερικοί και πουν οτι ο ΑΣΕΠ δεν είναι δίκαιος και αξιοκρατικός γιατί προφανώς δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Οπότε αξιοκρατία υπάρχει , ο δρόμος είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα .

Μερικοί το μόνο που ξέρουν να κάνουν στην ζωή τους είναι να μυξοκλαίγονται

Φίλε μου μάλλον δεν τα ξέρεις καλά.

marios8
21/05/2010, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Φίλε μου μάλλον δεν τα ξέρεις καλά.

Για πέστα μου

Εχετλαίος
21/05/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Αν δεν ήταν stage, θα ήταν ωρομίσθιοι υπάλληλοι, ή υπάλληλοι έργου ή εποχιακοί υπάλληλοι ή πρακτικάριοι ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο . Πάντως δεν μιλάμε για διορισμούς .

Οι περισσότεροι εξ αυτών "εργάζονταν" εκεί από το 1991. Σχεδόν 20 χρόνια με μισθούς μεν, χωρίς αντικείμενο εργασίας δε. 20 χρόνια! Κάποιοι εξ αυτών στάθηκαν πιο τυχεροί και- άγνωστο πως- μετετέθηκαν με κανονική μονιμότητα και συμβάσεις αορίστου στις τοπικές εφορίες και στη νομαρχία. Αυτοί γλύτωσαν απ τον ΓΑΠ.
Αξιοκρατία; Μα για τη χώρα μας ομιλούμε, Μάριε...

super_toto
21/05/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Για πέστα μου

Δηλαδή θες να μου πεις ότι δεν έχουν πάρει τα αυτιά σου για φωτογραφικές προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ?

toyar
21/05/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Φιλε μη με διαολιζεις σημερα ...


Μπες σε ταξη και κανε μαθημα , προσπαθησε να μεταδοσεις ΓΝΩΣΕΙΣ και μετα ελα εδω να μας πεις
για συγκρισεις με αλλους δημοσιους υπαλληλους.

Αλλο μεγαλοδημοσιοι αχρηστοι και ΑΛΛΟ δασκαλοι ,καθηγητες ,γιατρουδακια των 850 ,νοσηλευτες με ψευτομισθο του κωλου.



υγ.Θα δωσεις τιποτα για τους υπαλληλους της Βουλης ???? :lol:
η μονο η αφεντια μου ευαισθητοποιηθηκε ???

Οι εκπαιδευτικοί είναι οι ΜΟΝΟΙ δημόσιοι υπάλληλοι στην Ελλάδα που στους διορισμούς τους δεν μπαίνει ποτέ βύσμα. Επίσης οι θέσεις στις οποίες διορίζονται είναι πραγματικές για αυτό οι περισσότεροι έχουν γυρίσει τη μισή Ελλάδα. Οποιος τους κατακρίνει έχει το δικαίωμα ελεύθερα να διεκδικήσει μια θέση χωρίς κανένα βύσμα, βουλευτή κλπ αφού βέβαια πρώτα τελειώσει πανεπιστημιακή σχολή τετραετούς τουλάχιστον φοίτησης και μετά δώσει ΑΣΕΠ. Αφού μπει σε τάξη και καταλάβει ότι η δουλειά τους δεν είναι ποσοτική και δεν μετριέται με ώρες σύντομα θα συνειδητοποιήσει ότι ο μισθός του είναι μικρότερος από του σχολικού φύλακα που είναι δημοτικός υπάλληλος

marios8
21/05/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κάποιοι εξ αυτών στάθηκαν πιο τυχεροί και- άγνωστο πως- μετετέθηκαν με κανονική μονιμότητα και συμβάσεις αορίστου .


Πρώτα θα πρέπει να μάθουμε αυτό το "άγνωστο πως" ώστε να μπορέσω να βγάλω νόημα .
Σίγουρα δεν έγινε ως δια μαγείας .
Το πιο πιθανό σενάριο σε αυτή την περίπτωση (μόνο απο προσωπική εμπειρία και μιλάμε πάντα για εικασία ) είναι να πάτησαν πάνω σε κάποιο νόμο (προφανώς ευρωπαϊκό) , και να διεκδίκησαν νομικά τον διορισμό τους .

Εχετλαίος
21/05/2010, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Πρώτα θα πρέπει να μάθουμε αυτό το "άγνωστο πως" ώστε να μπορέσω να βγάλω νόημα .
Σίγουρα δεν έγινε ως δια μαγείας .
Το πιο πιθανό σενάριο σε αυτή την περίπτωση (μόνο απο προσωπική εμπειρία και μιλάμε πάντα για εικασία ) είναι να πάτησαν πάνω σε κάποιο νόμο (προφανώς ευρωπαϊκό) , και να διεκδίκησαν νομικά τον διορισμό τους .

OK...

marios8
21/05/2010, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δηλαδή θες να μου πεις ότι δεν έχουν πάρει τα αυτιά σου για φωτογραφικές προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ?


Μια προκήρυξη δεν μπορεί να πάρει όλους πχ τους αρχαιολόγους της χώρας .
Έχει κάποια όρια . Όσοι μένουν έξω κατηγορούν για φωτογραφικές προσλήψεις .

Ας σταματήσουμε κάποια στιγμή να μιλάμε με γενικότητες του στιλ "μου είπανε" , "δεν έχεις ακούσει"κτλπ

Αν 2 εργαζόμενοι τηρούν τις προϋποθέσεις της προκήρυξης , την θέση θα την πάρει αυτός με τα μεγαλύτερα μόρια . Δεν πα να είναι ο άλλος ο γιός του Ομπάμα . Το έχω δεί με τα μάτια μου να συμβαίνει (όχι με τον γιό του Ομπάμα:lol: )

super_toto
21/05/2010, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Πρώτα θα πρέπει να μάθουμε αυτό το "άγνωστο πως" ώστε να μπορέσω να βγάλω νόημα .
Σίγουρα δεν έγινε ως δια μαγείας .
Το πιο πιθανό σενάριο σε αυτή την περίπτωση (μόνο απο προσωπική εμπειρία και μιλάμε πάντα για εικασία ) είναι να πάτησαν πάνω σε κάποιο νόμο (προφανώς ευρωπαϊκό) , και να διεκδίκησαν νομικά τον διορισμό τους .

Δεν είναι καθόλου άγνωστο το πως.
Ο νόμος έχει ενα σωρό παραθυράκια τα οποία εκμεταλλεύονται στο έπακρον τα κομματόσκυλα

Ριξε μια ματιά εδώ (http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=44026)

Προσωπικά γνωρίζω άτομο ο οποίος προσελήφθει σε υπουργείο ως συμβασιούχος. Κάθε 8μηνο του ανανεώνονταν η σύμβαση με αλλαγή ειδικότητας. Έτσι κάποια στιγμή προκυρήχθηκε από το υπουργείο θέση που απαιτούσε πέρα από τις υπόλοιοπες προϋποθέσεις και προϋπηρεσία στις 3 ειδικότητες του ατόμου για το οποίο συζητάμε. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ήταν ο μόνος στην Ελλάδα που πληρούσε τις προϋποθέσεις. Και φυσικά προσελήφθει ως μόνιμος αφήνοντας τον ΑΣΕΠ απλά να επιβέβαιώσει την νομιμοτητα της πρόσληψης.

Άσε τωρα...

super_toto
21/05/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Μια προκήρυξη δεν μπορεί να πάρει όλους πχ τους αρχαιολόγους της χώρας .
Έχει κάποια όρια . Όσοι μένουν έξω κατηγορούν για φωτογραφικές προσλήψεις .

Ας σταματήσουμε κάποια στιγμή να μιλάμε με γενικότητες του στιλ "μου είπανε" , "δεν έχεις ακούσει"κτλπ

Αν 2 εργαζόμενοι τηρούν τις προϋποθέσεις της προκήρυξης , την θέση θα την πάρει αυτός με τα μεγαλύτερα μόρια . Δεν πα να είναι ο άλλος ο γιός του Ομπάμα . Το έχω δεί με τα μάτια μου να συμβαίνει (όχι με τον γιό του Ομπάμα:lol: )

Σε πρόλαβα όμως...:p
Δες πιο πάνω.

marios8
21/05/2010, 09:49
Προφανώς πολλοί γνωρίζουν τα πράγματα καλύτερα απο μένα , οπότε δεν νομίζω οτι έχω να προσφέρω κάτι παραπάνω στην κουβέντα .

Αν θέλετε να πιάνεστε απο τις εξαιρέσεις και να τις παρουσιάζετε σαν κανόνα , είναι δικαίωμά σας .

super_toto
21/05/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Προφανώς πολλοί γνωρίζουν τα πράγματα καλύτερα απο μένα , οπότε δεν νομίζω οτι έχω να προσφέρω κάτι παραπάνω στην κουβέντα .

Αν θέλετε να πιάνεστε απο τις εξαιρέσεις και να τις παρουσιάζετε σαν κανόνα , είναι δικαίωμά σας .

Εξαίρεση είναι ο ΑΣΕΠ. Δεν το λέω εγώ, το λέει ο ίδιος ο ΑΣΕΠ. Στο αρθρο που πόσταρα το λέει καθαρά. 0,2% μόνο οι προσλήψεις με διαγωνισμούς.

ggs
21/05/2010, 10:16
ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ
ΟΛΟΙ χαμένα κορμιά και τεμπελχανάδες που παρασιτούν ..

ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ
ΟΛΟΙ κλέφτες , λαμογια , φοροφυγάδες που αισχροκερδούν …

ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ
ΟΛΟΙ τίμια και σκληρά εργαζόμενοι που με την αξία τους παίρνουν το μισθό τους και ταΐζουν τους από πάνω…

Είναι οι καλύτεροι άνθρωποι ….Δεν τους νοιάζει να ρουφιανεψουν … να πιάσουν γκόμενο(α) τον διευθυντή , να κάθονται 12-13 ώρες (άσκοπα) στο γραφείο ,να έχουν ξεχάσει την προσωπική τους ζωή , να ζουν για να δουλεύουν , να σκύβουν το κεφάλι ….

Έχουν όμως κινητό,email, καφετιέρα και οι πολύ «ΚΑΛΟΙ» αυτοκίνητο …
Είναι …στελέχη …
(αν κάνουν βέβαια την διαίρεση μισθός/ώρες είναι φθηνότεροι από φορτοεκφορτωτές στην λαχαναγορά)

Αυτοί βρε είναι το πρότυπο της εργασίας …. ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ…

the who
21/05/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Όλοι στην βουλή μπαίνουν μέσω μετακλητών υπαλλήλων.
Είναι θέμα νομοθεσίας . Αν δεν ξέρετε καλύτερα να μην παραπληροφορείτε

Για βαλε μας τον νομο φιλαρακι να τον δουμε κι εμεις.Mετακλητοι ειναι αυτοι που ειναι στα γραφεια των βουλευτων.Πληροφορησε μας λοιπον.

Don John
24/05/2010, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
…όταν θα αρχίσουμε να διεκδικούμε ωραριο , υπερωρίες , ανθυγιεινά , παροχές κ.λ.π. για ΟΛΟΥΣ και σταματήσουμε να φθονούμε αυτούς που τα έχουν , τότε ΙΣΩΣ δούμε άσπρη μέρα…

+1000:a19:

Don John
24/05/2010, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8

Αν 2 εργαζόμενοι τηρούν τις προϋποθέσεις της προκήρυξης , την θέση θα την πάρει αυτός με τα μεγαλύτερα μόρια . Δεν πα να είναι ο άλλος ο γιός του Ομπάμα . Το έχω δεί με τα μάτια μου να συμβαίνει (όχι με τον γιό του Ομπάμα:lol: )

Μαριε θα συμφωνησω με τα περισσοτερα απο τα οσα εχεις γραψει και με πολλες απο τις τοποθετησεις σου:beer:
ΟΜΩΣ εχω και μια παρατηρηση/ενσταση για το τελευταιο:

Αρκετα χρονια πριν (15ετια) σχεδον και εχει βγει προκυρηξη για θεσεις σε γνωστο και νεο τοτε Νοσοκομειο.

Καταθετω τα χαρτια μου εγω και μαζι μου και ενας φιλος και συμφοιτητης αλλα και παραλληλα ΜΕΛΟΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ (δεν εχει σημασια ποιας) και ταυτοχρονα υποψηφιος σε προηγουμενες τοτε εκλογες. ;)

Εγγαμος εγω - αγαμος αυτος
Με ενα παιδι εγω - χωρις παιδι αυτος
Τρια επιπλεον αναγνωρισμενα σεμιναρια ΤΕΕ εγω - τιποτα αυτος
Αγγλικη γλωσσα εγω - Καμμια αυτος
Βαθμο πτυχιου 8 εγω - 5 !!!! αυτος :rolleyes:

Θες να μαθεις συνεχεια???

Μπηκε αυτος και πηρα τον πουλο εγω :confused:

Θα μου πεις τι εκανα μετα??? Ειναι ΒΕΒΑΙΟ πως αν ειχα κανει ενσταση θα την ειχα κερδισει απο χερι (και το λεω με απολυτη βεβαιοτητα)
Απλα εως να βγουν τα αποτελεσματα, για καλη μου τυχη βρηκα δουλεια σε καποια ιδιωτικη εταιρεια, την θεωρησα καλη (ακομα εδω ειμαι) και ΔΕΝ μπηκα στον διαδικασια να διεκδικησω την θεση (και ευτυχως που δεν το εκανα)

Αυτα απο μια προσωπικη μου εμπειρια του "αδιαβλητου" ΑΣΕΠ που δεν ακουσα, δεν μου ειπε "καποιος" αλλα την βιωσα στο πετσι μου :mad: