PDA

View Full Version : SS απο 125 η 250cc. Προτασεις.



Hondakias23
21/05/2010, 07:08
Kαλησπερα σε ολους και σε ολες. Συνεχιζω. Μου αρεσει παρα πολυ η ταχυτητα και τα περι πιστας, και γι αυτο τον λογο κατεληξα στο ειδος ss. Ειχα ανοιξει και ενα θεμα τις προαλλες, αλλα επειδη τα χρηματα δεν με παιρνουν κατεληξα να παρω ενα 125 η 250αρι σε καλη κατασταση και να μαθω σε πιστα. Την μηχανη δεν την θελω σαν κυριο μεταφορικο μεσο αλλα για πιστα, γρηγορες βολτες το Σαββατοκυριακο με φιλους για καφεδακι, και γενικως σαν εργαλειο διασκεδασης. Διαθετω 1300-1600 ευρω μαξιμουμ γι αυτα που σας ειπα, και διαθετω εμπειρια με τους δυο τροχους αλλα με παπακια οχι κατι σοβαρο και λιγο με scarver αλλα πολυ λιγο και δεν το εχω μαθει ακομα, και γι αυτο θεωρω πρεπον να ξεκινησω απο κατι μικρο, και οχι απο r6 που ελεγα.. Δεν με ενδιαφερει το κοστος συντηρησης, καταναλωσεις κτλ. Εργαλειο διασκεδασης οπως ειπα λοιπον. Τι μου προτεινετε να παρω με τα λεφτα που διαθετω στο ειδος παντα ss. Ευχαριστω εκ τω προτερων.

Εγω σκεφτομαι κατι σε aprilia rs 125, Honda nsr 250.
Εμπειρια πιστας δεν εχω, αλλα με ενδιαφερει το θεμα, και ετσι θελω να εισαχθω ομαλα στο θεμα πιστας, και αγωνων. Ετσι θα ηθελα να ξεκινησω απο κατι τοσο μικρο για να μαθω. Πειτε παιδες.

Hondakias23
21/05/2010, 07:59
Κανεις?

Hondakias23
21/05/2010, 08:38
Και κανενα 400αρι 4χρονο μεσα. Να ειναι σχολειο, και να μαθω με αυτο. Να μην ειναι παρταλι ομως.

vassilis88
21/05/2010, 08:39
σ αυτα τα λεφτα εγω θα κοιταγα για τετραχρονο 400. kawasaki zxr, honda cbr ή vfr.

πριν λιγο καιρο πηρε ενας φιλος μου ζχρ κ ειναι απιστευτο μηχανακι! απλα να μη βιαστεις κ παρεις κατι που να μην ειναι σε καλη κατασταση.. ωστε να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερα εξοδα με το που την παρεις. ειναι δυσκολο κ θελει υπομονη να πετυχεις καλο κομματι γιατι τα περισσοτερα σ αυτα τα λεφτα ειναι κ ψιλοερειπια..

GIXXERAKIAS
21/05/2010, 08:45
http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=24988.0

:wave2:

Hondakias23
21/05/2010, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=24988.0

:wave2:

Eιναι πολλα τα λεφτα Αρη! Διαθετω απο 1300 μεχρι 1600 μαξιμουμ και θελω με κατι να μαθω να ειναι το σχολειο για πιστα και οποιοδηποτε ss μετα γουσταρω. Διχρονα δεν εχουν καλη μεταπωληση και ειναι και ζημιαρικα, αρα κανενα 400αρι σχολειο για πιστα και καμια γρηγορη βολτα το Σαββατοκυριακο καμια 40αρια χιλιομετρα. Αυτα.

Hondakias23
21/05/2010, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
σ αυτα τα λεφτα εγω θα κοιταγα για τετραχρονο 400. kawasaki zxr, honda cbr ή vfr.

πριν λιγο καιρο πηρε ενας φιλος μου ζχρ κ ειναι απιστευτο μηχανακι! απλα να μη βιαστεις κ παρεις κατι που να μην ειναι σε καλη κατασταση.. ωστε να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερα εξοδα με το που την παρεις. ειναι δυσκολο κ θελει υπομονη να πετυχεις καλο κομματι γιατι τα περισσοτερα σ αυτα τα λεφτα ειναι κ ψιλοερειπια..

Για πες τα μοντελα ξανα.

Εγω μονο το Kawasaki zx400 γνωριζω.

epp1640
21/05/2010, 09:20
dose kati parapanw kai phgaine se aprilia rs 125 06+... gewmetria ksyrafi.. einai akribws ayto poy thes

Hondakias23
21/05/2010, 10:36
Για πειτε γνωμες για το Zxr400 παιδια.

dond4le
21/05/2010, 11:12
Οτι καλυτερο το RVF ......δεν θα θες να το αποχωρηστεις!!!

Δωσε κατι παραπανω αλλα θα τα αξιζει.

Ασε που ειναι και σπανιο μηχανακι και περιζητητο.

Acacius
21/05/2010, 13:14
Στα λεφτά που θέλεις μπορείς να βρεις εκτός από τα τετρακοσάρια που σου είπαν οι άλλοι και κανένα Suzuki RGV 250Γ. Επίσης μπορείς να ρίξεις και μια ματιά σε αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=100715), καλή τιμή αλλά θα χρειαστείς και άλλα για να το κινήσεις. Το παιδί που το πουλάει δεν το ξέρω.

Υ.Γ: Επειδή εδώ μέσα είμαστε λίγο περίεργοι: Λεφτά για κράνος, δέρματα κλπ έχεις υπολογίσει έξτρα ή είναι μέσα στο 1600άρι;

dimr1
21/05/2010, 13:48
Θα συμφωνήσω με τον Vassilis88. Honda cbr400rr, rvf400, Kawasaki zxr400, yamaha fzr400, suzuki gsxr400, είναι μηχανές από άλλη εποχή με συμπαθητικό κράτημα, φθηνές πλέον,κατάλληλες για γρήγορες βόλτες και καποια πίστα, όμως αφού το θέλεις για τέτοια χρήση, το κόστος μιας πτώσης μπορεί να μεταφραστεί σε αναμονή για δυσεύρετα ανταλλακτικά. Επειδή προέρχονταν από την Ιαπωνία ως μεταχειρισμένα, η πραγματική τους ηλικία δεν είναι αυτή που γράφεται στην άδεια κυκλοφορίας. Ακόμη ψάξε την καλά γιατί θα έχουν περάσει αρκετοί ανήσυχοι ιδιοκτήτες με βαρύ δεξί χέρι .
Mε 2500-3000? θα μπορούσες να πάρεις ένα από τα πρώτα monster.
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει η πίστα, εκτός από προστατευτικό εξοπλισμό χρειάζεσαι και κάποια λεφτά στην άκρη γιατί τα έξοδα θα είναι πολλά.

Hondakias23
21/05/2010, 17:11
Παραπανω χρηματα δεν παιζουν με τιποτα παιδια. Με τιποτα ομως. Για να μαθουμε ειπαμε.

epp1640
21/05/2010, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hondakias23
Παραπανω χρηματα δεν παιζουν με τιποτα παιδια. Με τιποτα ομως. Για να μαθουμε ειπαμε.

Ego diafono me ta 400ria poy anaferete. Htan fobera, makari na ebgainan shmera tetoia mhxanakia alla einai 20etias ta perissotera, enai paraeisagwgis me oti ayto shmainei gia tin eparkeia alla kai tin timi twn antallaktikwn kai sxedon ola einai ereipia. Osa den einai einai yperektimhmena kai sta idia xrhmata briskeis poly pio prosfata 250ria.. Se ayta ta xrhmata to mono poy yparxei einai to rs 125 prin to 06 (gyrw sta 1300-1500 eurw) kai me 500 eurw parapanw briskei toy 06+. EINAI ss kai den ssfernei opws alla mikra 125, kai den nomizw na barethei grigora to gkazaki tou (33 aloga - 170 teliki). I de gewmetria tou einai ksyrafi kai ta perifereiaka tou koryfaia.

Elpizw na mhn einai kai o eksoplismos mesa se ayta ta xrhmata, giati eidika an thes na mpeis pista thes dermata kai ena 600 ari tha sou fygei aera.. an ta pareis apo eksw...

Hondakias23
22/05/2010, 04:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Ego diafono me ta 400ria poy anaferete. Htan fobera, makari na ebgainan shmera tetoia mhxanakia alla einai 20etias ta perissotera, enai paraeisagwgis me oti ayto shmainei gia tin eparkeia alla kai tin timi twn antallaktikwn kai sxedon ola einai ereipia. Osa den einai einai yperektimhmena kai sta idia xrhmata briskeis poly pio prosfata 250ria.. Se ayta ta xrhmata to mono poy yparxei einai to rs 125 prin to 06 (gyrw sta 1300-1500 eurw) kai me 500 eurw parapanw briskei toy 06+. EINAI ss kai den ssfernei opws alla mikra 125, kai den nomizw na barethei grigora to gkazaki tou (33 aloga - 170 teliki). I de gewmetria tou einai ksyrafi kai ta perifereiaka tou koryfaia.

Elpizw na mhn einai kai o eksoplismos mesa se ayta ta xrhmata, giati eidika an thes na mpeis pista thes dermata kai ena 600 ari tha sou fygei aera.. an ta pareis apo eksw...

Ο εξοπλισμος εννοειται πως ειναι εκτος απο αυτα τα χρηματα. Εχω ηδη κρανος (hjc fg15) και απο εβδομαδα παω για δερματα κτλ κτλ. Και εγω νομιζω πως το πιο συγχρονο ειναι το Aprilia rs125. Tο θεμα ειναι πως θα βρω μετα να το μεταπουλησω. Θα βρω? Και επισης θα μπορεσω μετα να παω σε οποιοδηποτε ss γουσταρω η θα θελω παλι μηχανη μεταβασης. Ενδιαφερομαι αργοτερα για την R6, η για την ninja 636. Θα μπορεσω μετα το Apriliaki να παω σε μια τετοια? Και γενικως θα μπορεσω να παω σε καμια Επιδαυρο χωρις να εχει προβλημ ατο μηχανακη, ειναι 20 χλιομετρα απο Κορινθο και 20 γυρνα 40 χιλιομετρα. Αντεχει τοσα χιλιομετρα ενα διχρονο μια φορα την εβδομαδα? Αυτα.

SeNNinhA
22/05/2010, 04:58
Σε αυτή την τιμή και για χρήση πίστας μόνο ενα RS125 θα κοιτούσα. Άψογα στημένο για αυτή την δουλειά.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/?va=RS125&co=&ag=&ca=v&cr=&bre=&ten=250&rg=&tmi=&fu=&bmi=&hi=&ben=100&c=13&ma=62&tpo=&tre=2011&bpo=&bpr=&so=pr&tpr=2000&ot=sale&or=a

Και βγάζω έξω τα παλιά (και εξίσου καλά μοντέλα) όπως NSR250 μόνο και μόνο γιατί δεν θα ήθελα να μπλέξω με συνεργεία που δεν θα ξέρουν και ανταλλακτικά δυσεύρετα.

Φυσικά και τα Aprilia θέλουν πολύ καλό έλεγχο γιατί τα μισά τουλάχιστον από αυτά είναι κολλημένα από πιτσιρικάδες που τα πήραν για γρήγορο παπί και όχι σαν race replica (που αυτό είναι) και τα κόλλησαν πάνω από μια φορά με τέρμα γκάζι.

:wave2: :wave2: :wave2:

vivad
22/05/2010, 05:37
Καλημερα,

Και εγω συμφωνω με τους προλαλησαντες για το Aprilia αν και δεν το εχω παρει καβαλα.

Εχω μπει στη Πιστα των Σερρων με RGVΓ 250 ενος φιλου το οποιο το ειχε μονο για αυτο το σκοπο. (εγω τοτε ειχα ενα fazer 600 2003)
Η Αληθεια ειναι οτι για πιστα θελει πολλα λεφτα ( πεσιματα -- ανταλακτικα -- σερβις) και δε συμφαιρει η φαση. Ειχα και εγω το κολλημα να βρω ενα καλο ss αλλα μετα απο αυτα που ειδα στη πιστα και το τι λεφτα χρειαζεται -- την παρατησα την ιδεα.

Σου προτεινω λοιπον αν κανε καμια βολτα απο πιστα καμια φορα και μιλα με τα παιδια τα οποια μπαινουν μεσα ωστε να παρεις και απο εκει καμια εικονα

Hondakias23
22/05/2010, 06:03
Παιδια οταν λεω χρηση πιστας δεν εννοω μονο χρηση πιστας. Δηλαδη πιστα θα μπαινει ας πουμε μια φορα τον μηνα και αν, μην φανταστειται αγωνες, και τετοια, απλως κυριως γρηγορες βολτες σε επαρχιακο στροφιλικι, και γενικως μηχανη μεταβαση για καμια R6 αργοτερα κτλ κτλ.

SeNNinhA
22/05/2010, 07:25
Τα δίχρονα και ειδικά τύπου RS κλπ που είναι racing replicas θέλουν ιδιαίτερη προσοχή και μεταχείριση. Δεν είναι μηχανές για βόλτες και κόντρες. Αλλιώς απλά θα τα κολλήσεις (όπως όλοι οι πιτσιρικάδες) εκτός κι αν τα πας όπως πρέπει.

Πάρε λοιπόν ενα 400άρι τετραχρονο από αυτά που σου είπαν οι προηγούμενοι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Γενικά κόστος<2000 ευρώ + στήσιμο για πίστα + λίγα κυβικά + βόλτες + λίγα έξοδα δεν συμβιβάζονται. Οπότε κάπου θα κάνεις κάποιο σκόντο.