PDA

View Full Version : ενας διαφορετικος τροπος για στρωσιμο



GiannisBlessed
21/05/2010, 10:31
διαβασα σε αυτην (http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm) την σελιδα
για αυτον τον περιεργο τροπο για στρωσιμο.
ουσιαστικα ο τυπος λεει οτι δεν πρεπει να οδηγαμε τα μοτο μας συντηριτικα και οπως λεει το μανιουαλ οταν ειναι καινουρια.
τον λογο μπορει να τον διαβασει κανεις στην σελιδα του.
φαινεται πολυ λογικο αυτο που λεει.με λιγα λογια μιλαει κυριως για την επιδραση που εχει η πιεση των αεριων στον κυλινδρο πανω στα ελατυρια.συγκεκριμενα λεει οτι η μεγαλη πιεση(γκαζι) μπαινει απο πισω τους:blush: και τα ωθει προς τα εξω επιταχυνοντας την διαδικασια του πατηματος-στρωσιματος.
οποιος ξερει ρε παιδια ας πει κατι γιατι με βλεπω μολις δεσω το 700ρι μου να το παντιλικονω για να το στρωσω...:rotflmao:

να και μια εικονα.


198610

georgio
21/05/2010, 18:04
Είδες τι σου 'πα; Όσο πιο πολλές γνώμες τόσο καλύτερα! Χαμός έγινε... :p

'ντάξει είναι και Παρασκευή βράδυ.

Θα κάτσω να διαβάσω όσο μπορέσω τώρα και θα σου πω αύριο. ;)

stefanos
21/05/2010, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Είδες τι σου 'πα; Όσο πιο πολλές γνώμες τόσο καλύτερα! Χαμός έγινε... :p
. ;)


Ντάξ είναι που υπάρχουν και καμιά 50αριά πόστ για το θέμα ήδη.

georgio
21/05/2010, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ντάξ είναι που υπάρχουν και καμιά 50αριά πόστ για το θέμα ήδη.

Νταξ είναι και που είναι κάπως πιο προχωρημένο το θέμα και που ακόμα ο κόσμος πλην ελαχίστων πιστεύει ότι το σωστότερο είναι με μισό γκάζι και χαλαρά για τουλάχιστον τα πρώτα 1.000χλμ.
Αυτό και μόνο δικαιολογεί τις πολλές συζητήσεις.

Επίσης, εγώ σίγουρα, πιστεύω και ο Γιάννης παραπάνω, δεν βολευόμαστε με απαντήσεις του τύπου: κάνε αυτό. Άμα ήταν έτσι θα παίρναμε καινούγριο μηχανάκι, θα ακολουθούσαμε τις οδηγίες του κατασκευαστή, θα το πηγαίναμε σε μάστορα να το φτιάχνει, θα είχαμε πάρει το δίπλωμα με ό,τι απαιτούσαν οι εξετάσεις και δεν θα μπαίναμε σε κανένα φόρουμ να ρωτήσουμε 5 πράγματα για τεχνικές οδήγησης (γυροσκοπικό δεν θα είχαμε ακούσει ποτέ) ή για οτιδήποτε σχετικό με τη μοτοσυκλέτα.

Στο δια ταύτα: το μόνο πράγμα για το οποίο εγώ έχω καλυφθεί είναι το γεγονός ότι πρέπει σύντομα (πχ 100χλμ) να αλλαχθούν τα αρχικά λάδια και αυτό λόγω των πολλών ρινισμάτων που δημιουργούνται στην αρχή.
Κατά τα άλλα γιατί θέλει ορυκτέλαια στο στρώσιμο, τρεις θερμικούς κύκλους που διάβασα κάπου εδώ μέσα και σε τι βοηθούν, που όμως έρχονται σε αντίθεση με το link παραπάνω που λέει ότι τα 20 πρώτα χιλιόμετρα είναι τα σημαντικότερα (το χρόνο που θα δουλέψει το μοτέρ τρεις φορές ζέσταμα έχεις κάνει αυτά τα χιλιόμετρα) και διάφορα άλλα, για αυτά δεν έχω βρει πλήρη τεκμηρίωση.
Αν κάποιος ξέρει και έχει τη διάθεση να εξηγήσει θα το εκτιμήσω. Δεν είμαι προκατειλλημένος για τίποτα. Αν κάποιος μου αιτιολογήσει ότι με ευχέλαιο στώνονται τα μοτέρ, εγώ μέσα.

Υ.Γ.1: δεν είναι προσωπική επίθεση αλλά βλέπω συχνά, και εδώ και στον κόσμο, να λέγονται πράγματα στον αέρα χωρίς τεκμηρίωση. Προσωπικά είμαι λάτρης της επιστημονικής μεθόδου.
Υ.Γ.2: το μοτέρ που μας αφορά στην προκειμένη έχει μόλις κλειστεί (σχεδόν) με καινούργια πιστόνια-ελατήρια και ρεκτιφιέ στον κύλινδρο. Δεν έχει δουλέψει δηλαδή καθόλου σε πάγκους, δυναμόμετρα κλπ.

KIMONAS
22/05/2010, 03:24
Εχω την εντυπωση οτι μηχανακια που πεφτανε σε ιδιοκτητες που τσαρουχωνανε το γκαζι απο την αρχη και δεν το στρωνανε ποτε με τον τροπο που ξερουμε γενικα,καιγανε λαδια απο πολυ νωρις στην ζωη τους.

camen
22/05/2010, 03:36
Να πω και εγω την λαλακια μου?:D

Οταν και αν ποτε παρω καινουργια μοτοσυκλετα το πρωτο πραγμα που θα κανω ΠΡΙΝ την βαλω μπροστα θα ειναι να πεταξω το "λαδι" που ειναι απο το εργοστασιο και να βαλω ΛΑΔΙ της προκοπης...


Συνεχιστε τωρα...:beer: :wave2:

sotpag
22/05/2010, 03:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Να πω και εγω την λαλακια μου?:D

Οταν και αν ποτε παρω καινουργια μοτοσυκλετα το πρωτο πραγμα που θα κανω ΠΡΙΝ την βαλω μπροστα θα ειναι να πεταξω το "λαδι" που ειναι απο το εργοστασιο και να βαλω ΛΑΔΙ της προκοπης...


Συνεχιστε τωρα...:beer: :wave2:



καλο ειναι να αλλαξεις και τα εμβολα


ποτε δεν ξερεις :rotflmao:

daz
22/05/2010, 03:59
Camen αυτό το συνιστούν όλοι οι παλιοί. Τώρα δεν ξέρω αν η διαδικασία στρωσίματος και ο έλεγχος που γίνεται στον κινητήρα πάνω στον "πάγκο" του κατασκευαστή γίνεται με τα λάδια που έρχεται και στο κατάστημα αλλά σίγουρα τα λάδια είναι πολύ καλύτερης ποιότητας από αυτά που χρησιμοποιούσαν παλαιότερα. Καλό πάντως θα ήταν να αλλάζονται νωρίτερα από τα 1000 που προβλέπει ο κατασκευαστής. Δεν ξέρω αν 20 που γράφτηκε παραπάνω είναι αρκετά ή λίγα αλλά σίγουρα τα 1000 τα θεωρώ πολλά. Φρέσκο λαδάκι μετά τα πρώτα χλμ είναι το καλύτερο δώρο. Και άλλη μία στα 1000 με αλλαγή φίλτρου και είσαι οκ.

Η διαδικασία για ένα μηχανάκι που έρχεται από το εργοστάσιο καινούριο, με ένα που επισκευάστηκε μάλλον διαφέρει.

edit: Ο κινητήρας των σύγχρονων μοτο δεν πιστεύω πως χρειάζεται πάνω από 400 χλμ για στρωθεί.

georgio
22/05/2010, 06:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Εχω την εντυπωση οτι μηχανακια που πεφτανε σε ιδιοκτητες που τσαρουχωνανε το γκαζι απο την αρχη και δεν το στρωνανε ποτε με τον τροπο που ξερουμε γενικα,καιγανε λαδια απο πολυ νωρις στην ζωη τους.
Βασικά το άρθρο υποστηρίζει ακριβώς το αντίθετο, ότι δηλαδή σε δυνατά μηχανάκια και ss επειδή σε ψήνει το γκάζι να το ανοίξεις γίνεται καλύτερο στρώσιμο.



Τα 20χλμ υποστηρίζει ότι είναι τα σημαντικότερα για να πατήσουν σωστά τα έμβολα. Αυτό που διάβασα αλλού είναι αλλαγή των πρώτων λαδιών στα 100χλμ το οποίο είναι ένα "λογικό" νούμερο ώστε να έχει τριφτεί σε ένα βαθμό το ελατήριο με τον κύλινδρο και να έχουν φύγει τα "χοντρά" τα οποία πλέον βρίσκονται στο λάδι και επομένως πετάς το λάδι για να μην κυκλοφορούν ρινίσματα στον κινητήρα.

Βασικά για αρχή καλό θα ήταν να ορίζαμε τι εννοούμε με τη λέξη "στρώσιμο", τι ακριβώς γίνεται στον κινητήρα γιατί στην πιάτσα ακούγονται εκφράσεις του στυλ να πατήσουν τα μέταλλα, να συνηθίσουν θα μέταλλα, να ανοίξει το μοτέρ κλπ.
Δηλαδή γιατί ένας κινητήρας να θέλει στρώσιμο στην αρχή;
1. για να γίνει "ταίριασμα" του ελατηρίου με τον κύλινδρο ώστε να υπάρχει πλήρης στεγανοποίηση
2. ?

Μια άλλη δικιά μου απορία είναι η εξής: στο άρθρο λέει ότι τα 20 πρώτα χιλιόμετρα είναι τα πιο σημαντικά. Γιατί; Και δεν εννοώ γιατί 20, εννοώ γιατί τα πρώτα; Αφού το ελατήριο με τον κύλινδρο θα τρίβονται για πάντα. Γιατί να χαλάσει η στεγανοποίηση που προσφέρει το ελατήριο; (θεωρώ ότι δεν υπάρχουν ξένα σώματα στο λάδι ώστε να χαράξουν το χιτώνιο)

Επίσης, το στρώσιμο λέει θέλει ορυκτέλαιο και βάζεις μετά συνθετικό λάδι. Μια λογικοφανής εξήγηση είναι ότι το συνθετικό λιπαίνει καλύτερα επομένως δεν επιτρέπει στο ελατήριο να τριφτεί με τον κύλινδρο επαρκώς. Επομένως μπορώ να βάλω σε ένα uno χιλιάρι του '90 που μου καίει λάδι για 500 ή 1000χλμ πχ ορυκτέλαιο ώστε να ξανακάνω στρώσιμο και μετά να μην μου καίει; (τουλάχιστον από εκεί)

stefanos
22/05/2010, 07:03
να μια σχετική συζήτηση http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=50820&highlight=%F3%F4%F1%F9%F3%E9%EC%EF

Tpap
22/05/2010, 07:08
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59946&highlight=%E8%E7%F4%E1+%EA%E1%F0%E1

georgio
22/05/2010, 07:50
Άρα το μόνο που θέλει "στρώσιμο" είναι τα ελατήρια σύμφωνα με τον reinmeister από το link του stefanos.

Και βάση των υπολοίπων λεγόμενων του το χαλαρά είναι λάθος και σωστή είναι η διαδικασία του άρθρου παραπάνω. Λέει βέβαια για τρεις θερμικούς κύκλους (στατικό ζέσταμα-κρύωμα) το οποίο δεν εξηγεί, και από ό,τι είδα δεν το αναφέρει το άρθρο. Δεν αμφισβητώ τη χρησιμότητα αυτής της διαδικασίας, απλά δεν καταλαβαίνω το λόγο, σε τι βοηθάει.

Και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί το ελατήριο με τη χρήση χάνει την πλήρη αρχική του στεγανότητα, αφού συνέχεια τρίβεται με το χιτώνιο.

daz
22/05/2010, 08:39
Έχω ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Kevin Ash που εξηγεί αναλυτικότατα όλα τα πως και τα γιατί. Δεν θα είχα πρόβλημα να το γράψω όλο αλλά νομίζω πως απαγορεύεται η αναδημοσίευση. Μπορώ όμως να στείλω Mail ή πμ σε όποιον ενδιαφέρεται. (αυτό επιτρέπεται?) χαχα.

stefanos
22/05/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Άρα το μόνο που θέλει "στρώσιμο" είναι τα ελατήρια σύμφωνα με τον reinmeister από το link του stefanos.

Και βάση των υπολοίπων λεγόμενων του το χαλαρά είναι λάθος και σωστή είναι η διαδικασία του άρθρου παραπάνω. Λέει βέβαια για τρεις θερμικούς κύκλους (στατικό ζέσταμα-κρύωμα) το οποίο δεν εξηγεί, και από ό,τι είδα δεν το αναφέρει το άρθρο. Δεν αμφισβητώ τη χρησιμότητα αυτής της διαδικασίας, απλά δεν καταλαβαίνω το λόγο, σε τι βοηθάει.

Και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί το ελατήριο με τη χρήση χάνει την πλήρη αρχική του στεγανότητα, αφού συνέχεια τρίβεται με το χιτώνιο.

Τα ελατήρια δεν έχουν πλήρη στεγανότητα ούτε καινούργια ούτε αργότερα στη ζωή τους.
Θέλουμε να είναι τόσο στεγανά ώστε να αποδίδουν τα μέγιστα αλλά ταυτόχρονα να επιτρέπουν σε ένα στρώμα λαδιού να παραβάλλεται ανάμεσα από το πιστόνι και το χιτώνιο.
Αυτό τέλος πάντων το φροντίζει το εργοστάσιο.
Από εκεί και πέρα με την χρήση φθείρεται και το ελατήριο και το πιστόνι και ο κύλινδρος και χάνεται μεγάλο μέρος της δύναμης (αδιάφορο) αλλά αρχίζει και περισσότερο λάδι να μπαίνει στον κύλινδρο και να καίγεται καταστρέφοντας με τα κατάλοιπα τον κινητήρα και γι αυτό χρειάζεται αντικατάσταση η κατάλληλη κατεργασία.

Μια λάθος επίσης εντύπωση που έχεις είναι ότι οι επιφάνειες αυτές τρίβονται μεταξύ τους.
Στη θεωρία του στρωσίματος λοιπόν έχουμε τις καινούργιες επιφάνειες να τρίβονται και να φθείρονται μέχρι να "στρώσουν" οπότε για την υπόλοιπη ζωή τους απλά "υγρολισθαίνουν" πάνω στο φίλμ λαδιού που υπάρχει μεταξύ τους χωρίς να είναι όμως απόλυτα λείες γιατί αλλιώς δεν θα κράταγαν λάδι.

GiannisBlessed
22/05/2010, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Έχω ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Kevin Ash που εξηγεί αναλυτικότατα όλα τα πως και τα γιατί. Δεν θα είχα πρόβλημα να το γράψω όλο αλλά νομίζω πως απαγορεύεται η αναδημοσίευση. Μπορώ όμως να στείλω Mail ή πμ σε όποιον ενδιαφέρεται. (αυτό επιτρέπεται?) χαχα.

στειλε σε μενα!:D

georgio
22/05/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τα ελατήρια δεν έχουν πλήρη στεγανότητα ούτε καινούργια ούτε αργότερα στη ζωή τους.
Θέλουμε να είναι τόσο στεγανά ώστε να αποδίδουν τα μέγιστα αλλά ταυτόχρονα να επιτρέπουν σε ένα στρώμα λαδιού να παραβάλλεται ανάμεσα από το πιστόνι και το χιτώνιο.
Αυτό τέλος πάντων το φροντίζει το εργοστάσιο.
Από εκεί και πέρα με την χρήση φθείρεται και το ελατήριο και το πιστόνι και ο κύλινδρος και χάνεται μεγάλο μέρος της δύναμης (αδιάφορο) αλλά αρχίζει και περισσότερο λάδι να μπαίνει στον κύλινδρο και να καίγεται καταστρέφοντας με τα κατάλοιπα τον κινητήρα και γι αυτό χρειάζεται αντικατάσταση η κατάλληλη κατεργασία.

Μια λάθος επίσης εντύπωση που έχεις είναι ότι οι επιφάνειες αυτές τρίβονται μεταξύ τους.
Στη θεωρία του στρωσίματος λοιπόν έχουμε τις καινούργιες επιφάνειες να τρίβονται και να φθείρονται μέχρι να "στρώσουν" οπότε για την υπόλοιπη ζωή τους απλά "υγρολισθαίνουν" πάνω στο φίλμ λαδιού που υπάρχει μεταξύ τους χωρίς να είναι όμως απόλυτα λείες γιατί αλλιώς δεν θα κράταγαν λάδι.

Σύμφωνοι αλλά γιατί το ελατήριο να μην φθείρεται ομοιόμορφα στην περίμετρο του αλλά ανομοιόμορφα; Γιατί αν φθειρόταν ομοιόμορφά, x ας πούμε, τότε θα εξακολουθούσε να είναι όσο στεγανό ήταν και στην αρχή.

Για το τελευταίο που λες είναι όπως το σχήμα στο πρώτο post. Ελαφρώς "τραχιές" οι επιφάνειες και του χιτωνίου και του ελατηρίου και ανάμεσα τους υπάρχει ένα πολύ λεπτό φιλμ λαδιού. Έτσι όμως δεν είναι τα πράγματα και στην δέκατη πιστονιά; Ακόμα και στεγνά τελείως να τα βάλεις μέσα, όπως λέει ο reinmeister στη συζήτηση που παρέθεσες, μόλις βάλεις μπροστά τον κινητήρα μετά από μερικά δευτερόλεπτα έχει κυκλοφορήσει το λάδι και έχει εισχωρήσει και ανάμεσα στο ελατήριο-χιτώνιο. Επομένως τι διαφορά έχει να πιέσεις από την αρχή το μοτέρ, πράγμα που θα επιταχύνει το ταίριασμα των δύο επιφανειών, από το να το κάνεις χαλαρά;

Africaptan
22/05/2010, 10:01
Επομένως τι διαφορά έχει να πιέσεις από την αρχή το μοτέρ, πράγμα που θα επιταχύνει το ταίριασμα των δύο επιφανειών, από το να το κάνεις χαλαρά; [/B][/QUOTE] Σωστο ακουγεται αυτο. Παρολα αυτα, ημουν παντα πολυ προσεκτικος στο στρωσιμο των οχηματων μου και δεν ειχα κανενα προβλημα ποτε.

fantacid
22/05/2010, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Έχω ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Kevin Ash που εξηγεί αναλυτικότατα όλα τα πως και τα γιατί. Δεν θα είχα πρόβλημα να το γράψω όλο αλλά νομίζω πως απαγορεύεται η αναδημοσίευση. Μπορώ όμως να στείλω Mail ή πμ σε όποιον ενδιαφέρεται. (αυτό επιτρέπεται?) χαχα.

αν το μεταφρασεις δε θα το παρει κανεις γραμμη...

:lol: :lol: :lol: :lol:

daz
22/05/2010, 14:15
:rotflmao: Σωστός..


edit: Επειδή βαριέμαι να μεταφράζω τι θα έλεγες να αντιγράψω 2-3 άρθρα και να το ονομάσω έρευνα?