PDA

View Full Version : «Εγκαταλείψτε το Facebook, σας παρακολουθούν»



SpeakeasyBlues
21/05/2010, 12:01
http://www.enet.gr/?i=news.el.episthmh-texnologia&id=164999


«Φουντώνουν» οι ανησυχίες για την ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων
«Εγκαταλείψτε το Facebook, σας παρακολουθούν»

Στο στόχαστρο διαμαρτυριών και η Google

Έκκληση προς τους χρήστες του Facebook να εγκαταλείψουν το site, στις 31η Μαΐου, λόγω της πολιτικής που ακολουθεί αναφορικά με την προστασία προσωπικών δεδομένων, απευθύνει η ιστοσελίδα QuitFacebookDay.com. Την ίδια ώρα, σε πολλά δημοσιεύματα του διεθνούς Τύπου αλλά και από πολλούς blogger, εγείρονται ερωτήματα σχετικά με την ασφάλεια της ιδιωτικότητας των χρηστών τόσο του δημοφιλούς site κοινωνικής δικτύωσης όσο και της Google.

Ο Καναδάς ήταν η χώρα που πρώτη υποχρέωσε το Facebook να εφαρμόσει πιο αύστηρο έλεγχο στην ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων.

Τον Αύγουστο του 2009, το site κοινωνικής δικτύωσης δέχθηκε να αλλάξει την πολιτική του προκειμένου να εναρμονιστεί με τον καναδικό νόμο.

Ωστόσο, όπως αναφέρει δημοσίευμα του Economist, η επικεφαλής της καναδικής αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων, Τζένιφερ Στούνταρτ ενδέχεται να επανεξετάσει, στο πλαίσιο νέας έρευνας, το κατά πόσο οι αλλαγές που εφάρμοσε το Facebook είναι ικανοποιητικές.

"Δεν μου φαίνεται ότι το Facebook βαδίζει στη σωστή κατεύθυνση" τόνισε η Τζ. Στούνταρτ.

Έντονη κριτική για το ίδιο θέμα, δέχεται και η Google. Αυτή την εβδομάδα, η μηχανή αναζήτησης βρέθηκε στο στόχαστρο έντονων επικρίσεων διότι ηχογραφούσε προσωπικές συνομιλίες σε σπίτια και γραφεία σε περίπου 30 χώρες.

Οι συνομιλίες έγιναν μέσω συστήματος Wi - Fi.

Στις 17 Μαΐου, ο υπεύθυνος προστασίας προσωπικών δεδομένων της Γερμανίας, Πέτερ Σάαρ, διέταξε έρευνα για τα περιστατικά ηχογραφήσεων ενώ δήλωσε ότι η Google "δεν υπάκουσε στους κανόνες ανάπτυξης και χρήσης λογισμικού".

SpeakeasyBlues
21/05/2010, 12:05
.


198618

Akatanomastos
21/05/2010, 12:07
:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:


πραγματικα


πως εχουν καταφερει να κανουν τοσο κοσμο να ασχολειται με μ@λ@κιες..:yuck:

MitsosNaked
21/05/2010, 12:15
Ανάλογα πώς το χρησιμοποιεί ο καθένας και τί ανεβάζει. Τώρα άν κάποιο γκομενάκι έχει βάλει 500 φωτό με στρίγκ και χαμουρέματα και τις βλέπουν οι 5.000 'friends' της(εκ των οποίων το 70-80% παίζει να μήν είναι καν γνωστοί της), κάνει 3000 applications το μήνα για γάμους,σχέσεις κλπ και φοβάται μήπως το fb δέν προστατεύσει την ιδιωτική της ζωή, τί να λέμε.

Red Rider
21/05/2010, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:


πραγματικα


πως εχουν καταφερει να κανουν τοσο κοσμο να ασχολειται με μ@λ@κιες..:yuck:


Πραγματικα.. Σκετη μαστιγα ειδικα για τους νεους
Τα εβησα ολα εδω και ενα 6μηνο και βρηκα την ησυχια μου..

SpeakeasyBlues
21/05/2010, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Red Rider
Πραγματικα.. Σκετη μαστιγα ειδικα για τους νεους
Τα εβησα ολα εδω και ενα 6μηνο και βρηκα την ησυχια μου..

Σ'ωραιος :wacko:

typhoon
21/05/2010, 12:52
Το fb είναι σα το μαχαίρι, μπορείς να καθαρίσεις το μηλαράκι σου, μπορείς και να κόψεις τις φλέβες σου(ή του διπλανού σου)

Είναι εργαλείο, μόνο που έχει πολλαπλες χρήσεις, οπότε ο καθένας επιλέγει τι θέλει. Το "ρουφιάνεμα" βέβαια πάει γόνατο, έπαιξες το τάδε παιχνίδι, το σκορ σου δημοσιοποιείται, γείνε γείτονας με τον δείνα στο farmville, αντάλλαξε ραπανάκια με λάχανα κλπ. Πες τον καήμο σου και άσε τους άλλους να σχολιάσουν πόσο λακαμάς ή πανέξυπνος είσαι. Βάλε το αγαπημένο σου τραγουδάκι, πες αν χώρισες, αν τα φτιαξες, βρες γνωστούς σου που έχεις ξεχάσει και έχετε χαθεί χρόνια και κάνε friend request.

Ότι και να κάνεις το fb φροντίζει να το ξεμπροστιάσει αμέσως σ όλους τους "φίλους" σου.

Αλλά όσο το χρησιμοποιείς γνωρίζοντας τους "κανόνες" δεν είναι κακό.

«Εγκαταλείψτε το Facebook, σας παρακολουθούν»

Ναι κάτι μας είπαν τώρα οι ερευνητές(μετά απο ενδελεχής και μακροχρόνιες έρευνες...)Τα @@@ μας κουνιούνται αλλά δεν πέφτουν.

Δηλαδή τι δεν παρακολουθείται στο ιντερνετ?
Σε επίπεδο ατόμων ναι δεν μπορω να ξέρω τι κάνει ο γείτονας στο pc του.
Αλλά σε επίπεδο κρατών, αστυνομικών αρχών και δε συμαζευεται, μπορεί όποιος θέλει να ξέρει τα πάντα για σένα και φυσικά να δημιουργήσει το προφίλ σου, τι άνθρωπος είσαι.

Σ αυτό βοηθάει τα μαλα σαφώς το fb όπου τα τεστάκια, τα γκρουπάκια και τα κάθε λογής join, try it κλπ αποτελλούν μια βιβλιοθήκη για τον καθένα μας.

Αλλά και πάλι λέω δεν είναι απαραιτήτως κακό.Αν δεν έχεις τίποτα να κρύψεις δεν έχεις και τίποτα να φοβηθείς.

Δήμιος
21/05/2010, 12:56
Πολύ απλοποιημένη η αποψή σου φίλε...μπορεί αυτό που δεν είναι σήμερα παράνομο να είναι αύριο, μπορεί να μην έχεις τίποτα να κρύψεις σήμερα, αλλά να έχεις αύριο, μπορεί-μπορεί-μπορεί...

Ποτέ ξανά τόσο πολλοί άνθρωποι δεν θέλησαν να δώσουν τόσα πολλά στοιχεία της ιδιωτικής τους ζωής οικειοθελώς...εύκολη και καλή δουλειά για όλες τις μυστικές υπηρεσίες, διαφημιστικές εταιρίες, opinion makers κλπ...

BELZEBOYLIS
21/05/2010, 13:19
ερώτηση : Με τράπεζα έχετε κάνει ποτέ συναλλαγή ? ;)

SpeakeasyBlues
21/05/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από typhoon
Το fb είναι σα το μαχαίρι, μπορείς να καθαρίσεις το μηλαράκι σου, μπορείς και να κόψεις τις φλέβες σου(ή του διπλανού σου)

Είναι εργαλείο, μόνο που έχει πολλαπλες χρήσεις, οπότε ο καθένας επιλέγει τι θέλει. Το "ρουφιάνεμα" βέβαια πάει γόνατο, έπαιξες το τάδε παιχνίδι, το σκορ σου δημοσιοποιείται, γείνε γείτονας με τον δείνα στο farmville, αντάλλαξε ραπανάκια με λάχανα κλπ. Πες τον καήμο σου και άσε τους άλλους να σχολιάσουν πόσο λακαμάς ή πανέξυπνος είσαι. Βάλε το αγαπημένο σου τραγουδάκι, πες αν χώρισες, αν τα φτιαξες, βρες γνωστούς σου που έχεις ξεχάσει και έχετε χαθεί χρόνια και κάνε friend request.

Ότι και να κάνεις το fb φροντίζει να το ξεμπροστιάσει αμέσως σ όλους τους "φίλους" σου.

Αλλά όσο το χρησιμοποιείς γνωρίζοντας τους "κανόνες" δεν είναι κακό.

«Εγκαταλείψτε το Facebook, σας παρακολουθούν»

Ναι κάτι μας είπαν τώρα οι ερευνητές(μετά απο ενδελεχής και μακροχρόνιες έρευνες...)Τα @@@ μας κουνιούνται αλλά δεν πέφτουν.

Δηλαδή τι δεν παρακολουθείται στο ιντερνετ?
Σε επίπεδο ατόμων ναι δεν μπορω να ξέρω τι κάνει ο γείτονας στο pc του.
Αλλά σε επίπεδο κρατών, αστυνομικών αρχών και δε συμαζευεται, μπορεί όποιος θέλει να ξέρει τα πάντα για σένα και φυσικά να δημιουργήσει το προφίλ σου, τι άνθρωπος είσαι.

Σ αυτό βοηθάει τα μαλα σαφώς το fb όπου τα τεστάκια, τα γκρουπάκια και τα κάθε λογής join, try it κλπ αποτελλούν μια βιβλιοθήκη για τον καθένα μας.

Αλλά και πάλι λέω δεν είναι απαραιτήτως κακό.Αν δεν έχεις τίποτα να κρύψεις δεν έχεις και τίποτα να φοβηθείς.


Καλα το ξεκινησες, σημασια εχει οτι εισαι σε καλο δρομο, αυτο το "Αν δεν έχεις τίποτα να κρύψεις δεν έχεις και τίποτα να φοβηθείς." θα το διαγραψεις με τον καιρο μονος σου, αρκει να καταλαβεις γιατι σε αφηνουν να υπαρχεις και γιατι σε προοριζουν.
Και μια και ειμαστε σε μοτοσυκλετιστικο φορουμ, γιατι "κοπτεται" το Κρατος για το κρανος και την ασφαλεια σου νομιζεις, δεν το βρηκες? να στο πω εγω που τοκανα και μαθημα και δεν ακουγοταν μυγα απο την παγωμαρα, γιατι στοιχιζει ο θανατος στο (καθε κρατος) τοσο πολυ οσο πιο νεος, στοιχιζει αγορι μου, ολοι εμεις εχουμε "κοστος" και το πληρωνουν οι ασφαλιστικες και δεν κανει...

Δήμιος
21/05/2010, 13:24
φαντάζομαι ότι η τράπεζα που συναλλάσεσαι έχει αρχείο με φωτογραφίες σου, με τους φίλους σου, τις γκόμενές σου, γνωρίζει ποιά είναι τα χόμπυ και οι συνήθειές σου, ποιό είδος γυναίκας σου αρέσει κ.ο.κ:eek: :dizzy:

notakos600
21/05/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Καλα το ξεκινησες, σημασια εχει οτι εισαι σε καλο δρομο, αυτο το "Αν δεν έχεις τίποτα να κρύψεις δεν έχεις και τίποτα να φοβηθείς." θα το διαγραψεις με τον καιρο μονος σου, αρκει να καταλαβεις γιατι σε αφηνουν να υπαρχεις και γιατι σε προοριζουν.
Και μια και ειμαστε σε μοτοσυκλετιστικο φορουμ, γιατι "κοπτεται" το Κρατος για το κρανος και την ασφαλεια σου νομιζεις, δεν το βρηκες? να στο πω εγω που τοκανα και μαθημα και δεν ακουγοταν μυγα απο την παγωμαρα, γιατι στοιχιζει ο θανατος στο (καθε κρατος) τοσο πολυ οσο πιο νεος, στοιχιζει αγορι μου, ολοι εμεις εχουμε "κοστος" και το πληρωνουν οι ασφαλιστικες και δεν κανει...


:eyepop: :eyepop:

airpanos
21/05/2010, 13:29
Eδω η αστυνομια ξερει ποιος εισαι και τι κανεις ανα πασα στιγμη απο την
πινακιδα σου,το φατσαμπουκ σας πειραζει?
στην τελικη μην φτιαχνετε προφιλ Big brother is watching you!

SpeakeasyBlues
21/05/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Eδω η αστυνομια ξερει ποιος εισαι και τι κανεις ανα πασα στιγμη απο την
πινακιδα σου,το φατσαμπουκ σας πειραζει?
στην τελικη μην φτιαχνετε προφιλ Big brother is watching you!

Ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβετε οτι το ζητουμενο ειναι τα δεδομενα απο την γεννηση μεχρι το βιολογικο τελος?
Οτι εφοσον επιτραπει (στο μελλον) νομοθετικα, θα καταδικαζεσαι για παραβατικη συμπεριφορα, με μια απλη καταθεση διαφορων (και σε βαθος χρονου) στοιχειων οπως σερφαρισμα, παραβασεις κοκ απο καμερες η υποπτη παρουσια σε χωρο που παρακολουθειται κλπ....

airpanos
21/05/2010, 14:06
Καλα οκ απαντησε μου ομως γιατι οσους αστυνομικους ξερω δεν εχουν
φειςμπουκ η βαζουν πλαστο ονομα?
δε νομιζω πως ειναι τυχαιο...

fantacid
21/05/2010, 14:18
κατσε να κατεβασω τα σωβρακα απο την απλωστρα γιατι νομιζω οτι οι γειτονες με παρακαολουθουν



οποιος καταλαβε καταλαβε.......

SpeakeasyBlues
21/05/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Καλα οκ απαντησε μου ομως γιατι οσους αστυνομικους ξερω δεν εχουν
φειςμπουκ η βαζουν πλαστο ονομα?
δε νομιζω πως ειναι τυχαιο...


Γκρρρρρ...


198634

typhoon
21/05/2010, 14:29
Παιδιά δεν έχετε άδικο, όντως μπορεί κάτι νόμιμο τώρα να διώκεται αυριο, θα συμφωνήσω.

Όμως αυτή η λογική έχει τον αντίλογο ότι ότιδήποτε και να γράψεις στο ιντερνετ μπορεί να χρησιμοποιηθεί "εναντίον" σου αυριο.

Πχ έχουμε συζήτηση εδώ μέσα αν πληρώνουμε διόδια, αν βάζουμε πινακίδες στις μηχανές μας και μερικοί έχουν σηκώσει βιντεάκια με την καλή τους να τρακοσαρίζει στην Αττική Οδό.

Εντελώς θεωρητικά και τραβηγμένα απο τα μαλλιά δεν θα έπρεπε να γράφουμε τίποτα δημόσια.Αυτό όμως αναιρεί την ουσία του δικτύου.

Πχ σε εμάς(στο moto) αν δεν γράφανε κάποιοι για το γνωστό μαγαζί στην Αλεξάνδρας ο τύπος θα συνέχιζε σε ακόμη μεγαλύτερο βαθμό να μας εκμεταλευεται ώς καταναλωτες. Στην ουσία του κάνουμε όμως δημόσια δυσφήμιση,που την ονομάζουμε ενημέρωση καταναλωτών.(ψιλοάκυρο το παράδειγμά μου, αλλά κατάλαβες τι θέλω να πω)

ego_o_idios
21/05/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
http://www.enet.gr/?i=news.el.episthmh-texnologia&id=164999


«Φουντώνουν» οι ανησυχίες για την ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων
«Εγκαταλείψτε το Facebook, σας παρακολουθούν»



ine ali8ia opou pao apo piso mou es8anome na me parakalou8i ena facebook
kapios diladi pou otan giriso piso kolai ena vivlio stin mouri tou (facebook)
:rotflmao: :rotflmao:

den pana mas parakolou8oune sta @@ mas
edo ke xronia parakolou8ounte ta panta
pos nomizete vriskoun i mpatsoi tous kakous
pane piso ton doriforo pou parakolou8i ke vlepoune efiges apo tin trapeza me ton mpounama pou piges pou alakses amaksi ti amaksi itan tis pinakides pou to parkares vriskoun to kinito sou to parakolou8oune se exoun ikona ke ixo ke tin katalili stigmi vriskese stin faka

siga to diskolo

parakolou8ounte ta panta edo ke xronia to ethelon ine pia palias texnologias
iparxoun kenouria sistimata pio aneptigmena

olos o planitis ena mantri

min kitate pou kimaste

airpanos
21/05/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Γκρρρρρ...

grrrrrrr
http://www.youtube.com/watch?v=4smim2MNvF8&feature=player_embedded

SpeakeasyBlues
21/05/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
ine ali8ia opou pao apo piso mou es8anome na me parakalou8i ena facebook
kapios diladi pou otan giriso piso kolai ena vivlio stin mouri tou (facebook)
:rotflmao: :rotflmao:


olos o planitis ena mantri

min kitate pou kimaste


kitao nten kimame :nono:


198643

Boxer
21/05/2010, 16:23
πριν χρονια μου εστειλε ενα συνεργειο το εξης γραμμα...

"κ. Ταδε (με το ονομα μου)

μπλα μπλα μπλα το VW σας μπλα μπλα μπλα
σερβις μπλα μπλα μπλα

σας περιμενουμε..."

Που ειναι το προβλημα ; :confused:

Δεν εχω VW καρδια μου.....μονο μια BMW στο ονομα μου.....αλλα VW εχει η γυναικα μου , και πληρωνω τα σερβις με την καρτα μου....

Μαλακωδως το πεταξα και το μετανιωσα την αμεσως επομενη μερα....

Απο τοτε περιμενω το επομενο ..... αλλα δεν εχει ερθει ακομα....

jimmis5
21/05/2010, 16:35
Φροντιζεις να μην γραφεις στοιχεια αληθει και το χρησιμοποιω για επαγγελματικους λογους.Στο παρελθον το ειχα διαγραψει και μου την εσπασε το γεγονος οτι ουσιαστικα δεν διαγραφεται τιποτα.Τωρα πιστευω οτι δεν εναι μονο αυτο που εκμεταλευεται στοιχεια..το google με τους δορυφορους κτλ μια χαρα κανει την δουλεια και με εικονα και δεν περνεις και χαμπαρι αυτο ειναι πιο επικινδυνο νομιζω:sad:

Gandalf dr685sm
21/05/2010, 17:01
Το internet είναι σαν την πραγματική κοινωνία.

Βγαίνει κανένας στον δρόμο με αφισσες τις προσωπικές του φωτογραφίες, με πινακίδα οτι πάει να πηδήξει την γκόμενα του ή οτι το αφεντικό του είναι βλάκας;

Βάζει κανείς στην πραγματικότητα σε αφίσες στον τοίχο το κινητό του τηλέφωνο, την ημερομηνία γέννησης του, το αν είναι παντρεμένος ή οχι κτλ;

Τότε με ποιά λογική να το κάνεις σε δημόσια θέα σε ενα χώρο που συχνάζουν δεκάδες εκατομμύρια χρήστες;

Το facebook, το twitter και όλα τα παρεμφερή κοινωνικά ηλεκτρονικά μέρη είναι για να κάνεις πλάκα, να μιλάς με κανά φιλαράκι απο τα παλίά και αίντε να βάλεις καμιά φωτό που εύκολα θα έδειχνες οπουδηποτε.

Αν είναι να βγάλεις τα σώψυχα σου σε ενα άγνωστο ηλεκτρονικό χώρο μεταξύ αγνώστων τότε μάλλον δεν έχεις δράμι μυαλό στο κεφάλι σου. Δεν είναι θέμα ασφαλείας λοιπόν αλλά θέμα ΒΛΑΚΕΙΑΣ, που μπορει να κουβαλάει κάποιος στο κεφάλι του.

Όσο για παρακολούθηση.. για δέκατη φορά κρατήστε λιστα παρακάτω..

- Ι.Κ.Α
- Εφορία..ΑΦΜ..Μητρώο
- Τειρεσίας
- Α.Δ.Τ.
- Ληξιαρχείο
- Τραπεζικές συναλλαγές με κάρτες, ΑΤΜ

και ακόμα αναρρωτιούνται κάποιοι αν τους παρακολουθούν απο το facebook;;;;.... έλεος δηλαδή.

Οι μόνοι που παρακολουθούνται είναι κάτι θύματα που βρίζουν τα αφεντικά τους εκεί και το έχουν κάνει δεύτερο σπίτι τους , έχοντας "καεί" μπροστά σε μια οθόνη και συνέχεια συνδεδεμένοι εκεί ανεβάζοντας τα πάντα.. με κάθε λεπτομέρεια. Ε ρε παιδιά.. πως μπορείς να σώσεις ενα βλάκα απο την βλακεία του;

Gandalf

postman
21/05/2010, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Ανάλογα πώς το χρησιμοποιεί ο καθένας και τί ανεβάζει. Τώρα άν κάποιο γκομενάκι έχει βάλει 500 φωτό με στρίγκ και χαμουρέματα και τις βλέπουν οι 5.000 'friends' της(εκ των οποίων το 70-80% παίζει να μήν είναι καν γνωστοί της), κάνει 3000 applications το μήνα για γάμους,σχέσεις κλπ και φοβάται μήπως το fb δέν προστατεύσει την ιδιωτική της ζωή, τί να λέμε.
Επειδη πρεπει να μιλαμε με στοιχεια, απαιτω να ανεβασεις φωτο απ' το γκομενακι... Ετσι ειναι κυριε, δεν μπορεις να μας αναβεις φωτιες βραδιατικα!:D

koulis19
22/05/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Καλα οκ απαντησε μου ομως γιατι οσους αστυνομικους ξερω δεν εχουν
φειςμπουκ η βαζουν πλαστο ονομα?
δε νομιζω πως ειναι τυχαιο... Και εγω μπορω να σου πω καλιστα που δεν θα το κανω 20 φιλους αστυνομικους που εχουν το ονομα τους στο fb απλα δεν εμφανιζονται ως αστυνομικοι:beer:

zisisx
22/05/2010, 13:13
αααααααααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ....το facebook μας μαρανε.......ποτε δεν το δουλεψα κ ποτε δεν προκειται γιατι δε με συγκινει αυτου του τυπου η επικοινωνια αλλα αν ειναι να φοβομαστε κ αυτο ε τοτε τι να πω....θα γυρισω στο χωριο να ανοιξω παλι το μαντρι του παππου μου στον λοφο να αγναντευω παρεα με 2 κατσικες!!!!!!!!!!!!!!!η μηπως κ εκει κινδυνευω...........??????χμχμχμ....:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

nikos1400
22/05/2010, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Ανάλογα πώς το χρησιμοποιεί ο καθένας και τί ανεβάζει. Τώρα άν κάποιο γκομενάκι έχει βάλει 500 φωτό με στρίγκ και χαμουρέματα και τις βλέπουν οι 5.000 'friends' της(εκ των οποίων το 70-80% παίζει να μήν είναι καν γνωστοί της), κάνει 3000 applications το μήνα για γάμους,σχέσεις κλπ και φοβάται μήπως το fb δέν προστατεύσει την ιδιωτική της ζωή, τί να λέμε.

Αυτο.
Τιποτα αλλο.
Και οι γονεις να προσεχουν λιγο καλυτερα τα παιδια τους.

εεεε, μα εχουμε χασει τη μπαλα τα τελευταια χρονια...

project.breeze
22/05/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios

pos nomizete vriskoun i mpatsoi tous kakous




Έχουν βοήθεια...


198744