PDA

View Full Version : λαμπες γαι μαμα χτχ



thoukis
21/05/2010, 12:52
ρε παιδες, αυτες κανουν σε χτχ???
http://www.powerbulbs.com/product_detail.asp?prod=111#

Osram Night Breaker H4



AYSCX1729

XJR_Billy
21/05/2010, 14:41
Ρίξε ένα πμ στον Jimtarasxt660x (ναι, όλο αυτό:lol: ) που έχει βάλει κάτι λάμπες που σκοτώνουν.:beer: :wave2:

ΜΟΡΦΕΑΣ
21/05/2010, 15:46
Εγώ πάντως που τις είχα, τις έβγαλα, γιατί μου κάψανε το κάτοπτρο. Αν δεις ανεβάζουν θερμοκρασία πάνω από 200 C. Εγώ έβαλα τελικα τις OSRAM οι οποίες ειναι ελαφρώς γαλαζιες, αλλά έχουν μικρότερη θερμοκρασία από τις NIGHTBRAKER. Μάλλον με βλέπω για ξένον.

motori2009
22/05/2010, 17:50
oi xenon ti thermokrasia anevazoune?

ΜΟΡΦΕΑΣ
22/05/2010, 17:59
Σίγουρα, ομως πολύ λιγότερη από τις απλές λάμπες πυρακτώσεως. Μιλάμε για τα φώτα ξένον, καθώς είναι 35w και όχι 55w όπως οι απλές λάμπες. Οι τύπου ξένον είναι απλές λάμπες πυρακτώσεως.

chris_honda
22/05/2010, 18:40
Τσέκαρε μια εδώ...http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=68527&highlight=osram

Εδώ...http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=103404

:beer: :beer: :beer:

chris_honda
22/05/2010, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ρίξε ένα πμ στον Jimtarasxt660x (ναι, όλο αυτό:lol: ) που έχει βάλει κάτι λάμπες που σκοτώνουν.:beer: :wave2:


philips extreme power +80%. τις έβαλα και 'γω.Καμοία σχέση με τις μαμα, ποιό δυνατο λευκό φώς..

jimtarasxt660x
23/05/2010, 02:04
Αυτές που είπε ο chris_honda:wave2:

Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος...:winka:

Ρε Μορφέα, τι φόραγες και σου έκαψε το κάτοπτρο? τις Osram Night Breaker H4?

ΜΟΡΦΕΑΣ
23/05/2010, 03:04
Τις OSRAM NIGHT BRAKER είχα βάλει, και μου θάμπωσε το κάτοπτρο μέσα στο φανάρι. Μόλις είπα να το καθαρίσω, γιατί λέω θα είναι τίποτις από υγρασία, άρχισε να "φεύγει" το υλικό του καθρέφτη. Άσε που αν έβαζες το χέρι σου εμπρός από το φανάρι νόμιζες ότι θα καείς. Επίσης μου έκαψε την φύσα στο μικρό το το λαμπάκι, και όταν έβαζα LED έλιωνε η πλαστική βάση του led. :eyepop: Για'αυτό την έβγαλα.

Steve_athens
23/05/2010, 17:10
Βαλε ενα χενον της προκοπης να εισαι ησυχος,3 χρονια το εχω βαλει ανοικτη συνεχως η μεσαια σκαλα δεν εχει παθει τιποτα

sakisvolos
25/05/2010, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
Τις OSRAM NIGHT BRAKER είχα βάλει, και μου θάμπωσε το κάτοπτρο μέσα στο φανάρι. Μόλις είπα να το καθαρίσω, γιατί λέω θα είναι τίποτις από υγρασία, άρχισε να "φεύγει" το υλικό του καθρέφτη. Άσε που αν έβαζες το χέρι σου εμπρός από το φανάρι νόμιζες ότι θα καείς. Επίσης μου έκαψε την φύσα στο μικρό το το λαμπάκι, και όταν έβαζα LED έλιωνε η πλαστική βάση του led. :eyepop: Για'αυτό την έβγαλα.

Φίλε μου αυτά που περιγράφεις τα έπαθα κι εγώ και να είσαι σίγουρος ότι σε καμιά περίπτωση
δεν φταίει η λάμπα....το κακής ποιότητας κάτοπτρο του φαναριού σου φταίει!
Και εντελώς πληροφοριακά όλες οι λάμπες αλογόνου της ισχύος αυτής ανεβάζουν θερμοκρασία
της τάξεως των 250+ βαθμών Κελσίου και υποτίθεται ότι το φανάρι είναι φτιαγμένο να αντέχει!
Το ότι σου έκαψε τη φίσα από το μικρό λαμπάκι μόνο η night breaker δεν φταίει γι αυτό όπως
επίσης τα led που βάζετε στα φώτα θέσεως έχουν πολικότητα και αν μπουν ανάποδα άλλα απλά
δεν ανάβουν και άλλα λιώνουν!

Υ.Γ. το φτηνιάρικο κιτ xenon που ΔΕΝ έχει ενσωματωμένο φίλτρο U/V ακτινοβολίας πάνω στην κάψουλα
της λάμπας μπορεί να καταστρέψει το πλαστικό κάτοπτρο ενός φαναριού μέσα σε λίγα λεπτά!

Υ.Γ.2 οι λάμπες xenon παίζει να ζεσταίνονται περισσότερο από τις λάμπες αλογόνου!