PDA

View Full Version : Νεος-ψάχνει νέα...



Matias_GR
21/05/2010, 14:07
Γεια χαρά σε όλους,

Πλησιάζοντας στο τέλος των πανελλαδικών αρχίζει να στριφογυρίζει στο μυαλό μου το δίπλωμα μηχανής κ αυτοκινήτου.Λογω οικονομικών η αγορά ενως αυτοκινήτου μοιάζει δύσκολη υπόθεση.Αντίθετα η αγορά μιας μεταχειρισμένης μηχανής φαίνεται πιο προσιτή επιλογή.Η αλήθεια είναι πως με εξαίρεση μερικές φορές,δεν έχω καβαλήσει αξιοπρεπείς μηχανή,οπότε δεν θεωρώ πως έχω ιδιαίτερη πείρα στο κλάδο.Απο όσο έχω ψάξει τα διπλώματα πανε πια με βάση τους ίππους καθώς κ με βάση ενώς άλλου τελεστή που μεταξύ μας δεν έχω καταλάβει κ πως ακριβώς δουλευει(είπαμε νέος στο κλάδο..)

Και τώρα στο ζουμί.Ψάχνω μια μηχανή για καθημερινές μετακινήσεις,αντε κ για μια μεταφορά(βέροια-θεσσαλονίκη)Το θέμα είναι ότι βασικό στοιχείο είναι η ασφάλεια μιας κ δεν θέλω να βρεθώ στο νοσοκομείο.Μπορώ να πώ ότι η Racing μηχανή είναι αυτή που με γοητεύει.Έχω ακούσει όμως ότι έχει μια ιδιοτροπία στις στροφές.Θα μπορέσω να την κουμαντάρω;;Η καλύτερα να πάω σε κάτι άλλο?

Όσο αναφορά τα κυβικά και τους ίππους.Να κυμανθώ στα 125cc ή να δοκιμάσω κ κάτι αλλο(με το όριο του διπλώματος που παίρνω στα 18 να είναι 34hp-αν τα λεω σωστα:P)

Τι έχετε να προτείνεται για την περίπτωσή μου...
Δεν ξέρω αν γίνω κ εγώ ενας motoras αλλά σίγουρα μπορώ να θαυμάσω το έργο σας καθώς και την μοναδικότητα του forum..

Περιμένω τις προτάσεις και ας ελπίσουμε να τα πουμε στο δρομο..;-)

SVX
21/05/2010, 14:12
καλωσήρθες......


μπορεις να επιλέξεις μεταξυ πολλων....

Υπαρχουν πολλα 250αρια με ευκολο χειρισμο


υπαρχουν πολυ καλα μονοκυλινδρα αξιοπιστα απροβληματιστα για κοντινα ταξιδια και κινηση στην πολη

με καλο εξοπλισμο και σεβασμο (οχι φοβο) ολα εξελισσονται "ομαλα" :wave2:

Matias_GR
21/05/2010, 14:22
αα να ξεκαθαρίσω ότι δεν ενδιαφέρομαι για χώμα.

Και όσο αφορά τα μονοκυλινδρα,θεωρούνται πιο βαρία σωστά για αυτό προτιμούνται και στο χώμα...
Όσο αφορά το χειρισμό τους;είναι πιο εύκολα απο τα 2κυλινδρα;

Καμία πρόταση?

Matias_GR
21/05/2010, 14:35
για να ανάψει κ λίγο η συζήτηση να παραθέσω κάποια που μου χτύπησαν στο μάτι:

APRILIA RS,HONDA CBR,CBF,μια KAWASAKI NINJA 250R(αν κ την φοβάμαι λιγο..)
και τέλος μια DERBI GPR Racing..

.....

Matias_GR
26/05/2010, 07:17
up....

harry_fyt
26/05/2010, 18:25
Προτεινω Καβασακι Νιντζα 250
Μην τη φοβασαι καθολου! Ειναι το πιο δυνατο και καθολου κουραστικο.

granazi
26/05/2010, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από harry_fyt
Προτεινω Καβασακι Νιντζα 250
Μην τη φοβασαι καθολου! Ειναι το πιο δυνατο και καθολου κουραστικο.




+ 1 ψηφος

Dumah
03/06/2010, 21:57
Για δες εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthrea...threadid=101512

Είναι πολύ καλή και γρήγορη μηχανή και δεν πρόκειται να σου βγάλει προβλήματα...
Νομίζω τη σηκώνει το δίπλωμα σου...