PDA

View Full Version : Θα βγάλω δίπλωμα για μηχανή



GnostosAgnostos
23/05/2010, 06:59
Η εμπειρία μου με τα δίκυκλα περιορίζεται σε παπάκια και για λίγο διάστημα 400σαρι ενός φίλου μου ούτε που θυμάμαι το μοντέλο.

Τα απόφευγα γιατί είμαι λίγο speed freak και σίγουρα δεν θα είχε καλό αποτέλεσμα. Όμως, τώρα που φτάνω τα 30 νομίζω πως έχω το κατάλληλο μυαλό να μην κάνω μαλακ*ες, και επειδή κάνω χιλιόμετρα γενικά θα ήθελα κάτι σχετικά καλό για ταξίδι, πχ. 500χμ σε εθνική οδό.

Έχω δει στο forum ότι συνιστάται το CBR 600F για τους αρχάριους, θα ήταν καλή μηχανή για κάποιον που έχει σχετικά μηδενική εμπειρία στις μηχανές, η να πάω για κάτι πιο μικρό στην αρχή? Εσείς σίγουρα ξέρετε καλύτερα.

SVX
23/05/2010, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από GnostosAgnostos
Η εμπειρία μου με τα δίκυκλα περιορίζεται σε παπάκια και για λίγο διάστημα 400σαρι ενός φίλου μου ούτε που θυμάμαι το μοντέλο.

Τα απόφευγα γιατί είμαι λίγο speed freak και σίγουρα δεν θα είχε καλό αποτέλεσμα. Όμως, τώρα που φτάνω τα 30 νομίζω πως έχω το κατάλληλο μυαλό να μην κάνω μαλακ*ες, και επειδή κάνω χιλιόμετρα γενικά θα ήθελα κάτι σχετικά καλό για ταξίδι, πχ. 500χμ σε εθνική οδό.

Έχω δει στο forum ότι συνιστάται το CBR 600F για τους αρχάριους, θα ήταν καλή μηχανή για κάποιον που έχει σχετικά μηδενική εμπειρία στις μηχανές, η να πάω για κάτι πιο μικρό στην αρχή? Εσείς σίγουρα ξέρετε καλύτερα.



Fazer 600 (το παλιο)

SV 650 (Καλο για πρωτο)

CBR 600f ειναι μια χαρα

CBF600 για πιο τουριστικο (και πιο "ηρεμο" ωστε να συγχωρει αποτομους χειρισμους)


να υποθεσω απο το Nick πως κρανακι εχεις διαλεξει ήδη ; :look:

xtasi
23/05/2010, 07:07
ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 600 ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑΞΙΔΙΑ 500 ΧΛΜ...?ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ.600 ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ,ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΤΡΕΧΕΙΣ.ΩΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΒΕΒΑΙΑ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ 600cc ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ

GnostosAgnostos
23/05/2010, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtasi
ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 600 ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑΞΙΔΙΑ 500 ΧΛΜ...?ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ.600 ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ,ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΤΡΕΧΕΙΣ.ΩΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΒΕΒΑΙΑ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ 600cc ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ

Δεν εχω κάνει ποτέ μακρινό ταξίδι με μηχανή, οπότε δέν το ξέρω! Οπότε κοιτάω για 600.

Εμπειρία στην εθνική εχω τεράστια - απλώς οχι σε 2 τροχούς, δεν ξέρω πόσο μετράει αυτο.

xtasi
23/05/2010, 07:40
ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΩΣ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΑΛΛΟ 2 ΑΛΛΟ 4 ΡΟΔΕΣ.ΤΟ ΞΕΣ ΚΙ ΕΣΥ ΑΥΤΟ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΤΟ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ.ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ

latris mixanis
24/05/2010, 11:08
Έτσι όπως το γράφεις είναι σαν απειλή το γεγονός ότι θα βγάλεις δίπλωμα...

Το honda cbf 600 είναι ευκολοδήγητο και άνετο για χιλιόμετρα, δεν ξέρω μήπως δοκίμαζες και κανένα bmw (μη κράξετε)?:confused:
Μαζί με το μηχανάκι αν δεν έχεις πάρε κι εξοπλισμό κράνος, μπουφάν κλπ(πάνε πακέτο)


:wave2:

@ggelos
24/05/2010, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Fazer 600 (το παλιο)

SV 650 (Καλο για πρωτο)

CBR 600f ειναι μια χαρα

CBF600 για πιο τουριστικο (και πιο "ηρεμο" ωστε να συγχωρει αποτομους χειρισμους)





το er-6f θα πρόσθετα εγώ...και μάλλον θα το διάλεγα :p

westie
24/05/2010, 12:39
Μετά από ενάμησι χρόνο οδήγηση στην πόλη και ελάχιστα στην εθνική μ'ένα 400 (πήγα κι ένα 0-300 riding school :blush: ), 5 τούμπες και πολλή ντροπή :p ,πήρα ένα cbr 600f το οποίο έχει γ@μώ τα φρένα, σχετικά άνετη θέση οδήγησης, γκάζι και καταπίνει χλμ σα στραγάλια!!!Πήγα Λευκάδα μέσα σε 2 βδομάδες και δεν το φοβήθηκα ούτε στιγμή.Έκτοτε έχω γράψει κι άλλα χλμ...έρωτας πλέον :winka:

westie
24/05/2010, 12:40
Ελπίζω να βοήθησα... :wave2:

John Steed
25/05/2010, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από westie
...Πήγα Λευκάδα μέσα σε 2 βδομάδες.....


Αυτό θα πεί να προσέχεις στο δρόμο, να πηγαίνεις αργά και σταθερά και τα μάτια δεκατέσσερα κλπ:D :D



Αγαπητέ φίλε, σκέψου και κάτι σε ον-οφφ, όπως το Transalp, είναι πολύ ευκολοδήγητο, και δεν τίθεται θέμα με ύψος αναβάτη, και σηκώνει και πολύ φόρτωμα για ταξιδάκια.

Καλή επιλογή:wave2: :wave2: