PDA

View Full Version : monster i hornet ?



as_pino
28/06/2005, 21:01
πηγα σημερα και τα καβαλησα και τα 2 (το μοστρο 620 και το χορνετ) με τρελαινουν και τα 2 σε μαυρο. σταματημενο το χοντα καθετα γαντι, τωρα οδηγωντας δεν ξερω.....μπερδεμα θα δουμε....
μπορω να τα εχω για ενα σ/κ και τα 2 ? μαλλον οχι ε ?...........θα δουμε...

gmakris
28/06/2005, 21:36
Καλυτερα οδηγικα θα σου αρεσει σιγουρα το Μοnster λογω V2 κινητηρα αλλα και αναρτησεων....

σε ολα τα υπολοιπα (τεχνολογια, επιδοσεις, ποιοτητα, αξιοπιστια, μεταπωληση)το Hornet ειναι σαφως ανωτερο.......

Η λογικη μου δειχνει Hornet το συναισθημα θα με οδηγουσε στο Ducati.....

free rider
29/06/2005, 01:22
σε ρωτάω κι εδω..

πόλη / γρήγορη οδήγηση/ πίστα??

για τι χρηση??

Tigas
29/06/2005, 07:22
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΕ ΓΥΜΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ FZ6 FAZER ΚΑΙ ΤΟ Z750.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΜΗΧΑΝΑΚΗ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ DUCATTI ΘΑ ΤΟ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΤΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑ JPN

Runner Ducati
29/06/2005, 08:23
Προκειται για εντελως διαφορετικες μοτοσυκλετες, ετσι και αλλιως τα Ducati ειναι διαφορετικα σε αισθηση και αποδοση (δεν μιλαω για επιδοση), τα μεν τετρακυλινδρα στα 600 σαν μοτερ ειναι πολυ πιο δυνατα μιας και εχουν δυο κυλινδρους παραπανω και επισης περισσοτερες βαλβιδες στον κυλινδρο, και με διαφορετικο τροπο αποδοσης απο το L2 (V2 90) με desmo της Ducati, δηλαδη ροπες και αποδοση ιπποδυναμης σε πιο υψηλες στροφες και μικροτερο φασμα αλλα μεγαλυτερη ιπποδυναμη για επιταχυνσεις... απο την αλλη το Μονστερακι 620 εχει ενα μοτερ L2 (V), με 2 κυλινδρους λιγοτερους, αρα και δηλαδη μεγαλυτερης χωρητικοτητας ο καθε κυλινδρος και 2 βαλβιδες στον κυλινδρο, αρα και με καλυτερη αποδοση σε πιο χαμηλες στροφες και σε μεγαλυτερο φασμα απο χαμηλα και πιο γραμμικα απο ενα τετρακυλινδρο, αυτα ομως δεν του δινουν την δυνατοτητα να αποδοση αρκετα αλογα στο επιπεδο των τετρακυλινδρων, ολα αυτα περιληπτικα, τι χανεις τι κερδιζεις τωρα κατα την δικη μου αποψη και εμπειρια, αναμεσα ΜΟΝΟ σε αυτα τα μηχανακια που αναφερεις σε επιπεδο μοτερ, εαν εισαι σχετικα εμπειρος και πιστευεις οτι θα σου λειψει το γκαζι μετα απο καποιο διαστημα, τοτε αναμεσα ΜΟΝΟ σε αυτα που αναφερεις καλυτερα ειναι να παρεις ενα τετρακυλινδρο γιατι ειναι αισθητα πιο δυνατα και απο θεμα δυναμης θα κρατησουν περισσοτερο απο το μικρο 620............... εαν εισαι αρχαριος ομως, αρκετα αρχαριος σε οδηγηση μοτοσυκλετας και απο γκαζι και απο οδηγικη εμπειρια, θες και να μαθεις να οδηγας σε στροφες γρηγορα και με μεγαλυτερη ασφαλεια κοντα στα ορια, τοτε προσωπικη αποψη μου ειναι οτι το Μονστερακι 620 θα σε βαλει καλυτερα για αρχη στον κοσμο της μοτοσυκλετας και της οδηγικης απολαυσης, ο λογος ειναι οτι εχει ενα απολαυστικο-γραμμικοτατο απο χαμηλοτερες στροφες-πληρως ελεγχομενο μοτερακι (για τους παραπανω λογους που ειπαμε), που μπορει να πηγαινει "τερμα" γκαζι εχοντας εκπληκτικη αισθηση του ποση δυναμη κατεβαινει στον πισω τροχο και τα ορια προσφυσης σε "οριακες" κλισεις, οι αναρτησεις του, το πλαισιο, και το στησιμο του, σε συνδιασμο με το πως αποδιδει και την δυναμη του μοτερ ειναι σε αλλη κλαση απο συγκεκριμενα τα ιαπωνικα τετρακυλινδρα οταν το πιεζεις και ψαχνεσαι πολυ οδηγικα, και σε ορεινο, επαρχιακο στροφιλικι βρισκεται στον παραδεισο της οδηγικης απολαυσης, μιας και με ολα τα παραπανω (πλαισιο-αναρτησης-φρενα-θεση οδηγησης-αισθηση-στησιμο) και το γραμμικο ευκολο, ασφαλεστατο μοτερακι του σε κανουν να παιζεις κοντα στο "οριο" με πολυ μεγαλυτερα επιπεδα ασφαλειας, αυτο σημαινει εκπαιδευση και απολαυση................................................
απο την αλλη εαν θες μεγαλυτερα ταξιδακια στην εθνικη, γκαζι για την αισθηση της επιταχυνσης, και μικροτερο κοστος στα σερβις (εφοσον δεν κανεις ομως καμια αλλαγη στις αναρτησεις-φρενα στο κοντινο μελλον) τοτε απο αυτα που αναφερεις, τα τετρακυλινδρα ισως να σε ικανοποιησουν περισσοτερο.........................

προσωπικη αποψη και μονο τα παραπανω...........
καλες βολτες οτι και να αποφασισης.........
πανω απο ολα πρεπει να αρεσει σε εσενα η οποιαδηποτε μοτοσυκλετα... και να σου κανει κλικ που λεμε, "ερωτας", ολα τα υπολοιπα ειναι σχετικα... και αφορουν "τεχνικες λεπτομεριες" :p ...................

:) :cool: :beer: :sun:


18306

as_pino
29/06/2005, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
σε ρωτάω κι εδω..

πόλη / γρήγορη οδήγηση/ πίστα??

για τι χρηση??

πρωτη μηχανη.
βασικα μηχανη βολτας και εντος πολης και παραεξω.
πιστα μπααα

gmakris
29/06/2005, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από as_pino
πρωτη μηχανη.
βασικα μηχανη βολτας και εντος πολης και παραεξω.
πιστα μπααα

Εαν τα ταξιδια θα ειναι μακρινά θα προτιμουσα την αξιοπιστια της Γιαπωνεζας.....:D

vassilis88
29/06/2005, 18:38
yparxei kai to sv650.tora ego tha protimousa ti mixani mou na ti legane teras para sfiga.a kai o ixos tou monster einai pio oreos apo tou hornet.

Runner Ducati
29/06/2005, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Εαν τα ταξιδια θα ειναι μακρινά θα προτιμουσα την αξιοπιστια της Γιαπωνεζας.....:D

αν και δεν θελω να μπω στην χαζη διαδικασια της συζητησης περι αξιοπιστιας στα συγχρονα Ντουκατι, τουλαχιστον στα αεροψυκτα διβαλβιδα μοτερ και τα Μονστερς με αυτα, και ειδικοτερα τα καινουρια, απο το 1998 πχ μεχρι σημερα.....................................

απλα θα αναφερω την δικη μου εμπειρια (ξερω και αλλους 10 φιλους Ντουκατιστες), ειχα το μικρο Μονστερ Dark (φωτο του απο κατω στις Σερρες) το παλιο καρμπυρατερατο 600 (οχι το πιο νεο ψεκαστο 620), το πηγαινα κοφτες τερμα γκαζι μονιμως μιας και ηταν μονο 53 αλογακια, ταξιδακια, ενταξη.... μεγαλα δεν πηγα, ας πουμε μια Νορβηγια για να εχω σιγουρη γνωμη... αλλα ξερω οτι εκανε 48.000 χλμ και με 6 επισκεψεις απο το πρωι μεχρι βραδυ πιστα (4 Μεγαρα - 2 Σερρες), και απο το 2001 μεχρι το 2004 δεν ειχε καψει ουτε λαμπα.............................................
απλα λογο ελειψης δυναμης το παλιο περισσοτερο, ηταν βαρετο στην εθνικη οδο.............................
το εδωσα για να παρω ενα Μονστερ 800S μεταχειρισμενο με 19500 χλμ, και εχει και αυτο τωρα 23500, στα 2 μηχανακια και στα 71.000 χλμ και των 2, το μονο προβλημα παρουσιαστηκε ηταν στο 800 που σταματησε να αναβει το λαμπακι της ρεζερβας, η καηκε, η κολλησε το φλοτερακι............................................

αυτα :rolleyes: ................................

καλες βολτες :cool:


18348

Tropeas
29/06/2005, 20:59
Αν σκέφτεσαι αποκλειστικά σε αυτα τα δύο η γνώμη μου θα ήταν
Ducati Monster S2
:o :D ;)

as_pino
29/06/2005, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Αν σκέφτεσαι αποκλειστικά σε αυτα τα δύο η γνώμη μου θα ήταν
Ducati Monster S2
:o :D ;)


τα λεφτα αρκουν μονο για 620 dark η για Hornet 600..........

δεν ξερ το χοντα καθεται οκ αλλα εχω ψαρωσει ολοι μου λενε οτι ειναι αξιοπιστα πια τα ντουκατι ,ενταξει λιγο σκυφτο αλλα σχολειο , γεωμετρεια, φρεναρει στη στροφη κλπ......
εχω χαθει ψαχνω και ακρη δεν βγαζω, τα γουσταρω και τα 2 αλλα πρεπει να παρω 1

Tropeas
29/06/2005, 23:58
στο λέω γιατί το 620 (προσωπική μου γνώμη πάντα) θα το βαρεθείς... όχι ότι το χόρνετ δεν θα το βαρεθείς αλλά αν έχει και μια ιδιαιτερότητα σαν το S2 κάθε βόλτα του θα είναι και μια ανακάλυψη...
εκτός και αν σε βάλω στο τριπάκι για sv650 ... το S ή το naked όμως???:wave2:

AFTER
30/06/2005, 00:24
Αλλος ενας κατοχος Ζ που δεν το ξερει ακομα!

Αντε καλοριζικο :beer:

Runner Ducati
30/06/2005, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από as_pino
τα λεφτα αρκουν μονο για 620 dark η για Hornet 600..........

δεν ξερ το χοντα καθεται οκ αλλα εχω ψαρωσει ολοι μου λενε οτι ειναι αξιοπιστα πια τα ντουκατι ,ενταξει λιγο σκυφτο αλλα σχολειο , γεωμετρεια, φρεναρει στη στροφη κλπ......
εχω χαθει ψαχνω και ακρη δεν βγαζω, τα γουσταρω και τα 2 αλλα πρεπει να παρω 1

ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΣ στο θεμα αξιοπιστια ειπαμε, τα καινουρια Ducati και ειδικα τα Μονστερακια ειναι εξαιρετικα αξιοπιστα.......................

αφου σου αρεσουν και τα 2, τοτε εχεις να επιλεξεις μεταξυ αυτων (με γνωμονα το θεμα αρχαριος)... με λιγοτερες λεξεις:

1) Χορνετ600: Δυνατοτερο Μοτερ=Περισσοτερο γκαζι - καλυτερες επιταχυνσεις - καλυτερη σχεση τιμης/ιπποδυναμης - ομορφο σχημα - ιαπωνικη εργονομια/αισθηση που καλυπτει την πληοψηφια των αναβατων χωρις "ιδιαιτεροτητες" - οικονομικοτερα σερβις ..........

2) Μονστερ620: Ασθενεστερο Μοτερ=Λιγοτερο γκαζι - ασθενεστερες επιταχυνσεις - ομως και πιο ευκολο και αξιοποιησιμο σε σφιχτο στροφιλικι για τον απειρο, και σε συνδιασμο με καλυτερες αναρτησεις/ποιο εξιδικευμενο στησιμο και ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ συμπλεκτης, δηλαδη καλυτερη και "ασφαλεστερη" οδικη συμπεριφορα σε ορικες κλισεις και καταστασεις για τον αρχαριο = πραγματικο και καλυτερο σχολειο σε τετοια περιπτωση, διαχρονικο και αξεπεραστο σχημα, το προτυπο στην κατηγορια - ιδιαιτερη και ξεχωριστη μαγικη αισθηση που ομως σε καποιους λιγους ισως να μην αρεσει η' ταιριαζει αυτη η διαφορετικοτητα - λιγο πιο ακριβα σερβις............

ειναι θεμα προτεραιοτητων λοιπον..............................................
εχεις να διαλεξεις αναμεσα σε αυτες περιπου...................................
(εξισου καλο στην Ιαπωνικη κατηγορια ειναι και το SV650)...........

εξαντληθηκε νομιζω το θεμα.........................................................
ειναι βασικο αφου εισαι τοσο μπερδεμενος να τα οδηγησεις και τα 2, οχι για ενα τετραγωνο, δεν βγαζεις πραγματικο συμπερασμα...
εαν δεν βρισκεις, τοτε κοιτα τα και τα δυο μερα νυχτα σε φωτογραφιες-εκθεσεις μεχρι να "ερωτευτεις" περισσοτερο καποιο απο τα 2......... και παρτο......


:lol: :lol: :) :cool: :beer: :beer: :beer:

GTZ750
30/06/2005, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΕ ΓΥΜΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ FZ6 FAZER ΚΑΙ ΤΟ Z750.
.................

δεν το πιστευω αυτο που διαβαζω!!!!!ο τιγκας προτεινει kawasaki!!!!!!!! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
ελα τιγκα χωρας και εσυ στο 43!!!!!!!!!:beer: :beer: :beer:

jkkaa
02/07/2005, 18:40
aν εχεις φραγκα παρε το μονστερ για να συνηθησεις και μετα ενα πιο μεγαλο εργαλειο,γιατι σερβις -ανταλακτικα στο ντουκατ κοστιζουν.αν δεν εχεισ φραγκα πολλα παρε το χορνετακι και θα με θυμηθεις!!!:cool: