PDA

View Full Version : Δεν παίρνει μπρος με τίποτα



eXJey
24/05/2010, 17:56
Το ZZR 1100 '91 του αδερφού μου το "μαντρώσαμε" τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε, βγάλαμε την μπαταρία και εδώ και μια εβδομάδα προσπαθώ να το επαναφέρω στην ζωή, αλλά έχει μουλαρώσει τελείως. Αν εξαιρέσω την ακινησία τόσων μηνών, δεν έχει απολύτως καμιά άλλη επέμβαση στην μηχανή. Όταν αφέθηκε τον Σεπτέμβρη, ήταν σε άψογη μηχανική κατάσταση.

Έβγαλα ρεζερβουάρ, έλεγξα μπουζί, έλεγξα σπινθήρα, φούλαρα με νέα βενζίνη, όλα τέλεια. Την μπαταρία την φόρτισα αλλά επειδή ζορίστηκε αρκετά μέχρι να καταλάβω ότι έχει μουλαρώσει, ζήτησα την βοήθεια του τετράτροχού μου ( με το μπαρδόν που τ' αναφέρω, ντροπή... ) και δώστου από εδώ, δώστου από εκεί, 5 λεπτά συνεζόμενες μιζιές αλλά τίποτα. Νιώθω πλήρη απογοήτευση.

Θέλω να ρωτήσω αν η αντλία βενζίνης λειτουργεί συνέχεια στην μοτό από την μιζιά μέχρι να ξανασβήσει ο κινητήρας. Μήπως παίρνει σήμα τίποτα ανά τακτά χρονικά διαστήματα να λειτουργεί και όχι από την αρχή; Ρωτώ γιατί σα να μου φαίνεται ότι δεν κάνει τίποτα. Δοκίμασα να της δώσω ρεύμα (της αντλίας) απευθείας από την μπαταρία, δούλεψε λίγο (γάρα-γάρα) αλλά μετά από λίγο τίποτα, ούτε απευθείας πάνω στην μπαταρία ( 12βολτη δεν είναι; λέτε να την έκαψα ?).

Οι μιζιές που ρίχνω δεν μου δίνουν κάποιο ηχητικό να καταλάβω τι ακριβώς παίζει. Γυρνάει ο κινητήρας και από τις μπασάτες εξατμίσεις ακούγεται ένα αχνό "μπουμ-μπουμ" αλλά νομίζω αν έφευγε άκαφτη βενζίνη θα έπρεπε μετά από τόσες σβούρες να έχω και τίποτα σημάδα σκασίματος (ή όχι?). Πάντως ρεύμα φέρνει. Σα να μου φαίνετια ότι δεν ανεβαίνει καθόλου βενζίνη στα καρμπ.

Τι πρέπει να ελέγξω άλλο; Λίγη βοήθεια ευχαριστώ!

Υ/Γ
Τα μπουζί όπως είπα τα έλεγξα, ήταν καινούργια από το προηγούμενο καλοκαίρι αλλά για καλό και για κακό είδα ότι φέρνουν σπινθήρα μια χαρά.

eXJey
24/05/2010, 18:02
στην φωτο φαίνεται το μέρος κάτω από το ρεζερβούαρ στο σημείο που ακολουθεί το κάθισμα, διακρίνεται αριστερά το φίλτρο που είναι γεμάτο βενζίνη και δεξιά η αντλία όπου διακρίνεται αριστερά της το σωληνάκι που οδηγεί πάνω στα καρμπ


199032

eXJey
24/05/2010, 18:05
εδω μια ..αεροφωτογραφια


199033

dimdoc
24/05/2010, 18:25
Δεν μπορω να σου πω τι συμβαινει, μπορει να ειναι απο μια ασφαλεια μεχρι 1002 πραματα, αλλα μην το προσπαθεις αλλο, πηγαινε το σε ενα μηχανικο να το δει γιατι αν εχουν πλημμυρισει οι χωροι καυσης απο βενζινη και συνεχισεις, η υδραυλικη συμπιεση θα καταστρεψει τα παντα μεσα στο μοτερ..ελπιζω να μην εχει γινει ηδη αυτο και παρεις τις μπιελες στο χερι...

lspiros
25/05/2010, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Δεν μπορω να σου πω τι συμβαινει, μπορει να ειναι απο μια ασφαλεια μεχρι 1002 πραματα, αλλα μην το προσπαθεις αλλο, πηγαινε το σε ενα μηχανικο να το δει γιατι αν εχουν πλημμυρισει οι χωροι καυσης απο βενζινη και συνεχισεις, η υδραυλικη συμπιεση θα καταστρεψει τα παντα μεσα στο μοτερ..ελπιζω να μην εχει γινει ηδη αυτο και παρεις τις μπιελες στο χερι...
αυτο δεν μπορει να συμβει γιατι δινοντας μιζιες και ανοιγοκλεινοντας οι βαλβιδες καθε φορα μια ποσοτητα βενζινης διαφευγει(αν δεχτουμε οτι φτανει βενζινη μεχρι εκει):wave2:
εγω θα ελεγα να ελενξετε αν καποιο καλωδιακι της τρομπας ειναι φαγωμενο απο καποιο ποντικακι.μπορει ομως και τα φλοτερνα ειναι κολλημενα απο την ακινησια.κανε και μια υπερχειλιση απο τη βιδα στα κουπακια:wave2:

eXJey
25/05/2010, 02:48
ξέχασα να πω ότι λόγω μιας διαρροής που εκ των υστέρων ανακάλυψα σε σωληνάκι της βενζίνης που οδηγεί από το φίλτρο στην αντλία (η μικρή γέφυρα), όλους αυτούς τους μήνες το ρεζερβουάρ έμεινε άδειο. Την διαρροή την έφτιαξα αλλά καπάκι ήρθε η φάση αυτή που δεν παίρνει μπρος.

Θα δοκιμάσω να αδειάσω από κάτω τα καρμπ, πρέπει και στα τέσσερα; Ρωτώ γιατί δεν χωράει εύκολα χέρι από εκεί κάτω... Η μηχανή ήταν εκτεθειμένη σε βροχές δυστυχώς, μήπως έχουν πάρει νερό τίποτα μέσα.

Τέλος αν ξέρετε να μου πείτε αν η αντλία παθαίνει τίποτα αν δεν έχει βενζίνη μέσα της όλο αυτόν τον καιρό και επίσης αν πρέπει να λειτουργεί συνέχεια (αν ναι, τότε όλη αυτή η ποσότητα που εκσφενδονίζει στα καρμπ αν δεν προλαβαίνει να την κάψει η μηχανή τότε πως επιστρέφει;;;; )

αααααα , οι πολλές και συνεχόμενες μιζιές μήπως είναι επικίνδυνες; π.χ. το λάδι κυκλοφορεί σε αυτή την περίπτωση; αυτά προς ενημέρωση εαυτού (και γιατί δεν υπάρχει μία για συνεργείο, στα καλά καθούμενα).

dimdoc
25/05/2010, 02:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
αυτο δεν μπορει να συμβει γιατι δινοντας μιζιες και ανοιγοκλεινοντας οι βαλβιδες καθε φορα μια ποσοτητα βενζινης διαφευγει(αν δεχτουμε οτι φτανει βενζινη μεχρι εκει):wave2:
εγω θα ελεγα να ελενξετε αν καποιο καλωδιακι της τρομπας ειναι φαγωμενο απο καποιο ποντικακι.μπορει ομως και τα φλοτερνα ειναι κολλημενα απο την ακινησια.κανε και μια υπερχειλιση απο τη βιδα στα κουπακια:wave2:

εχει συμβει επανηλλημενα και μαλιστα σε παλια Καβασακι καρπυρατερ, δεν ξερω γιατι, θεωρητικα ειναι οπως τα λες αλλα το εχω δει..απανωτες ανεπιτυχεις μιζιες, πλημμυριζει ο θαλαμος με βενζινη και βουαλα

toyar
25/05/2010, 03:12
Οταν μείνει τόσο καιρό βενζίνη στα καρμπς ακίνητη εξατμίζεται και τα κατάλοιπα που αφήνει φράζουν τα πάντα είδικά τις βαλβίδες των φλοτέρ και τα ζιγκλέρ του ρελαντί. Πριν από οτιδήποτε άλλο πάρτα στο χέρι και καθαρισέ τα προσεκτικά χωρίς να πειράξεις τις ρυθμίσεις τους και μετά ξαναπροσπάθησε να το βάλεις μπρος. Πάτα και μερικές μιζιές χωρίς μπουζί να καθαρίσουν οι θάλαμοι καύσης από πιθανή υπερχείλιση βενζίνης και τσέκαρε τα λάδια μήπως έχουν βενζίνη

catmaster
25/05/2010, 03:13
Τα καρμπυρατερ σου χρειάζονται άνοιγμα και καθάρισμα ... αν δεν τα καθαρίσεις δεν θα πάρει μπροστά με τίποτα (και να έχει αδειάσει το ρεζερβουαρ η βενζίνη που έμεινε στα φλοτερ τόσους μηνες έχει γίνει κόλλα πλέον)


μη δίνεις πολύ ώρα μιζιές και την μπαταρία σου στεγνώνεις και τη μίζα χαλάς

και ναι όπως λέει ο dimdoc η υδραυλική συμπίεση μπορέι να σπάσει το μοτέρ σε κάποιες περιπτώσεις (αλλά όχι στη δική σου περίπτωση γιατί μάλλον μόνο αέρα κοπανιστό συμπιέζουμε αντί για μείγμα )


:wave2:

eXJey
25/05/2010, 16:30
Xmm, οταν εβγαλα 2 μπουζι να δω αν φερουν σπινθηρα, τωρα μου ερχεται στο μυαλο οτι ηταν εντελως στεγνη η ακιδα τους. Αν εμπαινε μεσα βενζινη με τοσες σβουρες θα επρεπε τουλαχιστον να εχουν βραχει. Αρα το μοτορι δεν παιρνει καυσιμο. Ευτυχως ετσι φευγουν και οι υπονοιες για ζημια στον κινητηρα απο το πολυ γυρισμα.

Ασχολουμαι λοιπον με τα καρμπ.

mikros boudas
25/05/2010, 16:55
παροχη καυσιμου νεκρη,στοπ
καθαρισμα της διαδρομης του καυσιμου κρινεται αναγκαιο,στοπ:beer:

eXJey
29/05/2010, 03:17
Το μωρό... ξύπνησε. Παρέκαμψα φίλτρο + αντλία, έπιασα το σωληνάκι που πάει απευθείας στα καρμπ, έβαλα λίγη βενζίνη μέσα και την στιγμή που πάτησα μίζα ξαπόστειλα την βενζίνη από το σωληνάκι με πιεστικό αέρα. Το αποτέλεσμα ήταν να τα ξεβουλώσει όλα πιθανά, μια και άρπαξε αμέσως. Στην συνέχεια προληπτικό καθάρισμα στα υπόλοιπα σωληνάκια και το αποτέλεσμα ιδανικό.

arismania3
29/05/2010, 15:19
αντε καλα κελαιδηματα...:beer: