PDA

View Full Version : ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
25/05/2010, 03:19
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ
Καθημερινός ακούμε τα νέα μέτρα που θα λάβει η κυβέρνηση που οδηγούν σε εξόντωση και πείνα τους εργαζόμενους και σε λουκέτο της μικρομεσαίες επιχειρήσεις της γειτονιάς , ακόμα και τους γονείς μας που δούλεψαν μια ζωή για μας μεγαλώσουν στερούμενοι για την μόρφωση μας και να μην μας λείψει τίποτε τους κάνουν ζητιάνους και τους ζητούν να λιμοκτονήσουν . σε εμάς σε λίγο θα ζητούν να παίρνουμε σύνταξη με την προϋποθέσει ότι έχουμε πεθάνει πρώτα. και ακόμα δεν ξέρουμε το τι άλλο θα ζητήσουν .
Πρέπει αν δώσουμε ένα μήνυμα στους πολίτικους κάθε χρώματος ότι δεν αντέχουμε πια. Τα τόσα χρόνια που έκαναν το μεγάλο φαγοπότι στην πλάτη μας μας γονάτισαν και μας στέρησαν τους λόγους της ύπαρξης μας. Μας οδηγούν σε πείνα και σε λίγο θα βλέπουμε τα παιδιά μας να μην έχουν ούτε ένα πιάτο φαγητό και αν κατορθώνουμε να βρίσκουμε να τους δίνουμε ένα ξεροκόμματο θα παίρνουν από το πιάτο μας και αυτό και θα μας αφήνουν τα ψίχουλα.
Γιαυτο λοιπών λόγο του ότι στης παρίες που έγιναν πολλοί δεν μπόρεσαν να έρθουν είτε γιατί είναι μακριά είτε το ότι φοβήθηκαν τις φασαρίες είτε για τον κάθε έναν λόγο που τους κράτησε μακριά προτείνω το έξεις.
Το Σάββατο 29-5-2010 και την Κυριακή 30 -5-2010 όλοι να κρεμάσουμε ένα μαύρο μαντίλι στα οχήματα μας είτε είναι μηχανή , αυτοκίνητο , φορτηγό , λεωφορείο, περιπολικό, κλπ , σε μια σιωπηρή διαμαρτυρία που η σιωπή της θα είναι τόσο ηχηρή που θα ακουστή περισσότερο από όλα. Και θα την ακούσουν αυτοί που πρέπει όπως και εμείς που θα δούμε ότι οι συνάνθρωποι μας δίπλα μας είναι στην ιδία θέση απελπισίας . το μαύρο μαντίλι θα είναι μια ένδειξη πένθους για την κηδεία που κάνουν οι πολιτικοί μας στην χώρα μας τόσα χρόνια αλλά και ένα μήνυμα ότι σύντομα θα τους την ανταποδώσουμε…….
Παρακαλώ όσοι συμφωνείτε διαδώσετε
Γιαγιά αρκούδα

Ιznogood
25/05/2010, 03:58
:beer:

the who
25/05/2010, 04:02
Μηπως να κολλαγαμε ενα κομματι μαυρο υφασμα πανω στο κτιριο της βουλης καλυτερα?

XJR_Billy
25/05/2010, 04:07
:a013: :a10: :beer: :beer:

TROOPER
25/05/2010, 04:37
...βρες την ακρη με μια τζακρη !

:a018:

KaTaNaS
25/05/2010, 04:44
geia sou giagia arkouda. γιατι το ΣΚ η διαμαρτυρια; Κανονικα μεσοβδομαδα θα έπρεπε, όπου εν ώρα αιχμής θα φάινονται όλοι οι εργαζομενοι να τρέχουν κλασσικα σα παλαβοι να προλάβουν τη ζωη και τις υποχρεώσεις της, να τρεχουν ζωηρά σε ενα πένθιμο κλίμα...

Zid
25/05/2010, 04:47
:beer: συμφωνώ.. αν και πρέπει να υπάρξει συνενοηση με υπολοιπα μοτο -φορουμ... για να φανει η κίνηση...

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
25/05/2010, 06:38
παιδιά δεν λέω να κάνουμε καμία πορεία αλλά αν δουν ο κόσμος ότι έχουμε το μαύρο μαντίλι θα ρωτήσουν το γιατί και θα βάλουν και αυτοί. εγώ θα το ποστάρω σε αλλά φόρουμ αλώστε αυτό που λέω είναι ότι έτσι θα μπορέσουμε να ενώσουμε με αυτόν τον τρόπο τον κόσμο που είναι δυσαρεστημένος σε μια κίνηση που δεν είναι κόπος αλλά ούτε και επικίνδυνο για αυτούς . απλά με αυτόν τον τρόπο θα ενώσουμε τον κόσμο και βλέποντας τα μαύρα μαντίλια οι πολιτικοί μας θα ξέρουν τι τους περιμένει σύντομα….

STOYBI
25/05/2010, 07:04
Σαν ιδεα δεν ειναι κακη.......
Μαλλον αδιαφορη.....

Αλλα το να βλεπω Σαββατοκυριακο στα μαστ παρκινγκ των διαφορων μπουζουκοποτοταβερνειων .....

Η στην Μποτιλιαρισμενη παραλιακη....

Μαυρα μαντηλακια Να κρεμονται στους καθρεφτες διαφορων οχηματων ( ανεξαρτητου μαρκας....)

Και οταν ρωτησω τον λογο να μου πουν τα παραπανω....

Τοτε.... :lol: :lol:

LsKostas
25/05/2010, 07:25
Ειναι καλη σαν ιδεα αλλα δεν θα φοβηθει/αλλαξει ροτα κανενας μα κανενας πολιτικος.


Το πολυ πολυ να κρεμασουν και αυτοι ενα μαντηλακι στην mercedara τους για λογους επικοικωνιακους...

jimmy10
25/05/2010, 07:33
συμφωνώ...
να το διαδώσω????

guzzistas
25/05/2010, 08:10
Διαφωνεί κανένας??? Μετα από αυτά? Δεν είναι παλιά.... δεν έχουν κλείσει καν χρόνο...
Λίστα κάνεις.....


www.youtube.com/watch?v=vb3WiQ809bM&feature=player_embedded

Ψέματα Παπανδρέου

camen
25/05/2010, 09:06
Εγω μεσα...Και θα το πω και σε οσους μπορω...:beer: :beer: :beer:

camen
25/05/2010, 09:11
Ρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα εχω μια απορια...Γτ μια τοσο ωραια κινηση εχει τοποθετηθει εδω και οχι στις Γενικες οπου παρακολουθει περισσοτερος κοσμος.:confused:

Ολα τα ασχετα υπαρχουν στις Γενικες,αυτο εδω πειραζει?!:look:

the who
25/05/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Διαφωνεί κανένας??? Μετα από αυτά? Δεν είναι παλιά.... δεν έχουν κλείσει καν χρόνο...
Λίστα κάνεις.....


www.youtube.com/watch?v=vb3WiQ809bM&feature=player_embedded

Ψέματα Παπανδρέου

Αντε ρε κακοηθη."Τα λεφτα υπηρχαν.Που πηγαν τα λεφτα?"Το μλκ ηθελε να γινει και πρωθυπουργος για να γ@μησει ολη την Ελλαδα:rotflmao:

jimmis5
25/05/2010, 16:25
Λιγο Ιαπωνικος ο τροπος διαμαρτυριας και δεν νομιζω να φερει δυστυχως κανενα αποτελεσμα εδω στο νοσοκομειο του Ριου εχουν 2 χρονια μαυρες σημαιες και η κατασταση επιδινωνεται αντι να βελτιωνεται. Αν θελαμε ισως να καναμε κατι πιο δραστικο..Μια καλη ομαδικη πορεια καμια 5000 μοτοσυκλετες διαμαρτυρια για τα καυσιμα ή για το φορτωμα που κανουν στα αστικα κεντρα τις μοτοσυκλετες απο πεζοδρομια χωρις να εχουν κανει θεσεις σταθμευσης ή για τις μπαριερες στο δρομο.

Στο κατω κατω αν ειναι να βαλουμε μαντηλι ας το βαλουμε στο χερι ή στο κεφαλι σαν τους Κρητικους.Δεν ειμαι αρνητικος απλα ρεαλιστης αν γινει η κινηση ενοειται ειμαι μεσα
:beer: :wave2:

orizontas
25/05/2010, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Λιγο Ιαπωνικος ο τροπος διαμαρτυριας και δεν νομιζω να φερει δυστυχως κανενα αποτελεσμα εδω στο νοσοκομειο του Ριου εχουν 2 χρονια μαυρες σημαιες και η κατασταση επιδινωνεται αντι να βελτιωνεται. Αν θελαμε ισως να καναμε κατι πιο δραστικο..Μια καλη ομαδικη πορεια καμια 5000 μοτοσυκλετες διαμαρτυρια για τα καυσιμα ή για το φορτωμα που κανουν στα αστικα κεντρα τις μοτοσυκλετες απο πεζοδρομια χωρις να εχουν κανει θεσεις σταθμευσης ή για τις μπαριερες στο δρομο.

Στο κατω κατω αν ειναι να βαλουμε μαντηλι ας το βαλουμε στο χερι ή στο κεφαλι σαν τους Κρητικους.Δεν ειμαι αρνητικος απλα ρεαλιστης αν γινει η κινηση ενοειται ειμαι μεσα
:beer: :wave2:


oti kai na leme δεν θα κανουμε τιποτε ....

διοτι ολοι μιλαμε απο τους καναπεδες μας ....

και να κανουμε θα κανουμε οι 10 απο τους 100

αρα μια απο τα ιδια ...οσοι θελουμε να δειξουμε κατι να κερδισουμε κατι το κανουμε

εστι και αλλιως ....

εγω παρκαρω πλεον την μοτοσυκλετα κανονικα παραληλα του πεζοδρομιου

και οχι καθετα ...θεση κανονικη ....

για να το κανουν ολοι ....

αλλα ποιος μπαινει τωρα σε μπελαδες .....

:wave2:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
26/05/2010, 05:05
εγινα 50 χρωνων και ακομα ακουο παχια λογια μολοτοφ κλπ. εδω ενα μαντιλη δεν βαζετε θελετε και μολοτοφ?
σκιψτε ευλογιμενοι.........
εγω πανος με πολουσ αλλουσ θα το βαλουμε το μαντιλι

nio1981
26/05/2010, 10:07
:a10:

daz
26/05/2010, 10:59
Οποιοσδήποτε τρόπος διαμαρτυρίας είναι καλύτερος από το τίποτα.

John Steed
27/05/2010, 12:40
Σ/Κ θα το βάλω το μαντήλι, γιατί όχι? Έτσι και αλλοιώς απεργία δεν μπορώ να κάνω, να τα σπάσω επίσης δεν μπορώ, τι μου μένει? Τί έχω να χάσω? Τίποτα!


:wave2:

orizontas
27/05/2010, 14:00
+ 5.99:beer:

izzy
27/05/2010, 18:23
Το μαντηλι ειναι ευκολο ,ας ειναι η αρχη για να μας βρισκουν μπροστα τους και να μην γινει η παρηγορια για τις ενοχες .

Απαισοδοξια παντου , οι συλογικες συμβασεις εχουν υπογραφει μετα απο αγωνες του λαου αυτου του τοπου ...κανενας προδοτης δεν θα τις ακυρωσει .

Ολοι ειμαστε πλεον πεπεισμενοι οτι κατι θα αλλαξει , θα ερθει μετα το καλοκαιρι ...τοτε ψυθιζουν τους νομους για να μην εχουν αντιδρασεις .

Το χειροτερο ειναι οτι πολυς κοσμος ειναι γατζωμενος σε αυτο το συστημα ,αντισταση απο μεσα λοιπον ...
και μην σας ξεγελανε οι τραγοι της υποθεσης siemens .


199467

jimmis5
28/05/2010, 06:46
Βαζω αυτο εδω που ειναι μια ενδειξει ενεργων πολιτων


Την Τετάρτη το απόγευμα, για άλλη μία φορά, περίπου 30 μέλη της Εθελοντικής Ομάδας Δράσης Ν. Πιερίας «Ο τόπος μου» μπήκαν σε ένα ακόμη κατάστημα τροφίμων στην Κατερίνη, προκειμένου και διαμαρτυρηθούν για τις αυξημένες τιμές των τροφίμων, στο πλαίσιο της δράσης «Αφήστε το στο ταμείο». Συγκεντρώθηκαν μπροστά στο κατάστημα και μπήκαν μέσα κανονικά, όπως όλοι οι πελάτες. Γέμισαν τα καροτσάκια τους με τρόφιμα και ως ένδειξη διαμαρτυρίας, ειδικά στα προϊόντα πρώτης ανάγκης, έπειτα τα «άφησαν στο ταμείο» χωρίς τελικά να τα αγοράσουν.

Οι υπάλληλοι έκπληκτοι έβλεπαν τους πολίτες να ξεφυτρώνουν, ο ένας μετά τον άλλο, από τους διαδρόμους του καταστήματος.


Όμως, μεγαλύτερη ήταν η έκπληξή τους, όταν μέσα σε λίγα λεπτά… «φρακάρισε» ο χώρος των ταμείων από τα εγκαταλελειμμένα γεμάτα καροτσάκια.

«Είπαμε να κερδίσετε, όχι όμως έτσι! Το έχετε παρακάνει και η απάντησή μας από δω και μπρός θα είναι ηχηρή. Πριν κλείσουν τα δικά μας σπίτια, θα κλείσουν τα δικά σας μαγαζιά!» είπαν οι διαμαρτυρόμενοι πολίτες στον διευθυντή του καταστήματος και τον παρακάλεσαν να μεταφέρει το μήνυμα αυτό στους προϊσταμένους του, στα κεντρικά στην Αθήνα. Όλοι με μια φωνή, μικροί, μεγάλοι, πολίτες από όλα τα κοινωνικά στρώματα, με τον θυμό και την οργή ζωγραφισμένη στα πρόσωπα, όμως, πάντα με ειρηνικό τρόπο, διαμαρτυρήθηκαν, έσπρωξαν τα γεμάτα καροτσάκια σε μια γωνία και έφυγαν φωνάζοντας «Ρίξτε τις τιμές! Τώρα, πριν ξεσπάσει η μεγάλη μπόρα!».

Βέβαια, ζήτησαν συγγνώμη από τους εργαζόμενους για την ταλαιπωρία της επιστροφής των προϊόντων στα ράφια, λέγοντας, πως δεν έχουν τίποτα εναντίον τους. «Γιατί να θυμώσω! Έτσι κι αλλιώς εγώ θα δούλευα. Μακάρι να βλέπαμε τους πολίτες να αντιδρούν.

Αυτό, όχι δεν θα μας κούραζε αλλά θα μας ανακούφιζε. Μακάρι να πέσουν οι τιμές, γιατί σε λίγο δεν θα μπαίνει άνθρωπος στα μαγαζιά» είπε στους διαμαρτυρόμενους πολίτες μια υπάλληλος του καταστήματος, ενώ μάζευε τα καροτσάκια.

Στόχος των ενεργών πολιτών από την Κατερίνη είναι η διαμαρτυρία τους να λάβει πανελλαδικό χαρακτήρα και να εφαρμοστεί σύντομα σε πολλές πόλεις. Από παρόμοια δράση στη Γερμανία, την οποία εφάρμοσαν μαζικά οι πολίτες, αρχικά αναγκάστηκαν να κλείσουν προσωρινά κάποια σούπερ μάρκετ, ενώ άμεσα μειώθηκαν και οι τιμές των τροφίμων.

Παρόμοιες δράσεις ετοιμάζονται σε Θεσσαλονίκη, Λάρισα, Τρίπολη, Κιάτο, Κέρκυρα και Βέροια, ενώ οι ενεργοί πολίτες της Κατερίνης οργανώνουν το επόμενο «χτύπημα» σε ώρα αιχμής, ημέρα Σάββατο και με περισσότερα από 100 μέλη! Λέτε να δούμε σύντομα κρεμασμένες πινακίδες σε σούπερ μάρκετ με την επιγραφή «προσωρινά κλειστό» ή κάποιες άλλες που θα θυμίζουν στους πολίτες ότι η δράση αυτή θεωρείται… φορολογικό αδίκημα, διότι το κράτος θα χάνει τον… Φ.Π.Α. από τη μείωση του τζίρου; Σε αυτή τη χώρα όλα είναι Δ.Ν.Τ.α!

Από zougla.gr