PDA

View Full Version : ΠΙΝΑΚΙΔΑ....Yok



ggs
25/05/2010, 03:52
Μετά από διήμερη κακομεταχείριση η , ήδη πληγωμένη, πινακίδα μου διασπάστηκε σε δυο ..τάσεις . (κάτι σαν αριστερό κόμμα).
Την αφαίρεσα και την φύλαξα με στοργή ….(και τα δυο κομμάτια).
Τι κάνουμε τώρα ?
Η μια λύση θα ήταν να την κολλήσω…
Η άλλη είναι να αλλάξω πινακίδα … Ξέρει κανείς την διαδικασία ?

:wave2:

fantacid
25/05/2010, 04:00
30? k πας στο υπουργειο
αν κ εχει λιγο χαρτομανι, τη παιρνεις αυθημερόν.

εναλλακτικά τη ψευτοκολλας κ βαζεις ενα πλεξυ απο τη πανω μερια για ακομα καλυτερη στερεωση στη βαση,

XJR_Billy
25/05/2010, 04:08
Το ίδιο έπαθα κι εγώ πριν 2-3 εβδομάδες.
Πήγα σε ένα μηχανουργείο, μου έφτιαξε μια ανοξείδωτη-γαλβανιζέ βάση στο μέγεθος της πινακίδας, και τοποθέτησε την πινακίδα πάνω στη βάση, στις ίδιες βίδες.
Δεν κουνάει πλέον καθόλου, ούτε φαίνεται καν ότι υπάρχει κάτι από κάτω.:beer: :wave2:

nassie
25/05/2010, 04:08
μέχρι πέρυσι, την έπαιρνες σε 3-5 εργάσιμες. άλλαξε κάτι απο τότε?
πας στο υπουργείο, καταθέτεις την άδειά σου, παίρνεις ενα προσωρινό χαρτί για να μπορείς να κυκλοφορείς, και σε λίγες μέρες παίρνεις καινούρια άδεια και καινούρια πινακίδα με νέο νούμερο.
έτσι έγινε πέρυσι με εμένα

Gia
25/05/2010, 04:15
Αντικατάσταση λόγω φθοράς στα ΚΕΠ.

Κανένα 30αρι περίπου..:wave2:

ggs
25/05/2010, 04:16
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις…
Θα πάω μια βόλτα κι από τα ΚΕΠ μήπως γίνεται κι εκεί η δουλειά …

:beer: :beer: :beer:


edit : Gia με προλαβες:beer:

super_toto
25/05/2010, 04:27
Κι εμένα μου είχε σπάσει και μαλιστα στε 3 κομάτια. Την κόλησα πάνω στη βάση με σιλικόνη. Ούτε καν φαίνεται ότι είχε σπάσει. Έχει κρατήσει εδώ και ενα χρόνο χωρίς να ξεκολήσει ή να παίζει.
Αν δεν θες να δώσεις το 30αρι στο προτείνω.

ggs
19/08/2014, 09:08
…και μετά από τέσσερα συναπτά έτη :lol:(και αφου πρέπει να περάσουμε ΚΤΕΟ) έγινε η αλλαγή πινακίδας στο Υπ. Συγκοινωνιών Νοτίου Τομέα (στην Θεομήτορος στο Μπραχαμι).

Διαδικασία
-30 ΕΥΡΩ παράβολο (όχι ηλεκτρονικό).
-άδεια.
-ταυτότητα.
-παλιά πινάκιδα (όλα τα κομμάτια)

Η διαδικασία ήταν αστραπιαία μιας και 18 αυγουστου ήμουν ο μόνος πελάτης στο υπουργείο.
Την πινακίδα (μαζι με την γ@μ@τη άδεια σε κουρελόχαρτο:moutza:) την παραλαμβάνεις την επόμενη το πρωί. Αν εχεις χρονο να περιμενεις και μπορουν , μπορει και να στην βγαλουν αυθημερόν.

Για το κουρελοχαρτο ,μου είπαν ότι το 2015 θα αντικατασταθούν όλα και θα βγουν ανακοινώσεις στα ΜΜΕ (μάλλον τότε θα εδραιωθεί η ανάπτυξη να ξέρετε):p

Προς το παρον την εχω στην τσαντα την πινακιδα μιας και πρέπει να βρω καμιά καλή πατεντα ετσι ώστε να μην ξανασπασει.

borbos
19/08/2014, 09:52
σπασμένες πινακίδες και γενικά πινακίδες τύπου "παζλ" δεν περνάνε ΚΤΕΟ.
Οπότε boys ΟΤΑΝ περάσετε από ΚΤΕΟ θα τρέχετε γιατί θα σας κυνηγάνε οι ημερομηνίες.

o_gavros
19/08/2014, 14:28
... με την γ@μ@τη άδεια σε κουρελόχαρτο:moutza:) την παραλαμβάνεις την επόμενη το πρωί. Αν εχεις χρονο να περιμενεις και μπορουν , μπορει και να στην βγαλουν αυθημερόν.

Για το κουρελοχαρτο ,μου είπαν ότι το 2015 θα αντικατασταθούν όλα και θα βγουν ανακοινώσεις στα ΜΜΕ (μάλλον τότε θα εδραιωθεί η ανάπτυξη να ξέρετε):p


Τζιτζι είχα κι εγω το μπακαλόχαρτο για καναδυο χρόνια.
πήγα αρχές του χρόνου νομιζω στους αρμόδιοι και μου το άλλαξαν με το κλασικό πράσινο χωρίς σου'πα μου'πες.
για ξανακοίτα το,γιατι η φωτοτυπία σκίζεται για πλάκα.



Κρίμας για την πινακίδα,γιατί είχε φτάσει στα όρια του μύθου :p

taisteal
19/08/2014, 14:35
…και μετά από τέσσερα συναπτά έτη :lol:(και αφου πρέπει να περάσουμε ΚΤΕΟ) έγινε η αλλαγή πινακίδας στο Υπ. Συγκοινωνιών Νοτίου Τομέα (στην Θεομήτορος στο Μπραχαμι).

Διαδικασία
-30 ΕΥΡΩ παράβολο (όχι ηλεκτρονικό).
-άδεια.
-ταυτότητα.
-παλιά πινάκιδα (όλα τα κομμάτια)

Η διαδικασία ήταν αστραπιαία μιας και 18 αυγουστου ήμουν ο μόνος πελάτης στο υπουργείο.
Την πινακίδα (μαζι με την γ@μ@τη άδεια σε κουρελόχαρτο:moutza:) την παραλαμβάνεις την επόμενη το πρωί. Αν εχεις χρονο να περιμενεις και μπορουν , μπορει και να στην βγαλουν αυθημερόν.

Για το κουρελοχαρτο ,μου είπαν ότι το 2015 θα αντικατασταθούν όλα και θα βγουν ανακοινώσεις στα ΜΜΕ (μάλλον τότε θα εδραιωθεί η ανάπτυξη να ξέρετε):p

Προς το παρον την εχω στην τσαντα την πινακιδα μιας και πρέπει να βρω καμιά καλή πατεντα ετσι ώστε να μην ξανασπασει.


Αυτο το γεγονος πρεπει να το γιορτασουμε..


;)





:a014:

ggs
19/08/2014, 14:53
Αυτο το γεγονος πρεπει να το γιορτασουμε..


;)





:a014:

ξερεις κανα καλο μερος για bbq το ΣΚ ??? :D

PetranGR
19/08/2014, 15:42
30€ για πινακίδα;

taisteal
19/08/2014, 15:44
ξερεις κανα καλο μερος για bbq το ΣΚ ??? :D


Παρα πολλα...
Η καινουργια πινακιδα πρεπει να εορταστει καταλληλα,οπως της αρμοζει.
Οποτε κανε τα κουμαντα σου

thnasd
19/08/2014, 17:48
30 ευρώ για πινακίδα, το έκανα και εγώ πριν 3 μήνες στη τοπική διεύθυνση μεταφορών την πήγα κομμάτια και πήρα αμέσως την καινούργια (επαρχία) με άδεια σε Α4. Επίσης μού είπαν ότι εάν χρειαστεί να ξαναβάλω καινούργια πινακίδα είναι 60 ευρώ.

http://www.yme.gr/index.php?getwhat=1&oid=338&id=&tid=338

Billymuse
19/08/2014, 20:39
Παρα πολλα...
Η καινουργια πινακιδα πρεπει να εορταστει καταλληλα,οπως της αρμοζει.
Οποτε κανε τα κουμαντα σου

καλα βάλτε κανα χάρτη με αθρώπινη διαδρομή και απόσταση γιατι έχουμε και γάμους και έξοδα

akis_trevor
19/08/2014, 20:59
καλα βάλτε κανα χάρτη με αθρώπινη διαδρομή και απόσταση γιατι έχουμε και γάμους και έξοδα

εγ@μηθηκ@νε εφετο!!!ηδη μετραω 1 βαφτιση,ενα γαμο που δεν πηγα λογο αποστασης κλπ,εχω το σ/κ αρραβωνα γαμο και αλλον εναν τον οκτωβρη...
οσο για την πινακιδα για να μην λετε οτι σπαμαρω μονο :p πριν απο 1.5 χρονο εφτιαξα κι εγω καινουργια για το παπι για να περασει κτεο.μου ειχε κοπει πριν απο αρκετα χρονια και καπου ξεμεινε.ετσι πηρα καινουργιο αριθμο.κοστος περιπου εκει στο 30αρι θυμαμαι.

Billymuse
19/08/2014, 21:21
εγ@μηθηκ@νε εφετο!!!ηδη μετραω 1 βαφτιση,ενα γαμο που δεν πηγα λογο αποστασης κλπ,εχω το σ/κ αρραβωνα γαμο και αλλον εναν τον οκτωβρη...
οσο για την πινακιδα για να μην λετε οτι σπαμαρω μονο :p πριν απο 1.5 χρονο εφτιαξα κι εγω καινουργια για το παπι για να περασει κτεο.μου ειχε κοπει πριν απο αρκετα χρονια και καπου ξεμεινε.ετσι πηρα καινουργιο αριθμο.κοστος περιπου εκει στο 30αρι θυμαμαι.

Φίλος εμενα παντρεύεται η αδερφή μου οπότε έχει άλλο οικονομικό βάρος..θα ανοίξω και θρεντ να μου δώσετε συμβουλές
επιβίωσης δίπλα απο παπα σε εκκλησία.
Στα της πινακίδας Γιώργο πάρε ενα κομάτι πλαστικο στα μέτρα τις πινακίδας και πέρνα 4 πριτσίνια ..το δικό μου ταψί
αυτα έχει και ειναι πολύ κομπλέ μετα απο τόσα χρόνια

ggs
20/08/2014, 09:10
Κρίμας για την πινακίδα,γιατί είχε φτάσει στα όρια του μύθου :p

στεναχωρήθηκα που την άλλαξα….
Κάποια στιγμή σκέφτηκα να την δηλώσω απώλεια και να την κρατήσω σε γυάλινη προθηκη,αλλα βαρέθηκα την διαδικασία με τα Α.Τ.
:p


Παρα πολλα...
Η καινουργια πινακιδα πρεπει να εορταστει καταλληλα,οπως της αρμοζει.
Οποτε κανε τα κουμαντα σου

αν προλαβω-βρω να αλλαξω λαστιχα , ερχεται ΣΚ...:D


καλα βάλτε κανα χάρτη με αθρώπινη διαδρομή και απόσταση γιατι έχουμε και γάμους και έξοδα

define αΘρωπινη...:lol:



Στα της πινακίδας Γιώργο πάρε ενα κομάτι πλαστικο στα μέτρα τις πινακίδας και πέρνα 4 πριτσίνια ..το δικό μου ταψί
αυτα έχει και ειναι πολύ κομπλέ μετα απο τόσα χρόνια

ενα κομματι πλαστικο και τεσσερα πριτσινια φιλΑΙ η δικια μου πινακιδα τα τρωει για ελαφρυ πρωινο…
θα πρεπει να γυριζουν οι πατεντιαριδες και να δουλεψουμε το σχεδιο floating plate…:lol:



Στα του ΚΤΕΟ…
Λαστιχα κοιτανε ? το πισω είναι οριακο (~1mm)
Να αλλάξω λάστιχα και να πάω ή να πάω και βλέπουμε αν θα μου την πουν ?
Αν μου την πουν , τι επιβαρυνση υπαρχει?
(πρεπει να παω μεχρι τελος αυγουστου)

o_gavros
20/08/2014, 09:57
στεναχωρήθηκα που την άλλαξα….
Κάποια στιγμή σκέφτηκα να την δηλώσω απώλεια και να την κρατήσω σε γυάλινη προθηκη,αλλα βαρέθηκα την διαδικασία με τα Α.Τ.
:p



αν προλαβω-βρω να αλλαξω λαστιχα , ερχεται ΣΚ...:D



define αΘρωπινη...:lol:



ενα κομματι πλαστικο και τεσσερα πριτσινια φιλΑΙ η δικια μου πινακιδα τα τρωει για ελαφρυ πρωινο…
θα πρεπει να γυριζουν οι πατεντιαριδες και να δουλεψουμε το σχεδιο floating plate…:lol:



Στα του ΚΤΕΟ…
Λαστιχα κοιτανε ? το πισω είναι οριακο (~1mm)
Να αλλάξω λάστιχα και να πάω ή να πάω και βλέπουμε αν θα μου την πουν ?
Αν μου την πουν , τι επιβαρυνση υπαρχει?
(πρεπει να παω μεχρι τελος αυγουστου)
Για το Κτεο μη σκας.
Για το δεκάμπαλο γίνεται η ιστορία.
Εμένα τα λάστιχα είχαν γίνει σλικ και δν είχα πρόβλημα.
Καμία επιβάρυνση.μου είπε θες λαστιχα,του είπα το ξέρω κι έμεινε εκεί.


Επισης κοίτα το ημεηλ σου.

McTalas
20/08/2014, 10:27
Το πολυ πολυ να στο βγαλει με δευτερευουσες έλλειψεις.

gior-gos
20/08/2014, 12:05
Στα του ΚΤΕΟ…
Λαστιχα κοιτανε ? το πισω είναι οριακο (~1mm)
Να αλλάξω λάστιχα και να πάω ή να πάω και βλέπουμε αν θα μου την πουν ?
Αν μου την πουν , τι επιβαρυνση υπαρχει?
(πρεπει να παω μεχρι τελος αυγουστου)

Εγω παντως που περασα mr κτεο στις 25/7, "εκοψαν" για λαστιχα ενα fazer (νομιζω) που το πισω ειχε τελειωσει.
Του ειπαν οτι μεσα σε ενα μηνα πρεπει να αλλαξει λαστιχα (μεσα σε αυτον τον 1 μηνα δεν θα εχει προβλημα σε ελεγχο της αστυνομιας) και μετα να ξαναπερασει κτεο χωρις δικη του επιβαρυνση.
Οπότε Γιωργη μπορεις να δοκιμασεις να το περασεις οπως ειναι, σε αντιθετη περιπτωση αλλαζεις λαστιχα που ετσι κι αλλιως θα αλλαζες, απλα λιγο πιο νωρις. Προστιμο, απ οτι καταλαβα απο το παραπανω fazer, δεν υπαρχει.

ptc
28/01/2016, 14:52
Παιδια να κανω κι εγω την ερωτηση μου εδω, μην ανοιγω αλλο θεμα. Τη Δευτερα κατεβηκα με τη μηχανη απο Θεσσαλονικη Χαλκιδα. Σημερα που πηγα να τη βγαλω μια βολτα ειδα πως η πινακιδα ειχε κανει φτερα (φαινεται πως ξηλωθηκε, εχει μεινει μονο το κομματι που κρατουσαν οι βιδες). Ειχε βραδιασει οταν εφτασα και δεν το πηρα πρεφα πως μου ειχε φυγει. Ετσι κι αλλιως θα την αλλαζα γιατι ηταν απο τις μεγαλες, οποτε δε με απασχολει και τοσο.

Το θεμα μου ειναι πως εδω (http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=338&id=&tid=338) λεει πως "Αρμόδια Υπηρεσία ειναι η Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης του τόπου κατοικίας του ενδιαφερομένου". Εγω δλδ τωρα που βρισκομαι Χαλκιδα αλλα ειμαι μονιμος κατοικος Θεσσαλονικης (εκει εκδοθηκε και η αδεια της μηχανης) θα μπορεσω να εξυπηρετηθω εδω (Μεταφορων Χαλκιδας) ή θα πρεπει να περιμενω να ξαναγυρισω Θεσσαλονικη για να κανω τη διαδικασια;

Σε καποια παλιοτερα thread ειδα πως γινοταν και μεσω ΚΕΠ η διαδικασια. Παιζει απο εκει να με εξυπηρετησουν καλυτερα, δλδ να συνεργαστουν με το Μεταφορων Θεσ/νικης αν χρειαστει;

Και μια τελευταια ερωτηση. Το παραβολο των €30 ξερουμε αν βγαινει και online ή μονο μεσω τραπεζης;

Ευχαριστω.

Buenaventura
28/01/2016, 16:50
Παιδια να κανω κι εγω την ερωτηση μου εδω, μην ανοιγω αλλο θεμα. Τη Δευτερα κατεβηκα με τη μηχανη απο Θεσσαλονικη Χαλκιδα. Σημερα που πηγα να τη βγαλω μια βολτα ειδα πως η πινακιδα ειχε κανει φτερα (φαινεται πως ξηλωθηκε, εχει μεινει μονο το κομματι που κρατουσαν οι βιδες). Ειχε βραδιασει οταν εφτασα και δεν το πηρα πρεφα πως μου ειχε φυγει. Ετσι κι αλλιως θα την αλλαζα γιατι ηταν απο τις μεγαλες, οποτε δε με απασχολει και τοσο.

Το θεμα μου ειναι πως εδω (http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=338&id=&tid=338) λεει πως "Αρμόδια Υπηρεσία ειναι η Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης του τόπου κατοικίας του ενδιαφερομένου". Εγω δλδ τωρα που βρισκομαι Χαλκιδα αλλα ειμαι μονιμος κατοικος Θεσσαλονικης (εκει εκδοθηκε και η αδεια της μηχανης) θα μπορεσω να εξυπηρετηθω εδω (Μεταφορων Χαλκιδας) ή θα πρεπει να περιμενω να ξαναγυρισω Θεσσαλονικη για να κανω τη διαδικασια;

Σε καποια παλιοτερα thread ειδα πως γινοταν και μεσω ΚΕΠ η διαδικασια. Παιζει απο εκει να με εξυπηρετησουν καλυτερα, δλδ να συνεργαστουν με το Μεταφορων Θεσ/νικης αν χρειαστει;

Και μια τελευταια ερωτηση. Το παραβολο των €30 ξερουμε αν βγαινει και online ή μονο μεσω τραπεζης;

Ευχαριστω.

Πρεπει να πας στο αστυνομικο τμημα της περιοχης σου κ να κανεις δηλωση απωλειας...Μετα απο μια βδομαδα κ αφου δεν θα την εχουν βρει οι μπατσοι,ξαναπας απο εκει κ παιρνεις ενα χαρτι που λεει οτι εχει χαθει η πινακιδα σου και πας στο μηχανολογικο(εγω στην Θερμη ειχα παει ,πριν 2 χρονια) και σου βγαζουν καινουργια πινακιδα -καινουργια αδεια.Τοτε το παραβολο εκει επι τοπου το ειχα πληρωσει (νομιζω),δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.Νομιζω πρεπει να γινει Θεσσαλονικη αφου εδω εισαι μονιμως κατοικος...

SHOOTER045
28/01/2016, 18:10
Πρεπει να πας στο αστυνομικο τμημα της περιοχης σου κ να κανεις δηλωση απωλειας...Μετα απο μια βδομαδα κ αφου δεν θα την εχουν βρει οι μπατσοι,ξαναπας απο εκει κ παιρνεις ενα χαρτι που λεει οτι εχει χαθει η πινακιδα σου και πας στο μηχανολογικο(εγω στην Θερμη ειχα παει ,πριν 2 χρονια) και σου βγαζουν καινουργια πινακιδα -καινουργια αδεια.Τοτε το παραβολο εκει επι τοπου το ειχα πληρωσει (νομιζω),δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.Νομιζω πρεπει να γινει Θεσσαλονικη αφου εδω εισαι μονιμως κατοικος...

1)Πλεον όλα τα παραβολα βγαίνουν απο το taxis
2) Αφού πάρει την βεβαίωση απο το αστυνομικό τμήμα, μπορεί να πάει στο συγκοινωνιών της Χαλκίδας να κανει την διαδικασία εκεί.
Αυτο συνεπάγεται μεταφορά του φακέλου της μότο απο Θεσσαλονίκη-Χαλκιδα .
Νέα άδεια με αριθμό Χαλκίδας και περισσότερα χρήματα για να γίνει η διαδικασία απ οτι αν το κάνει στην Θεσσαλονίκη

Ohm
28/01/2016, 18:30
"Αρμόδια Υπηρεσία ειναι η Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης του τόπου κατοικίας του ενδιαφερομένου". Εγω δλδ τωρα που βρισκομαι Χαλκιδα αλλα ειμαι μονιμος κατοικος Θεσσαλονικης (εκει εκδοθηκε και η αδεια της μηχανης) θα μπορεσω να εξυπηρετηθω εδω (Μεταφορων Χαλκιδας) ή θα πρεπει να περιμενω να ξαναγυρισω Θεσσαλονικη για να κανω τη διαδικασια;

αυτό το ανέκδοτο με το "άδεια παραμονής του ενδιφεφεφε" δεν έχει νομική βάση και είναι γνωστό εδώ και καιρό

έχει γίνει φασαρία με το συγκεκριμένο μέσω και του συνηγόρου του πολίτη (http://www.synigoros.gr/?i=state-citizen-relations.el.monimoi_epilogi.26366)και επειδή μου τα κάνανε ούμπαλα στην αστυνομία, κόντεψα να πλακωθώ με τον μαλάκα που ζήταγε λογαριασμό ΔΕΚΟ ενώ δεν έχει δικαίωμα (μην επιμένετε, δεν έχει δικαίωμα, γιατί δεν έχει νόημα καθόλου).

πρακτικά αν το δεις όμως, όταν πας στην τροχαία, ή όπου σου πούνε να πας τέλος πάντων στη χαλκίδα, ή θα σου πρήξουν τα ούμπαλα και σένα ή θα σου κάνουν τη χάρη, γιατί η νομοθεσία είναι επιοικώς απαράδεκτα ασαφής.

αν δεν, στείλε μου πμ να έρθω χαλκίδα τη δευτέρα να πάμε παρέα να σου δωσω κανα λογαριασμό και να τους πεις ότι ναι οκ νταξ μένεις χαλκίδα να στη δώσουνε.

Δηλαδή τι; πες κάποιος μένει στην κρήτη... και χάνει την πινακίδα του όταν είναι στον έβρο... τί θα γίνει δηλαδή; Τί σαχλαμάρες είναι αυτές;

ptc
28/01/2016, 18:43
1)Πλεον όλα τα παραβολα βγαίνουν απο το taxis
2) Αφού πάρει την βεβαίωση απο το αστυνομικό τμήμα, μπορεί να πάει στο συγκοινωνιών της Χαλκίδας να κανει την διαδικασία εκεί.
Αυτο συνεπάγεται μεταφορά του φακέλου της μότο απο Θεσσαλονίκη-Χαλκιδα .
Νέα άδεια με αριθμό Χαλκίδας και περισσότερα χρήματα για να γίνει η διαδικασία απ οτι αν το κάνει στην Θεσσαλονίκη

Απο την αστυνομια θα παρω το χαρτι αμεσως ή ισχυει αυτο που αναφερθηκε οτι πρεπει να περασει μια βδομαδα μηπως βρεθει η πινακιδα; Επισης οταν λεμε περισσοτερα χρηματα, τι εννοουμε;

Και το πιο βασικο απ'ολα, εγω ποτε μπορω να ξανακυκλοφορησω νομιμα; Πρεπει να περιμενω να παρω την πινακιδα ή απο τη στιγμη που το δηλωσω ειμαι ΟΚ;
Κανει και κατι απιστευτες μερες και θα πονεσει η ψυχη μου αν εχω το μηχανημα στο γκαραζ... :cry:

Σ'ευχαριστω.


αυτό το ανέκδοτο με το "άδεια παραμονής του ενδιφεφεφε" δεν έχει νομική βάση και είναι γνωστό εδώ και καιρό

έχει γίνει φασαρία με το συγκεκριμένο μέσω και του συνηγόρου του πολίτη (http://www.synigoros.gr/?i=state-citizen-relations.el.monimoi_epilogi.26366)και επειδή μου τα κάνανε ούμπαλα στην αστυνομία, κόντεψα να πλακωθώ με τον μαλάκα που ζήταγε λογαριασμό ΔΕΚΟ ενώ δεν έχει δικαίωμα (μην επιμένετε, δεν έχει δικαίωμα, γιατί δεν έχει νόημα καθόλου).

πρακτικά αν το δεις όμως, όταν πας στην τροχαία, ή όπου σου πούνε να πας τέλος πάντων στη χαλκίδα, ή θα σου πρήξουν τα ούμπαλα και σένα ή θα σου κάνουν τη χάρη, γιατί η νομοθεσία είναι επιοικώς απαράδεκτα ασαφής.

αν δεν, στείλε μου πμ να έρθω χαλκίδα τη δευτέρα να πάμε παρέα να σου δωσω κανα λογαριασμό και να τους πεις ότι ναι οκ νταξ μένεις χαλκίδα να στη δώσουνε.

Δηλαδή τι; πες κάποιος μένει στην κρήτη... και χάνει την πινακίδα του όταν είναι στον έβρο... τί θα γίνει δηλαδή; Τί σαχλαμάρες είναι αυτές;

Κι εμενα δε μου ακουγεται λογικο παντως. Αλλωστε κατοικω Χαλκιδα πλεον, δεν ειμαι απλα τουριστας. Σ'ευχαριστω για την προταση αλλα λογαριασμο Χαλκιδας που δεν ειναι στο ονομα μου βρισκω ευκολα. Νοικιαζω σπιτι εδω.

SHOOTER045
28/01/2016, 19:27
Το χαρτί απώλειας βγαίνει κατευθείαν.
Με αυτο κινείσαι κανονικά
Αρκεί να το εχεις μαζί σου μαζί με τα υπόλοιπα (άδεια,δίπλωμα, ασφάλεια)
Και εφ όσον διαμενεις εκεί(δεν ξέρω για πόσο διάστημα)
Κάνε αυτό που σου είπα.
Για αλλαγή πινακίδας αυτοκινήτου και μεταφορά φακέλου απο Μαγνησία σε Πέλλα,πληρωσα 80 ευρο

ptc
28/01/2016, 19:33
Το χαρτί απώλειας βγαίνει κατευθείαν.
Με αυτο κινείσαι κανονικά
Αρκεί να το εχεις μαζί σου μαζί με τα υπόλοιπα (άδεια,δίπλωμα, ασφάλεια)
Και εφ όσον διαμενεις εκεί(δεν ξέρω για πόσο διάστημα)
Κάνε αυτό που σου είπα.
Για αλλαγή πινακίδας αυτοκινήτου και μεταφορά φακέλου απο Μαγνησία σε Πέλλα,πληρωσα 80 ευρο

Sorry επειδη μπερδευτηκα, τι ακριβως μου ειπες; Να το κανω Χαλκιδα ή να περιμενω να το κανω Θεσσαλονικη; (θα ξανανεβω σε δεκα μερες)
Παντως αν μπορω να κυκλοφορω νομιμα στο ενδιαμεσο με το χαρτι της αστυνομιας προτιμω να το κανω επανω, να μη μεταφερω το φακελο αδικα στη Χαλκιδα, οπου δεν προκειται να μεινω για πολυ ακομα ετσι κι αλλιως.

SHOOTER045
28/01/2016, 19:37
Αν θα ανεβεις σε 10 ημέρες
Δεν αξίζει η μανούρα.
Κυκλοφορεις με το χαρτί απώλειας, σταματας σε κάθε έλεγχο ,ενώ καλα θα είναι να εχεις και τα κομμάτια που σου έμειναν επάνω

ptc
28/01/2016, 19:51
Αν θα ανεβεις σε 10 ημέρες
Δεν αξίζει η μανούρα.
Κυκλοφορεις με το χαρτί απώλειας, σταματας σε κάθε έλεγχο ,ενώ καλα θα είναι να εχεις και τα κομμάτια που σου έμειναν επάνω

Σουπερ! Σ'ευχαριστω πολυ. :a013:

Η μηχανη τωρα εχει επανω ενα πολυ μικρο κομματι απο την πινακιδα, ακριβως εκει που κρατουσαν οι βιδες, οποτε φαινεται καθαρα οτι εχει κοπει.
Ειναι το λευκο κομματακι πανω στη βαση της πινακιδας.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128142&page=17&p=2698456&viewfull=1#post2698456

rider
28/01/2016, 22:46
μια απ τα ιδια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142010&page=4&p=2501685&viewfull=1#post2501685) σχεδον ειχα παθει κι εγω πετρο αλλα στην περιπτωση μου ειχε κλαπει. η διαδικασια παντως ειναι η ιδια οπως σου ειπαν. Μην ξεχάσεις να το δηλωσεις και στην ασφαλιστικη σου μολις παρεις την κανουρια και μεχρι τοτε καλο εναι να μην την κυκλοφορεις αν δεν ειναι αναγκη...

ptc
02/02/2016, 11:38
Παιδια ξερει κανεις ποια μερα ειναι κλειστο για το κοινο το Μεταφορων στο Καλοχωρι; Παιρνω τηλεφωνο αλλα φυσικα το εχουν κατεβασμενο...
Ειναι θυμαμαι μια μερα που δεν εξυπηρετουν το κοινο για να κανουν τις υποθεσεις των ΚΕΠ, αλλα δεν θυμαμαι ποια μερα ειναι. Νομιζω Παρασκευη; :confused:





Το εχω απωθημενο παντως να παρω τηλεφωνο σε δημοσια υπηρεσια και να μου απαντησουν. Απορω γιατι τα εχουν τα τηλεφωνα στα site τους..

Nostradamus
02/02/2016, 11:46
Το εχω απωθημενο παντως να παρω τηλεφωνο σε δημοσια υπηρεσια και να μου απαντησουν. Απορω γιατι τα εχουν τα τηλεφωνα στα site τους..

Παρε σε καμία περίεργη ρε συ. Αρχαιολογική ας πούμε.. :)

SHOOTER045
02/02/2016, 14:20
Παιδια ξερει κανεις ποια μερα ειναι κλειστο για το κοινο το Μεταφορων στο Καλοχωρι; Παιρνω τηλεφωνο αλλα φυσικα το εχουν κατεβασμενο...
Ειναι θυμαμαι μια μερα που δεν εξυπηρετουν το κοινο για να κανουν τις υποθεσεις των ΚΕΠ, αλλα δεν θυμαμαι ποια μερα ειναι. Νομιζω Παρασκευη; :confused:





Το εχω απωθημενο παντως να παρω τηλεφωνο σε δημοσια υπηρεσια και να μου απαντησουν. Απορω γιατι τα εχουν τα τηλεφωνα στα site τους..

Νομιζω ναι γιατί παρασκευές κανουν εξετάσεις

ptc
08/02/2016, 11:42
Να ενημερωσω κιολας, ωστε να βοηθηθει και κανενας που θα βρεθει στη θεση μου.

Το παραβολο βγαινει ηλεκτρονικα στην κατηγορια Υποδομών Μεταφορών & Δικτύων/Επιβατικές Οδικές Μεταφορές -> Ανταλλακτικές πινακίδες κυκλοφορίας αυτοκ.οχημ. -> Λόγω κλοπής,απώλειας,φθοράς,καταστρ. για 1η/2η φορά. Αν και τουλαχιστον στο Μεταφορων του Καλοχωριου (δυτικης Θεσ/νικης) υπαρχει και ταμειο εφοριας οπου μπορειτε να το παρετε επιτοπου χωρις καμια προσθετη διαδικασια (γλυτωνετε και τις εκτυπωσεις&τραπεζικες συναλλαγες).

Η πινακιδα και η νεα αδεια θα ειναι ετοιμα σε μια βδομαδα.

Ξεχασα μονο να διασταυρωσω αν οντως ειναι η Παρασκευη που ειναι κλειστα για το κοινο... Και στη Χαλκιδα παντως Παρασκευη ηταν κλειστα.

duke200
08/02/2016, 18:57
οταν μου σπασε η πινακιδα στο klx απο μια χαζοσαβούρδα που έφαγα το 2005, πηγα απέναντι απο την τροχαια στη δεληγιάννη και έφτιαξα μια απομίμα γνησιας με ίδιο νούμερο, με 15 ευρω για να γλυτωσω το 30αρι και την ταλαιπωρία απο τις δηλώσεις σε αστυνομία και νομαρχία.

Κυκλοφορείς κανονικά, μέχρι να (αν ποτε το προσέξουν) σε σταματησουν και να σε υποχρεώσουν να βγαλεις γνήσια. Το μηχανάκι το πούλησα το 2013 με την απομιμα πινακίδα (φυσικά το είπα στο παιδι που το πήρε οτι ήταν απομιμα).

lykourgi
08/02/2016, 21:09
Κυκλοφορείς κανονικά, μέχρι να (αν ποτε το προσέξουν) σε σταματησουν και να σε υποχρεώσουν να βγαλεις γνήσια.
Ή μέχρι να έρθει η ώρα του ΚΤΕΟ, που από ότι ξέρω δεν περνάς με "φτιαχτή" πινακίδα.

montechristo
08/02/2016, 21:45
Ή μέχρι να έρθει η ώρα του ΚΤΕΟ, που από ότι ξέρω δεν περνάς με "φτιαχτή" πινακίδα.

Ή μεχρι να πεσεις σε κανενα στραβοξυλο και βρεθεις κατηγορουμενος σε δικαστηριο για πλαστογραφηση κρατικου εγγραφου... (Ποινη φυλακισης ως 2 χρονια)

ptc
08/02/2016, 21:58
Ή μεχρι να πεσεις σε κανενα στραβοξυλο και βρεθεις κατηγορουμενος σε δικαστηριο για πλαστογραφηση κρατικου εγγραφου... (Ποινη φυλακισης ως 2 χρονια)

http://www.tanea.gr/news/greece/article/5069349/den-paresth-sto-dikasthrio-o-liaphs/

lykourgi
08/02/2016, 22:03
http://www.tanea.gr/news/greece/article/5069349/den-paresth-sto-dikasthrio-o-liaphs/
"............................. με αναστολή". :a13:

ptc
08/02/2016, 22:17
Ετσι και τον ξαναπετυχουν παντως, κουνια που τον κουναγε...:priest:

lykourgi
08/02/2016, 22:22
Ναι αλλα "Ποινή φυλάκισης τεσσάρων ετών μετατρέψιμη προς πενήντα ευρώ την ημέρα και πρόστιμο 3.000 ευρώ". Δηλαδη (4Χ365Χ50)+3000=76000€ αν τα υπολογιζω σωστα. :dizzy:
Ναι αλλά, "με αναστολή".
Ήτοι, δεν εκτίεις ποινή αν δεν παρανομήσεις ξανά μέσα σε κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (νομίζω 3-4 χρόνια).

ptc
08/02/2016, 22:24
Ετσι και τον ξαναπετυχουν παντως, κουνια που τον κουναγε...:priest:


Ναι αλλά, "με αναστολή".
Ήτοι, δεν εκτίεις ποινή αν δεν παρανομήσεις ξανά μέσα σε κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (νομίζω 3-4 χρόνια).

Σε ειχα προλαβει... ;)

lykourgi
08/02/2016, 22:27
Σε ειχα προλαβει... ;)
:a10:

duke200
09/02/2016, 07:11
Ή μεχρι να πεσεις σε κανενα στραβοξυλο και βρεθεις κατηγορουμενος σε δικαστηριο για πλαστογραφηση κρατικου εγγραφου... (Ποινη φυλακισης ως 2 χρονια)

ναι παιζει και αυτο είναι αλήθεια, αλλα άμα είσαι σωστος σε όλα τ΄αλλα (αδεια, ασφάλεια, διπλωμα, πληρωμένα τέλη) λίγο δύσκολο να σε "κυνηγήσει" το όργανο. Το πολύ πολύ να σε υποχρεώσει να πας να βγαλεις καινούργια και να σε ξαναδεί στο Τμήμα. Ο Λιάππης διαφέρει απο την περίπτωσή μας γιατι κυκλοφορούσε με πλαστές πινακίδες (και χωρίς ασφάλεια) ενώ είχε καταθέσει στην εφορία τις γνήσιες.

βεβαία υπάρχουν και όργανα στο forum οπότε, αναιρώ και λέω κανονικά η διαδικασία, πρώτα δήλωση καταστροφής στην Αστυνομία και μετά Διεύθυνση Μεταφορών της Νομαρχίας (νυν Περιφερειακής Ενότητας) :lol:

SHOOTER045
09/02/2016, 08:53
ναι παιζει και αυτο είναι αλήθεια, αλλα άμα είσαι σωστος σε όλα τ΄αλλα (αδεια, ασφάλεια, διπλωμα, πληρωμένα τέλη) λίγο δύσκολο να σε "κυνηγήσει" το όργανο. Το πολύ πολύ να σε υποχρεώσει να πας να βγαλεις καινούργια και να σε ξαναδεί στο Τμήμα. Ο Λιάππης διαφέρει απο την περίπτωσή μας γιατι κυκλοφορούσε με πλαστές πινακίδες (και χωρίς ασφάλεια) ενώ είχε καταθέσει στην εφορία τις γνήσιες.

βεβαία υπάρχουν και όργανα στο forum οπότε, αναιρώ και λέω κανονικά η διαδικασία, πρώτα δήλωση καταστροφής στην Αστυνομία και μετά Διεύθυνση Μεταφορών της Νομαρχίας (νυν Περιφερειακής Ενότητας) :lol:

Υπάρχει ενα πεδίο (ανοχής) πανω σε αυτο.
Όπως το ειπες αν εχεις όλα τα υπόλοιπα λίγη σημασία θα δώσει ο αστυνομικός αν έχεις διαφορετική πινακίδα -εννοώ σε διαστάσεις.
Υπάρχουν παραδείγματα με κραυγαλέα μικρά μεγέθη.
Που εκεί μια ενημέρωση -προειδοποίηση-προθεσμια αρκεί.
Όπως και σχεδόν όλα τα παλιά 50αρια που δεν έχουν την πινακίδα της τροχαίας.
Αλλά πλαστική.
Εκεί τα χρώματα και τα μεγέθη ποικίλουν.
Τουλάχιστον να είναι στο ιδιο περίπου μέγεθος και στο ίδιο χρώμα.
Άσπρο πλαίσιο μαύρα γράμματα.
Προσωπικά έχω πει σε παλικάρι με 1000rr κάτοχο ταψιού να δηλώσει απώλεια και να βγάλει άλλη