PDA

View Full Version : Λαστιχα για 990 adventure ?



g.kounoupis
25/05/2010, 10:44
Εχει βαλει κανενας τα conti trial attack της continental ?

georgedktm950
05/06/2010, 08:37
φιλε? χωματινα δεν ειναι αυτα? δοκιμασε τα Metzeler Karoo ....θα παθεις πλακα....

g.kounoupis
05/06/2010, 09:02
αυτα ειναι δρομου


200535

Elesun
05/06/2010, 09:28
Ψάχνομαι και εγώ για κάτι πιο ασφάλτινο από τα Pirelli Scorpion.
Τα έχεις βρει εδώ τα continental; (αν ναί, κόστος; )

Θα με ενδιέφερε και αυτά που φοράει στην φώτο το 990 αλλά δεν ξέρω μάρκα και τύπο.


200542

Gallos
05/06/2010, 10:18
Εμένα με ενδιαφέρει που είναι ο δρόμος γιατί σε τέτοιο δρόμο μπαίνεις έτσι και με τα scorpion.
Τα Σαχαρα της bridgestone τα έχει φορέσει κανένας?

g.kounoupis
05/06/2010, 10:22
στην φωτο φοραει τα μανησια τα continental τα βρηκα στο συνεργειο μου

g.kounoupis
05/06/2010, 10:37
δεν νομιζω να ταιριαζει καποιο λαστιχο της bridgestone στο adventure

gefr
10/06/2010, 03:38
Φαίνεται καθαρά από τα αυλάκια του πίσω ελαστικού. Τα Scorpion είναι τα πιό ασφάλτινα που μπορεί να χρειαστείτε.

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=395043

Παρ'όλα αυτά στο παραπάνω site παρουσιάζονται οι εξής επιλογές:

Πίσω 150/70/18 Μπροστινό 90/90/21

AVON VENUM AVON VENUM
AVON AM23 BRIDGESTONBT-045
CONTINENTAL TKV 12HR CONTINENTAL TK16
DUNLOP K700 PIRELLI MT75
DUNLOP V250 K275 HEIDENAU K76
METZELER ME1COMPK METZELER ME880 MARATHON
MICHELIN MACADAM 100X MICHELIN COMMANDER

Η σειρά είναι τελείως τυχαία και σημειώνω οτι δεν τα έχουν δοκιμάσει αυτοί που τα παρουσιάζουν.

Τα Pirelli Scorpion μερικοί Advεντουράδες τα πάνε με 230χλμ.... Τα Continental TKC 80 είναι πιό χωμάτινα και τα Sahara επίσης, αλλά δεν έχουν τύχει μεγαλύτερης εκτίμησης από ότι έχω διαβάσει στο Advrider. Είναι πιό σκληρά από τα Scorpion και άρα γλυστράνε σε βρεγμάνη άσφαλτο πιό πολύ, ενώ μόνο το Continental έχει καλύτερη ελκτική πρόσφυση στο χώμα-λάσπη-άμμο. Επίσης τα Dunlop D908.
Σε τέτοιεσ extreme καταστάσεις, είναι καλό να επιστρατεύονται ειδικές τεχνικές όπως ξεφούσκωμα ελαστικών, αλλά τότε πρέπει να έχουμε ετοιμαστεί από πρίν. Εκτός από τρόμπα τα ελαστικά μας θα πρέπει να διαθέτουν και δεύτερο beat, ώστε να μην γλυστρήσει η ζάντα σε σχέση με το λάστιχο και κουρέψει τη βαλβίδα.
Κατά συνέπεια Scorpion και πάλι Scorpion.

g.kounoupis
10/06/2010, 03:44
αυτα ειναι τα continental trail atack και ειναι δρομου


201101

Mariner
04/06/2013, 11:41
Ρε συνάδελφοι, έχει δοκιμάσει κανείς το Dunlop trailmax TR91 σε adventure να μας πει καμια γνώμη? Mετά απο 2 θητείες σε continental trailattack σκέφτομαι να δοκιμάσω στο ασφάλτινο σετ τα dunlop.

292063

tntyliss
04/06/2013, 16:09
Δεν τα έχω βάλει προσωπικά αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα απο φίλους. Βγαίνει και σε 21? έχω δεί μόνο 19.

virus
04/06/2013, 17:35
φυσικα και βγαινει σε 21 ζαντα!!

Lioulios
05/06/2013, 01:02
Όποιος δεν πάει χώμα , όπου τα καρού και τα tkc σκίζουν πάτους ....Μην κάνει τη μλακια να βάλει κάτι άλλο πέραν από τα Σκόρπιον .

Aν πάλι κάποιος τα κάνει όλα όπως εγώ , τότε ας προτημήσει τα Heidenau k60 scout που σε πάνε παντόυ ... Όχι τάπα ,αλλά είναι για όλα τα τεραίν πάνω του μετριου .

Το κοντινέταλ τρέιλ ατάκ είναι ελαστκό καθαρά δρομίσιο και θα το προτημούσα μόνο αν μου την βίδωνε κάποια στιγμή να βάλω το μηχανάκι σε καμιά πίστα και να κυνηγάω ss .

Τα adv είναι μηχανάκια πολλών δυνατοτήτων και πιστεύω πως με ένα τέτοιο ελαστικό το μηχανάκι περιορίζεται . Από τη στιγμή που υπάρχουν τα σκόρπιον (που οι περισσότεροι τα τερματίζουνε) δεν βλέπω το λόγω να πάει κανείς και πιο πέρα ... Περί ορέξεως βέβαια ....

Αν κάποιος τώρα θέλει να μπαίνει ακόμα πιο κάτω , ας πάει να τα βάλει .

Έχω την εντύπωση όμως (και επειδή έχω τερματίσει σκόρπιον) πως για να ευχαριστηθείς τα τρέιλ ατάκ περισσότερο από τα σκόρπιον ...πρέπει να έχεις 3 κλιλά @@

gefr
05/06/2013, 06:42
H αλήθεια είναι οτι τα Scorpion όταν πλησιάζει η ώρα τους, στο τελευταίο τέταρτο της ζωής τους, γλυστράνε. Η διαφορά είναι αισθητή. Ίσως τα πιό δρομίσια να έχουν καλύτερη συμπεριφορά στα τελευταία τους. Τα trail attack για κάποιον που κάνει πολλά ασφάλτινα χιλιόμετρα καί γρήγορα καί φορτωμένος πρέπει να είναι και πιό οικονομικά σε καύσιμο και πιό σταθερά. Φίλος τα βάζει δεύτερη φορά.

Mariner
05/06/2013, 09:57
Τα trailattack έχουν ανώτερη συμπεριφορά σε μεγάλες ταχύτητες απ'οτι τα scorpion και έχουν πολύ μεγαλήτερη διάρκεια. Τα scorpion τα άλλαζα κάθε 12-14 και με τα conti βγαζω εύκολα 20 χιλιάδες χμ. Επίσης η συμπεριφορά του conti στο βρεγμένο είναι επίσης καλύτερη. Δεδομένου λοιπόν πως κάνω πολλά χιλιόμετρα και χώμα το βάζω μόνο με τακούνια που φοράω σε 2ο σετ τροχών προτιμώ να βάλω κάτι εντελώς ασφάλτινο όπως τα conti η τα Dunlop.

geez996
05/06/2013, 14:59
Όποιος δεν πάει χώμα , όπου τα καρού και τα tkc σκίζουν πάτους ....Μην κάνει τη μλακια να βάλει κάτι άλλο πέραν από τα Σκόρπιον .

Aν πάλι κάποιος τα κάνει όλα όπως εγώ , τότε ας προτημήσει τα Heidenau k60 scout που σε πάνε παντόυ ... Όχι τάπα ,αλλά είναι για όλα τα τεραίν πάνω του μετριου .

Το κοντινέταλ τρέιλ ατάκ είναι ελαστκό καθαρά δρομίσιο και θα το προτημούσα μόνο αν μου την βίδωνε κάποια στιγμή να βάλω το μηχανάκι σε καμιά πίστα και να κυνηγάω ss .

Τα adv είναι μηχανάκια πολλών δυνατοτήτων και πιστεύω πως με ένα τέτοιο ελαστικό το μηχανάκι περιορίζεται . Από τη στιγμή που υπάρχουν τα σκόρπιον (που οι περισσότεροι τα τερματίζουνε) δεν βλέπω το λόγω να πάει κανείς και πιο πέρα ... Περί ορέξεως βέβαια ....

Αν κάποιος τώρα θέλει να μπαίνει ακόμα πιο κάτω , ας πάει να τα βάλει .

Έχω την εντύπωση όμως (και επειδή έχω τερματίσει σκόρπιον) πως για να ευχαριστηθείς τα τρέιλ ατάκ περισσότερο από τα σκόρπιον ...πρέπει να έχεις 3 κλιλά @@

Scorpion Trail εχεις βαλει ???

Μακραν το καλυτερο δρομισιο λαστιχο για ADV.

Δυστηχως σταματησαν την παραγωγη τους σε διασταση 150/70/18.

Οποτε τσιμπισα 3 ζευγαρακια να εχω στην υπογα

spyro
06/06/2013, 15:12
ποτέ δε έχω καταφέρει να βγάλω από scorpion πάνω από 10Κ.

το μπροστινό είναι ευαίσθητο και σε πολλούς έχει βγάλει προβληματάκια. Ο μεγάλος πόλεμος ακόμα μένετε για το μπροστινό, μεταξύ ktm και Pirelli, «Φταίτε εσείς», «όχι εσείς φταίτε» και έτσι. Παρόλαυτα εγω δε τα αλλάζω.

Έχω δοκιμάσει και τα Continental. μια χαρά λάστιχο. αρκετά ανθεκτικό σε χιλιόμετρα και καλύτερη συμπεριφορά στις υψηλές ταχύτητες, δεν έστριβε άσχημα και δεν είχα παράπονα στο στεγνό. Στο βρεγμένο όχι τόσο καλές εντυπώσεις. Αλλά … σαν το scorpion δεν ήταν. Αυτό το μπάσταρδο λάστιχο με look και καλά on-off είναι στη πραγματικότητα ένα καθαρά ασφάλτινο λάστιχο το οποίο θα σε περάσει με αρκετή αξιοπρέπεια όμως έναν χωματόδρομο. Έχει καλύτερο κράτημα από το conti στο δρόμο ενώ παράλληλα είναι και καλύτερο στο χώμα. Ειδικά το κράτημα του μπροστινού (όπως παρεμπίπτοντος και κάθε Pirelli που εχω δοκιμάσει) αναλογικά με τις διαστάσεις του δε παίζεται.

Δεν αλλάζατε λέμε.

Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δε μου βγάζει πάνω από 10Κ χλμ και με έχει στην αιμοδοσία. Άσε που έχουν φτάσει τα 280 ευρα, ενώ κάποτε το χα βαλει με 195. :cry:

Lioulios
06/06/2013, 15:32
Για τα mt90 λέω ...που αν αρχίσουν και γλυστράνε ...Δεν έχουν φτάσει προς το τέλος , αλλά στο τέλος της ζωής τους για μένα .Εκεί κοντά στα 10.000χλμ

Την πολυτέλεια να έχει κάποιος 2ο ζευγάρι τροχών , δεν την γνωρίζω ,αλλά αν αυτό είναι δεδομένο , τότε βάζεις ότι θες ... Κάνεις ότι θες !!!

Αυτά που λέτε για διάρκεια ζωής μεγαλύτερη στο κοντι κτλ δεν τα γνωρίζω ... Δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ ...Απλά βλέπω μια καθαρά ασφάλτινη γόμα που πιστεύω και πως για να ζεσταθεί , θα θέλει λιγάκι παραπάνω και ξαναλέω ... Περιορίζετε το μηχανάκι .
Αν είναι κάποιος να κάνει πολλά και μόνο ασφάλτινα χλμ , τότε ας τα βάλει ...Τα καινούρια 1190 αυτά τα λάστιχα φόραγαν όταν τα δοκίμασα .

Ας πούνε αυτοί που τα έχουν βάλει καλύτερα

Psaxtiris
06/06/2013, 15:41
… σαν το scorpion δεν ήταν. Αυτό το μπάσταρδο λάστιχο με look και καλά on-off είναι στη πραγματικότητα ένα καθαρά ασφάλτινο λάστιχο το οποίο θα σε περάσει με αρκετή αξιοπρέπεια όμως έναν χωματόδρομο. .. Ειδικά το κράτημα του μπροστινού (όπως παρεμπίπτοντος και κάθε Pirelli που εχω δοκιμάσει) αναλογικά με τις διαστάσεις του δε παίζεται.

Δεν αλλάζατε λέμε.

+ 1

okourkoulos
10/06/2013, 13:19
Τα έχω δοκιμάσει όλα τα δρομίσια.

Τα πιο γρήγορα είναι τα Continental Trail, αλλά τρώγονται γρήγορα ως μαλακότερα και γλυστράνε.
Τα πιο ανθεκτικά είναι τα Pirelli Scorpion και τα Trail Και τα A/T. Σκληρότερα, όμως, ζεσταίνονται δύσκολα.
Tώρα έχω τα Dunlop και γλυστράνε απ'τη πρώτη εβδομάδα. Τα έχω δύο μήνες, στρώσανε, αλλά δε μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Ίσως φταίει κι η άσφαλτος η καλοκαιρινή με τη σκόνη. Δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς, καινούριο λάστιχο, αφού όποιον ρώτησα, είπε τα καλύτερα.

Lioulios
10/06/2013, 15:36
Κούρκουλε , αν είχες πολύ καιρό να το βγάλεις έξω το μηχανάκι ...Τοτε είναι αυτό που λες με τη σκόνη ...Θα φτιάξει σύντομα ...Το χω πάθει και εγώ . Αν δεν ... τότε δεν ξέρω ...

spyro
10/06/2013, 16:02
Κούρκουλε , αν είχες πολύ καιρό να το βγάλεις έξω το μηχανάκι ...Τοτε είναι αυτό που λες με τη σκόνη ...Θα φτιάξει σύντομα ...Το χω πάθει και εγώ . ... ...


:confused:

για δώσε καμια εξήγηση ρε συ Liouliε. ποια η σχέση της περιοδικότητας επαφής με το δρόμο με την αίσθηση του για την απόδοση?

Lioulios
11/06/2013, 01:14
Είχα το μηχανάκι (το 675) στην πυλωτή κανα μήνα ακούνητο και είχε μαζέψει στα λάστιχα ...Τα πάντα από τη σκόνη της γειτωνιάς . Στην 1η βόλτα ,ένιωθα πως οδηγούσα άλλη μηχανή ... Κόλιαζε με 4η για πλάκα ...

Σου φαίνεται περίεργο ;

okourkoulos
11/06/2013, 08:40
Δεν είναι ακούνητο και δε μιλάμε για μια φορά.
Έχω μπερδευτεί!

Ktm.Prestige
13/06/2013, 17:28
Προσωπικά είχα τα Conti TKC80 οταν πήρα τη μηχανή , καινούργια.Οκ , δε ξέρω τι λέτε εσείς αλλα το λάστιχο λες και το έφτιαξαν για το δικό μου
οδηγικό στυλ.Στο χώμα απλά πετούσε , στο δρόμο γινόταν τσίχλα (κάπου είχα διαβάσει οτι φοράει ασφαλτινη γόμα-δεν ξερω κατα πόσο ισχύει) ,κυνηγούσες κάτι haya για πλάκα
σε κλειστά κομμάτια...Στο νερό , καλύτερα με τα πόδια , ο ορισμός της γλύστρας!!!
Τώρα φοράω τα "μαμά" τα οποία δεν είμαι τρελά ευχαριστημένος , το φοβάμαι και νιώθω οτι θα με προδώσει.

Εαν τωρα ειχα λεφτά - με κλειστά τα μάτια θα ξαναέβαζα TKC.
Δεν εχω δοκιμάσει Karoo , ίσως να είναι και καλύτερα αλλα είμαι τύπος που αμα το βρω με κάτι , δε το αλλάζω για πειραματισμούς.

geez996
13/06/2013, 21:15
Προσωπικά είχα τα Conti TKC80 οταν πήρα τη μηχανή , καινούργια.Οκ , δε ξέρω τι λέτε εσείς αλλα το λάστιχο λες και το έφτιαξαν για το δικό μου
οδηγικό στυλ.Στο χώμα απλά πετούσε , στο δρόμο γινόταν τσίχλα (κάπου είχα διαβάσει οτι φοράει ασφαλτινη γόμα-δεν ξερω κατα πόσο ισχύει) ,κυνηγούσες κάτι haya για πλάκα
σε κλειστά κομμάτια...Στο νερό , καλύτερα με τα πόδια , ο ορισμός της γλύστρας!!!
Τώρα φοράω τα "μαμά" τα οποία δεν είμαι τρελά ευχαριστημένος , το φοβάμαι και νιώθω οτι θα με προδώσει.

Εαν τωρα ειχα λεφτά - με κλειστά τα μάτια θα ξαναέβαζα TKC.
Δεν εχω δοκιμάσει Karoo , ίσως να είναι και καλύτερα αλλα είμαι τύπος που αμα το βρω με κάτι , δε το αλλάζω για πειραματισμούς.


Με ΤΚC και πας ταπα και κανεις και πλάκα στα busa ????

Μήπως έχεις μπερδευτεί ? αυτό είναι τακουνατο κάργα....

Εχω ένα ζευγάρι στην αποθήκη.... Ελα πάρτο μισό τιμής

m/m990
13/06/2013, 21:20
Και εγώ με το ίδιο μηχανάκι και Karoo r πάνω μια απο τα ίδια όσο και περίεργο να ακούγεται...απλά μικρό χρόνο ζωής...

spyro
13/06/2013, 21:27
Με ΤΚC και πας ταπα και κανεις και πλάκα στα busa ????

Μήπως έχεις μπερδευτεί ? αυτό είναι τακουνατο κάργα....

Εχω ένα ζευγάρι στην αποθήκη.... Ελα πάρτο μισό τιμής

+1

ποιος το οδηγούσε εκείνο το ριμάδι το busa?

MiltiadisK.D
13/06/2013, 22:38
Φορουσα KAROO τα απλα και ημουν πολυ ευχαριστημενος,ειδικα στο χωμα και ιδιως στην λασπη.Στην ασφαλτο μια χαρα και εμπαινε ομορφα στις στροφες,απεφευγα τα νερα οπως ο διαολος το λιβανι(αν και με ολα τα ελαστικα ειμαι επιφυλακτικος σε αυτα)το μονο μειον ειναι οτι δεν βγαζεις πολλα χλμ.και στην ασφαλτο αν περνας τα 140 συχνα πυκνα τα τακουνια πισω εξαφανιζονται.

Lioulios
14/06/2013, 00:40
Με ΤΚC και πας ταπα και κανεις και πλάκα στα busa ????

Μήπως έχεις μπερδευτεί ? αυτό είναι τακουνατο κάργα....

Εχω ένα ζευγάρι στην αποθήκη.... Ελα πάρτο μισό τιμής

O Βάγγος δε λέει μαλακίες . Με τα Τκc τον έβλεπα να μπαίνει καλύτρα από τωρα με τα σκόρπιον . Επίσης δεν είναι και αυτό που λες ...Ο μεσος οδηγός ... Άμα το πάρει ζεστα ,πάει δίχως αύριο ...Εγω δεν θα μπω ποτέ μου όπως κατα καιρούς τον βλέπω να μπαίνει .Μεγάλο σχολείο το SM τελικά .

Όσο για το μπούσα ... Ρωτήστε τον Σαολίν να σας πει ... Κλειστά κομάτια βέβαια ,αλλά το 950 απο πίσω σταθερά και τάπα (με τα tkc) που ούτε ο Σαολίν θεωρείτε ο μέσος οδηγός .

Αυτό με την ασφάλτινη γόμα και εγώ το έχω κάπου ακούσει για τα tkc .

Βέβαια είναι λάστιχο όπως και το καρού πυ δεν είναι για 160άρες+ γιατί όπως είπε και ο Μιλταράς ...Χάνεις τακούνια καθ οδών

Ktm.Prestige
14/06/2013, 09:15
Βέβαια είναι λάστιχο όπως και το καρού πυ δεν είναι για 160άρες+ γιατί όπως είπε και ο Μιλταράς ...Χάνεις τακούνια καθ οδών

+πολλάαααα!
Το λάστιχο απλά καράφλιζε...Το ίδιο περίπου συμβαίνει και στο Karoo..

PS:Όντως μεγάλο σχολείο το sm!:D

Ktm.Prestige
14/06/2013, 09:16
Με ΤΚC και πας ταπα και κανεις και πλάκα στα busa ????

Μήπως έχεις μπερδευτεί ? αυτό είναι τακουνατο κάργα....

Εχω ένα ζευγάρι στην αποθήκη.... Ελα πάρτο μισό τιμής

Δεν εχω λόγο να το παίξω μούρη...
Στείλε μου πμ τιμούλα για το ζευγάρι , με ενδιαφέρει!
:beer:

spyro
14/06/2013, 09:19
παιδες χαλαρά.

το ίδιο μηχανάκι έχουμε. Τα ιδια λάστιχα έχουμε δοκιμάσει. τα TKC τα ξέρουμε όπως ξέρουμε και τα scorpion. και ναι έχουμε πετύχει τρελά τιμόνια σε οποιοδήποτε μηχανάκι. δεν είναι αυτό το θέμα.

με χωμάτινα λάστιχα σε ζάντα 21 μπροστινή, απλά δε μπορείς να ρίξεις στον busa πουθενά, κλειστά, ανοιχτά, ημίκλειστα και ανοιγώμενα …. εκτός και αν μιλάμε για δρόμο με λακούβες, η κουλό busa.

και δεν είναι δυνατόν τα TKC να σου δίνουν εμπιστοσύνη να ρίξεις σε busa και τα scorpion να σε κάνουν να το ξανασκέφτεσαι.

MiltiadisK.D
14/06/2013, 10:58
Ρε παιδια ο ανθρωπος δεν ειπε οτι εριξε σε busa,αν καταλαβα καλα ειπε οτι κυνηγουσε,(κλουθουσε)κωλο κωλο που λεμε σe busa για να επισημανει οτι με τα TKC μπαινεις εξισου καλα και στην ασφαλτο οπως και στο χωμα,αποφευγουμε και εδω το βρεγμενο οδοστρωμα,αυτα:):wave2:

Ktm.Prestige
14/06/2013, 11:52
Χαλαροί είμαστε :smokin:


παιδες χαλαρά.

το ίδιο μηχανάκι έχουμε. Τα ιδια λάστιχα έχουμε δοκιμάσει. τα TKC τα ξέρουμε όπως ξέρουμε και τα scorpion. και ναι έχουμε πετύχει τρελά τιμόνια σε οποιοδήποτε μηχανάκι. δεν είναι αυτό το θέμα.

με χωμάτινα λάστιχα σε ζάντα 21 μπροστινή, απλά δε μπορείς να ρίξεις στον busa πουθενά, κλειστά, ανοιχτά, ημίκλειστα και ανοιγώμενα …. εκτός και αν μιλάμε για δρόμο με λακούβες, η κουλό busa.

και δεν είναι δυνατόν τα TKC να σου δίνουν εμπιστοσύνη να ρίξεις σε busa και τα scorpion να σε κάνουν να το ξανασκέφτεσαι.

gefr
14/06/2013, 14:58
Νομίζω οτι έχει κάποιο δίκιο ο νέος...