PDA

View Full Version : σφιξιμο αξονα



Panopticon7
25/05/2010, 11:39
Παιδες να ρωτησω κατι, στην χορνετα μου αποφασισα να ρυθμισω μονος την αλυσιδα με τον τροπο που λεει στο μανουαλ, μονο που λεει μεσα οτι την βιδα του αξονα πρεπει να την σφιξουμε με ροποκλειδο.

Οπως φαινεται ειμαι ολιγον ασχετος απο αυτα.
Σε εναν φιλο που ρωτησα μου ειπε "σιγα μωρε, δεν χρειαζεται, απλα μην σφιξεις πολυ"


Δε μου λετε, αν σφιχτει παραπανω απο τα 10 κιλα που λεει στο μανουαλ τι μπορει να συμβει ?
(γιατι θαρρω εβαλα αρκετη δυναμη)

jfx
25/05/2010, 12:27
(Για να ειμαστε ακριβεις, η ροπή δε μετριέται σε κιλά, αλλά σε kgf*m)
Τα 10 που λες αντιστοιχουν σε περιπου 100Nm. πληροφοριακα αυτα.

Η συγκεκριμενη ροπή είναι αρκετή, τωρα ακριβως δε γινεται να περιγραφεί πόση είναι.

Περα απο αυτο μια βιδα σφιγμένη παραπανω απο όσο προβλεπει η κατασκευη της έχει ως αποτελεσμα να καταστραφουν τα σπειρώματα της....

menelaos46
25/05/2010, 12:39
Ολες οι βιδες που ειναι καπου μελετημενα τοποθετημενες θελουν κανονικα ροποκλειδο η πως το λενε.
Τωρα απο κει και υστερα για ευκολια χρησιμοποιουμε μονο σε αυτες που θεωρουμε σημαντικες οπως αυτες μεσα στο μοτερ (για να μη το παρεις στο χερι) αλλα και σε καποιες αλλες.
Τωρα για τον αξονα εγω προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε και ποτε δεν ειχα προβλημα οσο τον βιδωνα μονος μου.Γενικος κανονας ειναι να μην ειναι παρα πολυ σφιχτη αλλα σε καμια περιπτωση λιγο σφιχτη.
Αυτα!

Υ.Γ. Εχω δει κατι μαστορια και στο μοτερ να τα κανουν ολα στο περιπου.....

Panopticon7
25/05/2010, 13:05
ενταξει απο την στιγμη που δεν εσφιγγε με χαλαρη δυναμη, την εσφιξα ακομα 90 μοιρες, δεν παιζει προβλημα φανταζομαι.

Ναι 10 kfg λεει μεσα δηλαδη 98 απ τα αλλα :blush:

Panopticon7
25/05/2010, 13:07
Παντως το project "ρυθμιση αλυσιδας" το εφερα σε περας καλα, θα προετοιμαστω ψυχολογικα για να ρυθμισω και τα φωτα καποια στιγμη :lol: :bawl: :lol: :bawl: