PDA

View Full Version : μπερδεμα 8-9000 στρ σε κ5



JPAPANTK5
26/05/2010, 08:42
Καλημερα σε ολους θα θελα να μαθω εαν εχει και κανενας αλλος αυτο το προβλημα σε ολες τις ταχυτητες στις 8000-9000 στρ μου κανει μπερδεματα δεν ξερω τι να υποθεσω.Εαν ξερει καποιος κατι θα θελα μια πληροφορια

reinmeister
26/05/2010, 08:51
ελλιπεις πληροφοριες...

τι ειδους μπερδεμα?

απο κει και πριν και απο κει και πανω ανεβαζει κανονικα?

φοραει πραγματα το μηχανακι κι αν ναι τι και τι ρυθμισεις εχουν γινει...

ποσα χιλιομετρα και τι σερβις εχουν γινει?

το κανει με ολα τα ανοιγματα γκαζιου? αν οχι σε ποια και σε τι βαθμο?

JPAPANTK5
27/05/2010, 03:48
Ως τις 8000-9000 ανεβαζει κανονικα εκει μπερδευει δεν αφηνει να ανοιξει περισσοτερο.Φοραω YOSIMURA και εχω βαλει το σεταρισμα για την συγκεκριμενη εξατμιση .Το κανει και μετα απο σερβις και μου ειπε οτι καθαρισε και τα μπεκ.Εχω περιπου 26000χλμ.Το κανει σε ολες τις ταχυτητες ενω παλιοτερα δεν το εκανε παντα τωρα το κανει πολυ συχνα και σε ολα τα ανοιγματα.Εχω ακουσε διαφορα οπως απο βενζινες ανω σε αυτο το διαστημα και καθαριστικα εβαλα και φορτωνα 100 αρα,αλλη μου ειπαν οτι ειναι ηλεκτρικο απλα θα θελα να μαθω εαν το εκανε και σε κανεναν αλλον μηπως και βγαλω κανενα συμπερασμα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

reinmeister
27/05/2010, 04:23
σεταρισμα δεν υπαρχει για καμια εξατμιση...οποιος σου ειπε κατι τετοιο δεν ξερει τι του γινεται...θεωρω οτι σου εβαλαν καυσιμα με το yoshimura box...τα μπερδεματα στα εκανε και πριν σου κανουν την ρυθμιση?

JPAPANTK5
27/05/2010, 05:18
Εχεις απολυτο δικιο αυτο box μου εβαλε ,τα μπερδεματα αρχισαν ενω ειχα βαλει το box στην αρχη δουλευε τελεια και το μηχανακι οντως το χρειζοταν πηγαινε πολυ καλα.Παιζει να το κανει απο αυτο; το εχω σκεφτει.Το θεμα ειναι οτι για να το βρει ο μηχανικος θα πρεπει να ανεβει δυναμομετρο.

reinmeister
27/05/2010, 05:30
επειδη υπαρχει μεγαλη περιπτωση να στο κανει ολο αυτο απο λαθος καυσιμο κανε το εξης απλο...πηγαινε σε καποιον να σου επαναφερει τον εγκεφαλο στην εργοστασιακη του μορφη...δεν χρειαζεται δυναμομετρο για κατι τετοιο...

με το yoshimura box επαναφερεται ΜΟΝΟ εφ οσον αυτος που θα κανει την δουλεια ξερει ακριβως τι + η - εχουν δωθει...με το teka box υπαρχει δυνατοτητα για reset...

υ.γ. το οτι δεν το εκανε αμεσως ,δεν σημαινει οτι δεν φταιει η ρυθμιση...σημαινει οτι σιγα σιγα ,απο το υπερβολικο καυσιμο αρχισε το μηχανακι να υπολειτουργει...

επανεφερε το και ελεγξε και τα μπουζι σου οπωσδηποτε...

δουλεψε το λιγο να καθαρισει κι αν τελικα δεν επανελθει συζηταμε πλεον για αλλα θεματα...

JPAPANTK5
27/05/2010, 05:35
σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

θα τα ξαναπουμε!!

reinmeister
27/05/2010, 05:36
τιποτα φιλε μου,να σαι καλα...ευχομαι να επανελθεις με καλα νεα...:wave2:

T.R.E
27/05/2010, 09:23
Κοίτα και την αντλία βενζίνης,μπουκώματα από ένα +5% λίγο δύσκολο δεν είναι? :confused:

JPAPANTK5
01/06/2010, 03:34
Καλημερα τελικα 99% το βρηκα .Αντλια βενζινης και δυστυχως τα συνεργια δεν μπαινουν στον κοπο να την καθαρισουν απλα στην αλλαζουν και δεν ειναι καθολου ευκαταφρονητο το ποσο πανω απο 300€ ακουσα προσ το παρον την καθαρισαμε αλλα ποτε δεν ξερεις που θα σε αφησει τελειος ασ ελπισω πως δεν θα με αφησει σε κανενα ταξιδακι .
Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια :beer:

nktR
01/06/2010, 03:44
είναι το φαινόμενο της αντλίας βενζίνης.
Λύσιμο, καλό καθάρισμα και είσαι έτοιμος. (εάν ξαναβουλώσει έχουμε συνεργείο που έχει μηχάνημα και καθαρίζει αντλίες και έως τώρα 8 φίλοι μαζί με το δικό μου μοτό δεν έχουμε κανένα πρόβλημα)
Κανονικά ανά κάποια χλμ 20000 κάνεις ένα προληπτικό καθαρισμό
Η αντλία ψιλοφράζει με ότι σαβούρα κυκλοφορεί στις δεξαμενές στα βενζινάδικα και δεν ανεβάζει bar-πίεση για ψεκάσουν τα μπεκ από μεσαίες και πάνω και το μοτό σκορτσάρει.
Καλά χλμ

reinmeister
01/06/2010, 04:12
κανεις πλακα ναι?

παλευεις τοσο καιρο και δεν εχει ελεγθει η αντλια? ειναι το πρωτο που κοιταζεται σε τετοιες περιπτωσεις...οταν ειπες οτι εχει γινει σερβις ,εχουν καθαριστει μπεκ κλπ. θεωρησα οτι στανταρ θα εχει ελεγθει και η αντλια...

τσαμπα εγραφα ρπμ...

:lol:

οπως και να χει ξεμπερδεψες...:beer: :beer: :beer:

reinmeister
01/06/2010, 04:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Κοίτα και την αντλία βενζίνης,μπουκώματα από ένα +5% λίγο δύσκολο δεν είναι? :confused:

ανετα...πολλα μηχανακια ειναι πολυ πλουσια με την εργοστασιακη ρυθμιση και με ενα +5-10% γινονται ταφοι...

εχω δει κ5 1000 με δουλεια στο Box να δειχνει 96 τροχο...:lol:

το καναμε μαμα και το παλληκαρι κοντεψε να βαλει τα κλαμματα απο την χαρα του...

JPAPANTK5
01/06/2010, 04:57
Εχεις απολυτο δικιο και εγω απο το σερβις ετσι φανταστηκα οτι τουλαχιστον η τρομπα εχει ελεχθει αλλα δυστυχως δεν την ειδαν καναν.Αλλα απο οτι εμαθα δεν μπαινουν στο κοπο να την ανοιξουν :confused:
Ελπιζω με το καθαρισμα να φτιαξει αλλιως παμε για καλα εξοδα :mad:

εχεις δικιο εγω καθομουν διπλα σε 600 και το σκεφτομουν να ανοιξω:D

menelaos46
01/06/2010, 06:08
Ως τις 8000-9000 ανεβαζει κανονικα εκει μπερδευει δεν αφηνει να ανοιξει περισσοτερο.Φοραω YOSIMURA και εχω βαλει το σεταρισμα για την συγκεκριμενη εξατμιση .Το κανει και μετα απο σερβις και μου ειπε οτι καθαρισε και τα μπεκ.Εχω περιπου 26000χλμ.Το κανει σε ολες τις ταχυτητες ενω παλιοτερα δεν το εκανε παντα τωρα το κανει πολυ συχνα και σε ολα τα ανοιγματα.Εχω ακουσε διαφορα οπως απο βενζινες ανω σε αυτο το διαστημα και καθαριστικα εβαλα και φορτωνα 100 αρα,αλλη μου ειπαν οτι ειναι ηλεκτρικο απλα θα θελα να μαθω εαν το εκανε και σε κανεναν αλλον μηπως και βγαλω κανενα συμπερασμα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Δε μου λες κατι οταν εισαι με νεκρα και δινεις τερμα γκαζι ανεβαζει κανονικα η παλι μπερδευει?

JPAPANTK5
01/06/2010, 08:46
Η αληθεια ειναι πως δεν ανεβαζει οπως θα πρεπε σαν ιτζεκσιον κανει ανεπεστητα κοψιματα αλλα θα πρεπει να το προσεψεις για να το καταλαβεις

menelaos46
01/06/2010, 09:12
Αν στη νεκρα δε μπερδευει καθολου και ανεβαζει κανονικα ενω εν κινηση μπερδευει νομιζω πως κατι δεν παει καλα στους αεραγωγους, εισαγωγη αερα γενικοτερα ισως και στο μειγμα-ρυθμιση ψεκασμου.

T.R.E
01/06/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Δε μου λες κατι οταν εισαι με νεκρα και δινεις τερμα γκαζι ανεβαζει κανονικα η παλι μπερδευει?

O χάρτης της νεκράς στα GSX-R είναι πολύ διαφορετικός λόγω του ότι δεν υπάρχει φορτίο στον κινητήρα,συνεπώς έχει και πολύ λιγότερη βενζίνη... Δεν μπορείς να τον λάβεις σαν μέτρο...

T.R.E
01/06/2010, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ανετα...πολλα μηχανακια ειναι πολυ πλουσια με την εργοστασιακη ρυθμιση και με ενα +5-10% γινονται ταφοι...

εχω δει κ5 1000 με δουλεια στο Box να δειχνει 96 τροχο...:lol:

το καναμε μαμα και το παλληκαρι κοντεψε να βαλει τα κλαμματα απο την χαρα του...



Τέτοιο χάλι δεν έχω δει,και δεν μπορώ να καταλάβω πως με +5 % μπορείς να χάσεις 60 ίππους... Το χειρότερο που έχω δει ήταν του NKTR που με ρύθμιση - ολόσωμη Arrow- φίλτρο κτλ άγγιξε τα 150 +... Στο 10:1! :lol:

nktR
01/06/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Τέτοιο χάλι δεν έχω δει,και δεν μπορώ να καταλάβω πως με +5 % μπορείς να χάσεις 60 ίππους... Το χειρότερο που έχω δει ήταν του NKTR που με ρύθμιση - ολόσωμη Arrow- φίλτρο κτλ άγγιξε τα 150 +... Στο 10:1! :lol:


όπως πήρα τη μοτό με ρύθμιση στο περίπου....και πονηρεύτηκα γιατί με τέρμα γκάζι από Χαίδάρι μέχρι την γέφυρα της εθνικής Κορίνθου για Τρίπολη 109χλμ μου άναψε λαμπάκι !!! τέντωσα !!! λέω πάω να το πετάξω τώρα !!!

και στην επιστροφή περνάω από εκεί να ρωτήσω τι έχουν κάνει στο commander και μου λέει:
"τα άλογα θέλουν φαί για να πάνε" λέει ο μάστορας του τύπου που την αγόρασα και είναι και επώνυμο εξουσιοδοτημένο μαγαζί suzuki ..... και του λέω: ναι, αλλά όχι άκαφτη.... τέσπα του ζητάω το cd για το commander και του λέω ότι θα το πάω στο δυναμόμετρο....απάντηση: το νου σας μην το χαλάσετε.... :lol: :lol: :lol:

ιδού ο τάφος του Ινδού :hypnotize
κόκκινο διάγραμμα=πριν
μπλέ διάγραμμα=μετά

η καύση όπως λέει ο Νικόλας :uplate:


200123

jafar
04/06/2010, 19:19
kalispera file.iparxei an thes k telika katalikseis ekei trompa venzinis me ta misa lefta apo ayta pou sou zitane.na sai kala