PDA

View Full Version : Ποιοτητα ζωης στην Αθηνα?ΜΠΑΑΑΑ



koulis19
26/05/2010, 10:24
Ποσες φορες χαιρομαι τους ανθρωπους που κατοικουν εκτος των μεγαλων αστικων πολεων,φυσικα εχοντας εννοιες στο κεφαλι τους και προβληματα οπως καθε ανθρωπος αλλα ζωντας σε ενα περιβαλλον μακρια απο τους αλλοπροσαλλους ρυθμους ζωης και της τρελης ρουτινας.Ποσο μαλλον χαιρομαι τους ανθρωπους οι οποιοι εχουν καταφερει,ο καθενας με τον τροπο του να αφησει πισω του την καθημερινοτητα αυτη και να παει να ζησει οπως αξιζει σε εναν ανθρωπο

Φυσικα καθε βημα στην ζωη εχει και τα αρνητικα και τα θετικα του.Παμε στο θεμα μας λοιπον
75η στην ποιότητα ζωής η Αθήνα
Την πρώτη θέση στην λίστα με τις πόλεις με την καλύτερη ποιότητα ζωής κατέχει η Βιέννη, μπροστά από τη Ζυρίχη και τη Γενεύη, ενώ η Αθήνα καταλαμβάνει την 75η θέση του σχετικού καταλόγου, σύμφωνα με την ετήσια έρευνα της εταιρείας συμβούλων ανθρωπίνου δυναμικού Mercer.

Το Βανκούβερ του Καναδά και το Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας μοιράζονται την τέταρτη θέση της κατάταξης που περιλαμβάνει 221 μεγάλες πόλεις απ' όλο τον κόσμο. Η Βαγδάτη βρίσκεται στην τελευταία θέση για πολλοστή χρονιά.

Οι ευρωπαϊκές πόλεις κυριαρχούν στις 25 πρώτες θέσεις. Ως βάση αξιολόγησης, η κατάταξη λαμβάνει υπόψη της τη Νέα Υόρκη, που παίρνει 100 βαθμούς. Η Βιέννη πήρε 108,6, ενώ η Βαγδάτη μόνο 14,7.

Η έρευνα χρησιμοποίησε συνολικά 39 κριτήρια, όπως για παράδειγμα πολιτικούς, οικονομικούς και περιβαλλοντικούς παράγοντες, ή ακόμα τα μέσα μαζικής μεταφοράς και τις δημόσιες υπηρεσίες τής κάθε πόλης.


Πολλες :beer: :beer: σε ολους σας που το εχετε καταφερει αυτο ή τουλαχιστον θα θελατε καποια στιγμη να το καταφερετε.

Sapadak
26/05/2010, 10:42
Eυχαριστουμε

EVAG
26/05/2010, 11:07
Οι περισσοτεροι εξ ημων εαν ερωτηθουν θα σου πουν οτι το ονειρο τους ειναι να εγκατασταθουν σε μια επαρχιακη πολη,εχοντας ισως στο μυαλο τους δυο βασικες παραμετρους:
-Την πιεση που ολοι νιωθουμε -την δεδομενη στιγμη-στην Αθηνα ή σε μια μεγαλη πολη
-Την εικονα που εχουμε στο μυαλο μας κανοντας διακοπες για λιγες ημερες σε μια μικρη πολη ή σε ενα νησι.
Αυτα μπορουν να οδηγησουν πολλους σε λανθασμενα συμπερασματα σχετικα με τις ιδανικες (οπως πιστευουμε)συνθηκες ζωης μακρια απο πολεις-τερατα οπως ειναι η Αθηνα.
Γνωριζω περιπτωσεις ανθρωπων που εκαναν τα αδυνατα-δυνατα για να φυγουν απο την Αθηνα και μετα απο μερικους μηνες (ειδικα οταν ηρθε ο χειμωνας και δεν υπηρχαν πλεον οι ιδανικες εικονες της ηρεμιας και της ξεγνοιασιας των διακοπων τους)διαπιστωσαν οτι δεν μπορουν να αντεξουν την ζωη πχ σε ενα νησι.
ΥΓ:Για να μην παρεξηγηθω ειμαι απο εκεινους που ονειρευονται την....μετεγκατασταση.Πιστευω ομως οτι εχοντας μεινει για μια περιοδο της ζωης μου (λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων)σε ενα νησι για περιπου εναν χρονο εχω συνειδητοποιησει πληρως οτι τελικα μου ταιριαζει η ζωη αυτου του υφους...

Panos1313
26/05/2010, 11:18
Εχω ζησει επαρχια 17 χρονια επαρχια, 5-6 χρονια θεσνικη και 2 χρονια Αθηνα πλεον. Η Αθηνα ειναι μια χαρα (και αρκετα καλυτερη απο τη θεσσαλονικη που καποιο τη θελουν ως μια "πιο ανθρωπινη" πολη). Αυτο για τους ρυθμους δεν το καταλαβαινω, μια χαρα αραζω και χαλαρωνω οταν δεν εχω δουλεια (βεβαια ισωσ βοηθαει και η φυση μου) και το 8ωρο μου μια χαρα ισχυει αν και σε ιδιωτικο τομεα.

Επαρχια θα παω αν θα παω επειδη εκει θα μπορω να αγορασω ενα σπιτι της προκοπης, κατι που ειναι αρκετα πιο δυσκολο να κανω Αθηνα (θελω και γκαραζ για αν βαζω μεσα τις μηχανΕΣ που θα εχω:D) και γενικοτερα για το κοστος ζωης. Αντε και λιγο οι συναισθηματικοι λογοι αφου οι περισσοτεροι αγαπανε λιγο παραπανω τον τοπο στον οποιον γεννηθηκαν.

Το κλιμα δε της αθηνας, πολυ δυσκολα θα το βρω σε αλλη πολη.9/12 μηνες καλοκαιρι με ελαχιστη υγρασια. Το μονο που με χαλαει ειναι οτι οταν θελω να παω μια βολτα να ξεσκασω, πρεπει να οδηγησω καμια ωρα για να βγω σε ανοιχτο και ενδιαφερον δρομο/τοπιο, αλλα αυτο ισως λυνεται με το να μετακομισω απο τις κεντρικες συνοικιες.

SVX
26/05/2010, 13:11
Εγω απο το ρετιρε μου στην Γλυφαδα τα βλεπω καπως διαφορετικα..... :smokin:

thanasiss
26/05/2010, 17:15
εχω ζησει για λιγο καιρο σε μεγαλη επαρχιακη πολη (τρικαλα) και ειναι πραγματικα ονειρο ζωης να γυρισω καποτε σε αυτα τα μερη .Βαρεθηκα την μπουρδελοαθηνα χωρις καθολου πρασινο χωρις καθολου ανθρωπια,με τεραστιο αγχος.Θυμαμαι οταν εμπαινα πριν λιγο καιρο στο μετρο που εβλεπα κοσμο στοιβαγμενο με τα κεφαλια κατω αγελαστοι σαν υπνωτισμενοι να περπατανε και ειχα σκεφτει τοτε οτι δεν θελω να ειμαι ενας απο αυτους,οχι οτι τους κατηγορω αλλα δεν μου ταιριαζει αυτος ο τροπος ζωης .Πιο πολυ με κρατανε λογοι συναισθηματικοι.... Μακαρι ο καθενας να μπορεσει να ζησει το ονειρο του.....

chris_honda
26/05/2010, 17:24
Παντού καλλά ειναι παίδες, αρκεί να περνάς καλλά! Το θέμα με την Αθήνα στην οποία (έχω ζησει 8 μηνες μονο, και με αμέτρητα πηγαινε - έλα...) Είναι πως εχεις επιλογές που δεν υπάρχουν στην επαρχία.

ermiss
26/05/2010, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Παντού καλλά ειναι παίδες, αρκεί να περνάς καλλά! Το θέμα με την Αθήνα στην οποία (έχω ζησει 8 μηνες μονο, και με αμέτρητα πηγαινε - έλα...) Είναι πως εχεις επιλογές που δεν υπάρχουν στην επαρχία.

Μου θυμίζει τις αμάμητες... "Εγώ αν θέλω να πηδηχτώ, μπορώ, απλά δεν θέλω"
Τι να τις κάνεις τις εκατοντάδες επιλογές όταν έχεις 9 ώρες δουλειά, 1-2 ώρες μπρος πίσω, με παιδιά οικογένεια κλπ??? Τι να τις κάνεις τις εκατοντάδες επιλογές όταν ο καφές έχει 4.5 ευρώ και θες ένα δεκάρικο για ποτό? Όταν πρέπει να κανονίσεις μια εβδομάδα νωρίτερα για να πετύχεις 3 φίλους μαζί και μόλις έρθει το ΣΚ να ψάχνεσαι να την κοπανήσεις εκτός...

Μένω μια ώρα απο Αθήνα και πάω 1-2 φορές το μήνα για βόλτα κλπ, έχω δει περισσότερες παραστάσεις, προβολές, εκθέσεις απο αρκετούς φίλους που μένουν Αθήνα.

Καλά για καλοκαίρι δεν το συζητάω, απο Ιούνιο μεσημέρι καφέ παραλία ξαπλώστρα με 3 ευρώ και τσάμπα αν πας χύμα με την ομπρέλα σου...

Το θέμα είναι να βρεις δουλειά. Από εκεί και πέρα όλα είναι μια χαρά


Καλά είναι αν είσαι κάτω απο 30 και ανύπαντρος.. Απο εκεί και πέρα όποιος μπορεί να φύγει είναι θεός...

SVX
26/05/2010, 17:42
διαβαστε και αυτο-> ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ ; (http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/05/blog-post_5634.html) :(

chris_honda
26/05/2010, 17:58
Ναι ρε παιδιά δεν διαφωνώ, να ξεκαθαρίσουμε όμως κάτι. Εκτός απ την ήρεμη ζωή που μπορεί να σου προσφέρει η επαρχία, μην νομίζετε πως όλα εκει ειναι ρόδινα...(π.χ νοσοκομεια με κλειστές ΜΕΘ κτλ.. και να λές τωρα θα φτάσω - δεν θα φτάσω...ανέφερα 1 μονο σημαντικο) , και άλλα πολλά γνωστά προβλήματα, για να μην αναφερθώ για δουλείες, που το ένα μαγαζι κλεινει μετά το άλλο... και με τα εργοστάσια να την έχουν κανει για το εξωτερικό... Τεσπά, γι' αυτό ανέφερα και πριν, πως αν περνας καλλά (δουλεια, οικογενεια κτλ..) παντού πλέον ειναι καλλα. Δεν έχουμε την δυνατότητα πλέον επιλογής, εύκολα. Εγώ στη Ρόδο που μένω τα τελαυταία 7 χρόνια έχω πετύχει 3-4 Αθηναιους που ναι μεν τους άρεσε η ποιότητα ζωής, αλλά μολις είδαν τι πέζει για τα καλλά...στρίβειν!!!

thanasiss
26/05/2010, 18:04
φιλε μου ειναι τι ζηταει ο καθενας απο την ζωη του δεν γινεται να ειμαστε ολοι ιδιοι σε μερικους αρεσει η ηρεμια αλλοι δεν μπορουν να ζησουν ετσι,.Παντως πιστευω οτι στην επαρχια αισθανεσαι πιο <<ελευθερος>> .......

ermiss
26/05/2010, 18:04
Ο συνέταιρος και κολλητός του αδερφού μου (28 ετών) έφυγε πριν μια 3ετία απο Αθήνα, Μεταξουργείο, όταν μετά απο κανά χρόνο τον ρώτησα αν την παλεύει εδώ, αν αντέχει, αν σκέφτεται να γυρίσει πίσω μου λέει το εξής...

"Μια εικόνα έχω φίλε και δεν φεύγει απο μέσα μου με τίποτα, στην απέναντι πολυκατοικία ένας μπόμπιρας 3-4 ετών στο μπαλκόνι, πάνω σε ένα τρίκυκλο να παίζει. Το μπαλκόνι 6-7 μέτρα μήκος και 1 μέτρο πλάτος. Ο μπόμπιρας πήγαινε απο την μια πλευρά στην άλλη με το ποδηλατάκι του, μόλις έφτανε στο τέλος-κάγκελο σηκωνόταν στα πόδια του, σιγα σιγα το γύριζε στον αέρα ανάμεσα στα πόδια του και βουρ για την άλλη άκρη, τον έβλεπα επι 1.5 ώρα να κάνει βόλτες σαν ζώο στο κλουβί. ΜΑΛΑΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΕΤΣΙ..."

:beer:

guzzistas
26/05/2010, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Εγω απο το ρετιρε μου στην Γλυφαδα τα βλεπω καπως διαφορετικα..... :smokin:

Δημήτρη......

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

chris_honda
26/05/2010, 18:10
Μαζι σας παίδες, έβλεπα πως μεγάλωσα εγώ, που τρέχαμε στις αλάνες και τις παιδικές χαρές και πως τα ξεδερφια μου στην Αθήνα (με sega κτλ...λόγω του φόβου..της εγκληματ.)
Είπαμε η επαρχία σε αυτά ειναι σκάλες ανώτερη, πιο ήρεμη ζωή, κοντινές αποστάσεις κτλ... Τι να πούμε... Εχει + και -

Allst@rf
26/05/2010, 18:39
όπως συνηθίσει ο καθένας θα λεγα...


Και για να λέμε και τα καλά της επαρχίας...

Φάνη ,2 φορές σε πέτυχα σήμερα αλλά δε πρόλαβα να σε χαιρετήσω γιατί βλέπεις το παίζεις και σβελτος με το μπρεβα...αν δεις ταξί με αυτοκόλλητο ΚΤM στο πορτ μπαγκάζ να κυκλοφορεί μετά το απόγευμα ,εγώ θα είμαι ,χαιρετα...να έτσι:wave2:

GABBER
27/05/2010, 03:49
Παίδες , υπάρχει και μια ακόμα επιλογή...

Αυτή της "εσωτερικής μετανάστευσης" .

Εξηγούμαι...

Μετακόμιση εντός Αττικής σε καλύτερο προάστιο(όχι δεν εννοώ στην Εκάλη!!!)

Μιλάω για λίγο παραέξω.
Ανατολικά , βόρειο-ανατολικά προάστεια , όπου και οι τιμές παλευοντε (ακόμα) και εξοχή είναι .

Μόνη βασική προϋπόθεση είναι να βολεύει , σχετικά , η εργασία μας.

Άσε που αν είναι και κοντά στην Αττική Οδό , οι χρόνοι , μειώνονται κατά πολύ.

Εγώ την "έκανα" πέρσι τέτοια εποχή από Τερψιθέα-Γλυφάδα που έμενα και κατέβηκα Rabbit -Island και είμαι super!!!!

Ησυχία , θάλασσα δίπλα , αγορά στο 10λεπτο και όλα καλά!!!

Να μην μιλήσω για την οικονομική διαφορά μεταξύ των σπιτιών που έβλεπα στη Γλυφάδα και αυτου που βρήκα στο "Νησί".

Κακά τα ψέμματα...Η δουλειές μας καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό την ζωή μας

Αυτά...
:wave2:

Cpt. Haddock
27/05/2010, 03:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από GABBER
Εγώ την "έκανα" πέρσι τέτοια εποχή από Τερψιθέα-Γλυφάδα που έμενα και κατέβηκα Rabbit -Island και είμαι super!!!!

Ρε συ, σορυ κιολας, αλλα θες να μας πεις οτι ήσουν άσχημα στη Γλυφάδα και πηγες Λαγό...

:lol:

GABBER
27/05/2010, 04:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε συ, σορυ κιολας, αλλα θες να μας πεις οτι ήσουν άσχημα στη Γλυφάδα και πηγες Λαγό...

:lol:

Ναι.Όσο και αν ακούγετε κάπως...
Δεν το συγκρίνω με κέντρο που μένουν άλλοι , αλλά και η Γλυφάδα έχει χαλάσει πάρα πολύ όπως ξέρεις..

Το 85 που μετακόμισα από το Παγκράτι που γεννήθηκα στη Γλυφάδα , περνάγανε πρόβατα από την Α.Γλυφαδα. Τώρα παρκάρεις στο άλλο στενό...

Απλά κάποιες περιοχές τις ακολουθεί το όνομα του παρελθόντος. Ναι το 70-80 η Γλυφάδα ήταν θέρετρο...
Τώρα είναι φέρετρο:lol: (και ακριβό κιόλας!!!)

Πάντα κατά την γνώμη μου και ας το τραβάω από τα μαλλιά.

TROOPER
27/05/2010, 04:46
ολα εχουν καλα και κακα.

αποφασιζει ο καθενας τι του ταιριαζει και επιλεγει.

:wave2:

zezes
27/05/2010, 05:42
"Μια εικόνα έχω φίλε και δεν φεύγει απο μέσα μου με τίποτα, στην απέναντι πολυκατοικία ένας μπόμπιρας 3-4 ετών στο μπαλκόνι, πάνω σε ένα τρίκυκλο να παίζει. Το μπαλκόνι 6-7 μέτρα μήκος και 1 μέτρο πλάτος. Ο μπόμπιρας πήγαινε απο την μια πλευρά στην άλλη με το ποδηλατάκι του, μόλις έφτανε στο τέλος-κάγκελο σηκωνόταν στα πόδια του, σιγα σιγα το γύριζε στον αέρα ανάμεσα στα πόδια του και βουρ για την άλλη άκρη, τον έβλεπα επι 1.5 ώρα να κάνει βόλτες σαν ζώο στο κλουβί. ΜΑΛΑΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΕΤΣΙ..."

:beer: [/B][/QUOTE]

+750
Θα κάνω τα πάντα για το παιδί μου (και το δευτερο που έρχεται) να μην ζήσει αυτές τις εικόνες.Ακόμα και αν μου στοιχίσει πολύ υλικά και ψυχικά.
Εγώ μεγάλωσα μέσα στισ αλάνες και τις πλατείες. Αν θέλω θάλασσα σε 10 λεπτά είμαι με τον καφέ στο χέρι καθήμενος στην παραλία και αν θέλω βουνό και κοψίδια άντε λόγω εκάστοτε καιρικών συνθηκών φτάνω το 20λεπτο. Δεν ξέρω αν θεωρούμαστε επαρχία τυπικά (ΠΑΤΡΑ) πρακτικά όμως είμαστε ένα μεγάλο χωριό και μου αρέσει.Και στο "χωριό" έχεις κάποια ελευθερία κινήσεων.:wave2:

LsKostas
28/05/2010, 04:50
Οσοι ειναι να φυγουνε να φυγουνε ... και πολυ το εχετε καθυστερησει :lol:

due
28/05/2010, 05:58
Η Αθήνα το μόνο που προσφέρει, είναι η "Ψευδαίσθηση της δυνατότητας"

Όπου δυνατότητα = διασκέδαση, θέατρο, σινεμά, μπαρ, κλάμπ, ότι θέλετε

Και είναι ψευδαίσθηση, γιατί ποτέ δεν έχεις χρόνο να πας....

super_toto
28/05/2010, 06:04
Η Αθήνα είναι μια χαρά αν είσαι εργένης. Όντως έχεις επιλογές.
Αν έχεις οικογένεια οι επιλογές που έχεις στην Αθήνα είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Συζήτουσα με μια φίλη μου, πρόσφατη μητέρα αυτή, πατέρας εγώ, για το που μπορούμε να πηγαίνουμε βόλτα με τα μικρά. Πάνω από 5 μέρη δεν βρήκαμε. Πρέπει να πάρεις το αμάξι και να βγεις εκτός Αθήνας.

vassilis79
28/05/2010, 06:18
Eγω πιστευω οτι ο καθενας απο μας οριζει τους ρυθμους και το βιοτικο του επιπεδο ως ενα σημειο βεβαια . Και τι εννοω με αυτο ; Δεν μπορω να καταλαβω με τιποτα τους ανθρωπους , στις κυλιωμενες σκαλες στο ΜΕΤΡΟ πουν τρεχουν να προλαβουν.....τι ;

Σε σπρωχνουν να περασουν , να βγουν πρωτοι απο το σταθμο ,να προλαβουν το λεωφοριο ή το τραινο λες και θα ειναι το τελευταιο που θα περασει!!!!

Ωραια φανταζει , και ειναι , η ζωη στην επαρχια αλλα αναλογιστειτε λιγο και τα ποσοστα ανεργειας , την νοσοκομειακη περιθαλψη και αλλα πολλα που μπορει να τα περιγραψει καποιος που ηδη ζει εκει .

Για να μην παρεξηγηθω απο κανενα που ζει στην επαρχια ειμαι απο αυτους που θα ηθελα να μενω εκτος Αθηνων , αλλα δεν υπαρχει η δυνατοτητα λογω δουλειας ,και δυσκολα θα υπαρξει και μελλοντικα , γμτ .

Το καθε μερος εχει τα καλα του εχει και τα κακα του . Εμεις οριζουνε ομως τους ρυθμους μας .
Μην το ξεχνατε αυτο .

LsKostas
28/05/2010, 06:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Η Αθήνα είναι μια χαρά αν είσαι εργένης. Όντως έχεις επιλογές.
Αν έχεις οικογένεια οι επιλογές που έχεις στην Αθήνα είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Συζήτουσα με μια φίλη μου, πρόσφατη μητέρα αυτή, πατέρας εγώ, για το που μπορούμε να πηγαίνουμε βόλτα με τα μικρά. Πάνω από 5 μέρη δεν βρήκαμε. Πρέπει να πάρεις το αμάξι και να βγεις εκτός Αθήνας.

Ελα ρε Θοδωρη , να πω οτι δεν εχουμε μερη εκει πανω ...


Το θρεντ ειναι το πιο ΚΛΙΣΕ ολων των εποχων απο τον τιτλο του μεχρι τις αποψεις του.

Και βεβαια θα παρεις αυτοκινητο για να πας το παιδι σου ,και υπαρχουν μερη δοξασοι ο Θεος:wave2:

koulis19
28/05/2010, 06:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas



Το θρεντ ειναι το πιο ΚΛΙΣΕ ολων των εποχων απο τον τιτλο του μεχρι τις αποψεις του.

: :confused: :confused: :confused: :confused:

Shaolin Monk
28/05/2010, 06:31
ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΕΚΕΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΣΑΡΔΕΛΕΣ.....:lol:


ΚΑΛΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΕΔΩ.... ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥΣ.....:lol:


:rotflmao: :lol: :rotflmao:






















Οσο για τα καλα σας, σε δυο ΣΚ στην Αθηνα,τα εχουμε ολα...:smokin:

koulis19
28/05/2010, 06:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΕΚΕΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΣΑΡΔΕΛΕΣ.....:lol:




Οσο για τα καλα σας, σε δυο ΣΚ στην Αθηνα,τα εχουμε ολα...:smokin:
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

super_toto
28/05/2010, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Ελα ρε Θοδωρη , να πω οτι δεν εχουμε μερη εκει πανω ...


Το θρεντ ειναι το πιο ΚΛΙΣΕ ολων των εποχων απο τον τιτλο του μεχρι τις αποψεις του.

Και βεβαια θα παρεις αυτοκινητο για να πας το παιδι σου ,και υπαρχουν μερη δοξασοι ο Θεος:wave2:

Κοίτα δεν είναι δυνατόν να κάνεις μιά ώρα δρόμο κάθε μέρα για να βγάλεις βόλτα το μωρό με το καροτσάκι. Αυτό μπορείς να το κάνεις μόνο ΣΚ και αν.

Απο κει και πέρα εγω επειδή όπως ξέρεις μένω κοντά στο Αττικό Άλσος μπορώ να πηγαίνω εκεί και με τα πόδια. Αλλά για 15 λέπτά διαδρομή που απαιτείται χάνω χρόνια από τη ζωή μου από τα νεύρα μου όταν πρέπει να κάνω τον τραζαν μαζί με το καροτσάκι για να φτάσω μέχρι το άλσος.

Σου λέω τα έβαλα κάτω και πάνω απο 5 μέρη σε όλη την Αθήνα δεν υπάρχουν που να είναι φιλικά προς γονείς με μπεμπακια.

Κάποια στιγμή θα με καταλάβεις.

LsKostas
28/05/2010, 06:58
Θα εκανα μια ωρα δρομο καθε μερα με το αυτοκινητο ή θα πηγαινα πιο κοντα με τα ποδια.

Ποσσοι εχουν ομως την μια ωρα οταν δουλευουν μεχρι τις 7 ή 8 ?


Αυτο ειναι το προβλημα και οχι ο χωρος (ξερω αυτο που λες για τα εμποδια στο καροτσακι και εδω συμφωνω)


Γι αυτο τα βρισκω ανευ σημασιας τετοια θρεντ ... Αλλο η Αθηνα και η επαρχια και αλλο η δυνατοτητα που μου παρεχει η εργασια μου να χαιρομαι τα 5 ή 15 μερη για περιπατο μαζι με την οικογενεια μου.

super_toto
28/05/2010, 07:32
Και βέβαια είναι πρόβλημα ο χώρος.

Έτσι όπως έχει δομηθεί η Αθήνα, ούτε πεζοδρομια υπάρχουν, ούτε πλατείες ούτε πάρκα. Και αυτό είναι κάτι που δεν θα αλλάξει ποτέ. Εκτός και αν ισοπεδοθεί η Αθήνα και ξαναχτιστεί. Οχι από Ελληνες όμως.

koulis19
28/05/2010, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Και βέβαια είναι πρόβλημα ο χώρος.

Έτσι όπως έχει δομηθεί η Αθήνα, ούτε πεζοδρομια υπάρχουν, ούτε πλατείες ούτε πάρκα. Και αυτό είναι κάτι που δεν θα αλλάξει ποτέ. Εκτός και αν ισοπεδοθεί η Αθήνα και ξαναχτιστεί. Οχι από Ελληνες όμως. Λαθος.Τωρα φτιαχνουν μια πλατεια στην Γερανιου νομιζω.Αρα ολα καλα.Ειρωνια ειναι ετσι.Και φυσικα δεν υπαρχουν χωροι για τα παιδια.
Εχει καταντησει το μεγαλυτερο κλουβι να λεμε την αληθεια.

:beer: :beer: :beer:

super_toto
28/05/2010, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Λαθος.Τωρα φτιαχνουν μια πλατεια στην Γερανιου νομιζω.Αρα ολα καλα.Ειρωνια ειναι ετσι.Και φυσικα δεν υπαρχουν χωροι για τα παιδια.
Εχει καταντησει το μεγαλυτερο κλουβι να λεμε την αληθεια.

:beer: :beer: :beer:

Στη Γερανίου? :rotflmao: :rotflmao: Καλό.

Μια που το λες, στη Γερανιου πριν από 15-20 χρόνια, είχε ένα τυπογραφείο ένας φίλος. Πολύ ήσυχος δρόμος ήταν τότε, γραφικός, πήγαινα και επινα το καφεδάκι μου στο γραφείο του. Χθες διάβασα ότι πλακώθηκαν στη Γερανίου με ρόπαλα και πέτρες καμιά 100αρια Μπαγκλαντεσιανοί με Μαροκινούς. Ζούγκλα.

project.breeze
28/05/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Εγω απο το ρετιρε μου στην Γλυφαδα τα βλεπω καπως διαφορετικα..... :smokin:


Οι συναγωνιστές σου στο Κεφαλάρι στέλνουν αγωνιστικούς χαιρετισμούς σύντροφε :rotflmao:

MARKOS-V
29/05/2010, 12:42
ξερετε ποια ειναι τα 3 χ που μας λειπουν;
χρονος ,χρημα ,χωρος
αν ενα χ μας λειπει , τοτε η ζωη μας ειναι σκ@τα
ετσι ειναι ...δυστηχως τα πραγματα.

Tpap
29/05/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από GABBER
Εγώ την "έκανα" πέρσι τέτοια εποχή από Τερψιθέα-Γλυφάδα που έμενα και κατέβηκα Rabbit -Island και είμαι super!!!!


Βρε το γειτονάκι.. ;)


Το καθυστέρησα λιγάκι αλλά τελικά την κοπάνησα από Αγ.Δημήτριο και πήγα πλέον μόνιμα ανάμεσα στα Καλύβια και Μαρκόπουλο...

4 στρεμ κτήμα με ένα σπιτάκι 60τμ. με μιά μικρή σοφιτούλα από πάνω...
Μόλις τελείωσα και ένα σχετικά μικρό γκαραζάκι για μερικά από τα μηχανάκια με ένα πρόχειρο πάγκο εργασίας για τα''ψΗλά'' και είμαι ΟΚ.
Τα υπόλοιπα σιγά-σιγά...

Το μόνο αρνητικό τα 60χλμ πήγαιν-έλα γραφείο + τα όσα παραπάνω χλμ κάνω για τα επαγγελματικά μου ραντεβού ημερησίως.


:beer: :beer:


199719

Red Rider
29/05/2010, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Βρε το γειτονάκι.. ;)


Το καθυστέρησα λιγάκι αλλά τελικά την κοπάνησα από Αγ.Δημήτριο και πήγα πλέον μόνιμα ανάμεσα στα Καλύβια και Μαρκόπουλο...

4 στρεμ κτήμα με ένα σπιτάκι 60τμ. με μιά μικρή σοφιτούλα από πάνω...
Μόλις τελείωσα και ένα σχετικά μικρό γκαραζάκι για μερικά από τα μηχανάκια με ένα πρόχειρο πάγκο εργασίας για τα''ψΗλά'' και είμαι ΟΚ.
Τα υπόλοιπα σιγά-σιγά...

Το μόνο αρνητικό τα 60χλμ πήγαιν-έλα γραφείο + τα όσα παραπάνω χλμ κάνω για τα επαγγελματικά μου ραντεβού ημερησίως.


:beer: :beer:

Εισαι ωραιος:beer:

zephyr1
29/05/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Βρε το γειτονάκι.. ;)


Το καθυστέρησα λιγάκι αλλά τελικά την κοπάνησα από Αγ.Δημήτριο και πήγα πλέον μόνιμα ανάμεσα στα Καλύβια και Μαρκόπουλο...

4 στρεμ κτήμα με ένα σπιτάκι 60τμ. με μιά μικρή σοφιτούλα από πάνω...
Μόλις τελείωσα και ένα σχετικά μικρό γκαραζάκι για μερικά από τα μηχανάκια με ένα πρόχειρο πάγκο εργασίας για τα''ψΗλά'' και είμαι ΟΚ.
Τα υπόλοιπα σιγά-σιγά...

Το μόνο αρνητικό τα 60χλμ πήγαιν-έλα γραφείο + τα όσα παραπάνω χλμ κάνω για τα επαγγελματικά μου ραντεβού ημερησίως.


:beer: :beer:

:beer:

Αυριο θα βαλω φωτο απο τον καινουργιο μου ηλιακο αξιας 30?.:a08:

Tpap
29/05/2010, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:beer:

Αυριο θα βαλω φωτο απο τον καινουργιο μου ηλιακο αξιας 30?.:a08:

30 εβρά ηλιακό θερμοσίφωνο, έγραψες σωστά...? :confused:

Από που ωρέ κ πόσα λτ...?

Θέλω κι εγώ, ρίψε πμ να μην ενοχλΑμε. :wave2: :beer:

zephyr1
30/05/2010, 03:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
30 εβρά ηλιακό θερμοσίφωνο, έγραψες σωστά...? :confused:

Από που ωρέ κ πόσα λτ...?

Θέλω κι εγώ, ρίψε πμ να μην ενοχλΑμε. :wave2: :beer:

Γιατι να μην ενοχλαμε?:(

Δωσε στο λαο φθηνο ηλιακο.:a10:

Λοιπον ειναι 70 λιτρα, με τα τελευταια επιτευγματα της τεχνολογιας οπως βαλβιδες ελεγχου και μπλα,μπλα,μπλα, και την καλυτερη σχεση τιμης-αποδοσης σε συγκριση με οποιονδηπωτε ηλιακο της αγορας.:winka:








































:rotflmao: :bigcry:


199761

Red Rider
30/05/2010, 10:25
Τα stabilizer tsimendolithou ειναι στον εξτρα εξοπλισμο?:lol:

guzzistas
30/05/2010, 12:09
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Παγκόσμια πατέντα!!!!