PDA

View Full Version : Αγορα και ερωτηση για 1100gs



corleonegp
26/05/2010, 12:13
θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο δω μεσα πουλαει R 1100 gs και να μου πειτε γνωμες αν αξιζει να παρω ενα τετοιο μηχανακι σημερα και τι πρεπει να προσεξω κατα την αγορα για το συγκερικενο. Θα γουσταρα πολυ το νεο 1200 gs αλλα λογω περιορισμενων χρηματων κοιταω για κατι ποιο 'φτηνο' οπως αυτο το μοντελο. Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας :) .

stavrouliasp
26/05/2010, 16:37
Το λοιπόν. Εάν σκεφτείς λογικα δεν υπάρχει κανένας λόγος να το πάρεις. Στα ίδια λεφτά βρίσκεις ένα V-strom που τα κανει όλα (σχεδόν) πολύ καλύτερα και είναι ένα σύγχρονο μηχανάκι. Από εκεί και πέρα εάν έχεις συναισθηματικά θέματα με bmw, boxer και τα σχετικά τι να πω...

Σαν μηχανή το 1100 θα σε ταξιδέψει αρκετά καλά αλλά του λείπει η 6η, μπορείς να το φορτώσεις όσο θέλεις, στο χώμα πάει με αξιοπρέπεια για το βάρος του και τον όγκο του, στην πόλη είναι ανεκτό, κατανάλωση αρκετά καλή σε σχέση με τα κυβικά του, αλλά...

...τα χρόνια αρχίζουν και φαίνονται και βγάζει προβληματάκια, οι αναρτήσεις είναι ταλαιπωρημένες, η ιπποδύναμη (για όσους αυτή απασχολεί) είναι μικρή και το κυριότερο η τιμή του είναι πολύ πολύ υψηλή. Στα ίδια λεφτά δες και strom, varadero, caponord και άλλα, ανάλογα με το τι ζητάς...

SOS. Να προσέξεις να μη πατινάρει γιατί δίσκος - πλατό αλλάζει στα 60.000-100.000 km και κοστίζει 500-700 ευρώ. Επίσης δες να κρατάει σταθερό ρελαντί.

Αυτά...:)

SeNNinhA
26/05/2010, 17:06
Επίσης τα 1150 παίζουν στα ίδια σχεδόν χρήματα

DrBig
26/05/2010, 17:09
Ετσι ακριβως.
Τα μονα του πλεονεκτηματα εναντι του στρωματος ειναι η απιστευτη σταθεροτητα του λογω τελελελελελεβερ και το οτι μπορεις να το φορτωσεις κυριολεκτικα σαν γαιδουρι. Κατα τ'αλλα ειναι αρχαιο και του φαινεται.

εντιτ
Για να γινει διασκεδαστικος ο κινητηρας του θα πρεπει να του χωσεις και κανα 1000κο, αλλιως εχει αισθηση τρατας. Παντως αν το βελτιωσεις στα σημεια (με το αναλογο κοστος) ειναι αχτυπητο για μεγαλα ταξιδια με συνεπιβατη.

SeNNinhA
26/05/2010, 17:14
Παει και χώμα άνετα (όχι εντουρο) χωρίς να στραβωνουν οι ζαντες του και να θες 150αρες να τις ισιωσεις όπως στο Vstrom όμως.

Εάν σε ενδιαφέρει το θέμα χώμα βέβαια.

stavrouliasp
26/05/2010, 17:36
Να και το δικό μου για να σου ανοίξω την όρεξη...


199323

MIHALIS TZIMAS
26/05/2010, 19:44
μακραν καλύτερο και ποιοτικοτερο Απο vstrom
σταθερό σε ταξειδι
πολύ καλά στημένο και ζυγισμενο
με 3.500? βρίσκεις ένα αρκετά καλό
στρίβει καταπληκτικά
πάλι καλά που δεν έχεις τα χρήματα γιατί θα επαιρνες 1200

soter3gm
27/05/2010, 01:20
Έχω στη κατοχή μου R 1100 όχι GS αλλά RT όπου στην ουσία είναι σχεδόν το ίδιο Για μένα είναι ίσος ο τελευταίος των Μοϊκανών το ποιο σκυλί από όλα. Δεν έχει αυτή τη περιβόητη 6η αλλά από τελικές έχεις της ίδιες με ένα 1150 (λίγη περισσότερη κατανάλωση)
Να είναι 97 και μετά για πολλούς και διάφορους λόγους (αν μπεις σε BMW Forum στα τεχνικά θα καταλάβεις)
Οι δίσκοι και τα πλατό πρέπει να αλλάζονται κάθε 60000 Κμ για να μην ακούς διάφορα από το σασμάν Σε άλλους κοστίζουν 700? και σε άλλους μόλις 300?
Να κοιτάξεις να έχει μεταλλικές φλάντζες καύσης και όχι από περμανίτη που είχαν τα παλαιότερα,
Το βασικότερο είναι πως κάνεις ταξίδια ατελείωτα και ακούραστα, και με λίγο χώμα.
Βέβαια αν είσαι τύπος που αλλάζει της μηχανές σαν τα πουκάμισα δεν θα στη συνιστούσα αυτή τη παίρνεις και τη κρατάς μια ζωή πλέον και έχεις παράλληλα και κάποιο άλλο για της γρήγορες .... :beer:
ΑΑΑ πάλι καλά που δεν έχεις τα λεφτά για το 1200 :rotflmao: :lol:

postman
01/06/2010, 15:49
Πριν ενα χρονο πουλησα ενα αριστο V-STROM με πολλα αξεσουαρ, για να παρω το R1100GS, και δεν το μετανιωσα ουτε μια στιγμη. Απειρως καλυτερη μηχανη, με φοβερο ζυγισμα, πολυ καλυτερο απο το στρομ στο χωμα, πιο ξεκουραστο στο ταξιδι. Στην πολη ομως ταλαιπωρηται λογο αεροψυξης! Παρτο αν εχεις σκοπο να το κρατησεις. Σε 10 χρονια και 150.000km στο 1100 θα κανεις απλα ενα σερβις, ενω το στρομ θα ειναι για παλιοσιδερα!

corleonegp
02/06/2010, 22:59
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και συγνωμη για την καθυστερηση να απαντησω. Εχω βρει ενα R1100gs με ABS και θερμενομενα γριπ και το κοντερ γραφει 61.000 κμ. Απο οτι ειδα απο τους κωδικους του πλαισιου ειναι μοντελο 2/1995. Σαν πρωτη αδεια αναγραφεται το 2006 οποτε κατα ποσο φανταζομαι πρεπει να ειναι εισαγωγης απο γερμανια.Σωστα? Εξωτερικα φαινεται σε πολυ καλη κατασταση και να μην θελει πολλα μαζεματα. Την εβαλα και μπροστα, την εκανα και βολτα και μου φανηκε πως ειναι καλη. Μου την δινει στα 2,500 ευρω . Το μονο προβλημα που μου ειπε πως εχει γενικα η μηχανη ειναι πως εχει ψιλοχαλασει μια φουρκετα στο σασμαν (απο 1η σε 2α ταχυτητα ) αλλα λεει πως του ειπε ο μηχανικος πως δεν προκειται για σοβαρο προβλημα και δεν θα δημιουργησει καποιο μεγαλο προβλημα μελοντικα εκτος του οτι θα θελει λιγο προσοχη στο κουμπωμα ταχυτητων απο 1η σε 2α. Ισχυει κατι τετοιο? Ειναι μεγαλο προβλημα αυτο? Για ποσα λεφτα μιλαμε ζημια για να φτιαχτει? Γενικα πιστευεται πως αξιζει αυτο το μωρο ? :) Σας ευχαριστω ολους και περιμενω με αγωνια τις διαφωτιστικες απαντησεις σας!

filipp0s
03/06/2010, 01:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από corleonegp
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και συγνωμη για την καθυστερηση να απαντησω. Εχω βρει ενα R1100gs με ABS και θερμενομενα γριπ και το κοντερ γραφει 61.000 κμ. Απο οτι ειδα απο τους κωδικους του πλαισιου ειναι μοντελο 2/1995. Σαν πρωτη αδεια αναγραφεται το 2006 οποτε κατα ποσο φανταζομαι πρεπει να ειναι εισαγωγης απο γερμανια.Σωστα? Εξωτερικα φαινεται σε πολυ καλη κατασταση και να μην θελει πολλα μαζεματα. Την εβαλα και μπροστα, την εκανα και βολτα και μου φανηκε πως ειναι καλη. Μου την δινει στα 2,500 ευρω . Το μονο προβλημα που μου ειπε πως εχει γενικα η μηχανη ειναι πως εχει ψιλοχαλασει μια φουρκετα στο σασμαν (απο 1η σε 2α ταχυτητα ) αλλα λεει πως του ειπε ο μηχανικος πως δεν προκειται για σοβαρο προβλημα και δεν θα δημιουργησει καποιο μεγαλο προβλημα μελοντικα εκτος του οτι θα θελει λιγο προσοχη στο κουμπωμα ταχυτητων απο 1η σε 2α. Ισχυει κατι τετοιο? Ειναι μεγαλο προβλημα αυτο? Για ποσα λεφτα μιλαμε ζημια για να φτιαχτει? Γενικα πιστευεται πως αξιζει αυτο το μωρο ? :) Σας ευχαριστω ολους και περιμενω με αγωνια τις διαφωτιστικες απαντησεις σας!

αστο φιλε δεν αξιζει. Σε δουλευει ο τυπος... Για να αλλαχτει η φουρκετα πρεπει να βγει και να λυθει ολο το σασμαν οποτε μιλαμε για μεγαλο κοστος. Αν ψηνεσαι για 1100 κοιτα μεταγενεστερο μοντελο, 98-99. :wave2:

noe13
03/06/2010, 01:56
Νομιζω πως καλυτερα να βαλεις λιγα παραπανω να δεις για 1150!Νομιζω πως στην τελικη θα σου βγει φθηνοτερα!Το 1100 κατα πασα πιθανοτητα θα θελει αρκετα......

MIHALIS TZIMAS
03/06/2010, 03:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipp0s
αστο φιλε δεν αξιζει. Σε δουλευει ο τυπος... Για να αλλαχτει η φουρκετα πρεπει να βγει και να λυθει ολο το σασμαν οποτε μιλαμε για μεγαλο κοστος. Αν ψηνεσαι για 1100 κοιτα μεταγενεστερο μοντελο, 98-99. :wave2:

σωστός

MIHALIS TZIMAS
03/06/2010, 03:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
Νομιζω πως καλυτερα να βαλεις λιγα παραπανω να δεις για 1150!Νομιζω πως στην τελικη θα σου βγει φθηνοτερα!Το 1100 κατα πασα πιθανοτητα θα θελει αρκετα......

σωστός , αν μπορείς να διαθέσεις 1000-1500? παραπάνω

corleonegp
03/06/2010, 22:46
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια. Λογικα θα το παω και σε ενα μαστορα να μου πει ακριβως τι παιζει. Απλα εξωτερικα ειναι αρκετα καλο το μηχανακι και δεν φαινεται να εχει τιποτα αλλο εκτος απο αυτο που προανεφερα. Ξερει κανενας κοστος για να φτιαχτει αυτο? Παντος που το οδηγησα δεν ειχε μεγαλο προβλημα, λιγο χτυπαγε στο κατεβασμα απο 2α σε 1η. Υπαρχει περιπτωση καποια στιγμη να παρω το σασμαν στα χερια? Απλα το κοιταω το συγκεκριμενο μηχανακι γιατι οι μαντραδες θελουνε τουλαχιστον 4.000 για το ιδιο μηχανακι και εκτος του οτι δεν εχω τοσα, θεωρω πως δεν αξιζει κιολας. Ακομα μια ερωτηση το 1150 ειναι υγροκαμπανο? Εχει υδραυλικο συμπλεκτη ας πουμε? Αν δεν εχει γινει εξαερωση στα υγρα παιζει να ειναι σκληρος ο συμπλεκτης η λεω βλακιες ? :P

MIHALIS TZIMAS
04/06/2010, 04:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από corleonegp
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια. Λογικα θα το παω και σε ενα μαστορα να μου πει ακριβως τι παιζει. Απλα εξωτερικα ειναι αρκετα καλο το μηχανακι και δεν φαινεται να εχει τιποτα αλλο εκτος απο αυτο που προανεφερα. Ξερει κανενας κοστος για να φτιαχτει αυτο? Παντος που το οδηγησα δεν ειχε μεγαλο προβλημα, λιγο χτυπαγε στο κατεβασμα απο 2α σε 1η. Υπαρχει περιπτωση καποια στιγμη να παρω το σασμαν στα χερια? Απλα το κοιταω το συγκεκριμενο μηχανακι γιατι οι μαντραδες θελουνε τουλαχιστον 4.000 για το ιδιο μηχανακι και εκτος του οτι δεν εχω τοσα, θεωρω πως δεν αξιζει κιολας. Ακομα μια ερωτηση το 1150 ειναι υγροκαμπανο? Εχει υδραυλικο συμπλεκτη ας πουμε? Αν δεν εχει γινει εξαερωση στα υγρα παιζει να ειναι σκληρος ο συμπλεκτης η λεω βλακιες ? :P


κι εγώ θα σου πρότεινα να μην το πάρεις, θα μπλεξεις με πολλά και το πιο πιθανό είναι να πας για αλλαγή σασμαν

ναι το 1150 έχει υδραυλικό συμπλεκτη ο οποίος συνήθως είναι μαλακό . Αν δεν είναι μπορεί να θέλει αλλαγή το ρουλεμαν


αυτά όλα βέβαια είναι φιλολογικά γιατί τώρα εσυ είσαι πάνω στις καβλες και θες να πάρεις μηχανάκι χθες

nihristo
04/06/2010, 06:45
το κουρασμένο σασμάν σε κάποια φάση στα χέρια σου θα το πει το ποίημα και αυτή η δυσκολία αλλαγής από δευτέρα σε πρώτη θα γίνει ανικανότητα. Δηλαδής θα πας για ξεμοντάρισμα σασμάν και ότι συνεπάγεται αυτό.

stavrouliasp
04/06/2010, 15:12
Κάπου στις αγγελίες πάντως είδα οτι παίζει 1150 στα 4.000 ευρώπουλα...

corleonegp
04/06/2010, 15:25
Ειδα και ενα 1150gs σημερα το πηγα μηχανικο και μαπα το καρπουζι...Ειχε αναθυμιασεις και ηθελε ανοιγμα μοτερ κλπ κλπ... Και για το 1100gs χωρις να τους το παω απλα μου ειπανε πως καποια στιγμη θα χρειαστει φτιαξιμο το σασμαν. Πουλαει κανενας εδω μεσα ρε παιδια σε λογικες τιμες κανενα boxer? Να ειστε καλα για τις απαντησεις σας παντος :) .

MIX
05/06/2010, 18:16
Ρίξε μια ματιά εδώ. Πουλάω αυτό το 1100
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/715821/

corleonegp
05/06/2010, 19:41
Σου εχω στειλει πμ. Καμια αλλη προσφορα?

tifoso4ever
06/06/2010, 06:28
Με αφορμη το ποστ αυτο του φιλου, να σας πω κι εγω τον πονο / πονημα μου...
Κατ'αρχην θελω να δηλωσω οτι ειμαι κολλημενος Ιταλοφιλος, φανατικος ΑΝΤΙ-γερμανος (και ειδικα μετα τα τελευταια σεναρια που ειδαμε λογω κρισης...), ΑΛΛΑ γεννημενος μηχανοβιος, μεγαλωμενος με τα καλυτερα ορυκτελαια και γουσταρω Ο,ΤΙ εχει δυο ροδες...
Ελλειψει λοιπον κατι αντιστοιχου με τα παλια CAGIVA ELEFANT, μια μικρη ερευνα σχετικα με τι επιλογες εχει καποιος με περιορισμενο (εως πολυ περιορισμενο...) προϋπολογισμο για αγορα μιας μοτοσυκλετας που να μπορει να ταξιδευει στο εθνικο και επαρχιακο δικτυο με ανεση, με ταχυτητες γυρω στα 150, (και να κατεβαινεις σχετικα ξεκουραστος μετα απο 200χλμ αποσταση) αλλα να μπορει να πατησει χωμα, οχι εντουροκαταστασεις, αλλα να μπεις πιο βαθεια σε δασικους, να κατεβαινεις παραλιες κλπ κλπ οπως κανω χρονια τωρα με τα ΕΝΤΟΥΡΙΑ μου...:D
ΤΑ ΜΟΝΑ που βρηκα (με τα δικα μου υποκειμενικα κριτηρια) ειναι τα

1) HONDA XRV 650 AFRICA TWIN

2) BMW R1100GS

Γιατι? Το πρωτο ΑΝ το βρεις φυσικα, με σχετικα πολυ λιγα
χρηματα εχεις ενα ικανοποιητικο συνολο που σε παει παντου, ΚΑΙ χωμα με αξιωσεις. Το 750 ειναι κατα πολυ βαρυτερο, με χειροτερες αναρτησεις, και δεν μ' αρεσει και η αισθηση που σου δινει...
Μειονεκτηματα? Ειναι χοντα...Δεν μπορω να το κανω σερβις μονος μου...:eyepop: Εχω τα κολληματα μου, οπως προανεφερα....

Το δευτερο εχει "χρυση" προϊστορια, απο αγωνες ραλι, οπως και το αφρικα το 650 φυσικα, εχει μακραν την πιο ελαφρια αισθηση οταν αρχισει να κινειται, ΜΑΚΡΑΝ καλυτερα φρενα, αναρτησεις και γενικα "στησιμο" απο ο,τιδηποτε Ιαπωνικο, ΠΑΕΙ χωμα πολυ καλυτερα απο πολλα μονοκυλινδρα, και μπορω να του βαζω "χερι" χωρις να θελει επισκεψη σε εξουσιοδοτημενο να το βαλει στον "εγκεφαλο" ακομα κι αν αλλαξεις υγρα φρενων...Οπως τα 1150...Για τα 1200 δεν το συζηταω καν, δεν θα το αγοραζα ακομα κι αν το εβρισκα 3.000...Σιγουρα καλυτερο μηχανακι απο τα 1100 και 1150, πολυ πιο ομορφο, ελαφρυτερο, αλλα διαπιστωμενα ΠΙΟ ζημιαρικο και με ενα σκασμο ηλεκτρονικα, που σου απαγορευει την πιο υγειη σχεση του αναβατη με τη μοτοσυκλετα του...:cry:
Ο,τι και να παρω στην τελικη, θα το μεταμορφωσω αισθητικα κατα τα προτυπα των πρωτων "ντακαροειδων" μαστοδοντων και θα παιξω κατα τα συνηθη ΗΘΗ και ΕΘΙΜΑ με φρενα και αναρτησεις...(κοβει η πουτανα το γ...?)

Ξαναλεω οτι ολα αυτα ειναι προσωπικες αντιληψεις, και φυσικα θελω γνωμες απο ολους οσους εχουν εμπειρες με τα εν λογω μηχανηματα που προαναφερω.
Το "ρεζουμε" :lol: :lol: :lol: , η ουσια της υποθεσης ειναι αυτη:
ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 3.000 ΕΥΡΩ
για να μπορει να ταξιδευει εθνικη, με ανεση, και να μπαινει και στα χωματα αφοβα, χωρις να χαροπαλευει με το θηριο???
Εεεε???ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ, ΟΕΕΕΟΟΟΟ???

ΥΓ. Αν ειχα 20.000 ευρω θα επαιρνα το νεο multistrada, τελεια και παυλα...Και ενα εξοπλισμενο συνεργειο με πολλους εγκεφαλους...

ΥΓ. 2. ΔΕΝ βρισκω ελεφαντες σε κατασταση που να ΜΗΝ θελουν τον ετησιο προϋπολογισμο μου για να αναστηθουν...:bigcry:
:beer: :beer: :beer:

nihristo
06/06/2010, 11:13
tifoso4ever επειδή συμπάσχω κοίτα αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/704114/

δεν το ξέρω προσωπικά απλά μου φάνηκε ενδιαφέρον

DrBig
06/06/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever

1) HONDA XRV 650 AFRICA TWIN

2) BMW R1100GS

Το δευτερο εχει "χρυση" προϊστορια, απο αγωνες ραλι, οπως και το αφρικα το 650 φυσικα, εχει μακραν την πιο ελαφρια αισθηση οταν αρχισει να κινειται, ΜΑΚΡΑΝ καλυτερα φρενα, αναρτησεις και γενικα "στησιμο" απο ο,τιδηποτε Ιαπωνικο, ΠΑΕΙ χωμα πολυ καλυτερα απο πολλα μονοκυλινδρα, και μπορω να του βαζω "χερι" χωρις να θελει επισκεψη σε εξουσιοδοτημενο να το βαλει στον "εγκεφαλο" ακομα κι αν αλλαξεις υγρα φρενων...Οπως τα 1150...


Στα παραπανω διαφωνω!

1)Το στησιμο των 1100 και 1150 υφισταται μονο αν και οι δυο τροχοι πατανε γερα και με προσφυση, αλλιως δεν εχουν καμια απολυτως χαρη και ειναι πολυ βαρια. Νομιζω συγχεεις την 'ισορροπια/ευσταθεια' (που εχουν) με την 'ελαφρια αισθηση' (που τους λειπει παντελως).

2) Οι αναρτησεις ειναι μετριες με υπερβολικα μεγαλο μη αναρτωμενο βαρος (και μπρος και πισω) και το μονο που σωζει την κατασταση ειναι η ευσταθεια του τελελεβερ (οσο υπαρχει προσφυση). Τα ραλλυ παραγωγα ειχαν συμβατικα πηρουνια μπροστα και ειδικης κατασκευης αξονες πισω και ΠΛΑΙΣΙΑ. Αν πας να κανεις 'ραλλυ' με ενα 1100/1150/1200 ετσι οπως ειναι, ειτε θα το παρεις στο χερι, ειτε θα πεθανεις. Το Rallye pedigree του GS περιοριζεται μονο στον κινητηρα και σε τιποτε αλλο. Ο οποιος ειναι πολυ ενδιαφερων αν τον τσιπωσεις και τον αφησεις να αναπνευσει.

3) Αδυνατω να σκεφτω μονοκυλινδρο ον-οφφ που να μην ειναι καλλιτερο απο τα 1100/1150/1200 στο χωμα. Εκτος αν εννοεις 'καλο στο χωμα' την ικανοτητα του να πηγαινεις ισια με σχετικα μεγαλη ταχυτητα, χωρις να τιναζεται η μηχανη δεξια και αριστερα. Και η οποια ειναι εντυπωσιακη σ'αυτο.

4) τα 1100 και 1150 ειναι πολυ παρομοια (εως ακριβως τα ιδια) σε σχεση με τις απαιτησεις τους σε εγκεφαλο. Το δικο μου 1150 που κρατησα για 100,000κμ δεν το πηγα ουτε μια φορα σε μηχανικο για σερβις.

Εν γενει ειναι αξιολογες μηχανες, αλλα μονο ιδωμενες ως τουρινγκ με 'ειδικες δυνατοτητες'.

tifoso4ever
08/06/2010, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Στα παραπανω διαφωνω!

1)Το στησιμο των 1100 και 1150 υφισταται μονο αν και οι δυο τροχοι πατανε γερα και με προσφυση, αλλιως δεν εχουν καμια απολυτως χαρη και ειναι πολυ βαρια. Νομιζω συγχεεις την 'ισορροπια/ευσταθεια' (που εχουν) με την 'ελαφρια αισθηση' (που τους λειπει παντελως).

2) Οι αναρτησεις ειναι μετριες με υπερβολικα μεγαλο μη αναρτωμενο βαρος (και μπρος και πισω) και το μονο που σωζει την κατασταση ειναι η ευσταθεια του τελελεβερ (οσο υπαρχει προσφυση). Τα ραλλυ παραγωγα ειχαν συμβατικα πηρουνια μπροστα και ειδικης κατασκευης αξονες πισω και ΠΛΑΙΣΙΑ. Αν πας να κανεις 'ραλλυ' με ενα 1100/1150/1200 ετσι οπως ειναι, ειτε θα το παρεις στο χερι, ειτε θα πεθανεις. Το Rallye pedigree του GS περιοριζεται μονο στον κινητηρα και σε τιποτε αλλο. Ο οποιος ειναι πολυ ενδιαφερων αν τον τσιπωσεις και τον αφησεις να αναπνευσει.

3) Αδυνατω να σκεφτω μονοκυλινδρο ον-οφφ που να μην ειναι καλλιτερο απο τα 1100/1150/1200 στο χωμα. Εκτος αν εννοεις 'καλο στο χωμα' την ικανοτητα του να πηγαινεις ισια με σχετικα μεγαλη ταχυτητα, χωρις να τιναζεται η μηχανη δεξια και αριστερα. Και η οποια ειναι εντυπωσιακη σ'αυτο.

4) τα 1100 και 1150 ειναι πολυ παρομοια (εως ακριβως τα ιδια) σε σχεση με τις απαιτησεις τους σε εγκεφαλο. Το δικο μου 1150 που κρατησα για 100,000κμ δεν το πηγα ουτε μια φορα σε μηχανικο για σερβις.

Εν γενει ειναι αξιολογες μηχανες, αλλα μονο ιδωμενες ως τουρινγκ με 'ειδικες δυνατοτητες'.

Σ' ευχαριστω για την απαντηση σου, ειναι ουσιωδης και κατατοπιστικη...Αυτο θελω, γνωμες απο ανθρωπους που εχουν ζησει με παρομοια μηχανακια, γιατι εγω δεν εχω αξιολογες εμπειριες μ' αυτα, με αποτελεσμα οπως ξερεις να μην εχεις την ολοκληρωμενη αποψη που σου προσφερει μονο η μακροχρονια συμβιωση σου με αυτα...



1) Ναι, τελικα αυτο εννοω, εχεις απολυτο δικιο.

2)Εννοειται οτι δεν θα κανω ραλι / εντουρο ή κατι πιο extreme απο χωματινη βολτα με αυτα (το 1100/1150), αφου δεν θελουν και δεν μπορουν...:yuck:

3)Παλι με πιανεις...Οσον αφορα τα μονοκυλινδρα, αν μιλαμε για ευρωπαϊκα, φυσικα δεν υπαρχει συγκριση, ακομα και με "on-off"...Για καποια αλλα, βλεπε γενια ΧΤ, υπερτερουν μονο στο θεμα βαρους, αφου απο αισθηση, ασε καλυτερα...Εκει να δεις τι τσακισμα παραλιγο να φαω μολις ανεβασα λιγο ρυθμο...
Μια ευχαριστη εκπληξη ηταν το DR 800 BIG , ο "μπιγκουλας" οπως το αποκαλουσαμε, το ποπιο οποιος το οδηγησε στο χωμα εμεινε με ανοιχτο το στομα...
Προσωπικα γουσταρω πολυ τα μονοκυλινδρα, εντουρια, ον-οφια, σαοδομαζο (SM) και ο,τι αλλο μπορεις να κατασκευασεις γυρω απο ενα μεγαλο πιστονι, αλλα στο ταξιδι κουραζουν...

4)Αυτο δεν το ηξερα, ολοι επιμενουν για το αντιθετο...

Προσωπικα και υποκειμενικα γραφω ο,τι γραφω, το ξαναλεω, μπορει να μην ειμαι φτιαγμενος για καποια, σιγουρα εχω ταμπου και προκαταληψεις, και ειμαι και γκρινιαρης και περιεργοπουλος γιατι γερασα....:sad:
Αυτο που δε θελω με τιποτα ειναι να παρω ενα ΚΑΤΙ και να το μετανιωσω...Ουσιαστικα, θελω αυτο το "κατι" για ταξιδια, 3-4 φορες το χρονο, και να μπορω να πηγαινω στο χωριο της γυναικας μου και να μην ειμαι αναγκασμενος να κοιταω σαν χαζος τις υπεροχες ορεινες χωματινες διαδρομες (ορεινη Φωκιδα) που εχω οργωσει με το husqvarna και το ταπεινο DR 250, και να σκεφτομαι αν θα τερματισει η αναρτηση, αν γρατζουνιστει, και το σημαντικοτερο φυσικα, αν με αδειασει πουθενα αν το παρακανω...
Ευχαριστω ολους για τις επισημανσεις...


:beer: :beer: :beer:

felter
08/06/2010, 14:45
Πουλάω αυτό

stavrouliasp
08/06/2010, 17:28
Θα έλεγα οτι ψιλοξεφεύγει σε τιμή, αν λάβω υπ' όψη μου αυτά που έλεγε παραπάνω το παλικάρι.....:a13:

corleonegp
09/06/2010, 21:11
Αν και μου αρεσει πολυ το 1200 ειναι εξω απο τις οικονομικες μου δυνατοτητες αυτη τη στιγμη. Καμια αλλη προσφορα ρε παιδια ? Προσωπικα παντος για τον φιλο μου παραπανω θα πηγαινα ειτε σε ενα 1100 η σε μια αφρικανα 750.

DrBig
10/06/2010, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Σ' ευχαριστω για την απαντηση σου, ειναι ουσιωδης και κατατοπιστικη...Αυτο θελω, γνωμες απο ανθρωπους που εχουν ζησει με παρομοια μηχανακια, γιατι εγω δεν εχω αξιολογες εμπειριες μ' αυτα, με αποτελεσμα οπως ξερεις να μην εχεις την ολοκληρωμενη αποψη που σου προσφερει μονο η μακροχρονια συμβιωση σου με αυτα...



1) Ναι, τελικα αυτο εννοω, εχεις απολυτο δικιο.

2)Εννοειται οτι δεν θα κανω ραλι / εντουρο ή κατι πιο extreme απο χωματινη βολτα με αυτα (το 1100/1150), αφου δεν θελουν και δεν μπορουν...:yuck:

3)Παλι με πιανεις...Οσον αφορα τα μονοκυλινδρα, αν μιλαμε για ευρωπαϊκα, φυσικα δεν υπαρχει συγκριση, ακομα και με "on-off"...Για καποια αλλα, βλεπε γενια ΧΤ, υπερτερουν μονο στο θεμα βαρους, αφου απο αισθηση, ασε καλυτερα...Εκει να δεις τι τσακισμα παραλιγο να φαω μολις ανεβασα λιγο ρυθμο...
Μια ευχαριστη εκπληξη ηταν το DR 800 BIG , ο "μπιγκουλας" οπως το αποκαλουσαμε, το ποπιο οποιος το οδηγησε στο χωμα εμεινε με ανοιχτο το στομα...
Προσωπικα γουσταρω πολυ τα μονοκυλινδρα, εντουρια, ον-οφια, σαοδομαζο (SM) και ο,τι αλλο μπορεις να κατασκευασεις γυρω απο ενα μεγαλο πιστονι, αλλα στο ταξιδι κουραζουν...

4)Αυτο δεν το ηξερα, ολοι επιμενουν για το αντιθετο...

Προσωπικα και υποκειμενικα γραφω ο,τι γραφω, το ξαναλεω, μπορει να μην ειμαι φτιαγμενος για καποια, σιγουρα εχω ταμπου και προκαταληψεις, και ειμαι και γκρινιαρης και περιεργοπουλος γιατι γερασα....:sad:
Αυτο που δε θελω με τιποτα ειναι να παρω ενα ΚΑΤΙ και να το μετανιωσω...Ουσιαστικα, θελω αυτο το "κατι" για ταξιδια, 3-4 φορες το χρονο, και να μπορω να πηγαινω στο χωριο της γυναικας μου και να μην ειμαι αναγκασμενος να κοιταω σαν χαζος τις υπεροχες ορεινες χωματινες διαδρομες (ορεινη Φωκιδα) που εχω οργωσει με το husqvarna και το ταπεινο DR 250, και να σκεφτομαι αν θα τερματισει η αναρτηση, αν γρατζουνιστει, και το σημαντικοτερο φυσικα, αν με αδειασει πουθενα αν το παρακανω...
Ευχαριστω ολους για τις επισημανσεις...


:beer: :beer: :beer:

Συμφωνω για το Big, μαλιστα εχω δυο :D
Για νορμαλ πραγματα στο χωμα (εκει που θα παει και ενα ψηλο αυτοκινητο) το 1100/1150 ειναι οκ. Αν μαλιστα βαλεις καγκελα (οχι τα μαμισια) δεν καταλαβαινει τιποτα απο πτωσεις, αρκει να μην ερθει καπακι.
Σχετικα με μονοκυλινδρα και ταξιδι παντως, αν δεν εχεις οδηγησει dakar, σε περιμενει μια πολυ ευχαριστη εκπληξη. Μακραν το πιο ανετο και πολιτισμενο μονοκυλινδρο. Ειναι τοσο καλο, που η BMW το σταματησε μπας και πουλησει κανα 800ρι.

Μεταξυ των 1100 και 1150 παντως, δεν νομιζω οτι αξιζει πλεον κανεις να παρει το 1100.
:wave2:

p@nos
10/06/2010, 02:28
re big...το 650 ποσο καιει στην πολη?


αμα το θες για παπι δηλαδη:D :a13:

DrBig
10/06/2010, 02:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
re big...το 650 ποσο καιει στην πολη?


αμα το θες για παπι δηλαδη:D :a13:


Δυστηχως δεν το ειχα ποτε μου, αλλα ο κολλητος μου βγαζει ανετα 5-6 λτρ/100 κμ εντος και κατω απο 5 εκτος (ταξιδευει με 120).


υγ ειναι απελπιστικα ηρεμος οδηγος ομως, να σκεφτεις το πηρε καινουργιο και λαστιχα/αλυσιδα χρειαστηκαν αλλαγμα στα 45,000 κμ!!!!

p@nos
10/06/2010, 02:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δυστηχως δεν το ειχα ποτε μου, αλλα ο κολλητος μου βγαζει ανετα 5-6 λτρ/100 κμ εντος και κατω απο 5 εκτος (ταξιδευει με 120).


ayta ta 5-6 με βαρυ χερι τα βγαζει?

το ντακαρακι ειναι ωραιο γμτ :blush:

DrBig
10/06/2010, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ayta ta 5-6 με βαρυ χερι τα βγαζει?

το ντακαρακι ειναι ωραιο γμτ :blush:


κοιτα το ΥΓ στο προηγουμενο ποστ.
Αν βρεις κανενα χτυπα το, το μονο που θα χρειαστεις ειναι κανενα αμορτισερ της προκοπης για πισω και ελατηρια μπροστα και εισαι τζετ. Τυχαιο? Δε νομιζω!

p@nos
10/06/2010, 02:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
κοιτα το ΥΓ στο προηγουμενο ποστ.
Αν βρεις κανενα χτυπα το, το μονο που θα χρειαστεις ειναι κανενα αμορτισερ της προκοπης για πισω και ελατηρια μπροστα και εισαι τζετ. Τυχαιο? Δε νομιζω!

το σκεφτομαι αμα βρεθει κανενα σε καλη τιμη...ειχα δει πριν καιρο ενα ντακαρ με μονη εξατμιση ελευθερη και τακουνια, ισως το ειχε ψηλωσει και λιγο και ηταν...

:a8:

DrBig
10/06/2010, 02:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το σκεφτομαι αμα βρεθει κανενα σε καλη τιμη...ειχα δει πριν καιρο ενα ντακαρ με μονη εξατμιση ελευθερη και τακουνια, ισως το ειχε ψηλωσει και λιγο και ηταν...

:a8:


με 3 χηνες βρισκεις αρκετα πλεον. Πα μαλ.

DrBig
10/06/2010, 02:54
Ντακαροποιημενο gs.
καμια σχεση με τον πωλητη, αλλα ειναι πολυ καλη τιμη (αν υπαρχει ακομα)
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/741441/

kostas_1100gs
10/06/2010, 04:00
Το 1100 με το πρόβλημα μην το πάρεις.
Ο Μηχάλης έχει δίκιο σε αυτά που λέει.
Αν πάρεις 1100 θα πάρεις με το μεταλικό ρεζερβουάρ, αν δεν κάνω λάθος από 1996μ και έπειτα. Από 97 και έπειτα έχει διαφορά η ντίζα γκαζιού (έχει 3) και τα μπρινκ.
Το 1100 είναι πολύ σταθερή μοτοσικλέτα. Και το 1150 το ίδιο.
Απλές και εύκολες σε σέρβις, αλλά να πιάνουν τα χέρια σου ή να έχεις μάστορα δικό σου να σχολήτε. Το παρακάτω το έγραψα σε φορουμ με κάθε δόση ειλικρίνειας. Οι φωτο μάλλον δεν φαίνονται αλλα διάβασε τα υπόλοιπα.


Όλοι ξέρετε ότι πρόσφατα άλλαξα την 1100 με ένα 1150.
Σας είχα πει ότι θα γράψω εντυπώσεις. Θα προσπαθήσω να γράψω πως συμπεριφέρεται η κάθε μια μοτοσικλέτα, ομοιότητες, διαφορές κλπ.
Να πω ότι το τεστ γίνεται μεταξύ ....μαύρων μοτοσικλετών (αγαπημένο χρώμα).


vs


Και σίγουρα είναι προσωπική γνώμη, χωρίς να σημαίνει ότι ….τα πάντα όλα...... είναι έτσι.

...Σημαντικός λόγος αλλαγής της 1100 ήταν ο αέρας. Και εννοώ πολλούς πλευρικούς ανέμους και με πονούσε το ισχίο μου. Είμαι και κοντός αναβάτης (1.72) και αυτό φυσικά θα παίζει τον ρόλο του. Ίσως ψηλότερος αναβάτης να μην έχει πλευρικούς. Σίγουρα η κάλυψη αέρα του 1150 είναι πολύ καλύτερη. Το συγκεκριμένο έχει και ζελατίνα adve και είναι πολύ καλύτερο. Για το 1100 όσες ζελατίνες είχα δει, δεν μ άρεσε καμία.

...Αμέσως κατάλαβα μια ησυχία στο 1150. Το σασμάν πιο ήσυχο, το μοτέρ, ο ψεκασμός ίσως. Γενικά το μοτέρ δεν λειτουργεί τρακτερίστικα* όπως στο 1100. Ο θόρυβος του είναι μικρότερος. Βέβαια το 1150 έχει περισσότερο θόρυβο από την εξάτμιση. Σε ταξίδι δηλ. ακούγεται περισσότερο το 1150, από την εξάτμιση. Όχι ενοχλητικά όμως σε καμία περίπτωση. Πολλές φορές μ αρέσει κιόλας γιατί καταλαβαίνω μηχανάκι, ενώ στο 1100 άκουγα θόρυβο μοτέρ μόνο.
-Πιο πάνω είπα για το σασμάν. Οι ταχύτητες έρχονται εύκολα, χωρίς θορύβους, βρίσκεις εύκολα την νεκρά, και έχεις και 6η. Αυτό σημαίνει ότι σε εθνική ή μεγάλο ταξίδι, ταξιδεύεις πιο ξεκούραστα, όλη η μοτοσικλέτα είναι πιο ήσυχη, σε ταχύτητες 160+ κραδασμοί 0, χωρίς να έχεις τρέμουλο-μούδιασμα, στα χέρια σου και στα πόδια σου. Στο 1100 τα είχες αυτά, όπως και θορύβους από το σασμάν σαν να μην έχει βαλβολίνη κάτι φορές. Προσωπικά δεν με πείραζαν αλλά δεν ήταν και ότι καλύτερο. Ακόμα να πω ότι σε μικρές ταχύτητες με 2η στο κιβώτιο, το 1100 έκανε ένα βήξιμο (σαν να κοβόταν αστραπιαία το καύσιμο, το είχαν και άλλες μότο που είχα αυτό) ενώ το 1150 δεν το κάνει.
-Μιας και είμαστε σε κιβώτιο να πω και κάτι άλλο. Με το 1100 έχω πάει σε χωματόδρομο, με το 1150 όχι, αλλά νομίζω ότι θα είναι καλύτερο. Ο λόγος? Κοντύτερη πρώτη σχέση και εύκολη αλλαγή 2ης, ενώ το 1100, είχε μακριά πρώτη αποτέλεσμα να μην είχες πολλές επιλογές και ήθελες αρκετά κλμ στο κοντέρ, για να βάλεις 2η ταχύτητα.


...Αμέσως κατάλαβα πιο δυνατά φρένα. Δεν εννοώ abs κλπ. εννοώ ότι με την ίδια δύναμη έχεις περισσότερη πίεση στους τροχούς. Σε κουβέντα με φίλους όταν το είπα, μου είπαν ότι έχει μεγαλύτερες τρόμπες φρένων. Δεν το ξέρω αυτό, δεν το έχω ψάξει (ας το πουν πιο ειδικοί) αλλά τα φρένα είναι πιο δυνατά.

...Νιώθω την 1150 ελαφρύτερη, και πιο μανιτζέβελη. Δεν έχει να κάνει με τα λάστιχα (κορωνάτα περισσότερο π.χ.) ή να είναι ελαφρύτερο το τιμόνι, anakki είχε το 1100, τα ίδια έχει και το 1150. Την μετακινώ ευκολότερα και σε στενά κομμάτια την νιώθω ελαφρύτερη.
Στον δρόμο όμως, και σε αίσθηση, και σε αέρηδες αν θέλετε, το 1150 με έχει κουνήσει μπροστά. Αυτό μπορεί να έχει να κάνει και με την μεγαλύτερη αντίσταση αέρα (μεγαλύτερη ζελατίνα) οπότε και κούνημα περισσότερο.
Το 1100 δεν με είχε κουνήσει ποτέ. Ένιωθα να είναι πολύ βαρύτερο στο δρόμο. Αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν κιόλας, δεν το ξέρω, εννοώ την αίσθηση που είχα εγώ σαν αναβάτης. Βέβαια θα τολμήσω να πω, ότι η γνώμη μου είναι ότι αυτό γινόταν όχι από την αντίσταση του αέρα, αλλά από της σχέσεις των ταχητύτων. Είπαμε 5άρι κιβώτιο το 1100, κοντύτερο, και ίσως πιο ροπάτο, οπότε δεν ήταν συχνά η μοτοσικλέτα σε αδράνεια (είτε στο άνοιγμα γκαζιού είτε στο κλείσιμο) και ίσως γι αυτό την ένιωθα πιο ``κολλημένη`` κάτω.
Βέβαια η παραπάνω είναι προσωπική άποψη που μπορεί και να μην είναι σωστή. Πολλές φορές σε άπνοια, και σε μοναχικά ταξίδια που κάνω συχνά (150κλμ απόσταση, δηλ. αρκετά) σκεπτόμενος αυτά, αυτό ένιωσα και εκεί κατέληξα. Να πω ότι το 1100 είχε πιο φορτηγίσια αίσθηση. Αυτή μου έδινε, που μπορεί να ήταν η ιδέα μου, αλλά έτσι ένιωθα. Σαν να ήταν πιο κολλημένο το μπροστινό κάτω.

...Το πίσω αμορτισέρ στην 1150 είναι διαφορετικό. Πιο μαλακό θα έλεγα, με πιο σφιχτή επαναφορά (ξέχωρα ρυθμίσεις). Σε κατεβάσματα, μπορεί και λόγο αυτού, ή σασμάν, δεν σβαρνίζει ο πίσω τροχός. Στο 1100 σβάρνιζε και έχανε πρόσφυση ο πίσω τροχός. Μπροστά το ίδιο, δεν κατάλαβα διαφορά.

...Σε κλειστά και γρήγορα κομμάτια π.χ. Επίδαυρος, με το 1100 είχα μια τεράστια 4η, που λειτουργούσε από τα 80κλμ έως τα 150. Έτσι λοιπόν δεν μου τελείωνε ποτέ η μοτοσικλέτα και δεν ήθελα αλλαγές ταχυτήτων. Με το 1150, μου τελειώνει πολλές φορές η 4η και η 5η είναι μακριά. Μια μοτο ``κρατιέτε`` κάτω με την δύναμή της...
Να τονίζω ότι αυτό το λέω μόνο για το κομμάτι Επίδαυρος, που όλοι το ξέρετε και φυσικά επειδή το κάνω συνέχεια.

...Το 1150 έχει καλύτερα φώτα. Του 1100 ήταν φαναράκια (αν και είχα βάλει κ λάμπα +50%) Στην μεγάλη σκάλα το 1150 έχει 2 λάμπες αναμμένες. Πολύ καλά φώτα και με όμορφη δέσμη.



...Ανταλακτικά αναλώσιμα είναι όλα ίδια (λάδια, τακάκια, φίλτρα). Το 1150 είναι 2001 μοντ γιατί το 2002 έχει άλλα τακάκια και δαγκάνες bmw και όχι μπρέμπο.

...Το 1150 εξατμίζει λιγότερο λάδι .

...ΑΑΑ στο 1100 ξεβιδωνόταν καμιά βίδα που και που στο 1150 δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Ακόμα έχει εύκολη πρόσβαση στο να ανεβοκατεβάσεις τα φώτα από βάρος (μια κίνηση) και καλύτερη και εύκολη ρύθμιση-βγάλσιμο ζελατίνας.

...Μαλακότερος συμπλέκτης λόγω του ότι είναι υδραυλικός. Στο 1100 πολλές φορές πονούσε ο καρπός μου.

...Εξωτερικά, πολλές φορές που την βλέπω από πίσω την 1150, νομίζω ότι είναι η ίδια μοτοσικλέτα. Από μπροστά, μ αρέσει περισσότερο (λόγω φαναριού) η 1150. Αυτό βέβαια είναι και προσωπικό γούστο. Να π.χ. του πισοκολητού η adve έχει χάλια χρώμα και χάλια φανάρι

...Τιμόνια, γκρίπς, κάθισμα, σχάρα, μασπιέ, ρεζερβουάρ (εκτός αυτοκόλλητα) είναι ίδια. Στο 1150 έχω δει μια καλύτερη τάξη στα σωληνάκια φρένων, σε κάποια καλώδια (μπαταρία, εγκέφαλου κλπ). Καλύτερη έξοδος βαλβολίνης σασμάν, δεν πέφτει πάνω στην εξάτμιση, και καλύτερους διακόπτες (κλείσιμο φλας και alarm-abs).

...Καύσιμο, αν και αυτό έχει να κάνει με το ``χέρι``, με τον αέρα που φυσά και με το πόσο φορτωμένη είναι η μοτοσικλέτα, νομίζω ότι έχει λιγότερο η 1150. Είναι πιο οικονομική.



...Προσπάθησα να πω αντικειμενικά τα πράγματα, γιατί την 1100 την γούσταρα πολύ. Θα πω ότι είναι και η 1η μοτοσικλέτα που χάρηκα, που έδινε σε εμένα και δεν της έδινα εγώ. Της χρωστάω δεν μου χρωστάει. Γνώρισα φίλους, κάναμε ταξιδάκια, καθημερινά την χρησιμοποιούσα (που να πήγαινα με το 636), δεν πάλιωνε, πάντα ήταν όμορφη, γνώρισα χωριά και όχι εθνικές και τα έριχνα και σε κάτι 1200adve.
Δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι που την άλλαξα. Δεν το έχω μετανιώσει σε καμία περίπτωση. Και το 1150 είναι πολύ καλή μοτοσικλέτα. Έχει σημεία πολύ καλύτερα από το 1100. Μπορεί και ο φίλος lempoi να έχει δίκιο που λέει: ίδια είναι τι την ήθελες, δεν έλιωνες στα κλμ την 1100? Πάντως δεν ένιωσα να ``πέταξα`` χρήματα.
Αυτά, δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι άλλο, είναι και η ηλικία βλέπετε , ή αν θυμηθώ κάτι θα το συμπληρώσω. Ελπίζω να βοηθήσουν αυτά που έγραψα, να δώσουν μια ιδέα για τις παρακάτω μοτοσικλέτες. Φυσικά μπορούν ιδιοκτήτες και μη, να συμπληρώσουν πράγματα. Φυσικά και να διορθώσουν κάτι, αν δεν το έχω γράψει-σκεφτεί σωστά.

Κανένα πρόβλημα. Και…
μην με ρωτήσετε ποια είναι η καλύτερη. Καταλάβατε ότι το αποφεύγω......Άλλωστε όλες οι μοτοσικλέτες, βάση κόστους και χρήσης, καλές είναι.
Ίσως έλεγα 1150…(μπορεί και επειδή είναι καινούργεια), αλλά τείνω προς το ktm 990adve (άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου και σχιζοφρένια μαζί ).
Ίσως επειδή ότι δεν έχεις το θέλεις. Και την Μόνικα Μπε......ι την ήθελα, και όταν την γνώρισα… με ξενέρωσε!!!!!!!

Βέβαια το test: r1150gs vs r1200gs δεν ξέρω αν γίνει κάποια στιγμή….




Καλό απόγευμα.




Ακόμα να πω.
Και οι δύο μοτοσυκλέτες είναι καταπληκτικές. Αξίζουν πέρα για πέρα τα χρήματά τους. Έχουν και καλές τιμές τώρα.
Καταπίνουν τα κλμ για πλάκα. Πολλές φορές έκανα 500κλμ για πλάκα. Σε κομάτια Ελληνικά και κλειστά, ορεινή Αρκαδία, Μάνη κλπ είναι άπαικτες...
Θα τις ξανα-αγόραζα χωρίς καμία αναστολή. Οι φθορές (δεν γράφω ζημιές) λίγες και προβλεπόμενες αν κάνεις σωστό servis κι σηντήρηση.
Σημαντικό, και έπειτα από χρόνια, δεν γερνούν, είναι όμορφες και ξεχωριστές.



τρακτερίστικα*: άγριο-σκληρό και μεταλλικό δούλεμα


υστ. Και να πω δύο λόγια ακόμα πάνω στο θέμα σαν υστερόγραφο και έπειτα από κάποια χιλιόμετρα ακόμα...
Την 1150 δεν μπορώ να την πάω γρήγορα, έτσι όπως οδηγούσα το 1100. Είμαι σίγουρος πλέον, ότι έχει να κάνει με το σασμάν. Το 5άρι της 1100 μου έδινε την <<μεγάλη>> σχέση στο δρόμο που έγραψα και στην αρχή… Μία ταχύτητα όπου λειτουργούσε σαν σκούτερ… αυτόματο…
Καλά χιλιόμετρα και πάλι.

DrBig
10/06/2010, 05:23
Κωστα, μου κανουν εντυπωση τρια πραγματα στο παραπανω ποστ σου.

1) Το 1100 εχει κοντυτερη 1η και οχι το αντιθετο.
2) Αν εχεις κουνηματα στο 1150 κατι παιζει με την ρυθμιση των αναρτησεων σου (η την κατασταση τους). Κοιταξε την προφορτιση μπροστα να ειναι στο 1ο η 2ο κλικ απο τερμα χαμηλα.
Η μηχανη εχει απιστευτο κρατημα. Εχω παει μεχρι 215 πραγματικα (με βαλιτσες) και ειναι τρενο.
3) δεν εχω οδηγησει αρκετα το 1100 για να καταλαβω αυτο που λες περι ελαστικοτητας κινητηρα και διατηρησης μιας σχεσης, αλλα θα ελεγα οτι το 1150 το κανει αυτο και με το παραπανω.

Και λιγο λαδι στη φωτια....οσοι εχετε 1150 και δεν εχετε βαλει τσιπ, Υ, εξατμιση, αυλους κλπ δεν ξερετε τι χανετε απο αισθηση κινητηρα :D

kostas_1100gs
10/06/2010, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Κωστα, μου κανουν εντυπωση τρια πραγματα στο παραπανω ποστ σου.

1) Το 1100 εχει κοντυτερη 1η και οχι το αντιθετο.
2) Αν εχεις κουνηματα στο 1150 κατι παιζει με την ρυθμιση των αναρτησεων σου (η την κατασταση τους). Κοιταξε την προφορτιση μπροστα να ειναι στο 1ο η 2ο κλικ απο τερμα χαμηλα.
Η μηχανη εχει απιστευτο κρατημα. Εχω παει μεχρι 215 πραγματικα (με βαλιτσες) και ειναι τρενο.
3) δεν εχω οδηγησει αρκετα το 1100 για να καταλαβω αυτο που λες περι ελαστικοτητας κινητηρα και διατηρησης μιας σχεσης, αλλα θα ελεγα οτι το 1150 το κανει αυτο και με το παραπανω.

Και λιγο λαδι στη φωτια....οσοι εχετε 1150 και δεν εχετε βαλει τσιπ, Υ, εξατμιση, αυλους κλπ δεν ξερετε τι χανετε απο αισθηση κινητηρα :D
1). Γράφω
<<Μιας και είμαστε σε κιβώτιο να πω και κάτι άλλο. Με το 1100 έχω πάει σε χωματόδρομο, με το 1150 όχι, αλλά νομίζω ότι θα είναι καλύτερο. Ο λόγος? Κοντύτερη πρώτη σχέση και εύκολη αλλαγή 2ης, ενώ το 1100, είχε μακριά πρώτη αποτέλεσμα να μην είχες πολλές επιλογές και ήθελες αρκετά κλμ στο κοντέρ, για να βάλεις 2η ταχύτητα.>>
Λέω 'οτι το 1150 έχει κοντύτερη 1η. Και στο χώμα, αλλάζεις εύκολα σε 2η σχέση. Στο 1100 έπρεπε να ανεβάσεις περισσότερες στροφές στον κινητήρα.
2).
Το κούνημα είναι και από μεγαλύτερη ζελατίνα. Το 1150 έχει μεγαλύτερη σε σχέση με το 1100. Λογικό να έχεις περισσότερη αντίστασηάρα και κούνημα μπροστά (στο γράφω και παραπάνω). Ναι έχει να κάνει και η ανάρτηση, αλλά στην περίπτωση αυτή μιλά για ζελατίνα adve..
3).
Η διατήρηση της σχέσης έχει να κάνει με το μια λιγότερη ταχύτητα. λογικό να μην θες ένα +- σε σχέση. Μπαίνεις σε στροφή και τελειώνει η 4η στο 1150. Πρέπει να ανεβάσεις. Το 1100 είχε ατελείωτη 4η.
Ελαστικό κινητήρα έχει το 1150.
Αυτά, και ότι άλλο θες για την άποψή μου, εδώ είμαι :)

DrBig
10/06/2010, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_1100gs

1) Λέω 'οτι το 1150 έχει κοντύτερη 1η. Και στο χώμα, αλλάζεις εύκολα σε 2η σχέση. Στο 1100 έπρεπε να ανεβάσεις περισσότερες στροφές στον κινητήρα.
2).
Το κούνημα είναι και από μεγαλύτερη ζελατίνα. Το 1150 έχει μεγαλύτερη σε σχέση με το 1100. Λογικό να έχεις περισσότερη αντίστασηάρα και κούνημα μπροστά (στο γράφω και παραπάνω). Ναι έχει να κάνει και η ανάρτηση, αλλά στην περίπτωση αυτή μιλά για ζελατίνα adve..


Για το (1) επιμενω. Απλα αυτο που γινεται ειναι οτι το 1150 λογω μακρυτερης 1ης εχει πιο κοντα την 2α, ενω στο 1100 η 1η και 2α βρισκονται πιο μακρυα μεταξυ τους. Μαλιστα το 1100 εχει και πιο κοντο final drive.

2) Εγω ειχα την givi που ειναι ακομα μεγαλυτερη και ποτε δεν ειχα το παραμικρο κουνημα.

:beer:

surfer2
20/06/2010, 04:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από corleonegp
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και συγνωμη για την καθυστερηση να απαντησω. Εχω βρει ενα R1100gs με ABS και θερμενομενα γριπ και το κοντερ γραφει 61.000 κμ. Απο οτι ειδα απο τους κωδικους του πλαισιου ειναι μοντελο 2/1995. Σαν πρωτη αδεια αναγραφεται το 2006 οποτε κατα ποσο φανταζομαι πρεπει να ειναι εισαγωγης απο γερμανια.Σωστα? Εξωτερικα φαινεται σε πολυ καλη κατασταση και να μην θελει πολλα μαζεματα. Την εβαλα και μπροστα, την εκανα και βολτα και μου φανηκε πως ειναι καλη. Μου την δινει στα 2,500 ευρω . Το μονο προβλημα που μου ειπε πως εχει γενικα η μηχανη ειναι πως εχει ψιλοχαλασει μια φουρκετα στο σασμαν (απο 1η σε 2α ταχυτητα ) αλλα λεει πως του ειπε ο μηχανικος πως δεν προκειται για σοβαρο προβλημα και δεν θα δημιουργησει καποιο μεγαλο προβλημα μελοντικα εκτος του οτι θα θελει λιγο προσοχη στο κουμπωμα ταχυτητων απο 1η σε 2α. Ισχυει κατι τετοιο? Ειναι μεγαλο προβλημα αυτο? Για ποσα λεφτα μιλαμε ζημια για να φτιαχτει? Γενικα πιστευεται πως αξιζει αυτο το μωρο ? :) Σας ευχαριστω ολους και περιμενω με αγωνια τις διαφωτιστικες απαντησεις σας!


δεσ εδω http://www.bmwbikers.org/forum/showthread.php?t=7154

panoswolf
01/07/2010, 12:56
Καλησπερα...
Εδω και ενα χρονο εχω μεινει χωρις μηχανη....(ενα παπακι μονο:mad: ) Λογω δυσκολιων αναγκαστικα να πουλησω οτι ειχα....

Τωρα εχω μαζεψει ενα μικρο κομποδεμα και σκεφτομαι να ξαναπαρω καμια κουκλα...

Η τσεπη φτανει σε καμια varadero(mk1) η 1100gs η 1100r και v-strom κοιταω(αλλα τα πιο φτηνα που παιζουν) δλδ μιλαμε απο 2500-3500 ευρω..βεβαια η bmw ειναι bmw..εχει χαρακτηρα..

η varadero εχει ψηλα το κεντρο βαρους και δε το πολυγουσταρω(ειχα africa παλια και ειχε το ιδιο θεμα) Την 1150 την οδηγησα και μου αρεσε αλλα δε τη φτανω οικονομικα...Η 1100 μοιαζει καθολου?? Η 1100r λεει τιποτα??μου αρεσει η γραμμη της.... Στη πολη κουνιουνται καθολου η ειναι σαν.....αμαξια??!? Στα ταξιδια ποια ειναι καλυτερη? Αυτο το προβλημα με το σασμαν(που ειναι συχνο και κοστιζει απο οτι καταλαβα) πως θα καταλαβω οτι κατι δε παει καλα?? Υπαρχει club bmw?κανουν ταξιδακια?(γιατι θελω να γινω μελος)...Αξιζει να παω σε κατι τοσο παλιο?

Χιλια ευχαριστω και οποιαδηποτε γνωμη/αποψη/προσωπικη εμπειρια θα με βοηθουσε πραγματικα...:) :cool: :beer:

stavrouliasp
01/07/2010, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από panoswolf
Υπαρχει club bmw?κανουν ταξιδακια?

Και εμείς κάνουμε ταξιδάκια. Είναι ανάγκη να μπεις σε club BMW...? Στο κάτω κάτω αυτοί οι του club το πολύ μέχρι σε καμιά καφετέρια να σε πάνε (με τριβάλιτσο όμως πάντα και αγορασμένα αυτοκόλλητα Nordcap από τη Μακαν)

epp1640
01/07/2010, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
tifoso4ever επειδή συμπάσχω κοίτα αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/704114/

δεν το ξέρω προσωπικά απλά μου φάνηκε ενδιαφέρον

Σταμάτα σατανά.. :a018:

Το θέλω τώρα.. :bawl:

corleonegp
04/07/2010, 12:28
Μετά από καιρό ψαξίματος έχω βρει που λέτε ένα 1100 gs που από ότι έψαξα κατασκευάστηκε 2/95 και το έχω κλείσει στα 2000 ευρώ. Έχει ABS μπαγκαζιερα, τις βαλίτσες της ΒΜW, bagster και φοραει σελα της Compi. Στο μοτερ δεν ακουγεται καποιος περιεργος ηχος.Γραφει στο κοντερ πως εχει 61.000 κμ(αν και δεν το πολυπιστευω).Ειναι εισαγωγης απο Γερμανια και εισηχθη στην ελλαδα το 2002.Εχει αλλαξει σιγουρα 2 ιδιοκτητες στην Ελλαδα.Θελει καποια μαζεματα, οπως τσιμουχες στα καλαμια, ισως να εχουνε πεσει τα αμορτισερ(τα μαμα φοραει), καποια στιγμη θα θελει ανοιγμα το σασμαν για αλλαγη φουρκετας, η πισω δισκοπλακα λιγο πεσμενη, ακομα το χρωμα πανω στο κινητηρα εχει σπασει και εχει ξεφτυσει(ειναι ανησυχητικο πολυ αυτο?). Τι λετε αξιζει να παρω κατι τετοιο και να το μαζεψω σιγα σιγα με λιγα λεφτα η λετε να μπω σε μεγαλους μπελαδες σταδιακα?Τα βασικα πραγματακια μπορω να τα κανω και μονος μου χωρις να παω σε συνεργειο(πχ τις τσιμουχες στα καλαμια θα το επιχειρησω μονος μου) . Ευχαριστώ για τις πολύτιμες απαντήσεις σας.

MIHALIS TZIMAS
04/07/2010, 12:48
ούτε να το σκεφτείς, πάρε ένα πιο προσεγμένο μετά το 97 κι ας δώσεις κάτι παραπάνω

stavrouliasp
04/07/2010, 15:34
Επίσης εάν δεν χρειάζεται κάτι αλλαγή μην το αλλάξεις...(πχ τα καλάμια εάν δεν δακρύζουν μην αλλάξεις τις τσιμούχες)

corleonegp
04/07/2010, 16:08
Καμια αλλη γνωμη παιδια? Δακρυζει η δεξια τσιμουχα γι αυτο λεω πως θελει αλλαγη.Ο ενας αν καταλαβα υπερ και ο αλλος κατα? Θα κανω δημοσκοπηση μου φαινεται :P .

corleonegp
09/07/2010, 15:41
Τι εγινε ρε παιδια? Καμια απαντηση ακομα? Δωστε τα φωτα σας :)

DrBig
09/07/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από corleonegp
Τι εγινε ρε παιδια? Καμια απαντηση ακομα? Δωστε τα φωτα σας :)

σε ξεχασαμε. Κανενα προβλημα με την τσιμουχα. Το λαδι στα 'πηρουνια' του τελελεβερ απλα εκτελει χρεη λιπανσης και οχι αποσβεσης. Αλλαξε την μονο αν δεις οτι τρεχει πολυ. Δακρυσμα ιζ οκ.

corleonegp
10/07/2010, 10:05
Αξιζει να παω να το παρω η θα το μετανιωσω λετε?

peskandritsos
06/11/2010, 20:35
Για να μην ανοιγω καινουριο τοπικ να κανω και εγω καποιες ερωτησεις γιατι ειμαι στα σκαρια για ενα 1150 gs.
Βρηκα ενα του 2001 με 72000 χλμ, εμφανησιακα τζιτζι και απο εξτρα?? μονο ABS.
Τιμη 4500 ευρα.
Το οδηγησα και οταν ζεσταθηκε ακουγα ενα θορυβο απο το μοτερ οταν ηταν στην νεκρα και οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο.
Ειναι???
2η ερωτηση ειναι οτι ενω δεν μου φανηκε να πατιναρει ξερω οτι κοντα σε αυτα τα χλμ θελουν τα πιο πολλα δισκο-πλατω.
Ισχυει??
Και το κοστος ειναι οντως κοντα στα 700 ΕΥΡΩ??? :eyepop:
Ευχαριστω εκ των προτερων.:beer:

stavrouliasp
06/11/2010, 22:35
Ισχύουν και τα δύο (km και τιμή). Για το θόρυβο...:confused:

filipp0s
07/11/2010, 08:38
οσο για το θορυβο...μπορει να θελει κανενα τεντωτηρα καδενας... πηγαινε σε καποιον μηχανικο να το ελεγξει :wave2:

peskandritsos
08/11/2010, 06:54
Ευχαριστω για τις απαντησεις, και μια ακομα, επειδη βρηκα ακομα μια σε καλη τιμη μοντελο 2004 αλλα εχει αυτα τα integral (αν το γραφω σωστα):D καποια κακια ψυχη μου ειχε πει οτι ειχε ακουσει οτιυπαρχει τροπος να το καταργησουμε αυτο το συστημα, υπαρχει???
Και αν υπαρχει μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες??:D

soter3gm
08/11/2010, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ευχαριστω για τις απαντησεις, και μια ακομα, επειδη βρηκα ακομα μια σε καλη τιμη μοντελο 2004 αλλα εχει αυτα τα integral (αν το γραφω σωστα):D καποια κακια ψυχη μου ειχε πει οτι ειχε ακουσει οτιυπαρχει τροπος να το καταργησουμε αυτο το συστημα, υπαρχει???
Και αν υπαρχει μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες??:D

Αν το καταργήσεις δεν θα έχει ABS θα έχεις απλά φρένα, και δεν υπάρχει λόγος να το καταργήσεις,
Απλά αν δεν έχεις σωστά ρεύματα δεν θα δουλεύει σωστά, βάζεις μια ΚΑΛΗ μπαταρία και ξεμπερδεύεις.

peskandritsos
08/11/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm
Αν το καταργήσεις δεν θα έχει ABS θα έχεις απλά φρένα, και δεν υπάρχει λόγος να το καταργήσεις,
Απλά αν δεν έχεις σωστά ρεύματα δεν θα δουλεύει σωστά, βάζεις μια ΚΑΛΗ μπαταρία και ξεμπερδεύεις. Εννοουσα να μη καταργηθει το ABS.
Ετσι μου ειχε πει ο γνωστος, οτι καποιοι το εχουν κανει.

soter3gm
08/11/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Εννοουσα να μη καταργηθει το ABS.
Ετσι μου ειχε πει ο γνωστος, οτι καποιοι το εχουν κανει.

Αυτό δεν το γνωρίζω, νομίζω πως δεν γίνετε μπορεί και να κάνω λάθος.

stavrouliasp
08/11/2010, 11:49
Εγώ πάντως δε θα το έβγαζα...

filipp0s
08/11/2010, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm
Αυτό δεν το γνωρίζω, νομίζω πως δεν γίνετε μπορεί και να κάνω λάθος.

δεν γινεται να καταργηθει το integral και να μεινει το abs.

Στα μοντελα με το integral ειναι συχνη η βλαβη της μοναδας abs και μια λυση για να μην πληρωσεις 1000-1500 που κανει ενας εγκεφαλος abs ειναι να τον παρακαμψεις (αν φτασεις σ' αυτο το σημειο πες μου να πας καπου να το κανεις φτηνα).


Γνωμη μου ειναι να μην παρεις με integral. Kοιτα καλυτερα προηγουμενα μοντελα :wave2:

antonis_a
06/07/2012, 16:36
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα γράφω εδώ μια απορία μου σε σχέση με το GS 1100. Διάβασα κάπου παραπάνω ότι από το '96 και μετά είναι καλύτερα (με μεταλλικό ρεζερβουάρ). Τα προηγούμενα δεν είχαν μεταλλικό ρεζερβουάρ? Και τι άλλες διαφορές έχουν?? Και κάτι ακόμα. Είμαι 1.70 περίπου, θα την καταφέρω ή..........Ρωτάω γιατί ένα GS 1200 που είχα πάρει για 2-3 μέρες με ζόριζε πολύ, μα πάρα πολύ!!! Μου φαίνεται πιο χαμηλή από το 1200.

stavrouliasp
06/07/2012, 21:40
Τα προηγούμενα είχαν πλαστικό ρεζερβουαρ. Επίσης τα πρώτα δεν είχαν abs. Γενικα δεν ειναι ψηλα μηχανάκια τα 1100, αλλα καλυτερα ανεβα σε ενα πρωτα για να δεις ο ιδιος. Παντως η σελα ρυθμιζεται σε δύο ύψη. Άποψη μου, αν και εχω και εγω 1100, είναι να μη πας σε τόσο παλια μηχανή.

antonis_a
06/07/2012, 21:51
Εγώ πάντως με πλαστικό ρεζερβουάρ δεν έχω δει εκτός και αν πρέπει να το ακουμπήσεις για να το καταλάβεις. Πάντως το θέμα με το ύψος με προβληματίζει πολύ!!!! Το εργοστάσιο δίνει 840mm ύψος σέλας. Η δεύτερη ρύθμιση (αν ξέρεις είναι πιο κάτω ή πιο πάνω??). Αν είναι πιο πάνω άντε γεια........Όσο για την συγκεκριμένη, μπορεί να είναι παλιό αλλά μου αρέσει πιο πολύ και από το 1150 και από το 1200!!! Μπορεί να παίζει ρόλο και η τιμή :) .

stavrouliasp
06/07/2012, 23:29
Το πλαστικό ντεπόζιτο και με ενα μαγνητάκι το καταλαβαίνεις. Όσο για τη διαφορά στην τιμη σε σχεση με το 1150, θα την πληρώσεις πολλαπλάσια σε προβληματα και φθορές.

postman
08/07/2012, 22:20
Πριν ενα χρονο πουλησα ενα αριστο V-STROM με πολλα αξεσουαρ, για να παρω το R1100GS, και δεν το μετανιωσα ουτε μια στιγμη. Απειρως καλυτερη μηχανη, με φοβερο ζυγισμα, πολυ καλυτερο απο το στρομ στο χωμα, πιο ξεκουραστο στο ταξιδι. Στην πολη ομως ταλαιπωρηται λογο αεροψυξης! Παρτο αν εχεις σκοπο να το κρατησεις. Σε 10 χρονια και 150.000km στο 1100 θα κανεις απλα ενα σερβις, ενω το στρομ θα ειναι για παλιοσιδερα!
2 χρονια μετα, το μονο που εχω να πω: μακρια απο τα μπουρδελα! Αν δεν εισαι μηχανικος με πληρως εξοπλισμενο συνεργειο, και συμβαση με την BMW για διψηφιο ποσοστο εκπτωσης σε ανταλλακτικα, μακρια!!! 15 χρονια με γιαπονεζικα δεν ειχα μεινει ουτε μια φορα, και μιλαμε για μηχανες παλιες και ταλαιπορημενες! Με το BMW καταφερα μεσα σε 2 χρονια να γυρισω σπιτι 2 φορες με οδικη βοηθεια, με μηχανη αριστα συντηρημενη και ελενγμενη απο εμενα και απο το καλυτερο συνεργειο για BMW! Μπορει καποιοι, χαριν αλαζονικης επιδειξης νεοπλουτισμου, και παχυλου τραπεζικου λογαριασμου, διαθεσιμου για επισκευες αστοχιων υλικων και σχεδιαστικων λαθων των σκιτζηδων μηχανικων της BMW να μην πτοουνται και να τα αγοραζουν τα μπουρδελα, εσυ ομως, αν σκοπος σου δεν ειναι η εντυπωσιακη σου παρουσια στην καφετερια, και η προσελκυση του αλλου φυλου, καλυτερα να αγορασεις κατι αλλο! Οπως μου ειχε πει ενας πολυμηχανος Ελληνας, χημικος μηχανικος στις αυτοκινητοβιομηχανιες της VW στην Γερμανια, της SAAB στην Σουηδια, και της TOYOTA στην Ιαπωνια: "Οσο κολοχανεια ειμαστε οι Ελληνες σε σχεση με τους Γερμανους, αλλο τοσο ειναι οι Γερμανοι σε σχεση με τους Ιαπονες!"

stavrouliasp
08/07/2012, 23:57
Ε οκ. Και εσυ με αυτο που ειχες πει τότε (ότι πουλησες το strom για να παρεις το πολύ καλύτερο 1100) το είχες χοντρύνει πολύ το θέμα...

antonis_a
08/07/2012, 23:58
Μπορεί να έχω αλλάξει πάνω από 10 μηχανές μέχρι τώρα!!! Όλες Ιαπωνικές εκτός από την τωρινή (BMW F 650 ST) που την απόκτησα πιο πολύ λόγο τιμής. Και καμία σχέση δεν είχα βέβαια ποτέ με την συγκεκριμένη κατηγορία. Μέχρι στιγμής καλά μου τα καταφέρνει.