PDA

View Full Version : GSXR 1000 k9 Αναρτησεις



spyros gsxr1000
26/05/2010, 13:16
Χαιρετω τους κατόχους GSXR. Εχω εδω και 1 χρονο ενα gsxr 1000 k9. το ειχα παρει καινουργιο. οχι παραεισαγωγη. Νομιζω οτι οι αναρτησεις του δεν δουλευουν σωστα. ακομα και το τερμα χαλαρο του ειναι κουτσουρο. Εχω δοκιμασει να σφριξω να ξεσφιξω ομως παντα το ιδιο κουτσουρο. οταν παιφτεις σε ανωμαλια φευγεις απο πανω απλα...εχει κανεις κατοχος παρομοια συμπτωματα ή το δικο μου εχει καποιο προβλημα???γιατι ακουσα και καποιον που τις αλαξε και εβαλε ονλινς...τι στο π.....ο να κανω? να συνεχισω και κοπανιεμαι???ευχαριστω για την προσοχη σας.

boussias
26/05/2010, 16:35
με τις ρυθμίσεις έπαιξες καθόλου;

edit TROOPER

Δοκίμασε με την βοήθεια κάποιου πιο έμπειρου να ρυθμίσεις τις αναρτήσεις.
Αν δεν δείς βελτίωση δοκίμασε ένα απλό Revalving και αλλαγή λαδίων.

Next Step:Αν έχεις λεφτά άλλαξε τες. Οποιαδήποτε aftermarket θα δουλεύει καλύτερα.

DrIoannis
26/05/2010, 16:46
Σίγουρα για τον δρόμο ή ακόμη και για σχετικά γρήγορα trackday μπορούν να δουλέψουν καλά.Απλά δεν τα έχεις ψάξει αρκετά.Υπάρχουν πολλά threads για αναρτήσεις ψάξε και θα βοηθηθείς αρκετά.

TOLISTOLAROS
26/05/2010, 16:52
Φίλε το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις ελατήριο ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΣΟΥ,ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ.
Απ'αυτά που περιγράφεις μπορεί το μπροστινό ελατήριο να είναι καλό για βαρύτερο αναβάτη.

k6 black
29/05/2010, 18:00
οι μαμα αναρτήσεις showa δεν ειναι;ψαξε λιγο τις ρυθμίσεις και της αποσβεσης και της προφόρτησης και αν δεν πηγαινέ το για σερβις αναρτήσεων να δεις τι παίζει.

devil's animal
29/05/2010, 18:12
σε παραπεμπω στο συγκριτικο του e-bike (http://www.ebike.gr/) αυτου του μηνα...

οι αναρτησεις του Κ9 λεει ειναι πολυ καλες και δεν χρειαζεται κατι παραπανω.

βεβαια αυτο το αναφερουν για την πιστα και καλα κανουν διοτι για εκει ειναι προορισμενο το μηχανακι.

αν τωρα εσυ κυκλοφορεις ενα 1000 ss στους ελληνικους δρομους και πεφτεις στις λακουβες και στις κακοτεχνιες,μου φαινεται απολυτως λογικο να κοπανιεσαι και να χτυπιεσαι και να μην σε βολευουν.


ψαξου λιγο με τις ρυθμισεις...ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΝΝΕΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ....και μετα βλεπεις...


αλλα για να "μην δουλευουν σωστα" οπως αναφερεις μου φαινεται πολυ δυσκολο.
ισως να μην τις "δουλευεις" στο περιβαλλον που τους αρμοζει.:winka:

geotriada
30/05/2010, 12:58
οι αναρτησεις δουλευουν τοσο καλυτερα οσο περισοτερο το πιεζεις (πας ποιο γρηγορα)

προσωπικα μεσα στην πολη εχω μαλακωσει την συμπιεση 4κλικ (μπροστα ακουει καλυτερα τα κλικ).
μολις βγω απο την πολη η παω πιστα το επαναφερω.

nktR
30/05/2010, 14:55
οι αναρτήσεις που έχει η μοτό σου είναι απίστευτες.
Σε ενός φίλου το κ9 πειράξαμε στο μπροστινό την επαναφορά του και άλλα 2 με 3 + την επαναφορά του πίσω για χρήση πίστας και ήταν τέλειο.
Τώρα για χρήση δρομου μην πειράξεις τίποτα γιατί είναι σούπερ. Εάν θες μαλακότερη αίσθηση στο μπροστινό μαλάκωσε λίγο συμπίεση και επαναφορά. Όπως λέει και ο κος devil's animal κάνε log in και κατέβασε το τεστ και διάβασέ το, θα καταλάβεις αρκετά.
Καλές βόλτες

Tigas
10/06/2010, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyros gsxr1000
Χαιρετω τους κατόχους GSXR. Εχω εδω και 1 χρονο ενα gsxr 1000 k9. το ειχα παρει καινουργιο. οχι παραεισαγωγη. Νομιζω οτι οι αναρτησεις του δεν δουλευουν σωστα. ακομα και το τερμα χαλαρο του ειναι κουτσουρο. Εχω δοκιμασει να σφριξω να ξεσφιξω ομως παντα το ιδιο κουτσουρο. οταν παιφτεις σε ανωμαλια φευγεις απο πανω απλα...εχει κανεις κατοχος παρομοια συμπτωματα ή το δικο μου εχει καποιο προβλημα???γιατι ακουσα και καποιον που τις αλαξε και εβαλε ονλινς...τι στο π.....ο να κανω? να συνεχισω και κοπανιεμαι???ευχαριστω για την προσοχη σας.

το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το πίσω βασικά, με πέταγε επάνω από τη σέλα στο παραμικρό σαμαράκι και στο πρώτο service το '' σκάλισε '' λίγο ο μηχανικός και όλα καλά.

Νομίζω ότι πείραξε την βίδα που είναι πίσω από το αριστερό σου καπάκι, τί πείραξε ακριβώς να σε διαφωτίσω δεν ξέρω πάντως το μηχανάκι είναι πολύ καλό, όσο για μπροστά για το δρόμο είναι τέλειο.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
11/07/2010, 14:15
Παιδια επειδη και εγω ασχοληθηκα με τις αναρτησεις ενος φιλου Κ9 καταλαβα το εξης...
Οντος η πισω ειναι λιγο σκληρη για εναν αναβατη εως 90Kg με εξοπλισμο. (για δρομο) Η μπροστα μας φανηκε ελαφρος μαλακη (Τυπικο GSXR?)..
Λιγο παραπανω ψαξιμο και θα εισαι οκ;)