PDA

View Full Version : Καλαμος Ευβοιας



grsart
30/06/2005, 00:51
Εχω ακουσει αρκετα καλα πραγματα για τον Καλαμο Ευβοιας
Ειναι για ελευθερο καμπινκ.

Μηπως εχει παει κανεις προς τα εκει ή να ξερει κατι για εκει.


βασικα με ενδιεφερε να μαθω αν υπαρχει προσβαση στην παραλια με την μηχανη.

GTZ750
30/06/2005, 08:27
λοιπον εχω παει εγω αρκετες φορες!!!!ειναι πολυ ωραια και με απιθανη θαλασσα!η προσβαση με την μηχανη ειναι πολυ ευκολη και εχει απιστευτη παραλια με λεπτο καταλευκο ασπρο πετραδακι!!!την μηχανη την αφηνεις το πολυ 20 μετρα απο την σκηνη σου!!!εει και ταβερνες και μινι μαρκετ που μπορεις να παρεις τα απαραιτητα!!!πιστευω ειναι πολυ καλη επιλογη για ελευθερο καμπινγκ!!!ειναι και αρκετα ησυχα!!!αμα ειναι τυχερος και πιασεις και μια θεση που ειναι κατω απο εναν βραχο κιωλας θα κοιμασε και τα πρωινα και δεν θα σε ξυπναει ο ηλιος!!!αν θες περισσοτερες πληροφοριες πες μου!!!:wave2: :wave2:

Julius
30/06/2005, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από grsart
Εχω ακουσει αρκετα καλα πραγματα για τον Καλαμο Ευβοιας
Ειναι για ελευθερο καμπινκ.

Μηπως εχει παει κανεις προς τα εκει ή να ξερει κατι για εκει.


βασικα με ενδιεφερε να μαθω αν υπαρχει προσβαση στην παραλια με την μηχανη.

ειναι Super, ολα τα είπε το GTZ750, απλά θα προσθέσω οτι η κατάλληλη παραλία για να στήσεις την σκηνή σου δεν είναι η πρώτη (αυτή που καταλήγει ο δρόμος και μαζεύει πολύ κόσμο κλπ) αλλά ο διπλανός κόλπος στον οποίο πάς ποδαράτος (3 λεπτά ειναι οχι μακριά) αλλα είναι αρκετά ποιο ήσυχος

γενικότερα προσπάθησα να πάς νωρίς και να βρείς καλό σημείο.

GTZ750
30/06/2005, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
ειναι Super, ολα τα είπε το GTZ750, απλά θα προσθέσω οτι η κατάλληλη παραλία για να στήσεις την σκηνή σου δεν είναι η πρώτη (αυτή που καταλήγει ο δρόμος και μαζεύει πολύ κόσμο κλπ) αλλά ο διπλανός κόλπος στον οποίο πάς ποδαράτος (3 λεπτά ειναι οχι μακριά) αλλα είναι αρκετά ποιο ήσυχος

γενικότερα προσπάθησα να πάς νωρίς και να βρείς καλό σημείο.

να προσθεσω λιγα ακομα!!!
με το πας θα πας ολο δεξια!!!εκει θα βρεις ενα ποταμακι δεν θα εχει νερο αλλα θα το καταλαβεις!!!το ποταμακι καταληγει στην θαλασσα!!!εκει εχει και μια ταβερνα με ενοικιαζομενα!!!διπλα στην ταβερνα εχει ενα ανηφορικο δρομακι(ουτε 30 μετρα δεν ειναι!!αυτο σε οδηγει σε μια αλλη παραλια!!αυτη ειναι που ειναι σουπερ για ελευθερο καμπινγκ!!και αυτη ειναι ειναι που εχει το απιστευτο λεικο πετραδακι!!η αλλη μαζευει περρισσοτερο κοσμο αλλα εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει!!εχει κανονικη αμμο η αλλη!!τον δρομο για να πας εικει τον ξερεις?αν οχι θα σου πω αναλητικα αλλα το σκ!!!πιστευω οτι ειναι καλη επιλογη!!!:wave2: :wave2:

koursaros7
30/06/2005, 14:03
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΛΙΓΑΚΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΕΥΒΟΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΜΟΥ ΑΠΕΧΕΙ 15 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΑΜΟ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΑΜΟ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΟΝΟΜΑ Η ΠΑΡΑΛΙΑ ΕΧΕΙ ΑΛΑΞΕΙ ΟΨΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΣΑΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΠΑΝΙΚΟΣ.ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΚΑΛΑΜΟ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΑΜΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΚΟΣΜΟΥ.Η ΠΑΡΑΛΙΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΚΟΡΑΣΙΔΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΕ.ΑΦΟΥ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΡΟΜΟ (Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΕΘΝ.ΟΔΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΚΥΜΗΣ) ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΝΕΟΧΩΡΙ ΑΠ'ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΣΤΡΙΒΕΤΑΙ ΔΕΞΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΑΜΟ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΩΡΙΟ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΒΟΛΙΑ Η ΜΑΝΤΡΑΚΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΤΕ ΕΝΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ ΣΑΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΣΤΡΙΒΕΤΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΕΥΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΑΜΟ.ΜΕΤΑ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΠΗΓΑΙΝΕΤΑΙ ΟΠΟΥ ΠΑΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΚΑΤΗΦΟΡΑ Η ΘΕΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΤΑΜΗΨΕΙ ΙΣΑΞΙΑ.ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΠΙΕΙΤΕ ΜΙΑ ΜΠΥΡΙΤΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΓΑΖΑΚΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΛΑΜΟΥ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ (ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ) ΑΝ ΠΑΤΕ ΠΕΡΙΕΜΕΝΩ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΓΙΑ ΡΙΧΤΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ 748 ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ.

grsart
30/06/2005, 14:26
ευχαρστω πολυ για τις πληροφοριες.

τωρα οσο για την διαδρομη την εχω δει στον χαρτη, αν και δεν ηταν λεπτομερεστατος αυτος που κοιταζα αλλα καταλαβα που πεφτει!!

βασικα το προβλημα μου ειναι η μηχανη. Αν κατασκηνωσω στην δευτερη παραλια θα μπορω να παρω και την μηχανη μαζι, υπαρχει δρομος για την δευτερη παραλια η ειναι κανενα μονοπατι και πας μετα ποδια μονο΄

grsart
30/06/2005, 14:32
επειδη ειχα αφησει το μηνυμα στη μεση και δεν ειδα την απαντηση σου φιλε μου(koursaros7) προτεινεις καλυτερα στην κορασιδα ;

και η απορια μου οσον αφορα την μηχανη παραμενει η ιδια και για αυτην την παραλια. Προσβαση για το μωρο μου υπαρχει.

GTZ750
30/06/2005, 15:04
και στις δυο παραλιες μπορεις να αφησεις το μωρο σουσε τετοια αποσταση που να σηκωνεσαι το πρωι και να την βλεπεις φατσα σου!!!! :wave2: :wave2:
και κορασιδα ειναι πολυ ωραια αλλα αξιζει να δεις το λευκο πετραδακι που εχει στον καλαμο!!!!αστω και για ενα μπανιο!!!:wave2: :wave2:

grsart
30/06/2005, 20:20
να στε καλα ολοι!!!

ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες:wave2: :wave2:


εντυπωσεις θα σας πω την Κυριακη το βραδυ ή το πιθανοτερο Δευτερα.

grsart
04/07/2005, 15:29
λοιπον............




τελικα πηγα στην Κορασιδα. Στον Καλαμο φτασαμε αργα και ηταν ηδη αρκετες σκηνες, κι ετσι αποφασισαμε να παμε στην πιο ησυχη παραλια της Κορασιδας. Ευτυχως εκει δεν ειχε πολλες σκηνες και στησαμε ανετα, ειμασταν και τεσσερις σκηνες βλεπεις(περιμενοντας αλλες δυο)
Η θαλασσα ειναι πολυ ωραια και στην Κορασιδα και στον Καλαμο, οπως ακριβως μου ειχατε περιγραψει. Το μοναδικο κακο ηταν οτι δεν ειχε σχεδον καθολου σκια και το Σαββατο την ακουσα κανονικα απο τον ηλιο.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες μου δωσατε πραγματικα βοηθησαν πολυ
:wave2: :wave2: :wave2: