PDA

View Full Version : H Honda Motor Co έκλεισε και τα τέσσερα εργοστάσια που διατηρεί στην Κίνα



avlihos
27/05/2010, 06:20
Οι κινέζοι εργάτες απεργούν σε εργοστάσια της Χόντα

Ζητούν αυξήσεις μισθών 33% έως 66% !

Η αυτοκινητοβιομηχανία Honda Motor Co έκλεισε και τα τέσσερα εργοστάσια που διατηρεί στην Κίνα μετά την απεργία που κήρυξαν 1850 εργάτες σε μία μονάδα κατασκευής εξαρτημάτων αυτοκινήτων με αίτημα την αύξηση του μισθού τους, η οποία είχε σαν αποτέλεσμα το πάγωμα της παραγωγής της στη μεγαλύτερη αγορά αυτοκινήτων του κόσμου.

Και ενώ η εργατική αναταραχή έχει αυξηθεί στην Κίνα, ο εκπρόσωπος της αυτοκινητοβιομηχανίας Yasuko Matsuura δήλωσε πως για πρώτη φορά η Χόντα απεργία στη Κίνα πλήττει τη παραγωγή της. Συμπλήρωσε, δε, πως απεργοί και τοπικοί κυβερνητικοί εκπρόσωποι θα συνεχίσουν τις διαπραγματεύσεις για τον τερματισμό της απεργίας.

Όπως ανέφερε ο ειδικός του Διεθνούς Οργανισμού Εργασίας στις βιομηχανικές σχέσεις, Chang-Hee Lee, «η Κίνα αντιμετωπίζει έλλειμμα εργατικού δυναμικού με συνέπεια η φυσική διαπραγματευτική δύναμη να γέρνει προς την πλευρά των εργατών».

Οι εργάτες του εργοστασίου παραγωγής εξαρτημάτων αυτοκινήτων ζητούν η μηνιαία αμοιβή τους να αυξηθεί σε 2000 γιουάν (293 δολ) και 2500 γιουάν από 1500 γιουάν που είναι σήμερα, δήλωσε ο Matsuura της Χόντα. Οι εργάτες αυτοί ουσιαστικά ζητάνε να πληρώνονται όσο και οι άλλοι συνάδελφοί τους στα υπόλοιπα εργοστάσια της Κίνας, δήλωσε η εταιρία.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=166701

Cpt. Haddock
27/05/2010, 06:22
Μπα, μπα....

Τα honda ήταν made in china ; :smokin:

iosif
27/05/2010, 06:26
Ηταν εργοστασια που παρηγαγαν φασον ανταλλακτικα για τα ducati, triumph!:smokin:

DUKASII
27/05/2010, 06:28
πως ζουν στι κινα ρε σεις??ακου 200 δολαρια!!!

makis206
27/05/2010, 07:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπα, μπα....
Τα honda ήταν made in china ; :smokin:

Γι'αυτό κερνάνε αβέρτα τσάι κι όταν κουνηθεί για κόντρα καμμιά Εγγλέζα λέμε "βράσε ρύζι"..:evil: :lol:

Τσιν-τσον!:rotflmao:

Cpt. Haddock
27/05/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Γι'αυτό κερνάνε αβέρτα τσάι κι όταν κουνηθεί για κόντρα καμμιά Εγγλέζα λέμε "βράσε ρύζι"..:evil: :lol:

Τσιν-τσον!:rotflmao:

ναι, ναι...

Κοιτα να πλέξεις μαξιλαράκι για το τρανσαλπ, βάλε πανω στη μπαγκαζιέρα ενα απο αυτα τα σκυλια που κουνανε το κεφάλι τους και άσε τα τσάγια :p

dimr1
27/05/2010, 07:12
Αμφιβάλλω αν το παραπάνω είναι μόνο στην Χόντα και γενικότερα στη μοτοσυκλέτα και αυτοκινητοβιομηχανία. Κατά πάσα πιθανότητα το ίδιο γίνεται σε πολλούς τομείς της βιομηχανίας.
Αν τους πρήξουν με τις απεργίες θα μεγαλώσουν την παραγωγή στις Ινδίες κτλ και στο τέλος, μετά από πολλά χρόνια ας ετοιμάζεται και η Αφρική.

avlihos
27/05/2010, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Αμφιβάλλω αν το παραπάνω είναι μόνο στην Χόντα και γενικότερα στη μοτοσυκλέτα και αυτοκινητοβιομηχανία. Κατά πάσα πιθανότητα το ίδιο γίνεται σε πολλούς τομείς της βιομηχανίας.
Αν τους πρήξουν με τις απεργίες θα μεγαλώσουν την παραγωγή στις Ινδίες κτλ και στο τέλος, μετά από πολλά χρόνια ας ετοιμάζεται και η Αφρική.

Μα η απεργία είναι δικαίωμα! Και ζητάνε 300 ευρώ μισθό! Δηλαδή μιλάμε για εξευτελιστικά λίγα, την στιγμή που εσύ εδώ εισάγεις αμάξι με 6000 - 7000 ευρώ (οι αντιπρόσωποι) και το πουλάς 14000-15000 ευρώ. Βέβαια είναι όπως το λες: να ετοιμάζεται η αφρική....

H.A.Balafoutre
27/05/2010, 07:31
Επιτέλους!

Άρχισε!

Άκου 10+% ανάπτηξη η Κίνα κάθε έτος....τον τροχό ανακάληψαν?

Μπορούμε άνετα να γυρίσουμε και στην εποχή πρίν Κίνας...και θα είμαστε πολύ καλύτερα...

Το μόνο που μένει είναι να βρούνε έναν πλανήτη γεμάτο δούλους να εκμεταλλευτούν...

Φυσικά δεν το λέω για την χονδα κι ας είμαι αντιχοντακικός...αλλά το λέω για κάθε εταιρεία που πίστεψε πως το πρόβλημα για τα υπερκέρδη ήταν το κόστος εργασίας.

Ζώα! Δηλαδή οι ευρωπαίοι-ιάπωνες-αμερικανοί εργαζόμενοι είναι ακριβοί, αλλά εξειδικευμένοι...αλλά ακριβοί....αλλά και καλοί καταναλωτές...όταν έχεις στην Κίνα να εκμεταλλεύεσε χιλιάδες και να είσαι μάγκας επιχειρηματίας...αφού φτιάχνεις σε τιμές κίνας, ποιότητα ευρώπης αλλά από κινέζους και πουλάς σε ευρωπαίους σε τιμές ευρώπης φυσικά....φυσικά....αδιαπραγμάτευτο...κι ας κλείνουν τα εργοστάσια κι ας κυριαρχεί ο φόβος...

Αυτό δεν είναι οικονομική επιστήμη...σε παγκόσμιο επίπεδο...αλητεία είναι που κάπώς πρέπει να σταματήσει.

Ελπίζω να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση και σε άλλες εταιρείες...μεγάλες αλλά κυρίως μικρές, πολλές μικρές. Διότι οι κινέζοι δεν είναι οι δούλοι που θα ζούν με μισό πιάτο ρύζι για πάντα όταν βλέπουν που παει το πράμα....κανένας εργαζόμενος σε αυτόν τον κόσμο.

Και στην Σουηδία και στην Φινλανδία καπιταλιστηκό σύστημα έχουν αλλά, εκεί δουλεύει...υπέρ του λαού, από τον λαό για τον λαό και σύμμαχοι και οι πολυεθνικές...δεν είναι μια αφηρημένη ένοια η πολυεθνική....σαν να λέμε το κράτος....άνθρωποι πάλι απότελούν τέτοια συστήματα διαχείρησης. Αρκεί να υπάρχει ο σεβασμός στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια και τα δικαιώματά του ανθρώπου. Όλα δουλεύουν άψογα.

makis206
27/05/2010, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ναι, ναι...
Κοιτα να πλέξεις μαξιλαράκι για το τρανσαλπ, βάλε πανω στη μπαγκαζιέρα ενα απο αυτα τα σκυλια που κουνανε το κεφάλι τους και άσε τα τσάγια :p

Θα συμβουλευτώ και τον Θωμά για τοποθέτηση κοτσαδόρου..:lol:

McGyver
27/05/2010, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Θα συμβουλευτώ και τον Θωμά για τοποθέτηση κοτσαδόρου..:lol:

:smokin:

dimr1
27/05/2010, 07:39
Τελικά οι εργαζόμενοι στα εργοστάσια, θα εξισώνονται σιγά σιγα με τους πιο εξαθλιωμένους της γης...

H.A.Balafoutre
27/05/2010, 07:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Τελικά οι εργαζόμενοι στα εργοστάσια, θα εξισώνονται σιγά σιγα με τους πιο εξαθλιωμένους της γης...

Εγώ το ανάποδο λέω πως θα γίνει...οι εξαθλιωμένοι εργαζόμενοι αρχίζουν και τελειώνουν...όλοι διευθυντές...

Η πλάκα είναι πως εδώ στην ευρώπη ή μάλλον κυρίως στην Ελλάδα...μπορείς πολύ εύκολα να κατακλέψεις το κράτος, τους εργαζόμενους και στο τέλος να φύγεις και να είσαι και μάγκας όσο το κάνεις....αφού κανένας δεν θα σε πιάσει....οι δίκες θα καθυστερήσουν χρόοοοοοονια...

Ενώ στην Κίνα...σου κόβουν τα χέρια. Κυριολεκτικά. Όχι πέσμου τώρα....διανοείσαι να κλέψεις το δημόσιο? Απλά πράγματα....απάνθρωπα...αλλά απλά. Thats what I call capitalism...made in China....:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

super_toto
27/05/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Επιτέλους!

Άρχισε!

Άκου 10+% ανάπτηξη η Κίνα κάθε έτος....τον τροχό ανακάληψαν?

Μπορούμε άνετα να γυρίσουμε και στην εποχή πρίν Κίνας...και θα είμαστε πολύ καλύτερα...

Το μόνο που μένει είναι να βρούνε έναν πλανήτη γεμάτο δούλους να εκμεταλλευτούν...

Φυσικά δεν το λέω για την χονδα κι ας είμαι αντιχοντακικός...αλλά το λέω για κάθε εταιρεία που πίστεψε πως το πρόβλημα για τα υπερκέρδη ήταν το κόστος εργασίας.

Ζώα! Δηλαδή οι ευρωπαίοι-ιάπωνες-αμερικανοί εργαζόμενοι είναι ακριβοί, αλλά εξειδικευμένοι...αλλά ακριβοί....αλλά και καλοί καταναλωτές...όταν έχεις στην Κίνα να εκμεταλλεύεσε χιλιάδες και να είσαι μάγκας επιχειρηματίας...αφού φτιάχνεις σε τιμές κίνας, ποιότητα ευρώπης αλλά από κινέζους και πουλάς σε ευρωπαίους σε τιμές ευρώπης φυσικά....φυσικά....αδιαπραγμάτευτο...κι ας κλείνουν τα εργοστάσια κι ας κυριαρχεί ο φόβος...

Αυτό δεν είναι οικονομική επιστήμη...σε παγκόσμιο επίπεδο...αλητεία είναι που κάπώς πρέπει να σταματήσει.

Ελπίζω να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση και σε άλλες εταιρείες...μεγάλες αλλά κυρίως μικρές, πολλές μικρές. Διότι οι κινέζοι δεν είναι οι δούλοι που θα ζούν με μισό πιάτο ρύζι για πάντα όταν βλέπουν που παει το πράμα....κανένας εργαζόμενος σε αυτόν τον κόσμο.

Και στην Σουηδία και στην Φινλανδία καπιταλιστηκό σύστημα έχουν αλλά, εκεί δουλεύει...υπέρ του λαού, από τον λαό για τον λαό και σύμμαχοι και οι πολυεθνικές...δεν είναι μια αφηρημένη ένοια η πολυεθνική....σαν να λέμε το κράτος....άνθρωποι πάλι απότελούν τέτοια συστήματα διαχείρησης. Αρκεί να υπάρχει ο σεβασμός στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια και τα δικαιώματά του ανθρώπου. Όλα δουλεύουν άψογα.

Νομίζω δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα.
Η παγκόσμια παραγωγή έχει μεταφερθεί στην Ασία. Στην Ασια ζει χοντρικά ο μισός πληθυσμός της γής. Ο μόνος λόγος που η παραγωγή βρίσκεται εκεί και όχι κάπου αλλού είναι ότι τα μεροκάματα είναι πολύ χαμηλά. Αν η παραγωγή φύγει από την Ασία, αυτά τα δις των ανθρώπων που ζουν δουλεύοντας στα εργοστάσια για ένα πιάτο ρύζι, τι νομίζεις ότι θα απογίνουν? Ή νομίζεις ότι είναι εφτικτό να ισοσκελιστεί το βιοτικό επίπεδο όλων των κατοίκων της γής? Αυτό μπορεί να γίνει μόνο προς τα κάτω. Και δεν νομίζω ότι ο Αμερικάνος , ο Ιάπωνας , ο Γερμανός κτλ, να είναι διατεθημένος, από τα 30 χιλ $ που έχει ως ετήσιο εισόδημα να πεσει στα 5 χιλ ώστε να μοιραστεί πιο δίκαια το χρήμα ανά τον κόσμο.

Πρέπει να ξέρουμε που βρισκόμαστε και τι θέλουμε.

kachius
27/05/2010, 08:33
Δείτε και αυτό:


Στις δέκα έφτασαν, οι αυτοκτονίες εργαζομένων στο εργοστάσιο της Foxconn στην Κίνα, που κατασκευάζει τα iPhone και iPad, καθώς και άλλες ηλεκτρονικές συσκευές και εξαρτήματα των εταιρειών Nokia και Dell computers, αφήνοντας αναπάντητα ερωτήματα για τις συνθήκες εργασίας εκεί.

Σε μια προσπάθεια να αποφύγουν νέα άλματα θανάτου στο κενό, προτού εξεταστούν οι συνθήκες που οδηγούν στην αυτοκτονία τους εργαζόμενους του εργοστασίου, οι ιθύνοντες της εταιρίας αποφάσισαν να ζητάνε από τους υπαλλήλους της να δεσμεύονται γραπτώς ότι δεν θα αυτοκτονήσουν.

Χθες, ένας νέος υπάλληλος, ο 19χρονος Li Hai, ο οποίος δούλευε στη Foxconn μόλις 42 ημέρες, πήδηξε από την κορυφή του 6όροφου κτιρίου της εταιρείας στην πόλη Σενζέν της Νότιας Κίνας, βρίσκοντας τραγικό θάνατό. Εκτός από τις δέκα αυτοκτονίες έχουν γίνει και άλλες δύο απόπειρες. Όλοι οι θάνατοι ήταν νεαρών ανθρώπων, ηλικίας μεταξύ 18 και 25 χρονών. Πολλές είναι οι έρευνες που ξεκίνησαν, γύρω από το ψυχισμό των εργαζομένων στην Κίνα, για τις συνθήκες εργασίας στα εργοστάσιά καθώς και για το κοινωνικό κόστος της οικονομικής ανάπτυξης, λόγω των τελευταίων δραματικών γεγονότων.

Η εταιρία Foxconn, μάλιστα τοποθέτησε δίχτυα ασφαλείας γύρω από κτίρια της για την αποτροπή νέων αλμάτων στο κενό. Η εταιρία Hon Hai Precision Industry, που είναι γνωστή με την εμπορική της ονομασία Foxconn, είναι ένας από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές ηλεκτρονικού εξοπλισμού στον κόσμο.

Έξι χιλιάδες χοίροι σφάζονται ημερησίως για να τραφούν οι 400.000 εργαζομένοι της επιχείρησης, σε αυτό το γιγαντιαίο βιομηχανικό συγκρότημα που καλύπτει έκταση μεγαλύτερη από 1.2 τετραγωνικά μίλια. Τα κινεζικά ΜΜΕ αποδίδουν τις αυτοκτονίες στο γεγονός πως οι εργαζόμενοι νιώθουν πως είναι μηχανές δουλεύοντας έως και 12 ώρες για έξι ημέρες την εβδομάδα.

Επίσης επικεντρώνονται στο στοιχείο πως πολλοί από τους εργάτες είναι μετανάστες που έχουν απομονωθεί από τις κοινότητές τους με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αντέξουν τα εξοντωτικά ωράρια. Η επιχείρηση, που απασχολεί περισσότερους από 800.000 εργαζομένους σε όλο τον κόσμο, προς αποφυγή νέων αυτοκτονιών παίζει κατευναστική μουσική κατά μήκος των γραμμών παραγωγής.

Περισσότεροι από 2.000 τραγουδιστές, χορευτές και γυμναστές καθώς και ομάδες ψυχιάτρων και βουδιστών μοναχών έχουν στρατολογηθεί για να βοηθήσουν τους εργαζομένους να ελέγξουν την πίεση και το στρες που δέχονται.

πηγή: tvxs (http://tvxs.gr/news/%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CF%89%CE%BD-ipad-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%88%CF%84%CE%B5-%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B8%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5)

Εχετλαίος
27/05/2010, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Πρέπει να ξέρουμε που βρισκόμαστε και τι θέλουμε.

Για ανθρώπινα όντα ομιλούμε; Αν ναι, καλό ανέκδοτο...
Ή πάλι...αν ΟΝΤΩΣ ξέρουμε που βρισκόμαστε και τι θέλουμε και εσκεμμένα έχουμε πάει εκεί που έχουμε πάει, τότε είναι πραγματικά γκραν-γκινιόλ στόρυ και μαθηματικά αποδεδειγμένο το αποτέλεσμα...
:wave2:

super_toto
27/05/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Για ανθρώπινα όντα ομιλούμε; Αν ναι, καλό ανέκδοτο...
Ή πάλι...αν ΟΝΤΩΣ ξέρουμε που βρισκόμαστε και τι θέλουμε και εσκεμμένα έχουμε πάει εκεί που έχουμε πάει, τότε είναι πραγματικά γκραν-γκινιόλ στόρυ και μαθηματικά αποδεδειγμένο το αποτέλεσμα...
:wave2:

Κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας νομίζω.

Εχετλαίος
27/05/2010, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας νομίζω.

Φυσικά. Το θέμα είναι αν αυτό γίνεται ενσυνείδητα και γιατί.
:wave2:

super_toto
27/05/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Φυσικά. Το θέμα είναι αν αυτό γίνεται ενσυνείδητα και γιατί.
:wave2:

Φυσικά και γίνεται ενσυνείδητα. Πάντα γίνονταν ενσυνείδητα. Εκτός από τις περιπτώσεις αποβλάκωσης.

Εχετλαίος
27/05/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Εκτός από τις περιπτώσεις αποβλάκωσης.

Count me in...

super_toto
27/05/2010, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Count me in...

Τι θες να πεις ρε Εχετλαίε, ότι δεν καταλαβαίνεις ότι το βιοτικό σου επίπεδο είναι σε άμεση συνάρτηση με το βιοτικό επίπεδο του κινέζου? Πιστεύω ότι το γνωρίζεις αυτό. Υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι, αλλά από όσο έχω καταλάβει δεν είσαι ένας από αυτούς.

Εχετλαίος
27/05/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Πιστεύω ότι το γνωρίζεις αυτό. Υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι, αλλά από όσο έχω καταλάβει δεν είσαι ένας από αυτούς.

Eίμαι. Για να το ανέχομαι και να μην αντιδρώ είμαι. Και ανδράποδο και βλάκας.
Είμαι.
Είμαι και φαίνομαι.
Είμαι. Γιατί αλλιώς δεν εξηγείται το ότι επιλέγω να αγοράζω πράγματα που είναι φθηνά (γιατί αλλιώς δεν βγαίνω σα νοικοκυριό) αν και γνωρίζω που και πως τα έφτιαξαν. Η Γκάορι, που υιοθέτησε γνωστό μου ζευγάρι Δανών από τις Φιλιππίνες, έξυνε μπογιές απο σκουριασμένα βαρέλια με τα χεράκια της τα βράδυα σε ένα καταγώγιο ενώ την ημέρα την έκδιδαν σε γέρους τουρίστες.
Είμαι, σου λέγω, είμαι...
Είμαι και παραείμαι...

super_toto
27/05/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Eίμαι. Για να το ανέχομαι και να μην αντιδρώ είμαι. Και ανδράποδο και βλάκας.
Είμαι.
Είμαι και φαίνομαι.
Είμαι. Γιατί αλλιώς δεν εξηγείται το ότι επιλέγω να αγοράζω πράγματα που είναι φθηνά (γιατί αλλιώς δεν βγαίνω σα νοικοκυριό) αν και γνωρίζω που και πως τα έφτιαξαν. Η Γκάορι, που υιοθέτησε γνωστό μου ζευγάρι Δανών από τις Φιλιππίνες, έξυνε μπογιές απο σκουριασμένα βαρέλια με τα χεράκια της τα βράδυα σε ένα καταγώγιο ενώ την ημέρα την έκδιδαν σε γέρους τουρίστες.
Είμαι, σου λέγω, είμαι...
Είμαι και παραείμαι...

Προφανώς δεν είσαι. Απλά κάνεις τα στραβά μάτια όπως όλοι μας. Αυτό έκανε πάντα η ανθρωπότητα. Με τα χρόνια το κάνει κάπως πιο κομψά.

Εχετλαίος
27/05/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Απλά κάνεις τα στραβά μάτια όπως όλοι μας.

...θλιβερό, δεν είναι;

:sad:

super_toto
27/05/2010, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
...θλιβερό, δεν είναι;

:sad:

Είναι ο τρόπος της φύσης να διαιωνίζει το είδος.

DeusEx
27/05/2010, 09:53
αν ανεβουν κιαλλο οι μισθοι τις κινας , θα ανοιξει εργοστασια στην Ελλαδα η χοντα ...


:D

dimr1
27/05/2010, 13:37
Μάλλον είναι πρόσφατα τα γεγονότα, με την έννοια της σύγχρονης εποχής, με το εργοστάσιο της Nissan στο Βώλο, Goodyear κτλ, το βλέπω πολύ μακροπρόθεσμα αδερφέ να ξαναγυρίζει ο οποιοσδήποτε στην Ελλάδα για επένδυση. Αυτοί το βλέπουν ότι ή αφελείς ή ανίδεοι ή γραφικοί είναι όσοι αποτολμούν κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, στις μέρες μας.

panavour
28/05/2010, 20:26
Eτσι ξεκινησε καποτε και η Ελλαδα μετα τον πολεμο,φτηνο εργατικο δυναμικο με λιγες εκατονταδες δολλαρια κατα κεφαλην εισοδημα,και εφτασε στα 19100 συμφωνα με τον επισυναπτομενο πινακα παρακατω
--------------------------------------------------------------------------------

ΧΩΡΕΣ - ΚΑΤΑ ΚΕΦΑΛΗΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΕ $ ΤΟ ΧΡΟΝΟ (USA: US$36,300)

ΑΓΙΟΣ ΜΑΡΙΝΟΣ - SAN MARINO US$34,600 (2)
ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ - AZERBAIJAN US$3,700 (42)
ΑΛΒΑΝΙΑ - ALBANIA US$4,400 (41)
ΑΝΔΟΡΡΑ - ANDORRA US$19,000 (24)
ΑΡΜΕΝΙΑ - ARMENIA US$3,600 (43)
ΑΥΣΤΡΙΑ - AUSTRIA * US$27,900 (9) (5*)
ΒΑΤΙΚΑΝΟ - HOLY SEE -
ΒΕΛΓΙΟ - BELGIUM * US$29,000 (7) (3*)
ΒΟΖΝΙΑ ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ - BOSNIA HERCEGOVINA US$1,900 (47)
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ - BULGARIA US$6,500 (37)
ΓΑΛΛΙΑ - FRANCE * US$26,000 (13) ( 8** )
ΓΕΡΜΑΝΙΑ - GERMANY * US$26,200 (12) (7*)
ΓΕΩΡΓΙΑ - GEORGIA US$3,200 (44)
ΓΡΟΪΛΑΝΔΙΑ - GREENLAND US$20,000 (20)
ΔΑΝΙΑ - DENMARK * US$28,900 ( 8 ) ( 4* )
ΕΛΒΕΤΙΑ - SWITZERLAND US$32,000 (4)
ΕΛΛΑΔΑ - GREECE * US$19,100 (23) (15*)
ΕΣΘΟΝΙΑ - ESTONIA * US$11,000 (29) (20*)
ΙΡΛΑΝΔΙΑ - IRELAND * US$29,300 (6) (2*)
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ICELAND US$30,200 (5)
ΙΣΠΑΝΙΑ - SPAIN * US$21,200 (19) (12*)
ΙΤΑΛΙΑ ITALY * US$25,100 (16) (10*)
ΚΡΟΑΤΙΑ - CROATIA US$9,800 (30)
ΚΥΠΡΟΣ - CYPRUS * US$15,000 (26) (17*)
ΛΕΤΟΝΙΑ - LATVIJA * US$8,900 (32) (22*)
ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ - BELARUS US$8,700 (34)
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ - LITHUANIA * US$8,400 (35) (23*)
ΛΙΧΝΕΣΤΑΪΝ - LIECHTENSTEIN US$25,000 (17)
ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ - LUXEMBOURG * US$48,900 (1) (1*)
ENGLAND + WALES + SCOTLAND = Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ * US$22,800 (18) (11*)
ΜΑΛΤΑ - MALTA * US$17,200 (25) (16*)
ΜΟΛΔΑΒΙΑ- MOLDOVA US$2,600 (45)
ΜΟΝΑΚΟ - MONACO US$27,000 (10)
ΝΟΡΒΗΓΙΑ - NORWAY US$33,000 (3)
ΟΛΛΑΝΔΙΑ - NETHERLANDS * US$26,900 (11) (6*)
ΟΥΓΓΑΡΙΑ - HUNGARY * US$13,300 (27) (18*)
ΟΥΚΡΑΝΙΑ - UKRAINE US$4,500 (40)
Π.Γ.Δ.Μ. - F.Y.R.O.M. US$5,100 (39)
ΠΟΛΩΝΙΑ - POLAND * US$9,700 (31) (21*)
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - PORTUGAL * US$19,400 (21) (13*)
ΡΟΥΜΑΝΙΑ - ROMANIA US$7,600 (36)
ΡΩΣΙΑ - RUSSIA US$8,900 (33)
ΣΕΡΒΙΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ - SERBIA MONTENEGRO US$2,200 (46)
ΣΛΟΒΑΚΙΑ - SLOVAKIA * US$12,400 (28) (19*)
ΣΛΟΒΕΝΙΑ - SLOVENIA * US$19,200 (22) (14*)
ΣΟΥΗΔΙΑ SWEDEN * US$26,000 (14) ( 8** )
ΤΣΕΧΙΑ - CZECH REPUBLIC * US$5,560 (38) (24*)
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ - FINLAND * US$25,800 (15) (9*)

* (Χώρα της Ευρ. Ένωσης)
Σύνολο Ευρ. Ένωσης(των 25): Πληθυσμός 443,65 Εκατ. Κάτοικοι - Έκταση 3.957.963 ΤΧ - Μέσο κατά κεφαλήν εισόδημα το χρόνο στην ΕΕ (των 25) US$ 22.574,57
** Γαλλία και Σουηδία είναι στην 8 θέση στην ΕΕ (των 25).

Τωρα τι θα γινει απο δω και περα ποιος το ξερει?
Το σιγουρο και νομοτελειακο ειναι οτι οσο αναπτυσεται μια χωρα τοσο μεγαλωνουν και οι εργατικες διεκδικησεις .Τιποτε δεν δινεται χωρις αγωνα και παλη των ταξεων,παντα βεβαια οσο υπαρχει αναπτυξη γιατι αλλοιως απο τι να δωσεις και τι να διεκδικησεις :wave2: :wave2:

panavour
28/05/2010, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
Eτσι ξεκινησε καποτε και η Ελλαδα μετα τον πολεμο,φτηνο εργατικο δυναμικο με λιγες εκατονταδες δολλαρια κατα κεφαλην εισοδημα,και εφτασε στα 19100 συμφωνα με τον επισυναπτομενο πινακα παρακατω
--------------------------------------------------------------------------------

ΧΩΡΕΣ - ΚΑΤΑ ΚΕΦΑΛΗΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΕ $ ΤΟ ΧΡΟΝΟ (USA: US$36,300)

ΑΓΙΟΣ ΜΑΡΙΝΟΣ - SAN MARINO US$34,600 (2)
ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ - AZERBAIJAN US$3,700 (42)
ΑΛΒΑΝΙΑ - ALBANIA US$4,400 (41)
ΑΝΔΟΡΡΑ - ANDORRA US$19,000 (24)
ΑΡΜΕΝΙΑ - ARMENIA US$3,600 (43)
ΑΥΣΤΡΙΑ - AUSTRIA * US$27,900 (9) (5*)
ΒΑΤΙΚΑΝΟ - HOLY SEE -
ΒΕΛΓΙΟ - BELGIUM * US$29,000 (7) (3*)
ΒΟΖΝΙΑ ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ - BOSNIA HERCEGOVINA US$1,900 (47)
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ - BULGARIA US$6,500 (37)
ΓΑΛΛΙΑ - FRANCE * US$26,000 (13) ( 8** )
ΓΕΡΜΑΝΙΑ - GERMANY * US$26,200 (12) (7*)
ΓΕΩΡΓΙΑ - GEORGIA US$3,200 (44)
ΓΡΟΪΛΑΝΔΙΑ - GREENLAND US$20,000 (20)
ΔΑΝΙΑ - DENMARK * US$28,900 ( 8 ) ( 4* )
ΕΛΒΕΤΙΑ - SWITZERLAND US$32,000 (4)
ΕΛΛΑΔΑ - GREECE * US$19,100 (23) (15*)
ΕΣΘΟΝΙΑ - ESTONIA * US$11,000 (29) (20*)
ΙΡΛΑΝΔΙΑ - IRELAND * US$29,300 (6) (2*)
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ICELAND US$30,200 (5)
ΙΣΠΑΝΙΑ - SPAIN * US$21,200 (19) (12*)
ΙΤΑΛΙΑ ITALY * US$25,100 (16) (10*)
ΚΡΟΑΤΙΑ - CROATIA US$9,800 (30)
ΚΥΠΡΟΣ - CYPRUS * US$15,000 (26) (17*)
ΛΕΤΟΝΙΑ - LATVIJA * US$8,900 (32) (22*)
ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ - BELARUS US$8,700 (34)
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ - LITHUANIA * US$8,400 (35) (23*)
ΛΙΧΝΕΣΤΑΪΝ - LIECHTENSTEIN US$25,000 (17)
ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ - LUXEMBOURG * US$48,900 (1) (1*)
ENGLAND + WALES + SCOTLAND = Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ * US$22,800 (18) (11*)
ΜΑΛΤΑ - MALTA * US$17,200 (25) (16*)
ΜΟΛΔΑΒΙΑ- MOLDOVA US$2,600 (45)
ΜΟΝΑΚΟ - MONACO US$27,000 (10)
ΝΟΡΒΗΓΙΑ - NORWAY US$33,000 (3)
ΟΛΛΑΝΔΙΑ - NETHERLANDS * US$26,900 (11) (6*)
ΟΥΓΓΑΡΙΑ - HUNGARY * US$13,300 (27) (18*)
ΟΥΚΡΑΝΙΑ - UKRAINE US$4,500 (40)
Π.Γ.Δ.Μ. - F.Y.R.O.M. US$5,100 (39)
ΠΟΛΩΝΙΑ - POLAND * US$9,700 (31) (21*)
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - PORTUGAL * US$19,400 (21) (13*)
ΡΟΥΜΑΝΙΑ - ROMANIA US$7,600 (36)
ΡΩΣΙΑ - RUSSIA US$8,900 (33)
ΣΕΡΒΙΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ - SERBIA MONTENEGRO US$2,200 (46)
ΣΛΟΒΑΚΙΑ - SLOVAKIA * US$12,400 (28) (19*)
ΣΛΟΒΕΝΙΑ - SLOVENIA * US$19,200 (22) (14*)
ΣΟΥΗΔΙΑ SWEDEN * US$26,000 (14) ( 8** )
ΤΣΕΧΙΑ - CZECH REPUBLIC * US$5,560 (38) (24*)
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ - FINLAND * US$25,800 (15) (9*)

* (Χώρα της Ευρ. Ένωσης)
Σύνολο Ευρ. Ένωσης(των 25): Πληθυσμός 443,65 Εκατ. Κάτοικοι - Έκταση 3.957.963 ΤΧ - Μέσο κατά κεφαλήν εισόδημα το χρόνο στην ΕΕ (των 25) US$ 22.574,57
** Γαλλία και Σουηδία είναι στην 8 θέση στην ΕΕ (των 25).

Τωρα τι θα γινει απο δω και περα ποιος το ξερει?
Το σιγουρο και νομοτελειακο ειναι οτι οσο αναπτυσεται μια χωρα τοσο μεγαλωνουν και οι εργατικες διεκδικησεις .Τιποτε δεν δινεται χωρις αγωνα και παλη των ταξεων,παντα βεβαια οσο υπαρχει αναπτυξη γιατι αλλοιως απο τι να δωσεις και τι να διεκδικησεις :wave2: :wave2:



Τιμες εισοδηματος 2006