PDA

View Full Version : Hornet 08 Τσαντες



Panopticon7
27/05/2010, 08:01
Πηγα τις προαλλες σε γνωστο μαγαζι να αγορασω βαλιτσα....

Τελικα ξενερωσα γιατι επρεπε να βγουνε τα χερουλια απο πισω και χαλουσε ολη η εμφανιση της μηχανης, τελικα το ακυρωσα.

Για αυτο το μοντελο υφασματινα σαμαρια δεν βολευουν ε.

Θελω κατι βασικα που να μπαινει-βγαινει ευκολα, επειδη ταξιδια κανω Αθηνα-χαλκιδικη ή διακοπες θα παω με το μοτοσακο, αλλα τις αλλες μερες δεν θελω να τα κουβαλαω

Για πειτε καμια ιδεα, θα βρω κατι ή θα καταληξω με τσαντα στην πλατη

:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

SVX
27/05/2010, 08:07
Ταξιδευεις Μονός ? μπορεις να βαλεις ενα σακο-"φασολι" στην θεση του συνοδηγου.... :wave2:


199412

Cpt. Haddock
27/05/2010, 08:08
διαβασα "τσΟντες" στον τίτλο :look:

Panopticon7
27/05/2010, 08:12
Επι τω πλειστον μονος ταξιδευω (Αθηνα-χαλκιδικη).

Πολυ ωραια ιδεα. !

Cpt. Haddock
27/05/2010, 08:18
Εγω εχω αυτό (http://www.xikis.gr/html/details.aspx?pagenum=9&categoryID=3&CategoryName=&subcategoryID=320&SubCategoryName=&ManufactureID=0&ManufactureName=&description=&productCode=TK710&content=0&specialID=0)

45 λιτρα, 64 ευρω

Αδιαβροχο καλυμα

alucard
27/05/2010, 10:23
ego exo aytes kai einai super

http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=126


benoun aneta sto hornet pigene tsekare tes:beer:

Panopticon7
27/05/2010, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από alucard
ego exo aytes kai einai super

http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=126


benoun aneta sto hornet pigene tsekare tes:beer:

Εισαι σιγουρος οτι μπαινουν ?

alucard
27/05/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Εισαι σιγουρος οτι μπαινουν ?

aytes exo kai hornet 08:D

matas
27/05/2010, 21:53
+οτι η εξατμιση ειναι χαμηλα στο χορνετ οποτε μπαινουν τελεια και δεν ανησυχεις μηπως καουν, τις εχω και γω και ειμαι ευχαριστημενος :)

nihristo
27/05/2010, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
διαβασα "τσΟντες" στον τίτλο :look:
+1

Panopticon7
28/05/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από alucard
ego exo aytes kai einai super

http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=126


benoun aneta sto hornet pigene tsekare tes:beer:

Φιλε αυτες τις αγορασες απο το καταστημα που δειχνεις ?
Νσ παραγγειλω λες ?

alucard
31/05/2010, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Φιλε αυτες τις αγορασες απο το καταστημα που δειχνεις ?
Νσ παραγγειλω λες ?
ego leo na pas se ena colori katastima kai tis vlepeis apo konta:D

Panopticon7
01/06/2010, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από alucard
ego leo na pas se ena colori katastima kai tis vlepeis apo konta:D

Ψαχνω στο site που εδωσες αλλα δεν εχει καποια διευθυνση

alucard
01/06/2010, 09:56
exei ena katastima alexandras kentro kai ena peiraia sthn lampraki.ta alla den gnorizo pou einai:smokin:

panos0905
01/07/2010, 15:03
Καλησπέρα, πήρα πρόσφατα από Αγγλία αυτά τα σαμάρια. Έχουν τέλεια εφαρμογή στο Ηορνετάκι, και δεν καταλαβαίνουν τίποτα όσο και να τρέξεις και ούτε επηρεάζουν την οδήγηση. Δεν είναι βέβαια τεράστια αλλα πιστεύω είναι αρκετά και είναι και όμορφα σε σχέση με άλλα τις αγοράς…. Και η τιμούλα τους είναι super(τα έχει προσφορά)
Σκέψου το…

http://www.mandp.co.uk/productInfo.aspx?catref=571179

Panopticon7
01/07/2010, 15:09
Τελικα πηρα αυτες
http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=126

Και εκαναν τρυπα απο την πρωτη βολτα απο την ροδα (200 κιλα πανω στην μηχανη... τι θα κανει... θα γονατησει)


Τα επισκευασα και θα τα παιρνω απο δω και περα ΜΟΝΟ οταν ταξιδευω μονος :lol:

dimidomo
08/07/2010, 19:13
ΚΡΙΜΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΚΙΣΤΗΚΑΝ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΑΘΗΝΑ ΑΠΟ ΣΕΡΡΕΣ ΔΙΠΛΟΣ.ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΔΑΝΕΙΣΤΟ ΚΑΤΙ ΣΑΜΑΡΙΑ ΑΠΟ 1 ΦΙΛΑΡΑΚΙ.ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΗΣΕΣ.ΠΩΣ ΤΡΥΠΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΟΔΑ;ΓΕΡΝΑΝΕ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΡΟΔΑ;ΜΗΠΩΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΚΛΗΡΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ;
ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΠΟΤΕ ΑΝΕΒΗΚΕΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΑΝΩ,ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΔΙΟΔΙΑ;

Panopticon7
08/07/2010, 19:27
Εσενα δεν ξερω ποσο σου βγηκε...

Εμενα αθηνα Χαλκιδικη-αθηνα μου βγαινει 55 ευρω χωρις να οδηγω οικονομικα.

(διοδια δεν πληρωνω)

dimidomo
09/07/2010, 15:07
ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΗΚΑ ΑΚΟΜΑ.ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΡΘΩ ΜΑΛΛΟΝ.ΚΑΝΑ 50ΑΡΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΝΑ ΜΟΥ ΦΑΕΙ.

alucard
10/07/2010, 15:25
posa xlm sas vgazei me ena nteposito?

dimidomo
10/07/2010, 18:30
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ 280 ΚΜ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΡΙΨΟΚΙΝΔΥΝΕΨΑ.ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΗΓΑΙΝΑ 110-130 ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ.

Panopticon7
10/07/2010, 18:43
Απο 200 μεχρι 250 χιλιομετρα αναλογα την χρηση (μεχρι να αναβοσβησει η μπαρα)

Joyrider
20/07/2010, 05:25
Να πάρει δεν σε πρόλαβα, τις αγόρασες ήδη..Εγώ έχω από την cameron το μοντέλο adelaide2. Παραθέτω μια φωτό και αργότερα θα υπάρξει και μια με τις βαλίτσες φορεμένες στη μηχανή. Δεν ξέρω κάτι για την αξιοπιστία της μάρκας η την αντοχή τους αλλά ήταν οι πιο φθηνές και από τις όμορφες και μέχρι τώρα είμαι ικανοποιημένος.(εκτός από τους σκληρούς πάτους που υπήρχαν μαζί οι οποίοι έσπασαν πολύ εύκολα αν και μέχρι τώρα δεν δημιούργησε πρόβλημα η απουσίας τους) Ενεικτικά αναφέρω ότι μαζί με το 40λιτρο tankbag της cameron μου βγήκε η τριάδα στα 175 ευρώ.


204340

georgefr
01/08/2010, 06:21
Καλησπέρα σας!Επειδη θέλω να αγοράσω πλαινές τσάντες όπως στη φώτο από πάνω θα ήθελα να ρωτήσω το εξής!Χρειάζεται στο hornetaki μου να βάλω και κάγκελα για να τις κρατάνε σταθερά??Ρωτάω γιατί εαν δεν βάλω δεν θα βρίσκουν στην ρόδα????Εαν πάλι χρειαστεί να βάλω αυξάνεται κατά πολύ το κόστος οπότε πρέπει να βρώ άλλη λύση!Εσείς πως ακριβώς τις έχετε??Με βοηθητικά κάγκελα ή χωρίς??

panos0905
01/08/2010, 07:14
Δες αυτά είναι λίγο μικρά εώς 60 λιτρα αλλά δενουν πολύ καλά χωρις κάγκελα με λουριά...


205329

georgefr
01/08/2010, 07:23
Εγώ ενδιαφέρομαι γι αυτά.... http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=126 γιάτι και πολύ ωραία και με χώρο είναι αλλα και πάρα πολύ οικονομικά!(μόλις 50 ευρώ!)
Τα έχουν και αλλα μέλη εδώ από ότι βλέπω και θέλω να δώ αν κάθονται σκέτα ή χρειάζεται κάποιο κάγκελο να τα κρατάει για να μην ακουμπούν στη ρόδα!
Αυτα που δείχνεις εσύ πιο πάνω πως τα σφίγγεις για να μην πηγαινοέρχονται???Από που τα δένεις??

Joyrider
01/08/2010, 07:39
Τα κάγκελα πολλές φορές ξεπερνούν σε κόστος τα σαμάρια. Προσφέρουν όμως καλύτερη στήριξη, ειδικά σε στροφές με μεγάλη κλήση και πολλές περισσότερες επιλογές δεσίματος. Εγώ δε τα πήρα λόγω κόστους.

Να προσέχεις να τηρείς τις προδιαγραφές βάρους και να χρησιμοποιείς λάστιχα, ιμάντες κτλ για επιπλέον στήριξη εκτός των ιμάντων.

Επίσης να σφίγγεις την ανάρτηση αν πρόκειτε να έχεις και συνεπιβάτη γιατί κάθεται η μηχανή και είναι πιο πιθανό να ακουμπήσουν τα σαμάρια στην ρόδα σε μεγάλες κλήσεις.

Χτες γύρισα από Θάσο και την έπαθα γιατί δεν σεβάστηκα το όριο βάρους και έτσι στις στροφές της Καβάλας (αν έχεις υπόψη τις κλήσεις) την έσκισα ελαφρώς την μια.Είχα και συνεπιβάτη.

georgefr
01/08/2010, 07:46
Κοιτα ο συνεπιβάτης εμένα είναι η κοπέλα μου και είναι μόλις 53 κιλά..Όσο για τις κλίσεις δεν έχω σκοπό να στριβω υπό μεγαλές κλίσεις...Θα προσπαθώ να είμαι προσεκτικός!
Όταν λες προδιαγραφές βάρους εννοείς για τις τσάντες??Και πως περίπου δένεις τις τσάντες για είναι σταθερές όσο γίνεται??
Υ.Γ. Οπότε με προσοχή και καλό δέσιμο μπορεις να τις χρησιμοποιήσεις και χωρίς κάγκελα??

Joyrider
01/08/2010, 07:54
Πιστεύω πως μπορείς ναι. Με πολύ καλό δέσιμο. Εμένα είναι στα 57 κιλά (δες συζήτηση τώρα:p ) αλλά σε συνδιασμό με το ότι τις είχα φορτώσει υπερβολικά κ σε όγκο κ σε βάρος έκατσε πολύ η μηχανή.

Εμένα γράφει για παράδειγμα max weight capacity: 5kg το οποίο είναι λίγο κατ'εμέ και έτσι θεωρώ άχρηστο τον επεκτυνόμενο όγκο που προσφέρουν (έως 40 λίτρα έκαστη). Από δω και πέρα θα τα έχω κλειστά και ίσως στο μέλλον σε μεγαλύτερα ταξίδια πάρω και τα κάγκελα για να φορτώνω τέρμα και να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.

georgefr
01/08/2010, 08:11
Οταν λες θα τα εχεις κλειστα τι εννοεις??Παντως με προβληματισες παρααα πολυ τωρα με την αγορα τους!!!Μην βρεθω με σκισμενη τσαντα και τα ρουχα στο δρομο κατω!!

Joyrider
01/08/2010, 08:23
Εννοώ ότι δεν θα τα έχω αναπτύγμένα σε πλήρη όγκο καθώς είναι πτυσσόμενα αλλά θα έχω "κλειστό" τον έξτρα χώρο. Όσο για το δέσιμο οι δικές μου όπως φαίνεται στην φωτό έχουν τρεις κρίκους μπροστά και άλλους δυο πίσω από όπου περνάς τους γάντζους από τα λάστιχα ώστε να τα έχεις συνεχώς σε τάση προς τα πάνω. Μην σε προβληματίζει α΄πλά να μην πάρεις κάποια που απλά κάθονται πάνω στην μηχανή σαν σαμάρια γαιδάρου αλλά να μπορείς να τα ασφαλίσεις ώστε να μην κινούνται προς καμιά κατεύθυνση. Κατά τα άλλα άν τα στηρίξεις είναι σταθερά και στα πολλά χιλιόμετρα χωρίς να επηρεάζουν σταθερότητα.

georgefr
01/08/2010, 08:33
Αραγε αυτα που θελω να παρω της colori πως να ειναι??Θα καθονται καλα αραγε??Απο οτι λενε αλλα μελη εδω καθονται τελεια...Θα τα δοκιμασω και βλεπω το πολυ πολυ!Αντε να δουμε!

Joyrider
01/08/2010, 12:31
Πήγαινε από κοντά να τα δεις και να τα βάλεις στην μηχανή κ αν σ'αρεσουν πάρτα. Πιο πάνω που διάβασα του σκίστηκαν αμέσως στην πρώτη βόλτα και απότι κατάλαβα λόγω βάρους όπως κ μένα κάθισε η μηχανή κ βρήκαν στην ρόδα.Στην φωτό τους δεν φαίνονται πολλά σημεία για να τις δέσεις αλλά πήγαινε κ από κοντά. Δες μερικές φωτό από τις δικές μου.

Σε αυτή φαίνεται η διαφορά όγκου όταν την έχεις τέρμα ανοιχτή.


205337

Joyrider
01/08/2010, 12:32
Εδώ φαίνονται οι κρίκοι για έξτρα δέσιμο με ιμάντες.


205339

Joyrider
01/08/2010, 12:33
Και εδώ μια με ανοιχτό το σάκο. Μέσα φαίνεται η αδιάβροχη επένδυση που βγαίνει αν θέλεις.


205340

georgefr
01/08/2010, 15:31
Ωραιος ρε φιλε!Να σου πω!Εαν την δεσεις στα δυο κρικακια ποθ ειναι κατω χαμηλα αλλα οχι στην ευθεια αλλα πανω απο τη μηχανη για να κοντραρει και να μην αφηνει τις τσαντες να παρουν κλιση προς τα μεσα που ειναι η ροδα δεν θα γινει δουλεια??