PDA

View Full Version : Βόλτα στα 4 βουνά (ΙΙ)



tzarot
27/05/2010, 09:03
Ξανά μανά...

Η βόλτα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=67665&highlight=%E2%FC%EB%F4%E1+%E2%EF%F5%ED%DC) θα επαναληφθεί στις 12 ή 13 Ιούνη, Περισσότερα θα ποστάρω την Κυριακή 30/5/2010

Επιγραμματικά όπως και πριν...

...σκοπός μου, να περιηγηθώ στα 4 βουνά: Οίτη, Βαρδούσια, Γκιώνα (εδώ θα πάμε στα 1800m), και Παρνασσό σε μια ημέρα. Χιλιόμετρα καμια 750αριά...

Όποιος προετοιμασμένος θέλει ακολουθεί...

nio1981
27/05/2010, 15:03
αν ειναι για 13 το συζηταμε αν και πρεπει να ερθω απο πατρα...(σιγα το προβλημα...)

daz
27/05/2010, 15:19
Εγώ επιφυλάσσομαι γιατί τίποτα δεν μου πάει καλά. Θα ενημερώσω αν είναι.

siraxanz
27/05/2010, 15:37
χμ ενδιαφέρον!:)

tzarot
27/05/2010, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Εγώ επιφυλάσσομαι γιατί τίποτα δεν μου πάει καλά. Θα ενημερώσω αν είναι.
Εσύ κοιτα να ρθεις μπας και σου πάει κάτι καλά. Είναι γνωστό ότι το χώμα βοηθάει στο να πηγαίνουν τα πράγματα καλά. Χρόνια τώρα....

Ελάτε και παραπονιέστε μετά.

daz
27/05/2010, 17:57
Δεν έχεις άδικο σε αυτό..

KostasA
29/05/2010, 05:54
αν χωράω στην παρέα και γω ψήνομαι.

πς (δεν έχω μεγάλη εμπειρία από χώμα αλλά θέλω)

nio1981
29/05/2010, 06:54
α ουτε και εγω αλλα θα τα καταφερω...

KostasA
29/05/2010, 14:48
tzarot χωρίς να θέλω να επέμβω στην εκδρομή σου μήπως είναι σκόπιμο να κάναμε και καμία διανυκτέρευση με σκηνούλες στο βουνό ????

:wave2:

tzarot
30/05/2010, 05:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasA
tzarot χωρίς να θέλω να επέμβω στην εκδρομή σου μήπως είναι σκόπιμο να κάναμε και καμία διανυκτέρευση με σκηνούλες στο βουνό ????

:wave2:
φίλε Κώστα, δυστυχώς το πρόγραμμά μου δεν το επιτρέπει. Αν δεις όλες τις αντίστοιχες "εκδρομές" που έχω δημοσιεύσει, είναι όλες καταδρομικές καθώς ο χρόνος μου είναι πάντα ελάχιστος. Άλλωστε λίγο πολύ αυτό είναι και το ζητούμενο: όσο γίνεται περισσότερα χιλιόμετρα σε μία μέρα...
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι κάποιοι που μπορεί να θέλουν να ξεκινήσουν μαζί δεν μπορούν να παραμείνουν στο βουνό αν το θέλουν για τη νύχτα. Εγώ θα πρέπει όμως να συνεχίσω.

tzarot
30/05/2010, 06:12
Τελικά 13 Ιούνη. Ξεκινάω 07:00 ακριβώς από Goodys Αγίου Στεφάνου. τηλ για συνενοήσεις 6977492295.

Υποχρεωτικά για όσους ακολουθήσουν.
1. Χάρτης ή GPS.
2. Επιμονή + Πάρα πολύ προσοχή,
3. Καλή κατάσταση μοτοσυκλέτας και ιδιαίτερα των ελαστικών,
4. Εργαλεία + 1,2 Fast.
5. Νερό.

Η διαδρομή μέχρι την Δαμάστα θα γίνει με 100-120km/h λόγω χωμάτινων ελαστικών. (Και γενικά κάθε διαδρομή εθνικής). Η χωμάτινη δεν είναι σε καμία περίπτωση ακραία, έχοντας λίγα δύσκολα σημεία, (π.χ κατάβαση Άμφισσας) απλά για να βγεί σε μία μέρα θα είναι σφιχτή σε χρόνους.

Απο κει και πέρα δημοσιεύω τον χάρτη (http://i798.photobucket.com/albums/yy261/tzarot/Viotia2010/viotia.jpg) της κύριας διαδρομής (Ουσιαστικά απο Αράχωβα και μετά φεύγουμε Λιβαδειά - > Εθνική και πίσω)

Καλύπτουμε Οίτη, Βαρδούσια, Γκιώνα και Παρνασό. Στο Λιδορίκι στάση για φαγητό...

Παρατήρηση: Προτείνω έντονα να φορεθούν χωμάτινα ελαστικά. Η διαδρομή γίνεται απείρως πιο απολαυστική με αυτά. Προσωπικά χρησιμοποιώ Pirelli MT21 που με 130E το ζευγάρι δεν είναι και κάτι το αδύνατο. Πάω στον λαστιχά μου 2 μέρες πριν, τα φοράω και όταν γυρίσω ξαναβάζω τα πόλης. Λίγο ακριβότερο βέβαια, αλλά ασφαλέστερο, διασκεδαστικότερο και έχει και καλύτερη φωτογένεια...

daz
30/05/2010, 11:57
Αν έχω άδεια δεν το χάνω με τίποτα. Αν όχι λίγο δύσκολο καθ' ότι είμαι Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να διανυκτερεύσω Αθήνα και να επιστρέψω την επόμενη μιας και θα πρέπει να είμαι στη δουλειά το πρωί. Τεσπα μέχρι τότε βλέπουμε, ίσως να πάρω απαλλαγή από δουλειά την Δευτέρα αλλά δεν θα το ξέρω παρά μόνο την τελευταία εβδομάδα.

nio1981
30/05/2010, 15:49
θα ενημερωσω 2 μερες νωριτερα...

tzarot
07/06/2010, 10:07
Λοιπόν ???

nic mor
07/06/2010, 13:13
θεμη το κοιταω απο την πρωτη μερα...
αλλα δεν ξερω ακομα,γιατι ειμαι σε κατ'οικον περιορισμο:cry:
αυριο που θα κανω μια μαγνητικη θα ξερω καλυτερα,αλλα
και παλι ειμαι εξερετικα αμφιβολος:(
θα δουμε...

sanguini
08/06/2010, 17:53
το κοιταζω και εγω το θεμα και θα ενημερωσω μεχρι πεμπτη

daz
08/06/2010, 18:03
Εγώ δεν το βλέπω. :(

nio1981
08/06/2010, 18:14
ουτε και εγω...καλα να περασετε οσοι πατε...:beer: :beer:

siraxanz
09/06/2010, 14:14
Λοιπόν εγώ μέσα σίγουρα Θέμη, ξεκινάω από Άργος 06.00 θα είμαι έξω από

Θήβα προς Λειβαδιά κάπου δεξιά κατά τις 07.30 με 07.50 και θα μιλήσουμε και στο τηλ.

Το εργαλείο το ετοίμασα σήμερα με TC80, ελπίζω να μην συναντήσουμε λάσπη ε?

αύριο θα το πάω μιά χαλαρή στο Αρτεμίσιο όρος να το δοκιμάσω τι λέει από πατούμενο

και τυχόν ψιλοπροβλήματα και φύγαμε λέμε να ξεσκουριάσουμε.

Ψήνετε και ένας φίλος έμπειρος από Άστρος αλλά θα μας πει αύριο.

tzarot
09/06/2010, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από siraxanz
Λοιπόν εγώ μέσα σίγουρα Θέμη, ξεκινάω από Άργος 06.00 θα είμαι έξω από

Θήβα προς Λειβαδιά κάπου δεξιά κατά τις 07.30 με 07.50 και θα μιλήσουμε και στο τηλ.

Το εργαλείο το ετοίμασα σήμερα με TC80, ελπίζω να μην συναντήσουμε λάσπη ε?

αύριο θα το πάω μιά χαλαρή στο Αρτεμίσιο όρος να το δοκιμάσω τι λέει από πατούμενο

και τυχόν ψιλοπροβλήματα και φύγαμε λέμε να ξεσκουριάσουμε.

Ψήνετε και ένας φίλος έμπειρος από Άστρος αλλά θα μας πει αύριο.
Πολύ καλά. Από ότι έμαθα (μίλησα πριν λίγο στο τηλ) θα συνατήσουμε και κάτι "συναδέλφους" απο γειτονικό forum στη Δαμάστα. Σώπα και από ότι φαίνεται θα έχουμε κόσμο!!!
Σάββατο να μιλήσουμε για ένα τελευταίο συντονισμό.

nic mor
09/06/2010, 17:12
εγω θα περιμενω την επομενη:(
σημερα εγινε η μαγνητικη αλλα το πορισμα
θα βγει απο δευτερα και ο γιατρος μου ειπε,
καλυτερα να συνεχισω την χαλαρωση μεχρι
να εχουμε τις τελικες απαντησεις :cry:



τελος παντων καλα να περασετε:beer: :beer:

tzarot
09/06/2010, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
εγω θα περιμενω την επομενη:(
σημερα εγινε η μαγνητικη αλλα το πορισμα
θα βγει απο δευτερα και ο γιατρος μου ειπε,
καλυτερα να συνεχισω την χαλαρωση μεχρι
να εχουμε τις τελικες απαντησεις :cry:



τελος παντων καλα να περασετε:beer: :beer:
Περαστικά φίλος. Την επόμενη Πηγές Αώου ...

Α ξέχασα... Φρίκη δεν είναι η μαγνητική. Έκανα την Δευτέρα χάλια. Τουλάχιστον τα αποτελέσματα μου βγήκαν καλά....

siraxanz
09/06/2010, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
εγω θα περιμενω την επομενη:(
σημερα εγινε η μαγνητικη αλλα το πορισμα
θα βγει απο δευτερα και ο γιατρος μου ειπε,
καλυτερα να συνεχισω την χαλαρωση μεχρι
να εχουμε τις τελικες απαντησεις :cry:



τελος παντων καλα να περασετε:beer: :beer:


Περαστικά και χαλάρωνε να γίνεις καλά!
τις μπύρες θα τις πιούμε..:beer: μπορεί κ κανα τσιπουράκι για δύναμη!:beer:

nic mor
09/06/2010, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Περαστικά φίλος. Την επόμενη Πηγές Αώου ...

Α ξέχασα... Φρίκη δεν είναι η μαγνητική. Έκανα την Δευτέρα χάλια. Τουλάχιστον τα αποτελέσματα μου βγήκαν καλά....

αστα να πανε εμεινα μεσα 1 ωρα..
βαθια ανασα,εξω ο αερας και μην αναπνεετε :look: (και να περνανε 8-10" και να κοντευω να σκασω :cry: )



Αρχικά δημιουργήθηκε από siraxanz
Περαστικά και χαλάρωνε να γίνεις καλά!
τις μπύρες θα τις πιούμε..:beer: μπορεί κ κανα τσιπουράκι για δύναμη!:beer:

ευχαριστω πολυ!!

sanguini
11/06/2010, 04:42
τελικα δεν θα μπορεσω για κυριακη και ετσι το ΄εθιμο' θα γινει σαββατο..........και μαλλον προς τα ιδια μερη αν οχι ολα αλλα παρνασσο και βαρδουσια σιγουρα!

tzarot
14/06/2010, 07:36
Τα 4 βουνά ΙΙ ολοκληρώθηκαν με επιτυχία.
Κάπου στις 09:30πμ ξεκινήσαμε (από ΤΑ Forum Koncost TA650, Gonzo TA650, Tzarot XTZ660 + 2 παιδιά από το Moto forum με 1200GS δικάβαλλα) από το βενζινάδικο στο Μπράλο στη Δαμάστα. Τα παιδιά με τα GS έφυγαν νωρίς μόλις στα 15km. (Μου έκανε εντύπωση η άνεση με την οποία ανέβαινε το GS δικάβαλλο. Μπράβο) Ίσως να φταίω εγώ που δεν είχα ξακαθαρίσει απόλυτα το είδος της βόλτας. Sorry παίδες αν δεν ήμουν απόλυτα σαφής. Όπως και νάχει η βόλτα ήταν μεγάλη 220Km με σχεδόν 180 χώμα, Όλα μαζί ~580Km πήγαινε έλα Αθήνα

Τα δυσκολότερα - τεχνικότερα: Η ανάβαση απο την Δαμάστα, Η ανάβαση στη Γκιώνα, Η κατάβαση στην Αμφισα (γλυστράειιιιιιιιιι....).
Τα ομορφότερα: Η περιοχή γύρω απο τον Αθανάσιο Διάκο, Το οροπέδιο στην Γκιώνα, Το κομμάτι του Παρνασσού.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που ήρθαν και έκαναν την εκδρομή ομορφότερη με την παρέα τους. Βάλτε φωτογραφίες (Οι original φωτο δίνονται σε CD κατά την διάρκεια καφέ.)

Άντε και στο επόμενο. (κάτι σκέφτομαι για Πηγές Αώου)

Και τώρα Φωτογραφίες, ή μάλλον καλύτερα το Άλμπουμ για Internet browsing. Αναρωτιέμαι γιατί οι Mods δεν μας αφήνουν να ανεβάζουμε IMG code.

Πατήστε εδώ για το άλμπουμ... (http://s798.photobucket.com/albums/yy261/tzarot/Viotia2010/?start=0)

PanVas
14/06/2010, 08:12
:a19: :a19: :a19:

Πανέμορφα!


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

daz
15/06/2010, 09:48
Πολύ ωραία διαδρομή. Μπράβο παιδιά!:)

danaos75
15/06/2010, 09:59
μπραβο ζηλεψα οσο δεν παει πολύ ωραιες φωτο.
:beer: :beer: :beer: