PDA

View Full Version : Χαρτης Η Gps???



gkmaggas
27/05/2010, 10:28
Ανοιγω αυτο το θεματακι για να ακουσουμε την αποψη του καθενος....

Κατα δευτερον δειτε τις προσφορες σε gps sto plaisio....

http://www.plaisio.gr/Campaign/Quick/StockHouse/Laptop-Netbook-GPS/GPS/PNA-Car-Navigation.htm

Cpt. Haddock
27/05/2010, 10:30
Και τα δύο.

Αφ' ενός στο χαρτη λογω επιφάνειας εχεις πιο πολλές πληροφορίες λόγω μεγεθους, αφ' ετέρου το gps μπορεί και να σε αφήσει, οποτε θες ενα backup plan

:beer:

Viking
27/05/2010, 11:07
πάντα χάρτη, δεν έχω καθόλου GPS και μου αρέσει να σταματάω και να ρωτάω :sun:

επίσης μου αρέσει να στρίβω από εκεί που ΔΕΝ πρέπει, κακές συνήθειες :p

QSpec
27/05/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
πάντα χάρτη, δεν έχω καθόλου GPS και μου αρέσει να σταματάω και να ρωτάω :sun:

επίσης μου αρέσει να στρίβω από εκεί που ΔΕΝ πρέπει, κακές συνήθειες :p

+ 1

MikeG
27/05/2010, 11:18
Εξαρτάται που κινείσαι θα έλεγα.. :wave2:

QSpec
27/05/2010, 11:22
Το GPS βολεύει σε πόλεις και όταν βιάζεσαι, αλλά και πάλι προτιμώ χωρίς.


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Εξαρτάται που κινείσαι θα έλεγα.. :wave2:

Πάμε και κάτω μόνο με χάρτες ρε! Το πολύ πολύ να μείνουμε από βενζίνη στο πουθενά, αν και μάλλον αυτό που θα καβαλάω θα σπάσει πριν τελειώσει η βενζίνη. Fun times!

Ε μια πυξίδα θα την έχουμε.

MikeG
27/05/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Το GPS βολεύει σε πόλεις και όταν βιάζεσαι, αλλά και πάλι προτιμώ χωρίς.



Πάμε και κάτω μόνο με χάρτες ρε! Το πολύ πολύ να μείνουμε από βενζίνη στο πουθενά, αν και μάλλον αυτό που θα καβαλάω θα σπάσει πριν τελειώσει η βενζίνη. Fun times!

Ε μια πυξίδα θα την έχουμε.


Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο μέσα σε μια πόλη, όταν ψάχνεις μια συγκεκριμένη διεύθυνση.

Τώρα σε ταξίδια στο "πουθενά", καλό είναι να υπάρχει ένα GPS, έστω και μέσα στη τσάντα :D

miscelano
27/05/2010, 11:58
κι εγωμε χαρτη ειμαι παντα αλλα με τις τιμες που βλεπω στο πλαισιο ρε παιδια αρχιζω και το ξανασκευτομαι...:rolleyes:

LOUKILOUK
27/05/2010, 12:07
πάντα χάρτη και ρωτώντας πας στην πόλη...οποιαδήποτε πόλη...
GPS αγόρασα μεταχείρο πέρσι πριν ταξιδέψω εξω και το μόνο που είδα ήταν το υψόμετρο στα πάσα... βαρέθηκα να μάθω να το χρησημοποιώ...δεν είχα και πρόβλημα κανένα με τους χάρτες, οπότε... φέτος το έσπρωξα και ησύχασα... για όποιον ξέρει να το δουλεύει σωστά μπορεί να αποδειχτεί εργαλείο...προς το παρόν θα μείνω παραδοσιακός και οπισθοδρομικός... :winka:
:wave2:

tai
27/05/2010, 12:25
μέσα σε πόλη το gps είναι αναντικατάστατο.
οσο για τον χάρτη, το οτι η ανθρωπότητα ταξίδευε σε όλο τον πλανήτη πριν απο το gps τα λέει όλα.


εχω γυρίσει ΟΛΗ την Ελλάδα κατα 80% χωρίς χάρτη. Απλά ρωτώντας
Στην Ευρώπη, εκτός πόλεων, μόνο με της ταμπέλες, βγάζεις άκρη στα περισσότερα.

Gallos
27/05/2010, 12:26
Να χε και κάνα garmin στις προσφορές :(
Πιστεύω οτι πρέπει να υπάρχει μαζι μας ενα GPS και ειδικά όταν είμαστε εξωτερικό.Ούτε βάρος προσθέτει ούτε τπτ.Κατά τα άλλα γουστάρω χάρτες και εγώ,νιώθεις Κολόμβος.

George_M.
27/05/2010, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
πάντα χάρτη, δεν έχω καθόλου GPS και μου αρέσει να σταματάω και να ρωτάω :sun:

επίσης μου αρέσει να στρίβω από εκεί που ΔΕΝ πρέπει, κακές συνήθειες :p

+650:beer:

danaos75
28/05/2010, 08:12
Πρώτη φορα χρησιμοποιησα gps πριν κανα μηνα, πήγα λιμνη δόξας και ηρθα χωρις να έχω παει ποτέ ξανα απο εκει και χωρις να ρωτησω ουτε να χαθω πουθενα. δεν κοιταξα καν την διαδρομη που μου υπολογισε, ηξερα οτι θα φτασω και θα γυρισω.

Όμως δεν αγορασα χωριστο gps (για την δικια μου χρηση που θα ειναι αρκετα μικρη το θεωρω πεταμενα χρηματα, και σιγουρα θα τα παιξει η μπαταρια απο την αχρηστία), οποτε μια και αλλαξα κινητο, πήρα ενα με ενσωματωμενο gps (σιγουρα εχει μειονεκτηματα αλλα οπως ειπα για εμενα είναι ιδανικο).

+100000 στο gps και αστο να υπαρχει οταν χρειαστει γιατι θα χρειαστει καποια στιγμη.


ααα εννοειτε ο χαρτης αττικης και ελλαδος δεν φευγει απο το αμαξι και την μοτο με τιποτα.

alpo
28/05/2010, 15:35
Πάντος... οι τιμές στα GPS είναι απίστευτες.....
Κρίμα που είμαι Πάτρα και δεν μπορω να πεταχτώ.... Κρίμα.

Cpt. Haddock
28/05/2010, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από alpo
Πάντος... οι τιμές στα GPS είναι απίστευτες.....
Κρίμα που είμαι Πάτρα και δεν μπορω να πεταχτώ.... Κρίμα.

Απιστευτες ειναι, αλλα ειναι κανενα απο αυτα αδιαβροχο ή κανει μονο για ταξί και SUV ? :look:

project.breeze
28/05/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
πάντα χάρτη, δεν έχω καθόλου GPS και μου αρέσει να σταματάω και να ρωτάω :sun:

επίσης μου αρέσει να στρίβω από εκεί που ΔΕΝ πρέπει, κακές συνήθειες :p



Θανάση κάτι τέτοια έλεγε και ο αδερφός μου μέχρι που ένα βροχερό Σ/Κ γυρίζοντας από Γιάννενα μπερδεύτηκε και έφυγε για Άρτα.Κατακλυσμός,ψυχή πουθενά και να έχει ανάψει και η 2η ρεζέρβα στο GSR,ανεβαίνοντας σε μία ανηφόρα άρχισε να σκορτσάρει το μηχανάκι και από θαύμα είδε μπροστά του ένα Aegean ανοιχτό...Να μου λείπουν τέτοιες περιπέτειες:beer:

SeNNinhA
28/05/2010, 17:05
Εγώ πάλι ένα χάρτη πόλης έχω πάντα μέσα στο αυτοκίνητο. Στην μηχανή έχω το τηλέφωνο και βρίσκω τους δρόμους από εκεί.

Σε ταξίδι έχω τσεκάρει ήδη την διαδρομή από πριν και ξέρω που πάω και γενικά δεν χανομαι. Ο χάρτης μπαίνει σε θήκη στο tank bag ή στο τεποζιτο και δεν με χαλάει να σταματήσω να ρίξω μια ματιά. Ίσα ίσα.

Οπότε προσωπικά δεν το χρειάζομαι.

Σε μεγάλο ταξίδι πάλι στο εξωτερικό πιθανά να ήταν χρήσιμο αντί να αγοράζεις ένα σωρό χάρτες. Αλλά και πάλι με βολεύει να βλέπω όλη την διαδρομή στο χάρτη για να ξέρω που πάω.

jimmis5
28/05/2010, 17:56
Εγω την εχω πετυχει με το Toponavigator 4 τυπωνω το κομματι της διαδρομης μου εχει και οοολους τους δρομους μεχρι και τα σοκακια και ειμαι αρχοντας.
Για μεσα στην πολη ζηλευω η αληθεια ειναι τα gps αλλα χρησιμοποιω το παραδοσιακο του 1981:wave2:

drspeed
30/05/2010, 05:34
ginius Driver

Απλά σε μερικούς μήνες αυτό θα εννοούν όλοι όταν θα λένε GPS.
Οι καλύτεροι χάρτες για Ελλάδα ever.
Με τους χάρτες δεν το πολύ έχω γιατί χαλάνε γρήγορα και μέχρι να βρεις πού είσαι και πού πας παίρνει αρκετή ώρα και δεν έχεις την άμεση ενημέρωση που έχεις στο GPS.Άσε που με το GPS ακούς και κανένα τραγουδάκι

stefanos
30/05/2010, 06:01
Καί τα 2 μαζί είναι μιά χαρά.
Ένα μικρό garmin 3 ins για την πόλη, και για το βουνό αγοράζουμε και ένα χάρτη της ανάβασης.
Το στίγμα και ο βοράς από το gps βοηθάει και πάνω στο χάρτη.
Μπερδεύτηκες βγάζεις το gps από την τσέπη ανοίγεις βρίσκεις την θέση σου και προχωράς.