PDA

View Full Version : ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΝΤΙΖΑΣ ΚΟΝΤΕΡ...



arismania3
27/05/2010, 16:02
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΟΠΑΡΕΑ....
ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΜΙΑΣ KAWASAKI KLE-500 99ΜΟΝΤ....
ΑΥΤΗ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ...ΑΡΧΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Η ΝΤΙΖΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΨΑΞΙΜΟ ΒΡΗΚΑ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ Ο ΑΤΕΡΜΩΝΑΣ-ΓΡΑΝΑΖΙ (ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΜΟΥ) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΖΑΝΤΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΣΩΣΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 100 ΜΕΤΡΑ ΠΟΡΕΙΑΣ ΝΑ ΔΥΑΛΗΘΕΙ....
ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ... ??


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.....

Υ.Γ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΣΑΣ...

makis206
27/05/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από arismania3
ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ... ??

Tι περισσότερο χρειάζεται απ'το να πάρεις το ανταλλακτικό και να το αντικαταστήσεις ή να το πας σε έναν μηχανικό να στο αλλάξει;:look:


Αρχικά δημιουργήθηκε από arismania3
Υ.Γ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΣΑΣ... Έγινες ήδη φίλε! (κι αν αρχίσεις να γράφεις με μικρά θα σε συμπαθήσουμε ακόμα περισσότερο) :lol: :beer:

arismania3
27/05/2010, 16:20
φιλε Μακη στο πρωτο που λες ρωταω αν αλλαζει ολο το ποτηριο η αν αλλαζει μονο το γραναζι μεσα...
και στο δευτερο βαριεμαι να βαζω τονους....:rotflmao: :rotflmao: :lol:

makis206
27/05/2010, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από arismania3
φιλε Μακη στο πρωτο που λες ρωταω αν αλλαζει ολο το ποτηριο η αν αλλαζει μονο το γραναζι μεσα...
και στο δευτερο βαριεμαι να βαζω τονους....:rotflmao: :rotflmao: :lol:

Τώρα που ξεκαθάρισε το πρώτο ας σε κατατοπίσουν οι γνώστες για το KLE, εγώ δεν είχα την ευκαιρία να δω ποτέ πως είναι η κατάσταση εκεί..:p

Το δεύτερό σου ποστ είναι πολύ πιο συμπαθητικό απ'το πρώτο για να ξέρεις :lol:

Και πάλι καλώς ήρθες!:beer:

arismania3
27/05/2010, 16:47
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

jimmy10
27/05/2010, 17:09
το χαλας τωρα με αυτα που κανεις

arismania3
27/05/2010, 17:18
μην ανυσηχεις θα το φτιαξω...:beer:

jimmis5
27/05/2010, 18:49
Βγαλε τον ατερμονα και καθαρισετον καλα κοιτα να δεις αν την εχει ακουσει μονο το γραναζι ή και η υποδοχη ,συνηθω χαλαει το γραναζι μονο.Αυτο το βρισκεις συνηθως στο αγγλικο ΕΒΑΥ στην καβασακι μην πας θα στεναχωρηθεις,ειχα δει προσφατα στο car νομιζω καποιος να πουλει και συνηθως το πουλανε πακετακι ολο μαζι απο20-40ευρεους.Αλλη εκδροχη το παρατας οπως ειναι και πας και περνεις απο ποδηλαταδικο ή απο τα jumbo ενα κοντερ ηλεκτρονικο με 5 ευρα και κανεις δουλεια σου.

Καλως ηρθες και καλα χιλιομετρα με την κλεουσα:wave2:

arismania3
27/05/2010, 18:51
ΑΔΕΡΦΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΞΗΓΑ ΛΙΓΟ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΟ ΑΝ ΘΕΣ...

jimmis5
27/05/2010, 18:58
Δεν ειναι τιποτα ενα καλωδιο με μαγνητη το κολλας στην μποτα του πιρουνιου και εχει και ενα μικρο μαγνητη που το βιδωνεις σε μια ακτινα τοσο κοντα ωστε να μην βρισκει αλλα να μαγνητιζει μετα καθιριζεις τι ζαντα εχεις 21" εχεις και εισαι ετοιμος το τσεκαρεις με ενα τροπο,απεφυγε τα μποκα τον μπατσων δεν εχω εμπιστοσυνη στο τι γραφει το οργανο τους και αν χρειαζεται κανεις μικρο ρυθμισεις.:winka:

chr1s_86
27/05/2010, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
.Αλλη εκδροχη το παρατας οπως ειναι και πας και περνεις απο ποδηλαταδικο ή απο τα jumbo ενα κοντερ ηλεκτρονικο με 5 ευρα και κανεις δουλεια σου.


Προσοχή στα φθηνά ποδηλατικά ταχύμετρα γιατί γράφουν μέχρι 99 χαω (πόσο να πάει ένα ποδήλατο πια :p )

Acacius
28/05/2010, 03:08
'Οπως φαίνεται τα κομμάτια έχουν χωριστούς κωδικούς οπότε δεν έχεις θέμα. Κοίτα εδώ να δεις ποια θέλουν άλλαγμα και ρώτα στην αντιπροσωπεία πόσο τα δίνουν πριν ψάξεις απ'έξω.

http://www.cmsnl.com/kawasaki-1999-a9-kle500_model12425/partslist/F2230.html

Anty12
28/05/2010, 05:36
Δυστυχώς δεν θα κάνεις τίποτε, και ετοιμάσου για +300 Ε....

Θέλει αλλαγή όλο το τύμπανο, και μαζί με την ακτινολόγηση θα ανέβει και άλλο.
Σίγουρα σου έχει φάει το αλουμινένιο ποτηράκι γύρω από το ρουλεμάν.........πολύ συχνό φαινόμενο στα KLE....και σίγουρα εδώ και κάτι μέρες η βελόνα πρέπει να έπαιζε σαν να είχε πάρκινσον....

Αν βγάλεις το τύμπανο και το πας σε κάποιον που κολλάει αλουμίνια να στο γεμίσει, θέλει πολύ προσεκτική δουλειά, και δεν θα πάει πάνω από 15 μέρες...

Οι ηλήθιοι στην Kawa πήγαν και το φτιάξαν έτσι, ώστε και εύκολα να φθείρεται και να χρειάζεται αλλαγή όλο το τύμπανο όταν φαγωθεί.....

τελευταία ελπίδα σου το ebay σε μεταχειρισμένο ......είχα βρει όλο το τύμπανο με 60 Ε

Καλό κουράγιο

arismania3
28/05/2010, 05:54
:( οποτε ψαξιμο για ολοκληροπ τυμπανο μεταχειρο η ποδηλατικο...

arismania3
01/06/2010, 11:56
ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΟ ΚΟΝΤΕΡ ΠΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 100 ΧΛΜ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑ ΜΝΗΜΗ ΣΥΝΟΛΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ??
ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ 10 ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ..

Lio
01/06/2010, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από arismania3
ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΟ ΚΟΝΤΕΡ ΠΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 100 ΧΛΜ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑ ΜΝΗΜΗ ΣΥΝΟΛΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ??
ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ 10 ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ..

PRO DIGI X10.
ΓΡΑΦΕΙ ΜΕΧΡΙ 199 ΚΜ/Η.
(ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ SHIMANO).
YΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΩ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ....

arismania3
01/06/2010, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
PRO DIGI X10.
ΓΡΑΦΕΙ ΜΕΧΡΙ 199 ΚΜ/Η.
(ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ SHIMANO).
YΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΩ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ....
μεχρι στιγμης εχω βρει το PRO DIGI X5 μηπως ξερεις αν αυτο κανει ??
οπτικα φαινεται το ιδιο αλλα στα χαρακτηριστικα του δεν φαινεται πουθενα ποσα χιλιομετρα γραφει..αν παει μεχρι 199..

KaTaNaS
01/06/2010, 15:29
παρε το sigma sport targa , γραφει μεχρι 299 χλμ, κι εχει πιο μακρυ καλωδιο γιατι οι μοτο εχουν πιο μακρυ μπροστινο απο τα ποδηλατα.

θα κατεβασεις τον δεκτη στην δαγκανα του εμπρός φρενου και θα το συγκρατησεις με καποιον τροπο σε ενα σημειο κοντα στο δισκοφρενο.

στο δισκοφρενο τωρα ή θα κολλησεις ενα μαγνητακι αυτοκολλητο (εχει η makan touratec και κανει 5 ευρω) ή θα βαλεις ενα βιδωτο, εξαρταται τι θ ασε βολεψει. κατα την περιστροφη θα πρεπει το διακενο μεταξυ πομπου δεκτη να ειναι το πολυ 3 χιλιοστα.

για να ρυθμισεις το κοντερακι, βαλε λιγο χρωμα ή σταξε νερο σε ενα σημειο του ελαστικου , καβαλα πανω και διεγραψε ευθεια πορεία 5 μετρων περιπου.
κατεβα γρηγορα (πριν στεγνωσουν οι λεκεδες που εκανες στην ασφαλτο) και μετρα την αποσταση του πρωτου σημαδιου απο το τελευταιο, διαιρεσε με τον αριθμο των διαστηματων , και θα βρεις τον μεσον ορο του αναπτυγματος (σε χιλιοστα) του τροχου σου με την συνηθισμενη πιεση σου κι εσενα καβαλα.

περνας τα χιλιοστα του αναπτυγματος στο οργανακι βαση των οδηγιων κι εχεις εναν χιλιομετρητη ακριβειας! :wave2:

KaTaNaS
01/06/2010, 15:32
το σιγμα σπορτ ταργα κοστιζειο στα 40 ευρα περιπου :wave2:

arismania3
01/06/2010, 15:54
http://www.gatsoulis.gr/index.php?controller=product&path=199_203&product_id=488

σορυ για το ζαλισμα...ενα απο αυτα εδω μεσα κανει ??
γιατι αυτο το μοντελο που μου εγραψες δεν το βρισκω πουθενα ...(ψιλοασχετος και απο νετ):cool: :cool:

Lio
03/06/2010, 04:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από arismania3
μεχρι στιγμης εχω βρει το PRO DIGI X5 μηπως ξερεις αν αυτο κανει ??
οπτικα φαινεται το ιδιο αλλα στα χαρακτηριστικα του δεν φαινεται πουθενα ποσα χιλιομετρα γραφει..αν παει μεχρι 199..

Το Χ5 ειναι το ιδιο με το Χ10 αλλα με λιγοτερες λειτουργειες. Θεωριτικα πρεπει να κανει, αλλα δεν το εχω δοκιμασει. Αλλο ενα που κανει ειναι το PRO scio X1.6

chr1s_86
04/06/2010, 00:22
Υπάρχει και το Sigma MC8. Γράφει μέχρι 300 χαω και το βρίσκεις στο http://www.motoraid.eu

;)

arismania3
08/06/2010, 05:59
ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟΟΟΟ

Τζιμ Άνταμς
17/03/2015, 21:08
Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος κλε 500 του 03 και έπαθα την ίδια ζημιά.
Δεν έγραφε ούτε ο χιλιομετρητής ούτε το κοντέρ. Γυρνώντας σπίτι έβγαλα την ντίζα στο άκρο του τροχού, την γύρισα και ο χιλιομετρητής δειλά δειλά πήγαινε να γράψει.
Δυστυχώς με το χέρι πόσο να το γυρίσεις πια; Αλλά μηδενίζοντας με το κουμπί έβλεπα ότι η επί μέρους απόσταση έκανε κίνηση να μηδενίσει άρα είχε γράψει έστω και λίγο. Με την μηχανή εν κινήσει πριν και 10 χλμ μες στην πόλη δεν γύρισε καθόλου.
Επίσης έπαιζε η βελόνα όπως είπε και το παλικάρι πιο πίσω.
Σαφώς λοιπόν το θέμα είναι στον μετρητή του τροχού.
Έχει αντιμετωπίσει άλλος το ίδιο πρόβλημα και να το έφτιαξε; Να μας πει διαδικασία, κόστος και τα σχετικά.
Αν μιλάμε για 300 ευρώ όπως ειπώθηκε, να μου λείπει. Σε ταξίδια βάζω ένα gps/ρολόι που έχω και όλα καλά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

lykourgi
17/03/2015, 21:22
Πριν απ' όλα βγάλε τον τροχό και δες ποια ακριβώς είναι η ζημιά.

Μετά θα αποφασίσεις πως θα την αντιμετωπίσεις.

Τζιμ Άνταμς
17/03/2015, 21:26
Δεν μπορώ μόνος να τον βγάλω γιατί δεν έχω διπλό. Πρέπει να πάει σε μηχανικό. Διάβασα σε άλλο φόρουμ ότι πολλές φορές κάνουν την βλακεία οι λαστιχάδες (είναι με 1.000 χλμ τα λάστιχα) και δεν κουμπώνουν καλά τον ατέρμωνα και υπάρχει κίνδυνος να φάει και την ζάντα.

lykourgi
17/03/2015, 21:33
Δεκτό, αλλά μέχρι να το ανοίξεις μόνο υποθέσεις μπορούν να γίνουν.

Ενώ αν βρεθεί τι φταίει και το γράψεις με ακρίβεια, ίσως λάβεις και τη λύση.


(Αν δεν έχεις διπλό σταντ, μπορείς να σηκώσεις τον εμπρός τροχό τακάρωντας το μηχανάκι ή σηκώνοντάς το με γρύλο)

Τζιμ Άνταμς
17/03/2015, 21:41
Ωραία. Δεκτόν να το σηκώσω και να βγάλω τον τροχό. Πόσο εύκολη διαδικασία είναι να ανοίξω τον ατέρμονα; Ρωτάω γιατί προφανώς δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο.
Ο μηχανικός για να το δει απλά και να μου πει τι έχει λες να πάρει πάνω από δεκάρικο;
Θα το άφηνα έτσι να πω την αλήθεια αλλά διάβασα ότι ίσως προκαλέσει ζημιά στην ζάντα, ταιριάζουν και τα συμπτώματα και αγχώθηκα!

lykourgi
17/03/2015, 22:37
Όταν γράφω "βγάλε τον τροχό" δεν εννοώ απαραιτήτως να το κάνεις εσύ προσωπικά.
Αν το "φοβάσαι" καλύτερα πήγαινέ το κάπου. Φυσικά δεν γνωρίζω τι θα σου πάρουν γι' αυτό.

Απλώς διάβασα το θέμα και είδα ότι αυτός που το άνοιξε απογοητεύτηκε πιστεύοντας ότι έχει σοβαρή ζημιά, χωρίς να έχει λύσει τον τροχό του για να διαπιστώσει την πραγματικότητα. Τουλάχιστόν έτσι το κατάλαβα.
Θεώρησα λοιπόν σωστό να σε αποτρέψω από το να ψάχνεις και εσύ ποδηλατικά κοντέρ, χωρίς να ξέρεις τι πραγματικά συμβαίνει. :wave2:

Τζιμ Άνταμς
17/03/2015, 22:43
Α όχι δεν ψάχνω τίποτα. Και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Το πήγα τώρα μια βόλτα στην γειτονιά, σβηστό στην κατηφόρα για να μην έχω τον ήχο του κινητήρα και δεν ακούγεται ουδεμία τριβή. Άρα θεωρώ το ότι είτε επισκευαστεί άμεσα είτε όχι είναι ένα και το αυτό. Σωστά;
Σίγουρα δεν μπορώ να ξέρω τι είναι έτσι θεωρητικά απλά δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες αυτές τις μέρες εκτός αν χρήζει άμεσης επισκευής.

lykourgi
17/03/2015, 22:53
δεν ακούγεται ουδεμία τριβή.

Αυτό είναι καλό δείγμα πως ότι έγινε, έγινε και τέλος.

Εγώ θα έβαζα κάποιον να μου σηκώσει τον εμπρός τροχό και θα τον γύριζα με το χέρι, ώστε να δω αν σκαλώνει κάπου ή φρενάρει περίεργα.

Αν δεν....... θα θεωρούσα ότι μπορώ να παραβλέψω το θέμα για κάποιο διάστημα.

Καλά ξεμπερδέματα.

Τζιμ Άνταμς
18/03/2015, 12:22
Αυτό είναι καλό δείγμα πως ότι έγινε, έγινε και τέλος.

Εγώ θα έβαζα κάποιον να μου σηκώσει τον εμπρός τροχό και θα τον γύριζα με το χέρι, ώστε να δω αν σκαλώνει κάπου ή φρενάρει περίεργα.

Αν δεν....... θα θεωρούσα ότι μπορώ να παραβλέψω το θέμα για κάποιο διάστημα.

Καλά ξεμπερδέματα.

Ανανέωση λοιπόν. Σήκωσα την μηχανή με γρύλο σήμερα για να τεντώσω αλυσίδα και λέω δεν κοιτάω και την βλακεία αυτή;
Βγάζω ξανά το άκρο του τροχού λοιπόν και τι να δω; Η ντίζα μέσα στην νύχτα (η μηχανή δεν είχε πάει ούτε βήμα) αποφάσισε να κοπεί ακριβώς πάνω από το μεταλλικό άκρο που μπαίνει στο κέντρο του τροχού. Γυρνάω τροχό στον αέρα, γυρνάει και το μεταλλικό! Ρε θα με τρελάνει αυτό λέω... Γυρνάω ξανά και το κρατάω με το χέρι (μήπως λόγω μη αντίστασης πλέον γύριζε) γυρνάει και όσο σφίγγω φρενάρει ο τροχός!
Τώρα για καλό και για κακό θα ανοίξω και ένα κοντέρ αλλά από ότι το είδα η ντίζα είχε γίνει μακαρονάδα για αυτό δεν έδινε τα χλμ. Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι όταν την είχα γυρίσει από το ίδιο άκρο με το χέρι πήγαινε να τα δώσει.
Θα ενημερώσω όταν τσεκάρω το κοντέρ.