PDA

View Full Version : radar detectors



drspeed
27/05/2010, 18:47
Με ευκαιρία τις καινούριες κάμερες ταχύτητας στην Α.Ο. και λόγο του ότι θα αρχίσουν να φυτρώνουν παντού τέτοιες κάμερες στο επόμενο χρονικό διάστημα αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά την αγορά μίας τέτοιας συσκευής.
Ο λόγος δεν είναι τόσο για να πηγαίνω με την ταυτότητα στο στόμα αλλά περισσότερο για να αποφύγω κάποια χαζή κλήση από τέτοια κάμερα για 1-2 χλμ και να κοπανάω μετά το κεφάλι μου.
Τα σημεία που έχουν τοποθετηθεί οι κάμερες έτσι και αλλιώς δεν είναι επικίνδυνα σημεία αλλά σημεία που μπορεί κάποιος να κινηθεί με ασφάλεια έχοντας 20-30χλμ ή και παραπάνω στο κοντέρ.Το μέτρο είναι καθαρά εισπρακτικό και για αυτό το σκέφτομαι.

Μην αρχίσετε τα "είναι παράνομο" και ¨αν σε πιάσουν θα σου κόψουν τον Κ...λο".Ξέρω τι είναι και τι επιπτώσεις νομικές μπορεί να έχει.
Το θέμα είναι να βρω ένα μηχάνημα που να δουλεύει Ελλάδα με τις συχνότητες και το είδος των radar που έχουν οι κάμερες.
Για τα μπλόκα με τα radar χειρός δεν με καίει και τόσο γιατί όπως είπα δεν είμαι και κανένας χάρος, απλά οι κάμερες αρκετές φορές είναι καλά κριμένες και αν δεν τις έχεις σταμπάρει την έκατσες.

Αν έχει κάποιος κάτι τέτοιο υπόψη του ας το μοιραστεί μαζί μας να μάθουμε και εμείς.
Δεν μιλάω για scrambler αλλά για απλό radar detector.

menos
27/05/2010, 18:53
Ετσι... για εγκυκλοπαιδικούς λόγους....


Εξοπλισμός εντοπισμού/παρεμπόδισης radar

Πρόστιμο: 2.000?

Πηγή: www.mototriti.gr

Κατά τ'άλλα καλή αγορά και πρόσεχε τα νώτα σου. :wave2:

drspeed
27/05/2010, 19:00
Άν κάτσει στραβή έκατσε.Μέχρι τότε όμως θα έχεις κάνει απόσβεση και με το παραπάνω.
Άσε που τα καινούρια detectors δεν ανιχνεύονται από το VG-2 ακόμα και αν τα έχεις ανοιχτά.
Στην τελική το πετάς από το παράθυρο λίγο πριν σταματήσεις.Το θέμα είναι τι συχνότητες παίζουν στα Ελληνικά radar στις κάμερες.

chr1s_86
27/05/2010, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed

....Στην τελική το πετάς από το παράθυρο λίγο πριν σταματήσεις.....


Κι ήμουν έτοιμος να ποστάρω μια φωτό με ταινία γκάφερ και να πω "Να το radar detector! " :D :D :D

drspeed
27/05/2010, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Κι ήμουν έτοιμος να ποστάρω μια φωτό με ταινία γκάφερ και να πω "Να το radar detector! " :D :D :D
αυτό είναι scrambler :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:beer: :beer: