PDA

View Full Version : δίπλωμα α1 σε απεριόριστο



mpompas
28/05/2010, 09:22
έχω την εξής απορία
πρίν κάνα μήνα έκλεισα τα 20 και σε δυό τρείς βδομάδες κλείνω και δύο χρόνια με το α1
έχω το δικαίωμα να πάω να κάνω τα χαρτιά για απεριόριστο?

ξέρω ότι απεριόριστο παίρνεις στα 21 άμα πας κατευθείαν γι αυτό αλλά και οτι μετά από δύο χρόνια α1 μπορείς να το ανανεώσεις
όποιος ξέρει ας πει

ziggΥ
28/05/2010, 09:25
έχω την εντύπωση οτί μπορείς όταν περάσουν δύο χρόνια αρκεί να μην έχεις δηλώσει τροχαίο :wave2:

ikaros892003
28/05/2010, 09:33
φιλε μου εννοειτε οτι με δυο χρονια κατοχης α1 εχεις αμεσα διπλωμα απεριοριστων!(εδω μετραμε τις μερες-120 και σημερα!!)ακου πως εχει το θεμα..ειτε μενεις με το διπλωμα οπως εχεις και να σε σταματησουν κοιτανε την ημερομηνια που εχεις παρει για το μηχανακι και εφοσον εχουν περασει δυο χρονια εισαι οκ!!απο εκει και περα μπορεις να πας να αλλαξεις το διπλωμα να παρεις και το καινουργιο που ειναι η καρτουλα και εκει θα γραφει πως εχεις για μεγαλη μηχανη πλεον,,,ρωτα και στο υπουργειο συγκοινωνιων :nono: :beer: τυχερε απεριοριστε!!χαχαχ:wave2: :lol:

ziggΥ
28/05/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikaros892003
φιλε μου εννοειτε οτι με δυο χρονια κατοχης α1 εχεις αμεσα διπλωμα απεριοριστων!(εδω μετραμε τις μερες-120 και σημερα!!)ακου πως εχει το θεμα..ειτε μενεις με το διπλωμα οπως εχεις και να σε σταματησουν κοιτανε την ημερομηνια που εχεις παρει για το μηχανακι και εφοσον εχουν περασει δυο χρονια εισαι οκ!!απο εκει και περα μπορεις να πας να αλλαξεις το διπλωμα να παρεις και το καινουργιο που ειναι η καρτουλα και εκει θα γραφει πως εχεις για μεγαλη μηχανη πλεον,,,ρωτα και στο υπουργειο συγκοινωνιων :nono: :beer: τυχερε απεριοριστε!!χαχαχ:wave2: :lol:

μ'αρεσε αυτό τώρα.. :a30: :a30:

pipe_smoker
28/05/2010, 09:43
Με το α1 που έχεις τώρα τι επιτρέπεται να καβαλήσεις?

Μόνο παπί ή και μηχανή με συμπλέκτη αλλά μέχρι κάποια κυβικά?

Ρωτάω γιατί έγώ πήρα κατευθείαν το απειρορίστων πριν κανά 5μηνο και αν κατάλαβα καλά κάποια πράγματα έχουν αλλάξει πλέον στα άλλα διπλώματα από τα παιδιά που κάναμε μαζί μαθήματα.

ziggΥ
28/05/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
Με το α1 που έχεις τώρα τι επιτρέπεται να καβαλήσεις?

Μόνο παπί ή και μηχανή με συμπλέκτη αλλά μέχρι κάποια κυβικά?
μέχρι 33 ίππους είναι, δλδ χοντρά χοντρά μέχρι 250 κυβικά :wave2:

pipe_smoker
28/05/2010, 09:58
Απλά απ'ότι κατάλαβα με τα παιδιά που δίναμε τώρα πια το πράγμα έχει αλλάξει...

Υπάρχει ξεχωριστό δίπλωμα για παπί, ξεχωριστό για μηχανή μέχρι 33 ίππους και μετά το κλασσικό απεριόριστο.

Το δίπλωμα για το παπί είναι αποκλειστικά και μόνο για παπί (ή και για scooter υποθέτω) και δεν αλλάζει τίποτα μετά από 2 ή 52 χρόνια. Δεν μπορείς να οδηγήσεις μηχανή με συμπλέκτη.

Το επόμενο είναι δίπλωμα που συνήθως το δίνεις με CBF 125 και πάει λέγοντας, και ισχύει ότι μπορείς να οδηγήσεις παπί, και μηχανή με συμπλέκτη μέχρι 33 αλογατάκια. Αυτό όντως μετά από δύο χρόνια γίνεται απεριορίστων.

Και τέλος το κλασσικό απεριορίστων.

Μπορεί να είναι καινούριος τρόπος αυτός και να μην ισχύει για όσους πρόλαβαν το παλιό σύστημα όπως ο φίλος που ρωτάει πιο πάνω.

Anyway κρατήστε και πισινή γιατί μπορεί να λέω και μλκίες.

:beer:

ziggΥ
28/05/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
Υπάρχει ξεχωριστό δίπλωμα για παπί, ξεχωριστό για μηχανή μέχρι 33 ίππους και μετά το κλασσικό απεριόριστο.
το δίπλωμα που λες για παπί είναι για 50άρι που δίνεις στην τροχαία χωρίς μαθήματα κλπ..
στις σχολές είναι το μικρό (μέχρι 33) και το απεριόριστο :wave2:

aisxos
28/05/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
έχω την εντύπωση οτί μπορείς όταν περάσουν δύο χρόνια αρκεί να μην έχεις δηλώσει τροχαίο :wave2: ακυρο.....ξερω εγω...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μετα απο δυο χρονια που εχεις το διπλωμα το απλο μεχρι 35 αλογα..πας και βγαζεις το καινουργιο απεριοριστο 1500hp+++..θες και καινουργιες φωτο και μια αιτηση.δεν κοστιζει κατι...αλλα γιατι σε υποχρεωνουν να παρεις την καρτουλα διπλωμα που τωρα χωραει και στο πορτοφολι σας...θα δωσεις 30 ευρω..Αυτα ισχυουν μην ακους διαφορα αλλα..το ξερω γιατι ετσι το εκανα..ααααα και με στουκαραν στα 18 μου με απλο διπλωμα ημουν, και δεν με γραφαν οταν στα 19 ειχα 600αρι.μιας και του ελεγα οτι θα το κανω απεριοριστο σε λιγους μηνες και να μην με τρεχει στα δικαστηρια..ολα αυτα βεβαια οταν σταματαγα..αλλα δεν ειναι η αστυνομια εαν σε αφηνει η οχι..το θεμα ειναι να εισαι καλυμενος απο τον νομο..που σε περιπτωση τρακαρισματος που δεν φαινεται ξεκαθαρα ποιος φταιει θα εχεις προβλημα..

pipe_smoker
28/05/2010, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
το δίπλωμα που λες για παπί είναι για 50άρι που δίνεις στην τροχαία χωρίς μαθήματα κλπ..
στις σχολές είναι το μικρό (μέχρι 33) και το απεριόριστο :wave2:

Κι όμως, νομίζω ότι υπάρχει διαφοροποιήση στο θέμα συμπλέκτη. Άλλοι έδιναν με πάπιες κλασικές 125 κι άλλοι με cbf125 και ο λόγος που μου είπαν όταν ρώτησα ήταν αυτός που παρέθεσα πιο πάνω.

Μου έκανε εντύπωση κιόλας που δεν πήγαιναν όλοι για το cbf125 ώστε να έχουν δικαίωμα απεριορίστων. Τέσπα. Ο φίλος μας μάλλον είναι με το παλιό σύστημα οπότε ότι και να πούμε εδώ μάλλον δεν τον αφορά.

ziggΥ
28/05/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
Τέσπα. Ο φίλος μας μάλλον είναι με το παλιό σύστημα οπότε ότι και να πούμε εδώ μάλλον δεν τον αφορά.
όντως..
δις κονβερσεισον γκετ ας νοουγεαρ :wave2:
μπύρς :beer: :beer:

pipe_smoker
28/05/2010, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
όντως..
δις κονβερσεισον γκετ ας νοουγεαρ :wave2:
μπύρς :beer: :beer:

ιντίντ μαί φρεντ! ιντίντ!

τσιρς:beer: :beer:

ikaros892003
28/05/2010, 11:04
o Pipe_smoker εχει δικιο για το διαχωρισμο τον διπλωματων αλλα αυτο εγινε τωρα τελευταια παλια εδινες με παπι κι ισχυει κανονικα πως σε δυο χρονια εχεις απεριοριστο!εγω πχ εδωσα το 08 κι ισχυουν τα παλια οποτε τωρα 2010 επιτελους απεριοριστος!!:beer: :D

the big boy
28/05/2010, 11:13
σορρυ κιολας αν σπαμαρω αλλα για εμας τους 16αρηδες τι ισχυει??........αλλαξε κατι ή κλασικα τροχαια??.........γιατι υπαρχουν και 50αρια με συμπλεκτη.....σε ποια κατηγορια πανε αυτα??:confused:

Sapadak
28/05/2010, 11:14
Εχει πολλα 50αρια με συμπλεκτη
aprilia,derbi ktl ktl

ziggΥ
28/05/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από the big boy
σορρυ κιολας αν σπαμαρω αλλα για εμας τους 16αρηδες τι ισχυει??........αλλαξε κατι ή κλασικα τροχαια??.........γιατι υπαρχουν και 50αρια με συμπλεκτη.....σε ποια κατηγορια πανε αυτα??:confused:
ίδια κατηγορία με το 50άρι είναι.. στην τροχαία δίνεις και έχεις για όλα τα 50άρια :winka:

the big boy
28/05/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
ίδια κατηγορία με το 50άρι είναι.. στην τροχαία δίνεις και έχεις για όλα τα 50άρια :winka:

οκ...........απλα επειδη διαβασα κατι σχετικα με διαχωρισμο συμπλεκτη και μη, ειπα μηπως εμπλεκονται και αυτα......thanks :beer:

the big boy
28/05/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Εχει πολλα 50αρια με συμπλεκτη
aprilia,derbi ktl ktl

ναι το ξερω........απλα ειπα μηπως με τις αλλαγες αλλαξαν κατηγορια.........βασικα δεν ειχα παρει χαμπαρι (για τις αλλαγες παντα) και ειπα να ρωτησω :beer:

pipe_smoker
28/05/2010, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από the big boy
ναι το ξερω........απλα ειπα μηπως με τις αλλαγες αλλαξαν κατηγορια.........βασικα δεν ειχα παρει χαμπαρι (για τις αλλαγες παντα) και ειπα να ρωτησω :beer:

Μάλλον όπως τα λέει ο Lettas είναι μιας και μιλάμε για πενηντάρι.

Βασικά αν δεν υπάρχει ανάλογο θρεντ, μπορώ να πάρω εγώ ένα τηλέφωνο στη σχολή οδηγών που πήγα και να τους τα κάνω τσουρέκια να μου πουν τα πάντα γύρω από όλες τις κατηγορίες διπλωμάτων, τι χρειάζεται σχετικά με άδειες, ηλικίες, φωτογραφίες κέρατα τράγια και τι ισχύει και με τις αναβαθμίσεις των διπλωμάτων με την παρούσα νομοθεσία (βλ. παπί που τώρα πια δε γίνεται απεριόριστο με την καμία), και να το ανοίξω να τα ποστάρω αναλυτικά ώστε να μπαίνει εκεί ο κάθε νέος ενδιαφερόμενος να του λύνονται οι απορίες.

Αν υπάρχει ζήτηση και δεν υπάρχει αντίστοιχο θρεντ απαντήστε και το κάνω, δε μου είναι κόπος.:wave2:

mpompas
29/05/2010, 08:20
ευχαριστώ για τις απαντήσεις :beer:
και όντως για κάποιους που ρωτησανε το δίπλωμα είναι με το παλίο το σύστημα
άντε από δευτέρα να πάω να κάνω τα χαρτία τότε:D :D

makis206
03/06/2010, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
Βασικά αν δεν υπάρχει ανάλογο θρεντ, μπορώ να πάρω εγώ ένα τηλέφωνο στη σχολή οδηγών που πήγα και να τους τα κάνω τσουρέκια να μου πουν τα πάντα γύρω από όλες τις κατηγορίες διπλωμάτων, τι χρειάζεται σχετικά με άδειες, ηλικίες, φωτογραφίες κέρατα τράγια και τι ισχύει και με τις αναβαθμίσεις των διπλωμάτων με την παρούσα νομοθεσία (βλ. παπί που τώρα πια δε γίνεται απεριόριστο με την καμία), και να το ανοίξω να τα ποστάρω αναλυτικά ώστε να μπαίνει εκεί ο κάθε νέος ενδιαφερόμενος να του λύνονται οι απορίες.
Αν υπάρχει ζήτηση και δεν υπάρχει αντίστοιχο θρεντ απαντήστε και το κάνω, δε μου είναι κόπος.:wave2:

Θα φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο σε νέους οδηγούς κι αφού οι νόμοι περί διπλωμάτων αλλάζουν συνεχώς, καλό θα είναι να γίνει sticky ώστε να βρίσκεται ανά πάσα στιγμή και να ενημερώνεται σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς.

Αν δεν σου κάνει κόπο λοιπόν..:)

(ενημερώθηκα απ'τον byr0n):winka: :beer:

pipe_smoker
03/06/2010, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Θα φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο σε νέους οδηγούς κι αφού οι νόμοι περί διπλωμάτων αλλάζουν συνεχώς, καλό θα είναι να γίνει sticky ώστε να βρίσκεται ανά πάσα στιγμή και να ενημερώνεται σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς.

Αν δεν σου κάνει κόπο λοιπόν..:)

(ενημερώθηκα απ'τον byr0n):winka: :beer:

Done!

Άυριο με το καλό θα το πολεμήσω να προλάβω αλλιώς από βδομάδα!

:beer:

makis206
03/06/2010, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
Done!
Άυριο με το καλό θα το πολεμήσω να προλάβω αλλιώς από βδομάδα!
:beer:

Δεν υπάρχει λόγος να πιεστείς, όταν με το καλό μπορέσεις!

Να είσαι καλά! :beer: :beer: