PDA

View Full Version : Hiren's boot DVD 10.2



Anritsu
28/05/2010, 10:40
Προσπαθώ να κάνω μπακ απ τον σκληρό του HP laptop μου , μοντέλο dv6-2127ev . Η HP δίνει δυνατότητα μεσώ του εγκατεστημένου recovery της να δημιουργηθεί σετ δίσκων μόνο της εργοστασιακής κατάστασης του υπολογιστή πράγμα που έχω κάνει αλλά δεν βολεύει καθώς μετ χρειάζεται απεγκατάσταση ενας σωρό σαβουροπρογραμματα της Microsoft και εγκατάστασή αλλά χρήσιμα , έργο χρονοβόρο και κουραστικό . Έτσι θέλω να σώσω τον C οπός ειναι στημένος τώρα με όλα τα προγράμματα που θέλω και καθαρό από ιους και για μελλοντικό recovery .

Ξεκινώντας με DOS boot cd ,μέσα απο το Hiren's 10.1, επιλέγω back up utilities----> Norton Ghost . Στην συνέχεια είτε επιλέξω να τα κόψει σε DVD , είτε σε USB σκληρό , αρχίζει και ψάχνει drivers , αποτυγχάνει τον ένα μετά τον άλλο , κάποια στιγμή αρχίζει να φορτώνει τον atapi.sys και εκει μένει επ άπειρο . Και με μια παλιοτερη εκδοση του Hirens που δοκίμασα στην δουλεία τα ίδια ακριβώς εκάνε .

Κάνω κάτι λάθος ή υπάρχει καμιά πουστιά που αγνοώ ???
Πέρα απο το Hirens Που λέγεται πως ειναι το καλύτερο πακέτο , υπάρχει άλλο πακέτο να κάνω την δουλειά μου , δηλαδή να δημιουργήσω back up ετοιμο για recovery ???

ευχαριστώ

vaska
28/05/2010, 11:35
Πήγαινε BIOS, αλλαξε τον sata controller σε native ή compatible και ξαναδοκίμασε. Πιθανότα είσαι οκ.
:D

Anritsu
28/05/2010, 11:54
ευχαριστώ φίλε μου αλλά εκανα το προφάνες ,

ξεκινάω να κανώ συστεμ ιματζ μεσα απο τα win οπως περιγράφει εδώ : http://www.shivaranjan.com/2009/05/20/windows-7-how-to-create-a-system-image-of-a-hard-disk-partition-or-windows-7-partition/ . Θα το δοκιμάσω αυτό που λες αργοτερά ομως ....

Ευχαριστώ ..

Anritsu
28/05/2010, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Πήγαινε BIOS, αλλαξε τον sata controller σε native ή compatible και ξαναδοκίμασε. Πιθανότα είσαι οκ.
:D


δεν βλέπω να έχει τέτοιο option το Bios ,σε πιο πεδίο πρέπει να υπάρχει αυτό ??

chr1s_86
28/05/2010, 23:50
Υπάρχει και μια έκδοση του Acronis True Image που κάνει τη δουλειά που θες αλλά έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω και δεν θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται...

vaska
29/05/2010, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
δεν βλέπω να έχει τέτοιο option το Bios ,σε πιο πεδίο πρέπει να υπάρχει αυτό ??

Έχεις π.μ.