PDA

View Full Version : Αδεια



toyota
30/06/2005, 13:09
Επιτέλους από Δευτέρα είμαι σε άδεια και πάω Πάρο (Αλυκές).Όποιος έχει πάει ας προτείνει μέρη που αξίζει να δω.

PS: Πάω με τον κολλητό μου.

bugsbunny
30/06/2005, 15:10
Αν και παριανός, παραθέτω “οδηγό” από φίλο ο οποίος έχει κάνει πολύ καλή δουλειά…


Παραλίες:

Χρυσή ακτή: Άμμος, surfers, αέρας. Λέει.
Νέα Χρυσή ακτή (Τσερδάκια) : μια απ' τα ίδια
Φάραγγας (κατευθυνση νότια, προς Αλυκή): Καλή αμμουδιά, μπιτσμπαρ, προχωράς (δεξιά), έχει και δεύτερη, προχωράς, έχει και τρίτη. Ιδανική όταν φυσάει βοριάς. Λίγη προσοχή στον βατό χωματόδρομο.

Λωλαντώνης (λίγο μετά τον Δρυό): Καλή, με πάπιες, λίγη προσοχή στον βατό χωματόδρομο.
Pounta Beach, πριν το Πίσω Λιβάδι: Με μπαράκι, bungee, events, πανικός, very trendy. Πολυκοσμία και πιτσιρικαρία.
Λογαράς, δίπλα στο Πίσω Λιβάδι, τίποτα ιδιαίτερο
Καλόγερας στον Μώλο: Αργιλώδης, οι γυναίκες βάζουν λάσπη στα μούτρα τους και όταν περάσει το Μπλου σταρ σηκώνει κύμα.
Santa Maria, κοντά στην Νάουσα: Ωραία, trendy, με λάιτ μπιτσμπαρ.
Κολυμπήθρες, στον κόλπο της Νάουσας. Όλοι λένε εντυπωσιακή, εμένα δεν μου αρέσει.
Μοναστήρι, στον κόλπο της Νάουσας: Κάτι σαν Pounda Beach, στο πιο light. Εξίσου τρέντι, εξίσου πολυκοσμία και πιτσιρικαρία. Ρηχή και ζεστή θάλασσα.

Λάγγερη, στον κόλπο της Νάουσας: Έχει περπάτημα, και δεν ξέρω να σε καθοδηγήσω, ρώτα επι τόπου.

Αντίπαρος, από Πούντα (όχι την Beach, την άλλη). Μπάνιο στον Σωρό. Βoλτίτσα. Να πάτε μια μέρα, έχει πυκνή σύνδεση. Εκεί γυρίστηκε η Μανταλένα (άλλος για την βάρκα μας).

Φαϊ:
Μπαρμαρόσα και Τσαχπίνης, Νάουσα. Trendy, μέσα στο λιμανάκι, ίσως λίγο τσιμπημένες τιμές, αλλά για μια φορά λέει.
Περβολαριά στη Νάουσα: Ωραία ταβέρνα.
Βεντουρής στον Αμπελά: Ψάρι, έχει δικό του καΐκι.
Δαμιανός στον Αμπελά: Ψάρι, και μπορείτε να παραγγείλετε κακαβιά από το μεσημέρι.
Τσιτσάνης στην Πρόδρομο: Ψάρια και μαγειρευτά.
Κλαρίνος στις Λεύκες (στο χωριό αυτό να πάτε μια βόλτα ένα απόγευμα, λέει): Κρεατοειδή
Ασκληπιός, Γιαπωνέζικο στην Παροικιά: Φοβερή θέα από τα μπαλκονάκια, να κλείσετε πριν πάτε. Ιάπων μάγειρας και ιδιοκτήτης, σάκε, και εξελληνισμένη αλλά καλή γιαπωνέζικη κουζίνα, και σούσι.

Πρωινό: Chipie etc (δεν ξέρω αν φέτος άλλαξε όνομα) Χρυσή ακτή, το πρώτο που βρίσκεις.
Πίσω λιβάδι, προς το λιμάνι του, το τελευταίο. Ωραία θέα, ηλίθια γκαρσόνα, καλές ομελέτες και κρέπες.

Σουβλάκια:
Κάργας, στην Νάουσα. Βάζελος, αλλά κορυφαίος γύρος.
Γυρομανία στην Παροικιά. Υπότιτλος: Η Θεσσαλονίκη στην Πάρο (!!!). Εξίσου κορυφαίος γύρος.

Γλυκά: Στην Νάουσα, ένα ζαχαροπλαστείο, στην "κεντρική πλατεία". Δεν το χάνεις, φοβερά γλυκά.

Να ΜΗΝ φάτε στα τουριστικά μεταξύ "κεντρικής πλατείας" και εκκλησίας, ούτε και στον "Χρήστο" (υπερτιμημένος)

Μπαράκια διάφορα στο Λιμανάκι της Νάουσας.

ΑΤΜ σε Παροικιά, Νάουσα, πολλά, Πίσω Λιβάδι (Πειραιώς)

Other:
Λεύκες, όπως είπαμε, ωραίο "ορεινό" χωριό.
Κώστος, το χωριό της γυναίκας του Νταλάρα! (άσχετο)

Παροικιά: Θα την δείτε πηγαίνοντας και φεύγοντας. Η Νάουσα λέει πολύ περισσότερο.

Πεταλούδες: Λιβάδι με πεταλούδες. Δεν ξέρω αν έχει αυτήν την εποχή (νομίζω ότι έχει, αλλά ρωτήστε).

Γενικά, η ωραία πλευρά της Πάρου είναι η δυτική. Τo be precise από τον κόλπο της Νάουσας (included) έως Αλυκή. Η άλλη μεριά δεν λέει.

:wave2: :beer: :wave2:

toyota
30/06/2005, 15:38
Κατατοπιστικότατος.Σ'ευχαριστώ πολύ.

matmat
30/06/2005, 17:47
Επισης και το Πίσω Λιβάδι ποιο ήσυχο με μπαρακια και μεζεδάδικα
καλο και φτηνο φαι (φρέσκο ψάρι )
Ταβερνα ο Μαρκακης στον λογαρα.







:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Καλα να περάσης
:beer: :beer:

siokatas
06/07/2005, 20:49
:wave2:


Γυρομανία στην Παροικιά. Υπότιτλος: Η Θεσσαλονίκη στην Πάρο (!!!). Εξίσου κορυφαίος γύρος.......ολα τα λεφτα...

tifoefs
07/07/2005, 00:38
Στη Ναουσα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ λουκουμαδες με καϊμακι !!!

:D :D :D :D :D :D :beer:

bugsbunny
07/07/2005, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Στη Ναουσα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ λουκουμαδες με καϊμακι !!!

:D :D :D :D :D :D :beer:


Σωστός ο tifoefs, μεγάλη μου παράληψη, και είμαι και Ναουσέος ρε γ@μώτο!!!
Παιδιά επειδή βλέπω ότι πολλοί έρχεστε από Πάρο, για ρίχτε ειδοποίηση την επόμενη φορά μήπως πιούμε παρέα καμιά :beer: στην Santa Maria ή στο Augusta στο λιμανάκι….


:sun:

siokatas
07/07/2005, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugsbunny
Σωστός ο tifoefs, μεγάλη μου παράληψη, και είμαι και Ναουσέος ρε γ@μώτο!!!
Παιδιά επειδή βλέπω ότι πολλοί έρχεστε από Πάρο, για ρίχτε ειδοποίηση την επόμενη φορά μήπως πιούμε παρέα καμιά :beer: στην Santa Maria ή στο Augusta στο λιμανάκι….


:sun:


φιλε εχω ερθει δυο φορες και λεω να το ξανακανω και φετος αν μεινουν χρηματα γιατι εχω κλεισει για συρο στις 30/07...το kaloa υπαρχει ακομα??
αν κατεβω θα στειλω πμ για να κανουμε κανενα γυρο μπυρες...
:beer: :beer: :beer: