PDA

View Full Version : Σκέψεις για 50cc



Uteepee
28/05/2010, 23:41
Καλημέρα (ωραία ώρα γράφω το θέμα) και καλώς σας βρήκα. :D

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι την αγορά ενός 50cc για «μικροδουλειές». Είμαι 20 ετών και έχω αυτοκίνητο, απλά ψάχνω κάτι «ενδιάμεσο» για μετακινήσεις τύπου «πετάγομαι στο κέντρο στο ταχυδρομείο να στείλω ένα συστημένο».

Κάπου εδώ να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι λάτρης των μηχανοκίνητων, όσες ρόδες και αν φέρουν. Απλά να κάνω τη δουλειά μου θέλω. Επίσης δεν έχω καμία οδηγική εμπειρία σε μηχανή, αλλά ασχολούμαι με την ποδηλασία (ως άθλημα), συνεπώς γνωρίζω αρκετά καλά πως είναι η οδήγηση διτρόχου στην πόλη. Το ποδήλατο το έχω αποκλείσει για μετακίνηση γιατί: α) δεν είναι εύκολη η μεταφορά πραγμάτων, π.χ. από supermarket και β) δε σκοπεύω να αφήσω ποτέ μόνη της μια γυαλιστερή carbon κούρσα... κάνει μπαμ (και μεγάλο μπαμ) ότι δεν είναι των 80? και δε μου αρέσει το ρίσκο.

;)

Οπότε ψάχνω λοιπόν κάτι απλό για μικρο-μετακινήσεις, όσο το δυνατόν πιο οικονομικό γίνεται και όσο το δυνατόν πιο ξέγνοιαστο.

Γι αυτό σκέφτηκα κάτι σε 50cc αυτόματο. Εδώ δίνω και κάποια επιπλέον δεδομένα, πριν παραθέσω τις απορίες μου:

- Η αγορά θα γίνει (αν όντως γίνει) σε πάνω-κάτω ένα χρόνο από τώρα. Δε βιάζομαι τίποτα. Εκτός του ότι τώρα δεν έχω και πολλά στην άκρη.
- Δε σκοπεύω να το «φτιάξω» και δε με νοιάζουν οι επιδόσεις. Γνωρίζω ότι τα 50cc δε τραβάνε αλλά δε το θέλω και για πολλά.
- Δε υπάρχει περίπτωση να κοιτάξω δίχρονο. Ρίχνω πολύ μπινελίκι κάθε φορά που περνάει 14χρονος με τέτοιο «πριόνι» κάτω απ' το σπίτι μου. Αν με ζαλίζει στα 30 μέτρα φαντάζομαι στα 30 εκατοστά...

Και εδώ έρχονται οι ερωτήσεις...

1) Αξίζει; Πέρα από το αρχικό κόστος κτήσης της μηχανής και του εξοπλισμού, τα έξοδα (συντήρηση - τέλη κυκλοφορίας - ασφάλεια) σε τι επίπεδα διαμορφώνονται; Τα έξοδα μετακίνησης; Με 10? καύσιμο πόσα χιλιόμετρα βγάζουν κατά προσέγγιση;
2) Εγώ που έχω δίπλωμα κατηγορίας Β τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για 50cc; Ξαναδίνω σήματα, ξαναπερνάω εξετάσεις από γιατρούς;
3) Πως θα μάθω να οδηγώ, δεδομένου ότι δε γίνονται κανονικά μαθήματα αλλά απλώς εξετάζεται ο υποψήφιος στην τροχαία; Φίλος/γνωστός με 50cc δεν υπάρχει.

Και μια περίεργη:

4) Υπάρχει κάτι σε ηλεκτροκίνητο; Είμαι λάτρης της ηλεκτροκίνησης για άπειρους λόγους [και η προστασία του περιβάλλοντος δεν είναι μέσα :blush:] και αν υπάρχουν προτάσεις με αμιγώς ηλεκτρικό μοτέρ θα τις προτιμήσω.

Red Rider
29/05/2010, 04:08
Peugeot Ludix
Piaggio Zip

Mε ενα χιλιαρικο περιπου καινουρια και ελαχιστη συντηρηση:wave2:

SVX
29/05/2010, 04:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Red Rider
Peugeot Ludix
Piaggio Zip

Mε ενα χιλιαρικο περιπου καινουρια και ελαχιστη συντηρηση:wave2:


+111 και το Fly

και η νεα γενια του LEAD :beer:

hidefnick
29/05/2010, 04:28
Ludix σίγουρα. Και μεταχειρισμένο πολύ φτην.α (νομίζω παίζει και ένα στις αγγελίες εδώ μέσα)

Τα ηλεκτρικά τα ξεχνάς. ΑΚριβά και ΒΑΡΙΑ. :wave2: :wave2: