PDA

View Full Version : Με την μηχανή σε χώρα της ευρωπαικής ένωσης



manowar13
29/05/2010, 03:50
Καλημέρα απο Σουηδία

Έχω ενα V-strom οποίο εδω και κάμποσο καιρό μένει ακίνητο στην Ελλάδα.
Φέτος το καλοκαίρι αποφάσισα να το φέρω εδώ πάνω οπου θα μένω για τα επόμενα 1-2 τουλάχιστον χρόνια.

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να το κυκλοφορώ και πόσο καιρό με τις ελληνικές πινακίδες?
Η ασφάλεια η ελληνική θα με καλύπτει? Εκδιδουν πρασινες κάρτες ετήσιες?

Ευχαριστώ

g.kounoupis
29/05/2010, 03:59
καλημερα για χωρες της ευρωπαικης ενωσης μπορεις να κυκλοφορεις οσο καιρο θελεις η ασφαλεια σε καλυπτει κανονικα και δεν χρειαζεσαι πρασινη καρτα

PanVas
29/05/2010, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
καλημερα για χωρες της ευρωπαικης ενωσης μπορεις να κυκλοφορεις οσο καιρο θελεις η ασφαλεια σε καλυπτει κανονικα και δεν χρειαζεσαι πρασινη καρτα

Στο πρώτο μέρος συμφωνούμε. Αλλά δεν μπορείς να δανείσεις το όχημά σου σε ντόπιο και θα πρέπει να είσαι εσύ πάντα ο οδηγός.

Στο δεύτερο καθόλου...
Πως βγήκε το πόρισμα δεν χρειάζεται πράσινη κάρτα;

Δηλαδή, ας πούμε ότι τρακάρει. Τι θα δώσει στην αστυνομία; Το αυτοκόλλητο, ή το συμβόλαιο στα Ελληνικά;
Η πράσινη κάρτα έχει έναν αριθμό επάνω, ο οποίος μπαίνει σε κοινή βάση δεδομένων και ανα πάσα στιγμή οποιαδήποτε αρχή του κάθε κράτους μπορεί να έχει πρόσβαση στα στοιχεία του ασφαλιστηρίου σου.

Αν δεν χρειαζόταν η πράσινη κάρτα στην Σουηδία, στην Ιταλία, στην Γερμανία... Τότε γιατί αναφέρονται ως καλυπτόμενες χώρες πάνω στην πράσινη κάρτα...;

Άλλο το γεγονός ότι δεν χρειάζεται επιπλέον ασφαλιστική κάλυψη και άλλο αν χρειάζεται να φέρει μαζί του και την πράσινη κάρτα...


Δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την ετήσια πράσινη κάρτα. Οι ασφαλιστές το μαλακίζουν για να νιώθουν χρήσιμοι... Στην Βουλγαρία υπάρχουν μόνο ετήσιες πράσινες κάρτες.
Μετά από πολλούς τσακωμούς, κατάφερα στην Εθνική Ασφαλιστική να πάρω εξάμηνη κάρτα*2.

Καλά χιλιόμετρα και βιάσου γιατί η σεζόν σας θα τελειώσει σύντομα...

:beer: :beer: :beer: :beer:

manowar13
29/05/2010, 04:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Στο πρώτο μέρος συμφωνούμε. Αλλά δεν μπορείς να δανείσεις το όχημά σου σε ντόπιο και θα πρέπει να είσαι εσύ πάντα ο οδηγός.

E μηχανή και γυναίκα δε δανείζοντε


Στο δεύτερο καθόλου...
Πως βγήκε το πόρισμα δεν χρειάζεται πράσινη κάρτα;

Δηλαδή, ας πούμε ότι τρακάρει. Τι θα δώσει στην αστυνομία; Το αυτοκόλλητο, ή το συμβόλαιο στα Ελληνικά;
Η πράσινη κάρτα έχει έναν αριθμό επάνω, ο οποίος μπαίνει σε κοινή βάση δεδομένων και ανα πάσα στιγμή οποιαδήποτε αρχή του κάθε κράτους μπορεί να έχει πρόσβαση στα στοιχεία του ασφαλιστηρίου σου.

Αν δεν χρειαζόταν η πράσινη κάρτα στην Σουηδία, στην Ιταλία, στην Γερμανία... Τότε γιατί αναφέρονται ως καλυπτόμενες χώρες πάνω στην πράσινη κάρτα...;

Άλλο το γεγονός ότι δεν χρειάζεται επιπλέον ασφαλιστική κάλυψη και άλλο αν χρειάζεται να φέρει μαζί του και την πράσινη κάρτα...


Δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την ετήσια πράσινη κάρτα. Οι ασφαλιστές το μαλακίζουν για να νιώθουν χρήσιμοι... Στην Βουλγαρία υπάρχουν μόνο ετήσιες πράσινες κάρτες.
Μετά από πολλούς τσακωμούς, κατάφερα στην Εθνική Ασφαλιστική να πάρω εξάμηνη κάρτα*2.

Προσπαθω να βρω τον ασφαλιστή αλλα δεν...
Μαλλον εχεις δικιο και εγω κατι τετοια εχω διαβάσει για την πράσινη κάρτα..


Καλά χιλιόμετρα και βιάσου γιατί η σεζόν σας θα τελειώσει σύντομα...

:beer: :beer: :beer: :beer:
Η σεζόν δε τελείωνει σύντομα πέρσυ μέχρι το δεκέμβριο τα κυκλοφορούσαν..
Να είσαι καλά φίλε ευχαριστώ και εσύ πάντα όρθιος. Οι ημέρες είναι λίγες σε λίγο θα είμαστε μαζί

:beer: :sun:

g.kounoupis
29/05/2010, 05:10
οταν ρωτησα τον ασφαλιστη μου αν χρειαζομαι πρασινη καρτα για να ταξιδεψω στην ευρωπη μου ειπε οχι . τωρα η ειναι μαλακας και παιζει το πετσακι του η δεν χρειαζεται

menos
29/05/2010, 05:16
Βρίσκομαι στι εξωτερικό (Σλοβακία) πάνω απο 2 χρόνια.. Ισχύει κανονικά ο νόμος της πράσινης κάρτας όπως σε όλα τα κράτη της Ευρωπαικής Ένωσης...
Στοιχίζει 5-6? και διαρκεί 2 μήνες. :wave2:

Xrider
29/05/2010, 05:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
οταν ρωτησα τον ασφαλιστη μου αν χρειαζομαι πρασινη καρτα για να ταξιδεψω στην ευρωπη μου ειπε οχι . τωρα η ειναι μαλακας και παιζει το πετσακι του η δεν χρειαζεται

Δεν ειναι μαλακας...
Δεν χρειαζεται πια η πρασινη καρτα για χωρες της ΕΕ.
Οι ασφαλιστικες εχουν θυγατρικες η αλλες εταιριες που συνεργαζονται παντου στο εξωτερικο.
σε περιπτωση που γινει κατι με ενα τηλ στην ασφαλεια σου στην ελλαδα σου δινουν την αντιστοιχη που συνεργαζεται στην χωρα που εισαι.
Μπορεις να ρωτησεις τον ασφαλιστη σου πως ακριβως δουλευει.

Οσο για το αν αλλος μπορει η οχι να οδηγησει το οχημα με ελληνικες πινακιδες στο εξωτερικο...νομιζω οτι μπορει...αυτη η ιστορια περι συγγενειας πρωτου βαθμου κλπ νομιζω οτι ισχυει μονο στο ελλαδισταν..
καποτε στο εξωτερικο ηταν ετσι τωρα ομως ΝΟΜΙΖΩ εχει αλλαξει τα τελευταια 10 χρονια αρκει οι πινακιδες να ειναι ευρωπαικες.

σχετικα με το διπλομα,αν ειχες οχημα με ξενες πινακιδες δηλ.εισαι στην Σουηδια και αγοραζεις μοτο με Σουηδικες πινακιδες,τοτε πρεπει να αλλαξεις το διπλομα σου με αυτο της χωρας που βρισκεσαι.
Παντως με το ελληνικο διπλομα αν σε σταματησουν θα σου κανουν ιστοριες λογω του οτι ειναι γραμμενο στα ελληνικα,γιαυτο κρατα μαζι ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ,την ταυτοτητα την ΝΕΑ αν την δουν θα νομιζουν οτι ειναι κουπονι εκπτωσεων :lol:

menos
29/05/2010, 05:46
Η πράσινη κάρτα δεν αφορά μόνο ατυχήματα....

1) Αν χρειαστεί να περάσεις απο χώρες που δεν ανήκουν στην Ε.Ε η πράσινη κάρτα θα σου ζητηθεί στα σύνορα....

2) Ακόμη και σε χώρες που ανήκουν στην Ε.Ε... όταν σε σταματήσει η αστυνομία θα σου ζητήσει να τους παρουσιάσεις την πράσινη κάρτα, αν δεν την έχεις μάλλον που θα ταλαιπωρηθείς να βαρας τηλ. στην ασφαλιστική σου στην Ελλάδα για να αποδείξεις στην αστυνομία πως "οι ασφαλιστικες εχουν θυγατρικες η αλλες εταιριες που συνεργαζονται παντου στο εξωτερικο".
Βγάλε μια πράσινη κάρτα!!
Κοστίζει οσο 2 φραπέδες και σε γλυτώνει απο ταλαιπωρίες με τις αστυνομικές αρχές κάθε κράτους.

Xrider
29/05/2010, 06:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Η πράσινη κάρτα δεν αφορά μόνο ατυχήματα....

1) Αν χρειαστεί να περάσεις απο χώρες που δεν ανήκουν στην Ε.Ε η πράσινη κάρτα θα σου ζητηθεί στα σύνορα....

2) Ακόμη και σε χώρες που ανήκουν στην Ε.Ε... όταν σε σταματήσει η αστυνομία θα σου ζητήσει να τους παρουσιάσεις την πράσινη κάρτα, αν δεν την έχεις μάλλον που θα ταλαιπωρηθείς να βαρας τηλ. στην ασφαλιστική σου στην Ελλάδα για να αποδείξεις στην αστυνομία πως "οι ασφαλιστικες εχουν θυγατρικες η αλλες εταιριες που συνεργαζονται παντου στο εξωτερικο".
Βγάλε μια πράσινη κάρτα!!
Κοστίζει οσο 2 φραπέδες και σε γλυτώνει απο ταλαιπωρίες με τις αστυνομικές αρχές κάθε κράτους.
Μενω στο εξωτερικο,η μηχανη μου + το αυτοκινητο εχει ξενες πινακιδες (οχι ελληνικες) και η ασφαλιστικη ΔΕΝ δινει πια πρασινη καρτα.
και πριν που εδιναν ηταν δωρεαν ;) -δεν ξερω στην Ελλαδα τι γινοταν-
Στην Ελλαδα π.χ που με εχουν σταματησει οταν ζητησαν ασφαλεια,νομιζεις τους εδειξα πρασινη καρτα :rotflmao: οπως ηταν την ιταλικη ασφαλεια φατσα καρτα και τελος.

Φιλος μου που τα ψιριζει ολα ειναι με το αυτοκινητο του με ελληνικες πινακιδες στο εξωτερικο χωρις πρασινη καρτα τα τελευταια 2 χρονια για τον ιδιο λογω,οτι δεν δινουν πια εκτος ορισμενων χωρων και ας ειναι στην ΕΕ.

Sapadak
29/05/2010, 06:03
Yποχρεωτικα πρασινη καρτα εξω ειτε ΕΕ ειτε οχι

Δε κοστιζει φραγκο (τουλαχιστον απο 3 διαφορετικες ασφαλιστικες)

menos
29/05/2010, 06:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Μενω στο εξωτερικο,η μηχανη μου + το αυτοκινητο εχει ξενες πινακιδες (οχι ελληνικες)
Μιλάμε όμως για όσους έχουν ελληνικές πινακίδες σε ξένη χώρα..

Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
και πριν που εδιναν ηταν δωρεαν ;) -δεν ξερω στην Ελλαδα τι γινοταν-
Άλλες ασφαλιστικές το δίνουν τσάμπα, άλλες ζητούν ενα αστείο ποσό.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Στην Ελλαδα π.χ που με εχουν σταματησει οταν ζητησαν ασφαλεια,νομιζεις τους εδειξα πρασινη καρτα :rotflmao: οπως ηταν την ιταλικη ασφαλεια φατσα καρτα και τελος.
Καλά το είπες.... "Στην Ελλάδα"...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Φιλος μου που τα ψιριζει ολα ειναι με το αυτοκινητο του με ελληνικες πινακιδες στο εξωτερικο χωρις πρασινη καρτα τα τελευταια 2 χρονια για τον ιδιο λογω,οτι δεν δινουν πια εκτος ορισμενων χωρων και ας ειναι στην ΕΕ.
Αν στην συγκεκριμένη χώρα δεν ζητούν πράσινη κάρτα, δεν σημαίνει πως ισχύει σε όλες τις χώρες το ίδιο σύστημα...
Η πράσινη κάρτα δεν είναι επιβάρυνση... είναι εξυπηρέτηση...
Βγάλε μια και αχρείαστη να είναι. :wave2:

XJR_Billy
29/05/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Yποχρεωτικα πρασινη καρτα εξω ειτε ΕΕ ειτε οχι

Δε κοστιζει φραγκο (τουλαχιστον απο 3 διαφορετικες ασφαλιστικες)

Σωστά τα λες.:a10:
Περνώντας τα σύνορα σε ρωτούν αν την έχεις. Τη μία φορά μου ζητήθηκε να την επιδείξω.
Για Βουλγαρία μιλάω που είναι χώρα της ΕΕ.

Και στη δική μου ασφαλιστική βγαίνει δωρεάν.

TROOPER
29/05/2010, 08:55
μισο...

:a018: :a018: :a018:

...οκ τωρα.

tifoefs
29/05/2010, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
οταν ρωτησα τον ασφαλιστη μου αν χρειαζομαι πρασινη καρτα για να ταξιδεψω στην ευρωπη μου ειπε οχι . τωρα η ειναι μαλακας και παιζει το πετσακι του η δεν χρειαζεται

Παιζει το πετσακι του και κοιταει το πορτοφολακι του !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: