PDA

View Full Version : Πως να χαλασω 300Ε...



camen
30/05/2010, 09:47
Eχω μπει σε σκεψεις τον τελευταιο καιρο, μηπως οταν θα εχω καποια χρηματα στην τσεπη αγορασω κατι τετοιο:

http://shop.airfuelratio.com/product.sc?productId=1&categoryId=2

Εχω διαβασει αρκετα για το τι ειναι και τι κανει.Στην ουσια σε πληροφορει σε πραγματικο χρονο για την σχεση αερα/καυσιμου που εχει το μιγμα σου.Ετσι ξερεις που δουλευεις με φτωχο/πλουσιο μιγμα
και κανεις τις απαραιτητες ρυθμισεις.

Αρχικα,θελω να ρωτησω :
1)Μπορει αυτη η συσκευη να χρησιμοποιηθει και σε καρπιρατερατα και σε ψεκαστα μηχανακια?

2)Σε βοηθαει πραγματικα να ρυθμισεις το μηχανακι σου σωστα?

3)Ενα τετοιο πακετο περιλαμβανει ολα οσα χρειαζονται για να συνδεθει και σε καρμπιρατερατο και σε ψεκαστο μηχανακι?

Γενικοτερα,ειναι μια καλη επενδυση χρηματων που μπορει να χρησιμοποιηθει σε ολα τα μηχανακια και να συμβαλει στην σωστη ρυθμιση τους?Υποθετω οτι για ενα ψεκατο μηχανακι θες και αλλα "εργαλεια" για να το ρυθμισεις αλλα σε ενα καρμπιρατερ αρκει αυτο το μαραφετι?


Αυτα για αρχη και βλεπΟμε...Παρακαλω οι απαντησεις να ειναι απλες και κατανοητες γτ δεν ειμαστε ολοι επιστημονες
:p


:beer: :beer: :beer: :beer:

DrBig
30/05/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Eχω μπει σε σκεψεις τον τελευταιο καιρο, μηπως οταν θα εχω καποια χρηματα στην τσεπη αγορασω κατι τετοιο:

http://shop.airfuelratio.com/product.sc?productId=1&categoryId=2

Εχω διαβασει αρκετα για το τι ειναι και τι κανει.Στην ουσια σε πληροφορει σε πραγματικο χρονο για την σχεση αερα/καυσιμου που εχει το μιγμα σου.Ετσι ξερεις που δουλευεις με φτωχο/πλουσιο μιγμα
και κανεις τις απαραιτητες ρυθμισεις.

Αρχικα,θελω να ρωτησω :
1)Μπορει αυτη η συσκευη να χρησιμοποιηθει και σε καρπιρατερατα και σε ψεκαστα μηχανακια?
Ναι

2)Σε βοηθαει πραγματικα να ρυθμισεις το μηχανακι σου σωστα?
Ναι, αλλα ισως χρειαστει και data-logger


3)Ενα τετοιο πακετο περιλαμβανει ολα οσα χρειαζονται για να συνδεθει και σε καρμπιρατερατο και σε ψεκαστο μηχανακι?
Ναι τα περισσοτερα, το μονο που θελεις ειναι το καταλληλο παξιμαδι στην εξατμιση για βιδωσει το λαμδα.


Γενικοτερα,ειναι μια καλη επενδυση χρηματων που μπορει να χρησιμοποιηθει σε ολα τα μηχανακια και να συμβαλει στην σωστη ρυθμιση τους?Υποθετω οτι για ενα ψεκατο μηχανακι θες και αλλα "εργαλεια" για να το ρυθμισεις αλλα σε ενα καρμπιρατερ αρκει αυτο το μαραφετι?
Αυτο σου δειχνει που βρισκεσαι, το τι πρεπει να κανεις για να πετυχεις την ρυθμιση που θελεις ειναι αλλο θεμα. Εγω νομιζω οτι αν σε ενδιαφερει να ρυθμιζεις μονος, ειναι απαραιτητο.


Αυτα για αρχη και βλεπΟμε...Παρακαλω οι απαντησεις να ειναι απλες και κατανοητες γτ δεν ειμαστε ολοι επιστημονες
:p


:beer: :beer: :beer: :beer:

camen
30/05/2010, 10:04
Το data-logger τι κανει ακριβως?!

Προφανως συμφωνω οτι αυτο απλα σου προσφερει τη πληροφορηση.Το ΑΝ θα καταφερεις ποτε να το ρυθμισεις ειναι αλλο θεμα,οπως λες:winka:

Αρα,γενικα θεωρεις οτι ειναι μια καλη επενδυση χρηματων ετσι?!


:beer:

camen
30/05/2010, 10:07
Και κατι ακομη:

Σε καρμπυρατερατο,οπως το σκεφτομαι,αρκει να τοποθετησεις τον αισθητηρα και να δωσεις τροφοδοσια.Χρειαζεται καποια αλλη συνδεση,πχ με την ηλεκτρονικη?

Σε ψεκαστο ,να υποθεσω οτι συνδεεται και με την ECU,ωστε να διορθωνεται το μειγμα αυτοματα απο το μηχανακι?


Θα σας ζαλησω λιγο μεχρι να τα καταλαβω ολα...:D

DrBig
30/05/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Το data-logger τι κανει ακριβως?!

Προφανως συμφωνω οτι αυτο απλα σου προσφερει τη πληροφορηση.Το ΑΝ θα καταφερεις ποτε να το ρυθμισεις ειναι αλλο θεμα,οπως λες:winka:

Αρα,γενικα θεωρεις οτι ειναι μια καλη επενδυση χρηματων ετσι?!


:beer:

To data logger ειναι μια μοναδα που συνδεεται πανω στο μαραφετι και αποθηκευει τα στοιχεια (AFR vs rpm η ανοιγματος γκαζιου). Αλλιως πρεπει να κοιτας το οργανο συνεχεια καιμετα να θυμασαι καλα τι ειδες.

Ναι θεωρω οτι ειναι πολυ χρησιμο και μαλιστα ειχα προτεινει παλιοτερα να μαζευομασταν καμια 10ρια και να αγοραζαμε ενα, αλλα κανεις δεν ενδιαφερθηκε.

DrBig
30/05/2010, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Και κατι ακομη:

Σε καρμπυρατερατο,οπως το σκεφτομαι,αρκει να τοποθετησεις τον αισθητηρα και να δωσεις τροφοδοσια.Χρειαζεται καποια αλλη συνδεση,πχ με την ηλεκτρονικη?

Σε ψεκαστο ,να υποθεσω οτι συνδεεται και με την ECU,ωστε να διορθωνεται το μειγμα αυτοματα απο το μηχανακι?


Θα σας ζαλησω λιγο μεχρι να τα καταλαβω ολα...:D

Αυτο σου δειχνει μονο το λογο αερα/βενζινης στην καυση, τιποτε αλλο.

camen
30/05/2010, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
To data logger ειναι μια μοναδα που συνδεεται πανω στο μαραφετι και αποθηκευει τα στοιχεια (AFR vs rpm η ανοιγματος γκαζιου). Αλλιως πρεπει να κοιτας το οργανο συνεχεια καιμετα να θυμασαι καλα τι ειδες.



ΟΚ καταλαβα,ειναι κατι σαν σκληρος δισκος που αποθηκευει τα δεδομενα για να τα επεξεργαστεις μετα...Αυτο ειναι χρησιμο στα ψεκαστα γτ στα καρμπυρατερ δεν μπορεις να κανεις τοσο λεπτομερεις ρυθμισεις...

Καλη ιδεα η ομαδικη παραγγελια αλλα χλωμο να υπαρχει ενα μηχανημα για 10 ατομα.:hypnotize
Θα σκοτωθουμε μεταξυ μας.:mad:

camen
30/05/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αυτο σου δειχνει μονο το λογο αερα/βενζινης στην καυση, τιποτε αλλο.

Καπου διαβαζα για open/close loop και μαλλον μπερδευτηκα...:D

DrBig
30/05/2010, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Καλη ιδεα η ομαδικη παραγγελια αλλα χλωμο να υπαρχει ενα μηχανημα για 10 ατομα.:hypnotize
Θα σκοτωθουμε μεταξυ μας.:mad:

Κατι τετοιο δεν το χρειαζεσαι συνεχεια. Οπως ακριβως και ενα ροποκλειδο.

camen
30/05/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Κατι τετοιο δεν το χρειαζεσαι συνεχεια. Οπως ακριβως και ενα ροποκλειδο.


Μωρε το ξερω, αλλα εννοω οτι πρεπει να βρεθουνε 10 ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗΜΑ ατομα για να το μοιραστουν :winka: Kαι να μην ειναι σκορπισμενοι σε ολη την Ελλαδα.Τελος παντων,θα το δουμε και αυτο οταν ερθει η ωρα...:winka:


Προς το παρον με ενδιαφερει οτι ειναι μια πολυ καλη επενδυση χρηματων για καποιον ο οποιος θελει να ασχολειται προσωπικα με το μηχανακι του και ειναι καταλληλο για ολα τα μηχανακια ,που σημαινει οτι το παιρνεις και το κρατας...

alex-kal
30/05/2010, 10:43
Είχα τέτοιο στο παλιό μου αυτοκίνητο. (20vt)..
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βλέπεις την αναλογία και τίποτα άλλο.
Για να ρυθμίσεις στα ψεκαστά θα πρέπει να κάνεις παρέμβαση στο πρόγραμμα ..

camen
30/05/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-kal
Είχα τέτοιο στο παλιό μου αυτοκίνητο. (20vt)..
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βλέπεις την αναλογία και τίποτα άλλο.
Για να ρυθμίσεις στα ψεκαστά θα πρέπει να κάνεις παρέμβαση στο πρόγραμμα ..

Στο καρμπυρατερ μου αρκει αυτο που κανει. :D Για τα ψεκαστα οκ ,το ξερω οτι θες χαρτες κλπ κλπ...:winka:ΠΟυ σημαινει οτι θες data-logger,επεξεργασια των δεδομενων στο pc και φτιαξιμο χαρτων...Αλλα προς το παρον μας ενδιαφερει το καρμπυρατερατο...:smokin:

dirtbird
30/05/2010, 11:44
Ρε π'λάκι μου......


Βαλτός είσαι να μας τον πεθάνεις?
Θα τον πιάσει καμιά κρίση άγχους μόλις κάτσει στο πισι του Δευτεριάτικα και είναι σε κρίσιμη ηλικία.... (εδώ και χρόνια ).

Ας' το μηχανάκι σουη όπως είναι. Άμα αρχίσεις τις αηδίες, τη μια θα χτυπάνε οι βαλβίδες, την άλλη θα σπάνε τα μΠιστόνια, την επόμενη θα σπάνε τα κέντρα (άσχετο.....)

:D :D

camen
30/05/2010, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ρε π'λάκι μου......


Βαλτός είσαι να μας τον πεθάνεις?
Θα τον πιάσει καμιά κρίση άγχους μόλις κάτσει στο πισι του Δευτεριάτικα και είναι σε κρίσιμη ηλικία.... (εδώ και χρόνια ).

Ας' το μηχανάκι σουη όπως είναι. Άμα αρχίσεις τις αηδίες, τη μια θα χτυπάνε οι βαλβίδες, την άλλη θα σπάνε τα μΠιστόνια, την επόμενη θα σπάνε τα κέντρα (άσχετο.....)

:D :D

Μην το ειδικευεις γτ θα οδηγηθεις σε εσφαλμενα συμπερασματα....:smokin:

Αλλα αν θες να το ειδικευσουμε,μπορεις να μου εξηγησεις γτ ειναι χειροτερο το να εχεις μια συσκευη που να σου δειχνει τα αποτελεσματα των ρυθμισεων σου, απο το να κανεις τυφλες ρυθμισεις χωρις να ξερεις το αποτελεσμα?!
Εμενα το δευτερο μου ακουγεται πιο τρομακτικο μεταξυ μας:D


:beer: :beer: :beer:

p@nos
30/05/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen


Αλλα αν θες να το ειδικευσουμε,μπορεις να μου εξηγησεις γτ ειναι χειροτερο το να εχεις μια συσκευη που να σου δειχνει τα αποτελεσματα των ρυθμισεων σου, απο το να κανεις τυφλες ρυθμισεις χωρις να ξερεις το αποτελεσμα?!




καθολου τυφλες δε κανεις...μετα απο μια βολτα ξερεις ακριβως τι εχεις κανει:wacko:

ΥΓ:
ρε μλκ παλι ψαχνεις να πεταξεις λεφτα?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
30/05/2010, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Μην το ειδικευεις γτ θα οδηγηθεις σε εσφαλμενα συμπερασματα....:smokin:

Αλλα αν θες να το ειδικευσουμε,μπορεις να μου εξηγησεις γτ ειναι χειροτερο το να εχεις μια συσκευη που να σου δειχνει τα αποτελεσματα των ρυθμισεων σου, απο το να κανεις τυφλες ρυθμισεις χωρις να ξερεις το αποτελεσμα?!
Εμενα το δευτερο μου ακουγεται πιο τρομακτικο μεταξυ μας:D


:beer: :beer: :beer:

Να μάθεις να μη σε τρομάζει τίποτα.
Που και που μόνο να φοβάσαι, ειδικά άμα δεν είναι κανείς τριγύρω...
:wave2: :wave2:

camen
30/05/2010, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Να μάθεις να μη σε τρομάζει τίποτα.
Που και που μόνο να φοβάσαι, ειδικά άμα δεν είναι κανείς τριγύρω...
:wave2: :wave2:


Ειμαι πολυ νεος ακομη και ως γνωστον οι νεοι ειναι ατρομητοι:smokin:

vaska
30/05/2010, 14:59
Πάλι δεν δουλεύει το μπουρδέλο σου, το έβγαλες χτες για να ρθεις για φαΐ και από σήμερα αρχίσαμε ρυθμίσεις?


ΠΕΤΑ ΤΟ ΡΕΕΕΕ ΘΑ ΣΕ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΛΕΜΕΕΕ
:rotflmao: :rotflmao:

camen
30/05/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Πάλι δεν δουλεύει το μπουρδέλο σου, το έβγαλες χτες για να ρθεις για φαΐ και από σήμερα αρχίσαμε ρυθμίσεις?


ΠΕΤΑ ΤΟ ΡΕΕΕΕ ΘΑ ΣΕ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΛΕΜΕΕΕ
:rotflmao: :rotflmao:

Ασε το εργαλειο ησυχο ρε μλκ μην σε πατησει σε κανενα φαναρι και κλαις μετα...:p

p@nos
30/05/2010, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ασε το εργαλειο ησυχο ρε μλκ μην σε πατησει σε κανενα φαναρι και κλαις μετα...:p



:eek: :a53: :a53: :a53:

camen
30/05/2010, 15:09
Αν γινεται να το γαμησουμε το θεματακι λιγο αργοτερα, γτ θελω να ακουσω αποψεις και απο αλλους ανθρωπους....:winka:

p@nos
30/05/2010, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αν γινεται να το γαμησουμε το θεματακι λιγο αργοτερα, γτ θελω να ακουσω αποψεις και απο αλλους ανθρωπους....:winka:


egv lew να το γαμησουμε απο τωρα, γιατι ετσι κι αλλιως δε προκειται να το παρεις το γκατζετ...


:rotflmao: :rotflmao:




στους αλλους ανθρωπους(καραβοκυρηδες με μαουνες γληγορες) στειλε πμ:a13: :a13:

camen
30/05/2010, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ετσι κι αλλιως δε προκειται να το παρεις το γκατζετ...



Θα το παρω κατα 98% τον Σεπτεμβρη...:beer: :beer: :beer:

p@nos
30/05/2010, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Θα το παρω κατα 98% τον Σεπτεμβρη...:beer: :beer: :beer:


αμα ξανακλαφτεις οτι δεν εχεις λεφτα σε μαμησα


:evil: :a29: :a02: :a52:

stefanos
30/05/2010, 15:58
Και ακουμπάς το πακέτο (γιατί περί πακέτου πρόκειται) και παίρνεις το εργαλείο, συνδέεις, πάς την βόλτα και διαβάζεις σε κάποια φάση 12,77 ας πούμε ένα νούμερο.
Δεν θα λέει νούμερο ζιγκλέρ ούτε βελόνα ούτε pilot ούτε slide ούτε τίποτα χρήσιμο για την ρύθμιση.
Με τόσο χρήμα αγοράζεις πολλά ζιγκλεράκια και βελονίτσες να παίξεις και μπορεί να βγάλεις και κανα συμπέρασμα.

camen
30/05/2010, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και ακουμπάς το πακέτο (γιατί περί πακέτου πρόκειται) και παίρνεις το εργαλείο, συνδέεις, πάς την βόλτα και διαβάζεις σε κάποια φάση 12,77 ας πούμε ένα νούμερο.
Δεν θα λέει νούμερο ζιγκλέρ ούτε βελόνα ούτε pilot ούτε slide ούτε τίποτα χρήσιμο για την ρύθμιση.
Με τόσο χρήμα αγοράζεις πολλά ζιγκλεράκια και βελονίτσες να παίξεις και μπορεί να βγάλεις και κανα συμπέρασμα.

Μα αυτο ειναι το ζητουμενο...Να βλεπεις πως αποδιδουν οι εκαστοτε ρυθμισεις.
Προφανως και θα πρεπει να πειραματιστεις.Αλλα αν γουσταρεις,γτ οχι?!:D

Θα μου πεις, οτι αν νιωθεις λιγο μπορεις να καταλαβεις πως δουλευει το μηχανακι οταν αλλαζεις κατι.Συμφωνω,αλλα δεν ξερω αν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος και να εμπιστευεσε το τι αισθανεσε...

Συμφωνω τα χρηματα ειναι πολλα:sad: .Αν και υπαρχουν και καποια πιο φθηνα.Αλλα αν το δεις σαν "επενδυση" που θα σου μεινει και θα το χρησιμοποιεις κατα καιρους νομιζω θα κανει αποσβεση...
Αν το παρουν 2-3 ατομα μαζι ακομη καλυτερα φυσικα...:look:

stefanos
30/05/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Μα αυτο ειναι το ζητουμενο...Να βλεπεις πως αποδιδουν οι εκαστοτε ρυθμισεις.
Προφανως και θα πρεπει να πειραματιστεις.Αλλα αν γουσταρεις,γτ οχι?!:D

Θα μου πεις, οτι αν νιωθεις λιγο μπορεις να καταλαβεις πως δουλευει το μηχανακι οταν αλλαζεις κατι.Συμφωνω,αλλα δεν ξερω αν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος και να εμπιστευεσε το τι αισθανεσε...

Συμφωνω τα χρηματα ειναι πολλα:sad: .Αν και υπαρχουν και καποια πιο φθηνα.Αλλα αν το δεις σαν "επενδυση" που θα σου μεινει και θα το χρησιμοποιεις κατα καιρους νομιζω θα κανει αποσβεση...
Αν το παρουν 2-3 ατομα μαζι ακομη καλυτερα φυσικα...:look:

Ο σκοπός όμως δεν είναι να πετύχεις A/F ratio αλλά άλογα και ροπή.
Και δεν υπάρχει σαφής αντιστοιχία. Όπως δεν είναι σίγουρο ότι θα καταφέρεις να επηρεάσεις το μείγμα εκεί που θα θέλεις αποκλειστικά και όχι στο μισό εύρος λειτουργίας.

camen
30/05/2010, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
θα καταφέρεις να επηρεάσεις το μείγμα εκεί που θα θέλεις αποκλειστικά και όχι στο μισό εύρος λειτουργίας.

Θα σταθω λιγακι σε αυτο αρχικα μιας και οπως ειπα πληροφοριες μαζευω...:winka:

Αυτο το μαραφετι -και ειδικα τα πιο ακριβα- οπως το συγκεκριμενο υποτιθεται οτι διαβαζουν το Α/F ratio πολλες φορες το δευτερολεπτο.Οποτε,στην ουσια σε πραγματικο χρονο σου δειχνει τι ειναι το μειγμα σου.Οποτε ,οταν θα κανεις ρυθμισεις μπορεις να δεις τι μειγμα εχεις στις χαμηλες,τι μειγμα εχεις στις μεσαιες τι μειγμα εχεις στις ψηλες ,πως μεταβαλεται το μειγμα σε αποτομα ανοιγματα κλπ κλο και αναλογα να διορθωσεις ή τελος παντων να το ρυθμισεις οπως θελεις... Υποθετω οτι το συγκεκριμενο θα εχει και πολυ ακριβεια μετρησης...


Προφανως και τωρα μιλαμε για καρμπυρατερατο μηχανακι και οχι ψεκαστο...:D

camen
30/05/2010, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ο σκοπός όμως δεν είναι να πετύχεις A/F ratio αλλά άλογα και ροπή.


Συμφωνω οτι παρολο που το monitor μπορει να δειχνει ιδανικο μειγμα ,μπορει σε ιπποδυναμη/ροπη να μην εχεις παρει τα μεγιστα.Εκει θα χρειαστεις και δυναμομετρο για να βλεπεις τι βγαζουν οι εκαστοτε ρυθμισεις στον τροχο.Αλλα απο την αλλη,νομιζω οτι οταν το μειγμα πλησιαζει το ιδανικο σε ολο το ευρος λειτουργιας τοτε θα εχεις ΣΧΕΔΟΝ παρει και τα μεγιστα σε αποδοση...Αν θα το πετυχεις ποτε αυτο δεν ξερω,αλλα θα σας πω οταν το παρω και αρχισω τα πειραματα:lol:

Προσωπικα δεν με νοιαζει αν θα χασω ή θα κερδισω 2-3 αλογα.
ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ να ασχοληθω με την ολη διαδικασια,να διαβασω πραγματα και να πειραματιστω.Ενταξει ισως τα λεφτα να ειναι αρκετα αλλα δεν ειναι και υπερβολικα τα 230Ε:rolleyes: Κ προσωπικα γουσταρω να ασχοληθω ΕΓΩ με το μηχανακι μου και οχι να περιμενω να το ρυθμισει καποιος τριτος...:winka:

p@nos
30/05/2010, 17:04
οπβς σου πα...με 250 παιρνεις FCR...και παιζοντας θα το ρυθμισεις καποια στιγμη για να πηγαινει σωστα...με αυτη τη μλκια παλι δε προκειται να κερδισεις και τιποτα
:a13:

camen
30/05/2010, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οπβς σου πα...με 250 παιρνεις FCR...και παιζοντας θα το ρυθμισεις καποια στιγμη για να πηγαινει σωστα...με αυτη τη μλκια παλι δε προκειται να κερδισεις και τιποτα
:a13:

Ναι μαλλον δεν το διευκρινισα σωστα.ΔΕΝ το θελω το μαραφετι για να ρυθμισω το ΚΤΜ και να λεω οτι γαμαει και δερνει...Το θελω για να μπω στο τρυπακι και να ασχοληθω με κατι που μου αρεσει πολυ...:winka: Κ επειδη η γνωση χτιζεται και δεν ερχεται ετοιμη στην πορτα σου,νομιζω οτι ειναι ενα καλο πρωτο βημα αυτο το μαραφετι...

Τωρα,αν στην πορεια αποδειχτει οτι κερδιζει και το ΚΤΜ κατιτις καλοδεχουμενο ειναι,δεν θα πουμε οχι.Αλλα δεν ψαχνω αλογα.Ετσι κι αλλιως το μηχανακι ειναι μαμα,αν εξαιρεσεις εξατμισεις+ζιγλερ.:winka:

Tpap
30/05/2010, 17:42
...δεν το χρειάζεσαι, ρε μιναρούλη.

ΠάΝε φτιάξε το μπροστινό σου/πάρε λάστιχα καινούργια.

Πολύ καλλίτεροι τρόποι να επενδύσεις την 300ρού σου...:wave2:


Kαι αν θες να πειραματιστείς με μόντες κλπ ξεκίνα με κανά χονδάι.
ΟΧΙ ΜΕ ΚΤΜ ΡΕ ΦΙΛΕ.:rotflmao:

vaska
31/05/2010, 04:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
...δεν το χρειάζεσαι, ρε μιναρούλη.

ΠάΝε φτιάξε το μπροστινό σου/πάρε λάστιχα καινούργια.

Πολύ καλλίτεροι τρόποι να επενδύσεις την 300ρού σου...:wave2:


Kαι αν θες να πειραματιστείς με μόντες κλπ ξεκίνα με κανά χονδάι.
ΟΧΙ ΜΕ ΚΤΜ ΡΕ ΦΙΛΕ.:rotflmao:


ΣΩΣΤΟΣ !!!!

Αλλά αν τελικά θέλει μηχανάκι ας πάρει BMW. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
31/05/2010, 05:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ προσωπικα γουσταρω να ασχοληθω ΕΓΩ με το μηχανακι μου και οχι να περιμενω να το ρυθμισει καποιος τριτος...:winka:

Το μηχανάκι το ρώτησες? :sick:

camen
31/05/2010, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
...δεν το χρειάζεσαι, ρε μιναρούλη.

ΠάΝε φτιάξε το μπροστινό σου/πάρε λάστιχα καινούργια.

Πολύ καλλίτεροι τρόποι να επενδύσεις την 300ρού σου...:wave2:


Kαι αν θες να πειραματιστείς με μόντες κλπ ξεκίνα με κανά χονδάι.
ΟΧΙ ΜΕ ΚΤΜ ΡΕ ΦΙΛΕ.:rotflmao:

Ρε ΄συ εννοειται οτι πρωτα ερχονται τα λαστιχα και οι ανααρτησεις,μετα οι βολτες και μετα το μαραφετι...:D ΑΠλα το σκεφτομαι σε περιπτωση που μετα το καλοκαιρι εχουν μεινει καποια χρηματα στην ακρη...:winka:

OldMan
31/05/2010, 06:35
Να το πάρεις ...

DrBig
31/05/2010, 06:44
....απλα ισως ειναι καλλιτερα να παρεις το αντιστοιχο της PC. Οχι για κανενα αλλο λογο αλλα γιατι υποστηριζεται και απο αλλα μπλιμπλικια.

Tpap
31/05/2010, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Να το πάρεις ...

χουατ δα φακ..?:confused:


κάτι έπαθε τούτος... :sick:

DUKASII
31/05/2010, 07:37
με 300 ε...(με λιγοτερα δηλαδη..270..) μπορείς να παρεις ενα γαμω τους εκεντροφορους για το παρταλι σου...

camen
31/05/2010, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
με 300 ε...(με λιγοτερα δηλαδη..270..) μπορείς να παρεις ενα γαμω τους εκεντροφορους για το παρταλι σου...

Ρε θα καταλαβετε οτι δεν θελω να κωλοφτιαξο το παρταλι μου:confused: :mad:

camen
31/05/2010, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
....απλα ισως ειναι καλλιτερα να παρεις το αντιστοιχο της PC. Οχι για κανενα αλλο λογο αλλα γιατι υποστηριζεται και απο αλλα μπλιμπλικια.

Για δωσε ενα λινκ...Δεν εχω καταληξει σε καποιο...Θα σας ρωτησω οταν θα ερθει εκεινη η ωρα...:D
Ενδεικτικα το εβαλα αυτο στην αρχη ...:winka:

DUKASII
31/05/2010, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε θα καταλαβετε οτι δεν θελω να κωλοφτιαξο το παρταλι μου:confused: :mad: οκ μαν σορρυ αντε βαλε λοιπον κατι για να χαλας απλα λεφτα.
σορυ κ παλι

camen
31/05/2010, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII

σορυ κ παλι

Οχι ρε ,δε σε συγχωρω...:smokin:

camen
31/05/2010, 07:58
Και δεν εχει 270 ρε παιδια...230 εχει το συγκεκριμενο...

DUKASII
31/05/2010, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οχι ρε ,δε σε συγχωρω...:smokin: στο πουτσο μου..:smokin:

camen
31/05/2010, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
στο πουτσο μου..:smokin:

Σα δε ντρεπεσε μωρη σαχλη:blush: :blush: :blush: :blush: :blush:

OldMan
31/05/2010, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
χουατ δα φακ..?:confused:
κάτι έπαθε τούτος... :sick:
Προνοώ καλέ μου Τάσε .. :winka:




(φαντάζεσαι να το πάρει και να έρχεται τετράκις ημερησίως να μας λέει πόση είναι η αναλογία του και γιατί ...??) :lol:

camen
31/05/2010, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan




(φαντάζεσαι να το πάρει και να έρχεται τετράκις ημερησίως να μας λέει πόση είναι η αναλογία του και γιατί ...??) :lol:

Εδω δεν τολμαω εγω να το φανταστω:look: :eek: :bigcry:

reinmeister
31/05/2010, 08:04
για συνεχιστε...:a014:

camen
31/05/2010, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
για συνεχιστε...:a014:


για βοηθα....:a014: :a014:

Cpt. Haddock
31/05/2010, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
για βοηθα....:a014: :a014:

Βεβαίως....

Αλλιώς όμως. Θωμάκο, δε θέλω να μπαίνω σε ξενα χωράφια, κουμαντο κανεις εσυ. Αλλα σε εχω πετυχει σε 2-3 θρεντ νομιζω να λες οτι δε μπορείς να πας μακρινες βολτες λογω χρηματων. Αντι λοιπόν να ξοδευτείς σε αχρηστα για μενα καλούδια, κανε τα λεφτα χλμ, πιο πολύ θα το ευχαριστηθείς

Γνώμη μου

:beer: :beer: :beer: :beer:

reinmeister
31/05/2010, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
για βοηθα....:a014: :a014:

δεν δυναμαι...λογιστης ειμαι...:D

McGyver
31/05/2010, 08:09
Πρέπει να το έχει τ' όνομα, δεν εξηγείται αλλιώς...

camen
31/05/2010, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βεβαίως....

Αλλιώς όμως. Θωμάκο, δε θέλω να μπαίνω σε ξενα χωράφια, κουμαντο κανεις εσυ. Αλλα σε εχω πετυχει σε 2-3 θρεντ νομιζω να λες οτι δε μπορείς να πας μακρινες βολτες λογω χρηματων. Αντι λοιπόν να ξοδευτείς σε αχρηστα για μενα καλούδια, κανε τα λεφτα χλμ, πιο πολύ θα το ευχαριστηθείς

Γνώμη μου

:beer: :beer: :beer: :beer:

Ηλια μου,αν ειδες πιο πανω ειπα ξεκαθαρα οτι δεν θα μπω φυλακη για το μαραφετι...:winka:
Ειπα οτι σειρα εχουν αλλα πραγματα οπως ταξιδακια...Απλα λεω,αν καποια χρονικη στιγμη εχω 200-300Ε για πεταμα,να το παρω και να αρχισω να ασχολουμε?

camen
31/05/2010, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δεν δυναμαι...λογιστης ειμαι...:D


:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

camen
31/05/2010, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Πρέπει να το έχει τ' όνομα, δεν εξηγείται αλλιώς...

Ειμαστε ανησυχα πνευματα εμεις οι Θωμαδες...:lol:

Cpt. Haddock
31/05/2010, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ηλια μου,αν ειδες πιο πανω ειπα ξεκαθαρα οτι δεν θα μπω φυλακη για το μαραφετι...:winka:
Ειπα οτι σειρα εχουν αλλα πραγματα οπως ταξιδακια...Απλα λεω,αν καποια χρονικη στιγμη εχω 200-300Ε για πεταμα,να το παρω και να αρχισω να ασχολουμε?

Εσυ ξέρεις. Απλα σε όλα τα πιθανά αντικείμενα που μπορείς να αγοράσεις με 200-300 ευρώ "για πέταμα", είσαι σιγουρος οτι χρειάζεσαι κατι τέτοιο;

Αντε και σου λεει σε πραγματικό χρονο την αναλογία (υποθέτωντας οτι ξέρεις 10 πραγματα και πιάνουν και τα χερια σου)

Μετά; Αν δεις οτι φευγει απο το 12.77 (που είπε κι ο πατερας), τί θα κάνεις; Θα εισαι μονιμως στο σταντ να ζιγκλερώνεις;

:winka:

Είσαι πλήρης απο εξοπλισμό ταξιδιού πχ;

Τεσπα, καταλαβες τι θέλω να πω, κρινε και πράξε. Να 'χες κι ενα καλό λογιστή να σε βοηθούσε :p

camen
31/05/2010, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Να 'χες κι ενα καλό λογιστή να σε βοηθούσε :p

Εχω κοπελα στο οικονομικο ρε:lol: :lol: :lol:

Tpap
31/05/2010, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(φαντάζεσαι να το πάρει και να έρχεται τετράκις ημερησίως να μας λέει πόση είναι η αναλογία του και γιατί ...??) :lol:

Επειδή το ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ, γιαυτό μΕ κάνει εντύπωση που συμφωνΑς να το πάρει. :look:

Cpt. Haddock
31/05/2010, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εχω κοπελα στο οικονομικο ρε:lol: :lol: :lol:

:uplate: :uplate: :uplate: :uplate:

(φρόντισε να τα έχεις όλα στο όνομά σου :cry: )







:rotflmao:

DUKASII
31/05/2010, 08:22
αν απο τι διαβαζω εχεις σκοπο να κανεις ταξιδακια..
κρατα τα λεφτα..πουλα το κτμ και παρε κατι αλλο..

η παρτο αποφαση απο τωρα οτι ενα ταξιδακι θα πας..με τη γυναικα..και στη πρωτη κουβεντα για δευτερο...
θα ψαχνεις για γυναικα.
οποτε κρατα τα λεφτα η για αλλο μοτο..η για αλλη γυναικα.

sapila racing
31/05/2010, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
αν απο τι διαβαζω εχεις σκοπο να κανεις ταξιδακια..
κρατα τα λεφτα..πουλα το κτμ και παρε κατι αλλο..

η παρτο αποφαση απο τωρα οτι ενα ταξιδακι θα πας..με τη γυναικα..και στη πρωτη κουβεντα για δευτερο...
θα ψαχνεις για γυναικα.
οποτε κρατα τα λεφτα η για αλλο μοτο..η για αλλη γυναικα.

Eσυ ξέρεις πολλά ρε φίλε... :wave2:

camen
31/05/2010, 09:26
Παιδια οκ το ξερω οτι με 300Ε μπορω να κανω πολλα πιο χρησιμα πραγματα...Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας...:smokin:

Αλλιως θα ανοιγα θεμα "Πως να χαλασω 300Ε..." :lol: :lol: :lol:

Tpap
31/05/2010, 09:40
Ωραία. Κάποιος μοντ να αλλάξει τον τίτλο.

camen
31/05/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ωραία. Κάποιος μοντ να αλλάξει τον τίτλο.

:a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018:

p@nos
31/05/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ωραία. Κάποιος μοντ να αλλάξει τον τίτλο.


+1:a13:


to idio χρησιμο με ενα βολτομετρο ειανι που σου δειχνει μονιμα τασεις και λοιπες αμερικανιες:evil:

reinmeister
01/06/2010, 08:27
εντελως αχρηστο εργαλειο στα χερια ενος μη σχετικου...το συγκεκριμενο ειδικα,χωρις data logger,παντελως αχρηστο...τελεία...

ειδικα σε καρμπυρατερατο για να σεταρεις σωστα με βαση afr tuner ,οι γνωσεις σου πανω στα καρμπς θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον σε επιπεδο που θα εκαναν τον burgess να ντρεπεται...

αν επισης λαβουμε υπ οψιν οτι το πραμα σου φοραει ενα υποπιεσης κυριολεκτικα της πλακας ,η εκφραση "λεφτα για πεταμα" ειναι understatement...

το καλυτερο δωρο που μπορεις να κανεις στο μηχανακι σου ειναι ενα μηχανικο καρμπυρατερ...το χειροτερο δωρο που μπορεις να κανεις στον εαυτο σου ειναι να προσπαθησεις να το σεταρεις χωρις να ξερεις...

προσωπικη μου αποψη ,καθολου ταπεινη και ως εκ τουτου ,υποχρεωτικα,απολυτως σεβαστη,
:lol: :lol: ειναι η εξης...

χαλασε 150 απο αυτα τα 300 για να αγορασεις μερικα βιβλια μηχανολογιας,η βγαλε τα ματια σου στο ιντερνετ διαβαζοντας βασικες αρχες λειτουργιας ΜΕΚ...δωσε ιδιαιτερη βαση στο θεμα τροφοδοσιας...

οταν λοιπον φτασεις σε ενα σημειο που να αντιλαμβανεσαι σωστα την εννοια,αγορασε ενα μηχανικο καρμπ και πειραματισου...

:beer: :beer: :beer:

devil's animal
01/06/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
...

....ειπε και συνεχισε να φτιαχνει την φορ. δηλωση της κυρας-Κουλας της φουρναρισσας...:p

Cpt. Haddock
01/06/2010, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
[....]

Νομιζω με αυτο το ποστ απέκτησε νοημα και ο τιτλος του θρεντ :smokin:

camen
01/06/2010, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εντελως αχρηστο εργαλειο στα χερια ενος μη σχετικου...το συγκεκριμενο ειδικα,χωρις data logger,παντελως αχρηστο...τελεία...

ειδικα σε καρμπυρατερατο για να σεταρεις σωστα με βαση afr tuner ,οι γνωσεις σου πανω στα καρμπς θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον σε επιπεδο που θα εκαναν τον burgess να ντρεπεται...

αν επισης λαβουμε υπ οψιν οτι το πραμα σου φοραει ενα υποπιεσης κυριολεκτικα της πλακας ,η εκφραση "λεφτα για πεταμα" ειναι understatement...

το καλυτερο δωρο που μπορεις να κανεις στο μηχανακι σου ειναι ενα μηχανικο καρμπυρατερ...το χειροτερο δωρο που μπορεις να κανεις στον εαυτο σου ειναι να προσπαθησεις να το σεταρεις χωρις να ξερεις...

προσωπικη μου αποψη ,καθολου ταπεινη και ως εκ τουτου ,υποχρεωτικα,απολυτως σεβαστη,
:lol: :lol: ειναι η εξης...

χαλασε 150 απο αυτα τα 300 για να αγορασεις μερικα βιβλια μηχανολογιας,η βγαλε τα ματια σου στο ιντερνετ διαβαζοντας βασικες αρχες λειτουργιας ΜΕΚ...δωσε ιδιαιτερη βαση στο θεμα τροφοδοσιας...

οταν λοιπον φτασεις σε ενα σημειο που να αντιλαμβανεσαι σωστα την εννοια,αγορασε ενα μηχανικο καρμπ και πειραματισου...

:beer: :beer: :beer:

Για αυτο σε γουσταρω... :blush: Γτ δεν θα πεις απλα τι να ΜΗΝ κανω αλλα και τι ΝΑ κανω...:beer: :beer: :beer: :beer:

OldMan
01/06/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Για αυτο σε γουσταρω... :blush: Γτ δεν θα πεις απλα τι να ΜΗΝ κανω αλλα και τι ΝΑ κανω...
Ναι αλλά μην τον παίρνεις τηλέφωνο κάθε ώρα και στιγμή που θες να μαμήσεις ... :smokin:

(μπορεί και να κοιμάται ο άνθρωπος..) :winka:

johnpan
01/06/2010, 17:39
Τελικά ρε Αντωνάκη πάνω που γλύτωσες από μένα σε βρήκε άλλος μηνάρας Πατρινός ε? Το μηναρομαγνήτη έχεις ρε μλκ?:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: