PDA

View Full Version : ρε παιδιά τι συμβαίνει???



peter86
31/05/2010, 09:56
Η φωτογραφία είναι από το πίσω μέρος των κυλίνδρων....Σα να έχει δακρύσει λαδάκι ή είναι η ιδέα μου???περί τίνος πρόκειται αν γνωρίζει κάποιος???


200003

amyroukai
31/05/2010, 13:57
Μπορεί απλά να μαζεύει μπιχλίτσα και να καίγεται... Ειδικά αν το βγάζεις βροχή. Μετά από βόλτα το έχεις παρατηρήσει αν δακρύζει; Αν χάνει από εκεί πάντως είναι κατασκευαστικό λάθος, μιά που αυτή η φλάντζα πρακτικά δεν ανοίγεται ποτέ για τακτική συντήρηση...

K5_N
31/05/2010, 19:15
αν πηγαινες και συ στον μηχανικο που πηγαινα και γω παλια το δικο μου θα ηταν τελειως φυσιολογικο.:eyepop:

peter86
31/05/2010, 19:59
τι να πω ρε παιδια,έχω πέσει απο τα σύννεφα...ιταλική ασθένεια σε bandit???είναι δυνατόν???άσε,και έχω σαν ευαγγέλιο την ιαπωνική αξιοπιστία και τώρα έχω μείνει μ@@@@@@ με όλα αυτά..ούτε ο Νείλος δ μας ξεβγάζει...




Αρχικά δημιουργήθηκε από aAmyroukai η μηχανή κυκλοφορεί με βροχές,χιόνια,ομίχλη,τυφώνες....θα το ξαναπαρακολουθήσω αυτό που μου λες,αλλά έχω δυστυχώς την εντύπωση πως είναι διαρροη....myroukai
Μπορεί απλά να μαζεύει μπιχλίτσα και να καίγεται... Ειδικά αν το βγάζεις βροχή. Μετά από βόλτα το έχεις παρατηρήσει αν δακρύζει; Αν χάνει από εκεί πάντως είναι κατασκευαστικό λάθος, μιά που αυτή η φλάντζα πρακτικά δεν ανοίγεται ποτέ για τακτική συντήρηση...

Amyroukai η μηχανή κυκλοφορεί με βροχές,χιόνια,ομίχλη,τυφώνες....θα το ξαναπαρακολουθήσω αυτό που μου λες,αλλά έχω δυστυχώς την εντύπωση πως είναι διαρροη....

peter86
31/05/2010, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
αν πηγαινες και συ στον μηχανικο που πηγαινα και γω παλια το δικο μου θα ηταν τελειως φυσιολογικο.:eyepop:

είχες και συ αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα φίλε μου???πως αντιμετωπίστηκε???
γιατί εφταιγε ο μαστοράς σου???

amyroukai
01/06/2010, 03:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
αν πηγαινες και συ στον μηχανικο που πηγαινα και γω παλια το δικο μου θα ηταν τελειως φυσιολογικο.:eyepop:
Αυτό ήθελα να το ρωτήσω, σε μιά φλάντζα που δεν ανοίγεται, ο μάστορας τι μπορεί να κάνει λάθος;

akisjg
01/06/2010, 13:06
Είναι κλασικό παράδειγμα χαλάρωση τσιμούχας των μπεκ της βενζίνης. Αυτ΄΄ο που υπάρχει εκεί είναι καμένη βενζίνη. Σφίξε με alen τις τσιμούχες και θα λυθεί το πρόβλημα (σφίγγουν ταυτόχρονα και οι 4 μαζί)

akisjg
01/06/2010, 13:08
..................Το λέω όχι γιατί είμαι μηχανικός απλά μου συνέβει ακριβώς το ίδιο περιστατικό.,
Κατά 99% λοιπόνσυμβαίνει το ίδιο

peter86
01/06/2010, 14:13
Kαι ποιές είναι αυτές οι 4 allen???μπορώ να το κάνω και γω???
Βενζίνη???δ θα μύριζε ρε συ???συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι λάδι παντως...

DrEvil
01/06/2010, 14:14
Φιλαράκι,
όπως και στα τεχνικά που έχεις το θέμα σου είπαν, προτείνω να το καθαρίσεις επισταμένως και να παρακολουθήσεις εαν και πόσο θα ξαναδακρύσει.
Αν το ξανακάνει , το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε έναν μάστορα και να το συζητήσετε.
Πάντως για αλλαγή φλάντζας, δεν νομίζω πως τίθεται θέμα, το πολύ πολυ να θέλει σφίξιμο στις συναρμόδιες.

akisjg
02/06/2010, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisjg
..................Το λέω όχι γιατί είμαι μηχανικός απλά μου συνέβει ακριβώς το ίδιο περιστατικό.,
Κατά 99% λοιπόνσυμβαίνει το ίδιο

Οπα sorry δεν πρόσεξα ότι έχουν δακρύσει οι φλάντζες

kagelos1
27/07/2010, 06:00
Παιδιά έχω και εγώ ένα Bandit 1250 SA ABS με 15.000 χλμ. Έχει αρκετό καιρό που έκανε μια "στάμπα" στην εισαγωγή αέρα και τώρα τελευταία στάζει πάνω στον κινητήρα, πίσω από τους κυλίνδρους. Τι είναι αυτό; Αναθυμιάσεις; Βενζίνη; Πως λύνεται;


204896

georgis4
27/07/2010, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kagelos1
Παιδιά έχω και εγώ ένα Bandit 1250 SA ABS με 15.000 χλμ. Έχει αρκετό καιρό που έκανε μια "στάμπα" στην εισαγωγή αέρα και τώρα τελευταία στάζει πάνω στον κινητήρα, πίσω από τους κυλίνδρους. Τι είναι αυτό; Αναθυμιάσεις; Βενζίνη; Πως λύνεται;
Η Εισαγωγη ειναι εκει αλλα οχι αερα!
Προφανος η εισαγωγη θελει σφίξιμο εκτος αν βλεπεις *ραγισματακια* οποτε εχει ξεραθει και θελει αλλαγη..αυτο που σταζει ειναι βενζινουλα...

kagelos1
27/07/2010, 06:36
Ναι έκανα λάθος. Το μίγμα δεν είναι αυτό;
Οκ θα δοκιμάσω να το σφίξω.
Είναι πιθανό να έχει ξεραθεί σε αυτά τα σχεδόν 2 χρόνια που το έχω;

Ευχαριστώ

byron
27/07/2010, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisjg
Σφίξε με alen τις τσιμούχες και θα λυθεί το πρόβλημα (σφίγγουν ταυτόχρονα και οι 4 μαζί)

πως σφίγγεις ταυτόχρονα 4 βίδες μαζί? :confused:

DUKASII
27/07/2010, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
πως σφίγγεις ταυτόχρονα 4 βίδες μαζί? :confused: ξεκινάς με τη πρωτη..βλεπουν οι αλλες και σφιγγουν οι κωλοι που λεμε..απο τρομο.

byron
27/07/2010, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ξεκινάς με τη πρωτη..βλεπουν οι αλλες και σφιγγουν οι κωλοι που λεμε..απο τρομο.

Α ρε ποϊτάνα σουζούκι..... και στις βίδες έτη φωτός μπροστά. :lol: :lol:

cosgili
27/07/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Α ρε ποϊτάνα σουζούκι..... και στις βίδες έτη φωτός μπροστά. :lol: :lol:
Αμ πως... Τι το περασες???....(1ο)Απριλια που ετσι και πειραξεις βιδα αρχιζει και αποσυναρμολογειται????:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
27/07/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από cosgili
Αμ πως... Τι το περασες???....(1ο)Απριλια που ετσι και πειραξεις βιδα αρχιζει και αποσυναρμολογειται????:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κάτοχος Bandit μίλησε? :ZZZ: :ZZZ:

akisjg
02/08/2010, 08:38
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
πως σφίγγεις ταυτόχρονα 4 βίδες μαζί? :confused: [/QUOTE


Είναι συνδεδεμένες με το ακριανό ΑΛΕΝ

jimmy10
02/08/2010, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisjg
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
πως σφίγγεις ταυτόχρονα 4 βίδες μαζί? :confused: [/QUOTE


Είναι συνδεδεμένες με το ακριανό ΑΛΕΝ

[/spam on}Ξέρεις τι διαβασα? ΑΛ(Ι)ΕΝ.... :cry: :cry: :cry:

Δ-Ι-Α-Κ-Ο-Π-Ε-Σ [/spam off]

Επισης μπορεις να τις σφιξεις μια μια κατα το 1/16 της στροφης. Θα σου παρει λιγο παραπάνω αλλα θα εισαι σιγουρος οτι θα σφιξουν σχεδον νταυτοχρονα

Vaggos_1983
10/08/2010, 07:28
Ακριβως το ιδιο ειχα κι εγω. Εχω βρει μηχανικο(σιδερα) αστερι ομως και μου κανε απλα μια κινηση.Η βιδα που σφιγγει το λαιμο εκει που χανει βενζινη, αμα την αφαιρεσεις τηα δεις πως ειναι μια βεργα και στα πλαϊνα της εχει 2 πολυ μικρα κυλινδρακια. Εμενα λοιπον ο μαστορας εβγαλε τη βιδα, αφαιρεσε αυτα τα 2 και μετα εσφιξε τη βιδα. Αποτελεσμα...δεν εχω ξαναδει να χανει ουτε χιλιοστο.
Σημειωση: Απ οτι μου πε αυτα τα 2 κυλινδρακια παιζουν καποιο ρολο στο σφηξιμο, αλλα απο το να εκοβε τη βιδα τωρα... μια χαρα κι ετσι.

transalpblack
10/08/2010, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
πως σφίγγεις ταυτόχρονα 4 βίδες μαζί? :confused:

Όπως κι όταν σφίγγεις έναν τροχό στο αμάξι σου.
ΣΤΑΥΡΩΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑ