PDA

View Full Version : Το έκοψα



Σελίδες : [1] 2

Vagelis Gar
31/05/2010, 09:46
Εδώ και 5 μήνες ούτε τζούρα
Εδώ και 5 μήνες 1000 περίπου ευρώ συγκεντρωμένα για το ταξιδάκι μου
Εδώ και 5 μήνες γεύση,όσφρηση και αντοχή αρχίζουν πάλι να λειτουργούν όπως πρέπει
Εδώ και 5 μήνες όταν αγκαλιάζω τις κόρες μου δεν παραπονιούνται πως μυρίζει η αναπνοή μου
Εδώ και 5 μήνες έχω ζήσει απο τουλάχιστον 1 φορά ΟΛΑ αυτά που είχα συνδιάσει μαζί του

Κάπνιζα απο τα 20 μου.Το τελευταίο διάστημα 2 πακέτα περίπου την ημέρα .Έχω επιχειρήσει να το ξανακόψω άλλες 2 φορές (6 μήνες & 2 χρόνια).Πλέον ανήκω στην κατηγορία "3η και φαρμακερή".

Για κάποιον που καπνίζει πολύ είναι δύσκολο να το κόψει.Το χω ζήσει και το ζω ακόμη και τώρα 5 μήνες απο το τελευταίο τσιγάρο που έκανα.Τα κατάφερα με κάποιες τσίχλες που κυκλοφορούν στο εμπόριο (δεν λέω όνομα να μην θεωρηθεί μαύρη διαφήμιση).Τσίχλες καπνίσματος για 4 μήνες.Μετά τους 4 μήνες συνέχισα με απλές τσίχλες και τώρα σκέφτομαι να κόψω και αυτές,Μασάω σα κατσίκα.
Συνέχισα να πίνω τον πρωινό μου καφέ και τις μπύρες μου.Πολλές οι στιγμές αδυναμίας.

Βάλτε στόχους (5ευρώ την ημέρα Χ 30 ημέρες Χ 12 μήνες = 1825 ευρώ τον χρόνο) είναι οι δόσεις σας για το καινούριο μοτόρι ή (όπως στην δική μου περίπτωση) τα χρήματα για ένα 10ήμερο στην Ευρώπη με την αγαπημένη σας.

Πάρτε ότι βοήθημα σας ταιριάζει (τσίχλα,pad,ψυχολογική βοήθεια) και πείτε στον εαυτό σας "ούτε μια τζούρα".Είναι η χειρότερη παγίδα το να δοκιμάζεις ή να πεις "θα κάνω ένα δεν πειράζει".

Προσωπικά το αγαπούσα το τσιγάρο.Το είχα συνδιάσει με σχεδόν ότι έκανα στην καθημερινότητά μου,και η απόφαση για να το κόψω δεν ήταν για την υγεία μου (μιάς και το κακό που σου κάνει δεν είναι ορατό άμεσα) αλλά για οικονομικούς λόγους (ούτε καν τα παράπονα των μικρών μου με αποθάρυναν).Στην πορεία όμως έδεσαν και τα υπόλοιπα και έτσι δυνάμωσαν τη θέλησή μου για να μην το ξαναβάλω στο στόμα μου.

Μπορείτε να συνεχίσετε το post καταθέτωντας ο καθένας την άποψή του.Υπάρχουν τόσα πολλά να σηζητήσουμε για αυτό το θέμα (και με την ευκαιρία εφαρμογής των αντικαπνιστικών μέτρων).

STOYBI
31/05/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Εδώ και 5 μήνες ούτε τζούρα
Εδώ και 5 μήνες 1000 περίπου ευρώ συγκεντρωμένα για το ταξιδάκι μου
Εδώ και 5 μήνες γεύση,όσφρηση και αντοχή αρχίζουν πάλι να λειτουργούν όπως πρέπει
Εδώ και 5 μήνες όταν αγκαλιάζω τις κόρες μου δεν παραπονιούνται πως μυρίζει η αναπνοή μου
Εδώ και 5 μήνες έχω ζήσει απο τουλάχιστον 1 φορά ΟΛΑ αυτά που είχα συνδιάσει μαζί του

Κάπνιζα απο τα 20 μου.Το τελευταίο διάστημα 2 πακέτα περίπου την ημέρα (Marlboro lights).Έχω επιχειρήσει να το ξανακόψω άλλες 2 φορές (6 μήνες & 2 χρόνια).Πλέον ανήκω στην κατηγορία "3η και φαρμακερή".

Για κάποιον που καπνίζει πολύ είναι δύσκολο να το κόψει.Το χω ζήσει και το ζω ακόμη και τώρα 5 μήνες απο το τελευταίο τσιγάρο που έκανα.Τα κατάφερα με κάποιες τσίχλες που κυκλοφορούν στο εμπόριο (δεν λέω όνομα να μην θεωρηθεί μαύρη διαφήμιση).Τσίχλες καπνίσματος για 4 μήνες.Μετά τους 4 μήνες συνέχισα με απλές τσίχλες και τώρα σκέφτομαι να κόψω και αυτές,Μασάω σα κατσίκα.
Συνέχισα να πίνω τον πρωινό μου καφέ και τις μπύρες μου.Πολλές οι στιγμές αδυναμίας.

Βάλτε στόχους (5ευρώ την ημέρα Χ 30 ημέρες Χ 12 μήνες = 1825 ευρώ τον χρόνο) είναι οι δόσεις σας για το καινούριο μοτόρι ή (όπως στην δική μου περίπτωση) τα χρήματα για ένα 10ήμερο στην Ευρώπη με την αγαπημένη σας.

Πάρτε ότι βοήθημα σας ταιριάζει (τσίχλα,pad,ψυχολογική βοήθεια) και πείτε στον εαυτό σας "ούτε μια τζούρα".Είναι η χειρότερη παγίδα το να δοκιμάζεις ή να πεις "θα κάνω ένα δεν πειράζει".

Προσωπικά το αγαπούσα το τσιγάρο.Το είχα συνδιάσει με σχεδόν ότι έκανα στην καθημερινότητά μου,και η απόφαση για να το κόψω δεν ήταν για την υγεία μου (μιάς και το κακό που σου κάνει δεν είναι ορατό άμεσα) αλλά για οικονομικούς λόγους (ούτε καν τα παράπονα των μικρών μου με αποθάρυναν).Στην πορεία όμως έδεσαν και τα υπόλοιπα και έτσι δυνάμωσαν τη θέλησή μου για να μην το ξαναβάλω στο στόμα μου.

Μπορείτε να συνεχίσετε το post καταθέτωντας ο καθένας την άποψή του.Υπάρχουν τόσα πολλά να σηζητήσουμε για αυτό το θέμα (και με την ευκαιρία εφαρμογής των αντικαπνιστικών μέτρων).



:beer: :beer: :beer: :beer:


:wave2:

guzzistas
31/05/2010, 09:48
:beer: :beer: :beer:

μετά από 19 χρόνια καπνίσματος και 15 μήνες κοψίματος αυτού... σε καταλαβαίνω!

μάγκες μην το σκέφτεστε! κερδισμένοι θα βγείτε από οποια πλευρά και να το δείτε!

Akatanomastos
31/05/2010, 09:49
εμενα η αποψη μου ειναι


πως οταν καποιος το κοβει το κοβει για την παρτι του
και απολαμβανει τα οφελη της νεας του ζωης


με λιγα λογια δεν χρειαζετε να προσπαθειτε να μας πεισετε με ενα καρο επιχειρηματα
για "το ποσο καλα θα κανουμε να το κοψουμε"

μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε ολοι και κανουμε τις επιλογες μας..


φιλικα:smokin:

DUKASII
31/05/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εμενα η αποψη μου ειναι


πως οταν καποιος το κοβει το κοβει για την παρτι του
και απολαμβανει τα οφελη της νεας του ζωης


με λιγα λογια δεν χρειαζετε να προσπαθειτε να μας πεισετε με ενα καρο επιχειρηματα
για "το ποσο καλα θα κανουμε να το κοψουμε"

μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε ολοι και κανουμε τις επιλογες μας..


φιλικα:smokin: καλα μεγαλε ανθρωπε..κοψτο εσυ..ΑΝ μπορεις..και ελα και γραψε οτι γουσταρεις...εμεις μαζι σου.

byron
31/05/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
.Τα κατάφερα με κάποιες τσίχλες που κυκλοφορούν στο εμπόριο (δεν λέω όνομα να μην θεωρηθεί μαύρη διαφήμιση).

Δεν είναι μαύρη διαφήμιση. Πες ποιες είναι μπας και δεν ειναι οι Nicorette, γιατί δεν αντέχονται με τίποτα αυτές....

Vagelis Gar
31/05/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εμενα η αποψη μου ειναι


πως οταν καποιος το κοβει το κοβει για την παρτι του
και απολαμβανει τα οφελη της νεας του ζωης


με λιγα λογια δεν χρειαζετε να προσπαθειτε να μας πεισετε με ενα καρο επιχειρηματα
για "το ποσο καλα θα κανουμε να το κοψουμε"

μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε ολοι και κανουμε τις επιλογες μας..


φιλικα:smokin:

Εννοείται πως είναι του καθενός επιλογή και φυσικά κανείς δεν προσπαθεί να πείσει κανέναν για κάτι.Ο λόγος που το έγραψα είναι για να βρω κάποιους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν την ίδια κατάσταση ώστε έστω και με μια κουβέντα να βοηθήσει ο ένας τον άλλον.Επίσης ίσως,λέω ίσως,αν κάποιος βρίσκεται στο μεταίχμιο μπορεί κάτι να βοηθήσει διαβάζοντάς το :)

byron
31/05/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
καλα μεγαλε ανθρωπε..κοψτο εσυ..ΑΝ μπορεις..και ελα και γραψε οτι γουσταρεις...εμεις μαζι σου.

+990

Όπως είχε πει και ο Oscar Wilde " To να κόψεις το κάπνισμα είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο. Εγώ το έχω κόψει τουλάχιστον 50 φορές" :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Vagelis Gar
31/05/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν είναι μαύρη διαφήμιση. Πες ποιες είναι μπας και δεν ειναι οι Nicorette, γιατί δεν αντέχονται με τίποτα αυτές....

Αυτές είναι (εγώ μάσαγα των 2mg,υπάρχουν και των 4mg).Η αλήθεια είναι πως η γεύση τους είναι κάπως άσχημη αλλά όλα μια συνήθεια δεν είναι τελικά?

DUKASII
31/05/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Αυτές είναι (εγώ μάσαγα των 2mg,υπάρχουν και των 4mg).Η αλήθεια είναι πως η γεύση τους είναι κάπως άσχημη αλλά όλα μια συνήθεια δεν είναι τελικά? ενω του τσιγαρου ηταν μια υπεροχη γευση ε μαν?
;) :beer:

Leopsomo
31/05/2010, 10:00
Κι εγω το κοβω καθε πρωι... :mad:

Gandalf dr685sm
31/05/2010, 10:00
απο ανθρώπους που το έχουν κόψει (μεταξύ αυτών και ο πατέρας μου αλλά και το έταιρον ήμισυ) η τεράστια διαφορά τους , είναι αυτό που ειπώθηκε...

Έχουν γεύση , όσφρηση , καλύτερη ανάσα... μάλιστα μόλις νιώσουν καπνό τότε αλλάζουν δωμάτιο.

Γεγονός είναι όμως πως αν μπορεί κάποιος να το κόψει , καλό στον εαυτό του θα κάνει πρώτα στην υγεία του και μετά στην τσέπη του... μετά και τους 5-6 μήνες που θα μυρηκάζει τις ακριβές τσίχλες...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

menelaos46
31/05/2010, 10:00
Εγω καπνιζα 3.5χρονια ενα πακετο περιπου τη μερα.
Το 2005 το εκοψα απο συνηθεια μαχαιρι ουτε τσιχλες ουτε τιποτα μονο αεροβια γυμναστικη.
Απο τοτε μου τη δινει μια φορα στους τρεις η εξι μηνες και περνω ενα πακετο το κανω σε καμια εβδομαδα μεσα και υστερα παλι τελος για κανα εξαμηνο....
Περιστασιακα....

kachius
31/05/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Αυτές είναι (εγώ μάσαγα των 2mg,υπάρχουν και των 4mg).Η αλήθεια είναι πως η γεύση τους είναι κάπως άσχημη αλλά όλα μια συνήθεια δεν είναι τελικά?

πλέον παίζουν και οι freshmint της ίδιας εταιρείας με αρκετά βελτιωμένη γεύση

project.breeze
31/05/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Αυτές είναι (εγώ μάσαγα των 2mg,υπάρχουν και των 4mg).Η αλήθεια είναι πως η γεύση τους είναι κάπως άσχημη αλλά όλα μια συνήθεια δεν είναι τελικά?


Πραγματικά δεν παλεύονται αυτές οι τσίχλες,μία φορά που δοκίμασα με πονούσε ο λαιμός μία μέρα.Μπράβο σου που το έκοψες.Εγώ το είχα κόψει για 4 μήνες πολύ εύκολα μιας και θεωρώ πως δεν έχω εξάρτηση από το τσιγάρο,αλλά μετά στον στρατό το ξανάρχισα,κακώς βέβαια.Τώρα σκέφτομαι να το κόψω ξανά,οριστικά αυτή την φόρά κυρίως για λόγους υγείας και αντοχής αλλά και λόγω της τιμής που έχει φτάσει στα ύψη (Prince μαλακό 3,80? ) .Το μόνο που με ανησυχεί είναι η αύξηση του βάρους γι'αυτό θέλω να συνδυάσω την διακοπή του καπνίσματος με γυμναστική για να παραμείνω στα ίδια.Για όσους δεν ξέρουν,το τσιγάρο επιταχύνει τον μεταβολισμό και όταν το κόψεις αν έχεις και προδιάθεση το πιθανότερο είναι να πάρεις κιλά.Εσύ πήρες κιλά;

DUKASII
31/05/2010, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
απο ανθρώπους που το έχουν κόψει (μεταξύ αυτών και ο πατέρας μου αλλά και το έταιρον ήμισυ) η τεράστια διαφορά τους , είναι αυτό που ειπώθηκε...

Έχουν γεύση , όσφρηση , καλύτερη ανάσα... μάλιστα μόλις νιώσουν καπνό τότε αλλάζουν δωμάτιο.

Γεγονός είναι όμως πως αν μπορεί κάποιος να το κόψει , καλό στον εαυτό του θα κάνει πρώτα στην υγεία του και μετά στην τσέπη του... μετά και τους 5-6 μήνες που θα μυρηκάζει τις ακριβές τσίχλες...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf εγω το κοψα πριν 7 -8 χρονια..ουτε που θυμαμαι ποτε δηλαδη..και το κοψα απο πεισμα στον εαυτο μου.χωρις τσιχλες χωρισ τιποτα..

Gandalf dr685sm
31/05/2010, 10:05
Φαντάζομαι οτι είναι αρκετά δύσκολο να το κόψει κάποιος μαχαίρι. Προσωπικά δεν γνωρίζω μιας και ποτέ δεν το γούσταρα και ποτέ δεν το ακούμπησα. Αλλά απο μαρτυριές κοντινών και μακρινών προσώπων, βλέπω οτι ο εθισμός είναι ισχυρός.

Gandalf

Vagelis Gar
31/05/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Πραγματικά δεν παλεύονται αυτές οι τσίχλες,μία φορά που δοκίμασα με πονούσε ο λαιμός μία μέρα.Μπράβο σου που το έκοψες.Εγώ το είχα κόψει για 4 μήνες πολύ εύκολα μιας και θεωρώ πως δεν έχω εξάρτηση από το τσιγάρο,αλλά μετά στον στρατό το ξανάρχισα,κακώς βέβαια.Τώρα σκέφτομαι να το κόψω ξανά,οριστικά αυτή την φόρά κυρίως για λόγους υγείας και αντοχής αλλά και λόγω της τιμής που έχει φτάσει στα ύψη (Prince μαλακό 3,80? ) .Το μόνο που με ανησυχεί είναι η αύξηση του βάρους γι'αυτό θέλω να συνδυάσω την διακοπή του καπνίσματος με γυμναστική για να παραμείνω στα ίδια.Για όσους δεν ξέρουν,το τσιγάρο επιταχύνει τον μεταβολισμό και όταν το κόψεις αν έχεις και προδιάθεση το πιθανότερο είναι να πάρεις κιλά.Εσύ πήρες κιλά;

Όταν το είχα κόψει πρώτη φορά είχα πάρει 14 κιλά στους 3 πρώτους μήνες !!!!!!!
Την δεύτερη φορά και τώρα προσέχω, όμως είναι αναπόφευκτο να μην πάρεις κιλά.Δεν με νοιάζει όμως.Οκ είμαι τώρα 95.Με λίγη γυμναστική 4-5 που πήρα θα τα χάσω.

fantacid
31/05/2010, 10:05
ειναι κ μερικοι που απλα δε θελουν να το κοψουν....


:smokin:

Akatanomastos
31/05/2010, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
καλα μεγαλε ανθρωπε..κοψτο εσυ..ΑΝ μπορεις..και ελα και γραψε οτι γουσταρεις...εμεις μαζι σου.
εκτος θεματος εισαι ρε φιλε
εγω δεν εξεταζω αν ειναι ευκολο ή οχι να το κοψεις


εγω λεω οτι καλα εκανε ο φιλος και κοψε το καπνισμα και μαγκια του
αλλα το να μας λεει ενα σωρο επιχειρηματα οπως γλιτωνω 500 ευρω το μηνα για να το κοψουμε και μεις το θεωρω ανουσιο



φιλε ρουφιανε δεν το λεω κακοπροαιρετα ή για να σε προσβαλω

DUKASII
31/05/2010, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Φαντάζομαι οτι είναι αρκετά δύσκολο να το κόψει κάποιος μαχαίρι. Προσωπικά δεν γνωρίζω μιας και ποτέ δεν το γούσταρα και ποτέ δεν το ακούμπησα. Αλλά απο μαρτυριές κοντινών και μακρινών προσώπων, βλέπω οτι ο εθισμός είναι ισχυρός.

Gandalf ενας μηνα ειναι η πουτσα...μετα εισαι οκ..(σε μενα δηλαδη ετσι λειτουγησε ..) ασε που ετρωγα απο την ωρα που ξυπναγα μεχρι την ωρα που κοιμομουν οτι υπαρχει..αλλα οκ δεν εχω θεμα μετα απο λιγο καιρο ο μεταβολισμος ξαναρχεται στα ισα του γιατι με την αλλαγη παθαινει ενα πατατρακ..

Vagelis Gar
31/05/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
απο ανθρώπους που το έχουν κόψει (μεταξύ αυτών και ο πατέρας μου αλλά και το έταιρον ήμισυ) η τεράστια διαφορά τους , είναι αυτό που ειπώθηκε...

Έχουν γεύση , όσφρηση , καλύτερη ανάσα... μάλιστα μόλις νιώσουν καπνό τότε αλλάζουν δωμάτιο.

Γεγονός είναι όμως πως αν μπορεί κάποιος να το κόψει , καλό στον εαυτό του θα κάνει πρώτα στην υγεία του και μετά στην τσέπη του... μετά και τους 5-6 μήνες που θα μυρηκάζει τις ακριβές τσίχλες...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

12 ευρώ κοστίζουν αυτές των 2mg και το κουτάκι έχει 120 τσίχλες.
Κοστίζει δλδ όσο η κανονική :)

DUKASII
31/05/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εκτος θεματος εισαι ρε φιλε
εγω δεν εξεταζω αν ειναι ευκολο ή οχι να το κοψεις


εγω λεω οτι καλα εκανε ο φιλος και κοψε το καπνισμα και μαγκια του
αλλα το να μας λεει ενα σωρο επιχειρηματα οπως γλιτωνω 500 ευρω το μηνα για να το κοψουμε και μεις το θεωρω ανουσιο



φιλε ρουφιανε δεν το λεω κακοπροαιρετα ή για να σε προσβαλω καλα οκ.
πιασε εσυ μια ΟΠΟΙΑ ΝΑΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ..ΚΟΨΤΟ..και εμεις θα σου πουμε μπραβο..οτι κ αν πεις.
τωρα μπηκες στο θεμα?

Vagelis Gar
31/05/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εκτος θεματος εισαι ρε φιλε
εγω δεν εξεταζω αν ειναι ευκολο ή οχι να το κοψεις


εγω λεω οτι καλα εκανε ο φιλος και κοψε το καπνισμα και μαγκια του
αλλα το να μας λεει ενα σωρο επιχειρηματα οπως γλιτωνω 500 ευρω το μηνα για να το κοψουμε και μεις το θεωρω ανουσιο



φιλε ρουφιανε δεν το λεω κακοπροαιρετα ή για να σε προσβαλω

Αλίμονο δεν με προσβάλεις.Αυτό που ξέρω όμως να σου πω είναι πως την μισή Africana μου την αγόρασα κόβωντας το τσιγάρο.Έτσι την είδα και έτσι έκανα.Είναι αυτό που σου είπα.Στόχος.Ο καθένας βέβαια όπως είπαμε λειτουργεί διαφορετικά και για την πάρτη του :D

Shaolin Monk
31/05/2010, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ειναι κ μερικοι που απλα δε θελουν να το κοψουν....


:smokin:

:smokin:

thePrince
31/05/2010, 10:41
20 χρόνια καπνιστής του ενός (περίπου) πακέτου και το έκοψα μαχαίρι πέρσι. «Έφαγα» ένα πακέτο τσίχλες, είχα και τα νεύρα μου για κάνα μήνα αλλά πάει! Δυστυχώς, ακόμα προσπαθώ να χάσω τα κιλάκια που πήρα τότε αλλά το τσιγάρο δεν το «χρειάζομαι» πλέον.

toyar
31/05/2010, 11:00
Δεν θα κάνω τον έξυπνο και σοφό λέγοντας στους καπνιστές να το κόψουν. Θα πω μόνο ότι όποιος τα καταφέρει μετά θα βρίζει τον εαυτό του για χίλιους λόγους για τα χρόνια που κάπνιζε:) :wave2:

EVAG
31/05/2010, 11:19
Eιμαι ενας απο αυτους που προσπαθουν (ματαια;)να το κοψουν..
Κατα την αποψη μου εναν καπνιστη που εχει την διαβολοεξαρτηση δεν τον ενδιαφερει καθολου το οικονομικο θεμα η εαν ενοχλουνται οι αλλοι οταν καπνιζει σαν το ηφαιστειο της Ισλανδιας.Το κοψιμο του τσιγαρου ειναι καθαρα εγκεφαλικο θεμα.Ακομα και σε εναν βαρυ καπνιστη η νικοτινη αποβαλλεται απο τον οργανισμο του το αργοτερο μετα απο μια εβδομαδα.Αυτο που μενει ειναι οτι ο εγκεφαλος του εχει συνδυασει το τσιγαρο με μια σειρα πραξεων (χαρα,λυπη,αγχος κλπ)και σε καθε ευκαιρια του ...θυμιζει αυτη την συνηθεια.
Το να κοψει κανεις το τσιγαρο ειναι κυρια κοινωνικη επιλογη.Ειναι σαν καποιον που ποτε στην ζωη του δεν εχει γυμναστει και αποφασιζει να συναναστραφει με ανθρωπους που εχουν κανει την γυμναστικη καθημερινη επιλογη τους.
Ειναι σαν καποιον που αποφασιζει στα 40του να καβαλησει μηχανη και πρεπει να απαλλαγει απο τις κοινωνικες συνηθειες που ειχε ως οδηγος αυτοκινητου...

DrEvil
31/05/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Εδώ και 5 μήνες ούτε τζούρα
Εδώ και 5 μήνες 1000 περίπου ευρώ συγκεντρωμένα για το ταξιδάκι μου
Εδώ και 5 μήνες γεύση,όσφρηση και αντοχή αρχίζουν πάλι να λειτουργούν όπως πρέπει
Εδώ και 5 μήνες όταν αγκαλιάζω τις κόρες μου δεν παραπονιούνται πως μυρίζει η αναπνοή μου
Εδώ και 5 μήνες έχω ζήσει απο τουλάχιστον 1 φορά ΟΛΑ αυτά που είχα συνδιάσει μαζί του

Κάπνιζα απο τα 20 μου.Το τελευταίο διάστημα 2 πακέτα περίπου την ημέρα (Marlboro lights).Έχω επιχειρήσει να το ξανακόψω άλλες 2 φορές (6 μήνες & 2 χρόνια).Πλέον ανήκω στην κατηγορία "3η και φαρμακερή".

Για κάποιον που καπνίζει πολύ είναι δύσκολο να το κόψει.Το χω ζήσει και το ζω ακόμη και τώρα 5 μήνες απο το τελευταίο τσιγάρο που έκανα.Τα κατάφερα με κάποιες τσίχλες που κυκλοφορούν στο εμπόριο (δεν λέω όνομα να μην θεωρηθεί μαύρη διαφήμιση).Τσίχλες καπνίσματος για 4 μήνες.Μετά τους 4 μήνες συνέχισα με απλές τσίχλες και τώρα σκέφτομαι να κόψω και αυτές,Μασάω σα κατσίκα.
Συνέχισα να πίνω τον πρωινό μου καφέ και τις μπύρες μου.Πολλές οι στιγμές αδυναμίας.

Βάλτε στόχους (5ευρώ την ημέρα Χ 30 ημέρες Χ 12 μήνες = 1825 ευρώ τον χρόνο) είναι οι δόσεις σας για το καινούριο μοτόρι ή (όπως στην δική μου περίπτωση) τα χρήματα για ένα 10ήμερο στην Ευρώπη με την αγαπημένη σας.

Πάρτε ότι βοήθημα σας ταιριάζει (τσίχλα,pad,ψυχολογική βοήθεια) και πείτε στον εαυτό σας "ούτε μια τζούρα".Είναι η χειρότερη παγίδα το να δοκιμάζεις ή να πεις "θα κάνω ένα δεν πειράζει".

Προσωπικά το αγαπούσα το τσιγάρο.Το είχα συνδιάσει με σχεδόν ότι έκανα στην καθημερινότητά μου,και η απόφαση για να το κόψω δεν ήταν για την υγεία μου (μιάς και το κακό που σου κάνει δεν είναι ορατό άμεσα) αλλά για οικονομικούς λόγους (ούτε καν τα παράπονα των μικρών μου με αποθάρυναν).Στην πορεία όμως έδεσαν και τα υπόλοιπα και έτσι δυνάμωσαν τη θέλησή μου για να μην το ξαναβάλω στο στόμα μου.

Μπορείτε να συνεχίσετε το post καταθέτωντας ο καθένας την άποψή του.Υπάρχουν τόσα πολλά να σηζητήσουμε για αυτό το θέμα (και με την ευκαιρία εφαρμογής των αντικαπνιστικών μέτρων).

Μπράβο σου!
Ελπίζω σε μικρό χρονικό διάστημα να μπορέσω κι εγώ να λέω ότι το έκοψα...
Μπράβο κ πάλι!

tsinos
31/05/2010, 12:33
εκοψα το τσιγαρο πριν 3 χρονια. ειμαι τριανταεξι και καπνιζα απο τα δεκατρια. απο θεμα οικονομιας, αυτη την στιγμη εχω ξεχρεωση ενα fazer 600 το οποιο πηρα καινουργιο 40 επι 200 ευρο 8000 μου εμειναν 4 δοσεις.αλλα το ποιο σημαντικο ειναι η ανακαλυψη που εκανα οτι το τσιγαρο μου στερουσε την ποιοτητα ζωης που εχω τωρα.κατι απλο οπως το να κανω ποδηλατο με τον γιο μου πραγμα αδυνατο πριν απο τρια χρονια.

notakos600
31/05/2010, 13:06
Εκτός από την οικονομία και την ανάσταση των νεκρών αισθήσεων, υπάρχει κάποιος άλλος σοβαρός λόγος για να κόψει κάποιος το κάπνισμα ;

Gandalf dr685sm
31/05/2010, 13:15
Πέρα λοιπόν απο οικονομία και νεκρανάσταση αισθήσεων γεύσης, όσφρησης, υπάρχουν τα ακόλουθα

1. Μείωση καρδιαγγειακών παθήσεων.
2. "Καθαρισμός" πνευμόνων βραχυπρόθεσμα απο πίσσα που περιέχει το τσιγάρο.
3. Δεν έχεις πλέον εθισμό σε ενα αντικείμενο που πρέπει ντε και καλά να συνοδεύει τις όποιες πράξεις που κάνεις.
4. Ανάσα και μυρωδιά αυτής. Γενικά οτι έχει να κάνει με ζημιά σε στοματική κοιλότητα και δόντια.
5. Μείωση αλλεργικών καταστάσεων. Το τσιγάρο κάνει ζημιά σε πολλά σημεία που αντιστέκονται σε αλλεργίες του περιβάλλοντος.
6. Κιτρινισμένα δάχτυλα αν είσαι μανιώδης καπνιστής.
7. Καταστρφοή γρηγορότερη του δέρματος λόγω του καπνίσματος.


Γενικά είναι μια βρώμικη συνήθεια όσον αφορά θέματα υγείας και εμφάνισης. Τα σκέφτεται ο καθένας , βλέπει τι μπορεί να κάνει και τι οχι , και πράττει για τον εαυτό του.

Gandalf

the who
31/05/2010, 13:26
Ασσος σκετος,Σαντε σκετο,Pall Mall σκετο,Camel σκετο,Drum.
Mετα απο 30+ χρονια τοκοψα με βελονισμο.Μετα απο 5-6 μερες ξανακαπνισα.Ξαναπηγα για επαναληψη.10 μερες τωρα ολα καλα.Δεν θελω να ξανακαπνισω κι ελπιζω να τα καταφερω.Βοηθαει πολυ που το εκοψα μαζι με την γυναικα μου.

SVX
31/05/2010, 13:32
ΠΑΙΔΕΣ..... εγω περασα απο το βρωμερο αυτο "σταδιο" αρκετα νωρις....



ΜΟΥ εκανε εντυπωση ομως οταν ταξιδευα Αμερικη μπρος πισω 9,5 ωρες μεσα στο αεροπλανο.... ΤΗΝ ΣΤΕΡΗΣΗ στα προσωπα των καπνιστων....και την λαχταρα μετα στο αεροδρομιο(στους ειδικους θαλαμους) Junkie φαση :sick:


ΕΓΩ δεν θα το αντεχα αλλα ΚΑΙ ΝΑ το αντεχα ειναι εξευτελιστικο....

Tpap
31/05/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
..Σαντε σκετο...

Εναλλακτικά του μπλέ cpt black μπορεί να φουντώσω κανά σαντεδάκι αφιλτρέξ...

άρε πάλιουρα...:beer: :beer:

the who
31/05/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Εναλλακτικά του μπλέ cpt black μπορεί να φουντώσω κανά σαντεδάκι αφιλτρέξ...

άρε πάλιουρα...:beer: :beer:

Ψιτ κυριος,που να σου πω για Hellas special και Δελφοι φιλτρο.5αρι,Καρελια Αγρινιου κλπ.:rotflmao: :beer:

konsttanttinos
31/05/2010, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


1. Μείωση καρδιαγγειακών παθήσεων.
2. "Καθαρισμός" πνευμόνων βραχυπρόθεσμα απο πίσσα που περιέχει το τσιγάρο.
3. Δεν έχεις πλέον εθισμό σε ενα αντικείμενο που πρέπει ντε και καλά να συνοδεύει τις όποιες πράξεις που κάνεις.
4. Ανάσα και μυρωδιά αυτής. Γενικά οτι έχει να κάνει με ζημιά σε στοματική κοιλότητα και δόντια.
5. Μείωση αλλεργικών καταστάσεων. Το τσιγάρο κάνει ζημιά σε πολλά σημεία που αντιστέκονται σε αλλεργίες του περιβάλλοντος.
6. Κιτρινισμένα δάχτυλα αν είσαι μανιώδης καπνιστής.
7. Καταστρφοή γρηγορότερη του δέρματος λόγω του καπνίσματος.


plus
8. Μετα απο 6 μηνες μερικη επαναφορα και μετα απο 1 1/2 χρονο ολικη επαναιματωση των αγγειων.
9. Δραματικη μειωση της κοπωσης και της υπνηλιας.
10. Αυξηση των γεννετισιων ορμων.Φιλος του πατερα μου (56) μου ειπε χαρακτηριστικα οτι ξανανακαλυψε το σεξ υστερα απο 25 χρονια καπνιστικης μανιας.
11. Υποχωρηση πονολαιμων, ξαφνικων καυσων (καουρες), βραδινων παροξυσμικων επεισοδιων (διακοπη υπνου με ξαφνικο, εντονο και ανυποχωρητο βηχα)
12. Μειωση πονοκεφαλων, ζαλαδων, ιλιγγων.
13. Μειωση πιθανοτητας Χ.Α.Π. (Χρονια Αποφρακτικη Πνευμονοπαθεια), που ως γνωστον ειναι προθαλαμος καρκινου πνευμονων.
Αν αναγνωριζετε καποιο συμπτωμα απο τα παραπανω τωρα ξερετε τι φταιει.

Επισης, ελπιζω να ξερετε οτι το καπνισμα προκαλει πιο γρηγορα εμφραγμα.
Η βεβαρημενη διατροφη δημιουργει συσσωρευση αθηροματικης πλακας στα αιμοφορα αγγεια, και ερχεται στο καπακι η νικοτινη (οπως το WD 40 στην σκουρια) ''ξεκολλωντας'' την πλακα, και αυτη με την σειρα της παρασυρμενη απο την ροη του αιματος φρασσει το αγγειο και την συνεχεια την ξερετε ολοι.

Allst@rf
31/05/2010, 13:59
ρε παιδιά ,εμείς που δε καπνίζουμε και θέλουμε να εξοικονομησουμε αυτα τα 1000+ ευρώ το χρόνο,πως θα το πετύχουμε;:rolleyes: :confused:

sergiosm
31/05/2010, 14:19
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


ΜΠΡΑΒΟ,


πρόσεξε μόνο με τόσα


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


να μην το ρίξεις στο ποτό....
:lol:


:wave2:

glxHthanatos
31/05/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ρε παιδιά ,εμείς που δε καπνίζουμε και θέλουμε να εξοικονομησουμε αυτα τα 1000+ ευρώ το χρόνο,πως θα το πετύχουμε;:rolleyes: :confused:


κόβεις το γ@μ!σ!

sergiosm
31/05/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ρε παιδιά ,εμείς που δε καπνίζουμε και θέλουμε να εξοικονομησουμε αυτα τα 1000+ ευρώ το χρόνο,πως θα το πετύχουμε;:rolleyes: :confused:

βάζε στην άκρη πέντε ευρώ κάθε ημέρα

και, προς θεού,


ΜΗΝ αρχίσεις το κάπνισμα

:wave2:

Orfeus
31/05/2010, 14:45
Τη γυναικα πως μπορω να τη βοηθησω να το κοψει??Να της πω ποσα ζευγαρια παπουτσια θα μπορουσε να αγορασει αν δεν καπνιζε??:bigcry:

fantacid
31/05/2010, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Orfeus
Τη γυναικα πως μπορω να τη βοηθησω να το κοψει??Να της πω ποσα ζευγαρια παπουτσια θα μπορουσε να αγορασει αν δεν καπνιζε??:bigcry:


κατι μου περναει απο το μυαλο αλλα ισως το παρεξηγήσεις!!!

:lol:

Aggelos_SV
31/05/2010, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ρε παιδιά ,εμείς που δε καπνίζουμε και θέλουμε να εξοικονομησουμε αυτα τα 1000+ ευρώ το χρόνο,πως θα το πετύχουμε;:rolleyes: :confused:


Κόβουμε την αναπνοή μας:bawl: :bawl:

FRAGISCOS
31/05/2010, 15:12
To πρωτο τσιγαρο το καπνισα τεταρτη δημοτικου.
Απο πρωτη γυμνασιου κυκλοφορουσα με πακετο στην τσεπη (εννοειται κρυφα απο γονεις.)
Φετος το νοεβρη αγορασα μια κουτα με 100 πακετακια χαρτακια και ειπα οτι μολις τα καψω τελος το καπνισμα.
28 φεβρουαριου εστριψα το τελευταιο τσιγαρο,το απολαυσα και τελος.
3 μηνες τωρα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Τον πρωτο μηνα με πειραξε και πηρα και 3-4 κιλα
Καπνισα για 29 χρονια συνεχως και βαρια τσιγαρα απο 1 εως 3 πακετα. Οταν εγιναν 3 τα πακετα το γυρισα στο στριφτο ,τα τελευταια 9 χρονια.
Η διαφορα ειναι τεραστια αν και για μενα ειναι νωρις ακομη.
Ειμαι 42 και σκοπευω τα υπολοιπα χρονια μου οσα ειναι αυτα να τα περασω χωρις τσιγαρο.
Τελος

Vagelis Gar
31/05/2010, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από FRAGISCOS
To πρωτο τσιγαρο το καπνισα τεταρτη δημοτικου.
Απο πρωτη γυμνασιου κυκλοφορουσα με πακετο στην τσεπη (εννοειται κρυφα απο γονεις.)
Φετος το νοεβρη αγορασα μια κουτα με 100 πακετακια χαρτακια και ειπα οτι μολις τα καψω τελος το καπνισμα.
28 φεβρουαριου εστριψα το τελευταιο τσιγαρο,το απολαυσα και τελος.
3 μηνες τωρα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Τον πρωτο μηνα με πειραξε και πηρα και 3-4 κιλα
Καπνισα για 29 χρονια συνεχως και βαρια τσιγαρα απο 1 εως 3 πακετα. Οταν εγιναν 3 τα πακετα το γυρισα στο στριφτο ,τα τελευταια 9 χρονια.
Η διαφορα ειναι τεραστια αν και για μενα ειναι νωρις ακομη.
Ειμαι 42 και σκοπευω τα υπολοιπα χρονια μου οσα ειναι αυτα να τα περασω χωρις τσιγαρο.
Τελος


:beer: :beer:

guzzistas
31/05/2010, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από FRAGISCOS
To πρωτο τσιγαρο το καπνισα τεταρτη δημοτικου.
Απο πρωτη γυμνασιου κυκλοφορουσα με πακετο στην τσεπη (εννοειται κρυφα απο γονεις.)
Φετος το νοεβρη αγορασα μια κουτα με 100 πακετακια χαρτακια και ειπα οτι μολις τα καψω τελος το καπνισμα.
28 φεβρουαριου εστριψα το τελευταιο τσιγαρο,το απολαυσα και τελος.
3 μηνες τωρα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Τον πρωτο μηνα με πειραξε και πηρα και 3-4 κιλα
Καπνισα για 29 χρονια συνεχως και βαρια τσιγαρα απο 1 εως 3 πακετα. Οταν εγιναν 3 τα πακετα το γυρισα στο στριφτο ,τα τελευταια 9 χρονια.
Η διαφορα ειναι τεραστια αν και για μενα ειναι νωρις ακομη.
Ειμαι 42 και σκοπευω τα υπολοιπα χρονια μου οσα ειναι αυτα να τα περασω χωρις τσιγαρο.
Τελος

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Orfeus
31/05/2010, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
κατι μου περναει απο το μυαλο αλλα ισως το παρεξηγήσεις!!!

:lol:
Δεν κοβεται...(το σεξ...)
Για ριξε καμια ιδεα...δεν παρεξηγω...

Bowleno
31/05/2010, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ρε παιδιά ,εμείς που δε καπνίζουμε και θέλουμε να εξοικονομησουμε αυτα τα 1000+ ευρώ το χρόνο,πως θα το πετύχουμε;:rolleyes: :confused:



Κόψτε τις πουτ@νες.....:p

Allst@rf
31/05/2010, 17:16
ρε δε παιζεστε με τίποτα...ρητορική ήταν η ερώτηση ...όχι τίποτα άλλο θα το δει και η γυναίκα και θα υποψιαστεί τίποτα για αυτό με τις πουτανες και το γ@μησι...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nikos1400
01/06/2010, 01:09
Σοβαρα τωρα, δεν καπνιζω, αλλα νομιζω ειναι μια συνηθεια.

Και μια (1) αποφαση για να κοπει.

Τελος.

:wave2:

SpeakeasyBlues
01/06/2010, 01:09
Εγω δεν ηθελα να το κοψω το "φιλαρακι" ουτε καν το σκεφτομουν (30 ετη στο αθλημα), μεχρι που...
...ανακαλυψα τα πουρα, λαλησα, μεχρι τοτε κοιμομουν αγκαλια με τα "στριφτα" (για γρηγορο υπνο ;) ) αλλα την ημερα δεν γινοταν να τρεχεις σαν τον βεγγο και να μοστραρεις ο φουκαρας πουρα και ετσι, μετα απο ενα εξαμηνο μαλακιας και εθισμου, εκανα μια μερα τον λογαριασμο...
Ε οχι ρε φιλε! δουλευα για την Κουβα χωρις ελπιδα να μεινουν λεφτα για να παω ποτε, συγλονιστηκα κοιταξα τα "συνεργα" κοφτες, υγραντηρες και σουξου, φωναξα εναν "εθισμενο" τα πηρε ΟΛΑ μαζι και τα στριφτα και απο τοτε περασανε 4 χρονια.
Συμπερασμα?
Ναι ρε παιδια, απο τσιγγουνια το'κοψα...:rolleyes:

faraway
01/06/2010, 01:35
Κάπνιζα από τη Γ ' γυμνασίου , camel , prince malboro ....

ένα , δύο πακέτα τη μέρα αναλόγα τα ντέρτια και καλά ...

είμαι 29 τώρα και το έχω κόψει και γω μαχαίρι εδώ και 4 μήνες ...

όλα δείχνουν καλύτερα και από θέμα υγείας και από θέμα τσέπης.

Μία άχρηστη βλακεία ήταν τελικά που πιτσιρικάδες το κάναμε για μαγκιά και τελικά μας έμεινε η συνήθεια ,
χαίρομαι που τα πέταξα από τη ζωή μου και εύχομαι σε όλους ( που το θέλουν ) να καταφέρουν το ίδιο!!!:beer: :wave2:

makis206
01/06/2010, 02:29
Εγώ απ'το '95 καπνίζω κανονικά και ασταμάτητα και είμαι καλά ενώ όποτε κάνω απόπειρα να το κόψω δεν διαρκεί πάνω από 5 ώρες κι έχω ήδη αρχίσει να αισθάνομαι χάλια..:lol:

Τουλάχιστον έχω καταφέρει να μένω στο ένα πακέτο την ημέρα..:p

Sapadak
01/06/2010, 02:40
Οπως καταλαβαινω το μονο καλο της οικονομικης κρισης ειναι οτι καποιοι συναθρωποι θα αναγκαστουν θελοντας και μη να το κοψουν.

Ελπιζω να το παρω και εγω συντομα (σχετικα) αποφαση αν και δεν ειμαι φανατικος (25γρ καπνου σε 6 μερες)




Μπραβο σε όσους το αποφασισαν και το καταφεραν
:beer:

makis206
01/06/2010, 03:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
αν και δεν ειμαι ΦΑΝΤΑτικος

Κι η κοκακόλα δεν κάνει καλό πάντως να το ξέρεις..:lol:

Sapadak
01/06/2010, 03:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κι η κοκακόλα δεν κάνει καλό πάντως να το ξέρεις..:lol:

Δε καταλαβαινω τι ΦΑΝΤΑστικες :lol: :a13:

argy_kap
01/06/2010, 03:08
Καπνιστής 11 χρόνια, κομμένο από 6/1/2003, μαχαίρι.....


I have now stopped smoking for 7 years, 1 day, 22 hours, 59 minutes, 53 seconds. That translates into 63,923 cigarettes NOT smoked, for a savings of ?12,145.55! At 5 minutes per cigarette I have increased my life expectancy by 7 months, 1 week, 4 days, 22 hours, 59 minutes, 46 seconds.

http://www.endthehabit.com/content/calculator.htm

TarasOne
01/06/2010, 05:27
http://www.faqs.org/health/images/uchr_02_img0171.jpg

http://www.seattlechanges.com/photos/goodlung_badlung.jpg

http://effectsofstoppingsmoking.com/images/smokinglungs.jpg

iosif
01/06/2010, 05:36
σε λιγο οποιος καπνιζει θα ειναι τεκμηριο εισοδηματος

DeusEx
01/06/2010, 07:35
Μπραβο!

Εγω το εχω κοψει μαχαιρι εδω και σχεδον 2 χρονια... και καπνιζα καπνο σαν φουγαρο!

Οσφρηση, γευση, αντοχες επανηλθαν ως δια μαγειας ...

Λεφτα παντως δεν ειδα να μου μενουν :sick:

H.A.Balafoutre
01/06/2010, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Μπραβο!

Εγω το εχω κοψει μαχαιρι εδω και σχεδον 2 χρονια... και καπνιζα καπνο σαν φουγαρο!

Οσφρηση, γευση, αντοχες επανηλθαν ως δια μαγειας ...

Λεφτα παντως δεν ειδα να μου μενουν :sick:

Πες τα....πες τααααα.....

Κι εγώ 3 χρόνια μαχαίρι κομμένο (από 10ετία στο πακέτο τη μέρα)...αλλά πως γίνεται να μην μένουν λεφτά???????

OldMan
01/06/2010, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
6. Κιτρινισμένα δάχτυλα αν είσαι μανιώδης καπνιστής.
Μπλιάχ.... !! :a020:




Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Γενικά οτι έχει να κάνει με ζημιά σε στοματική κοιλότητα
Τότε θα πρέπει να κόψουμε και "άλλα" πράγματα ... :blush:

notakos600
01/06/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Τότε θα πρέπει να κόψουμε και "άλλα" πράγματα ... :blush:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
01/06/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Για τις καφτερές πιπεριές μιλούσα, πρόστυχε ... :smokin:

fz6man
01/06/2010, 11:20
μετα απο 11 χρονια ειμαι καθαρος
(ουτε τζουριτσα ) εδω και 3 χρονια πραγματικα ειναι καυλα η φαση μαγκες + οτι δεν βρωμαω δεν ειναι τιποτα απλα μια αποφαση ουτε τσιχλες ουτε μαλακιες αμα εχεις θεληση και το παρεις αποφαση :beer:

fz6man
01/06/2010, 11:23
επεισης χαρισα ολα τα τασακια και καπου στους 800 αναπτηρες :D

sarimarina
01/06/2010, 11:32
πρωτοκάπνισα στα 15....στο βωμό της γυναικείας χειραφέτησης και μαλ..κιας!!
ίσως το γεγονός οτι οι (αντικαπνιστές) γονείς μου, δεν στάθηκαν ποτέ εμπόδιο στο να καπνίσω αλλα αντιθέτως υπήρξαν φορές που μου το πρόσφεραν κιόλας, με έκανε να μη επιθυμώ το κάπνισμα απο αντίδραση,αλλα μόνο ώς απόλαυση.
η πραγματικότητα είναι οτι τα τσιγάρα που απολαμβάνω την ημέρα ειναι 4-5 (τα υπόλοιπα ειναι αμηχανία....νευρικότητα....) και εδω και 19 χρόνια παραμένω σε αυτά.
θεωρώ τον εαυτό μου καπνίστρια, αφού εχω πάντα τσιγάρα μαζί μου, διατηρώ όμως την σχέση μου με το κάπνισμα σε επίπεδο φλέρτ.
Δεν θέλω να "κόψουμε" επαφή.......δεν θέλω και να κάνουμε σχέση!!:winka: :winka:

TROOPER
01/06/2010, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sarimarina
.........
Δεν θέλω να "κόψουμε" επαφή.......δεν θέλω και να κάνουμε σχέση!!:winka: :winka:

επιτελους μια γυναικα που καταλαβαινει τους αντρες!!!

ΜΟΝΟ ΣΕΞ!!!!

:a25: :a25: :a25:

sarimarina
01/06/2010, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
επιτελους μια γυναικα που καταλαβαινει τους αντρες!!!

ΜΟΝΟ ΣΕΞ!!!!

:a25: :a25: :a25:
α γεια σου!!!:beer: :beer:

sarimarina
01/06/2010, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
επιτελους μια γυναικα που καταλαβαινει τους αντρες!!!

ΜΟΝΟ ΣΕΞ!!!!

:a25: :a25: :a25:
αν θυμάσαι....για απόλαυση μιλούσα!!
οχι για μπελάδες (σχέση)!

TROOPER
01/06/2010, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sarimarina
αν θυμάσαι....για απόλαυση μιλούσα!!
οχι για μπελάδες (σχέση)!

αχχχχχ.....

δειξε μου τον φιλο σου να σου πω τι εισαι....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


200130

sarimarina
01/06/2010, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αχχχχχ.....

δειξε μου τον φιλο σου να σου πω τι εισαι....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
τωρα το εριξες σε τεχνικά θέματα....και σ έχασα!!:mad:

TROOPER
01/06/2010, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sarimarina
τωρα το εριξες σε τεχνικά θέματα....και σ έχασα!!:mad:

παμε ταξιδιωτικα καλυτερα μηπως με βρεις

:wave2:


200133

sarimarina
01/06/2010, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
παμε ταξιδιωτικα καλυτερα μηπως με βρεις

:wave2:
Στο picnic area εισαι?

boldor900f
01/06/2010, 14:23
Βοήθεια φιλαράκια.
Το έχω σιχαθεί αλλά................

adam_tsouk
01/06/2010, 15:51
καλα, 8 χρονια το εχω κοψει αλλα μια τζουρα..... :lol: :lol: :lol:

Pardalotzatziki
01/06/2010, 16:19
Δεν διαβασα τι γραψατε....

Το μονο που θελω να πω ειναι μπραβο για την (εστω τριτη) προσπαθεια...

Αυτη τη φορα μην εγκαταλειψεις....

Δεν εχω καπνισει ποτε...δεν ειχα ποτε την περιεργεια...

Τι δηλαδη; Να καιγεται χαρτι και καπνος στα μουτρα μου;

Αντε και οι υπολοιποι......

:beer: :beer: :beer:

ktmakis
01/06/2010, 16:43
Καπνίζω από το 1987. Το έχω κόψει 2-3 φορές για 6 μήνες έως χρόνο.
20 στριφτά τη μέρα.....
Δύσκολα πράγματα και θέλει κουράγιο υπομονή θέληση και τρόπο.

Ενα μεγάλο μπράβο σε αυτούς που το έκοψαν ( δεν έχει σημασία ο λόγος, μάλλον αφορμή είναι)
και καλή δύναμη σε αυτούς που το παλεύουν.

Ωραίο θέμα....πάντα μαθαίνει κάποιος από τέτοια thread. :beer:

ermiss
01/06/2010, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Εκτός από την οικονομία και την ανάσταση των νεκρών αισθήσεων, υπάρχει κάποιος άλλος σοβαρός λόγος για να κόψει κάποιος το κάπνισμα ;
κανένας... είμαστε άτρωτοι εμείς...

Μην ακούτε τις μαλακίες που λένε οι γιατροί για την υγεία και το κυκλοφορικό κλπ...
Έχουν συμβάσεις με την nicorete και προσπαθούν να πουλήσουν τα προϊόντα τους...

Εμένα ο παππούς μου πέθανε 99 ετών και κάπνιζε μέχρι την τελευταία στιγμή...

Εγώ μπορώ να το κόψω όποτε θέλω, δεν είμαι εξαρτημένος, απλά δεν θέλω...

Vagelis Gar
01/06/2010, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
κανένας... είμαστε άτρωτοι εμείς...

Μην ακούτε τις μαλακίες που λένε οι γιατροί για την υγεία και το κυκλοφορικό κλπ...
Έχουν συμβάσεις με την nicorete και προσπαθούν να πουλήσουν τα προϊόντα τους...

Εμένα ο παππούς μου πέθανε 99 ετών και κάπνιζε μέχρι την τελευταία στιγμή...

Εγώ μπορώ να το κόψω όποτε θέλω, δεν είμαι εξαρτημένος, απλά δεν θέλω...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ermiss
01/06/2010, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TarasOne
http://www.faqs.org/health/images/uchr_02_img0171.jpg

http://www.seattlechanges.com/photos/goodlung_badlung.jpg

http://effectsofstoppingsmoking.com/images/smokinglungs.jpg

Οι φώτος δεν λένε ΤΙΠΟΤΑ...

Έπρεπε να δεις "live" την διαφορά σε πνεύμονα υγιή και καπνιστή στο BODIES...

Δεν περιγράφετε με καμία φωτογραφία το πόσο τραγική είναι η διαφορά...

Ο πνεύμονας του καθαρού ήταν ένα όργανο όπως όλα τα υπόλοιπα... Του καπνιστή ήταν σαν σφουγγάρι που είχε μαζέψει το πετρέλαιο της BP στον κόλπο Μεξικού....



υγ. υπάρχουν δημόσια ιατρεία διακοπής καπνίσματος σε νοσοκομεία σε όλη την χώρα
http://www.bestrong.org.gr/el/healthylife/nosmoking/stopsmoking/doctorsforstopsmoking/

Έχω συγγενή πνευμονολόγο που δουλεύει σε τέτοιο ιατρείο και κάνουν ΤΡΟΜΕΡΗ δουλειά. Και κολλητός πήγε σε παρόμοιο κέντρο και είναι ήδη 6 μήνες ¨καθαρός"...

Η θεραπεία βασίζεται στον βαθμό εξάρτησης απο την νικοτίνη, ο οποίος βγαίνει απο ένα ερωτηματολόγιο -τέστ (Fagerstrom test ΦΩΤΟ) και ίσως σπιρομέτρηση και γενική αίματος για ασθενής με βεβαρημένο ιστορικό


Και ανάλογα με τον βαθμό προτείνεται και η ανάλογη θεραπεία από απλά ψυχολογική υποστήριξη-συμβουλές στους ελάχιστα εξαρτημένους , τσίχλες,τσιρότο μέχρι και φαρμακευτική αγωγή για τις βαριές περιπτώσεις.

Τρόποι υπάρχουν και αποτελεσματικοί, αρκεί να το αποφασίσει κάποιος...


200171

Xrated
01/06/2010, 19:25
Μια συμβουλη για καποιον που θελει να το κοψει μπορει να ειναι καθε φορα που θελει τσιγαρο να πινει ενα δροσερο ποτηρι νερο.Χωρις να ειμαι καπνιστης,αποφασισα να κοψω τα αναψυκτικα και ενω μετα απο το φαγητο ηθελα cocacola με ενα ποτηρι νερο το ξεπερναγα.τις πρωτες μερες ημουν σε δειλημα και καθομουν λεπτα μπροστα απο το ψυγειο περνοντας την cocacola πηγαινα να την ανοιξω και παλι μεσα.Πλεον το εχω συνηθισει και πινω ενα ποτηρι μονο στο cinema το οποιο απολαμβανω και πολυ περισσοτερο.ολα ειναι στο μυαλο!

Vagelis Gar
01/06/2010, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Μια συμβουλη για καποιον που θελει να το κοψει μπορει να ειναι καθε φορα που θελει τσιγαρο να πινει ενα δροσερο ποτηρι νερο.Χωρις να ειμαι καπνιστης,αποφασισα να κοψω τα αναψυκτικα και ενω μετα απο το φαγητο ηθελα cocacola με ενα ποτηρι νερο το ξεπερναγα.τις πρωτες μερες ημουν σε δειλημα και καθομουν λεπτα μπροστα απο το ψυγειο περνοντας την cocacola πηγαινα να την ανοιξω και παλι μεσα.Πλεον το εχω συνηθισει και πινω ενα ποτηρι μονο στο cinema το οποιο απολαμβανω και πολυ περισσοτερο.ολα ειναι στο μυαλο!

Αυτό με το παγωμένο νερό λειτουργούσε και σε εμένα.Δεν μπορούσα με τπτ να συνδιάσω τσιγάρο με παγωμένο νερό.Με ότι παγωμένο όμως περιείχε ανθρακικό του πήγαινε μια χαρά :)

ego_o_idios
02/06/2010, 03:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Εδώ και 5 μήνες ούτε τζούρα
Εδώ και 5 μήνες 1000 περίπου ευρώ συγκεντρωμένα για το ταξιδάκι μου
Εδώ και 5 μήνες γεύση,όσφρηση και αντοχή αρχίζουν πάλι να λειτουργούν όπως πρέπει
Εδώ και 5 μήνες όταν αγκαλιάζω τις κόρες μου δεν παραπονιούνται πως μυρίζει η αναπνοή μου
Εδώ και 5 μήνες έχω ζήσει απο τουλάχιστον 1 φορά ΟΛΑ αυτά που είχα συνδιάσει μαζί του

Κάπνιζα απο τα 20 μου.Το τελευταίο διάστημα 2 πακέτα περίπου την ημέρα .Έχω επιχειρήσει να το ξανακόψω άλλες 2 φορές (6 μήνες & 2 χρόνια).Πλέον ανήκω στην κατηγορία "3η και φαρμακερή".

Για κάποιον που καπνίζει πολύ είναι δύσκολο να το κόψει.Το χω ζήσει και το ζω ακόμη και τώρα 5 μήνες απο το τελευταίο τσιγάρο που έκανα.Τα κατάφερα με κάποιες τσίχλες που κυκλοφορούν στο εμπόριο (δεν λέω όνομα να μην θεωρηθεί μαύρη διαφήμιση).Τσίχλες καπνίσματος για 4 μήνες.Μετά τους 4 μήνες συνέχισα με απλές τσίχλες και τώρα σκέφτομαι να κόψω και αυτές,Μασάω σα κατσίκα.
Συνέχισα να πίνω τον πρωινό μου καφέ και τις μπύρες μου.Πολλές οι στιγμές αδυναμίας.

Βάλτε στόχους (5ευρώ την ημέρα Χ 30 ημέρες Χ 12 μήνες = 1825 ευρώ τον χρόνο) είναι οι δόσεις σας για το καινούριο μοτόρι ή (όπως στην δική μου περίπτωση) τα χρήματα για ένα 10ήμερο στην Ευρώπη με την αγαπημένη σας.

Πάρτε ότι βοήθημα σας ταιριάζει (τσίχλα,pad,ψυχολογική βοήθεια) και πείτε στον εαυτό σας "ούτε μια τζούρα".Είναι η χειρότερη παγίδα το να δοκιμάζεις ή να πεις "θα κάνω ένα δεν πειράζει".

Προσωπικά το αγαπούσα το τσιγάρο.Το είχα συνδιάσει με σχεδόν ότι έκανα στην καθημερινότητά μου,και η απόφαση για να το κόψω δεν ήταν για την υγεία μου (μιάς και το κακό που σου κάνει δεν είναι ορατό άμεσα) αλλά για οικονομικούς λόγους (ούτε καν τα παράπονα των μικρών μου με αποθάρυναν).Στην πορεία όμως έδεσαν και τα υπόλοιπα και έτσι δυνάμωσαν τη θέλησή μου για να μην το ξαναβάλω στο στόμα μου.

Μπορείτε να συνεχίσετε το post καταθέτωντας ο καθένας την άποψή του.Υπάρχουν τόσα πολλά να σηζητήσουμε για αυτό το θέμα (και με την ευκαιρία εφαρμογής των αντικαπνιστικών μέτρων).

to ekopses giati den exis lefta
ise ftoxos ke tsigkounis
emis pou to fisame to xrima 8a sinexisoume tin prospa8ia dimiourgias karkinou...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
02/06/2010, 04:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sarimarina
Στο picnic area εισαι?

ετσι οπως βλεπω να μου γινονται...μαλλον στο balloon fiesta park :lol: :lol:

notakos600
02/06/2010, 04:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ετσι οπως βλεπω να μου γινονται...μαλλον στο balloon fiesta park :lol: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
02/06/2010, 04:32
Επειδή καθε καπνιστής εχει εναν τετοιο παπού


Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
[...]Εμένα ο παππούς μου πέθανε 99 ετών και κάπνιζε μέχρι την τελευταία στιγμή...

Ο Παππους, ζουσε στην Αθηνα και δουλευε σε γραφείο; :wave2:

PanVas
02/06/2010, 04:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Εδώ και 5 μήνες ούτε τζούρα
Εδώ και 5 μήνες 1000 περίπου ευρώ συγκεντρωμένα για το ταξιδάκι μου
Εδώ και 5 μήνες γεύση,όσφρηση και αντοχή αρχίζουν πάλι να λειτουργούν όπως πρέπει
Εδώ και 5 μήνες όταν αγκαλιάζω τις κόρες μου δεν παραπονιούνται πως μυρίζει η αναπνοή μου
Εδώ και 5 μήνες έχω ζήσει απο τουλάχιστον 1 φορά ΟΛΑ αυτά που είχα συνδιάσει μαζί του

Κάπνιζα απο τα 20 μου.Το τελευταίο διάστημα 2 πακέτα περίπου την ημέρα .Έχω επιχειρήσει να το ξανακόψω άλλες 2 φορές (6 μήνες & 2 χρόνια).Πλέον ανήκω στην κατηγορία "3η και φαρμακερή".

Για κάποιον που καπνίζει πολύ είναι δύσκολο να το κόψει.Το χω ζήσει και το ζω ακόμη και τώρα 5 μήνες απο το τελευταίο τσιγάρο που έκανα.Τα κατάφερα με κάποιες τσίχλες που κυκλοφορούν στο εμπόριο (δεν λέω όνομα να μην θεωρηθεί μαύρη διαφήμιση).Τσίχλες καπνίσματος για 4 μήνες.Μετά τους 4 μήνες συνέχισα με απλές τσίχλες και τώρα σκέφτομαι να κόψω και αυτές,Μασάω σα κατσίκα.
Συνέχισα να πίνω τον πρωινό μου καφέ και τις μπύρες μου.Πολλές οι στιγμές αδυναμίας.

Βάλτε στόχους (5ευρώ την ημέρα Χ 30 ημέρες Χ 12 μήνες = 1825 ευρώ τον χρόνο) είναι οι δόσεις σας για το καινούριο μοτόρι ή (όπως στην δική μου περίπτωση) τα χρήματα για ένα 10ήμερο στην Ευρώπη με την αγαπημένη σας.

Πάρτε ότι βοήθημα σας ταιριάζει (τσίχλα,pad,ψυχολογική βοήθεια) και πείτε στον εαυτό σας "ούτε μια τζούρα".Είναι η χειρότερη παγίδα το να δοκιμάζεις ή να πεις "θα κάνω ένα δεν πειράζει".

Προσωπικά το αγαπούσα το τσιγάρο.Το είχα συνδιάσει με σχεδόν ότι έκανα στην καθημερινότητά μου,και η απόφαση για να το κόψω δεν ήταν για την υγεία μου (μιάς και το κακό που σου κάνει δεν είναι ορατό άμεσα) αλλά για οικονομικούς λόγους (ούτε καν τα παράπονα των μικρών μου με αποθάρυναν).Στην πορεία όμως έδεσαν και τα υπόλοιπα και έτσι δυνάμωσαν τη θέλησή μου για να μην το ξαναβάλω στο στόμα μου.

Μπορείτε να συνεχίσετε το post καταθέτωντας ο καθένας την άποψή του.Υπάρχουν τόσα πολλά να σηζητήσουμε για αυτό το θέμα (και με την ευκαιρία εφαρμογής των αντικαπνιστικών μέτρων).


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Έλα.. Πες την αλήθεια τώρα...
Ζήλεψες τον Βάσκο...
Πες το τώρα... Μεταξύ μας...

DeusEx
02/06/2010, 05:23
Αυτο που με βοηθησε εμενα να κοψω το τσιγαρο ,

ηταν ο χρυσος κανονας που ειχα επιβαλει στον εαυτο μου


ΟΧΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ!!!!

ποτε , και για κανεναν λογο ... ποτε ποτε ποτε ... ουτε μια τζουρα

ΥΣ: Με το που εκοψα το τσιγαρο , πηρα 5 κιλα :mad: , αλλα λιγο πολυ το ηξερα οτι θα συνεβαινε!

:bigcry:

Meganecc
02/06/2010, 05:33
Δυστυχώς κ εγώ καπνίζω....

Τον τελευταίο χρόνο και έπειτα από την γέννηση του γιού μου το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το σταματήσω και προτίστως για την δική μου υγεία και δευτερευόντως για το οικονομικό....

μπράβο σε όσους έχουν καταφέρει να το κόψουν μαχαίρι......

Στην δική μου περίπτωση δεν θεωρώ ότι υπάρχει άμεση οργανική εξάρτηση, αλλά περισσότερο το μυαλό μου είναι αυτό που το αναζητά...

Λέω εντός της εβδομάδος να μην ξανασταματήσω σε περίπτερο για τσιγάρα....μακάρι...και φυσικά πάντα μαζί μου είναι οι γνωστές τσίχλες ....

Πάντως κάθε βράδυ που βλέπω τον γιό μου να κοιμάται, μετανιώνω για όσα τσιγάρα έχω κάνει μέσα στην μέρα.....

Τις καλημέρες μου!

ermiss
02/06/2010, 06:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Επειδή καθε καπνιστής εχει εναν τετοιο παπού



Ο Παππους, ζουσε στην Αθηνα και δουλευε σε γραφείο; :wave2:

Σαρκαστικό ήταν όλο το μήνυμα :D

PortisHead
02/06/2010, 07:09
Δε θελω να σε απογοητευσω....αλλα η κουβεντα το "το εκοψα" ειναι....μεγαλη.

Κι εγω το εκοψα το '98 και το ξαναρχισα το 2003....αρα απλα διαλλειμα εκανα.

Το ξανακοψα το 2009 Μαϊο κα ιμεχρι τωρα δεν εχω βαλει τσιγαρο στο στομα μου.

Παντως οπως ελεγε και ο παππους μου που το εκοψε το '69 , "καθε βραδυ , το βλεπω στον υπνο μου το γαμημενο.." :lol:

Α... και οπως ειπε και πιο πανω ο συμφορουμιτης , ξερεις ποιος ηταν ο λογος που το εκοψα ξανα ?
Ειδα την κορη μου 2,5 ετων , να κραταει ενα μολυβι αναμεσα στα δαχτυλα της ,και να κανει πως καπνιζει (εβλεπε εμενα και με μιμούνταν).
Αυτο ηταν !

:wave2:

Cpt. Haddock
02/06/2010, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Σαρκαστικό ήταν όλο το μήνυμα :D

:a013: :beer:

Boxer
02/06/2010, 07:31
καπνιζα 22 χρονια...

το εκοψα απο 21.10.2009.....

ευκολα , και δεν το ζηταω παρα σπανια κανα βραδυ εξω οταν εχω πιει και βλεπω και τους αλλους , αλλα το ξεπερναω ευκολα....

ομως οταν κοιμαμαι , ονειρευομαι οτι καπνιζω......ολο και πιο συχνα πλεον....

δεν ξερω....ελπιζω να αντεξω..... :( :beer:

fz6man
02/06/2010, 09:36
το χειροτερο λαθος που κανουμε οσοι το εχουμε κοψει ειναι οτι το συζηταμε εδω μέσα

DeusEx
02/06/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
το χειροτερο λαθος που κανουμε οσοι το εχουμε κοψει ειναι οτι το συζηταμε εδω μέσα

-600

διαφωνω, φιλε μου.

:nono:

Zid
02/06/2010, 09:47
Εκοψα το τσιγάρο το 2006 ... και μέχρι τώρα καλά κρατάω..


Για να το κόψω έκοψα τελείως το πρωινό καφέ... αλλά και τα ποτά με αλκοολ.. .


Χυμους αναψυκτικα μόνο δλδ για 2 χρονια κοντα...


Δοκίμασα 2 φορές το τελευταιο χρονο να καπνίσω και πήγα να ξεράσω... απο την αηδια..


Πλεον πινω καφε μπυρες οπως και πριν απλα το τσιγάρο με αφήνει αδιάφορο... απλά τη πέφτω στα ξηροκάρπια... :bigcry:

sarimarina
02/06/2010, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ετσι οπως βλεπω να μου γινονται..................
μιλάς για έννοιες που σου ειναι παντελώς αγνωστες.....
:winka: :winka: :beer:

TROOPER
02/06/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sarimarina
μιλάς για έννοιες που σου ειναι παντελώς αγνωστες.....
:winka: :winka: :beer:

ΜΠΖυχολογα!!!



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: