PDA

View Full Version : Αναρτησεισ



gmak
30/06/2005, 19:28
Πρόσφατα "σήκωσα" με αέρα τις αναρτήσεις εμπρός διότι είχαν πέσει...αυτό και σε συνδυασμό ότι έκανα ένα ταξίδι φορτωμένος,είχε σαν αποτέλεσμα η πίσω ανάρτηση να δείχνει πιο κάτω από το τιμόνι τις αφρικα...απόδειξη ότι το βραδυ στράβωνα τους οδηγούς με τα φώτα μου..πήγα και μου σκληρύναν τιν ανάρτηση(πλεον δεν εχει αλλα περιθώρεια).διορθώθηκε κάπως η κατάσταση αλλά θα ήθελα την γνώμη σας για 2 πράγματα
1. εφόσον και με αυτήν την ρύθμιση μαλακώσει καποια στιγμή η ανάρτηση και δεδομένου δεν εχω αλλά περιθώρεια..τι μπορώ να κάνω?εκτός του να αγοράσω μια άλλη(τιμές ξερετε??).
2 τα φωτα τις αφρικα ρυθμιζονται??
3.γενικά ιδέες για πίσω ανάρτηση?

ευχαριστώ πολύ

OldMan
30/06/2005, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmak
Πρόσφατα "σήκωσα" με αέρα τις αναρτήσεις εμπρός

:eek: :eyepop: :uplate: :hypnotize

Δεν είναι η μέρα μου σήμερα :sad:



Γιατί ΠΡΩΤΑ κάνετε τις μαλακίες και ΜΕΤΑ έρχεστε και ρωτάτε, εεεε???

ΤΣΑΚΙΣΟΥ αμέσως και βγάλε τον αέρα από την ανάρτηση για να μην ΤΣΑΚΙΣΤΕΙΣ αργότερα !!!


Και να μου συστήσεις τον μηχανικό σου !!!


Υ.Γ.

Ρε μιλάμε για ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ημιμάθεια !!!
:sad: :sad: :sad:

free rider
30/06/2005, 19:59
εδω δεν μπορώ παρ οτι θά ήθελα να εκφράσω αντίρηση...
παρά να συμφωνήσω με τον παρο ολίγον μοδιστρέιτορ των τεχνικών υπηρεσιών...ολντ.

ρε χωρίς αστεία..

μαλακώνετε το μπροστινό για να δουλεύει πλήρως..στα σκληρά φρεναρίσματα να τερματίζει τελείως..

ετσι βοηθά στο να μπαίνει πιο εύκολα και να πλαγιάζει η μηχανή..

κι εγω τέτοιες μπούρδες εκανα και σκληραινα το μπροστινο με συμπίεση και γελάγανε που δεν έστριβαν τα μηχανάκια μου....

:evil: :evil: :evil:

Stergios69
30/06/2005, 20:02
Βγάλε τον αέρα ΤΩΡΑ!! Η χόντα συνιστά 0 (μηδέν) πίεση στο πηρούνι...
Οι τάπες είναι για βγάζεις αέρα που διαρρέει από τις φλάνζτες.
Η τελική λύση στο θέμα αναρτήσεις του άφρικα είναι ελατήρια WP εμπρός πίσω και εμπρός λάδι 15άρι
Η μηχανή σου πάει έτσι όπως πάει επιδή έχουν λιώσει, ουζάρει, τελειώσει οι αναρτήσεις σου.
Τα φώτα της άφρικα ρυθμίζονται από κάτι πεταλούδες κάτω από τους προβολείς και πίσω από το φαίρινγκ αλλά πρέπει να έχεις χέρια τιραμόλα για να τις πιάσεις.

tifoefs
30/06/2005, 20:52
Θες ζουρλομανδυα gmak !!

Να προσθεσω ακομα οτι θα σουρθει πιο φτηνα ν' αλλαξεις αναρτησεις απο το να φας καμμια σουπα !!!

:uplate: :uplate: :uplate: :eyepop:

afrotwin
01/07/2005, 00:40
an 8es piso anartisi mamisia me pola xiliometra antoxi akoma sou poulao ego
stile pm

superspy
01/07/2005, 12:24
Κακώς έβαλες αέρα....
Όχι τίποτα άλλο αλλά καταστρέφεις και τις τσιμούχες.

Η τελική λύση για βελτίωση αναρτήσεων ... δεν υπάρχει.
Όσο θέλεις να ασχοληθείς τόσο φτιάχνεις.

Το να βάλεις πάντως μόνο σκληρότερα ελατήρια μπροστά δεν θα σου προσφέρει τίποτα μια και το μπροστινό δεν είναι cartridge και ΔΕΝ θα δουλέψει ποτέ σωστά με άλλα ελατήρια. Θα γκελάρει συνέχεια. Πολλοί το κάνουν αυτό νομίζωντας ότι "δουλεύει" καλύτερα το μπροστινό.... απλά δεν καταλαβαίνουν, ότι ουσιαστικά ΔΕΝ δουλεύει... :-(

Μερικές από τις σωστές λύσεις για εμπρός – χωρίς να είναι οι μοναδικές – είναι:
1. Ένα σετ καινούργια ελατήρια –μαμά- το μηχανάκι θα γίνει ξανά όπως πρέπει.
2. Πετάς τα άχρηστα μπροστινά στα σκουπίδια και χώνεις μπροστινό από XR600 στις ίδιες πλάκες , με τον ίδιο τροχό – θέλει μετατρόπα – γίνεται - ή τροχό από XR, αλλά μονό δίσκο 320 –μιλάμε για τα φρένα και τεράστια διαφορά στην ανάρτηση – θέλει λίγο δουλειά για να περιορίσεις την διαδρομή αλλά αξίζει.
3. Περισσότερο δραστική λύση: Πετάς μαζί με τα μπροστινά , τις πλάκες, τον μπροστινό τροχό, τις δαγκάνες και τους άχρηστους δίσκους, καθώς και τα σωληνάκια και τοποθετείς: Ανάποδο WP, μονό δίσκο 320, πλευστό, δαγκάνα brembo, ζάντα, κέντρο, σωληνάκια υψηλής και πλέον πατάς οτιδήποτε βρεθεί στο δρόμο σους χωρίς πρόβλημα.

Στις 2 και 3 μπορείς να προχωρήσεις παράλληλα σε πλήρη αναβάθμιση και του πίσω όπως θα δεις παρακάτω.

Για το πίσω τα πράγματα είναι πιο απλά:
1. Παίρνεις το –σίγουρα ουζαρισμένο- πίσω αμορτισέρ και το πάς στον Τασούλη. Το ανοίγει, αλλάζει λάδια + άζωτο και χώνεις και ένα ελατήριο. Πολύ καλή λύση και οικονομική.

2. Αν προχωρήσεις στο βήμα 2 για το μπροστινό, αγοράζεις κομπλέ πίσω αμορτισέρ WP

3. Αν προχωρήσεις στο βήμα 3 για το μπροστινό και ΕΙΣΑΙ ΨΗΛΟΣ, προχωράς σε αγορά – προσαρμογή κομπλέ πίσω αμορτισέρ WP, με ξεχωριστό μπουκαλάκι αζώτου και αυξημένη διαδρομή.


Φυσικά υπάρχουν και άλλες λύσεις.
Προσωπικά έχω περάσει από όλες τις παραπάνω και σου συνιστώ την 3 (αν υπάρχουν τα χρήματα και γουστάρεις την Africa) ή το λιγότερο τη 2 που είναι αρκετά καλή.


18519

iannis
01/07/2005, 12:49
επειδη τωρα τελευταια μου εχει μπει η ιδεα αναβαθμισεις των αναρτησεων μηπως ξερει κανεις σε τι τιμη παιζουν τα WP (εμπρος-πισω) για να δω αν φτανω........:confused: . Αυριο του βαζω και καινουργια παπουτσακια του μπεμπη τα ΑΝΑΚΕΕ 200 ευρα τα πηρα τοποθετημενα καλα ειναι?

gmak
01/07/2005, 14:58
οκ παιδια...δεν ήξερα...αλλά δεν το εκανα αυθαίρετα..υποτιθεται ρώτησα τον μηχανικό μου....το απογευμα κιολας παω να το βγάλω...παντως παρολαυτα πρεπει να πω οτι πατωντασ μπροστινα νοιώθω μεγαλυτερη σιγουρια τωρα παρα πριν..και στις στροφες δεν ειχα προβλημα....αλλα αφου το λετε παω να βγαλω..

afrotwin
01/07/2005, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από iannis
επειδη τωρα τελευταια μου εχει μπει η ιδεα αναβαθμισεις των αναρτησεων μηπως ξερει κανεις σε τι τιμη παιζουν τα WP (εμπρος-πισω) για να δω αν φτανω........:confused: . Αυριο του βαζω και καινουργια παπουτσακια του μπεμπη τα ΑΝΑΚΕΕ 200 ευρα τα πηρα τοποθετημενα καλα ειναι?

ta anakee poli kali agora me 200 euro an ine freska tou 2005 ke tous telefteous mines ine efkeria pes mas apo pou ta pires mipos endiaferonte ke aloi
episis na mas pis an sou ta zigosta8mise kiolas na kseroume

iannis
02/07/2005, 13:19
καλημερα τα λαστιχα αναβαλονται για πεμπτη τοτε θα ερθουν ειμαι ζακυνθο τωρα και ειναι λιγο αργα τα πραγματα εδω, οποτε απο πεμπτη θα σας ενημερωσω. Για τις αναρτησεις παιδια ξερει κανεις τιμες ? ασπρη δυναμη (μπρος-πισω)

Stergios69
02/07/2005, 17:22
Eγώ τα άλλαξα πριν καμιά 3-4 χρόνια αλλά να υπολογίζεις γύρω στα 150 ευρώ ελατήρια εμπρός μαζί με λάδια.
Ελατήριο πίσω θα έχει καμιά 150 χωρίς εργασία.

AFTER
02/07/2005, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από superspy
Κακώς έβαλες αέρα....
Όχι τίποτα άλλο αλλά καταστρέφεις και τις τσιμούχες.

Η τελική λύση για βελτίωση αναρτήσεων ... δεν υπάρχει.
Όσο θέλεις να ασχοληθείς τόσο φτιάχνεις.

Το να βάλεις πάντως μόνο σκληρότερα ελατήρια μπροστά δεν θα σου προσφέρει τίποτα μια και το μπροστινό δεν είναι cartridge και ΔΕΝ θα δουλέψει ποτέ σωστά με άλλα ελατήρια. Θα γκελάρει συνέχεια. Πολλοί το κάνουν αυτό νομίζωντας ότι "δουλεύει" καλύτερα το μπροστινό.... απλά δεν καταλαβαίνουν, ότι ουσιαστικά ΔΕΝ δουλεύει... :-(

Μερικές από τις σωστές λύσεις για εμπρός – χωρίς να είναι οι μοναδικές – είναι:
1. Ένα σετ καινούργια ελατήρια –μαμά- το μηχανάκι θα γίνει ξανά όπως πρέπει.
2. Πετάς τα άχρηστα μπροστινά στα σκουπίδια και χώνεις μπροστινό από XR600 στις ίδιες πλάκες , με τον ίδιο τροχό – θέλει μετατρόπα – γίνεται - ή τροχό από XR, αλλά μονό δίσκο 320 –μιλάμε για τα φρένα και τεράστια διαφορά στην ανάρτηση – θέλει λίγο δουλειά για να περιορίσεις την διαδρομή αλλά αξίζει.
3. Περισσότερο δραστική λύση: Πετάς μαζί με τα μπροστινά , τις πλάκες, τον μπροστινό τροχό, τις δαγκάνες και τους άχρηστους δίσκους, καθώς και τα σωληνάκια και τοποθετείς: Ανάποδο WP, μονό δίσκο 320, πλευστό, δαγκάνα brembo, ζάντα, κέντρο, σωληνάκια υψηλής και πλέον πατάς οτιδήποτε βρεθεί στο δρόμο σους χωρίς πρόβλημα.

Στις 2 και 3 μπορείς να προχωρήσεις παράλληλα σε πλήρη αναβάθμιση και του πίσω όπως θα δεις παρακάτω.

Για το πίσω τα πράγματα είναι πιο απλά:
1. Παίρνεις το –σίγουρα ουζαρισμένο- πίσω αμορτισέρ και το πάς στον Τασούλη. Το ανοίγει, αλλάζει λάδια + άζωτο και χώνεις και ένα ελατήριο. Πολύ καλή λύση και οικονομική.

2. Αν προχωρήσεις στο βήμα 2 για το μπροστινό, αγοράζεις κομπλέ πίσω αμορτισέρ WP

3. Αν προχωρήσεις στο βήμα 3 για το μπροστινό και ΕΙΣΑΙ ΨΗΛΟΣ, προχωράς σε αγορά – προσαρμογή κομπλέ πίσω αμορτισέρ WP, με ξεχωριστό μπουκαλάκι αζώτου και αυξημένη διαδρομή.


Φυσικά υπάρχουν και άλλες λύσεις.
Προσωπικά έχω περάσει από όλες τις παραπάνω και σου συνιστώ την 3 (αν υπάρχουν τα χρήματα και γουστάρεις την Africa) ή το λιγότερο τη 2 που είναι αρκετά καλή.

Επαθα πλακα :eyepop:
Η πιο ομορφη Αφρικα που εχω δει!

Φερτε την μου τωρα να αρχισω το οργωμα!!!!!

superspy
05/07/2005, 18:59
Africa 750 RD04, φίλου απο Γερμανιά
με κομπλέ WP πίσω και WP Extreme μπροστά..
175 κιλά γεμάτη.... είναι καλύτερη για όργωμα....


18953

superspy
05/07/2005, 19:08
Διαφορά μεταξύ λύσης 2 (δες παραπάνω) και λύσης με αυξημένη διαδρομή στα 260 χιλ (3)

Το παλιό WP είναι το "κοντό" που φόραγα με τα μπροστινά του XR.

Το "μακρύ" είναι για χρήση με το μπροστινό WP USD.
Στη φωτό δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα το ξεχωριστό μπουκαλάκι αζώτου.


18955

superspy
05/07/2005, 19:10
Κατασκευές και ... ανατινάξεις!

Λιγό πριν το ΧΧΧ δέσιμο του συνόλου....
Παρατηρήστε πισω δεξιά τα... παλιά μπροστινά, τα γνήσια και του XR.


18957