PDA

View Full Version : ρε παιδιά τι συμβαίνει???



peter86
31/05/2010, 15:26
Η φωτογραφία είναι από το πίσω μέρος των κυλίνδρων....Σα να έχει δακρύσει λαδάκι ή είναι η ιδέα μου???περί τίνος πρόκειται αν γνωρίζει κάποιος???Η μηχανη είναι ένα bandit 650 κ8 με 32000χλμ.......


200051

camen
31/05/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
Σα να έχει δακρύσει λαδάκι ή είναι η ιδέα μου???

Mπαααα,δεν ειναι η ιδεα σου...:smokin:

peter86
31/05/2010, 15:44
χαίρω πολύ φιλε μου,αλλά το σημείο αυτό απο όσο μπορώ να καταλάβω δε δέχεται κάποια τακτική συντήρηση...οπότε τι κάνουμε???

camen
31/05/2010, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
οπότε τι κάνουμε???


95% πας για φλαντζες...Αν η διαρροη ειναι πολυ μικρη τοτε μπορεις να το τρεναρεις λιγο ,αν δεν παιζουν φραγκα...Αλλα να το παρακολουθεις συνεχεια και το σημειο και την σταθμη των λαδιων...
Κ φυσικα να μην σκιζεις το μηχανακι μεχρι να το φτιαξεις...

camen
31/05/2010, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ναι...

Κατσε ρε Πανο,ειναι φυσιολογικο δλδ να χανει λαδια απο την φλαντζα?:look:

Αν ΝΑΙ, σου ξαναλεω δεν ειναι Ιταλικο:smokin:
ΑΝ ΟΧΙ, τοτε θελει φτιαξιμο κανονικα.:wacko:

Οτιδηποτε αλλο ειναι ημιμετρο και αργα ή γρηγορα θα αναγκαστει να το φτιαξει..:wave2:

dirtbird
31/05/2010, 19:39
Από αυτή τη φωτό δεν μπορούν να εξαχθούν συμπεράσματα.

Καθάρισε το και παρακολούθα το αν και μάλλον ο Πάνος έχει δίκιο....;)

DAN_DAN
01/06/2010, 00:53
Αυτό που λέει ο dirtbird. Καθάρισέ το, και τσέκαρε αν και πόσο χάνει:wave2:

reinmeister
01/06/2010, 04:42
συμβαινει...

οπως σου ειπαν,καθαρισε το και δες τι γινεται...αν συνεχισει,οταν θα πας για βαλβιδες,πες στον μαστορα να τσεκαρει με ενα δυναμοκλειδο τις βιδες της κεφαλης...

αν ολα ειναι οκ και συνεχισει να "ιδρωνει" αστο...δεν παθαινει τιποτα...

vaska
01/06/2010, 04:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
συμβαινει...

οπως σου ειπαν,καθαρισε το και δες τι γινεται...αν συνεχισει,οταν θα πας για βαλβιδες,πες στον μαστορα να τσεκαρει με ενα δυναμοκλειδο τις βιδες της κεφαλης...

αν ολα ειναι οκ και συνεχισει να "ιδρωνει" αστο...δεν παθαινει τιποτα...

Αν και λογιστής (δήλωση του ιδίου) , απολύτως σωστός.


:wave2: :wave2:

camen
01/06/2010, 05:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το μηχανακι δε χανει λαδια...δακρυζει απλα...και αυτο εχει τεραστια διαφορα...χανω λαδια ειναι οταν κοπανησεις το καρτερ πουθενα και κανει καμια τροΥπα, η καμια ρογμη και τα ζουμια τρεχουν...αμα σου συμβαινει αυτο εχεις προβλημα...αμα δακρυζει απο καπου δεν εχεις, και συμβαινει σε πολλους κινητηρες...και ουτε τιθεται θεμα ημιμετρου...ειανι σα να πεσει ενα πετραδακι στο μπροστινο φαναρι και να λες οτι θα αλλαξεις ολο το μπροστινο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τωρα το αν γινει ζημια στο μοτερ και αν θα την πληρωσω εγω ειναι τοσο αστειο που δεν μπαινω καν στον κοπο να απαντησω...


Ρε Πανο εσυ παιζεις με τις λεξεις τωρα ...Προφανως και δεν θα παει αυριο να το λυσει και να αλλαξει φλαντζα.Αλλα καποια στιγμη θα το κανει...Συνηθως ετσι αρχιζει και σιγα σιγα το δακρυσμα θα γινεται εντονοτερο...Φυσικα και αρχικα το πρακολουθει αλλα αν καποια στιγμη εχει φραγκα καλο ειναι να το φτιαξει νομιζω...

Εγω αυτο ειπα και τιποτα περισσοτερο...:beer: :wave2:

alex14
01/06/2010, 05:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
συμβαινει...

οπως σου ειπαν,καθαρισε το και δες τι γινεται...αν συνεχισει,οταν θα πας για βαλβιδες,πες στον μαστορα να τσεκαρει με ενα δυναμοκλειδο τις βιδες της κεφαλης...

αν ολα ειναι οκ και συνεχισει να "ιδρωνει" αστο...δεν παθαινει τιποτα...

Λες να παιζει να μην εχουν τσεκαρει τις βιδες κεφαλης στο πρωτο service ?

Επισης μια αλλη απορια.
Αν θυμαμαι καλα συμφωνα με το manual του Bandit (ελαιοψυκτου) καθε 12,000 χλμ νομιζω,
οι βιδες τις κεφαλης θελουν λασκαρισμα και ξανασφυξιμο. Εγω προσωπικα δεν το κανω ποτε, το μονο που κανω ειναι ελενχο με το δυναμοκλειδο. Κανω καλα ή πραγματι θελει λασκαρισμα.



:wave2:

p@nos
01/06/2010, 06:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε Πανο εσυ παιζεις με τις λεξεις τωρα ...Προφανως και δεν θα παει αυριο να το λυσει και να αλλαξει φλαντζα.Αλλα καποια στιγμη θα το κανει...Συνηθως ετσι αρχιζει και σιγα σιγα το δακρυσμα θα γινεται εντονοτερο...Φυσικα και αρχικα το πρακολουθει αλλα αν καποια στιγμη εχει φραγκα καλο ειναι να το φτιαξει νομιζω...

Εγω αυτο ειπα και τιποτα περισσοτερο...:beer: :wave2:

kanena παιχνιδι με τις λεξεις δε κανω...το χανω λαδια μρ το δακριζω εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα...

οπως σου εχω πει και απο κοντα, ροποκλειδα βαζουμε σε τετοιες βιδες, που εχουν φλατζα απο κατω...για να ειναι ολες βιδωμενες το ιδιο και να μην υπαρχει καπου δακρισμα...γι αυτο λεει και ο λογιστης απο πανω να σφιξει τις βιδες με ροποκλειδο...εγω προσωπικα ουτε για αυτο δε θα εμπενα στον κοπο...μιας και δε ξερω κατα ποσο ''σφιχτης'' εινια ο συνεργιας του παιδιου, και τι ζημια μπορει να κανει στα σπειρωματα...

και δε θα μπαινα στον κοπο οπως ειπα γιατι προφανως δεν ειναι και κατι το οποιο μπορει να προκαλεσει την οποιαδηποτε ζημια...


εσυ τωρα αυτο που λανθασμενα λες, ειναι με λιγα λογια, να κατεβασει ο αλλος μοτερ, να βγαλει κεφαλη, κυλινδροπιστονα, και να αλλαξει φλατζα...δε τα ανοιγουν ετσι για πλακα τα μοτερ, ειδικα απο τη στιγμη που δουλευουν και σωστα...και φυσικα με υπερβολικα μεγαλο κοστος, και ρισκο μη σου κανει παπαρια ο αλλος στο δεσιμο...φυσικα δεν υπαρχει σοβαρος μαστορας που θα κατεβαζε μοτερ για αυτο το λογο...

γι'αυτο καλο ειναι αν προτεινουμε κατι, να το σκεφτομαστε και 2η φορα πριν το γραψουμε...

point zero
01/06/2010, 07:24
μηπως περασες προσφατα την κινητηρα με κανενα γυαλιστικο σπρευ η σπρευ σιλικονης ? Αυτα ξερεις εχουν μια ιδιοτητα να κολει η σκονη επανω τους και να φτιαχνουν αυτην την 'μακα ' ..

Acacius
01/06/2010, 08:22
Εμείς που έχουμε Freewind να μη μιλήσουμε καλύτερα ε;....... :cry:

OldMan
01/06/2010, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Εμείς που έχουμε Freewind να μη μιλήσουμε καλύτερα ε;....... :cry:
Μα τι λέτε ..?? Παρακαλούμε πολύ ... Ελεύθερα.. Σαν στο σπίτι σας ... :smokin: :D

odt
01/06/2010, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Λες να παιζει να μην εχουν τσεκαρει τις βιδες κεφαλης στο πρωτο service ?



:a38:



:beer:

peter86
01/06/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από point zero
μηπως περασες προσφατα την κινητηρα με κανενα γυαλιστικο σπρευ η σπρευ σιλικονης ? Αυτα ξερεις εχουν μια ιδιοτητα να κολει η σκονη επανω τους και να φτιαχνουν αυτην την 'μακα ' ..

Μακάρι να το είχα κάνει αλλά δεν....

camen
01/06/2010, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
Μακάρι να το είχα κάνει αλλά δεν....

Ειπαμε,πλυνε/καθαρισε το σημειο και παρατηρησε σε ποσο διαστημα θα ξαναγινει ετσι...:winka:

peter86
01/06/2010, 13:10
έτσι και θα γίνει φίλε μου.
πήρα όμως και μία άλλη πληροφορία από κάτοχο bandit με παρόμοιο πρόβλημα...μου είπε οτι είναι κλασικό παράδειγμα χαλάρωση τσιμούχας των μπεκ της βενζίνης.Και ότι αυτό που υπάρχει εκεί είναι καμένη βενζίνη.Πρέπει να σφίξω με alen τις τσιμούχες και θα λυθεί το πρόβλημα (σφίγγουν ταυτόχρονα και οι 4 μαζί)......
Τι λέτε???Στέκει κάτι τέτοιο???

Acacius
01/06/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μα τι λέτε ..?? Παρακαλούμε πολύ ... Ελεύθερα.. Σαν στο σπίτι σας ... :smokin: :D

Μισό λεπτό να σκουπίσω κάτι λαδάκια κι έρχομαι.... :bigcry:

peter86
01/06/2010, 18:36
Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας...