PDA

View Full Version : αποκριση γκαζιου στην περιοχη του ρελαντι.



Σελίδες : [1] 2

GiannisBlessed
31/05/2010, 15:52
Στην νεκρα με απαλο (κινηση πχ 1/8) ανοιγμα του γκαζιου απο ρελαντι οι στροφες ανεβαινουν κανονικα.λιγο δυστακτικα και καπως "ψοφια" αλλα ανεβαινουν.
αν ανοιξω το γκαζι πιο αποτομα πχ 1/6 - 1/5 τοτε ανεβαζει με το ζορι και κανει εναν αθλιο ηχο ρουφηγματος απο τα φιλτρα κατω απο το ρεζερβουαρ.αν το κανω αυτο συνεχεια σαν να μαρσαρω(δλδ απο τις 1200 μεχρι τις 2500) καθε φορα που κατεβαινει στο ρελαντι πεφτει και πιο χαμηλα μεχρι που σβηνει.(το αναφερω αυτο γιατι προφανως αυτος ο ηχος ρουφηγματος εχει καποια επιδραση στην λειτουργεια του κινητηρα στα επομενα δευτερα.)
αν δωσω σχετικα αποτομα ανοιγμα μεγαλυτερου του 1/4 η κανει ενα μεγαλο κενο και μετα αρπαζει αποτομα η σβηνει(1 στις 10 θα ακουστει και ενας ηχος σαν πνιγμενη εκρηξη).μερικες φορες μου προκαλει προβλημα και στην οδηγηση(πχ οταν παω να ξεκινησω απο φαναρι)
εχω οδηγησει και αλλα brosακια και μου αρεσει παρα πολυ αυτη η "υπακοη" του μοτερ στο χερι.
για πειτε.
οτι αλλες λεπτομερειες θα χρειαστειτε πειτε να βοηθησω για να με βοηθησετε.:beer:

camen
31/05/2010, 15:59
Εχω το ιδιο θεμα με το ΚΤΜ.Οταν ειναι κρυο και ανοιξω το γκαζι(ειτε λιγο ειτε πολυ) το μοτερ στροφαρει κανονικα...Οταν ερθει το μηχανακι σε θερμοκρασια λειτουργιας και κανω το ιδιο τοτε αρχικα πνιγεται και μετα αρπαζει.Αν δωσω 2-3 ξερογκαζα συνεχομενα τοτε το πρωτο ειναι πνιγμενο και μετα δουλευει καλυτερα,αλλα οχι τελεια οπως οταν ειναι κρυο.

Ακομη δεν εχω καταφερει να το κανω να δουλεψει οπως θελω και δεν ξερω το γιατι...:mad:
Εχω παιξει με μεγαλυτερο pilot jet και mixture screw αρκετα αλλα ακρη δεν βρηκα!Ισως να θελουν ρυθμισμα τα λεκανακια του carb...

ΣΣ:Επειδη εχω εξατμισεις εχει ρυθμιστει και το καρμπ με αλλα ζιγκλερ.Δουλευει αψογα σε ολες τις αλλες περιπτωσεις εκτος απο το ξερογκαζο:bigcry:

stefanos
31/05/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ακομη δεν εχω καταφερει να το κανω να δουλεψει οπως θελω και δεν ξερω το γιατι...:mad:
Εχω παιξει με μεγαλυτερο pilot jet και mixture screw αρκετα αλλα ακρη δεν βρηκα!Ισως να θελουν ρυθμισμα τα λεκανακια του carb...

ΣΣ:Επειδη εχω εξατμισεις εχει ρυθμιστει και το καρμπ με αλλα ζιγκλερ.Δουλευει αψογα σε ολες τις αλλες περιπτωσεις εκτος απο το ξερογκαζο:bigcry:


Ένα A/F sensor χρειάζεσαι.:p
Δοκίμασε με μαμά pilot μπας και βρεις άκρη.
Και όταν παίζεις με το καρμπιρατέρ να είσαι σίγουρος ότι είναι καθαρό, ότι οι βαλβίδες είναι ρυθμισμένες το φίλτρο καθαρό το μπουζί καινούργιο.

nihristo
31/05/2010, 17:01
λογικά φταίει το μίγμα σου αλλά από carbs δεν ξέρω και πολλά. Αν είναι καθαρισμένα, θέλουν ρύθμιση. Τα περί άθλιων ήχων μου κάνουν για φτωχό μίγμα...

DrBig
31/05/2010, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
Στην νεκρα με απαλο (κινηση πχ 1/8) ανοιγμα του γκαζιου απο ρελαντι οι στροφες ανεβαινουν κανονικα.λιγο δυστακτικα και καπως "ψοφια" αλλα ανεβαινουν.
αν ανοιξω το γκαζι πιο αποτομα πχ 1/6 - 1/5 τοτε ανεβαζει με το ζορι και κανει εναν αθλιο ηχο ρουφηγματος απο τα φιλτρα κατω απο το ρεζερβουαρ.αν το κανω αυτο συνεχεια σαν να μαρσαρω(δλδ απο τις 1200 μεχρι τις 2500) καθε φορα που κατεβαινει στο ρελαντι πεφτει και πιο χαμηλα μεχρι που σβηνει.(το αναφερω αυτο γιατι προφανως αυτος ο ηχος ρουφηγματος εχει καποια επιδραση στην λειτουργεια του κινητηρα στα επομενα δευτερα.)
αν δωσω σχετικα αποτομα ανοιγμα μεγαλυτερου του 1/4 η κανει ενα μεγαλο κενο και μετα αρπαζει αποτομα η σβηνει(1 στις 10 θα ακουστει και ενας ηχος σαν πνιγμενη εκρηξη).μερικες φορες μου προκαλει προβλημα και στην οδηγηση(πχ οταν παω να ξεκινησω απο φαναρι)
εχω οδηγησει και αλλα brosακια και μου αρεσει παρα πολυ αυτη η "υπακοη" του μοτερ στο χερι.
για πειτε.
οτι αλλες λεπτομερειες θα χρειαστειτε πειτε να βοηθησω για να με βοηθησετε.:beer:


1)Αλλαξε κατι απο την τελευταια φορα που δουλευε κανονικα?
2) Οταν λες στην αρχη οτι ανεβαζει διστακτικα/ψοφια, το κανει με ομαλοτητα, η με τιναγματα στην αποκριση?

reinmeister
31/05/2010, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
Στην νεκρα με απαλο (κινηση πχ 1/8) ανοιγμα του γκαζιου απο ρελαντι οι στροφες ανεβαινουν κανονικα.λιγο δυστακτικα και καπως "ψοφια" αλλα ανεβαινουν.
αν ανοιξω το γκαζι πιο αποτομα πχ 1/6 - 1/5 τοτε ανεβαζει με το ζορι και κανει εναν αθλιο ηχο ρουφηγματος απο τα φιλτρα κατω απο το ρεζερβουαρ.αν το κανω αυτο συνεχεια σαν να μαρσαρω(δλδ απο τις 1200 μεχρι τις 2500) καθε φορα που κατεβαινει στο ρελαντι πεφτει και πιο χαμηλα μεχρι που σβηνει.(το αναφερω αυτο γιατι προφανως αυτος ο ηχος ρουφηγματος εχει καποια επιδραση στην λειτουργεια του κινητηρα στα επομενα δευτερα.)
αν δωσω σχετικα αποτομα ανοιγμα μεγαλυτερου του 1/4 η κανει ενα μεγαλο κενο και μετα αρπαζει αποτομα η σβηνει(1 στις 10 θα ακουστει και ενας ηχος σαν πνιγμενη εκρηξη).μερικες φορες μου προκαλει προβλημα και στην οδηγηση(πχ οταν παω να ξεκινησω απο φαναρι)
εχω οδηγησει και αλλα brosακια και μου αρεσει παρα πολυ αυτη η "υπακοη" του μοτερ στο χερι.
για πειτε.
οτι αλλες λεπτομερειες θα χρειαστειτε πειτε να βοηθησω για να με βοηθησετε.:beer:

μιλαμε για μηχανακι που δουλευε κανονικα και το εκανε ξαφνικα η για μηχανακι απο λυσιμο?

camen
31/05/2010, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Δοκίμασε με μαμά pilot μπας και βρεις άκρη.

Με μαμα Pilot ειναι τωρα.Απλα το mixture screw για να μην σβηνει στο ρελαντι ειναι στις 4 στροφες σχεδον.Οτι αλλο εχω δοκιμασει δεν πετυχε... :(



Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και όταν παίζεις με το καρμπιρατέρ να είσαι σίγουρος ότι είναι καθαρό, ότι οι βαλβίδες είναι ρυθμισμένες το φίλτρο καθαρό το μπουζί καινούργιο.

Ολα αυτα φυσικα και ηταν κομπλε.Μαλιστα ΑΚΟΜΗ και το καρμπ το καθαρισα εγω ο ιδιος με απιστευτη προσοχη.


Θα το φτιαξω,που θα μου παει.Θα παραγγειλω και ενα AF monitor να βοηθησει:lol: :lol: :lol:
Μου την σπαει ειναι η αληθεια που στα φαναρια παω να ριξω κανενα ξερογκαζο και μπουκωνει.Μου θυμιζει ενα καγκουρο-παπακι που ειχε ενας φιλος παλια:bigcry:

georgio
31/05/2010, 19:41
Γιάννη να δω τι θα πεις τώρα στα παιδιά από πάνω που σε πήραν στα σοβαρά...



ε το κάνει καιρό τώρα αλλά σήμερα μου έσπασε τα νεύρα τελείως και είπα να το φτιάξω... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Πέρα απ' την πλάκα τώρα, βάσει αυτού (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=28913) 2 πράγματα θα κοιτούσα εγώ: την βίδα αέρα και το αν κινείται το slide ελεύθερα πάνω κάτω. Για την ρύθμιση της βίδας αέρα τα λέει εδώ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/CARB_OVERHAUL.html) (το ξέρεις) αλλά θέλει ακρίβεια και όχι με το αυτί όπως την τελευταία φορά... (να μου πεις που θα βρεις στροφόμετρο με ακρίβεια 50rpm... ξέρω γω; άμα σκεφτώ κάτι θα σου πω ;) )

Επίσης θα καθάριζα καλά καρμπυρατέρ (δλδ όχι ψέκασμα στην εισαγωγή), θα κοιτούσα το συγχρονισμό και θα έριχνα και μια ματιά στην air cut off valve.


Ή θα έκανα λίγο ακόμα υπομονή μέχρι να βάλω επάνω το άλλο μοτέρ... :D

OldMan
01/06/2010, 06:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Για την ρύθμιση της βίδας αέρα τα λέει εδώ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/CARB_OVERHAUL.html) (το ξέρεις)
CV είναι το καρμπυρατέρ ..??

georgio
01/06/2010, 06:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
CV είναι το καρμπυρατέρ ..??

Ναι (έχει δύο).

Γιατί; Λες να έχει τρύπα στο διάφραγμα;

OldMan
01/06/2010, 06:40
Τρύπα πιθανόν όχι, αλλά διαροούλα σίγουρα ...

GiannisBlessed
01/06/2010, 08:23
λοιπον.
το προβλημα το ειχε απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου να το οδηγαει.οταν μου το εδωσαν τα pilot screws ηταν ξεβιδομενα στις 5 παρα στροφες αν θυμαμαι καλα.θυμαμαι οτι δεν μπορουσε να παει πανω 100 κμ/ω και 6000 σ.α.λ. τα βιδωσα ΜΕΣΑ και το προβλημα εξαφανιστηκε.ενιωσα ενα χασιμο στα χαμηλα αλλα δεν εδωσα σημασια.
τα καρμπυρατερ τα καθαρισα αρκετα καλα.
ειχα προβλημα με τις λαστιχενιες εισαγωγες.αλλαχτηκαν.
εφτιαξα μια παπαρια με μια σωληνα με λαδι μεσα και συχρονισα τα καρμπουρατερ.

drbig
οταν ειναι κρυο δουλευει λιγο καλυτερα και αν ανοιξω(1/4 - 1/3) το γκαζι οσο πιο κοφτα μπορω δεν σβηνει και αρπαζει.οχι κανονικα αλλα δεν σβηνει.
οταν ειναι ζεστο το ρελαντι ανεβαινει στις 2 παρα.
το κατεβαζω στις 1200.το μοτερ κανει αρυθμιες και το ρελαντι ανεβοκατεβαινει 100-200 σαλ. γενικα δουλευει με μια ας το πουμε μαλθακοτητα και απροθημια.
την ρυθμηση στα βιδακια την ειχα κανει με το κοντερ μου που εχει διαβαθμιση μεταβολης 100 σ.α.λ.

σκατα ηταν δεν αλλαξε τιποτα.
τα slide θα τα ελεγξω καποια στιγμη.ειναι γενικα ευκολο να μην πατησουν σωστα και μπορει να μου ξεφυγε τπτ.
το παω μια βολτα και θα βγαλω βιντεο

OldMan
01/06/2010, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
το παω μια βολτα και θα βγαλω βιντεο
Κανόνισε να το τεστάρει κανένα πιπίνι με σορτσάκι και μπότες ...:winka:

GiannisBlessed
01/06/2010, 09:36
εχω ενα βιντεο με ενα πιπινι να μαρσαρει.
αλλα δεν το βαζω γιατι δεν μαρσαρει στην περιοχη του ρελαντι:smilea:
(δεν εχω και την αδεια της:( )

λοιπον πηγα να βγαλω βιντεο αλλα τπτ...
φυσαει τοσο πολυ εξω που δεν ακουγεται ο κινητηρας καν.
θα βγαλω αλλο πιο μετα.
να ρωτησω 2 πραγματα.


1
αφου οταν ζεσταθει χειροτερευει η λειτουργια αυτο σημαινει οτι το μειγμα ειναι πλουσιο.
αλλα περνει δυσκολα μπροστα χωρις τσοκ οταν ειναι κρυο αρα μοιαζει να ειναι σωστο το μειγμα.

και


2
στο αρθρο σου ολντ λες

"Η βίδα αέρα μπορεί να βρίσκεται είτε στην πίσω μεριά του καρμπυρατέρ είτε στην μπροστά (ως προς την φορά της εισαγωγής του αέρα).

Εάν η βίδα βρίσκεται ΠΙΣΩ(δικια μου περιπτωση), ρυθμίζει την ποσότητα του αέρα που θα μπει στο κύκλωμα.
Βιδώνοντάς την (προς τα ΜΕΣΑ), ελλατώνουμε την ποσότητα του αέρα και πλουτίζουμε το μίγμα."
εισαι σιγουρος για το τελευταιο?
πχ σε ενα καρμυρατερ που το βιδακι ειναι μπροστα τοτε "ασχολειται" με τον αερα σωστα?
αρα οταν βιδωνεις τοτε τον μειωνεις...
στο μπροσ απο οσο ξερω το βιδακι ειναι πισω δλδ προς τον την κεφαλη και οταν το βιδωνεις τοτε φτωχενει.

camen
01/06/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest


2
στο αρθρο σου ολντ λες

"Η βίδα αέρα μπορεί να βρίσκεται είτε στην πίσω μεριά του καρμπυρατέρ είτε στην μπροστά (ως προς την φορά της εισαγωγής του αέρα).

Εάν η βίδα βρίσκεται ΠΙΣΩ(δικια μου περιπτωση), ρυθμίζει την ποσότητα του αέρα που θα μπει στο κύκλωμα.
Βιδώνοντάς την (προς τα ΜΕΣΑ), ελλατώνουμε την ποσότητα του αέρα και πλουτίζουμε το μίγμα."
εισαι σιγουρος για το τελευταιο?
πχ σε ενα καρμυρατερ που το βιδακι ειναι μπροστα τοτε "ασχολειται" με τον αερα σωστα?
αρα οταν βιδωνεις τοτε τον μειωνεις...
στο μπροσ απο οσο ξερω το βιδακι ειναι πισω δλδ προς τον την κεφαλη και οταν το βιδωνεις τοτε φτωχενει.

Να στο πω πιο απλα για να μην μπερδευομαστε.
ΑΝ η βιδα ειναι αναμεσα απο καρμπ και φιλτροκουτι τοτε ρυθμιζει αερα.
ΑΝ η βιδα ειναι αναμεσα απο καρμπ και μοτερ τοτε ρυθμιζει βενζινα.

Βιδωνοντας , μειωνεις τον αερα/βενζινα(ειπαμε αναλογα με το που ειναι η γαμο-βιδα) και ξεβιδωνοντας αυξανεις αντιστοιχα.:winka:Προφανως μειωνοντας/αυξανωντας τον αερα τοτε πλουτιζεις/φτωχαινεις το μιγμα αντιστοιχα.Το αντιστροφο συμβαινει αν το βιδακι ρυθμιζει καυσιμο.

GiannisBlessed
01/06/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Να στο πω πιο απλα για να μην μπερδευομαστε.
ΑΝ η βιδα ειναι αναμεσα απο καρμπ και φιλτροκουτι τοτε ρυθμιζει αερα.
ΑΝ η βιδα ειναι αναμεσα απο καρμπ και μοτερ τοτε ρυθμιζει βενζινα.

Βιδωνοντας , μειωνεις τον αερα/βενζινα(ειπαμε αναλογα με το που ειναι η γαμο-βιδα) και ξεβιδωνοντας αυξανεις αντιστοιχα.:winka:Προφανως μειωνοντας/αυξανωντας τον αερα τοτε πλουτιζεις/φτωχαινεις το μιγμα αντιστοιχα.Το αντιστροφο συμβαινει αν το βιδακι ρυθμιζει καυσιμο.

αυτο λεω.
το αρθρο λογικα εχει λαθος..διαβασε το καλα να δεις...
απλα το ανεφερα.

camen
01/06/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
αυτο λεω.
το αρθρο λογικα εχει λαθος..διαβασε το καλα να δεις...
απλα το ανεφερα.

Καλα τωρα δεν εχω χρονο να το ξαναδιαβασω αλλα αν θυμαμαι καλα οταν το ειχα διαβασει και εμενα κατι μου ειχε φανει αναποδα γραμενο...:winka:

OldMan
01/06/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
Εάν η βίδα βρίσκεται ΠΙΣΩ(δικια μου περιπτωση), ρυθμίζει την ποσότητα του αέρα που θα μπει στο κύκλωμα.
Βιδώνοντάς την (προς τα ΜΕΣΑ), ελλατώνουμε την ποσότητα του αέρα και πλουτίζουμε το μίγμα."
εισαι σιγουρος για το τελευταιο?
Απόλυτα ..!! :winka:

camen
01/06/2010, 10:03
Επειδη μπερδευομαστε διχως λογο να το γραψω λιγο πιο σχηματικα:

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1
Βιδα αναμεσα απο καρμπ και φιλτροκουτι---->ρυθμιση αερα
-βιδωνεις προς τα μεσα-->ελατωνεις τον αερα-->πλουτιζεις το μιγμα
-ξεβιδωνεις-->αυξανεις τον αερα-->φτωχαινεις το μιγμα


ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 2
Βιδα αναμεσα απο καρμπ και μοτερ---->ρυθμιση καυσιμου
-βιδωνεις προς τα μεσα-->ελατωνεις καυσιμο-->φτωχαινεις μιγμα
-ξεβιδωνεις-->αυξανεις καυσιμο-->πλουτιζεις μιγμα

ΕΙναι σωστα τα παραπανω?!:look:

OldMan
01/06/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
ΕΙναι σωστα τα παραπανω?!:look:
Παραδόξως, ναι ..!! :lol:

camen
01/06/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Παραδόξως, ναι ..!! :lol:

Δεν ειμαι χαζος ρε...Για μηχανολογος πηγαινα,αλλο που "πληρωσα" μια πουτανα και επεσα στην πληροφορικη...:mad: :yuck:

camen
01/06/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Επειδη μπερδευομαστε διχως λογο να το γραψω λιγο πιο σχηματικα:

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1
Βιδα αναμεσα απο καρμπ και φιλτροκουτι---->ρυθμιση αερα
-βιδωνεις προς τα μεσα-->ελατωνεις τον αερα-->πλουτιζεις το μιγμα
-ξεβιδωνεις-->αυξανεις τον αερα-->φτωχαινεις το μιγμα


ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 2
Βιδα αναμεσα απο καρμπ και μοτερ---->ρυθμιση καυσιμου
-βιδωνεις προς τα μεσα-->ελατωνεις καυσιμο-->φτωχαινεις μιγμα
-ξεβιδωνεις-->αυξανεις καυσιμο-->πλουτιζεις μιγμα

ΕΙναι σωστα τα παραπανω?!:look:

Να ρωτησω και κατι αλλο εγω για να το σιγουρεψω...:smokin:
Και στις 2 παραπανω περιπτωσεις(1+2) οταν χρειαζεται να ξεβιδωσεις πανω απο 2-2,5 στροφες τοτε περνας στο επομενο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ νουμερο ζιγκλερ...?!:look:

OldMan
01/06/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Και στις 2 παραπανω περιπτωσεις(1+2) οταν χρειαζεται να ξεβιδωσεις πανω απο 2-2,5 στροφες τοτε περνας στο επομενο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ νουμερο ζιγκλερ...?!:look:
Δεν είναι τόσο απλό ... :a55:

dirtbird
01/06/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Να ρωτησω και κατι αλλο εγω για να το σιγουρεψω...:smokin:
Και στις 2 παραπανω περιπτωσεις(1+2) οταν χρειαζεται να ξεβιδωσεις πανω απο 2-2,5 στροφες τοτε περνας στο επομενο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ νουμερο ζιγκλερ...?!:look:

μόλις τα @άμησες όλα.....:o :o

camen
01/06/2010, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν είναι τόσο απλό ... :a55:

Προφανως ,γτ αμα ηταν,τοτε θα το ειχα φτιαξει το δικο μου. :smokin:

Γτ με το μαμα 45αρι για να δουλεψει πρεπει να ειναι η βιδα στις 3.5-4 στροφες εξω(οπως το εχω τωρα δλδ).Οποτε ΚΑΝΟΝΙΚΑ βαζω 47,5αρι και μετα οτι και να κανω περνω τα @ρχιδι@ μου...:mad:

Ας αφησουμε ομως λιγο στην ακρη αυτο και ας μου εξηγησει καποιος τι ρολο παιζει η ρυθμιση του υψους των λεκανακιων στα μικρα ανοιγματα του γκαζιου?!:hypnotize :D

camen
01/06/2010, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
μόλις τα @άμησες όλα.....:o :o

Οποτε προτιμαμε να ξεβιδωσουμε παραπανω και να ξεπερασουμε το θεωρητικο οριο των 2-2.5 στροφων ΑΝΤΙ να περασουμε στο επομενο νουμερο ζιγκλερ?!

Ελα μην σας τα βγαζω με το τσιγκελι καλε :blush: :blush: :blush: :blush:

dirtbird
01/06/2010, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Προφανως ,γτ αμα ηταν,τοτε θα το ειχα φτιαξει το δικο μου. :smokin:

Γτ με το μαμα 45αρι για να δουλεψει πρεπει να ειναι η βιδα στις 3.5-4 στροφες εξω(οπως το εχω τωρα δλδ).Οποτε ΚΑΝΟΝΙΚΑ βαζω 47,5αρι και μετα οτι και να κανω περνω τα @ρχιδι@ μου...:mad:

Ας αφησουμε ομως λιγο στην ακρη αυτο και ας μου εξηγησει καποιος τι ρολο παιζει η ρυθμιση του υψους των λεκανακιων στα μικρα ανοιγματα του γκαζιου?!:hypnotize :D

fuel starvation..... :smokin:

dirtbird
01/06/2010, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οποτε προτιμαμε να ξεβιδωσουμε παραπανω και να ξεπερασουμε το θεωρητικο οριο των 2-2.5 στροφων ΑΝΤΙ να περασουμε στο επομενο νουμερο ζιγκλερ?!

Ελα μην σας τα βγαζω με το τσιγκελι καλε :blush: :blush: :blush: :blush:

Όταν λέμε 'ζιγκλέρ' σκέτο, εννοούμε το κύριο (το main). Κρίνοντας από τα νούμερα που ανέφερες μετά , συμπεραίνω ότι αναφέρεσαι στο προ-ζιγκλέρ ( το pilot καλέ....) οπότε ναι , μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις νούμερο pilot.


Σε γενικές γραμμές πάντα.....

camen
01/06/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
fuel starvation..... :smokin:

Ρε 'συ οκ μπορει να βαριεσε να γραψεις,αλλα αφου μπαινεις που μπαινεις στον κοπο ,γραψε 2 αραδες να καταλαβαινουμε και εμεις...:smokin:

camen
01/06/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Όταν λέμε 'ζιγκλέρ' σκέτο, εννοούμε το κύριο (το main). Κρίνοντας από τα νούμερα που ανέφερες μετά , συμπεραίνω ότι αναφέρεσαι στο προ-ζιγκλέρ ( το pilot καλέ....) οπότε ναι , μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις νούμερο pilot.


Σε γενικές γραμμές πάντα.....

Ναι στο Pilot αναφερομαι φυσικα...Αλλα μου τα μπερδευεις γτ μια μου λες οτι αμα παω σε μεγαλυτερο θα τα κανω πουτανα και μια μου λες οτι γενικα αυτο κανουμε...

Σε εμενα παντως μετα απο αρκετο πειραματισμο το μονο που δουλευει ειναι το 45αρι με 4 στροφες την βιδα.Οταν περναω στο μεγαλυτερο pilot οντως γινεται πουτανα...:winka:

Oποτε μηπως θελουν ρυθμισμα και τα λεκανακια...:confused:

dirtbird
01/06/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε 'συ οκ μπορει να βαριεσε να γραψεις,αλλα αφου μπαινεις που μπαινεις στον κοπο ,γραψε 2 αραδες να καταλαβαινουμε και εμεις...:smokin: Το ύψος της στάθμης καυσίμου μέσα στο λεκανάκι είναι άμεσα συνδεδεμένο με την παροχή καυσίμου μίγματος προς τον κινητήρα (τι έγραψα ρε πστ μου....:hypnotize ) αφού εκεί βρίσκεται το πρώτο ρεζερβουάρ.

Εάν λοιπόν η ρύθμιση του φλοτέρ μας δίνει χαμηλή στάθμη (δλδ. η βαλβίδα του φλοτέρ κλείνει νωρίς την παροχή από το κανονικό ρεζερβουαρ), είναι πιθανόν σε μεγάλα φορτία κινητήρα ή/και ανοίγματα του γκαζιού να 'αδειάζει' το λεκανάκι (ή τέλος πάντων η παροχή να μην είναι ικανοποιητική). Συνεπώς εκεί μπορεί να παρατηρηθεί φτωχό μίγμα, απροθυμία ( μουντάδα, αποξένωση, όπως θες πέστο...).

Πρακτικά, ρυθμίζουμε ύψος στάθμης με βάση τις προδιαγραφές του κατασκευαστή για να έχουμε ένα σωστό σημείο εκκίνησης... (λέμε τώρα....)

OldMan
01/06/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
μηπως θελουν ρυθμισμα και τα λεκανακια...:confused:
Απλά τραβάς το καζανάκι και καθάρισες ..!! :smokin:





ΤΑ ΛΕΚΑΝΑΚΙΑ ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΙ ...!!! :D :mad:

camen
01/06/2010, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Απλά τραβάς το καζανάκι και καθάρισες ..!! :smokin:





ΤΑ ΛΕΚΑΝΑΚΙΑ ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΙ ...!!! :D :mad:


Μου σπαααας τα νευρα οταν το κανεις αυτοοο:cry: :bigcry: :mad:
Εστω, το ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΛΕΚΑΝΑΚΙΩΝ...........:D :D :D

dirtbird
01/06/2010, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Απλά τραβάς το καζανάκι και καθάρισες ..!! :smokin:





ΤΑ ΛΕΚΑΝΑΚΙΑ ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΙ ...!!! :D :mad:


... και να συμπληρώσω ότι εάν δεν δείξεις εμπράκτως προσπάθεια να είσαι ακριβής στην έκφραση, θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα στο τέλος της χρονιάς..... :winka: :smokin: :smokin:


































:lol: :lol: :lol:

dirtbird
01/06/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Μου σπαααας τα νευρα οταν το κανεις αυτοοο:cry: :bigcry: :mad:
Εστω, το ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΛΕΚΑΝΑΚΙΩΝ...........:D :D :D

ΤΟ ΥΨΟΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΚΑΥΣΙΜΟΥ ΕΝΤΟς ΤΩΝ ΛΕΚΑΚΑΝΑΚίΩΝ......

copy-paste 100 φορές για να συνεχίσουμε....

:cool: :cool:

camen
01/06/2010, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το ύψος της στάθμης καυσίμου μέσα στο λεκανάκι είναι άμεσα συνδεδεμένο με την παροχή καυσίμου μίγματος προς τον κινητήρα (τι έγραψα ρε πστ μου....:hypnotize ) αφού εκεί βρίσκεται το πρώτο ρεζερβουάρ.

Εάν λοιπόν η ρύθμιση του φλοτέρ μας δίνει χαμηλή στάθμη (δλδ. η βαλβίδα του φλοτέρ κλείνει νωρίς την παροχή από το κανονικό ρεζερβουαρ), είναι πιθανόν σε μεγάλα φορτία κινητήρα ή/και ανοίγματα του γκαζιού να 'αδειάζει' το λεκανάκι (ή τέλος πάντων η παροχή να μην είναι ικανοποιητική). Συνεπώς εκεί μπορεί να παρατηρηθεί φτωχό μίγμα, απροθυμία ( μουντάδα, αποξένωση, όπως θες πέστο...).

Πρακτικά, ρυθμίζουμε ύψος στάθμης με βάση τις προδιαγραφές του κατασκευαστή για να έχουμε ένα σωστό σημείο εκκίνησης... (λέμε τώρα....)

Ωραιοτατα...:D

Οταν λοιπον περναω απο 45αρι σε 47.5αρι pilot και ολα γινονται πουτανα,μπορει να σημαινει οτι δεν εχω επαρκη ποσοτητα καυσιμου στο καρμπ καθως μεγαλωνοντας το pilot ζηταω στην ουσια περισσοτερο καυσιμο,το μειγμα γινεται πολυ φτωχο και αυτο εχει ως αποτελεσμα να σβηνει συνεχεια στο ρελαντι ανεξαρτητα απο την ρυθμιση της βιδας?!

p@nos
01/06/2010, 10:46
ρε θωμα πηγαινε δωστο να στο φταξουν να τελειωνουμε


:smokin:

camen
01/06/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ΤΟ ΥΨΟΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΚΑΥΣΙΜΟΥ ΕΝΤΟς ΤΩΝ ΛΕΚΑΚΑΝΑΚίΩΝ......



Εστω....:smokin:

camen
01/06/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε θωμα πηγαινε δωστο να στο φταξουν να τελειωνουμε


:smokin:

Εσυ δλδ εχεις καταλαβει οτι ειμαι τετοιος τυπος?!:rolleyes:

dirtbird
01/06/2010, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ωραιοτατα...:D

Οταν λοιπον περναω απο 45αρι σε 47.5αρι pilot και ολα γινονται πουτανα,μπορει να σημαινει οτι δεν εχω επαρκη ποσοτητα καυσιμου στο καρμπ ,το μειγμα γινεται πολυ φτωχο και αυτο εχει ως αποτελεσμα να σβηνει συνεχεια στο ρελαντι ανεξαρτητα απο την ρυθμιση της βιδας?!

Φτωχό ή πλούσιο?

Ρελαντί ρύθμισες?

Έχεις εξατμίσεις πάνω? Ξετάπωτες?


ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΣΤΑ ΛΕΜΕ?????

:bigcry: :bigcry:

p@nos
01/06/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εσυ δλδ εχεις καταλαβει οτι ειμαι τετοιος τυπος?!:rolleyes:

ναι

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


εσυ ζητας να σου πουν τι να κανεις...δε το ψαχνεις μονος σου...η διαφορα του εργατη με του μηχανικου δηλαδη :a9:



εναλλακτικα μπορεις να το φερεις σε μενα που ειμαι μηχανικος σοβαρος, το παρατας καμια βδομαδα οταν θα εχω ορεξη στο φτιαχνω και μετα θα πεταει...λεφτα δε θα σου παρω αλλα θα μου χρωστας για παντα μετα:smokin:

camen
01/06/2010, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Φτωχό ή πλούσιο?


Αυτο δεν το καταλαβα... :D

Ρελαντί ρύθμισες?


Δεν εχω στροφομετρο

Έχεις εξατμίσεις πάνω? Ξετάπωτες?


Εχω εξατμισεις ξεταπωτες και συνεπως μεγαλυτερο main,ανοιγμενο φιλτροκουτι κλπ κλπ


Αλλα τωρα μιλαμε για μπερδεματα σε ΜΙΚΡΑ ανοιγματα γκαζιου,που απο οτι εχω διαβασει ρολο παιζει το pilot jet,η ρυθμιση της βιδας και το υψος καυσιμου στα λεκανακια...:winka:

p@nos
01/06/2010, 10:54
για το μειγμα λεει ρε...οχι για την τσεπη σου...:a22:

edit


ΥΓ:βρωμοπουλε φτωχο ειναι το μειγμα του...:smokin:και το ρελαντι του ψιλο

camen
01/06/2010, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
για το μειγμα λεει ρε...οχι για την τσεπη σου...:a22:


ΥΓ:βρωμοπουλε φτωχο ειναι το μειγμα του...:smokin:


Καταρχας,μιλαμε για το ΡΕΛΑΝΤΙ ,γτ οπουδηποτε αλλου δουλευει αψογα...
ΑΝ βοηθαει,ξαναλεω οτι οταν ειναι κρυο το μοτερ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ.Δεν μπερδευει ΤΙΠΟΤΑ.
Οταν ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας τοτε σε πολυ μικρα-αποτομα ανοιγματα γκαζιου μπερδευει...

Αυτο με οδηγαει στο συμπερασμα οτι μαλλον πλουσιο μιγμα εχω στο ρελαντι και οχι φτωχο... :D

p@nos
01/06/2010, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
ΑΝ βοηθαει,ξαναλεω οτι οταν ειναι κρυο το μοτερ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ.Δεν μπερδευει ΤΙΠΟΤΑ.
Οταν ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας τοτε σε πολυ μικρα-αποτομα ανοιγματα γκαζιου μπερδευει...




και ποιος σου πε ρε οτι τα μηχανακια δουλευουν κρυα αψογα?
:smokin:

camen
01/06/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και ποιος σου πε ρε οτι τα μηχανακια δουλευουν κρυα αψογα?
:smokin:

Οποτε, μαλλον εχω ΠΟΛΥ πλουσιο μειγμα στο ρελαντι ,που οταν ειναι κρυο δουλευει τζαμι και οταν ζεσταθει γαμιεται ο ΔΙας αναποδα:confused: :look:

Εγω σε αυτο εχω καταληξει παντως...:D

p@nos
01/06/2010, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οποτε, μαλλον εχω ΠΟΛΥ πλουσιο μειγμα στο ρελαντι ,που οταν ειναι κρυο δουλευει τζαμι και οταν ζεσταθει γαμιεται ο ΔΙας αναποδα:confused: :look:

Εγω σε αυτο εχω καταληξει παντως...:D


καπως ετσι...οποτε πρωτα πρεπει να ρυθμισεις σωστα το μειγμα στο ρελαντι...τωρα το πως...ειπαμε το φερνεις απο δω:smokin:

p@nos
01/06/2010, 11:07
το γεγονος οτι εχεις ρελαντι 2000σαλ σχεδον το αφηνω ασχολιαστο

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

camen
01/06/2010, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οποτε πρωτα πρεπει να ρυθμισεις σωστα το μειγμα στο ρελαντι...

Ε αυτο συζηταμε τοση ωρα...:rolleyes:

camen
01/06/2010, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το γεγονος οτι εχεις ρελαντι 2000σαλ σχεδον το αφηνω ασχολιαστο

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καλα ε,εχεις τοσο καλο αφτι-στροφομετρο?!:look:

p@nos
01/06/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Καλα ε,εχεις τοσο καλο αφτι-στροφομετρο?!:look:


poly kalutero aposo φανταζεσαι

:a9: :a22: :a22: :a22:

camen
01/06/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
poly kalutero aposo φανταζεσαι

:a9: :a22: :a22: :a22:

ΟΚ.Πληροφοριακα το ρελαντι το ειχα ρυθμισει πολυ προσφατα με εκεινο ηλεκτρονικο στροφομετρο που δινει η ΚΤΜ στις 1500-1600rpm.Μιας και εγω δεν εχω στροφομετρο...Οποτε νομιζω ειναι οκ...:winka:

Οταν πειραματιζομουν με τα pilot και την βιδα το ειχα ριξει ενα κλικ ακομα,γτ απο οτι εχω διαβασει πρεπει να ειναι γυρω στις 1000rpm...

p@nos
01/06/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
ΟΚ.Πληροφοριακα το ρελαντι το ειχα ρυθμισει πολυ προσφατα με εκεινο ηλεκτρονικο στροφομετρο που δινει η ΚΤΜ στις 1500-1600rpm.Μιας και εγω δεν εχω στροφομετρο...Οποτε νομιζω ειναι οκ...:winka:

Οταν πειραματιζομουν με τα pilot και την βιδα το ειχα ριξει ενα κλικ ακομα,γτ απο οτι εχω διαβασει πρεπει να ειναι γυρω στις 1000rpm...

εισαι πανω απο 1500 σιγουρα...και παλι τα 1500 πολυ τα βρισκω για σωστα...

το ρελαντι το ρυθμιζεις εκει στις 1000 και πιο κατω...και δε θες και οργανακια και τριχες για να ξερεις που ακριβως...

camen
01/06/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
εισαι πανω απο 1500 σιγουρα...και παλι τα 1500 πολυ τα βρισκω για σωστα...

το ρελαντι το ρυθμιζεις εκει στις 1000 και πιο κατω...και δε θες και οργανακια και τριχες για να ξερεις που ακριβως...

Αντιγραφω απο το manual:

Adjust idling speed *
Use the adjusting screw 6 to adjust the basic position of the throttle valve
and, thus, the idle speed.Turning in clockwise direction will increase the
idling speed, turning in counterclockwise direction will reduce the idling
speed. Normal idling speed 1400 - 1500 rpm.

Οποτε ειμαι κομπλε :winka: :wave2:

p@nos
01/06/2010, 11:33
στις 1600+ειναι εσενα...και πρεπει να πεσει...προς τις 1400...

camen
01/06/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
στις 1600+ειναι εσενα...και πρεπει να πεσει...προς τις 1400...

Ρε μλκ δλδ ελεος σου λεω...Δεν εχω 3 βδομαδες που εκανα σερβις και το ρυθμισα...
Ξεκολλα με τα υπερβιονικα αυτια σου...:hypnotize

2 ποστ πριν μου ελεγες να το ρυθμισω κατω απο 1000 λες και ειναι αυτοκινητο...:eek:

p@nos
01/06/2010, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε μλκ δλδ ελεος σου λεω...Δεν εχω 3 βδομαδες που εκανα σερβις και το ρυθμισα...
Ξεκολλα με τα υπερβιονικα αυτια σου...:hypnotize


οκ οτι θες...με μονοκυλινδρα παιζω πολλα χρονια για να ξερω τι και πως...και αφου δε θες να ακους,,,αστο οπως ειναι...


και αφου εκανες σερβις και το ρυθμισες, μια χαρα δουλευει...
:wave2:

camen
01/06/2010, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οκ οτι θες...με μονοκυλινδρα παιζω πολλα χρονια για να ξερω τι και πως...και αφου δε θες να ακους,,,αστο οπως ειναι...


και αφου εκανες σερβις και το ρυθμισες, μια χαρα δουλευει...
:wave2:

Καλα το γαμαμε τωρα αλλα τι θες να ακουσω ρε Πανο ακριβως?!
Οτι πρεπει να το ρυθμισω κατω απο 1000?Ενω το manual λεει 1500?
Οτι το αυτι σου λεει οτι ειναι 1600+ ενω το μηχανημα λεει οτι ειναι οκ?

Τα χρονια ασχολιας δεν μου λενε κατι...

camen
01/06/2010, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos


και αφου εκανες σερβις και το ρυθμισες, μια χαρα δουλευει...
:wave2:

Ως προς τις στροφες του ρελαντι ναι μια μαρα δουλευει...Εκανα παραπονο για τις στροφες του ρελαντι εγω πουθενα?!:uplate:

p@nos
01/06/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Καλα το γαμαμε τωρα αλλα τι θες να ακουσω ρε Πανο ακριβως?!
Οτι πρεπει να το ρυθμισω κατω απο 1000?Ενω το manual λεει 1500?
Οτι το αυτι σου λεει οτι ειναι 1600+ ενω το μηχανημα λεει οτι ειναι οκ?

Τα χρονια ασχολιας δεν μου λενε κατι...

το οτι τα χρονια ασχολιας δε σου λενε κατι ειναι δικο σου θεμα και προβλημα που δεν ακους καποιον που εχει βρεθει στη θεση σου και ελυσε το προβλημα(μονος του)...το μανουαλ λεει να βαλεις το ρελαντι να δουλευει 1400...το οποιο αναλογα με τις συνθηκες μπορει να παει 1500...εσυ το εβαλες ΟΠΩΣ ειπες 1600...και πραγμα που επαληθευει το βιονικο οπως λες αυτι μου(που στην πραγματικοτητα τελικα δεν ειανι τοσο βιονικο)...


τεσπα το τι μαιμουδια θα κανεις στο μηχανακι σου ειναι δικο σου θεμα...εγω σου ειπα(κακως οπως φαινεται) να το φερεις...δε θες, δε πειραζει...τη μαλακια την εκανα εγω που προσφερθηκα κιολας...

:wave2:

camen
01/06/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το οτι τα χρονια ασχολιας δε σου λενε κατι ειναι δικο σου θεμα και προβλημα που δεν ακους καποιον που εχει βρεθει στη θεση σου και ελυσε το προβλημα(μονος του)...το μανουαλ λεει να βαλεις το ρελαντι να δουλευει 1400...το οποιο αναλογα με τις συνθηκες μπορει να παει 1500...εσυ το εβαλες ΟΠΩΣ ειπες 1600...και πραγμα που επαληθευει το βιονικο οπως λες αυτι μου(που στην πραγματικοτητα τελικα δεν ειανι τοσο βιονικο)...


τεσπα το τι μαιμουδια θα κανεις στο μηχανακι σου ειναι δικο σου θεμα...εγω σου ειπα(κακως οπως φαινεται) να το φερεις...δε θες, δε πειραζει...τη μαλακια την εκανα εγω που προσφερθηκα κιολας...

:wave2:

Ρε Πανο δεν καταλαβαινεις αγορι μου οτι θελω ΕΓΩ να καταλαβω το τι γινεται ρωτωντας,διαβαζοντας και δοκιμαζοντας.Ξερω και εγω να το παω να μου το φτιαξουν.:winka:

Το ρελαντι ειναι κομπλε και μην επιμενεις.Δεν ειπα πουθενα για 1600.Ισως να ειναι ελαχιστα πανω απο 1500.Αλλα και εσυ ειπες για ΚΑΤΩ απο 1000:eek:

Μην μου γινεσε παρεξηγιαρης, γτ σε αγαπαω πολυ...:a07:

p@nos
01/06/2010, 12:17
ειπα οτι ρυθμιζουμε το μειγμα ρε ππρ κατω απο τις 1000...



και γω σαγαπαω βρε παπαρα :a48:

camen
01/06/2010, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ειπα οτι ρυθμιζουμε το μειγμα ρε ππρ κατω απο τις 1000...



Ε αυτο το ειπαμε...:mad:Το κατεβαζα το ρελαντι οταν πειραματιζομουν...:winka:

Παω να διαβασω τιποτα τωρα...:beer: :wave2:

Tpap
01/06/2010, 13:08
@camenE: μια καυσανάλυση = 4 σελ λιγότερες εδώ...:wave2: :beer:

camen
01/06/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
@camenE: μια καυσανάλυση = 4 σελ λιγότερες εδώ...:wave2: :beer:

H ενα AF monitor :winka: :lol: :lol: :lol:

Δεν το ανοιξα εγω το θεμα μαν,απλα εχω μαλλον το ιδιο προβλημα με το παλικαρι...:(
Εδω γραφονται σελιδες επι σελιδων για πληρως ασχετα θεματα,οι 4 σελιδες επι τεχνικου θεματος σε πειραζει βρε:confused: :uplate:

OldMan
01/06/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε Πανο δεν καταλαβαινεις αγορι μου οτι θελω ΕΓΩ να καταλαβω το τι γινεται ρωτωντας,διαβαζοντας και δοκιμαζοντας.
Ναι ρε μινάρα, αλλά θέλεις προσωπικό trainer ... :smokin:

camen
01/06/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι ρε μινάρα, αλλά θέλεις προσωπικό trainer ... :smokin:


Εχω εσενα,τον mr.rein ,τον mr. dirtbird ,τον βιονικο Πανουλη και οποιον αλλο εχει την καλη διαθεση να βοηθησει...:D

Εν τω μεταξυ,αλλος εχει φτιαξει το θεμα,το δικο μου προβλημα εχει αναλυθει...:lol:
Ελπιζω να βοηθηθει το παλικαρι και να βρει ακρη...:beer:

vaska
01/06/2010, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εχω εσενα,τον mr.rein ,τον mr. dirtbird ,τον βιονικο Πανουλη και οποιον αλλο εχει την καλη διαθεση να βοηθησει...:D

Εν τω μεταξυ,αλλος εχει φτιαξει το θεμα,το δικο μου προβλημα εχει αναλυθει...:lol:
Ελπιζω να βοηθηθει το παλικαρι και να βρει ακρη...:beer:

Έχω τη λύση πουλάκι μου

Αυτό το στρόγγυλο κουτί πάνω αριστερά στην εικόνα είναι που σου λείπει. Λέγεται ΠΑΠΠΑΣ.
Βάλτο στο μοτόρι, δεν έχει σημασία που, μπορείς απλά να το δέσεις στη σχάρα καιθα δεις ότι όλα θα στρώσουν.

:bigcry: :bigcry:


200150

camen
01/06/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Έχω τη λύση πουλάκι μου

Αυτό το στρόγγυλο κουτί πάνω αριστερά στην εικόνα είναι που σου λείπει. Λέγεται ΠΑΠΠΑΣ.
Βάλτο στο μοτόρι, δεν έχει σημασία που, μπορείς απλά να το δέσεις στη σχάρα καιθα δεις ότι όλα θα στρώσουν.

:bigcry: :bigcry:

Εδω ο παππας εκει ο παππας που ειναι ο παππας ενα πραγμα:confused: :rolleyes:

Γτ ρε,ποιος σου ειπε οτι εχω βγαλει το φιλτροκουτι?!Εδω εχει ξελαριγκιαστει ο rein να φωναζει οτι "ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΟ ΜΑΜΑ ΦΙΛΤΡΟ ΑΝ ΔΕΝ ΣΚΟΠΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΞΗΣΗ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗΣ ΚΑΤΑ 40%" και "ΤΟ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΩΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ ΣΤΑΘΕΡΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΦΡΕΣΚΟΥ ΑΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΡΜΠ ... ":winka:

Ολα στην θεση τους ειναι Bill:wave2:

vaska
01/06/2010, 14:38
ΕΕΕΕ τότε πάμε σουβλάκια ΡΙΟ?
:cool: :cool:

camen
01/06/2010, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
ΕΕΕΕ τότε πάμε σουβλάκια ΡΙΟ?
:cool: :cool:

Καντινα?!:smokin:

vaska
01/06/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Καντινα?!:smokin:

Ρε χαζομαρία είμαι σε πελάτη και μετά αν θετε πάμε να κατσουμε ψηλο για να με κεράσετε σουβλάκια (κι εγω θα σου λύσω το πρόβλημά σου)

:beer: :beer:

camen
01/06/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ρε χαζομαρία είμαι σε πελάτη και μετά αν θετε πάμε να κατσουμε ψηλο για να με κεράσετε σουβλάκια (κι εγω θα σου λύσω το πρόβλημά σου)

:beer: :beer:

Εχεις πμ ...:wave2:

dirtbird
01/06/2010, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εχω εσενα,τον mr.rein ,τον mr. dirtbird ...:beer:

κεριά και λιβάνια......:mad: :mad:






































... και μάλλον έχεις μπερδευτεί αναφορικά με την διάθεση μας....:D
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GiannisBlessed
02/06/2010, 06:07
να πω κατι και γω?
εκανα ενα τεστακι.
εσφιξα τα βιδακια μεσα μεχρι να πατησουν.τα βιδακια ειναι αναμεσα στην κεφαλη και το καρμπ αρα ρυθμιζουν βενζινη.αρα το μειγμα μου ειναι φτωχο.εχω και ελευθερα φιλτρα αρα ειναι παμφτωχο.
εβαλα μπροστα(για λιγο).ηταν ζεστη η μηχανη.λειτουργουσε σχεδον οπως πριν...
μπας και εχω κανα τσοκ κολλημενο πουθενα?
ειναι δυνατο να λειτουργει με τα βιδακια τερμα μεσα?

OldMan
02/06/2010, 06:38
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ρε μάστορα...

Πάνω που φώναξα την μπουλτόζα να το κατέδαφίσει από τα θεμέλια, έρχεσαι και ανακρούεις πρύμνα... :smokin:

sapila racing
02/06/2010, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ρε μάστορα...

Πάνω που φώναξα την μπουλτόζα να το κατέδαφίσει από τα θεμέλια, έρχεσαι και ανακρούεις πρύμνα... :smokin:

Μα αυτός ειναι που πόσταρε το thread κι εχει και το πραγματικό πρόβλημα.
:winka:

Με την ευκαιρία οποιος εχει απορίες, τ οπιθανότερο είξαι να τις λύσει αν διαβάσει εδω
http://hondanighthawks.net/carbhelp.htm

ειναι πολλά το ξέρω, αλλά δεν γίνεται κι αλλιώς. :wave2:

sapila racing
02/06/2010, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
να πω κατι και γω?
εκανα ενα τεστακι.
εσφιξα τα βιδακια μεσα μεχρι να πατησουν.τα βιδακια ειναι αναμεσα στην κεφαλη και το καρμπ αρα ρυθμιζουν βενζινη.αρα το μειγμα μου ειναι φτωχο.εχω και ελευθερα φιλτρα αρα ειναι παμφτωχο.
εβαλα μπροστα(για λιγο).ηταν ζεστη η μηχανη.λειτουργουσε σχεδον οπως πριν...
μπας και εχω κανα τσοκ κολλημενο πουθενα?
ειναι δυνατο να λειτουργει με τα βιδακια τερμα μεσα?

Tι εχει πειραχτεί μέχρι τώρα στα καρμπυρατέρ? Εχουν αλλαχτεί τα pilot με μεγαλύτερα πχ?
Το να μην εχει καμμία επιδραση η ρυθμιση μπορεί να προέρχεται απο λάθος νούμερο pilot.
Κι αν δεν αλλάχτηκαν ποτέ, μήπως καθαρίστηκαν με κανένα σύρμα? :winka:

OldMan
02/06/2010, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Κι αν δεν αλλάχτηκαν ποτέ, μήπως καθαρίστηκαν με κανένα σύρμα? :winka:
Προστυχούλη ... :blush:

Tpap
02/06/2010, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ειναι δυνατο να λειτουργει με τα βιδακια τερμα μεσα?

ρίχνεις ρε φιλαράκι μιά φωτό με τα βιδάκια πΟσφιξες...?



(γιατί κάτι μΕ λέει ότι ΑΛΛΑ βιδάκια έσφιξες...:sick: )

GiannisBlessed
02/06/2010, 09:08
τα ειχα καθαρισει με σπρει και αερα πεπιεσμενο.
οχι συρμα.
δεν ειχαν καμια τραγικη αναγκη για καθαρισμα.(τα pilot)
τα βιδακια που εσφυξα ειναι τα pilot screws.
στο καρμπυρατερ εχω κανει τα εξης.
αλλαγη διαφορα ο-ρινγκακια(πχ του πιλοτ,της ταπας στα λεκανακια κτλ)
ελγχο οπτικο τα διαφραγματα.
ελεγχο του επιπεδου σταθμης καυσημου.ρυθμισμενο στα 7mm
τα pilot που φοραει τωρα αλλα και απο την μανα του ειναι 42 αν θυμαμαι καλα.
και εκανα και μια μαλακια.
μεγαλωσα την τρυπα* στο slide ελαχιστα.(ουτε 0.5mm στην συνολικη διαμετρο)

*αυτη που οταν δημιουργηται υποπιεση κατω απο το slide περναει ο αερας ωστε να ανασηκωθει το slide

τπτ απο οσα εκανα παραπανω δεν ελυσαν η χειροτερψαν το προβλημα.
το προβλημα προυπηρχε.
και καποια ασχετα πραματακια.
τα μπουζι ειναι καινουρια.
δοιαροες νομιζω δεν υπαρχουν.

GiannisBlessed
02/06/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
ρίχνεις ρε φιλαράκι μιά φωτό με τα βιδάκια πΟσφιξες...?



(γιατί κάτι μΕ λέει ότι ΑΛΛΑ βιδάκια έσφιξες...:sick: )

ειμαι σιγουρος για τα βιδακια.:smilea:

DrBig
02/06/2010, 09:19
"ελεγχο του επιπεδου σταθμης καυσημου.ρυθμισμενο στα 7mm"


Αυτη η τιμη προκυπτει απο το μανουαλ? Μηπως θα επρεπε να ειναι μικροτερο?
Η αντλια βενζινης ειναι υποπιεσης?

stefanos
02/06/2010, 09:27
Με μπερδέψατε τώρα.
Αν ελέγχουμε βενζίνη με το βιδάκι, κανονικά και άσχετα από το μέγεθος και την κατάσταση του pilot με τέρμα βιδωμένο έπρεπε να κόβεται εντελώς η παροχή βενζίνης στο συγκεκριμένο κύκλωμα οπότε έπρεπε να σβήνει.
Εκτός εάν μου διαφεύγει κάτι ή είμαστε την περίπτωση:
"προσοχή μην βάζετε όλη σας την δύναμη όταν βιδώνεται αυτό το βιδάκι"

GiannisBlessed
02/06/2010, 10:03
συμφωνα με αυτο (http://homepage.eircom.net/~hondabros/CARB_OVERHAUL.html) εδω ειναι 7mm.

κατι αλλο.
αν παω βολτα για κανα 10λεπτο και ανοιγω γκαζι μαξιμουμ μεχρι 1/4
θα χρωματιστει το μπουζακι μπας και βγαλω καμια ακρη?
η αυτην η μεθοδος ειναι μονο για τα πολλα γκαζια?

DrBig
02/06/2010, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
συμφωνα με αυτο (http://homepage.eircom.net/~hondabros/CARB_OVERHAUL.html) εδω ειναι 7mm.

κατι αλλο.
αν παω βολτα για κανα 10λεπτο και ανοιγω γκαζι μαξιμουμ μεχρι 1/4
θα χρωματιστει το μπουζακι μπας και βγαλω καμια ακρη?
η αυτην η μεθοδος ειναι μονο για τα πολλα γκαζια?


για να καταλαβεις απο το μπουζι, θα πρεπει να πας μια βολτουλα μεχρι να ζεσταθει καλα η μηχανη και μετα να κανεις κανα λεπτο με σταθερο ανοιγμα στο ανοιγμα γκαζιου που θες να ελεγξεις. Μετα ακαριαια να σβησεις απο το κλειδι πατωντας συμπλεκτη. Αρα ειναι κατι που το κανεις μονο στην ακρη του δρομου. Εναλλακτικα, κανε μια καυσαναλυση σε δυναμομετρο, αλλα να παρεις εκτυπωσεις απο το AFR για πολυ αργα ανοιγματα γκαζιου.

DrBig
02/06/2010, 10:18
δεν ειπες τι τρομπα βενζινης εχεις. Θα μπορουσε στο ρελαντι να μην εχεις επαρκη ροη (αν η τρομπα ειναι υποπιεσης και καποιο σωληνακι εχει τρυπα) και να στερευει απο καυσιμο?

GiannisBlessed
02/06/2010, 12:31
ναι εχω τρομπα υποπιεσης.
δεν νομιζω να παιζει κατι με την ροη της.
και πριν με την ηλεκτρικη τα ιδια εκανε.
και αυτη η υποπιεσης αντλει 33λ/ω

μολις μπηκα.
εκανα μια βολτα.
ολη η βολτα ηταν με μικρα ανοιγματα του γκαζιο και οχι πανω απο 3000 σ.α.λ.
εβγαλα τα μπουζι και οριστε
ο μπροστα (http://img153.imageshack.us/f/snc00679.jpg/)

και
ο πισω (http://img534.imageshack.us/f/snc00681.jpg/)

GiannisBlessed
02/06/2010, 12:45
δεν ξερω αν αυτο ειναι το χρωμα που πηραν ΤΩΡΑ απο τα χαμηλα η ειναι το γενικο απο την γενικη χρηση.
και εξηγω.
αφου τα ειδα(οπως ειναι στις φωτο)
τα καθαρισα τα βιδωσα και πηγα μια παρομοια βολτα με πριν.
τα ξανα εβγαλα και δεν ειχαν χρωματιστει.
οπου δλδ απο το καθαρισμα ειχε μεινει μεταλο πριν την βολτα δεν ειχε χρωματιστει.
αρα...
1) μηπως αυτο που σας δειχνω στις φωτο δεν ειναι η βολτουλα με μικρα ανοιγματα αλλα η γενικη εικονα?(πχ ο μεσος ορος απο τα μειγματα)
2) ειναι ικανες οι χαμηλες στροφες να χρωματισουν ενα μπουζι?
3) ποσο χρονο χρειαζονται να χρωματιστουν στις χαμηλες?(πχ στ τερμα γκαζι απλα μια καλη γκαζια μεχρι και την 3η φτανει)
4) επρεπε να δοκιμασω με καινουρια?
και
τελος και λιγο ασχετη
5) πως καθαριζουμε ενα μπουζι?

κατι αλλο αξιοσημειοτο.
τα διακενα στα μπουζι ηταν πανω απο ενα mm.
τα εκλεισα λιγο και καπως βελτειωθηκε η κατασταση.(πολυ λιγο αλλα υπαρχει βελτειωση)

τα βιδακια παντως ειναι στις 2και1/4

DrBig
02/06/2010, 12:52
Αν τα καρμπς ειναι μαμα και δεν παιζει τιποτε περιεργο με τα διαφορα τζετς, θα προτεινα να μειωσεις κανα χιλιοστο η δυο το φλοατ λεβελ σε 5-6 μμ. Αν σου ειναι ευκολο να το κανεις, αξιζει τον κοπο ακομα κι αν ειναι μονο για να το αποκλεισεις. Ακομα κοιτα με προσοχη τα venting tubes και σηκωσε και καμια βελονα.

κοιτα και αυτο:

http://www.bob2000.com/carb.htm

OldMan
03/06/2010, 05:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
μολις μπηκα.
εκανα μια βολτα.
ολη η βολτα ηταν με μικρα ανοιγματα του γκαζιο και οχι πανω απο 3000 σ.α.λ.
εβγαλα τα μπουζι και οριστε
ο μπροστα (http://img153.imageshack.us/f/snc00679.jpg/)
και
ο πισω (http://img534.imageshack.us/f/snc00681.jpg/)
Κατ' αρχήν, για το διάβασμα των μπουζί ρίξε μια ματιά εδώ (http://moto-andalucia.com/articles/spark-plugs/) μέχρι να γίνουν εκείνες οι (διαβόητες πλέον) μπουζολογίες.. :winka:

Τώρα, επειδή δεν μου αρέσει η εικόνα του πίσω μπουζί (και σε κανένα άλλον φαντάζομαι..) να ρωτήσω μια γελοιότητα ..

Είσαι σίγουρος ότι και τα 2 μπουζί σου είναι 9αρια ..?? :confused:

GiannisBlessed
03/06/2010, 06:55
στην σελιδα που μου εστειλες λεει μονο για το φουλ γκαζι.
και συμφωνα με την σελιδα εχω 2 πιθανα σεναρια στο μυαλο μου.
η ειναι λαθος θερμοκρασια το μπουζι η εχω μειγμα φτωχο.
κλινω προς το πρωτο....
παρατηροντας την ακιδα ξερω οτι για να ειναι σωστη η θερμοκρασια του μπουζιου, στην ακιδα πρεπει να αλλαζει χρωμα προς το σκουρο καπου στην μεση της.
στα δικα μου το βλεπω να συμβαινει κοντα στην βαση της.
κατι αλλο.
ο πισω κυλινδρος ειναι ΠΑΝΤΑ πιο ζεστος.(ελειπης ψυξη αερα,και τα υγρα πανε στον πισω περνοντας πρωτα απο τον μπροστα.)
και με εχει μπερδεψει λιγο κατι.
η χοντα βαζει ζικλερ μεγαλυτερο μπροστα και πιο μικρο πισω...
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΩΝ??:yuck:
και στο hawkgtforum απ'οσο εχω καταλαβει ολοι κανουν το αναποδο.
εμενα εχει μεσα τωρα 145ρια και στους δυο.


200313

DrBig
03/06/2010, 07:08
κατα την γνωμη μου το μονο σιγουρο ειναι οτι το προβλημα δεν αφορα τα κυριως ζιγκλερ.

OldMan
03/06/2010, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
στην σελιδα που μου εστειλες λεει μονο για το φουλ γκαζι.
Και πολύ καλά κάνει, γιατί αυτός είναι ο τρόπος "διαβάσματος" των μπουζί ... :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
η χοντα βαζει ζικλερ μεγαλυτερο μπροστα και πιο μικρο πισω...
Από ότι είδα στον πίνακα, μόνο σε ένα τύπο καρμπυρατέρ συμβαίνει (και μάλιστα ανάποδα από τους άλλους..)

OldMan
03/06/2010, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
κατα την γνωμη μου το μονο σιγουρο ειναι οτι το προβλημα δεν αφορα τα κυριως ζιγκλερ.
Well said. !!! :beer:

georgio
03/06/2010, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
...τα pilot που φοραει τωρα αλλα και απο την μανα του ειναι 42 αν θυμαμαι καλα...

Γιάννη εδώ το έγραψες λάθος και το μπέρδεψες με του 650 ή όντως έχεις στο 400άρι pilot 42;;

GiannisBlessed
03/06/2010, 08:08
γιωργη δεν θυμαμαι καλα...
ισως επιδη "επαιξα" και με του 650ριου πριν λιγο καιρο να μπερδευομαι.
αλλα απ'οσο θυμαμαι εχει κατι μεγαλο εκει μεσα...

ολντ
στον πινακα το λογικο* συμβαινει μονο 2 φορες.

εχω την εντυπωση απο αυτον τον πινακα οτι η χοντα ΔΕΝ ξερει τι εβαζε.
οτι να ναι....
*να θελει ο κατασκευαστης πιο πλουσιο μειγμα στον πισω για να ριχνει τις θερμοκρασιες...
θα προσπαθησω να το ανοιξω γιατι κατι με λεει οτι τα πιλοτ ειναι 40 φευγα.

GiannisBlessed
03/06/2010, 14:02
να ρωτησω και κατι ακομα.

1)

διαβαζω διαφορα για την ρυθμιση του καρμπυρατερ.αλλοι αναφερονται στο ανοιγμα του γκαζιου και αλλοι στις σαλ τις οποιες λειτουργει το μοτερ.
πχ για να καταλαβει κανεις...
state 1)το κυριο ζιγκλερ εχει να κανει με το φουλ ανοιγμα γκαζιου.
η
stete 2)το κυριο ζιγκλερ εχει να κανει με της πολλες σ.α.λ.

σε ενα καρμπυρατερ που το σλαιντ ειναι μηχανικο ειναι λογικο το πρωτο
το 2ο ειναι παπατζα Η εχει να κανει με τα cv τα οποια το σλαιντ ανεβαινει οσο αναιβαινουν οι απαιτησεις κινητηρα(στροφες...αυτες δεν ειναι??)

και ερωτηση
2)

το μοτερ του bros ειναι τουιν σπαρκ.δλδ εχει δυο μπουζια ανα κυλινδρο.
λεω να βαλω πιο θερμο 9ρι μπουζι*.
η χοντα λεει οτι ειναι για παρατεταμενη χρηση σε υψηλες ταχυτητες
πειραζει αν εχει ο καθε κυλινδρος απο ενα 8 και ενα 9??

* ο τυπος παει ως εξης για ν μην γινει μπερδεμα.
dpr7ea 9
dpr8ea 9 (αυτο εχω.)
dpr9ea 9

το "9" στο τελος τι ειναι??

edit
πιο ψυχρο εννουσα...to dpr7ea

stefanos
03/06/2010, 14:55
Όπως είναι εύκολο να καταλάβεις εάν ανοίξεις ένα καρμπιρατέρ εάν δεν ανοίξει εντελώς το slide η βελόνα περιορίζει την παροχή του καυσίμου άρα ορίζει και αυτή το μίγμα.
Λογικά λοιπόν σε μεγάλα ανοίγματα μόνο παίζει το ζιγκλέρ αποκλειστικά.
Εκεί έχεις και πολλές στροφές συνήθως.
Το αντίθετο δεν ισχύει.
Στο υποπίεσης το χέρι μας βάζει το πάνω όριο του ανοίγματος που θέλουμε , και η υποπίεση σηκώνει το slide αλλά με την καμία δεν μπορεί να ανοίξει παραπάνω οπότε ισχύουν εξίσου τα παραπάνω.
Στο κυρίως κύκλωμα του καρμπιρατέρ βέβαια έχουμε εκτός από το κυρίως ζιγκλέρ και ένα ζιγκλέρ αέρα που παίζει και αυτό ρόλο, όπως και στο κύκλωμα του ρελαντί.
Και αυτό με τα βιδάκια να το κοιτάξεις, πρέπει να σβήνει όταν πατάνε αλλιώς δεν έχουν λόγο ύπαρξης.
Τα μπουζί καλό να είναι ίδια.
Θερμότερο χρειάζεται εάν έχεις προβλήματα εκκίνησης στο κρύο.
Στην αντίθετη δεν είναι καλό.

GiannisBlessed
03/06/2010, 14:57
το "edit" εν μερη ειναι ακυρο.
μολις καταλαβα οτι η ngk μετραει τα μπουζια της ετσι

ζεστοτερο
2
4
6
7
8
9
9.5
10
10.5
11
11.5
12
ψυχροτερο
(απο το wiki)
αρα παω για το 9ρι