PDA

View Full Version : Βγηκε η αλυσίδα τι κανω?



papalife
31/05/2010, 17:37
Βγηκε γαμωτω η αλυσιδα εν κινηση σε χαμηλή ταχυτητα. Στον πίσω τρόχο απο τι είδα. Υπάρχει κινδυνος να εχει βγεί και μέσα στο γρανάζι? Τι κανω τώρα? Κανένας οδηγος για την συναρμολογηση υπάρχει? Παιδιά βοήθειααααααααα

Panopticon7
31/05/2010, 17:40
Πιαστην και βαλτην παλι, η βρες καποιον που να μπορει

fantacid
31/05/2010, 17:43
μαλλον πρεπει να τη βαλεις, ορκο δε παιρνω.....

απο την αλλη καλο θα ειναι να τη λιπαίνεις καμια φορα κ να ελεγχεις το τζογο της...κ γενικα θα πρεπει να ξδιο ξξφιοοοςει θσθδφ υυειθςσυ

:wave2:

menelaos46
31/05/2010, 17:54
Υπάρχει κινδυνος να εχει βγεί και έσα στα γαπο μρανάζια?
:confused: :confused: :confused:

typhoon
31/05/2010, 18:10
Τι μηχανάκι έχεις?
Το τσεκάρεις ποτέ, τους τζόγους της αλυσίδας κλπ?
Η αλυσίδα απο μόνη της θα βγεί μόνο όταν έχει ξεχειλώσει τόσο πολύ που σέρνει στο ψαλίδι, καβαλάει δόντια κλπ.
Αν για παραδειγμα δεν είχε τζόγο αλλά η ρόδα ήταν στραβοβαλμένη(πχ απο τρύπιο λάστιχο, όπου την έβγαλε ο μάστορας και την ξαναέβαλε στραβά αθελά του)τοτε παίζει να βγήκε μόνη της.

Ναι παίζει να έχει ξεκαβαλήσει και το μπροστά γρανάζι, οπότε αν δεν το κατέχεις πες σε κάποιον που ξέρει να σε βοηθησει να το διορθώσεις και να προσέχεις στο εξής γιατί είναι πολυ επικίνδυνο να σου βγεί η αλυσίδα εν κινήσει.

papalife
31/05/2010, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από typhoon
Τι μηχανάκι έχεις?
Το τσεκάρεις ποτέ, τους τζόγους της αλυσίδας κλπ?
Η αλυσίδα απο μόνη της θα βγεί μόνο όταν έχει ξεχειλώσει τόσο πολύ που σέρνει στο ψαλίδι, καβαλάει δόντια κλπ.
Αν για παραδειγμα δεν είχε τζόγο αλλά η ρόδα ήταν στραβοβαλμένη(πχ απο τρύπιο λάστιχο, όπου την έβγαλε ο μάστορας και την ξαναέβαλε στραβά αθελά του)τοτε παίζει να βγήκε μόνη της.

Ναι παίζει να έχει ξεκαβαλήσει και το μπροστά γρανάζι, οπότε αν δεν το κατέχεις πες σε κάποιον που ξέρει να σε βοηθησει να το διορθώσεις και να προσέχεις στο εξής γιατί είναι πολυ επικίνδυνο να σου βγεί η αλυσίδα εν κινήσει.

Βασικα η ρόδα δεν βγήκε ποτε για να ειναι στραβά βαλμένη. Την στιγμή που βγήκε ημουν σε ενα παλιοσαμαρακι που περνουσα. Virago εχω. Πως μπορω να ξέρω αν η αλυσιδα ειναι τεντομένη σωστά

jimmis5
01/06/2010, 02:45
Καλο διαβασμα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=35331

+-1εκατοστο τζογο στην μεση της διαδρομης:beer: :wave2:

papalife
01/06/2010, 06:26
Σημερα που εκατσα να δω το πραγμα προσεξα οτι η αλυσιδα στράβωσε σε ενα σημειο. Μαλλον πρεπει να ηταν την στιγμη που βγήκε και κρατησε κόντρα. Συνολικη αλλαγη πιστεύω της αλυσιδας. Μια ερώτηση μόνο: Πρέπει να ανοιχτη και μπροστά η μηχανή για να περάσει η καινουργια αλυσίδα απο το γρανάζι?????

makis206
01/06/2010, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από papalife
Mια ερώτηση μόνο: Πρέπει να ανοιχτη και μπροστά η μηχανή για να περάσει η καινουργια αλυσίδα απο το γρανάζι?????

Υπάρχει καπάκι για το μπροστινό γρανάζι το οποίο αφαιρείται πανεύκολα στις περισσότερες μοτοσυκλέτες γι'αυτόν ακριβώς τον σκοπό. Κάνε κάτι να στο φτιάξει ένας γνώστης, δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα αν δεν ξέρουμε πως να τα αντικαταστήσουμε..είναι θέμα ασφάλειας.:winka:

:beer:

OldMan
01/06/2010, 06:42
Ίσως και τα γρανάζια να μην έχουν πια τη φρεσκάδα της νιότης τους ... :winka:

papalife
01/06/2010, 06:42
ok ευχαριστω για τις πληροφοριες

DrEvil
01/06/2010, 06:55
Καλό θα ήταν ίσως, εκεί που θα πας για την αλλαγή της αλυσίδας και των γραναζιών, να ζητήσεις και μια επίδειξη του πως την λιπαίνουμε και τεντώνουμε καθώς κ όλες τις συναρμόδιες πληροφορίες (κάθε πόσα χλμ, μέγιστος επιτρεπτός τζόγος, ποιά λιπαντικά να χρησιμοποιείς, κτλ)

mparmpanik
01/06/2010, 07:13
μηχανακι καβαλας φιλε μου και μπορει να σε ριξει για ψυλλου πηδημα.
κανε την χαρη στον εαυτο σου να περνας μια φορα στις 15 απο ενα μαστορα να σου κανει εναν
οπτικο ελεγχο.
ειναι θεμα της προσωπικης σου ασφαλειας.
πιεσεις ελαστικων εχεις τσεκαρει ποτε?

papalife
01/06/2010, 07:22
Δεν θα σου πω ψέματα αλλα αυτος απο τον οποιο αγόρασα την μηχανη είναι πολύ παπάρας. Επειδη δεν είμαι και πολυ γνώστης τεχνικων και ετσι θεμάτων (ειμαι νεος στις μηχανες) κοιταζε πως θα μπορούσε να με κλέψει ακομα και στην αλλαγή λαδιών οπότε δύσκολα θα πάω σε αυτον ξανα. Σε εναν άλλον που πήγα για κάτι πραγματα που ήθελα να αγοράσω το μονο που έκανε ηταν να χλευάζει χωρίς να ξερω τον λόγο (φυσικα δεν επικοινωνησε ποτε μαζι μου) οποτε όπως καταλαβαίνεις σε αυτους τους παπάρες δύσκολα να ξαναπάω. Πιεσεις που με ρωτας δεν εχω ελεγξει αλλα σε μ* δεν παω να ελεγξω γιατι ειναι ικανοι να μου πουνε 5? για ελεγχο πιεσεις( για τοσο μ* λεμε)

papalife
01/06/2010, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από papalife
Δεν θα σου πω ψέματα αλλα αυτος απο τον οποιο αγόρασα την μηχανη είναι πολύ παπάρας. Επειδη δεν είμαι και πολυ γνώστης τεχνικων και ετσι θεμάτων (ειμαι νεος στις μηχανες) κοιταζε πως θα μπορούσε να με κλέψει ακομα και στην αλλαγή λαδιών οπότε δύσκολα θα πάω σε αυτον ξανα. Σε εναν άλλον που πήγα για κάτι πραγματα που ήθελα να αγοράσω το μονο που έκανε ηταν να χλευάζει χωρίς να ξερω τον λόγο (φυσικα δεν επικοινωνησε ποτε μαζι μου) οποτε όπως καταλαβαίνεις σε αυτους τους παπάρες δύσκολα να ξαναπάω. Πιεσεις που με ρωτας δεν εχω ελεγξει αλλα σε μ* δεν παω να ελεγξω γιατι ειναι ικανοι να μου πουνε 5? για ελεγχο πιεσεις( για τοσο μ* λεμε)

Φυσικα αναλαμβάνω και την ευθυνη

Cpt. Haddock
01/06/2010, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από papalife
Δεν θα σου πω ψέματα αλλα αυτος απο τον οποιο αγόρασα την μηχανη είναι πολύ παπάρας. Επειδη δεν είμαι και πολυ γνώστης τεχνικων και ετσι θεμάτων (ειμαι νεος στις μηχανες) κοιταζε πως θα μπορούσε να με κλέψει ακομα και στην αλλαγή λαδιών οπότε δύσκολα θα πάω σε αυτον ξανα. Σε εναν άλλον που πήγα για κάτι πραγματα που ήθελα να αγοράσω το μονο που έκανε ηταν να χλευάζει χωρίς να ξερω τον λόγο (φυσικα δεν επικοινωνησε ποτε μαζι μου) οποτε όπως καταλαβαίνεις σε αυτους τους παπάρες δύσκολα να ξαναπάω. Πιεσεις που με ρωτας δεν εχω ελεγξει αλλα σε μ* δεν παω να ελεγξω γιατι ειναι ικανοι να μου πουνε 5? για ελεγχο πιεσεις( για τοσο μ* λεμε)

Πιέσεις ελαστικών μπορείς να ελέγχεις και μονος σου σε βενζινάδικο ρε φιλε, δε θα πας σε μαστορα, έλεος :look:

papalife
01/06/2010, 07:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πιέσεις ελαστικών μπορείς να ελέγχεις και μονος σου σε βενζινάδικο ρε φιλε, δε θα πας σε μαστορα, έλεος :look:

Ναι φιλε ενταξει δεν λεω, απλα σου περιγράφω μια κατάσταση που ζω αν δεν ξερεις κάποια πραγματα να τα κανεις μονο σου, ολοι να σε κλέψουν

papalife
01/06/2010, 07:28
Τυχαινει να μπορω να βρίσκομαι σε επικοινωνια με την εταιρεια κατασκευης στο εξωτερικο και απο εκει με ενημερωνουν ποια είναι τα ορθα ανταλακτικα. Καπως ετσι θα γινει και σε αυτην την περίπτωση. Δεν παω σε παπαρες να μου πουλησουν οτι τους καπνισει.

mparmpanik
01/06/2010, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από papalife
Ναι φιλε ενταξει δεν λεω, απλα σου περιγράφω μια κατάσταση που ζω αν δεν ξερεις κάποια πραγματα να τα κανεις μονο σου, ολοι να σε κλέψουν

μην κοστολογεις την σωματικη σου ακεραιοτητα και την ζωη σου 5-10 ή 50 ευρω φιλε μου.
και θα κοστισει πολυ περισσοτερο μια τουμπα που θα μπορουσε να αποφευχθει.


καταλαβαινω οτι δεν εχεις πολλες γνωσεις στα μηχανολογικα αλλα τα βασικα πρεπει να τα μαθεις για να μπορεις να τα φροντιζεις.
το ατυχημα (που ποτε να μην σου κατσει) ομως φιλε μου δεν αφορα μονο εσενα για να λες οτι αναλαμβανεις την ευθυνη.
κι αυτο γιατι δεν κυκλοφορεις μονος στον δρομο.
ενα φαγωμενο τακακι που δεν γνωριζες οτι πρεπει να αλλαχτει δεν θα σταματησει το μηχανακι σου σωστα και μπορει να πεσεις πανω σε ενα αυτοκινητο ή ακομα χειροτερα πανω σε ενα πεζο.
οση ευθυνη κι αν αναλαβεις δεν θα σου φταιει σε τιποτα πχ να τον στελεις στο νοσοκομειο.

ενα ξεφουσκωτο λαστιχο θα σε βγαλει απο την πορεια σου με αγνωστη καταληξη της μηχανης σου.

βρες ενα μαστορα αδελφε να το τσεκαρει το μηχανακι και κατσε απο πανω του να βλεπεις σιγα σιγα τι κανει για να μαθαινεις.
να εισαι σιγουρος τα 20 ευρω που θα του δινεις μια φορα τον μηνα
ειναι πολυ πιο φθηνα απο το κοστος της βλαβης της σωματικης σου ακεραιοτητας και της ψυχικης σου ηρεμιας.

papalife
01/06/2010, 11:16
Τι ειναι ο τυπος 428x134 για παραδειγμα στην αλυσιδα???
Πρεπει οπωσδηποτε να αλλάξω και γρανάζι?