PDA

View Full Version : Στραβωβίδωμα αξονα απο εξουσιοδοτημενο?!



Tropeas
30/06/2005, 23:35
Λοιπόν δεν σας έλειψα απο αυτην την κατηγορία...

Δυστυχώς το φτύσιμο που μου χουν κάνει (μάτι το λένε άλλοι, αλλοι πάλι μουντζα) συνεχίζεται.

Εχω να αναφέρω 2 στραβα και ανάποδα που όμως πιστεύω ότι με εμαθαν πράγματα.

Το πρώτο:
Την προηγούμενη βδομάδα την Πέμπτη το βράδυ εκεί που ήμουν ήρεμος και ωραίος και επρεπέ να βαλω την μηχανη στην αυλή και να την κλειδώσω, ξεκινάω ανετος με το σορτσακι και τις παντόφλες.
φτανω την μηχανη κάνω μια μανούβρα να την βάλω μέσα μου φευγει η παντόφλα και σταματάω πριν την είσοδο βάζω νεκρά και σταντ, και πάω να την πιάσω....
έλα όμως που ήταν κατηφορικά και μόλις γυρνάω αφού εχω πιάσει την παντόφλα και βλέπω να διπλώνει το σταντ και να κάνει μια πτώση αριστερά η μηχανη!!!!....
Αποτέλεσμα:
α.σπασμένη αριστερή μανέτα
β.σπασμένο αριστερό φλας
γ.στραβωμένο γδαρμένο αντίβαρο
δ.παραμορφωμένος λεβιές ταχυτητων σε σημείο που βρίσκει με το μοχλικό και δεν μπορεί να γίνει αλλαγή ταχύτητας.
Αρχικά ΦΡΙΚΑΡΑ, απλα και μονο το κοστος των μαμα αντ/κων φτάνουν τα 120-150?...

Την επόμενη όμως με περισσότερο αισιοδοξία, υπομονή και καθαρό κεφάλι:
είπα:θα προσπαθησω να τα φτιάξω...δεν εχω τιποτα να χασω...
α. βρήκα μια παλιά μανέτα στραβωμενη απο μια παλια ασφ.υπόθεση (αλουμινιου) την έβαλα στην μέγγενη και με ΠΟΛΥ προσοχή την ζέστανα με καμινέτο ψυκτικού για χαλκοσωλήνες και την εφερα με ομορφες κινήσεις μια χαρά
β.εβγαλα το φλάς βρήκα ένα παλιό σπασμένο με το κρύσταλο ανεγγιχτο , του κοψα το πλαστικό, και μιας και ασχολιόμουν με μοντελισμό το κανα καινούριο
γ.εβγαλα το αντίβαρο ίσιωμα τη βίδα και το κάλυμα στην μεγγενη το τοποθετησα.
δ.το ίδιο (ζεσταμα με καμινετο και επαναφορά) εκανα και στον αλουμινένιο λεβιέ ταχυτήτων.


Οπότε εδω γεννιούνται 2 θεωρίες:
α. Το πάθημα μαθημα (για την προχειρότητα με την μηχανη->παντοφλα κλπ)&
β. ποτέ μην κολλάς στα πράγματα έτσι όπως τα βλέπεις την πρώτη φορά, ρίξε μια δεύτερη ματια...

Tropeas
01/07/2005, 00:02
Το δεύτερο:

Παθαίνω ένα λάστιχο προχθές στην δουλειά, του φουσκώνω και λέω να πάω να βάλω κατευθείαν τα καινούρια τώρα που έκατσε έτσι η δουλεια....
Πάω λοιπόν σε γνωστό κατάστημα στην Αλεξάνδρας (τα παιδιά ήταν άψογοι...) και βάζω τα Pirelli diablo.
Αφου έχω αλλάξει την μπροστά , πάω να ξεβιδώσουμε το παξιμάδι του πίσω άξονα και τίποτα , ρε δώστου, τίποτα , και όλα αυτα με καστάνια και όχι με τίποτα ποιο ζόρικο... Τελικά μετά απο μια ώρα παιδέματος και με τα χίλια ζόρια , βγάλαμε τον αξοδα χιλιογ@μημ#νο στις σπείρες απο το στραβό βίδωμα...
Το στραβό βίδωμα είχε γίνει στο εξουσιοδοτημενο συνεργείο Suzuki που πάω την μηχανή λόγω εγγύησης μιας και την τελευταία φορά που ακουμπησε κάποιος τον αξονα ήταν όταν μου άλλαξε γρανάζι αλυσίδα.
Δεν βιδώνει τελικά με τις χαλασμένες σπείρες πέρνω οδικη και πάω την μηχανη συνεργείο.
Αμέσως ότι μου την χαλάσαν, στο ξεβίδωμα. Κάθομαι και του αναλύω ότι αυτό είναι απίθανο, το σπέιρωμα στο βιδωμα χαλάει... ,
2η δικαιολογία "και τις προάλλες βγηκε απο ενα ΧΤ 7ετίας μια βιδα με το σπείρωμα απάνω..." τότε του λέω αστοχία υλικού και εμενα δεν εχει λήξει η εγγυηση ακόμα...
3η δικαιολογία... "και μπορεί να συμβεί γιατί έχει μεταλική ασφάλεια εξωτερικα που στο σφυξε ξεσφιξε μπορει να σου βγαλει γρεζι και μετα..." μπλα μπλα μπλα...
την αφηνω να την φτιάξει...
Πάω σημερα, πάω να πάρω τα κλειδιά, του λέω ενταξει είναι φεύγω...?
Μου λέει , 67?....!!!!
Οριστε, ;;; πιστεύεις ότι πρέπει να πληρώσω γι'αυτό?
Ξεκιναει να μου λεει τις προαναφερθήσες δικαιολογίες...
Τελικά, για να μην "χαλασουμε τις καρδιες μας" έχει πάρει σε 3 ασφαλιστικές υποθέσεις απο εμένα που με είχαν χτυπήσει γύρω στα 6000? , μου λεει εντάξει Λαμπρούκο φύγε...

Και ερωτώ !?
α.είναι δυνατόν να χαλάσει απο την μεταλική ασφάλεια η σπέιρα και μάλιστα η εσωτερική?
β.γιατί μου ξεκινάει δικαιολογίες? για 67? αντι να παραδεχτεί το λάθος του?

Οχι πεστε μου να βεβαιώσω ότι εχω δίκιο... εφυγα , φυσικά αλλάζω συνεργείο μιας και σε 10 μέρες ληγει η εγγυηση και τερμα τα "εξουσιοδοτημενα" και π@π@#$@...

xxxristos
01/07/2005, 00:57
Άν σφίξεις πολύ μια βίδα τόσο μεγάλης διάμετρου (που πρακτικά δε μπορείς να την κόψεις από το πολύ σφίξιμο) και με βήμα σπειρώματος πάνω από 1.25-1.75 είναι πολύ πιθανό (κλασσικό πλέον) να χαλάσουν οι σπίρες και να γυρίζει το περικόχλιο τρελά χωρίς να ξεβιδώνει.

Θέλω να πώ οτι τη "μαστοριά" την έκαναν σίγουρα στο βίδομα, στο εξουσιοδοτημένο, αλλά δεν έγινε απαραίτητα από στραβωβίδωμα αλλά από υπερβολικό σφίξιμο. Και ο μάστορας αν δε το πρόσεξε τη στιγμή που στο έσφιγγε οτι στο χάλασε, είναι όντως δύσκολο μετά να τον πείσεις οτι δεν το χαλάσανε τα παιδιά στο λαστιχάδικο.

gmakris
01/07/2005, 07:25
Μεγαλη μ@λ@κια και προφανως εγινε στο βιδωμα - μπορει βεβαια να ειχε καποια μικρη παραμορφωση το σπειρωμα (απο τα χτυπηματα που ριχνουν για να βγει ο αξονας), ο μαστορας να μην το καταλαβε και να του αλλαξε τα φωτα......

Παντως βαλε μανιταριακια στο μηχανακι σου (εαν δεν εχεις)........

Tropeas
01/07/2005, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Παντως βαλε μανιταριακια στο μηχανακι σου (εαν δεν εχεις)........

Μανιτάρια -> Προστατευτικά πλαισίου έχω...

Και εγω παιδιά πιστεύω ότι δεν το έσφυξε με το δυναμόκλειδο αλλά με αερόκλειδο...

Μικρή Λουλού
01/07/2005, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas


Και εγω παιδιά πιστεύω ότι δεν το έσφυξε με το δυναμόκλειδο αλλά με αερόκλειδο... [/B]




:uplate: :uplate: :uplate: :uplate:

δυναμοκλειδο????????:uplate: :uplate:

ρε Λαμπρο...του ξεστομισες τετοια λεξη???:lol: :lol:

γιαυτο δεν το σηκωνουν απο το πρωι το τηλεφωνο...
ψαχνουν να βρουν την λεξη στο λεξικο..!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
αμα την βρει,πετα του μετα κι ενα "ροποκλειδο" να τον αποτελειωσεις !!:rotflmao: :rotflmao:

Tropeas
01/07/2005, 10:35
Βρε Τανασι λες να μην την ξέρουν την λέξη εεε? αυτό το κλειδί που του βάζεις με πόσα Nm θα σφύξει την βίδα?... αυτά που στην Facom για να πάρεις ενα πρέπει να αφήσεις το μηχανάκι εγγύηση μέχρι να το πληρώσεις... :smilea: :smilea: :winka:

Μικρή Λουλού
01/07/2005, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Βρε Τανασι λες να μην την ξέρουν την λέξη εεε? αυτό το κλειδί που του βάζεις με πόσα Nm θα σφύξει την βίδα?... αυτά που στην Facom για να πάρεις ενα πρέπει να αφήσεις το μηχανάκι εγγύηση μέχρι να το πληρώσεις... :smilea: :smilea: :winka:



δεν ειναι τοσο ακριβα.
εγω εχω 2 της Facom το 10->50 Nm και το 20->100 και κοστισαν 170Ε και 178Ε αντιστοιχα..
το θεμα ειναι να τα δουλευεις....
και οπως και να το κανουμε το αεροκλειδο ειναι ξεκουραστο.:lol: :lol:

Arcteryx
01/07/2005, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Οπότε εδω γεννιούνται 2 θεωρίες:
α. Το πάθημα μαθημα (για την προχειρότητα με την μηχανη->παντοφλα κλπ)&
β. ποτέ μην κολλάς στα πράγματα έτσι όπως τα βλέπεις την πρώτη φορά, ρίξε μια δεύτερη ματια...

γ. ποτέ δεν αφήνουμε τη μηχανή στο στάντ με νεκρό.. ειδικά σε κατηφόρα :smilea:
Όσο για τον "εξουσιοδοτημένο".. πίσσα και πούπουλα!!

darkwing
02/07/2005, 21:25
αεροκλειδο στο profi 40 ευρος:D
μπορει στις 10 - 15 χρησεις να χαλασει αλλα τουλαχιστον βιδωνω μονος μου τις βιδες η τους το παω εκει γιατι πολυ απλα ειναι μ@λ@κες.:smokin:

johnpagr
02/07/2005, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
:uplate: :uplate: :uplate: :uplate:

δυναμοκλειδο????????:uplate: :uplate:

ρε Λαμπρο...του ξεστομισες τετοια λεξη???:lol: :lol:

γιαυτο δεν το σηκωνουν απο το πρωι το τηλεφωνο...
ψαχνουν να βρουν την λεξη στο λεξικο..!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
αμα την βρει,πετα του μετα κι ενα "ροποκλειδο" να τον αποτελειωσεις !!:rotflmao: :rotflmao:


den mas les kai se pio eksoudiothmeno thn phges me ton perifano episthmona ... mhn tyxon kai perasoume kai emeis apo ekei ... (plhroforiaka panta ...) kai na den mpwreis steilto se pm ..

Tropeas
03/07/2005, 09:59
Υστερα και απο καινούρια χθεσινο-βραδινα γεγονότα.... που με κάναν να μην εχω πλεον μηχανή,
δεν εχω κανένα πρόβλημα να πω ότι όλα τα εξουσιοδοτημένα δεν είναι και τα καλύτερα αλλά το παραπάνω συμβάν συνέβει στο Χαλάνδρι στο συνεργίο του Παύλου Κούζουνα. Δεν ξερω ποιος φταίει ούτε με ενδιαφέρει , αλλά ....