PDA

View Full Version : Scooter >=125cc



PCX
01/06/2010, 10:03
Καλησπέρα σας. Κατ' αρχήν, ως νέος στο forum έχω να πω συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε.

Όπως λέει και ο τίτλος, ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιο scooterάκι >=125cc. Θα είναι το πρώτο μου ( :blush: ) και θα το χρησιμοποιώ για ενδοαστικές διαδρομές και άντε το καλοκαιράκι για κανένα μπάνιο εδώ γύρω (για τα υπόλοιπα κάτι σε 4 τροχούς).

Οδηγάω αρκετά χρόνια αυτοκίνητο αλλά πλέον η κατάσταση είναι ανυπόφορη (οικονομικά αλλά και πρακτικά). Έτσι λοιπόν αρχίζω το ψαχτίρι.

Στο μυαλό μου έχω κάτι από Honda PCX (http://www.honda-motorcycles.gr/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=5&model_id=215&action=tech&model_year=2010) . Ποια είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο; Έχετε κάποιο άλλο να μου προτείνετε;

Προς το παρόν δεν γνωρίζω το budget που πρέπει να διαθέσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ: Οι επιλογές μου λογικά περιορίζονται σε Japanese εταιρίες λόγω αξιοπιστίας (είμεθα και κάπως κολλημένοι) :sun:

ziggΥ
01/06/2010, 10:08
χόνδα SH150 ή 300ABS ακόμα καλύτερα αλλα αυξάνεται λίγο το budjet
και suzuki sixteen 150
:wave2:

α, και καλώς ήρθες.. :beer:

ant0ine
01/06/2010, 10:49
Και εγώ κοιτάω αυτό το scooter μιας και θέλω να δώσω τη μηχανή, να μου μείνει κάννα χρήμα στην άκρη και να κάνω τη δουλειά μου μέσα στην πόλη με κάτι μικρό.

Η τιμή του είναι 2.470 (καταλόγου) οπότε είτε παίρνεις κάποια έκπτωση από τον έμπορο, είτε σε έξτρα. Τα μαμά έξτρα δεν έχουν έρθει λέει ακόμα κ τα περιμένουν από μέσα Ιουνίου.

Γενικά πάντως και εμένα με έχει δελεάσει το συγκεκριμένο scooter μιας και η κατανάλωσή του (λέει) είναι στα 2,3 lt τα 100km, το γεγονός ότι χωράει full face κράνος από κάτω και περισσεύει και χώρος και είναι γύρω στα 11 άλογα τροχό. Πίσω βέβαια έχει ταμπούρο και όχι δισκόφρενο και έχει συνδυασμένα φρένα.

Θα ήθελα κι εγώ να ακούσω γνώμες για το συγκεκριμένο scooter αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω. Το SH ξεφεύγει πολύ οικονομικά.

Κοιτούσα και το Agility 150-200 αλλά έχω ακούσει ότι έχει χάλια αναρτήσεις και θα την ακούσει απίστευτα η μέση μου.

Ένα άλλο που καλοβλέπω είναι το Sym HD 200 Evo.

PCX
01/06/2010, 11:40
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για SH αλλά δεν μ' αρέσει καθόλου εμφανισιακά. Όπως είπα είναι το πρώτο μου και θέλω απλά να κάνω την δουλειά μου εντός της πόλης.

Η κατανάλωση του εργαλείου (PCX) είναι πολύ λίγη (όπως λένε) και μ' έχει δελεάσει. Και η τιμή επίσης. Ακόμα δεν το έχω δει από κοντά αλλά πιστεύω πως θα μ' αρέσει.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορώ να κάνω αξιοπρεπώς την δουλειά μου είτε μόνος μου είτε με δεύτερο άτομο. Ακούω/διαβάζω πολλούς να λένε ότι καλύτερα >250cc για να είμαι άνετος. Προς το παρόν δεν έχω απαιτήσεις (ίσως και λόγω απειρίας).

ΥΓ1: Από service/ανταλλακτικά στα honda και γενικότερα στα scooter τι παίζει;
ΥΓ2: Καλώς σας βρήκα

PCX
02/06/2010, 19:18
Κανείς;

epp1640
02/06/2010, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από PCX
Κανείς;

δύσκολα θα σου πει κάποιος γιατί είναι πολύ καινούριο και το έχουν ακόμα ελάχιστοι.. Το μόνο που μπορώ να σου πω εγώ είναι ότι μία μοτοσυκλέτα 125 κ.εκ έχει σίγουρα πιο φτηνά service.. :winka: κατά τα άλλα εμένα μου φαίνεται super :winka: αλλά ρώτα και στο scooterclub gr.. :beer:

KIMONAS
03/06/2010, 02:50
Το pcx απο οσο εχω διαβασει σε ξενα sites εχει πολυ καλες κριτικες.
Μεγαλο του ατου η ελαχιστη καταναλωση που εχει..
Θα ηταν καλυτερο αν εβγαινε σε 200cc αλλα δεν πειραζει.
Η γνωμη μου ειναι να το παρεις...δεν θα το μετανιωσεις.
Αν δεις οτι τα κυβικα ειναι τελικα λιγα...δεν ξερω το βαρος του δευτερου ατομου που θα βαζεις,το πουλας μετα απο 2 χρονακια και παιρνεις κατι μεγαλυτερο.
Παντως εγω που ειχα δανειστει το σκουτερακι του πατερα μου,για μια εβδομαδα στα ιδια κυβικα,κινιομουνα αξιοπρεστατα και με δευτερο ατομο κοπελλα.

PCX
03/06/2010, 04:36
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το δεύτερο άτομο μπορεί να είναι είτε κοπέλα (50kg) είτε κανένα φιλαράκι με αρκετά περισσότερα κιλά (75-80kg).

Έχω ακούσει κι εγώ ότι το μηχανάκι σχίζει. Πήγα προχθές και το είδα. Πολύ καλή αίσθηση. Είναι αρκετά κοντό και πολλοί λένε πως είναι μειονέκτημα. Εγώ θα έλεγα το αντίθετο. Η θέση οδήγησης είναι πολύ καλή και έχεις πολύ καλό οπτικό πεδίο.

Δυστυχώς θα είναι διαθέσιμο από Ιούλιο (έχουν κλείσει όλα) τότε που το ΦΠΑ θα είναι 23% :(

ant0ine
03/06/2010, 07:38
Τυχαίο;;; Δεν νομίζω!!:smokin:

PCX
03/06/2010, 08:45
Ούτε κι εγώ το νομίζω :evil:

+50? είναι. Θα το καταπιούμε κι αυτό.

Ας μ' ενημερώσει κάποιος που έχει SH 150 για τα κόστη των service κλπ :smilea:

KIMONAS
03/06/2010, 12:11
Σημερα το ειδα να το κανουν test drive..
Μοτο Petsas καλλιθεα....:wave2:

PCX
03/06/2010, 13:47
PCX ή SH150 οι επιλογές μου δηλαδή...

Η τελευταία μου ερώτηση αφορά το κόστος του service και επιμένω να μάθω :bigcry:

:D

project.breeze
03/06/2010, 13:58
Φίλε μου,επειδή έχω φάει πολλά χρόνια της ζωής μου πάνω σε scooterάκια,μπορώ να σου πω 1-2 πράγματα να έχεις στο μυαλό σου.



1ον Με το που το πάρεις να αλλάξεις λάστιχα.Επειδή το μηχανάκι θα κινείται κατά 90% στην πόλη πάρε λάστιχα που να ανεβάζουν γρήγορα θερμοκρασία και κρατάνε και στην βροχή.


2ον Μην κάνεις απότομα ανοιγοκλεισίματα του γκαζιού γιατί ταλαιπωρείται πολύ ο ιμάντας και κόβεται για την πλάκα.Δεν διατρέχεις κίνδυνο από αυτό αλλά ενδεχομένως θα μείνεις στην μέση του πουθενά (παθών 2 φορές).

3ον Μην το "κυνηγάς" το μηχανάκι.Αυτά τα μηχανάκια είναι βολικά στην πόλη,με χαμηλή κατανάλωση και σχετικά χαμηλό κόστος συντήρησης που σημαίνει ότι οι αναρτήσεις,τα φρένα και γενικότερα η οδική συμπεριφορά τους εξ'ορισμού μπαίνουν σε 2η μοίρα

4ον Λόγω του ότι μιλάμε για 125άρι να θυμάσαι όταν είσαι δικάβαλος να αποφεύγεις διαδρομές με μεγάλες ανηφόρες,το μηχανάκι ζορίζεται,εσύ εκνευρίζεσαι και ο ιμάντας χαροπαλεύει



Ό,τι και να πάρεις,καλές σου βόλτες με προσοχή και πάντα με κράνος,μπουφανάκι,γαντάκι τουλάχιστον


:beer:

PCX
03/06/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Φίλε μου,επειδή έχω φάει πολλά χρόνια της ζωής μου πάνω σε scooterάκια,μπορώ να σου πω 1-2 πράγματα να έχεις στο μυαλό σου.



1ον Με το που το πάρεις να αλλάξεις λάστιχα.Επειδή το μηχανάκι θα κινείται κατά 90% στην πόλη πάρε λάστιχα που να ανεβάζουν γρήγορα θερμοκρασία και κρατάνε και στην βροχή.

Ενδιαφέρον. Το έχω ξανακούσει αυτό. Αποκλείεται τα λάστιχα που θα έχει stock ν' ανεβάζουν γρήγορα θερμοκρασία για να μην τρώω γλύστρες;

Πόσο πάει το κόστος νέων ελαστικών;


Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
2ον Μην κάνεις απότομα ανοιγοκλεισίματα του γκαζιού γιατί ταλαιπωρείται πολύ ο ιμάντας και κόβεται για την πλάκα.Δεν διατρέχεις κίνδυνο από αυτό αλλά ενδεχομένως θα μείνεις στην μέση του πουθενά (παθών 2 φορές).

Δεν έχω σκοπό να το ταλαιπωρήσω. Απλά να κάνω την δουλειά μου.


Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
3ον Μην το "κυνηγάς" το μηχανάκι.Αυτά τα μηχανάκια είναι βολικά στην πόλη,με χαμηλή κατανάλωση και σχετικά χαμηλό κόστος συντήρησης που σημαίνει ότι οι αναρτήσεις,τα φρένα και γενικότερα η οδική συμπεριφορά τους εξ'ορισμού μπαίνουν σε 2η μοίρα

Ποιο μπορεί να είναι αυτό το κόστος συντήρησης;


Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
4ον Λόγω του ότι μιλάμε για 125άρι να θυμάσαι όταν είσαι δικάβαλος να αποφεύγεις διαδρομές με μεγάλες ανηφόρες,το μηχανάκι ζορίζεται,εσύ εκνευρίζεσαι και ο ιμάντας χαροπαλεύει

Ενδιαφέρον.


Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Ό,τι και να πάρεις,καλές σου βόλτες με προσοχή και πάντα με κράνος,μπουφανάκι,γαντάκι τουλάχιστον


:beer:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές :beer:

project.breeze
04/06/2010, 02:27
Τα λάστιχα που φοράει το εργοστάσιο σε όλες τις μηχανές είναι αρκετά χαμηλότερης ποιότητας από αυτά που κυκλοφορούν έξω,φαντάσου όταν πρόκειται για scooter που σκοπός είναι να κρατηθεί αρκετά χαμηλά το κόστος.Όσο αφορά το κόστος,ανάλογα την διάσταση και την μάρκα και πάντα για μπρος-πίσω μιλάμε για 140-220 ευρώ.Πάντως είναι το μοναδικό πράγμα που δε θα μετανιώσεις και δε θα λυπηθείς τα λεφτά σε αυτό το μηχανάκι.Το κόστος συντήρησης που αφορά τα προγραμματισμένα και μόνο service δεν είναι πολύ υψηλό,αν και δεν έχω εμπειρία για τις τρέχουσες τιμές υπολογίζω π.χ το πρώτο service αλλά και όλα τα service που περιλαμβάνουν αλλαγή λαδιών (δε μιλάμε ούτε για ρύθμιση βαλβίδων,ούτε για αντικατάσταση ιμάντα) γύρω στα 60-70 ευρώ.Δεν είναι και αμελητέο αλλά όταν πρόκειται για μηχανάκι που σου καίει 2lt/100km θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο

ant0ine
04/06/2010, 02:29
Το mototriti θα έχει review για το συγκεκριμένο scooter στην έντυπη έκδοση στις 8/6.

stefanara
04/06/2010, 06:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από PCX
Ενδιαφέρον. Το έχω ξανακούσει αυτό. Αποκλείεται τα λάστιχα που θα έχει stock ν' ανεβάζουν γρήγορα θερμοκρασία για να μην τρώω γλύστρες;

Πόσο πάει το κόστος νέων ελαστικών;



Δεν έχω σκοπό να το ταλαιπωρήσω. Απλά να κάνω την δουλειά μου.



Ποιο μπορεί να είναι αυτό το κόστος συντήρησης;



Ενδιαφέρον.



Ευχαριστώ για τις συμβουλές :beer:


Το Honda θελει service καθε 4,000 και αλλαγη ιμαντα καθε 24,000. Αν ισχυει οτι και σε αλλα μοντελα, τοτε τα μικρα σερβις δεν εχουν κοστος , αντε κανα 50αρικο. Στα 12,000 κανα 100αρικο.
Στα 24,000 θα πονεσεις ...

Αλλοι κατασκευαστες θελουν αλλαγη ιμαντα καθε 12,000 (με πιο φθηνα ανταλλακτικα βεβαια)

PCX
04/06/2010, 21:06
Μάλιστα. Πήρα μια γενική εικόνα...

Ευχαριστώ.

Το τεύχος της Τρίτης θα το αγοράσω από περιέργεια