PDA

View Full Version : Ατύχημα



sensk2
30/01/2004, 10:24
Πριν μερικούς μήνες είχα ένα ατύχημα με τη μηχανή μου (ZZR 600), όταν σε ευθεία ανάμεσα από δύο στροφές (επαρχιακού δρόμου) πετάχτηκε ένα αυτοκίνητο (με οδηγό μια γυναίκα που κοίταζε αλλού) από την έξοδο της στροφής, στο αντίθετο ρεύμα. Βλέποντας ξαφνικά το αυτοκίνητο σε απόσταση περίπου 10 m να κατευθύνεται πάνω μου και την οδηγό να κοιτάζει αλλού, το μόνο που πρόλαβα να κάνω, ήταν να τσιμπήσω το μπροστινό φρένο. Αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός, να πέσω και να τραυματιστώ και η μηχανή να χτύπησει στο αυτοκίνητο και να υποστεί ζημιά 2.000.000 δρχ. (πλαίσιο, φέρινγκ κλπ). Τη στιγμή του ατυχήματος δεν υπήρχε κανείς στη περιοχή. Το πρόβλημα λοιπόν είναι οτι ναι μεν μπορώ με απλή λογική να αποδείξω τι συνέβη, όμως δεν αρκεί αυτό. Η υπαίτιος του ατυχήματος έβαλε ψευδομάρτυρες για να αποδείξει οτι έπεσα χωρίς λόγο. Παράλληλα στην επαρχιακή πόλη που βρίσκομαι, οι δικηγόροι, προφανώς άσχετοι από μηχανές αδυνατούν να καταλάβουν για ποιό λόγο η συγκεκριμένη μηχανή χρησιμοποιεί το εμπρός φρένο κυρίως και όχι το πίσω και γιατί μια μηχανή εάν μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός είναι καταδικασμένη σε πτώση. Μάλιστα λένε οτι εάν είναι έτσι τότε θα πρέπει κανείς να οδηγεί με 5 χλμ. Τι θα πάνε, λένε, να ισχυριστούν στο δικαστήριο; Είναι σοβαρό το ότι μια μηχανή σε φρενάρισμα πανικού πέφτει; Πως θα πείσουν τον πιθανό άσχετο με μηχανές δικαστή;
Πραγματικά βρίσκομαι σε κατάσταση απόγνωσης. Κινδυνεύω να βρεθώ "κερατάς & δαρμένος". Παρακαλώ όποιον φίλο, νομικό ή μη, έχει κάτι να το προτείνει.
Ευχαριστώ

niko13g
30/01/2004, 10:52
Στις περιπτώσεις αυτές το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να καλέσεις την τροχαία να καταγράψει το περιστατικό όπως έχει γίνει (φταις δεν φταις) για να αποφεύγονται στην συνέχεια περιπτώσεις ψευδομαρτυριας.Αν δεν το έκανες αυτό τότε μάλλον είναι ο λόγος σου εναντίων του δικού της. Αν έχει βάλει ψευδομάρτυρες βάλε και εσύ .
.
.Καλη τυχη

sniper
30/01/2004, 11:11
φίλε μου ζεις σ' αυτή τη χώρα....

Το να κάνεις τον δικαστή να καταλάβει τι γίνετε πάνω σε μία μηχανή είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο εκτός και είσαι φάρδος και βρείς τον μηχανόβιο δικαστή... :mad:

Από κει και πέρα καλό θα είναι όλοι μας να γνωρίζουμε 2-3 βασικά πράγματα σχετικά με το τι πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση ατυχήματος.

Τα υπόλοιπα, συμβουλές και λοιπά που σου δίνονται. είναι στο χέρ σου τι θα κάνεις. Εγώ προσωπικά θα είμουν πολύ προσεχτικός στο τι θα πρότεινα, ειδικά όταν η ψευδομαρτυρία η συνέργεια και η ηθική αυτουργία είναι ποινικά κολάσιμες (πας φυλακή)....

Κατ' άλλα κουράγιο και σου εύχομαι να ξεμπερδέψεις.
Αν αξίζει κάτι, ψάξε και βρες ένα δικηγόρο που γνωρίζει αυτά τα θέματα....

sensk2
30/01/2004, 12:47
Αφού ευχαριστήσω τους φίλους για τις απαντήσεις, θα ενημερώσω απλά, οτι ενώ ήμουν τραυματισμένος και περίμενα το ασθενοφόρο, κάλεσα τη τροχαία από το κινητό μου. Έφθασαν αφού με είχε πάρει το ασθενοφόρο και η άλλη είχε μετακινήσει το αυτοκίνητό της στην άκρη του δρόμου για να διευκολύνει τη διέλευση του ασθενοφόρου. Αποτέλεσμα, η τροχαία να γράψει οτι το αυτ/τό της ήταν στην άκρη του δρόμου.

parji
30/01/2004, 13:30
Για κάτσε ρε φίλε...
Καταρχήν σε ποιά επαρχιακή πόλη είσαι και γίνονται τέτοια πράγματα?
Και εγώ πριν 1 χρόνο τράκαρα με τον ίδιο τρόπο που τράκαρες και εσύ και μάλιστα σε επαρχιακό δρόμο μεταξύ ’ρτας και Πρέβεζας.
Δε χρειάστηκαν καν μάρτυρες, ούτε η δήλωση του οδηγού του αυτοκινήτου για να μπορέσει η τροχαία να βγάλει το πόρισμα.
Ηταν ηλίου φαεινότερο το τι είχε συμβεί.
Ο οδηγός του αυτοκινήτου έφταιγε εξ'ολοκλήρου.
Η μηχανή μου καταστράφηκε ολοσχερώς μιας και κόπηκε ο σκελετός της αλλά και το αμάξι του έπαθε ζημιές.
Οταν ήρθε η τροχαία στο τόπο του ατυχήματος, εγώ ήδη ήμουν στο νοσοκομείο με σπασμένα άκρα. Θέλω να σου πω ότι είναι περίεργο το ότι η τροχαία δεν είδε καν αποτύπωμα από φρενάρισμα, αφού όπως λες μπλόκαρες τον μπροστινό τροχό. Αποτέλεσμα αυτού είναι να μείνει στην άσφαλτο ΚΑΡΑσημάδι!!!
Από τη στιγμή που υπάρχει σημάδι στην άσφαλτο, εννοείται ότι η "κυρία" σου έκλεισε το δρόμο και αυτά που λέει ότι της έπεσες εσύ επάνω δε στέκουν!
Είμαι βέβαιος ότι αν βάλεις ένα καλό δικηγόρο και φυσικά όχι από εκείνα τα μέρη, αυτός θα καταφέρει να βρει άκρη, γιατί είναι φως φανάρι τι έχει συμβεί.
Τελειώνοντας θέλω να σου πω το εξής.
Αν όντως έχει βάλει ψευδομάρτυρες και ο δικηγόρος σου είναι πράγματι καλός, η κυρά την έχει πατήσει άσχημα και μπορείτε να της τα πάρετε χοντρά!!!

pk
30/01/2004, 14:41
Φιλε περαστικά,

Πέραν του τσαμπουκά που τείθεται... δηλαδή θα μας την φέρνουν οι κάθε κωλόβλαχοι επειδή κάνουν οτι μαλακία τους κατέβει στην κωλοπεριοχή τους??? Πέραν λοιπόν απο αυτό, μην ξεχνάς οτι εδω παίζονται πολλά λεφτά και όλη η ταλαιπορία που τράβηξες. Αυτό απλά σημαίναι οτι αν δεν βρήσκεις χαζοδίκες εκεί, βρες και πάρε μαζι σου απο την Αθήνα... Ρώτα και στις λέσχες μοτο μπάς και ξέρουν αυτοί κανέναν δικό μας.

Εν τέλει έχεις μπεί σε ένα tripάκι απο το οποίο κάτι θα δώσεις και κάτι θα πάρεις... Δάγκωσε τους για να πάρεις τα περισότερα

Και με το καλό με καινούριο μωρο

sensk2
30/01/2004, 16:40
Όντως η τροχαία έχει σημειώσει χάραγμα στο δρόμο, από το ρεύμα μου - τελείως δεξιά- προς το μέσο του δρόμου. Όμως, οι τοπικοί δικηγόροι υποστηρίζουν οτι αυτό δεν σημαίνει ότι η άλλη βγήκε στο αντίθετο ρεύμα.
Πάντως, συμφωνώ απόλυτα μαζί σας οτι χρειάζεται ένας δικηγόρος γάτος.
Να πω ακόμη, στο φίλο που ρωτάει σε ποιά πόλη βρίσκομαι, οτι δεν θέλω να ενημερώσω διότι δεν θέλω να προδωθεί η ταυτότητά μου για τους εξής λόγους: Η "κυρία" είναι ματσό, ο συζυγός της απείλησε ακόμη και τον αξιωματικό της τροχαίας "να κάνει σωστά τη δουλειά του", ο τόπος είναι μικρός και οι γνωριμίες τους μεγάλες, πιθανόν να έχουν πληρώσει από μάρτυρες μέχρι τροχαία και δικηγόρους. Να σημειώσω οτι η τροχαία άλλα λέει off the record και άλλα γράφει στα χαρτιά πχ θέση που βρέθηκε η μηχανή μου, και οτι όταν πήγε στο σημείο δεν υπήρχαν μάρτυρες, αλλά είπε αυτή οτι επιφυλάσεται να φέρει μάρτυρες (off the record). Στην δικογραφία όμως δεν τα αναφέρει αυτά.
Το θέμα είναι όμως και πως αποδεικνύεις όλα αυτά και με ποιόν δικηγόρο.

flavor
30/01/2004, 17:39
Αφου έχει μπλεχτεί η κατάσταση τόσο πολύ και έχεις να κάνεις με υπάνθρωπους που δεν υπολογίζουν τίποτα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αποταθείς στην μοτοε που από ότι ξέρω υπάρχουν δικηγόροι στο διοικητικό συμβούλιο και μπορούν να σου δώσουν συμβουλές.
εκτός αυτού το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι το να αναλάβει την υπόθεση σου ένας δικηγόρος-μοτοσυκλετιστής που σίγουρα ξέρει πως να κινηθεί σε μία τέτοια υπόθεση.

africanos31
31/01/2004, 21:19
Παρε τηλ. την ΛΕΜΟΤ 210-9230082 απογ. Δευ-τετ-παρ.Αυτοι θα σε βοηθησουν η θα σου δωσουν κανα τηλ. της ΜΟΤΟΕ που εχουν και δικηγορο για νομικα θεματα

fireblade9
31/01/2004, 22:30
Kwsta mou fenete oti exeis mplexi filarako.einai i periptwsi apo tin evoia; vagelis

TOYROY
01/02/2004, 11:09
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ

ΕΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΟΛΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΔΕΝ ΤΡΑΚΑΡΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΠΑΤΗΣΕΣ ΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΛΥΣΤΡΙΣΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ Η ΜΗΧΑΝΗ ΣΕΡΝΟΜΕΝΗ ΕΠΕΣΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΥΟΚΙΝΗΤΟ.
ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗΚΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ Η ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΕΠΑΦΗ ΑΡΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΤΟΥΣ (ΚΥΡΙΑ 240 ΕΤΩΝ ΠΡΩΗΝ ΓΚΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ) ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.
Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΑΠΑΙΔΕΥΤΟΣ ΖΗΤΑΣ ΡΩΤΟΥΣΕ ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ.
ΟΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΚΑΚΩΣ ΕΤΡΕΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩ Ο ΚΑΜΙΚΑΖΙ.
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ.:( :mad:

sensk2
01/02/2004, 12:02
fireblade9, δεν είναι ατύχημα στη Εύβοια.
TOYROY, η ταχύτητά μου ήταν περίπου στα 40 χλμ και η δική της περίπου στα 50 χλμ και την βλέπω στα 10 μ. περίπου να μου έχει κλείσει τελείως το δρόμο. Ήταν τελείως στο αντίθετο ρεύμα και κοίταζε αλλού. Όπως καταλαβαίνεις, είναι σαν να σημαδεύω τοίχο με 90 χλμ. Το ότι ακούμπησα το φρένο ήταν θαύμα. Τι άλλο προλάβαινα να κάνω; Όντως με το μπλοκάρισμα έπεσα και σέρνοντας η μηχανή, έσκασε πάνω της.

TOYROY
01/02/2004, 12:18
ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΤΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ.
ΜΕ ΤΙ ΜΑΛΑΚΟ ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΠΝΙΓΕΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ ΑΔΙΚΙΘΗΚΑΝ 100%.ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.