PDA

View Full Version : Μου μειωσαν ωραριο και μισθο.....



ilias integra R
02/06/2010, 04:02
Παιδια καλημερα......τα εχω παρει στην κρανα......εχθες με φωναξε το αφεντικο στο γραφειο και μου ειπε οτι δεν βγαινει οικονομικα και πρεπει να δουλευω πλεον 5ωρο με 600ευρω και μισο ενσημο ΙΚΑ απο 8ωρο με 900ευρω και ολοκληρο ενσημο.........εαν δεν δεχτεις την μειωση απολυεσαι..........εφαγα κεραμυδα στο κεφαλι παιδια αλλα τι να κανω ο ερμος δεχτηκα.........οποτε απο σημερα ψαχνω για να φυγω απο το 5ωρο και να παω σε κανονικο 8ωρο...........πιστευω οτι καλως επραξα...τι λετε?


Α και κατι ακομη.......μου κλειδωσανε το ιντερνετ στην δουλεια και δεν μπορω να μπω πλεον σχεδον πουθενα.........:evil: :evil: :evil: (ξερει καποιος κανενα τροπο να το ξεκλειδωσω?)


Εαν καποιος εχει γνωστο που να ψαχνει επαγγελματια πωλητη αυτοκινητων (ναι ναι αυτος ειμαι εγω) παρακαλω να με βοηθησει............

Σας ευχαριστω!!!!

VGER
02/06/2010, 04:05
Εγώ πιστεύω ότι έκανες αρχικά τη σωστή επιλογή.

Από το να σηκωθείς να φύγεις και να ψάχνεσαι, είναι 1000 φορές καλύτερο το να μείνεις έστω και με λεφτά λιγότερα.

Από κει και πέρα όμως (μετά το αρχικά), αυτό που θα πρέπει να κάνεις, είναι να αρχίσεις να ψάχνεσαι για εναλλακτικές λύσεις, όπως αναζήτηση νέας δουλειάς. Και μόλις βρεις, αφήνεις το 600άρι και φεύγεις για άλλες πολιτείες.....

Ταπεινή μου άποψη....:wave2:

mreth
02/06/2010, 04:15
Κρίμα ρε φίλε... Ελπίζω για ένα διάστημα τουλάχιστον να τα βγάζεις πέρα έτσι... Και σύντομα να βρεις κάτι καλύτερο!!!

QSpec
02/06/2010, 04:17
Καλή τύχη Ηλία, εύχομαι να βρεις γρήγορα κάτι καλύτερο.

hidefnick
02/06/2010, 04:20
Και που σαι: άλλαξε επάγγελμα, μιας και δεν παίζει και πολύ μέλλον στο συγκεκριμένο :wave2: :wave2:

Μικe777
02/06/2010, 04:25
περαστικα Ηλια!τελικα ο Βαγγελης μαλλον ειχε δικιο
για τον μαλακα:smokin:

notakos600
02/06/2010, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Καλή τύχη Ηλία, εύχομαι να βρεις γρήγορα κάτι καλύτερο.


Σε λίγο το καλύτερο που θα ψάχνουμε θα μοιάζει με αυτό που κλωτσάγαμε μέχρι χτες σαν χειρότερο και θα προσευχόμαστε να μην το χάσουμε κιόλας...
Ηλία κουράγιο.

project.breeze
02/06/2010, 04:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Παιδια καλημερα......τα εχω παρει στην κρανα......εχθες με φωναξε το αφεντικο στο γραφειο και μου ειπε οτι δεν βγαινει οικονομικα και πρεπει να δουλευω πλεον 5ωρο με 600ευρω και μισο ενσημο ΙΚΑ απο 8ωρο με 900ευρω και ολοκληρο ενσημο.........εαν δεν δεχτεις την μειωση απολυεσαι..........εφαγα κεραμυδα στο κεφαλι παιδια αλλα τι να κανω ο ερμος δεχτηκα.........οποτε απο σημερα ψαχνω για να φυγω απο το 5ωρο και να παω σε κανονικο 8ωρο...........πιστευω οτι καλως επραξα...τι λετε?


Α και κατι ακομη.......μου κλειδωσανε το ιντερνετ στην δουλεια και δεν μπορω να μπω πλεον σχεδον πουθενα.........:evil: :evil: :evil: (ξερει καποιος κανενα τροπο να το ξεκλειδωσω?)


Εαν καποιος εχει γνωστο που να ψαχνει επαγγελματια πωλητη αυτοκινητων (ναι ναι αυτος ειμαι εγω) παρακαλω να με βοηθησει............

Σας ευχαριστω!!!!


Φίλε μην αγχώνεσαι,μέινε στη δουλειά αυτή ενώ παράλληλα ψάχνεις για κάτι άλλο και όταν το βρεις τον χαιρετάς και φεύγεις.Δυστυχώς πολλοί (κι εγώ μέσα σε αυτούς) δείχνουμε υπερβάλλοντα ζήλο στη δουλειά και αυτό γυρίζει μπούμερανγκ.Αν δουλειά που θέλει 8 ώρες για να γίνει την κάνεις σε 5 δύο μπορεί να συμβούν ή να σε φορτώσει με επιπλέον δουλειά ή να σε πληρώνει για τις 5 αυτές ώρες δυστυχώς.Κανείς καλός δεν χάνεται φίλε,μην ανησυχείς :beer:

George20vt
02/06/2010, 04:53
Το θέμα δεν είναι τόσο απλό πάντως...

Επειδή πέρασα από αυτό το στάδιο πριν ένα χρόνο ακριβώς, όπου η εργοδοσία ανακοίνωσε μείωση του ωραρίου από 8ωρο σε 6ωρο με αντίστοιχη μείωση αποδοχών, υπάρχει ένα "παράθυρο" μεν που τους επιτρέπει αυτή την αλλαγή αλλά για περιορισμένο χρονικό διάστημα, το οποίο δε μπορεί να υπερβαίνει τα 2 εξάμηνα.

Ψάξε - ρώτα και παράλληλα κράτα τη δουλειά σου μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο, δυστυχώς η αγορά εργασίας έχει κυριολεκτικά νεκρωθεί.

Panopticon7
02/06/2010, 04:55
Εγω δεν θα σου πω τι να κανεις μιας και δεν ξερω τι σχεσεις εχεις με την τωρινη σου δουλεια.


Απλως αν αποφασισεις να φυγεις, μην παραιτηθεις, ζητα να σου κανει απολυση για να δικαιουσαι αποζημιωση.

devil's animal
02/06/2010, 04:57
υπομονη....:(

ilias integra R
02/06/2010, 04:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
περαστικα Ηλια!τελικα ο Βαγγελης μαλλον ειχε δικιο
για τον μαλακα:smokin:

Δικιο ειχε Μιχαλη...δυστυχως αλλα και εγω απο την πλευρα μου θα κανω ολα τα προβλεπομενα και τιποτε παραπανω.........


hidefnick
Επιτρεψε μου να διαφωνισω μαζι σου.......Το επαγγελμα μου εχει μελλον γιατι απο του χρονου ερχονται τα ηλεκτρικα αυτοκινητα και θα αλλαξει η κατασταση.......αλλα εαν ευρισκα κατι αξιολογο σε αλλο κλαδο δεν θα ελεγα οχι.......;)


Παιδια σας ευχαριστω που με στηριζετε με τα λογια σας γιατι αυτη την στιγμη ειμαι λιγο θολωμενος και δεν μπορω να σκεφτω καθαρα......μην κανω καμια μ@λ@κι@ και το μετανοιωνω μετα!!!!!

TROOPER
02/06/2010, 05:05
ωχ ρε ηλια...ευχομαι να βρεθει ακρη γρηγορα ρε φιλαρακι.

VGER
02/06/2010, 05:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Δικιο ειχε Μιχαλη...δυστυχως αλλα και εγω απο την πλευρα μου θα κανω ολα τα προβλεπομενα και τιποτε παραπανω.........


hidefnick
Επιτρεψε μου να διαφωνισω μαζι σου.......Το επαγγελμα μου εχει μελλον γιατι απο του χρονου ερχονται τα ηλεκτρικα αυτοκινητα και θα αλλαξει η κατασταση.......αλλα εαν ευρισκα κατι αξιολογο σε αλλο κλαδο δεν θα ελεγα οχι.......;)


Παιδια σας ευχαριστω που με στηριζετε με τα λογια σας γιατι αυτη την στιγμη ειμαι λιγο θολωμενος και δεν μπορω να σκεφτω καθαρα......μην κανω καμια μ@λ@κι@ και το μετανοιωνω μετα!!!!!

Σου είπα και πριν: Καλύτερα just a few money, παρά no money......

Δυστυχώς μερικές φορές η οργή και ο πανικός είναι ο χειρότερος σύμβουλος....:mad:

:wave2:

project.breeze
02/06/2010, 05:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
Σου είπα και πριν: Καλύτερα just a few money, παρά no money......




Δυστυχώς έχεις δίκιο σε αυτό που λες και δυστυχώς αυτό εκμεταλλεύονται οι εργοδότες...

SVX
02/06/2010, 05:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
Σου είπα και πριν: Καλύτερα just a few money, παρά no money......



:wave2:


Για την ξεκουραση δε μιλαει κανεις ε?



αφου δεν σου μειωσαν τον μισθο και να κρατησουν ΙΔΙΟ το ωραριο.... κατι ειναι κι αυτο

PortisHead
02/06/2010, 05:27
Δε λες παλι καλα που μαζι με την μειωση του μισθου , μειωθηκε και το ωραριο ?
Φανταζεσαι να σου ελεγε λιγοτερα λεφτα , αλλα το 8ωρο , 8ωρο ???

Μεινε εκει , και παραλληλα ψάχνε για κατι καλυτερο.

Ε ρε τι μας περιμενει..............


Οσο για το μπλοκαρισμα του net , δοκιμασε το UltraSurf.
Αλλα αν εισαι ηδη μπλοκαρισμενος , δεν θα μπορεις να το κατεβασεις.
Στειλε π.μ. το email σου να σου το στειλω αν θες.
:wave2:

Panos1313
02/06/2010, 05:32
Προσωπικα αν η αποζημιωση ηταν πανω απο 1000 ευρω, θα επαιρνα την αποζημιωση και θα κανα κατι αλλο (υπαρχουν αρκετες δουλειες διαβαζοντας τισ αγγελιες που θα μεδιναν ενα 800 ευρω το μηνα τουλαχιστον). Βεβαια και εσυ με το 5ωρο τωρα θα εχεις απλετο χρονο να βρεις αλλη δουλεια (γιατι εννοειται οτι αυτο πρεπει να κανεις), αλλα τεσπα αυτη ειναι η αποψη μου.

Gandalf dr685sm
02/06/2010, 05:33
1. Απο την στιγμή που σου μείωσε ωράριο , προσπάθησε να βρείς ενα ακόμα part time προς το παρόν να συμπληρώνεις εισόδημα. Απο αυτό θα βρείς σίγουρα, έστω και προσωρινά.

2. Γενικά ο χώρος του αυτοκινήτου έχει τελειώσει, ακόμα και 5τροχα να φέρουν. Απο την στιγμή που μόνο μετρητά μπορείς να πάρεις κάτι ή να έχεις τόσο καλό τραπεζικό ιστορικό που να μπορείς να βγάλεις δάνειο , οι υποψήφιοι αγοραστές είναι το 1/20 απο οτι ήταν. Ψάξε ώς πωλητής σε άλλο αντικείμενο.

3. Για το web, πάρε μια ασύρματη κάρτα δικτύου δανεική απο φίλο και ψάξε για κανά free δίκτυο της περιοχής για να συνδεθείς. Μην παρακάμψεις το δίκτυο όσον αφορά την ασφάλεια του, καθώς πλέον αποτελεί βάσιμο λόγο απόλυσης. Ειδικά σε αυτό το χρονικό σημείο καλό είναι να μην δώσεις βάσεις για κάτι τέτοιο.

Kariera.gr, Skywalker.gr δύο σελίδες με αγγελίες εργασίας. Καλή τύχη φίλε μου.

Gandalf

SVX
02/06/2010, 05:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Ψάξε ώς πωλητής σε άλλο αντικείμενο.



να προτεινω: λουκέτα , συναγιΑρμους + ΧραΠα ΧροΥπες.... :smokin: :cool:

Pardalotzatziki
02/06/2010, 05:37
Ηλια καλα εκανες...προς το παρον....θα στριμωχτεις σιγουρα αλλα κατσε να δεις που θα παει το θεμα, ψαχνωντας παραλληλα για κατι αλλο...

Σκεψου και την σχεση σου με τον συγκεκριμενο εργοδοτη...αν εισαι καποια χρονια εκει, ισως μπορεσετε να βρειτε μια λυση λιγο αργοτερα....

Για το ιντερνετ πρεπει να εχεις προσβαση στον server....

Υπομονη...

:wave2:

jimmis5
02/06/2010, 05:41
Κουραγιο μας φιλε ειμαι στην ιδια κατασταση εδω και 1 μηνα προοπτικες λιγες στην πολη,εκμεταλευση αρκετη δουλεια λιγη μαλλον περιμενουν τα καινουργια μετρα που θα σε απολυουν χωρις αποζημιωση(εχω 10 χρονια στην δουλεια).Στην αρχη θυμωνεις μετα απογοητευεσε,στο τελος συμβιβαζεσαι οπως σε πολλα πραγματα.
Δυστυχως το μελλον ειναι δυσοιονο και οι ελπιδα δυστυχως δεν βλεπω να εχει πολλες ανασες:sad: :wave2:

lspiros
02/06/2010, 05:56
κριμα ρε ηλια.δεν σε φοβαμαι ομως εσενα γιατι εισαι σωστος χαρακτηρας και κατι θα βρεθει.θα εχω και εγω το νου μου...:wave2:

2stroker
02/06/2010, 06:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Σε λίγο το καλύτερο που θα ψάχνουμε θα μοιάζει με αυτό που κλωτσάγαμε μέχρι χτες σαν χειρότερο και θα προσευχόμαστε να μην το χάσουμε κιόλας...
Ηλία κουράγιο.

+1000
υπομονη φιλε Ηλια

guzzistas
02/06/2010, 06:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Το επαγγελμα μου εχει μελλον γιατι απο του χρονου ερχονται τα ηλεκτρικα αυτοκινητα και θα αλλαξει η κατασταση.......


Μην είσαι και τόσο σίγουρος γι'αυτό.... όσο δεν κυκλοφορούν χρήματα, δε πα να έρθει και αυτοκίνητο που να καίει νερό....

Μείνε εκεί που είσαι ψάχνοντας παράλληλα για κάτι άλλο... νομίζω ότι δεν έχεις κι άλλη λύση αυτή τη στιγμή. ΥΠΟΜΟΝΗ (υπάρχουν και χειρότερα, γι'αυτό μην κάνεις βιαστικές κινήσεις).

latris mixanis
02/06/2010, 06:44
Νομίζω ότι έπραξες σωστά..

Είναι δύσκολες εποχές, οπότε μείνε για την ώρα εκεί κι αν βρεις κάτι άλλο του λες ευχαριστώ για την συνεργασία μας.

:wave2:

nobody
02/06/2010, 06:52
θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες

καλα εκανες,ψαξε στο μεταξυ για κατι αλλο και μολις το βρεις,φευγεις

η σκεψη να κινηθεις σε εντελως αλλον τομεα επαγγελματικα δεν ειναι καθολου ασχημη

απτο να παραιτηθεις καλυτερα να απολυθεις να παρεις και αποζημιωση τουλαχιστον,σε περιπτωση που σκεφτεσαι κατι τετοιο

στελνε βιογραφικα,χτυπα πορτες,παρε τηλεφωνα,τσεκαρε στην χρυση ευκαιρια και αλλου,μιλα με φιλους και γνωστους

ολο και κατι θα βρεθει

καλη τυχη και καλο κουραγιο

φιλικα

γιαννης

DimChios
02/06/2010, 07:02
ω ρε φιλε! υπομονη!

:sad:

madox
02/06/2010, 07:12
M αρεσουν πολυ οι συμβουλες που δινουν μερικοι:D
Καλα αυτο το μαμημενο χουντομνημονιο μεταξυ ΔΝΤ-ΧΟΥΝΤΑΣ δε εκανε κανεις τον κοπο να διαβασει?Τοσο πολυ σας εχουν πλυνει το μυαλο τα πορνοκαναλα?Τι ακριβως καλυτερο να αρχισει να ψαχνει ο ανθρωπος με την ανεργια να καλπαζει.Παλι καλα που του εκοψε μονο 300 γιουρια(αν και για το εξαωρο εχω τις αμφιβολιες μου ως προς την τηρηση του).
Εχουμε εισελθει ,για οσους ακομα δεν πηραν χαμπαρι,σε ενα σπειροειδη κυκλο υφεσης (στασιμοπληθωρισμος)που οδηγει στην απολυτη εξαθλιωση.

http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2104.aspx

PortisHead
02/06/2010, 07:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
M αρεσουν πολυ οι συμβουλες που δινουν μερικοι:D
Καλα αυτο το μαμημενο χουντομνημονιο μεταξυ ΔΝΤ-ΧΟΥΝΤΑΣ δε εκανε κανεις τον κοπο να διαβασει?Τοσο πολυ σας εχουν πλυνει το μυαλο τα πορνοκαναλα?Τι ακριβως καλυτερο να αρχισει να ψαχνει ο ανθρωπος με την ανεργια να καλπαζει.Παλι καλα που του εκοψε μονο 300 γιουρια(αν και για το εξαωρο εχω τις αμφιβολιες μου ως προς την τηρηση του).
Εχουμε εισελθει ,για οσους ακομα δεν πηραν χαμπαρι,σε ενα σπειροειδη κυκλο υφεσης (στασιμοπληθωρισμος)που οδηγει στην απολυτη εξαθλιωση.

http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2104.aspx

:a014:

manhunter
02/06/2010, 07:18
Η καλύτερη λύση για το νετ, είναι remote proxy.
Μονο να μην έχουν κλειδώσει το κεντρικό router.
Αν έχουν κλειδώσει την πρόσβαση στην δική σου ip, googlaρε ''remote proxies'''

Οτι σου βγάλει, μπες στο πρώτο site.
Αναλόγως παρόχου, θα σου βγάλει διάφορες ip και ports, που θα πρέπει να δοκιμάσεις ποια από όλες δουλέυει στον browser σου.

Με mozilla, θα πας Επιλογές/Για προχωρημένους/Δίκτυο/Σύνδεση.
Θα επιλέξεις ''Χειροκίνητη Ρυθμιση Διαμεσολαβητή'' και θα εισάγεις στο πρώτο πεδίο την ip και την port που βρήκες στα παραπάνω site.

Αν δεν τα καταφέρεις, πμ me!


ΥΓ: Για την δουλειά, υπομονή μέχρι να αλλάξεις δουλειά, ή βρες προσωρινά ακόμα μια part time απογευματινή να συμπληρώνεις


:wave2:

mats8282
02/06/2010, 08:48
Θα σε βοηθήσω ψυχολογικά εγώ....Υπάρχουν και χειρότερα,δες την όποια θετική πλευρά της ιστορίας...Πχ δεν έμεινες άνεργος...


Το ίδιο έκαναν λοιπόν με ξαδέρφη μου που έχασε τον σύζυγο το καλοκαίρι σε τροχαίο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=81959&highlight=%D0%DC%ED%EF%F2+%E1%F4%FD%F7%E7%EC%E1) ... Δεν της έφτανε ο πόνος της και που έμεινε με 2 μικρά παιδιά μόνη της,έπαθε το ίδιο με την δουλειά της ενώ η Commercial Value που ήταν να πάρει κάποια χρήματα να βγάλει καμιά υποχρέωση έκλεισε πάνω που είχε πάρει χαρτιά για πληρωμή...Τώρα,για το κερασάκι στην τούρτα,δεν θα της δώσουν και την σύνταξη χηρίας,περίπου 500Ε,που ΘΑ έπερνε αφού είναι μόλις ~40 και για την οποία μόλις τελείωσε το τρέξιμο μηνών και απίστευτης γραφειοκρατίας....


:uplate:

aisxos
02/06/2010, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R



Α και κατι ακομη.......μου κλειδωσανε το ιντερνετ στην δουλεια και δεν μπορω να μπω πλεον σχεδον πουθενα.........:evil: :evil: :evil: (ξερει καποιος κανενα τροπο να το ξεκλειδωσω?)


Σας ευχαριστω!!!!


φιλε μου συνηθως το κλειδωνουν απο το κεντρικο ρουτερ κλεινοντας την θυρα (80)του ιντερνετ http.
οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι σαν απλος χρηστης.ελπιζω να βρεις κατι καλυτερο!!

Εχετλαίος
02/06/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Παιδια καλημερα......τα εχω παρει στην κρανα......εχθες με φωναξε το αφεντικο στο γραφειο και μου ειπε οτι δεν βγαινει οικονομικα και πρεπει να δουλευω πλεον 5ωρο με 600ευρω και μισο ενσημο ΙΚΑ απο 8ωρο με 900ευρω και ολοκληρο ενσημο.........εαν δεν δεχτεις την μειωση απολυεσαι..........εφαγα κεραμυδα στο κεφαλι παιδια αλλα τι να κανω ο ερμος δεχτηκα.........οποτε απο σημερα ψαχνω για να φυγω απο το 5ωρο και να παω σε κανονικο 8ωρο...........πιστευω οτι καλως επραξα...τι λετε?

Στο ίδιο (σχεδόν) καζάνι βράζουμε...
Έκλεισα χρόνο ανασφάλιστος μπροστά στο ξερό "δέχεσαι η τον πούλο"
Μπάρεμου δε μου έκοψαν το νετ :lol:
Υπομονή, θα βρεις κάτι άλλο. Έστω και κάτι τελείως διαφορετικό.
Μέχρι τότε...υπομονή. Μικρός μισθός = καλύτερα από καθόλου μισθός.
:wave2:

takis-kk
02/06/2010, 09:10
:( :(

Δεν υπάρχουν λόγια.

granazi
02/06/2010, 09:12
χτες ειχα παρομοια συζητηση με φιλο. τα εδινε ολα στη δουλεια του και τωρα δεν εχει διαθεση ουτε να πατησει εκει.
στο εξης.........αυτοι κανουν οτι με πληρωνουν και εγω κανω οτι δουλευω................και δεν του δινω αδικο.

Μικe777
02/06/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi

στο εξης.........αυτοι κανουν οτι με πληρωνουν και εγω κανω οτι δουλευω................
Σοφη κουβεντα!!!αυτο ισχυει για ολους μας:lol: :rotflmao: :wave2:

harris_x
02/06/2010, 09:57
Ω ρε γμτ...


καλή επιτυχία σου εύχομαι στην αναζήτηση νέας εργασίας!

ilias integra R
02/06/2010, 11:23
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση.....πραγματικα την εχω αναγκη και οι κουβεντες σας μου δινουν κουραγια και ελπιδες για να παω ενα βημα παραπερα........παντα προσπαθουσα να κανω το καλυτερο για την επιχειρηση που ειμαι αλλα αφου βλεπω τετοια αντιμετωπιση και εγω αρχισα απο σημερα κιολας εναν γλυκο πολεμο...................πως λεμε τον τρωει και δροσιζεται :D :D :D

Λεω δηλαδη σε οτι μου λεει το αφεντικο ναι και μετα κανω αυτο που προλαβαινω μονο.........σημερα του κακοφανηκε που ηταν η πρωτη φορα που εφυγα just στις 17 00.......τι να κανουμε...αφου η συμβαση λεει 5ωρο να της χαλασουμε το χατιρι....ΟΧΙ βεβαια!!!!!

Σπαταλες για την επιχειρηση ε? χμμμμ.....τωρα που το σκεφτομαι αυτη η θεια μου στην Γερμανια τι να κανει αραγε...........κατσε να της κανω ενα υπεραστικο:D :D :D :D :D

Να ειστε καλα παιδια και οτι συμβουλη δεκτη.............θα σας δω απο κοντα ΦΡΙΝΤΕΥ ΝΑΙΤ!!!!!!!!!!!!

VGER
02/06/2010, 12:12
Η αποθέωση θα είναι να σε απολύσει επειδή φεύγεις στις 5 και όχι αργότερα!!!:D

(Παίζω με τον πόνο σου, αλλά λέμε και καμιά μλκ μπας και συνέλθεις από το πατατράκ...):sad:

Lioulios
02/06/2010, 12:42
Σε μία τεράστια Ξενοδ/κη μονάδα που εργάζομαι (από το 2002) και αριθμεί τρία ξενοδοχεία τα προβλήματα άρχισαν από πέρισι.

Μας είπαν τον μήνα Ιούνιο πως για τον Μάη θα πληρωθούμε σαν να έχουμε πάρει 8 ρεπό όσα και να έχουμε πάρει και στην συνέχεια θα τα βρούμε με πληρωμένα ρεπό.
Έτσι και έγινε .Μπαίνοντας ο Ιούνιος εγώ ξαναπληρώθηκα σαν να είχα πάρει 8 ρεπό ,αλλά πήρα 11.
8+3 που μου χρωστάγανε . Η διοίκηση μας είπε ότι λόγο της δόσης του δανείου που πρέπει να δώσει αυτή την περίοδο ψάχνει φράγγα στο μαχαίρι ...Και η δόση τους ξεπερνάει το μύριο.

Φέτος η ιστορία επαναλαμβάνεται μόνο που τώρα η μισθοδοσία του Απρίλη θα μας καταβληθεί τέλη Ιούνη ή αρχές Ιούλη.:mad:

Όπως καταλαβαίνετε τα πράγματα έχουν αρχίσει και ζορίζουν άσχημα από τη μία ,ενώ από την άλλη η επιχείρηση δεν έχει απολήσει κανέναν .
Ο μόνος λόγος που συνεχίζουμε όλοι να εργαζόμαστε εκεί είναι ότι ποτέ ,μα ποτέ δεν έχουμε χάσει μισό ένσημο ή κάποια χρήματα . Τώρα όμως ;;;


Φίλε μου αυτό που έκανα εγώ είναι ότι πήγα και βρήκα 2η δουλειά για να μπορώ να τα βγάλω πέρα .
Δουλεύω 12 ώρες τη μέρα ,αλλά ελπίζω πως δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα τον χειμώνα που μας έρχεται μιας και τότε δεν δουλεύω.
Νομίζω πως αν είναι να δουλεύεις 5-6 ώρες σε μία δουλειά (σχετικά εύκολη ) έχεις χρόνο να ασχοληθείς και με κάτι άλλο για να βελτιώσεις το εισόδειμά σου .

Περαστικά μας .....................Αλλά δύσκολο το κόβω . :wave2:

Stabak
02/06/2010, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
M αρεσουν πολυ οι συμβουλες που δινουν μερικοι:D
Καλα αυτο το μαμημενο χουντομνημονιο μεταξυ ΔΝΤ-ΧΟΥΝΤΑΣ δε εκανε κανεις τον κοπο να διαβασει?Τοσο πολυ σας εχουν πλυνει το μυαλο τα πορνοκαναλα?Τι ακριβως καλυτερο να αρχισει να ψαχνει ο ανθρωπος με την ανεργια να καλπαζει.Παλι καλα που του εκοψε μονο 300 γιουρια(αν και για το εξαωρο εχω τις αμφιβολιες μου ως προς την τηρηση του).
Εχουμε εισελθει ,για οσους ακομα δεν πηραν χαμπαρι,σε ενα σπειροειδη κυκλο υφεσης (στασιμοπληθωρισμος)που οδηγει στην απολυτη εξαθλιωση.

http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2104.aspx

+1, καντε οτι μπορειτε παιδες ... ειναι πολεμος κει εξω, πλεον δεν εχουμε δει τιποτε

QSpec
02/06/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
M αρεσουν πολυ οι συμβουλες που δινουν μερικοι:D
Καλα αυτο το μαμημενο χουντομνημονιο μεταξυ ΔΝΤ-ΧΟΥΝΤΑΣ δε εκανε κανεις τον κοπο να διαβασει?Τοσο πολυ σας εχουν πλυνει το μυαλο τα πορνοκαναλα?Τι ακριβως καλυτερο να αρχισει να ψαχνει ο ανθρωπος με την ανεργια να καλπαζει.Παλι καλα που του εκοψε μονο 300 γιουρια(αν και για το εξαωρο εχω τις αμφιβολιες μου ως προς την τηρηση του).
Εχουμε εισελθει ,για οσους ακομα δεν πηραν χαμπαρι,σε ενα σπειροειδη κυκλο υφεσης (στασιμοπληθωρισμος)που οδηγει στην απολυτη εξαθλιωση.

http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2104.aspx

Άμα είναι έτσι να πηγαίνουμε στην δουλειά με κατεβασμένα παντελόνια και βαζελίνη στον κώλο, μην τους κάνουμε να περιμένουνε κιόλας...

Αν ψάξει κανείς μπορεί και να μην βρει. Αν δεν ψάξει είναι σίγουρο πως δεν θα βρει.

tai
02/06/2010, 13:30
αυτο θα ειναι το άμεσο αυριανό μέλλον μας!!
Και το άσχημο δεν είναι οτι θα έρθει-ήρθε, το άσχημο είναι οτι το συνηθίζουμε και το θεωρούμε δεδομένο :(

mtsop
03/06/2010, 03:15
Φίλε μου μια χαρά είσαι,

εγώ δεν είχα μείωση αλλά έχω να πληρωθώ 4 μήνες!! Μακάρι να μου έλεγε και μένα έτσι το boss :mad:

LsKostas
03/06/2010, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Θα σε βοηθήσω ψυχολογικά εγώ....Υπάρχουν και χειρότερα,δες την όποια θετική πλευρά της ιστορίας...Πχ δεν έμεινες άνεργος...


Το ίδιο έκαναν λοιπόν με ξαδέρφη μου που έχασε τον σύζυγο το καλοκαίρι σε τροχαίο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=81959&highlight=%D0%DC%ED%EF%F2+%E1%F4%FD%F7%E7%EC%E1) ... Δεν της έφτανε ο πόνος της και που έμεινε με 2 μικρά παιδιά μόνη της,έπαθε το ίδιο με την δουλειά της ενώ η Commercial Value που ήταν να πάρει κάποια χρήματα να βγάλει καμιά υποχρέωση έκλεισε πάνω που είχε πάρει χαρτιά για πληρωμή...Τώρα,για το κερασάκι στην τούρτα,δεν θα της δώσουν και την σύνταξη χηρίας,περίπου 500Ε,που ΘΑ έπερνε αφού είναι μόλις ~40 και για την οποία μόλις τελείωσε το τρέξιμο μηνών και απίστευτης γραφειοκρατίας....


:uplate:


Oταν τ ακους ολα αυτα , καθε διαθεση για διαλογο και ειρηνικη διαδηλωση παει περιπατο...


Τ ΑΚΟΥΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ? το κρατος μας δουλευει , τα καναλια μοκο και μιλανε για email μαραγκων ...

Παλιομαλακες, τα πηρα πολυ ασχημα αλητες ...

:mad:

Lioulios
03/06/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
... ενώ η Commercial Value που ήταν να πάρει κάποια χρήματα να βγάλει καμιά υποχρέωση έκλεισε πάνω που είχε πάρει χαρτιά για πληρωμή...


Άσχετο .Δεν ξέρω αν είναι σε αυτήν την κατηγορία αλλά δες αυτό .
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=102929

the who
03/06/2010, 10:15
Μετα απο πολλες αναζητησεις,τηλεφωνα,χρυση ευκαιρια κλπ βρηκα "δουλεια" διανομη με φορτηγο.Πρωτη μερα πηγα σε 45 μαγαζια.Δευτερη σε 30.Την τριτη ηθελαν να παω σε 55 :eyepop: :eyepop: :eyepop: αλλα τους την ειπα και πηγα μονο σε 20 αλλα σ αυτα βαλε Μεγαρα,Κορινθο,Μαγουλα,Ελευσινα και βαλε.
Καθε μερα ξεκιναγα στις 5 το πρωι και τελειωνα 4-5 το απογευμα.Σημερα μετα απο 20 μαγαζια (ο γυρος της Αθηνας με φορτηγο λεμε) ηθελαν να παω κι αλλα 15 εδω διπλα:Σουνιο,Λαυριο,Μαρκοπουλο κλπ.Αρνηθηκα κι εφυγα κατα τις 2 και μιση.Μετα απο καμμια ωρα μου εκανε αναπαντητη κληση ο λογιστης της εταιριας :eyepop: :eyepop: :eyepop: για να μου πει οτι θα με ειδοποιησουν ποτε να ξαναπαω.
Εγω λεω να παρω κανα ουζι και να παω πρωι πρωι αυριο.


Ρε "εργοδοτες" βαλτε την κριση στον κωλο σας κι αντε γαμηθειτε πριν σας γαμησουμε εμεις(ναχουν ανοιξει λιγο τα πασα :D ) :evil: :evil: :evil:

kostas_1100gs
03/06/2010, 10:57
Καλά έκανες.
Ψάξε βέβαια για κάτι καλύτερο.

ego_o_idios
03/06/2010, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Παιδια καλημερα......τα εχω παρει στην κρανα......εχθες με φωναξε το αφεντικο στο γραφειο και μου ειπε οτι δεν βγαινει οικονομικα και πρεπει να δουλευω πλεον 5ωρο με 600ευρω και μισο ενσημο ΙΚΑ απο 8ωρο με 900ευρω και ολοκληρο ενσημο.........εαν δεν δεχτεις την μειωση απολυεσαι..........εφαγα κεραμυδα στο κεφαλι παιδια αλλα τι να κανω ο ερμος δεχτηκα.........οποτε απο σημερα ψαχνω για να φυγω απο το 5ωρο και να παω σε κανονικο 8ωρο...........πιστευω οτι καλως επραξα...τι λετε?


Α και κατι ακομη.......μου κλειδωσανε το ιντερνετ στην δουλεια και δεν μπορω να μπω πλεον σχεδον πουθενα.........:evil: :evil: :evil: (ξερει καποιος κανενα τροπο να το ξεκλειδωσω?)


Εαν καποιος εχει γνωστο που να ψαχνει επαγγελματια πωλητη αυτοκινητων (ναι ναι αυτος ειμαι εγω) παρακαλω να με βοηθησει............

Σας ευχαριστω!!!!

esi eprepe na pis
otan ine na me pidiksete
kapotes na ferno ego?
:lol: :lol:

zolotas
06/06/2010, 05:52
εκει στα αυτοκινητα γινεται παζαρι στο μισθο??
ενας γνωστος μου ειναι ανεργος εδω και μηνες και θα παει να ζητησει 1000 πρωτο μισθο σε τμημα ανταλλακτικων.......(εχει προυπηρεσια )

και του λεω "δλδ πας στο αφεντικο και του λες ,θελω ενα χιλιαρικο?"
μου λεει..."εδω στα αυτοκινητα ειναι αλλιως ,ρωταει το αφεντικο ποσα θες ..........κατω απο 950 δεν θα δεχτω"

του λεω " εισαι μαλακας ,θα βρει ατομο με λιγοτερα ,χωρις να ξερει καλα την δουλεια μεν"

λιγο περιεργο μου ακουστηκε ........

TheFace
06/06/2010, 08:47
Αδερφε για το αν εκανες καλα ή οχι το ξερεις εσυ και... η τσεπη σου!

Εντελως φιλολογικα παντως για μενα δεν εκανες καλα γιατι ετσι σιγα-σιγα αν ΟΛΟΙ υποχωρουμε, στο τελος θα καταντησουμε (οπως ειπε πολυ ευστοχα ενας φιλος παραπανω) να πληρωνουμε και τις καποτες οταν μας γ@μ@νε!

Εκει που εγω προσωπικα θα ημουν ανενδοτος ειναι οτι απο τη στιγμη που το αφεντικο σου εκρινε οτι το 5ωρο ειναι αρκετο για τη δουλεια που κανεις (ειναι αραγε?), ΜΗΝ ΜΕΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΣΟΥ

TheFace
06/06/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Αδερφε για το αν εκανες καλα ή οχι το ξερεις εσυ και... η τσεπη σου!

Εντελως φιλολογικα παντως για μενα δεν εκανες καλα γιατι ετσι σιγα-σιγα αν ΟΛΟΙ υποχωρουμε, στο τελος θα καταντησουμε (οπως ειπε πολυ ευστοχα ενας φιλος παραπανω) να πληρωνουμε και τις καποτες οταν μας γ@μ@νε!

Εκει που εγω προσωπικα θα ημουν ανενδοτος ειναι οτι απο τη στιγμη που το αφεντικο σου εκρινε οτι το 5ωρο ειναι αρκετο για τη δουλεια που κανεις (ειναι αραγε?), ΜΗΝ ΜΕΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΣΟΥ

Ετσι για την ιστορια παντως, το ιδιο ετυχε και σε εμενα στην προηγουμενη δουλεια μου πριν απο ενα χρονο και επελεξα να χαρω το καλοκαιρακι με 7 χιλιαρικα στην τσεπη, απο το να με εκμεταλευτει ετσι το πρωην αφεντικο μου μιας και ημουν σιγουρος οτι στην δουλεια μου οχι 5 αλλα ουτε 15 ωρες δεν εφταναν στο γραφειο!

Και επειδη ως γνωστων η τυχη βοηθα τους τολμηρους, το Σεπτεμβριο βρηκα καινουργια δουλεια και μαλιστα πολυ καλυτερη απο αυτην που αφησα!

Ευχομαι οτι καλυτερο και σε σενα! :beer:

ilias integra R
06/06/2010, 11:11
Παιδια εχω νεοτερα απο το μετωπο........εχθες με ΞΑΝΑκαλεσε στο γραφειο να συζητησουμε παλι το θεμα ωραριο και μισθος.........επειδη εδιωξε τον αλλο πωλητη μου προτεινε να γυρισω στο 8ωρο με τα αντιστοιχα χρηματα και να μην αλλαξει την συμβαση του 5ωρου λογω οικονομικων δυσκολιων........δηλαδη να χασω ολα τα δικαιωματα..........δεχτηκα αλλα με κρυα καρδια και δεν ξερω ακομη ποσο θα αντεξω...........:confused: :confused: :confused:

Lioulios
06/06/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
να γυρισω στο 8ωρο με τα αντιστοιχα χρηματα...


... και να μην αλλαξει την συμβαση του 5ωρου λογω οικονομικων

Nα δουλεύεις δηλ 8ωρο ,να πληρώνεσαι για 8ωρο και να είσαι ασφαλισμένος για 4ωρο ;

Από όσο λίγα γνωρίζω δεν παίζει 5ωρη ημιαπασχόληση .4ωρη είναι ...και είναι όλα μισα.

FestoNero
06/06/2010, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Παιδια εχω νεοτερα απο το μετωπο........εχθες με ΞΑΝΑκαλεσε στο γραφειο να συζητησουμε παλι το θεμα ωραριο και μισθος.........επειδη εδιωξε τον αλλο πωλητη μου προτεινε να γυρισω στο 8ωρο με τα αντιστοιχα χρηματα και να μην αλλαξει την συμβαση του 5ωρου λογω οικονομικων δυσκολιων........δηλαδη να χασω ολα τα δικαιωματα..........δεχτηκα αλλα με κρυα καρδια και δεν ξερω ακομη ποσο θα αντεξω...........:confused: :confused: :confused:

Δηλαδή θα δουλεύεις 8ωρο, θα πληρώνεσαι 8ωρο αλλά θα'χεις σύμβαση για 5ωρο;
:sick:

tifoefs
06/06/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Παιδια καλημερα......τα εχω παρει στην κρανα......εχθες με φωναξε το αφεντικο στο γραφειο και μου ειπε οτι δεν βγαινει οικονομικα και πρεπει να δουλευω πλεον 5ωρο με 600ευρω και μισο ενσημο ΙΚΑ απο 8ωρο με 900ευρω και ολοκληρο ενσημο.........εαν δεν δεχτεις την μειωση απολυεσαι..........εφαγα κεραμυδα στο κεφαλι παιδια αλλα τι να κανω ο ερμος δεχτηκα.........οποτε απο σημερα ψαχνω για να φυγω απο το 5ωρο και να παω σε κανονικο 8ωρο...........πιστευω οτι καλως επραξα...τι λετε?


Α και κατι ακομη.......μου κλειδωσανε το ιντερνετ στην δουλεια και δεν μπορω να μπω πλεον σχεδον πουθενα.........:evil: :evil: :evil: (ξερει καποιος κανενα τροπο να το ξεκλειδωσω?)


Εαν καποιος εχει γνωστο που να ψαχνει επαγγελματια πωλητη αυτοκινητων (ναι ναι αυτος ειμαι εγω) παρακαλω να με βοηθησει............

Σας ευχαριστω!!!!

επειδη τωρα το διαβασα, πιστευω πως αν σε εδιωχνε θα υποχρεωνοταν να σε δωσει αποζημιωση και συγχρονως να πληρωνει το ποσοστο που καθε εργοδοτης δινει για το επιδομα ανεργιας (περιπου 70% του τελευταιου σου μισθου) για 1 χρονο.

Το να σε κοψει τις ωρες απασχολησης αρα και το μισθο και εσυ να το δεχθεις, θεωρητικα βγαινει κερδισμενος αν σε διωξει, επειδη θα πληρωνει το 70% του κομμενου πια αλλα και δεκτου μισθου.

Τωρα αν βρεις αλλη δουλεια θα ειναι 100% κερδισμενος γιατι δε θα δωσει ουτε γιουρο. !!!

Τελικα σ' επιασε κοροϊδο.

καλο κουραγιο τωρα !

tifoefs
06/06/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Δηλαδή θα δουλεύεις 8ωρο, θα πληρώνεσαι 8ωρο αλλά θα'χεις σύμβαση για 5ωρο;
:sick:

μπλακ γιουροπουλα ! ε ρε γλεντια !

menelaos46
06/06/2010, 15:29
5ωρο=600ευρω συν ασφαλεια
8ωρο=900ευρω συν ασφαλεια για 5ωρο

Αρα ουσιαστικα +300 ευρω...

καλυτερα θα σου βγει το 5ωρο+μια δευτερη εργασια αφου ετσι κι αλλιως δε σε ασφαλιζει και μη σου πω θα βγαζεις και πολυ περισσοτερα σιγουρα 400 ευρω συν και λιγοτερες ωρες...

Panopticon7
06/06/2010, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Παιδια εχω νεοτερα απο το μετωπο........εχθες με ΞΑΝΑκαλεσε στο γραφειο να συζητησουμε παλι το θεμα ωραριο και μισθος.........επειδη εδιωξε τον αλλο πωλητη μου προτεινε να γυρισω στο 8ωρο με τα αντιστοιχα χρηματα και να μην αλλαξει την συμβαση του 5ωρου λογω οικονομικων δυσκολιων........δηλαδη να χασω ολα τα δικαιωματα..........δεχτηκα αλλα με κρυα καρδια και δεν ξερω ακομη ποσο θα αντεξω...........:confused: :confused: :confused:

Δεξου αλλα τραβα και μια αναρρωτικη τον αυγουστο να κανεις και διακοπες... ΦΡΑΠΑ να περασεις. :sun:

ilias integra R
06/06/2010, 17:57
Καλομελετα και ερχετε....ηδη εχω ενα πλανο στο μυαλο μου που θα περναω φινα.........5 ωρο δεν λεει η συμβαση? Λιγο υπομονη μεχρι να βρω δευτερη δουλεια και μετα θα αρχισουν τα γλεντια!!!!

Panopticon7
06/06/2010, 18:05
πες του να σου ξεκλειδωσει και το νετ στα ισια. :evil:

ilias integra R
06/06/2010, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
πες του να σου ξεκλειδωσει και το νετ στα ισια. :evil:


Α αυτο το ξεχασα....του το ειπα και μου ειπε πως το κλειδωσε γιατι δεν θελει να μπαινουμε σε αλλες σελιδες εκτος της εταιριας αλλα οταν του ειπα οτι ετσι κανει την εκθεση μη λειτουργικη και οτι ειναι ντροπη να μην μπορω να δω τα νεα των αυτοκινητων και να τσεκαρω τον ανταγωνισμο και μου ειπε να αγοραζω περιοδικα για να μαθαινω τα νεα αλλα οταν του ειπα οτι θα του παιρνω απο το ταμειο 50? συμφωνησε να το ξεκλειδωσει αλλα χρειαζεται περιπου τρεις εβδομαδες..........αν ειμαι ακομη εκει καλως!!!!

Ichigo
06/06/2010, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Α αυτο το ξεχασα....του το ειπα και μου ειπε πως το κλειδωσε γιατι δεν θελει να μπαινουμε σε αλλες σελιδες εκτος της εταιριας αλλα οταν του ειπα οτι ετσι κανει την εκθεση μη λειτουργικη και οτι ειναι ντροπη να μην μπορω να δω τα νεα των αυτοκινητων και να τσεκαρω τον ανταγωνισμο και μου ειπε να αγοραζω περιοδικα για να μαθαινω τα νεα αλλα οταν του ειπα οτι θα του παιρνω απο το ταμειο 50? συμφωνησε να το ξεκλειδωσει αλλα χρειαζεται περιπου τρεις εβδομαδες..........αν ειμαι ακομη εκει καλως!!!!

:rolleyes: Τι θέλει; Τρεις βδομάδες να το ξεκλειδώσει; Ρε μπας κι έχετε κανά δίκτυο της NASA για να απενεργοποιήσει έναν απλό proxy/firewall? :P
Σε δουλεύει κατάμουτρα φίλε!! ;) Βρες αν μπορείς κάτι άλλο και φτυσ τον κατάμουτρα. Να μην υποκύψεις έτσι απλά! Τι στο διάλο κάπου θα βρεις! Αλοίμονο αν δίναμε χώρο σε τέτοια λαμόγια να μας εκμεταλεύονται!! :mad: